Magyarorszg kivreztetse
2006.01.04. 13:48
Czike Lszl
Felzrkztats helyett pnzgyi kivreztets
December 31-n felhvott egy mg ma is kedves j bartom – igencsak megbecslend ritkasg! -, hogy elmondja jvi jkvnsgait. Egykori kiadm – ma mr sem ad ki semmit, elhallgattattk; furcsa mdon pp azok, akik azeltt a szponzorai voltak, de ht ez ma mr inkbb trvnyszer ltalnossg, mintsem meglep kurizum – szeretettel, jindulatan figyelmeztetett: nagyon vigyzzak, mert gonosz idk jnnek. Mondtam neki: tudom, ezek ketten most szttpik egymst – az orszgnak meg annyi…
Ez egy j mondat volt – vlaszolta mg, aztn letettk.
Minek szomortsuk tovbb egymst?
Aztn a napokban elkezdtem gondolkozni: mennyi is az annyi?
A kzvetlen apropt az adta, hogy december 30-n az egyik kzszolglati televzi kpernyjn egyszer csak vratlanul, minden tmenet nlkl megjelent a mr rgta vrva vrt „annyi”…
Mint ugyebr „ismeretes”, az llamadssg valsgos mrtkt az llam hivatalos szervei hol eltitkoljk, hol elkdstik; a politikai prtok pedig – akr ppen kampny van, akr nincs - egyformn hazudnak, mintha csak egy kzsen betanult szveget, szmokat skandlnnak: az adssg egyezmnyes eltagadsa az egyetlen, amiben maradktalanul egyetrtenek. Az 1990-es lltlagos rendszervlts ta mg soha nem jelent meg hivatalos kzlemnyknt semmilyen teljeskr, tfog helyzetkp Magyarorszg vals pnzgyi helyzetrl. Hangslyozom: a magyar llam mg akrmikori pillanatkp kzlsre sem mltatta llampolgrait, nemhogy rendezett, sszehasonlthat s kzrthet szmadatok kzreadsval tendencijban is bemutatta volna a tnyleges helyzetet, ami pedig kutya ktelessge lett volna, legalbb minden v vgn…
1997-ben Varga Mihly pnzgyi tancsadja, szakrtje voltam – llamadssg-krdsekben. Jelentseimben hiba figyelmeztettem folyamatosan, hogy az energiaszektor eladsa utni tbb-millird dollros llamadssg-cskkents ellenre is folyamatosan tovbb romlott Magyarorszg pnzgyi helyzete – „prtkabinet-fnkm” csak megvonta a vllt, s csak kt slyos megjegyzst tett: „Laci, az nem lehet, hogy a szocik mindent ennyire rosszul csinlnak!” – De bizony, lehet! – vlaszoltam. A msik: „Az llamadssg egybknt se lesz kampnytma, gyhogy ne lovalld bele magad klnsebben!”.
Nem is lett. Aztn a Fidesz nyert, s dicsretre szolgljon: a ngy v alatt nem nvelte jelents mrtkben az orszg kls adssgt. Hirtelen megjelent s felnvekedett azonban a bels adssg.
„Nem tudom megbocstani” Varga Mihlynak, hogy nkntelenl, vagy ki tudja mirt, de belesimulni ltszik „a megvltoztathatatlanba”, amikortl is kritika nlkl tvette az MSZP llamadssg-frazeolgijt; - tekintve, hogy televzis interjiban ppgy megfeledkezett a kdrizmustl rklt, azutn Antall s Horn ltal szpen tovbbdagasztott kls adssgrl, mint a Kormny hivatalos szakrti kzlsei. Amelyek szerint a magyar llam adssga ppen megfelel a maastrichti elrsoknak, vagyis ht „alulrl dngeti” a megengedett fels hatrt, miszerint pont a GDP 60 %-t teszi ki. Csakhogy amirl a Kormny s Vargk beszlnek - s amivel ezek szerint nagy gyesen hasba akasztottk az EU, gy ltszik a magyarokihoz hasonl shivatalainak nem tl krltekint tisztviselit is -, az kizrlag csak az llam belfldi, lnyegben a ktvnyekben megtestesl forintadssga, ami a Medgyessy s a Gyurcsny kormnyok regnlsa idszakban ugrsszeren megntt, s sszegszeren ma mr meghaladja a 14.000 millird forintot, br gy egy ve ennek az adssg-ttelnek a pontos sszegrl is megszntek a hivatalos kzlsek.
