czl
czl
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Knyvek
 
Publicisztikk
 
Versek
 
Httrhatalom
Httrhatalom : Magyarorszg kivreztetse

Magyarorszg kivreztetse

  2006.01.04. 13:48


Czike Lszl

 

 Felzrkztats helyett pnzgyi kivreztets

 

December 31-n felhvott egy mg ma is kedves j bartom – igen­csak megbecslend ritkasg! -, hogy elmondja jvi jkvn­s­ga­it. Egykori kiadm – ma mr sem ad ki semmit, elhallgattat­tk; furcsa mdon pp azok, akik azeltt a szponzorai voltak, de­­ ht ez ma mr inkbb trvnyszer ltalnossg, mintsem meg­lep ku­ri­zum – szeretettel, jindulatan figyelmeztetett: nagyon vigyz­zak, mert gonosz idk jnnek. Mondtam neki: tudom, ezek ketten most szttpik egymst – az orszgnak meg annyi…

Ez egy j mondat volt – vlaszolta mg, aztn letettk.

Minek szomortsuk tovbb egymst?

 

Aztn a napokban elkezdtem gondolkozni: mennyi is az annyi?

A kzvetlen apropt az adta, hogy december 30-n az egyik kz­szol­glati televzi kpernyjn egyszer csak vratlanul, minden t­menet nlkl megjelent a mr rgta vrva vrt „annyi”…

 

Mint ugyebr „ismeretes”, az llamadssg valsgos mrtkt az llam hivatalos szervei hol eltitkoljk, hol elkdstik; a politikai pr­tok pedig – akr ppen kampny van, akr nincs - egyformn ha­zudnak, mintha csak egy kzsen betanult szveget, szmokat skan­dlnnak: az adssg egyezmnyes eltagadsa az egyetlen, amiben maradktalanul egyetrtenek. Az 1990-es lltlagos rend­szervlts ta mg soha nem jelent meg hivatalos kzlemnyknt semmilyen teljeskr, tfog helyzetkp Magyarorszg vals pnz­gyi helyzetrl. Hangslyozom: a magyar llam mg akrmikori pillanatkp kzlsre sem mltatta llampolgrait, nemhogy ren­dezett, sszehasonlthat s kzrthet szmadatok kzre­ad­s­val tendencijban is bemutatta volna a tnyleges helyzetet, ami pedig kutya ktelessge lett volna, legalbb minden v vgn…

 

1997-ben Varga Mihly pnzgyi tancsadja, szakrtje voltam – llamadssg-krdsekben. Jelentseimben hiba figyelmeztettem folyamatosan, hogy az energiaszektor eladsa utni tbb-millird dollros llamadssg-cskkents ellenre is folyamatosan tovbb romlott Magyarorszg pnzgyi helyzete – „prtkabinet-fnkm” csak meg­von­ta a vllt, s csak kt slyos megjegyzst tett: „Laci, az nem lehet, hogy a szocik mindent ennyire rosszul csi­nl­nak!” – De bizony, lehet! – vlaszoltam. A msik: „Az llamads­sg egybknt se lesz kampnytma, gyhogy ne lovalld be­le magad klnsebben!”.

 

Nem is lett. Aztn a Fidesz nyert, s dicsretre szolgljon: a ngy v alatt nem nvelte jelents mrtkben az orszg kls adss­gt. Hirtelen megjelent s felnvekedett azonban a bels adssg.

 

„Nem tudom megbocstani” Varga Mihlynak, hogy nkntelenl, vagy ki tudja mirt, de belesimulni ltszik „a megvltoztathatat­lan­ba”, amikortl is kri­­tika nlkl tvette az MSZP llamadssg-frazeolgijt; - tekintve, hogy televzis interjiban ppgy meg­feledkezett a kdrizmustl rklt, azutn Antall s Horn ltal szpen tovbbdagasztott kls adssgrl, mint a Kor­mny hivatalos szakrti kzlsei. Amelyek szerint a magyar llam adssga ppen megfelel a maastrichti elrsoknak, vagyis ht „alulrl dngeti” a megengedett fels hatrt, miszerint pont a GDP 60 %-t teszi ki. Csakhogy amirl a Kormny s Vargk be­szlnek - s amivel ezek szerint nagy gyesen hasba akasztottk az EU, gy ltszik a magyarokihoz hasonl shivatalainak nem tl k­rltekint tisztviselit is -, az kizrlag csak az llam bel­fl­di, lnyegben a kt­vnyekben megtestesl forintad­ss­ga, ami a Medgyessy s a Gyurcsny kormnyok regnlsa id­sza­­kban ug­rsszeren meg­ntt, s sszegszeren ma mr meg­ha­ladja a 14.000 millird fo­rintot, br gy egy ve ennek az adssg-ttelnek a pontos sszegrl is megszntek a hivatalos kzlsek.

