czl
czl
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Könyvek
 
Publicisztikák
 
Versek
 
M.o. globalizációja
M.o. globalizációja : Magyarország vagyon-és üzletértéke

Magyarország vagyon-és üzletértéke

  2005.03.16. 16:56


                                  Magyarország vagyon-és üzletértéke

Miután immár az egész ország - részenként és egészében - kiadó és eladó, sőt, nagyjából már mindenestül el is van adva: éppen ideje felmérnünk, mennyit is érhet üzleti szempontból ma "a Magyarország fedőnevű komplex vállalkozás", különös tekintettel az 1989. óta elszenvedett jelentős értékvesztésre.

A vagyon, vagy az üzleti vállalkozás piaci értéke
A kapitalizmusban bármely vagyontárgy (eszköz, naturália, stb.) vagy egy üzleti vállalkozás pénzben kifejezett értéke mindig épp annyi, amennyiért az adott idő-pontban a "szabad" piacon eladható. A piaci érték nagysága pedig - tekintettel arra, hogy a javak, a készpénztőke, valamint a munkaerő ára is a kereslet-kínálat törvényszerűségeinek a hatására kiegyenlítődik - az eladásra kínált vagyontárgy vagy üzleti vállalkozás profit-termelő képességétől függ.
Ennek megfelelően az üzleti érték az eladni kívánt üzleti vállalkozás (vagyon-tárgy, működő tőke, részvények, üzletrész, stb.) által 6-8 év alatt megtermelhető profit-tömeg jelenértékre diszkontált összegével egyenlő.

A pénz, a tözsde-ügynökök nemzetközi és nemzetek feletti uralma
Mint ismeretes: a kommunizmusnak a marxi-lenini tanok szerinti kísérlete mint-egy 70 évnyi kínlódás után végleg kudarcot vallott, - a "szocialista világrendszer" látványos, ám rövid agóniát követően gazdaságilag és politikailag egyszer csak összeomlott. Marx ugyan nem tévedett a világ nemzetközivé válását illetően, - viszont sajnos a világ proletárjai helyett a világ tőkései egyesültek.
Ezt követően aztán gyorsan kialakult az a multinacionális tőkés-, és az a globális szupranacionális pénzügyi-és médiahatalom, amely - félig-meddig még rejtve, ám teljesen leplezetlenül! - befolyásolja a világ történéseit, és szorosan rajta tartja a hüvelykujját a meghatározó pénzügyi folyamatok és eszme-áramlatok pulzusán.
Oly korban élünk, amikor a pénz hatalma - a Sátán uralma - ténylegesen nemzet-közivé vált, minden eladható és bármi megvehető.
Oly korban élünk, amelyben országokat adnak el és vesznek meg bagóért, majd sanda tekintetű nemzetközi tőzsde-ügynökök (vagy világbank-vezérek) "neveznek ki" - tömeges média-agymosás útján - gyarmati helytartókat.