Szval: most mr az llamadssg is „kampnytma” lett, de ismt csak gyesen, annak csak a belfldi sszetevje, s annak is csak a - szocik ltal „elkvetett” - nvekmnye…
Mint emltettem: a kzszolglati televzi kpernyjn viszont – valamely vatlan, vagy nem kellkppen beavatott, esetleg beptett provokatr szakrt „beszerkesztseknt”! – megjelent a valsg mr-mr szinte elfelejtett, gykereiben 15 ves, fontos sszetevje. Nevezetesen: a kls adssg, amelyet ki tudja, milyen megfontolsbl, tkereszteltek a nemzetgazdasg adssgnak. Azrt rdekes a terminolgik tendencizus megvltozsa, mert ameddig a belfldi adssgunk fel nem nvekedett az elzekben vzolt mrtkre, mi tbb, amg meg nem jelent – mint leend, 2004-tl pedig mr tnylegesen EU-tag Magyarorszg szmra ktelezen teljestend - maastrichti elrsknt az a bizonyos bvs 60 %, addig a kls, USA-dollrban kifejezett adssgot neveztk llamadssgnak. A tmban kevsb jrtas olvask szmra: azt az ominzus 20 millird dollr kls tartozst, amelyet mg Nmeth Mikls „fedezett fel” kzvetlenl a kapuzrs eltt, s amely azta minden privatizcis bevtelbl trtnt lltlagos trleszts dacra 56 millird eurra nvekedett. Mert ez az adat jelent meg a tv kpernyjn, a nemzetgazdasg brutt kls adssga nven. Vagyis a dollrbl eur lett – lpst tartunk a korral -, az llambl pedig: „nemzetgazdasg”.
Ugye, milyen izgalmas?
No mrmost, mikor a kormnyok ltal rg elfeledett kls adssg aktulis „vgkifejlett” szm formjban meglttam, legottan lzas szmolsba kezdtem. Persze, - semmi „nem vltozott”, csak a nv. Az rklt s tbbszrsre duzzadt kls llamadssgot az immr sokkal megnyugtatbban cseng „nemzetgazdasg kls adssga” nvre kereszteltk t, ami persze nem csak egyszer nvvltoztats, hanem annak – nyilvn a klfld eltti – nylt deklarlsa, hogy az rklt kommunista dollr-llamadssgot, az sszes hatvnyozott nvekmnyvel egytt, az llamrl a nemzetre terheltk t. Ez az nknyes, s nyilvnossgra utlag ezttal sem hozott „llami intzkeds” egybknt tkletes szinkronban van a trsadalmi tulajdon kampnyszer elprivatizlsval, amikor Antall Jzsef uralkodsa idejn a magyar np kollektv tulajdont egyik naprl a msikra llami tulajdonra neveztk t, hogy azutn kln engedly nlkl eladhassk az egszet, tlag 10 %-os ron (- szemlyes jutalkok!) a multiknak, akik a Vilgbank kzvettsvel – cserben az elvtrsi hitelekrt – szintn titokban, jelzlogjogot formltak a teljes magyar mkd tkre, lett lgyen az akr ssznpi tulajdon.
Megvan teht a bvs szm, amelyrl eddig - mr vek ta - azt hihettk, elveszett. A tkozl fi – a nemzetgazdasg - sszes kls adssga teht: 56 millird eur, ami a janur 2-i rfolyamok alapjn 66,3 millird USD-nek felel meg. (Joggal vetheti fel a nyjas olvas: ht nem mindegy, hogy mit minek neveznk? gy is, gy is vissza kell fizetni, kamatos-kamatostul – ez a lnyeg, a tbbi csak „lra”. Nem egszen gy van. Elszr is: hogyan lesz, s hogyan lett tnylegesen is a Nemzeti Bank – llam volt, s ma is llam az llamban – ltal felvett hitelekbl „a nemzetgazdasg” adssga? A nemzetgazdasg – az llam, s vele a Nemzeti Bank nlkl – a vllalatokat, a vllalkozsokat, azok sszessgt jelenti. A Nemzeti Bank az llam szerves rsze, hitelfelvtelei s tartozsai nem a vllalkozsi szfrba tartoznak, mr csak azrt sem, mert a Nemzeti Bank trgyi hitelfelvtelei s tartozsai kifejezetten az llam, s nem a vllalkozsi szfra finanszrozst szolgltk. Msrszt – mint majd a tovbbiakban rszletesebben is ltni fogjuk – hogyha a magyar llam minden vals hiteltartozst sszeadjuk, gy mg ezer v mlva sem tudnnk kielgteni a maastrichti elrst, hiszen a teljes (kls + bels) adssg nemhogy a GDP 60 %-t, de annak a teljes sszegt is jval meghaladja. Mindez csak „knyvelstechnika” – mondan netn kedvenc szavajrsval az „illetkes elvtrs”, miknt tudtk, mertk, s tettk ezt pldul egykoron a hres nevezetes ENRON, vagy a Postabank vezeti is, profi knyvvizsgli sugallatra. gy aztn joggal merl fel a gyan, hogy nemcsak az llami autplya-ptsek „p-p-p-jnek” elszmolsval, de az adssgbeszmtssal is jl – s ezttal sikeresen is – tvertk az Eurpai nit.)