 

Szval: most mr az llamadssg is „kampnytma” lett, de ismt csak gyesen, annak csak a belfldi sszetevje, s annak is csak a - szocik ltal „elkvetett” - nvekmnye…

 

Mint emltettem: a kzszolglati televzi kpernyjn viszont – va­lamely vatlan, vagy nem kellkppen beavatott, esetleg beptett provokatr szakrt „beszerkesztseknt”! – meg­jelent a valsg mr-mr szinte elfelejtett, gykereiben 15 ves, fontos sszetevje. Nevezetesen: a kls adssg, amelyet ki tudja, milyen megfonto­ls­bl, tkereszteltek a nemzetgazdasg adssgnak. Azrt rdekes a terminolgik tendencizus megvltozsa, mert amed­dig a bel­fldi adssgunk fel nem nvekedett az elzekben vzolt mr­t­kre, mi tbb, amg meg nem jelent – mint leend, 2004-tl pedig mr tnylegesen EU-tag Magyarorszg szmra ktelezen teljesten­d - maastrichti elrsknt az a bizonyos bvs 60 %, ad­dig a kls, USA-dollrban kifejezett adssgot neveztk llam­adssgnak. A tmban kevsb jrtas olvask szmra: azt az ominzus 20 millird dollr kls tartozst, amelyet mg Nmeth Mikls „fedezett fel” kzvetlenl a kapuzrs eltt, s amely azta minden privatizcis bevtelbl trtnt lltlagos trleszts dacra 56 millird eurra nvekedett. Mert ez az adat jelent meg a tv kpernyjn, a nemzetgazdasg brutt kls adssga nven. Vagyis a dollrbl eur lett – lpst tartunk a korral -, az llambl pedig: „nemzetgazdasg”.

Ugye, milyen izgalmas?

 

No mrmost, mikor a kormnyok ltal rg elfeledett kls adssg aktulis „vgkifejlett” szm formjban meglttam, legottan lzas szmolsba kezdtem. Persze, - semmi „nem vltozott”, csak a nv. Az rklt s tbbszrsre duzzadt kls llamadssgot az im­mr sok­kal megnyugtatbban cseng „nemzetgazdasg kls ads­s­ga” nvre kereszteltk t, ami persze nem csak egyszer nv­vl­toztats, hanem annak – nyilvn a klfld eltti – nylt dek­larlsa, hogy az rklt kommunista dollr-llamadssgot, az sszes hatvnyozott nvekmnyvel egytt, az llamrl a nemzet­re terheltk t. Ez az nknyes, s nyilvnossgra utlag ezttal sem hozott „llami intzkeds” egybknt tkletes szinkronban van a tr­­sadalmi tulajdon kampnyszer elprivatizlsval, ami­kor Antall Jzsef uralkodsa idejn a magyar np kollektv tu­laj­dont egyik naprl a msikra llami tulajdonra neveztk t, hogy azutn kln engedly nlkl eladhassk az egszet, tlag 10 %-os ron (- szemlyes jutalkok!) a multiknak, akik a Vilg­bank kzvettsvel – cserben az elvtrsi hitelekrt – szintn t­i­tokban, jelzlogjogot formltak a teljes magyar mkd tkre, lett lgyen az akr ssznpi tulajdon.

 

Megvan teht a bvs szm, amelyrl eddig - mr vek ta - azt hihet­tk, elveszett. A tkozl fi – a nemzetgazdasg - sszes kl­s adssga teht: 56 millird eur, ami a janur 2-i rfolya­mok alapjn 66,3 millird USD-nek felel meg. (Joggal vetheti fel a nyjas olvas: ht nem mindegy, hogy mit minek neveznk? gy is, gy is vissza kell fizetni, kamatos-kamatostul – ez a lnyeg, a tbbi csak „lra”. Nem egszen gy van. Elszr is: hogyan lesz, s hogyan lett tnylegesen is a Nemzeti Bank – llam volt, s ma is llam az llamban – ltal fel­vett hitelekbl „a nemzetgazdasg” adssga? A nemzetgazdasg – az llam, s vele a Nemzeti Bank nlkl – a vllalatokat, a vllalkozsokat, azok sszessgt jelenti. A Nemzeti Bank az llam szerves rsze, hitelfelvtelei s tartozsai nem a vllal­ko­z­si szfrba tartoznak, mr csak azrt sem, mert a Nemzeti Bank trgyi hitelfelvtelei s tartozsai kifejezetten az l­lam, s nem a vllalkozsi szfra finanszrozst szolgltk. Ms­rszt – mint majd a tovb­bi­ak­­ban rszletesebben is ltni fogjuk – hogyha a magyar llam minden vals hiteltartozst sszeadjuk, gy mg ezer v mlva sem tudnnk kielgteni a maastrichti el­rst, hiszen a teljes (kls + bels) adssg nemhogy a GDP 60 %-t, de annak a teljes sszegt is jval meghaladja. Mindez csak „knyvelstechnika” – mondan netn kedvenc szavajrsval az „ille­tkes elvtrs”, miknt tudtk, mertk, s tettk ezt pldul egy­koron a h­res nevezetes ENRON, vagy a Postabank vezeti is, profi knyvvizsgli sugallatra. gy aztn joggal merl fel a gyan, hogy nemcsak az llami autplya-ptsek „p-p-p-jnek” el­sz­mol­s­val, de az adssgbeszmtssal is jl – s ezttal sikeresen is – t­vertk az Eurpai nit.)