Az új pénzügyi fikciók, a spekuláció; - az illuzionisták hatalomátvétele
Korunkban a pénz - mint a szupranacionális hatalom "kovásza" - azért is képes szinte tökéletesen konzerválni a legutolsó politikai-területi leosztás (Jalta) erő-viszonyait, mert a fiktív érték (tőke-)mozgások már nagyságrendileg túlnőttek a valóságos értékeket létrehozó termelő folyamatokon. A természetes értéktermelő tényezők (a mezőgazdaság, az ipar, az infrastruktúra) elveszítették meghatározó jelentőségüket; - a világ folyását immáron a nemzetközi pénzügyi illuzionisták, zsonglőrök és akrobaták fikciói és kitalációi, grandiózus trükkjei szabályozzák. Bűvészeink néhány évtizede fokozatosan rájöttek, hogy számukra óriási anyag-megtakarítással és minden téren csökkenő energia-befektetéssel jár, ha az általuk kitalált egyre újabb pénzügyi absztrakciók, fikciók uralmát erőltetik rá a világra, - vagyis közvetett módszerekkel operálnak, ahelyett, hogy közvetlenül a  termelő folyamatokat szerveznék és irányítanák.
Elégnek bizonyult néhány csepp ecet egy hordónyi aranyló-tiszta, zamatos borba,  és mintegy gombnyomásra megőrült az egész világ.
Nem szorul különösebb magyarázatra, hogy a legáltalánosabb fikció egy gyűjtő-fogalom, melyben minden anyagi létező az eredeti lényegét elveszítve feloldódik:  a pénz értéke. A papírpénznek, s a pénzérmének ugyanis valódi értéke nincs. A pénzt - mint általános egyenértékest - az emberiség a kereskedelmi forgalom le-bonyolításának megkönnyítése érdekében, technikai eszközként "találta fel". A klasszikus kapitalizmusban minden pénzösszeg mögött a vele azonos értékű áru-vagy aranyfedezet állt. Az áru-és pénzviszonyok rohamos fejlődése azonban a későbbiekben az önálló banktőke kialakulásához vezetett. Ezzel a pénz szelleme végképp kiszabadult a palackból; a pénz mint fikció, önálló életre kelt. Az ön-állósult banktőke - mint saját újsütetű "találmányait" - elkezdte magából ontani az egyre újabb fikciókat, így vált valóságos létezővé: a hitel, a váltó, az érték-papírok, a részvény, a különböző kötvények fogalma. Valamennyien a pénz édes gyermekei: hiszen mesterséges, korábban nem létezett viszonyok létrehozásának  lehetőségét teremtették meg erőszakos úton, a pénz senki által nem ellenőrizhető és nem is ellenőrzött hatalma által.
A kamat és az árfolyamnyereség - mint újabb, művi jövedelemforrások - meg-jelenése, érdek-centrummá válása lehetővé tette olyan komplex tranzakciók le-bonyolítását, mint pl. a feltételezett jövőbeli nyereség, mint üzletérték könnyed adásvétele. A jövő eladása útján megkezdődött a jövő előre felélése is.
Az újonnan felfedezett, bevezetett pénz-fikciók általános elterjesztése és globális működtetése céljából - sőt, a fikciók piacának nagyon is valóságos színteréül! - a multik sietve létrehozták a nemzeti tőzsdéket, illetőleg a nemzetközi tőzsdét. Ez a fikciós tőzsde a pénzügyi zsonglőrök, a brókerek (alkuszok) porondja, trapéza és hálója, - otthona, munkahelye és boszorkánykonyhája egyben.
Mint tudjuk: a vagyon, a portfolió a profit-szerzés, a "pénz-csinálás" legfontosabb feltétele és tényezője. Ugyanakkor a vagyon, a tőke nem más, mint akkumulált és befektetett pénz. Ám ez a vagyon és pénz eredetileg termelő-értékteremtő munka-folyamatokból, hasznos tevékenységekből, természetes úton keletkezett. Ma már azonban a világ-pénz, a világ pénzének döntő hányada nem természetes érték-termelő folyamatokból származik, hanem javarészben tőzsdei spekulációkból... A világpénz - bár a kitüntetett szerepe újra meg újra meginogni látszik - ma is az amerikai dollár. Nem véletlen egybeesés, hogy a világ legeladósodottabb állama az USA, amely - a valutájának pénz-történetileg kialakult nemzetközi monopol-helyzetét kihasználva - gyorsan értéktelenedő, fedezetlen pénzével folyamatosan túlduzzasztja a világ pénzpiacait. Ez is tudatos pénz-technikai spekuláció!
A pénz: a végsőkig koncentrált, korlátlan hatalom fedezete
Ma már a felhígult pénznek tehát nincsen megfelelő áru-és/vagy arany-fedezete, hiszen jobbára nem termelő munka, nem termelés áll mögötte, hanem fikciókkal folytatott tőzsdei spekuláció, ami a multi-és szupranacionális brókerek, kozmo-polita dzsentrik kifinomult kártyajátéka a hatalomért.
Az önállósult pénz látszólag önmaga okává - causa sui -, és minden jólét, illetve boldogság egyedüli forrásává "nőtte ki magát". Éppen ezáltal vált - mint a leg-hamisabb sötét erők koncentrátuma - korunk legsúlyosabb történelmi-filozófiai problémájává is. Marx Károly világa minden tekintetben feje tetejére állt! A pénz mögött nincs munka, a vagyon mögött nincs termelés. A pénznek nincs fedezete, nincs is szüksége rá, mert: az elszabadult, önállósult pénz vált minden hatalom fedezetévé. Az ügyes nemzetközi tőzsde-ügynökök becsapják az úgymond’ leg-nagyobb területi-politikai hatalmak, a nemzetállamok ostoba és magatehetetlen kormányait, hogy utána az ebül szerzett árfolyam-nyereséggel más kormányokat, más területeket vásároljanak meg.
Miközben a jól öltözött, megfontolt tekintetű állam-és kormányfők a nemzetközi gazdasági és politikai integráció perem-feltételeiről egyeztetnek, míg egész nap mosolygós jattolásoktól hangosak mindegyik csatornán a televíziós hírműsorok, - aközben komplett országok adás-vétele folyik a nemzetközi tőzsdén...