A bevezet utn most kezdjnk el szmolni.
1. A „nemzetgazdasg” kls adssga teht 66,3 mrd USD.
2. A bels llamadssg 14000 mrd forint, ami 70 mrd USD.
3. A lakossg hiteltartozsa 2000 mrd forint, - 10 mrd USD.
A fenti hrom ttelt sszeadva 146,3 mrd USD „teljes orszg-tartozs” (llami + vllalkozi + lakossgi) addik, ami 31.250 millird forintnak felel meg, s hozzvetlegesen legalbb 30 %-kal meghaladja a GDP sszegt.
Magyarorszg gy sszessgben cirka brutt 150 millird USD hiteltartozs utn fizet, vi tlag 8 %-os (ami igen szerny becsls, hiszen ebben a hitelllomnyban igen jelents arnyt kpviselnek a kamatos kamatok kamatjnak a fizetsre felvett hitelek!) kamatot, mely ves kamat sszegszeren 12 millrd USD-nek, azaz 2.563,2 millird forintnak felel meg, ami az llami kltsgvetsnek durvn az egyharmadra rg. S ez mg csak a kamatktelezettsg, hol van a tketrleszts? Ki kell jelentennk, hogy az llamadssg ilyen mrtk nvekedse mellett trleszts nincs is.
Ezzel ht megvolnnk.
De nem csupn arra vagyunk „kvncsiak”, hogy milyen mrtk valsgosan Magyarorszg eladsodsa, s hogy mennyi kamatos kamatot fizetnk vrl vre, hanem ezen fell mg arra is:
Mennyi pnznk folyik ki az orszgbl minden vben?
Teht nem csupn azt az sszeget kell szmtsba vennnk, mely kamatok cmn hagyja el az orszgot (legalbbis: tulajdonjogilag), hanem azt a profitot is, amelyet ppgy a magyar munka – kzbevetleg jegyzem meg: rtket csak az emberi munka llt el, ebben az illumintus Marxnak tkletesen igaza volt! – llt el, miknt a kifizetett kamatok sszegeit is.
4. A privatizlt nemzeti mkd tke rtke 200 mrd USD.
A magyar llam a kampnyszer privatizci megkezdse (1990.) eltt „hivatalosan” ugyan nem kszttetett rtkbecsl felmrst a leltri vagyon piaci-zleti rtkrl, de helyette elvgeztk ezt a Vilgbank szakrti, s sszessgben 100 mrd USD-re becsltk a privatizlhat llami vagyon (a nemzeti mkd tke) sszrtkt. Ez a vagyon-nagysg termszetben, s tulajdonjogi rtelemben egyarnt szinte teljes egszben maradktalanul multinacionlis kzbe kerlt – a mg ma is llami tulajdonban lv vagyonrtk gyszlvn jelentktelen; zmben csd-kzeli llapot portfoli-elemekbl ll. A multinacionlis tulajdonn vlt volt magyar tke rtke napjainkra cirka a dupljra ntt, tekintettel minimum arra, hogy a forint/USD paritsarny a forint 16 v alatt bekvetkezett romlsval mintegy a felre cskkent; magyarn: a dollr – s a megvsrolt magyar vagyon - ma a ktszerest ri annak, mint amit a privatizci idszakban s raiban rt. Nagyjban-egszben vi 8 %-os tkearnyos profittal szmolhatunk, s gy megllapthatjuk, hogy a nemzetkzi vllalatok mintegy 16 mrd USD/v profitot realizlnak a magyar munkaer foglalkoztatsval, annak a nemzeti mkd-tknek a mkdtetse rvn, mely 1990-ben, a privatizci eltt mg a magyar dolgozk trsadalmi, ssznpi tulajdont kpezte.