 

A bevezet utn most kezdjnk el szmolni.

 

1. A „nemzetgazdasg” kls adssga teht 66,3 mrd USD.

 

2. A bels llamadssg 14000 mrd forint, ami 70 mrd USD.

 

3. A lakossg hiteltartozsa 2000 mrd forint, - 10 mrd USD.

 

A fenti hrom ttelt sszeadva 146,3 mrd USD „teljes orszg-­tar­tozs” (llami + vl­lal­kozi + lakossgi) addik, ami 31.250 mil­lird forintnak felel meg, s hozzvetlegesen legalbb 30 %-kal meg­haladja a GDP sszegt.

 

Magyarorszg gy sszessgben cirka brutt 150 millird USD hi­tel­tartozs utn fizet, vi tlag 8 %-os (ami igen szerny becsls, hiszen ebben a hitelllomnyban igen jelents arnyt kpviselnek a ka­ma­­tos kamatok kamatjnak a fizetsre felvett hitelek!) kama­tot, mely ves kamat sszegszeren 12 millrd USD-nek, azaz 2.563,2 millird forintnak felel meg, ami az llami kltsg­ve­tsnek dur­vn az egyharmadra rg. S ez mg csak a kamatkte­lezettsg, hol van a tketrleszts? Ki kell jelentennk, hogy az l­lamadssg ilyen mrtk nvekedse mellett trleszts nincs is.

 

Ezzel ht megvolnnk.

De nem csupn arra vagyunk „kvncsiak”, hogy milyen mrtk va­lsgosan Magyarorszg eladsodsa, s hogy mennyi kamatos kamatot fizetnk vrl vre, hanem ezen fell mg arra is:

Mennyi pnznk folyik ki az orszgbl minden vben?

 

Teht nem csupn azt az sszeget kell szmtsba vennnk, mely kamatok cmn hagyja el az orszgot (legalbbis: tulajdonjogilag), hanem azt a profitot is, amelyet ppgy a magyar munka – kzbe­vetleg jegyzem meg: rtket csak az emberi munka llt el, eb­ben az illumintus Marxnak tkletesen igaza volt! – llt el, miknt a kifizetett kamatok sszegeit is.

 

4. A privatizlt nemzeti mkd tke rtke 200 mrd USD.

 

A magyar llam a kampnyszer privatizci megkezdse (1990.) eltt „hivatalosan” ugyan nem kszttetett rtkbecsl felmrst a lel­tri vagyon piaci-zleti rtkrl, de helyette elvgeztk ezt a Vi­lgbank szakrti, s sszessgben 100 mrd USD-re becsltk a privatizlhat llami vagyon (a nemzeti mkd tke) ssz­­rtkt. Ez a vagyon-nagysg termszetben, s tulajdonjogi rtelemben egy­arnt szinte teljes egszben maradktalanul multinacionlis kz­be kerlt – a mg ma is llami tulajdonban lv vagyonrtk gy­szlvn jelentktelen; zmben csd-kzeli llapot portfoli-ele­mek­bl ll. A multinacionlis tulajdonn vlt volt magyar tke r­t­ke napjainkra cirka a dupljra ntt, tekintettel minimum arra, hogy a forint/USD paritsarny a forint 16 v alatt bekvet­kezett romlsval mintegy a felre cskkent; magyarn: a dollr – s a megvsrolt magyar vagyon - ma a ktszerest ri annak, mint amit a pri­vatizci idszakban s raiban rt. Nagyjban-egszben vi 8 %-os tkearnyos profit­tal sz­molhatunk, s gy megllapthatjuk, hogy a nemzetkzi vlla­la­tok mint­egy 16 mrd USD/v profitot realizlnak a magyar mun­kaer foglalkoztatsval, annak a nemzeti mkd-tknek a mkdte­t­se rvn, mely 1990-ben, a privatizci eltt mg a magyar dol­gozk tr­sadalmi, ssznpi tulajdont kpezte.