Az értékbecslés során alkalmazott absztrakciók, értelmezések
Gondolom, az előzőekből elég világossá vált, hogy napjainkban a pénzügyi világ még sokkal inkább összeszűkült, mint a fizikai. A mi országunk - és jelentősége! - is kétségbeejtően összezsugorodott.
Magyarország gazdaságát némi absztrakcióval - akárcsak egy üzleti vállalkozást - egy input-output modellként foghatjuk fel, melyben a bemeneti oldalon a nemzet-gazdaság termelési tényezői állnak, s a kimeneti oldalt a gazdasági tevékenység nettó hozama képviseli.
A bemutatandó mérlegmodell felállítása és működtetése érdekében absztrakcióval és egyszerűsítéssel élünk, amikor a földet, a termőföldet és a természeti kincseket állandó adottságnak tekintjük. A földet - noha az egyik, s ha nem a legfontosabb termelési tényezőnek tartjuk! - mégsem szerepeltetjük a nemzetgazdaság működő tőkéjének részelemeként, tehát semmilyen számszerű értékkel nem képviseltetjük a feltételezett vagyonmérlegben, illetve annak változásaiban.
Ennek több alapos oka is van. Egy: a föld valóságos piaci értéke - különösen egy egész ország esetében! - nem ismerhető pontosan sem 1989-ben, sem 1996-ban. Kettő: ha a mérlegben a földet is értékkel szerepeltetnénk, akkor az érték, és/vagy annak a változása nem lehetne mentes valamilyen nemkívánatos szubjektivitástól. Három: a vizsgált idő-intervallumban termőföld jelentős mennyiségben külföldiek részére (szerencsére!) még nem került értékesítésre, - ezért a mérleg változásai szempontjából a föld-érték mint eszköz, vagy működő tőke-összetevő lényegében indifferens. Négy: a föld, a termőföld, az anyaföld, az ország földje ("hol sírjaink domborulnak"!), szimbolikus értelemben a haza (!) értéke pénzben egyébként is kifejezhetetlen, mérhetetlen nagyságú, - ezért a föld igazából nem is lehet eladó. A modellemben szerepeltetett globális nemzetgazdasági mérleg-adatok becsült összegek, összevont értékek; ami annyit tesz, hogy a felvett adatok pontos értéke ebben a konstellációban nem ismeretes, és/vagy nem is ismerhető meg. Nemzet-gazdasági statisztikai, de teljes tájékoztatási rendszerünk örökölt hibája, hogy - az állampolgárok hiteles informálása helyett - ma is még mindig csak a ködösítést tekinti fő feladatának. A tájékoztatás mindenütt a mindenkori hatalom érdekeinek alárendelve működik, - de legfőképpen így van ez a totalitárius (vagyis bolsevik-típusú) rendszerekben. A hatalom szempontjából az az ideális valóság-kép, amit a szigorúan manipulált tájékoztatáson keresztül láttatni enged saját magából és a tevékenységéből. A globális közgazdasági és pénzügyi tömegtájékoztatás vezér-elve változatlanul ma is az, nehogy a néptömegek véletlenül is megláthassák a fától az erdőt. A dezinformálás lényege, hogy a fontos és átfogó, valódi adatokat vagy egyáltalán nem, vagy csak tökéletesen összezavart konstellációban szabad közölni - ugyanakkor el kell árasztani az olvasóközönséget mindenféle felesleges és értéktelen részismerettel, melyek majd "eredményesen betemetik a tudatát". Ennek jegyében az INTERNET-hálózaton keresztül pillanatok alatt megtudhatjuk a belga szövőnők várható átlagos életkorát, Claudia Schiffer férfi-ideáljának legfontosabb test-méreteit, - viszont sehonnan sem ismerhetjük meg a magyar nemzetgazdaság korszakos működésének szintetikus mutatóit, a változások főbb tendenciáit és uralkodó irányát.
A jelenlegi világ-korszakra egyébként is általánosan jellemző a szakbarbárság, az állítólagos szakértők, az egyébként teljesen ötlettelen specialisták uralma...
Bármikor találhatsz orvost, hogy lézerrel leoperálja a szemölcsödet, vagy a tyúk-szemedet, - de sokszor hónapokig, ha nem egy életen át kereshetsz belgyógyászt reménytelenül valamilyen, viszonylag egyszerűnek látszó, ám összetettebb tünet-együttes okainak a sikeres megfejtésére. Így van ez a könyvvizsgálattal, a lényegi pénzügyi-vagyoni folyamatok elemző feltárásával is. Hites könyvszakértők százai "számlálják, leltározzák, auditálják, stb." lelkesen, hatalmas pénzekért alapvetően zavaros, de - a jó ég tudja, mitől - jövedelmező vállalkozások készletében a gem-kapcsokat, a rajz-szegeket, a műanyag-tipliket, a ceruza-belet, a cipő-pertliket, stb., miközben a magyar nemzetgazdaság legfontosabb pénzügyi mutatói senki által sem vizsgálva, mélyrepülésben zuhannak alá!
Az alant következő mérleg-modell adatai így hát - együttes hozzáférhetetlenségük miatt - javarészt becsült adatok. Ám csupán a pontos, "hivatalos" adatok hozzá-férhetetlenek; - a nem hivatalos számok, a közelítő értékek minden esetben jól megbecsülhetők vagy eleve közismertek, publikáltak. A becsléseim pontatlansága jóval a tűrési határon belül van, ami tehát az "adatok  működő képessége" szem-pontjából el is hanyagolható. A jelen absztrakció, a felállított modell újszerűsége éppen abban rejlik, hogy eddig napvilágot nem látott gondolatmeneteket indít el, valamint lényeglátó gondolkodásra serkent. Mint majd látjuk: olyan kérdéseket is felvet, melyekre a valamilyen válasz megadása napjainkban már elkerülhetetlen.