5. A „zld mezs” befektetsek sszrtke cca. 40 mrd USD.
A klfldi tke nem csupn az llami vagyon privatizcija jogcmn s keretben ramlott Magyarorszgra 1990 s 2005 kztt, hanem n. „zld mezs” beruhzsok megvalstsa rvn is, amikor a befektets nem valamilyen, mr ltez objektum (zem, gyr, vllalat, stb.) megvsrlsa ltal valsult meg, hanem esetenknt teljesen j komplexum (pl. aut-sszeszerel zem) felptsvel, egy merben j vllalkozs ltestse cljbl. Az ilyen cllal beramlott klfldi tke (kszpnz, technolgia, know-how, s gy tovbb) sszrtke mintegy 40 mrd USD-re tehet, termszetszerleg a mr szmtsba vett, privatizcis befektetseken tl.
Az elrt profit – 8 % - ves sszege 3,2 mrd USD-re becslhet.
Immron sszegezhetjk mindazoknak a befektetsi – hitel, tke s egyb – tteleknek a piaci-zleti relrtkeit, amelyek azzal a hatrozott cllal jttek Magyarorszgra, hogy mkd tkeknt a vilgpiaci tlagprofitnl magasabb ves profithoz jussanak.
Az 5 ttel vgsszege: 150 + 200 + 40 = cirka 390 mrd USD.
Ez a summa a pnzgyi hitel s az n. tketartozs egyttes sszege; az a vagyon, ami a mink lehetne – jelents rszben a mink is volt -, de llami vezetink s „elitnk” ldsos aknamunkja eredmnyeknt mr nem a mink, s tbb mr nem is lesz/lehet a mink, ha a vilg dolgai az rvnyes trendek szerint fejldnek tovbb. A Magyarorszgon (profitot) termel mkd tke teht klfldi tulajdonosk, szemlytelen, arctalan httr-figurk, akik egyetlen cllal jttek ide, hogy a munknk gymlcst, hozadkt, sszes profitjt learassk s eltulajdontsk, a maguk javra.
A kapitalizmus alaptrvnye – Marx s Engels ta vltozatlan – rtelmben a profitrtk (rtsd: hitelek s tkebefektetsek profitrti) kiegyenltdnek: a tke alaptermszete szerint, a nagysgnak megfelel hozadkot gy vagy gy, de „elveszi”, mintegy kiemeli a megtermelt j rtk (∑ profit) tmegbl, mint sajt jrandsgt.
Levgtuk – „elitnk” levgta - az sszes aranytojst toj tykot, s azok tbb mr nem neknk tojnak. Mivel a profitrtk kiegyenltdnek – a pnzhitel realizlt haszna (a kamat mrtke) megegyezik a befektetett (privatizlt, megvsrolt, beruhzott) egyb mkd tkk hasznnak mrtkvel, az tlagprofitrtval -; egyformn 8 % profit hagyja el tulajdonjogilag s lnyegben termszetben is Magyarorszgot mind a 390 millird USD utn, amely profit sszegszeren sszessgben mintegy 31,2 millird USD vente. (Ehhez persze hozzszmtand az az sszeg is, amit az llami kltsgvetsnk terhre vente befizetnk az EU kltsgvetsbe, mely befizets F-bl, vmokbl s a kzs kltsgekhez trtn hozzjrulsbl tevdik ssze, s egyttesen szintn millird dollros nagysgrendre rg.)
Az elmondottakbl, tartozsaink, kamat-s profitktelezettsgeink szmszer levezetsbl vilgosan kitnik, hogy a Magyarorszg szmra meghirdetett nis felzrkztatsi program nem egyb - nem olcs, de drga! – szemfnyvesztsnl: egyszeren humbug. Gazdasgi felzrkzsunk akkor vlna lehetsgess a legfejlettebb orszgok „teljestmnyhez”, ha mi gazdagodnnk rajtuk, s nem k mirajtunk. Hogyha mi tulajdontannk el az ltaluk megtermelt profitot, s nem ellenkezleg. m ez sajnos nem lehetsges…
Mint a kzmonds tartja: „Az ersebb kutya szaporodik.”.
A pnzfolyam egyhangan keletrl nyugat irnyba tart.
Mg ha vals is a Kormny legmagasabb tisztviseli ltal krkedve llandan hangoztatott pnzgyi adat, miszerint vente 4 millird eur tkebefektets rkezik Magyarorszgra, akkor is belthatjuk: ennek kb. a 8-szorosa (nyolcszorosa) megy ki vente az orszgbl.
Ez nem felzrkztats, hanem folyamatos kivreztets.
Vc, 2006. janur 4.
Czike Lszl
|