 

5. A „zld mezs” befektetsek sszrtke cca. 40 mrd USD.

 

A klfldi tke nem csupn az llami vagyon privatizcija jog­cmn s keretben ramlott Magyarorszgra 1990 s 2005 k­ztt, hanem n. „zld mezs” beruhzsok megvalstsa rvn is, amikor a befektets nem valamilyen, mr ltez objektum (zem, gyr, vllalat, stb.) megvsrlsa ltal valsult meg, hanem ese­ten­knt tel­jesen j komplexum (pl. aut-sszeszerel zem) fel­p­tsvel, egy merben j vllalkozs ltestse cljbl. Az ilyen cl­lal beramlott klfldi tke (kszpnz, technolgia, know-how, s gy tovbb) sszrtke mintegy 40 mrd USD-re tehet, termszet­szerleg a mr szmtsba vett, privatizcis befektetseken tl.

Az elrt profit – 8 % - ves sszege 3,2 mrd USD-re becslhet.

 

Immron sszegezhetjk mindazoknak a befektetsi – hitel, tke s egyb – tteleknek a piaci-zleti relrtkeit, amelyek azzal a hatrozott cllal jttek Magyarorszgra, hogy mkd tkeknt a vi­lgpiaci tlagprofitnl magasabb ves profithoz jussanak.

 

Az 5 ttel vgsszege: 150 + 200 + 40 = cirka 390 mrd USD.

Ez a summa a pnzgyi hitel s az n. tketartozs egyttes ssze­ge; az a vagyon, ami a mink lehetne – jelents rszben a mink is volt -, de llami vezetink s „elitnk” ldsos aknamunkja ered­mnyeknt mr nem a mink, s tbb mr nem is lesz/lehet a mink, ha a vilg dolgai az rvnyes trendek szerint fejldnek to­vbb. A Magyarorszgon (profitot) termel mkd tke teht kl­fldi tulajdonosk, szemlytelen, arctalan httr-figurk, akik egyetlen cllal jttek ide, hogy a munknk gymlcst, hozadkt, sszes profitjt learassk s eltulajdontsk, a maguk javra.

 

A kapitalizmus alaptrvnye – Marx s Engels ta vltozatlan – r­telmben a profitrtk (rtsd: hitelek s tkebefektetsek profit­r­­ti) kiegyenltdnek: a tke alaptermszete szerint, a nagysgnak megfelel hozadkot gy vagy gy, de „elveszi”, mintegy kiemeli a meg­termelt j rtk (∑ profit) tmegbl, mint sajt jrandsgt.

 

Levgtuk – „elitnk” levgta - az sszes aranytojst toj tykot, s azok tbb mr nem neknk tojnak. Mivel a profitrtk kiegyen­ltdnek – a pnzhitel realizlt haszna (a kamat mrtke) mege­gye­zik a be­fektetett (pri­vatizlt, megvsrolt, beruhzott) egyb m­kd t­kk haszn­nak mrtkvel, az tlagprofitrtval -; egy­formn 8 % profit hagyja el tu­lajdonjogilag s lnyegben ter­mszetben is Magyarorszgot mind a 390 millird USD utn, amely profit sszegszeren sszessgben mintegy 31,2 mil­li­rd USD vente. (Ehhez persze hozzszmtand az az sszeg is, amit az llami kltsgvetsnk terhre vente befizetnk az EU kltsgvetsbe, mely befizets F-bl, vmokbl s a kzs klt­sgekhez trtn hozzjrulsbl tevdik ssze, s egyttesen szin­tn millird dollros nagysgrendre rg.)  

 

Az elmondottakbl, tartozsaink, kamat-s profitktelezettsgeink szmszer levezetsbl vilgosan kitnik, hogy a Magyarorszg szmra meg­hirdetett nis fel­­­zrkztatsi prog­ram nem egyb - nem olcs, de drga! – szemfnyvesztsnl: egyszeren humbug. Gazdasgi fel­­zrkzsunk akkor vlna lehetsgess a legfejlettebb orszgok „teljestmnyhez”, ha mi gazdagodnnk rajtuk, s nem k mirajtunk. Hogyha mi tulajdontannk el az ltaluk megter­melt pro­fitot, s nem ellenkezleg. m ez sajnos nem lehetsges…

Mint a kzmonds tartja: „Az ersebb kutya szaporodik.”.

 

A pnzfolyam egyhangan keletrl nyugat irnyba tart.

Mg ha vals is a Kormny legmagasabb tisztviseli ltal krkedve llandan hangoztatott pnzgyi adat, miszerint vente 4 millird eur tke­befektets rkezik Magyarorszgra, akkor is belthatjuk: ennek kb. a 8-szorosa (nyolcszorosa) megy ki vente az orszgbl.

 

Ez nem felzrkztats, hanem folyamatos kivreztets.

 

 

Vc, 2006. janur 4.

 

 

 

                                                          Czike Lszl

  

 

 

 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!