           Magyarország nemzetgazdasága globális mérlegének változásai

Mindenekelőtt meghatározzuk az egyes mérleg-sorok adat-tartalmát.

Eszközök
 Föld: termőföld, anyaföld, hegy-völgy-víz, pusztaság, - adottság érték nélkül.
 Tárgyi eszközök: építmények, gépek, berendezések, járművek, infrastruktúra, fogyóeszközök, készletek.
 Kintlévőségek: a valutában kifejezett összeg, mellyel más országok gazdasága tartozik nekünk (hitelek, kölcsönök, stb., - USD-ben).
 Valutatartalék: a nemzetgazdaság konvertibilis valuta-készlete (USD-ben).

Források
 Saját tőke: a magyar tulajdonban lévő működő tőke értéke.
 Veszteség: a nemzetgazdaság folyó fizetési mérlegének deficitje (USD-ben).
 Bruttó adósság: a magyar nemzetgazdaság bruttó hitel-, vagy kölcsöntartozása bármely külföldi hitelezővel (Világbank, IMF, stb.) szemben. (Nettó adósság = a bruttó adósság és a kintlévőségek különbözete.)

                                                folyó árakon és árfolyamon, - milliárd USD-ben
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Megnevezés                1989.               1994.                1996.                1998.   
                                                                                                        (extrapolált)
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Eszközök
- föld                               -                      -                        -                       -
- tárgyi eszközök           70                    40                     22                     16
- kintlévőségek              12                    15                     18                     20
- valuta-tartalék             2                       7                     10                     12
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Eszközök összesen:      84                     62                     50                    48
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Források
- saját tőke                   60                     33                     15                      7
- veszteség                     4                       4                       2                       3
- bruttó adósság          20                     25                      33                    38
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Források összesen:     84                     62                     50                     48
---------------------------------------------------------------------------------------------------
A táblázat számadataiból leszűrhető elsődleges megállapítások:
 A tárgyi eszközök dollár-értéke - egyrészt a privatizáció, másrészt az infláció következtében - folyamatosan csökken, tehát nulla felé konvergál. A folyamat elméleti legvégén gyakorlatilag már semmink nem lesz (csak a puszta föld).
 A saját tőke fedezetét mindenekelőtt (természetben) a tárgyi eszközök jelentik.      Az adatsorokat egymással összevetve kitűnik, hogy a tárgyi eszközök értéke látszólag "relatíve túlnő" a forrás-értéken, vagyis tárgyi eszközeink az infláción túl is fokozódó ütemben értéktelenednek. A tárgyi eszközeink tehát korábban a piaci reálértékükhöz képest túl voltak értékelve. Ez egyben azt is jelenti, hogy saját, csökkenő mennyiségű tárgyi eszközeink mérleg szerinti értéke növekvő hányadában nem valós, hanem fiktív. Ez a vagyonvesztés belső lényege is.
 A kintlévőségeink értéke - legalábbis a hivatalos deklarációk szintjén! - csupán a bruttó és a nettó külső államadósság különbségeként értelmezendő. Persze nem ártana egyszer tételes elemzéssel részletesebben is feltárni, - hogy mely országok, mióta, milyen összegekkel, és főleg miért is tartoznak nekünk. Ez legalább olyan érdekes és fontos lehet, mint a saját tartozásaink részletezése.      A listák nyilvánosságra hozataláig csupán remélhetjük, hogy immár szabad és független, rohamosan kapitalizálódó országunk állama - legalábbis 1990. óta - szakított a korábbi gyakorlattal, s már nem nyújt jelentősebb összegű dollár-hiteleket ún. fejlődő (gyarmati, félgyarmati, poszt-szocialista, stb.) országok számára. Rendkívül örvendetes lenne, ha a kintlevőségünk nemcsak hogy nem növekedne, hanem a főbb adósaink (pl.: Oroszország) végre ki is egyenlítenék  évtizedes tartozásaikat.
 A valuta-tartalékaink összege "drámai ütemben" növekszik, ami egyrészt a privatizációs bevételek következménye, másrészt a "takarékos gazdálkodás" eredménye. Ugyanakkor teljesen nem érthető meg, hogy a valuta-bevételek és megtakarítások jelentős része miért "vándorol" szinte automatikusan a valuta-tartalékba. A valuta-tartalékok kvázi-öncélú növelése helyett ugyanis például csökkenthetnénk - a külső államadósságot is. Amennyiben az állami vagyon privatizációja, a külföldiek hazai befektetéseinek forszírozása tényleg a külső államadósság csökkentését célozza, ténylegesen miért a tartalékok növelése folyik? Miért, és kinek jó az, ha a gyorsított privatizáció mellett, - adósságaink és tartalékaink is, egyszerre növekednek? Jobb időkre várunk?! Miért kellett oly sürgősen (ráadásul állami profitgaranciával) privatizálni például a stratégiai fontosságú villamosenergia-ágazatot, ha a privatizáció bevétele a tartalékok növelését szolgálta? Milyen titokzatos döntések ezek, és főleg kiéi?! Ha csak egyszerű felsőszintű koordinálatlanságról lenne szó, úgy reménykedhetnénk: ‘egyszer csak sikerül’ Nagy Sándornak gazdasági-stratégiai miniszterelnök-helyettessé avanzsálnia, - miáltal a probléma megoldódik. Félő azonban, hogy a valódi célok és indítékok szöges ellentétben állanak a deklaráltakkal, amin nem segít semmilyen kinevezés...
 A saját nemzeti tőkénk értéke rohamosan fogy, ami pedig a privatizáció és az infláció együttes hatásának eredője. Extrapolációs becsléseim szerint 1998-ban érjük el a saját források gyakorlati mélypontját, - a magyar tulajdonú portfolió (részvények és üzletrészek) maradványértéke várhatóan 1.200 milliárd forint körül stabilizálódik. Az összkép teljessé tétele érdekében jegyzem meg, hogy 1998-ra a magyar gazdaságban működő külföldi tulajdonú tőke összértéke eléri a 30-35 milliárd USD-t, miáltal a magyar működő tőke részesedése mindössze 17-20 %-ra csökken.
 A nemzetgazdaság gazdálkodási veszteségének összege 1989. és 1994. között érte el a maximumát, ami a fizetési mérleg 4 milliárd dolláros hiányában jutott kifejezésre. A Horn-kormány ezt 1994-1995-ben még szinte tétlenül szemlélte, majd 1996. március 12-ikén váratlanul lecsapott a népre.  A Bokros-féle - és ‘egyéb vegetatív’ - csomagok rajtaütésszerű bevezetése némi egyszerűsítéssel arra az IMF-indíttatású ‘koncepció’-ra épült, hogy ti. a társadalombiztosítás, a szociális juttatások, az egészségügy és az oktatás teljes körű és maradéktalan szétverése, így a kiadások drasztikus csökkentése a fizetési mérleg ugrásszerű javulásához vezet. Mindez így is történt, - 1996-ban a nemzetgazdaság külső deficitje maximum 2 milliárd USD-t ér el. Extrapolációim során azonban arra a következtetésre jutottam, hogy a kormánynak a ‘valódi’ szocialisták, a szak-szervezetek és a társadalom felett aratott kétes értékű győzelme pyrrhoszi; így 1998-ra helyreáll, közel a régi veszteség. Lehetséges persze még az is, hogy az egyensúly ‘újra-elromlása’ jelentős privatizációs sikerek, sőt, növekvő valuta-tartalék mellett és ellenére következik majd be.
 
A mérleg-modell  belső összefüggései azonnal, még inkább élni kezdenek, amint a számok mögöttes tartalmát - és az eszünket! - kicsit megmozgatjuk. A táblázat adataiból levonható komplex következtetések az alábbiak:
 Amennyiben az 1998-ra kivetített prognózis megvalósul, úgy majd a 3 milliárd dolláros fizetési mérleghiányt külső forrásból - újabb hitelből! - kell pótolni. Eszerint 1998. végére a bruttó külső adósság uszkve 41 milliárd dollárra nő.           Tekintettel arra, hogy a legfontosabb mérleg-összefüggés alapján a saját tőke értéke az összes eszközök (aktívák) és az idegen források különbsége, - meg-állapíthatjuk, hogy a nemzetgazdaság saját működő tőkéjének reálértéke 1998. végén nem haladja majd meg a 7 milliárd dollárt, ami akkor cca. 1.400 milliárd forint értéknek fog megfelelni. A még működő vagyonunk elenyésző az állam adósságához, de még az évi GDP, vagy az állami büdzsé összegéhez mérve is.
 A modell szerinti mérleg-főösszeg (84 - 48) csökkenő tendenciájú. Ez még ön-magában is ‘ördögi’ körre utal, - egy olyan összeomlóban lévő gazdaság képét mutatja, amelyben a legfőbb eszköz és a legfőbb végcél egyaránt a restrikció. A folyamatos zsugorodás legékesebb bizonyítéka a saját tőke egyre csökkenő értéke. Tíz év leforgása alatt (1989-1998) a saját tőke értéke 60 milliárd USD-ről 7 milliárd USD-re csökken; vagyis ma már csupán a rendszerváltozáskor rendelkezésünkre állt vagyon törtrésze, mindössze 11,7 %-a a miénk. A többit meglovasították, elprivatizálták, lenyúlták, a vagyonunk eltűnt. 1990-ben saját vagyonunk értékéből (60 Mrd USD) kifizethettük volna minden adósságunkat (24 Mrd USD), és még maradt is volna 36 milliárd dollárunk. 1998-ban teljes saját vagyonunk értékesítéséből már a külső adósságunk egyötödének vissza-fizetésére sem futná... Nincsenek már alternatív variációk.
 Mi lenne, ha...?! Mi lenne, ha 1998-ban ezer-egynéhányszáz évnyi bolyongás után újra országunkba tévedne a Csodaszarvas és minden gombnyomásra jóra fordulna? Mi lenne, ha minden megmaradt erőtartalékunkat mozgósítanánk, és megpróbálnánk végleg megszabadulni államadósságunk évtizedes béklyóitól?! Mi lenne, ha mindenünket az adósság egyösszegű visszafizetésére fordítanánk?
    - behajtanánk összes kintlévőségünket, - ebből bevételünk:      20 Mrd USD,
    - bevetnénk összes valuta-tartalékunkat, - ami készpénzben:   12 Mrd USD,
    - forgalmi áron eladnánk vagyonunkat, - ebből bevételünk:        7 Mrd USD.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------
    Vagyis - minden vagyonunkat egyszerre készpénzzé téve, és egyetlen célért
    feláldozva - összességében 39 milliárd USD-t fordítanánk a felhalmozott külső 
    államadósságunk azonnali kifizetésére. Azonban mindez nem lenne elég, - még
    mindig fennmaradna 2 Mrd USD kifizetetlen hitel.
    Ingünk és gatyánk elveszítése után még mindig adósok maradnánk...
    Egyetlen jelzálogként felajánlható vagyontárgyunk maradt, - a puszta föld.
    Ne higgyük, hogy Magyarország földjének, a hazának az ingatlan-tulajdon-
    lapján nincs rajta réges-rég a Szupranacionális Földhivatal jelzálog-jegyzete!

A leírtak összegzéseként Magyarország aktuális vagyoni értékéről az alábbi meg-állapításokat tehetjük:
Vagyoni érték a mérleg-modell szerint (50-35):                   15 milliárd USD, -
Piaci-forgalmi érték a mérleg-modell szerint (43-35):           8 milliárd USD.

Ugyanezek az értékek 1998-ra - a kormányzati ciklus végére - prognosztizálva a következők:
Vagyoni érték a mérleg-modell szerint (48-41):                     7 milliárd USD, -
Piaci-forgalmi érték a mérleg-modell szerint (39-41):         - 2 milliárd USD.

Vigyázat!!! A mérleg összefüggései szerint Magyarország piaci-forgalmi értéke tehát a következő két év során válik-válhat negatívvá. Ma még pozitív vagyonnal és piaci forgalmi értékkel rendelkezünk, ámde az uralkodó trend-vonalak meg-hosszabbítása egyértelműen a totális csőd felé mutat. Vagyonunk (önállóságunk) mindenestül történő elveszítésének az egyenes következménye lehet az országunk területére 1982-ben (ekkor léptünk be a Nemzetközi Valutaalapba!) bejegyzett jelzálog kvázi-jogszerű érvényesítése a hitelezőink részéről, - ami a számunkra országunk, hazánk végleges elveszítésével lenne egyenlő...   
Magyarország mint komplex vállalkozás üzleti értéke
A vállalkozás üzleti értékét - így a portfolió piaci-forgalmi értékét - a működése révén realizálható profit jelenértékre diszkontált összege határozza meg.
A Magyarország "fedőnevű" vállalkozás üzleti hozadéka jelenleg évi 2-4 milliárd dollár veszteség (fizetési mérlegdeficit), aminek alapján a vállalkozás üzleti-piaci értéke zéró.
Minden egyes külföldi, szakmai és pénzügyi (termelő, vagy "karvaly")  befektető szabadon eldöntheti - el is dönti! -, hogy érdemes-e egy csőd előtt álló, tartósan veszteséges vállalkozásba likvid pénzeszközöket (magyarul: cash-t) fektetni akár privatizációs portfolió-vásárlás, akár tőke-emelés útján.
Még az ún. "zöldmezős" befektetések eszközlése is módfelett kockázatos.

Magyarország felszámolási értéke
Tegyük fel, hogy Magyarország egyik hitelezője vagyunk! Információink alapján már hosszú évek óta ismerjük - a tartós adós - Magyarország csökkenő nemzet-gazdasági teljesítményeit, csekély tőkeerejének és üzleti moráljának folyamatos hanyatlását és teljes szétzüllését, - a másfél évtizede tartó vagyonvesztés összes káros következményét. Maradéktalanul átlátjuk, hogy Magyarországon a negatív gazdálkodási és pénzügyi-vagyoni folyamatok ezekben az években válnak vég-képp visszafordíthatatlanokká, - tehát adósunk a teljes csőd felé rohan.
Miután mindezt kezdettől tisztán látjuk, - pontosan tudjuk azt is, hogy az általunk eredetileg nyújtott hitel (tőke) összegét soha az életben nem láthatjuk viszont. Így elöljáró érdekünkké válik, hogy a kamatfizetés futamidejét a végtelenbe nyújtsuk, miáltal az effektív tőkeveszteség összege - sok éven át - fokozatosan minimálisra csökkenthető. Ezenközben persze Magyarország minden létező vagyontárgyát is jelzáloggal terheljük meg, hogy majd a csőd tényleges bekövetkeztekor - nyújtott hiteleink ellenében - mindezek tulajdonjoga automatikusan reánk szálljon.
Tegyük fel, hogy külföldi befektetők vagyunk Magyarországon! Részt kívánnánk venni a magyar állami vagyon privatizációjában, így a célunk, hogy a számunkra kívánatos vállalkozást, üzletrészt, részesedést (ingatlant, vagyontárgyat és csőd-portfoliót, stb.) minél alacsonyabb áron vásárolhassuk meg. Mivelhogy valutánk értékálló (tudunk hát várni!), a magyar vagyon azonban rohamosan devalválódik; - a várakozásainknak leginkább egy oly időpont fog megfelelni, amikor a magyar vállalkozás éppen a csőd állapotába kerül. Még létezik, még nem számolták fel, - de az eladási ára a lehető legalacsonyabb. A cég egészében vagy részenként, esetleg a cég vagyontárgyai (ingatlanai, gépei, stb.) egyenként ekkor vásárolhatók meg a legolcsóbb áron. Ez az ár az ún. felszámolási ár.

A Magyarország ‘fedőnevű’ vállalkozás épp mostanában jutott el a teljes csőd - a pénzügyi szakadék - legszélére; vagyontárgyai a szezonvégi kiárusítás keretében felszámolási áron vehetők meg.
Magyarország felszámolási ára egyenlő a tárgyi eszközök (22), továbbá a kint-lévőségek (18) értéke együttes összegének cca. 30 %-ával, ami maximum 12 milliárd USD-t tesz ki. A 10 Mrd USD összegű valuta-tartalék célja, jövőbeli sorsa jelenlegi ismereteink szintjén nem prognosztizálható. Amennyiben nem is képezi Magyarország valós tulajdonát (esetleg további ‘adósságokból’ áll), - úgy természetszerűleg nem tekinthetjük a felszámolási-kiárusítási vagyonunk, vagyis a felszámolási tranzakció részelemének.  

 

 

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierjèt!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre