Czike Lszl
Orbn Viktor szupersztr
trtnelmi esszgyjtemny
Vc, 2004. december
A dimenzik megnylnak
A jelensgek a vilgegyetemben - gy a Fldnkn is - egymssal egyetemes s klcsns sszefggsben, st, meghatrozottsgban llanak. Egyarnt rvnyes ez a termszeti s a trsadalmi jelensgekre, hiszen az ember a termszet rsze.
Ray Bradbury egyik novelljban ‘trtnik’, hogy az idben vmillikat vissza-utaz slnyvadsz-expedci elvigyzatlan tagja letr a kijellt svnyrl: noha akaratlanul, de eltapos egy jjeli pillangt. Mikor visszatrnek a sajt jelenjkbe, ‘mindent vltozatlanul’ tallnak, - egy kivtellel: a korbban lezajlott amerikai elnkvlaszts nem az ltaluk ismert, hanem azzal ppen ellenttes eredmnyt hozott: a konkurens jellt lett az elnk. A lepke elpuszttsa visszamenleg meg-vltoztatta a mlt egszt, a mdosult trtnelem pedig ‘egy kiss’ megvltozott jelenhez vezetett!
Lehet, hogy egy elvigyzatlan idutaz (vagy a Gondvisels katonja?) a kijellt svnyrl letrve a mltban Magyarorszgon is eltaposott valamit?!
******
A trsadalmi-politikai vltozsok is objektve meghatrozottak.
Ha mgsem lthatjuk azokat pontosan elre, annak nem az az oka, mintha a vak-vletlen irnytana mindent - vagyishogy nincsen determinci -, hanem sokkal inkbb az sszetevk nagy szma, s klcsns egymsra hatsuk bonyolultabb rvnyeslse: a vgeredmny, az sszes hatsok eredje normlis agyvelvel vagy komputerrel mr nem szmthat ki.
A trtnelem tbb pldt is produklt, hogy bizonyos szerencss (?!) csillagzat alatt szletett ember a krlmnyek kedvez (?) sszejtszsban elre megltta a jvt. Pldul Nostradamus, vagy a szintn francia Jules Verne.
A modern vilgirodalom legdbbenetesebb, legaktulisabb regnyciklusa Isaac Asimov Alaptvny-trilgija s annak eredeti folytatsa. A vget rni nem akar cselekmny-fzr vissza-visszatr fszereplje Hari Sheldon (a ‘mi’ leleplezs, rendszervlt Tke Pternk - alias: Peter Sheldon - tle klcsnzte ri lnevt) a hrneves trtnsz-professzor, az intergalaktikus politikai tancsad, aki a modern szociolgit/politolgit a matematikai/statisztikai vvmnyokkal (mint j mdszertannal) tvzte, majd ezt az „szvr”(a regnyciklus negatv fhsnek a neve)-tudomnyt - a pszicho-histrit - kora politikai problminak megoldsra, a lehetsges/szksgszer jv feltrsra alkalmazta, a galaktikus vlsgkorszak lervidtse rdekben.
Isaac Asimov mve - modernkori prfcia. Megjsolja, hogy idvel a jvend-mondshoz nem kell majd transzba esni, klnbz ritulis hkusz-pkuszokat vgezni; ‘elg’ lesz, ha valaki okosan, blcsen, tisztn s becsletesen elemzi a mltat s a jelent, s mintegy modellezi, szimullja: kiszmtja s megoldja a jv titkt.
A prftk kivtelesen ers akaratukkal felfokozzk a kpzeletk trerejt, gy kpess vlnak a tvoli tridbl - a jvbl - folyamatosan rkez rtelmes jelek rzkelsre, felfogsra, dekdolsra; a bennk rejl zenetek megfejtsre s rtelmezsre.
Sndor Andrs a kvetkezket rta a Pskinl 1996-ban megjelent "A trtnelem elmezavara" cm knyvnek 179. oldaln:
"A nemzeti fasizmusok tll maradvnyai zavarjk a globlis fasizmusnak ezt a replikld (szervesen kipl) organizmust: keresztezik ‘a vezetsre eleve elrendelt’ globlis vilg-elit, illetve a kiszolgl szerepre eleve elrendelt globlis embertmeg fldgmb-mret struktra-eloszlst. Ennek a globlis struktrnak a hormonja a pnz, oxignje pedig az informci. A migrci elsegtse s szorgalmazsa a nemzetek sztolddst (a nemzeti clok el-tntetst), s egysges, mhold-hipnotizlta kiszolgl-tmeg ltrehozst clozza az sszes kontinensen. A ‘skinhead’-mozgalom megragadt a fasizmus egy korbbi s idszertlen llapotban, s ezzel a merben j, globlis fasizmus szmra lczsi lehetsget ad: ez utbbi a demokrcia jegyben lphet fl a tegnapi fasizmus ellen. A valsg teht az, hogy a tudomny s a technika j szintje - a hozzfrs a nukleris energihoz, az elektronika, a szociotechnika s a tudatbefolysols ipari mretv vlsa, az rtechnika, a gnsebszet - megsemmistette a nemzeti ltmhelyeket s letvilgokat, vala-mint a demokrcit, mint trsadalmi mkdsi rendszert. Miutn az elkszt fzisok a XX. szzad els felben a nemzeti trsadalmakon bell lezajlottak; a XX. szzad vgre a monetris folyamatoknak, mint az emberi energikat globlis mretekben sszegyjt s sztoszt csatornknak a kizrlagoss ttelvel globliss tettk a fasizmust, mintegy megvalstva ezzel Hilferding ‘generlkartell’ ltomst.
Ez a vlasz a kvetkez krdsekre, melyek jra meg jra megfogalmazdnak millirdnyi emberben: a puszta vzz vlt demokratikus intzmnyrendszer keretein bell mirt nincsen demokrcia? Mirt vlik, vlhat a demokratikus intzmnyrendszer erszak-rvnyest mechanizmuss? Mirt is nem rzi magt otthon az ember a sajt hazjban? Mirt semmisti meg a szabadsgot ppen a liberalizmus? Mirt trnek el hossz vekig (valjban tpllnak) olyan vres hborkat, mint a kzel-keleti, a vietnami s a dlszlv? A kor a globlis fasizmus kora, - brminek hazudjk is vilgcsszrokk vlt tzsde-hink. A sajtja s a tmegtjkoztatsa emberi jogokrl s demokrcirl beszl, amg hazugsgai el nem kopnak. Teljhatalm tzsdearisztokrcija (a ‘magas intelligencia-hnyados’ vilg-elit) minden ellenrzs nlkl azt tesz az emberisggel, amit akar. A nemzeteknek, mint kultrlis lnyeknek s az nrendelkezs alanyainak, kiltsa a hall. S az extrm ktsgbeess zsk-utcba kergeti ket: az ngyilkos terrorba. A Fld me az Antikrisztus kezbe adatott, aki az kolgiai katasztrfa fel kormnyozza. A politikt, - mint a pelyvt fjja szerteszt a szl. Nincs ms lehetsgnk, mint lrvaarcunk alatt megrizve tmenteni a rejtett, mlyben melengetett Krisztus-arcot (az Ember Fit az embertelensg pokol-bugyraiban), s Isten-eresz al hzdva vrni be az idk teljessgt."
Mert (hamarosan) eljn az idk teljessge, a beteljeseds, ami mg mindig nem a vilgvge.
Az lettelen-fak bbokbl tavasszal hirtelen gynyr pillangk lesznek.
A frissen-kelt pvaszemek rszegen csaponganak az prilisi szlben.
Eljn a karcsonyi jszltt, hogy rettnk beteljestse keresztldozatt: Soros, a Vrs Cgr, a Vrs rdg, a Rka, a Hlzat, az Aranyborj ellen.
A Hsvtkor feltmad Krisztus dvzlt, pnksdi teste fensges pillangknt repl ki bbjbl, a torini lepelbl - a tekintete szilrd: jsgos, de kkemny.
Az idk vge fel minden dolgok is - feledve s feladva rejtzkdsket - azz vlnak, amik valjban.
Rabszolganpek tmadnak fel: a Stn birodalma darabjaira esik szt.
A gyarl ember gyakran elrejti valdi arct, bebbozdik, kdolja rst, st, a gondolatait is. Pedig valjban az ezerszn Vilg, az izgalmas Valsg az, ami sorsszeren kdolt. Tnyei dekdolsra, leleplezsre vrnak.
Sndor Andrs (= 1997.) pedig nagyon rtette a Vilgmindensg mkdsi elvt; pontosan tudta, hogy itt, a Fldn Krisztus s Lucifer klcsnsen felttelezik egymst.
A hallosan - gygythatatlanul - bns ember elkrhozik.
A gyarl emberi lelkek a bnbnat s a bnbocsnat rvn, rvidebb-hosszabb purgatriumi fogsg utn, dvzlhetnek.
A lelkiismeretlen emberek tlvilgi sorsa elttem ismeretlen.
Az egyenes gerinc emberek dvzlse nem diszkrt esemny - mint pldul a hall -, hanem olyan tretlen folyamat, amely gyakran mr az evilgi letkben fokozatosan vgbemegy.
A prftk viszont mr eleve dvzlten jnnek erre a fldi vilgra.
A testi erejket gyorsan felrlve, aprnknt prfciikba pazaroljk.
A prfcik, a jvendlsek lepkk. Szrnyra kelnek, majd elillannak.
Ha a lepkket sszegyjtjk, sorba lltjuk: megnylnak a dimenzik.
A trsvonalak szln egyenslyozva haladunk a pokol egyre mlyl bugyrban. Ktoldalt elhznak mellettnk az Apokalipszis lovasai...
Mi, magyarok egyszerre ltk meg a rendszervltst - amit ppen gy ‘spontn’ felszabadulsnak hittnk, mint 1945-ben; csak ezttal az ideiglenesen 45 ve haznkban tartzkod, egykori ‘felszabadtk’ diktatrja all -, meg a szp j vilgrend, a globalizci Magyarorszgra ‘tterjedst’, amelynek a valsgos tulajdonsgairl, viselkedsrl, okairl s cljairl nagyjbl 1995-ig jformn semmit nem sejtettnk. A nptmegek - mivel nem tudjk a kettt sztvlasztani - ma is azt hiszik, hogy rendszervlts s globalizci egy s ugyanaz a hats, gy az elszegnyedskrt, ltbiztonsguk elvesztsrt azokat a tnyezket okoljk, akik a megelz szocialista rendszert megdntttk. Vagyis: a kapitalizmust s a multinacionlis cgeket, illetve a velk egyttmkd magyar llamot, a pnzgyi s politikai elitet. Ezrt van, hogy a magyar npnek legalbb a fele visszasrja a kdrizmus gulys-kommunizmust, ‘a legvidmabb barakk’ sajtos hangulatt -, mert azt hiszik, azt gondoljk, hogy az egykori ‘jlt’, noha spontn el is veszett valahol Lepsnynl, mgis ‘kvzi gombnyomsra’ brmikor visszallthat kevs jindulattal... Pedig az id kerekt nem lehet visszaforgatni! Akr volt az a hres, nevezetes Rzsadombi Paktum - a rendszervltsunk magyar blcseinek jegyz-knyve! -, akr nem: a dolgok szigoran a megegyezs kttt menetrendje szerint trtnnek... Mindenesetre: vagy ‘spontn tudattalanul’, szinte sorsszeren (ftum, karma, kataklizma, stb.) megynk tnkre mr tbb mint 20 v ta (v.: 1982-ben ‘lptettek be’ minket a Nemzetkzi Valutaalapba!), vagy nemzetkzi konspirci ‘ldozatai’ vagyunk. Vagyis: furcsa ‘rukapcsols’ trtnt itt: az elitnk mintegy felszabadulsknt ‘adta el neknk’ a rendszervltst (s vele a multiknak Magyar-orszgot!); - de a csomagba tudtunk nlkl, mr j elre nemcsak a nmenklatra burzsozival val teljes kiegyezst (s vele implicite pl. a ‘Bokros-csomagot’ is!) kalkulltk bele, hanem az egsz globalizcit is, belertve nhny vvel ksbbi belpsnket is az Eurpai niba. Lthat, hogy mikzben ‘a spontn fejlds’ ltszatt kelti a verblis s tnyleges mgival, a mdival, valamint a Mammon pnzvel is tmogatott, st, ‘sszehzasodott’ rendszervlt elitnk; - addig egy mindenre kiterjed tgondolt koncepci, egy komplex terv vgrehajtsa folyik...
Hogy 1990-ben felszabadultunk a kommunizmus all, s egyidejleg ‘rendszert is vltottunk’, ez egy dolog - hogy ‘globalizlnak minket’, az pedig egy msik. Nem kellett volna szksgszeren ide jutnunk, ha nincs globalizci. Azonban a vilg gazdasgi, pnzgyi, politikai s kultrlis egysgeslsi folyamatai nlkl taln sohasem szabadultunk volna fel ‘az effektv kommunista elnyoms’ igja all. A globalizci tette ugyanis lehetv s szksgszerv a magyar rendszervltst is. Azt kell tisztn ltni, hogy 1950 ta a trtnelem csak ltszlag mutatta az dz hideghbor kpt kt vilghatalom (USA s SZU) s vilgrendszereik kztt - valjban a mlyben mr hossz vtizedek ta az egyre gyorsul globalizci, a vilg eggy vlsa az uralkod f irnyzat s folyamat. Mivel ez megcfolhatatlan tny: csak az krds, hogy mindez vajon spontn trtnik-e, vagy ‘tervszeren’?! Ms oldalrl megkzeltve: mikzben mi, itt, Magyarorszgon a kommunizmus szerencstlen ldozatainak hittk magunkat s Sndor Andrs r vci brtnbeli szavaival lve: „Vrtuk, hogy megjjjenek a jenkik a csokoldval!”, akzben odakint a vilg hatalmasat vltozott. Errl csak azok az ‘utaz nagykveteink’ - a katonai hrszerzk s az Aczl s Soros tmogatta kultra kineveltjei, stb. - tudtak, akiket a ‘80-as vekben (taln direkt ezzel a cllal) mr srn kiengedtek-kldtek a vasfggny mg a szp j vilgrendre felkszl reformkommunistink. Arrl van nevezetesen sz, hogy a vilg szrevtlen egysgeslse Nyugat s Kelet fokozatos egybeolvadst, sszefondst eredmnyezte, miltal a kapitalizmus s a ‘szocializmus’ kztti klnbsgek, ellentmondsok sszemosdtak. A kt ‘rendszer’ kztti alapvet ellentmondst Nyugaton a kzponti tervezs hinya, Keleten pedig a magntulajdon (s a pnz) szabadsgnak a hinya jelentette.
Miutn f alatt (titkosszolglataik egyeztetse rvn) mindkt rendszer beltta ‘a msik igazt’ - megkezddhetett a relfolyamatok politikai sszehangolsa. Ez a globalizci lnyege! Kelet lemondott ‘a szabadsgjogok’, a tke korltozsrl - Nyugat pedig megvalstotta a magas fok tervszersget. Ezutn ‘konszenzusos’ alapon egytt hozzlttak, hogy felszmoljk a vletlent az egsz vilgon. Mert a hatalom - klnsen a koncentrlt! - legfkppen a spontn meglepetstl irtzik. A kommunizmusbl ‘kapitalizmus’ - a kapitalizmusbl ‘kommunizmus’ lett... Jl megriztk, s ssze is hzastottk egyms rossz tulajdonsgait. Nyugaton ettl csak egy ‘kicsit’ lett rosszabb - nlunk: nagyon. A felszabadulsbl, a rendszer-vltsbl s a globalizcibl neknk csak ez jutott. A ‘rendszervlts’ Magyar-orszgon 1982-ben kezddtt - eleve a ksbbi globalizci, integrci cljval...
Hol rontottuk el? Mit nem vettnk szre? Hol volt ‘a fejlds grbjnek extrm inflexis pontja’, ahol mg ms irnyba is fordulhattunk volna, ltva a veszlyt?
Ezekre a krdsekre is keresem a feleletet publicisztikimban, melyekkel egyszer s’ mind visszatekint trtneti elemzst, vlaszt is szeretnk nyjtani s adni arra a leggetbb alapproblmra, miszerint: Mi a fontos ezen a vilgon, a pnz vagy az ember, az emberi llek? Kevesek olcs sikere vagy sokak rk dvssge?!
Kezdjk az elemzst, mindjrt az esemnyek viharban, a dolgok legkzepn!
Orbn Viktor a magyarorszgi rendszervlts - knyszerplyn a jv! - egyetlen kulcsfigurja. Szupranacionlis ‘ptsi tervrajz’ alapjn kinevelt janicsr , vagy a vilgmagyarsg legutols eslye, remnysge, a szakrlis kirly grete?
Hatalom s forradalom
Az istenfl, a keresztny ember nem nagyon tud mit kezdeni a fldi hatalommal; nehezen, vagy sehogyan sem igazodik el a politika tvesztiben. Krisztus orszga nem evilgi, a napi politika pedig nagyon is az: a hazugsg, az rmny, a cselszvs mvszete. A hatalom lland ksrts egyre nagyobb bnk elkvetsre.
Idzet Czike Lszl s Sndor Andrs (= 1997) levelezsbl:
Czike Lszl (1996. XI. 8.): "Krisztus ta legmodernebb valls a keresztnysg, m minden egyes ember szuvern joga, ha 'vallsilag ms' kvn lenni, vagy ha meg akar maradni az egyistenhitnek egy trtnelmileg sibb szintjn. De ahhoz senkinek/senkiknek nincsen joga/joguk, hogy egsz nemzeteket vagy orszgokat a liberlis hitetlensg mocsarba sllyesszenek, - illetve pnzzel, erszakkal s agymosssal a hitetlensget tegyk ktelez s intzmnyes vilgvallss. Ez a szellemi terrorizmus = fasizmus!
Amennyiben hihetnk Czre Blnak; mr a waterlooi csata kimenetelt sem a rsztvev npek vagy hadseregek hite, rdeke, igazsga vagy ereje dnttte el, hanem valami egszen ms er. Mr a Francia Forradalom sem volt tiszta gy: sokkal inkbb a Stn felemelkedse, mint az egyn, a npek vagy az Ember kvzi-ntudatra bredse. Rvid konszolidlt idszakok utn mindig jra, meg-ersdve tr vissza a Stn uralma. Ennek a borzalmas folyamatnak mlt vg-kimenetele a XX. szzad trtnete. E szzadban mr egszen rvidek, s egyre rvidebbek a viszonylag csendes, ‘haladnak’ tn idszakok. A kommunizmus ltrejtte s rlete, a hitleri ncizmus rmtettei: mind teljes egszben a Stn elkpeszt temben koncentrld hatalmnak megnyilvnulsai. A holocausttal is a Stn Krisztus kereszt-ldozatt, s annak sszes valdi eredmnyt akarta egyszerre megsemmisteni, ami hajszl hjn sikerlt is neki. Mindezek utn a ketts - valjban egysges - USA-SZU vilghatalom ltszlag csendes (hideg-hbors) vtizedeiben, a "dialektikus bkeharc" leple alatt szrevtlenl jbl felnvekedett a Stn.
A szemnk lttra, mgis lthatatlanul felcseperedett az Antikrisztus, ltrejtt a pnz kizrlagos rmuralmn alapul trsadalmi rendszer, - beteljeslt Orwell rettenetes ltomsa. sszeomlott a szovjet birodalom, csak azrt, hogy az USA irnytsval az egsz Fldn egyeduralkodv vlhasson a liberlis (!) vilg-kommunizmus. A magyarorszgi rendszervlts volt a vilgesemnyek fkusza, taln az egyik utols esly (lehetett volna), hogy ez a fldi vilg esetleg teljes egszben mgiscsak elkerlhesse a kzeled Armageddont, az Apokalipszist. Az SZDSZ ktsgtelenl ‘rendszeridegen prt’ a politikban. De szerintem vlaszti rdekeit kpviseli - a kozmopolita vilgprtt. A magyar vlasztk minimum 10-15 szzalka ugyanis a kozmopolitizmusban, a vilgkormny korltlan magyar-orszgi uralmnak megvalsulsban rdekelt. Nehezen is rom ezt le: de val-sznleg sokkal ersebbek, mint mi, nemzetiek. Mit lehet tenni?! Kollaborlni, besncolni, vagy harcolni utols leheletnkig: vllalva az esetleges ‘rtelmetlen’ mrtromsgot. Krisztus felvilgostott bennnket, hogy orszga nem e vilgrl val, valamint hangslyozta az let szentsgt. Sohasem mondta, hogy mindenki kteles lenne kvetni az keresztldozatt, plne nem bztatta az emberisget a kollektv ngyilkossgra. A Stnt az egyn csak a horrorfilmekben gyzheti le; valjban a Stn egyedli mlt ellenfele az Isten. Ha istenes letet lnk, Isten bennnk lakik s nem engedi belnk kltzni a Stnt, vdekezni teht kpesek vagyunk. De a Stnt transzcendens rtelemben megtmadni s legyzni egyedl Isten kpes, ez az privilgiuma. Ms dolog az Antikrisztussal dacolni; - vele taln rdemes s lehetsges. Slyos dolgok ezek, mindenki a lelkiismerete szerint dnti el, konkrten mit csinl. Tl sokat nem lehet ugrlni. Kptelensg bkben egytt lni a multinacionlis cgekkel, a multikultrval, a mssg-kultusszal, a Coca-Colval, az AIDS-szel, a Hit Gylekezetvel, az Internettel s ekzben meg-prblkozni kirekeszteni letnkbl a vilgpnzt, a vilgkormnyt s mindentt hangyaknt nyzsg gynkeit."
Sndor Andrs (1997. I. 17.): "Az elkeseredsed rthet, de nem clszer. Kb. 1942-tl Magyarorszgon minden tisztessges rnak tmve voltak a fikjai. Ezt itt meg kell szokni, vagy meg kell szkni, - de ma mr ez sem lehetsges, mert nincsen 'szabad vilg'. Az egsz vilg fogoly. n is azon veszem szre magam, hogy mindinkbb egy sajt bels szabad vilgot teremtek magamnak s baktatok kifel a nagy Babilonbl, holott ezt az apokaliptikus felszltst a kifutsra mg 1994-ben sem tartottam aktulisnak. Tegnap este lttuk a Hon-foglalst. Vegyes rzelmeim vannak. Kamerval festett, nagyon szp mozg fresk, de megltszik, hogy nem volt pnz elg statisztra, s gy tven magyar hajtotta vgre az egsz honfoglalst. Kr volt rpdot egy taljnnal jtszatni, aki, ha megfeszl, sem tud magyar lenni. (Mirt is tudna?) Zenei struktrja nem pentaton, s gy nem korh. Felesgem a szememre hnyja, mirt keresek csomt a kkn. De ht ez olyan kka, mely tele van csomval, legfeljebb gy tehetek, mintha sima lenne. Mindazonltal nem lehet elgg hlsnak lenni a ksztinek, Isten ldja meg ket. Megtettk, amit csak tudtak. Bethlen Gbor mdjra kell politizlni. Ha a magyar tllshez pp trkn keresztl visz az t: Isten neki, fejedelemm vlasztatom magam a trk katonk gyrjben, csak n tudom, hogy sohasem a szultnt fogom szolglni (de hadd higgye).”
Czike Lszl (1997. I. 31.): "Amit Bethlenrl mondasz, az nagyon rdekes s mlyen igaz - egyesekre. Ez lelkialkat, szemlyisg, valamint idegi trkpessg krdse - legfkppen j gyomor kell(het) hozz. De nem hiszem, hogy n kpes lennk effajta intellektulis/taktikai kettsjtkra. Sohasem tudnm hitelesen el-adni, hogy sztrolom s hven szolglom az - esetleg Orbn Viktor nev - fik-dikttort, mikzben valjban msknt gondolkodom, ms clok mozgatnak, s taln egybknt sem hiszek az egszben. Az a baj, hogy n alapjban vve nem hiszek sem a monarchiban, sem a demokrciban, sem a liberalizmusban, - de persze anarchista sem vagyok. Egyedl Jzus Krisztusban hiszek, az orszga azonban nem e vilgrl val. Csak vgszksg esetn szletnek olyan uralkodk, akik nemesek s npiek is egyszerre, akik tudvn-tudjk, hogy uralkodsuk leg-fontosabb clja az orszg els embereknt is Isten szolglata. Sajnos, Mtysok ritkn szletnek. A jelen Magyarorszgnak igazi nagy krdse ppen ez: vg-szksg ll-e fenn? Mert ha igen - a helyzet nagyon gy fest! -, akkor kell egy Mtys, s ezrt lesz is egy Mtys. Isten - Deus ex machina - nem irnytja kzvetlenl a vilgtrtnelem folyst, viszont konvergensre tervezte az egszet! Az emberi trsadalom fejldsben - mint ahogy mr a koacervtum-cseppben is ott szunnyad a radilis energia: az let! (Chardin) - a meghatroz trvny-szersg a kzeleds Jzus Krisztushoz, Istenhez, a kollektv dvzlshez. Na-mrmost lehet, hogy tl hirtelen s mersz logikai absztrakci, de n kizrtnak tartom, hogy Isten ltalban is lemondjon a nemzetek sokflesgrl, konkrten a magyarsgrl. Francis Fukuyama nem volt egszen hlye, amikor azt rta, hogy a liberlis demokrcik megvalsult vilghdtsval vget r(t) az emberi trtnelem. De nem tudta, hogy mit rt le! Az emberi trtnelem els szakasza Krisztus megszletsig tartott. A msodik szakasz - a Fukuyama trtnelme - Krisztus jabb eljvetelig tarthat. A liberlis demokrcia dominnss vlsa, megvalsult vilguralma szksgszeren az egykzpont, centrlis hatalm, egysges vilgllam kialakulshoz vezet, amely elkerlhetetlenl a npek, a nemzetek olvaszttgelye lesz. Ez ellen lehet, s kell is kzdeni - Isten neknk taln ppen ezt szabta prbattell! -, m a tendencia vgrvnyes. Aki a zg-habz radatban kaplzva-evicklve rzi-hallja a kzelg zuhatag (a vzess) morajt; tudja, hogy nincs kit, s ezrt ktsgbeessben kromkodik, szidni kezdi Istent, majd a felesleges rugdaldzs erfesztseitl kimerlve eszmlett veszti - annak hite kevs, az a Biblia szavaival lve kicsinyhit. Amikor minden remny elveszni ltszik, amikor minden kzdelem remnytelennek tnik, amikor az Antikrisztus hatalma delelre hg s a nemzetek mr felolddni ltszanak a Coca-Cola olvaszttgelyben, amikor a Fukuyama trtnelme vget r: akkor msodszor is eljn Jzus Krisztus.
A feladatunk ppen az, hogy "egy jkori Mtyssal" az lnkn megmentsk a magyarsgot, hogy az mg ltezzen, amikor Krisztus eljn tlni eleveneket s holtakat. Mg nem egszen rtem, hogy ez az egsz mirt fontos, de tudom, hogy igazam van. Taln azrt, mert az dvzls misztikus hierarchijban valami mdon kln-kln is ltezik az egyni, a pros, a csaldi, a nemzeti, valamint a kollektv emberisgi dvzls is."
Sndor Andrs (1997. III. 12.): "A sztessre hajlamos magyarok nmaguk kzl sohase’ tudtak kirlyt vlasztani. Az rpd-hz mg az llami lt elttrl eredt. Kihalt, azutn Npolyba mentek kirlyrt. Aztn Luxemburgba. Akkor vlasztottak egy erdlyi populistt, azt is megbntk s rgtn mentek Lengyel-orszgba kirlyrt, azutn Bcsbe (mert Zpolya nevetsges volt). Avval be is vsroltunk, - a Habsburgokra rment az orszg. (Eurpa lzeng ritterrl, Otto von Habsburgrl mindig a Dek Ferenc bekpse jut eszembe: 'Akinek a szl leftta a kalapjt, az nem tud olyan mltsgteljesen futni utna, hogy nevetsgess ne vljk.') Az az Isten klns kegyelme, hogy 1989-ben Soros annyira nagyvonal nem volt, hogy hazateleplt volna (nem adva fl newyorki lakst sem), elnkk vlasztatvn magt (egy prezidencilis rendszerben): ide a rozsds bkt, hogy a magyarok lelkesen megvlasztottk volna, akr zon-pajzsra is emelvn. F, hogy nem hazulrl val, s nem kell megpukkadni az irigysgtl: mrt , mrt nem n. Az a baj, hogy ezt mr a Moszad is tudja. gy jtszik velnk a Moszad, mint most itt az elszobban Picur, j reg Mirci komm fia, a rzsaszn gumigolyval. Beleszmtja a Vilgbankot is, annl is inkbb, mert ott is van 'kc'-ja."
Czike Lszl (1997. III. 16.): "Ne haragudj, de egy kicsit vitatkoznom kell Veled! Nem hiszem ugyanis, hogy a magyarok nmaguk kzl sohasem tudtak kirlyt vlasztani. Inkbb azt gondolom, hogy a magyarsg - mint hagyomnyos pusztai np - hossz vszzadokon t problmamentesen s kivlan megoldotta a sajt vezreinek folyamatos utnptlst, ami a krptmedencei letelepedst kveten sokkal nehezebb vlt, hiszen megvltozott, j kvetelmnyekhez, mdszerekhez kellett igaztani a np vezetst. Fel kellett pteni az eurpai feltteleknek meg-felel llamot, melynek megteremtsben, mkdtetsben a magyar nemzetnek s vezetinek nem volt tapasztalata. Ezzel egytt a magyarsg a termszetes ki-vlasztds rvn olyan kirlyokat s vezetket termelt ki magbl, mint pl.: Szent Istvn, IV. Bla, Szent Lszl, Hunyadi Jnos, Mtys kirly, Rkczi fejedelem, Szchenyi Istvn, Kossuth Lajos, Dek Ferenc s Nagy Imre, stb. Hunyadi Mtyst kifejezetten kzvetlenl a magyar np vlasztotta kirlyv, s egyltaln nem vlasztott rosszul. A trft rtem, de Sorost szerintem soha nem emeltk volna zonpajzsra!"
Sndor Andrs (1997. III. 19.): "Fiatalon pl. Fekete Gyula is, n is komolyan hittnk a kollektivits elsbbsgben az emberi csoportkultrban. Mi abban nttnk fel, hogy 'nekelje el a keresztyn gylekezet' (reformtus liturgia), s nem abban, hogy 'nekeljtek el, keresztyn atymfiai'. A kt szlssg a kz-gazdasgi szfrban egy gzsba kttt, brtnbe zrt np bels impulzusait fejezi ki. Mikor pedig a mrianosztrai, meg a vci fegyhzban ltnk, minden zrkban kt prt volt: az egyik szerint ki kell trnnk s ezzel fellrmznunk a vilgot, - a msik szerint mennl hamarosabb amnesztira kell jtszanunk. Volt mg egy vgylom: 'jnnek a jenkik a csokoldval'."
Czike Lszl (1997. III. 16.): "Ez a koalci mr rgta lthatan - ulti-nyelven - betlit jtszik, legfbb clja, hogy a 'korg gyomrok forradalma' kirobbansnak idpontjt ttolja a kvetkez ciklusra. Torgyn s az FKgP kivlan alkalmas a bnbak szerepre, nhny hnap utn hatalmasat bukhatnak, s gy a vllukon elviszik a spontn npfelkels balhjnak teljes diumt. Ezrt aztn ha Orbn Viktornak van egy cspp esze, sohasem lp koalciba az FKgP-vel. Ha mgis, akkor egytt buknak: s szinte azonnal visszatr a kommunizmus, ahogy szokott. Ezek a valdi realitsok, illetve a vals veszlyek. Kt megalapozatlan, zavaros, irrelis - st, ellenttes! - gazdasgpolitikai koncepcibl semmilyen vegytsi arnyban nem lehet egy jt sszetvzni."
Sndor Andrs (1997. III. 19.): "Mr az Egri Dohnygyrban megmondtam: Kdrk arra jtszanak, hogy az utnuk kvetkez garnitra vigye el a balht. Nos, Antallal el is vitettk. Most msodszor akarjk megcsinlni ezt a bamba magyarokkal. Aknamez-telepts ostoba magyarok szmra, akiknek mindent megr, hogy 'egy nyron t tncoljanak'. n megint csak azt mondom: kirlyt vlasztani maga kzl a Gens Hungarica sohasem tudott. Az viszont igaz, hogy a kivteles pillanatokban (pl. honfoglals, trk invzi, nmet invzi, forradalom, modernizlds-polgri talakuls) kinttek a nemzetbl hivatott vezetk. Nagy Imre, sajnos, nem az volt. t a krlmnyek sodortk oda, j-indulat volt, de nem vezr. Az volt viszont Hunyadi Jnos, Zrnyi, Kossuth. Igazn hiteles knyv 1956 trtnetrl nincs. Ha mindet elolvasod, amit rla rtak, sszerakhatsz magadban egy kpet.
Sndor Andrs (1997. IV. 10.): Stumpf Istvn azt mondta Csurkrl a Magyar Nemzetben, hogy a szmra olyan, mintha a kis csapatval, egy nemzetiszn zszlval csak llna a barikdon s tzelne, mikzben a globlis pnzmaffia tankjai mr krlvettk a barikdot. Mindig 48-as voltam, s tbb negatvumt soroltam magamban 67-nek, mint pozitvumt. (...) A 48-assg egyfajta alkat. Csurka is 48-as, csak trelmetlenebb, mint n (noha n sem vagyok ppen a trelmessg emlkmve). Az is lehet, hogy anakronisztikusak vagyunk, de 60 ven tl az ember mr nem tud gykeresen megvltozni. Vannak persze vn-lnyok, akik idsecskn is vlegnyvr menyasszonyok. No de itt nem is arrl van sz, hogy lehet-e kiegyeznie kt ernek, amely nem br egymssal. 67-ben kt keresztny trsadalomrl volt sz (teht azonos neveltetsekrl), amelyek kzl az egyik flnyben volt, de mgsem akkorban, hogy lemondhatott volna a msiknak a tmogatsrl, nla ersebb ellenfelekkel szemben. Most ms a helyzet. Az egyik meg akarja lni a msikat, amely ki van szolgltatva neki."
Czike Lszl (1997. IV. 13.): "Abban tkletesen igazad van, a megalzottsg egy bizonyos fokn tl - vagyis 'brmi ron' - bizony mr nem rdemes lni sem. Aki teljesen elveszti az nbecslst, az undort vglnyknt li le htralv lett. Ilyenkor mindig a Spartacus jut eszembe, akiben a megfelel pillanatban azonnal 'feltmadt' a tli lmot szunykl emberi nrzet. A vrva vrt meg-felel pillanat eljttig csak a biolgiai lnivgys, az alv letsztn mkdtt a ltszlag remnytelen jvj rabszolgban. A hangsly a 'megfelel' szn van. A mostani pillanat nem megfelel. Gyakran idzik Antall Jzsef hres mondst: 'Tetszettek volna forradalmat csinlni!'. Bks polgrok ugye nem akarhatnak forradalmat. Antall Jzsef beteg-cinikus hangslya a 'tetszettek volna' kittelen lehetett: ugyanis, ha nem tetszettek, akkor most mr tessk tisztessgesen vgig-csinlni az n. 'bks rendszervltst'. s, mivelhogy nem tetszettek - hiszen az urak a forradalom lehetsgtl is finnysan elfordultak! -, ht tessenek vg-rvnyesen letenni rla. Ez az! A megfelel pillanat tovaszllt, akr egy szabad madr... Nem hiszem ht, hogy tvednk: Antall 'profi' volt, Csurka csupn j-szndk, m nfej 'amatr'. Antall nyilvn 'ki volt kpezve' arra, hogyan kell gyesen manverezve elkerlni a forradalmat, - Csurknak forradalom-csinl 'kpzettsge' nincsen. Hatrozottan az a vlemnyem, hogy a forradalmakat a trtnelemben minden esetben mvileg gerjesztik, vagy 'menet kzben' lnek a nyakra (pl.: Lenin, Kun Bla, Szamuely, Rkosi), folyamatosan manipulljk s irnytjk (mint: Robespierre s Danton), majd a vgn szpen el-s vrbefojtjk (lsd: Windischgraetz, Haynau vagy Kdr). Jzus volt a trtnelem egyetlen forradalmra, akinek a forradalma kzvetlenl nem fakasztotta srn ember-trsai vrt, 'csupn a sajtjt' ontotta az Isten brnya, rettnk, emberekrt. Embervrt ontani senkinek nem llhat jogban, mgoly' magasztos clokrt sem. A forradalmr tbbnyire rtatlan ezrek vrt ldozza fel a sajt maga ltal el-kpzelt eszmkrt, m az idei vajmi ritkn igazoldnak. Egy rabszolga-npnek ‘trtnelmi joga’ (akr mg vszzadokon t is) jhiszemen 'brgynak' lenni/ maradni, senkinek sincs joga nknyesen, nhatalmlag vagy rossz idpontban forradalomba vinni t! Brmely nemzet alapvet feladata - joga s ktelessge - t-s tllni a trtnelem viharait. Nem juthat el Istenhez az a nemzet, amelyet ppen nyughatatlansga miatt irtanak ki. A rabszolgasg 'jobb', mint a hall. A magyar tipikus rabszolganp, mert nem tud uralkodni msokon, hisz mg sajt magn sem (kiemels: Tled). Nem az a krds, hogy rabszolgk maradjunk-e, hanem az, hogy: ki alatt, s milyen krlmnyek kztt?"
Sndor Andrs (1997. IV. 17.): "rlk, hogy j szndknak ltod Csurkt. Ez most mr szltben gy van (ezt mr csak a leghisztrikusabb judeo-ncik vonjk ktsgbe, akik az akasztst kvetelik egy hallbntetst nem ismer orszgban, no meg Surjn, a derk keresztny); most mr csak amatr, kor-tveszt, sajnlatra mlt hibbant. Ez mr halads. Lehet, hogy Antall 'profi' volt (mbr ezt ktlem), de igaza Csurknak volt, az amatrnek. A politikban az amatrk tisztessges emberek, mg a profik szlhmosok. 'Mondjtok meg annak a rknak!' - zente Jzus Herdesnek. Majd amikor megtltetik egy-szer a kor, a kortvesztk fognak igaznak talltatni, mert a kor Isten-, ember- s letellenes volt. Ha pedig gy van, akkor mi sem termszetesebb, mint meg-tagadni az Isten-, ember-s letellenes kort. Ne haragudjl, de a forradalom nem azonos a vront lzadssal. A valsgos forradalmak nem msok, mint az ugrsszer bekvetkezsei egy gykeres vltozsnak, amely a rgi rendszer burkban megrt. Vrontst mindig csak a rgi rendszer kedvezmnyezettjei kezdemnyeznek (bcsi kamarilla, Ger, Zsukov, stb.). Ktsgtelen, nlunk most nincs forradalmi helyzet, csak elkesereds s rossz esetben trs-zzsra val hajlam, trelemvesztsbl eredleg. Ez nagyon rossz lenne. No persze, knny nekem. Akkor vlna el az iz a mjtl, ha most lennk 50 ves!"
Miniszterelnki mozaikkp
Kibl lehet miniszterelnk, - kibl nem?
Milyen legyen, milyen lehet az j miniszterelnk szemlyisge?
1.
Gazdasgtrtneti visszatekints
Az "adssgcsapda-korszak" 1982 tjn kezddtt; - elzmnyei, okai viszont az 1968-as n. "j gazdasgi mechanizmus" bevezetsben gykereznek. Ez id tjt dntttek ugyanis "nagyjaink" a kommunizmus liberalizlsrl (ami persze fbl vaskarika), s mig ez a legnagyobb eszmei s gyakorlati dilemma, amiben ma is lnk: a megvalsult "emberarc" szocializmus.
1968-ban megkezddtt a nemzetgazdasg liberalizlsa, amely lnyegben az llammonopolista-szocialista gazdlkodsi ktttsgek rszbeni s fokozatos fel-oldsval a kzponti gazdasgirnyts direkt lehetsgt rombolta szt, - anlkl azonban, hogy a kapitalista szabad versenyes piac elnys hatsai erteljesebben, illetve meghatrozan rvnyeslhettek volna.
Az izmosod „liberlis akarat” lassanknt sztfesztette a szocialista diktatra gazdasgi-pnzgyi korltait. Mivel azonban a liberlis pozciharc - nmi egy-szerstssel persze - a kvzi-nemzeti kommunista dikttorok s a kozmopolita bankrok kztt sokig ‘kzel eregyenslyban’ folyt le: az talakuls (1968-tl 1989-ig kialakult) ltszlag igen stabil struktrja vgeredmnyben egy torz s szvr kpzdmny lett. Ez a vilgon egyedlll "ksrlet" (paktum-projekt) egy olyan gazdasgi-pnzgyi rendszert eredmnyezett, amely eleinte a szocializmus virtulis s valdi vvmnyait (1968-1975), majd egyre inkbb csak a htrnyait a kapitalizmus valamennyi lehetsges negatvumval tvzte ssze, annak lnyegi elnys tulajdonsgai nlkl. Mg napjainkban is ennek a levt isszuk...
1971-1972-tl egyre ersd temben beindult az inflci, amely vi 4-5 %-rl 1996-ra vi 30 % fl ntt, minek egyenes kvetkezmnye tbbek kztt a bank-kamatok 38-44 %-os, elviselhetetlen mrtke is.
1968-1975. kztt korbban soha nem ltott mrtkben ntt a termelkenysg, a termels, az export (s az import), a beruhzsok, a GDP, s tlag vi 8-10 %-kal nttek a relbrek is, mikzben folyamatosan jelentsen bvlt s nvekedett a szocilis juttatsok s elltsok kre s mrtke egyarnt.
1976-tl beindult egy azta is rejtlyes folyamat, az n. "cserearny-romls". Ez a komplex fikci-kitalci (netn propaganda-fogs is?) lnyegben azt fejezte ki, hogy hiba ntt a termelkenysg Magyarorszgon, a magyar rukat a vilg-piacon mindig relatve csak egyre alacsonyabb ron sikerlt rtkesteni, aminek kvetkeztben az export folyamatosan le, az import pedig felrtkeldtt.
Mivel ez a folyamat tartsan s visszafordthatatlanul zajlott, 1978 s 1981 kztt felborult Magyarorszg klkereskedelmi, s ezzel fizetsi mrlege - "valakik" felhztk az adssg-csapda rgjt...
1977-tl megkezddtt a relbrek stagnlsa, majd folyamatos s szakadatlan cskkense, ami az els szakaszban (1977-1986.) tlagosan vente 4-5 %-ot tett ki; a szemlyi jvedelemad (s az FA) bevezetse utn (1988-tl) viszont mr vi 8-10 %-os mrtket rt el.
1982. krl fokozd gyorsulssal megindult Magyarorszg eladsodsa.
A fizetsi mrleg s a kltsgvets nvekv deficitje kvetkeztben az llam bel-fldn is kezdett eladsodni a bankoknak, klfldn pedig - a Magyar Nemzeti Bank kzvettsvel felvett hitelek miatt - elssorban a Vilgbanknak, a Nemzet-kzi Valutaalapba (IMF-be) trtnt belpsnket kveten.
1982-1989-ig Magyarorszg brutt kls adssga elrte a 20 millird USD-t.
Az adssg-csapda bekattant. Az llam ettl kezdve mr a kamatok trlesztsre veszi fel az jabb hiteleket.
A rendszervlts (1990) a nemzetgazdasgban valsgos kataklizmt idzett el. 1996-ban a kls adssg 35 millird USD-ra ntt; - mikzben a GDP j, ha elrte az 1989. vi szint 60-70 %-t. A belfldi fogyaszts folyamatosan tovbb cskkent, a beruhzsok (a hitelek s befektetsek) pedig a termel gazatokban 3 vre (1993-1996) gyakorlatilag megszntek.
Az llami vagyon magnostsa a spontn privatizcival kezddtt, kb. 1988. tjn. A privatizlhat trsadalmi vagyon rtke hozzvetleg 6000 Mrd forintra (60-70 Mrd USD-ra) volt becslhet 1990-ben, mikortl a privatizci a tudatos, intzmnyes, kzpontilag veznyelt llami tevkenysg rangjra emelkedett.
A cl a kls llamadssg privatizcis bevtelbl trtn visszafizetse volt.
1993. vgig lezajlott az llami vagyon tbb, mint a felnek a magnostsa; - ennek ellenre a kls s bels llamadssg folyamatosan tovbb ntt.
1994-ben a privatizci intzmnyes (V) kltsge mr meghaladta a vagyon-rtkests rbevtelt (!).
1995-ben felgyorsult az llami vagyon - fknt kzszolgltatk portfolijnak - rtkestse: a mg privatizlhat vagyon sszrtkben mintegy 6-800 millird forintra cskkent. 1996. utn vrhatan csupn nhny bank, illetve a puszta fld (!) rtkestse kpezheti majd mg privatizci trgyt. Az llamadssg viszont vrhatan mindezek utn is feltartztathatatlanul tovbb n.
A klnfle trsadalombiztostsi (egszsggyi, npesedspolitikai, szocilis) szolgltatsok kre s mrtke az 1975-1976. vekre tehet cscspont utn s ta folyamatosan cskkent - annak ellenre, hogy a trsadalombiztostsi kltsg lnyegben minden jvedelmet 50-55 %-os jrulkkal, "kvzi-adval" terhelt.
A Bokros-csomag ta mr klnsen lesen kirajzoldott a trsadalombiztostsi jrulkok valjban ad-jellege, pedig a magyar trsadalombiztosts vilgszerte pldtlan mrtk kltsgrt a biztostott mr jformn semmilyen sznvonalas szolgltatst nem kap cserbe.
Ilyen llapotban kszl az llamadssg visszafizetsre, a maradk vagyona eladsra, vagy valami soha be nem kvetkez csodra, nmagtl elindul konjunktrra (s/vagy jabb megvlt Bokros-csomagokra?) vrva a magyar gazdasg s a np; illetve esedkes ves adbevallsa kitltsre, jabb ngy-venknti szabad vlasztsra, balsorsa jobbra fordulsra az egyszer magyar llampolgr...
2.
A gazdasgi-trsadalmi helyzet s a miniszterelnk
A politikai hatalom meghatroz szemlyisge s egyszemlyi vezetje Magyar-orszgon hagyomnyosan a kormny feje, a miniszterelnk. Minden trtnelmi korszak "megtallja a maga szmra" a megfelel szemlyisg miniszterelnkt, aki az idk szavra hallgat. A korszak kivlasztja a megfelel embert, - majd el-rja a szmra, hogy mit tehet meg, s mit nem. Olykor viszont fordtva trtnik: a meghatroz szemlyisg megvltoztatja a kort s korszakvltst idz el.
A vlsg egy rendkvli llapot; - gy a vlsg-korszak rendkvli szemlyisg miniszterelnkt "teremt el", illetleg kvetel a helyzet megoldsra.
Bizonyos rtelemben "lehangol" lehet az a trtnelmi helyzetelemzs, amelyet az albbiakban rszletesen kifejtek, - azonban meg kell ismernnk a valdi ssze-fggseket...
Magyarorszgot 1982-tl az adssg-csapdba val ‘beknyszertse’ ltalnos vlsgba sodorta. Amikor mr a gazdasgunk minden ereje, munkjnak minden gymlcse egy korbbi, nem legitim rendszer (kommunista diktatra) ltal felvett hitelek, s azok kamatainak trlesztsre fordtdik, amikor mr minden ms cl csak msodlagos rtkv silnyul fizetkpessgnk ltszatnak megrzsvel szemben, - akkor az orszg vgzetes betegsgben szenved s kzeledik a teljes sszeomls. A beteg szervezet az sszes maradk energijt sszeszedve, erejt megfesztve kzd a hallos kr, a mindent felfal adssg-daganat ellen, amely vgl alaktalan, bzs masszv bomlasztja s dagasztja a valamikor mg teljes sszhangban mkd egszsges sejtek telepeit, a finom hangols szervezetet...
Az 1970-es vek vge fel Magyarorszgon - brmilyen meglep is! - egyfajta sajtosan virgz szubkultra ltezett. Nem ltszat s nem illzi: viszonylagos, m valsgos jlt volt. A nvekeds alapjait dinamikusan javul termelkenysg teremtette meg, mely a relbr, az letsznvonal emelst is lehetv tette.
Azutn egyszer csak - mintegy "gombnyomsra"!? - minden ellennk s az ellen-kezjre fordult! Klkereskedelmi cserearnyaink romlani kezdtek, - a vilgpiaci rarnyok ettl kezdve csak a magyar gazdasg nvekv htrnyra vltoztak...
Minden rfolyamvltozs is csak a magyar fizetsi mrleget ronthatta; - pnzgyi tranzakciink, hitelfelvteleink rendre balul tttek ki, bankraink mind egyszerre csdt mondtak...
Elszr mg a vilgmret olajr-robbans (az 1970-es vek vgn) "elre ki-szmthatatlan" rhatsai gyrztek be hozznk, majd pedig mr a nyersolaj s szrmazkainak "vratlan" rcskkense (1980-as vek) okozott elre nem ltott krokat... A lnyeg: minden klpiaci vltozs - fggetlenl annak irnytl! - azonnali, kivdhetetlen s nagy sszeg krokat okozott Magyarorszgnak.
Miltal termszetesen llandan ntt a gazdasg hitelignye, amelyet az amgy is ppen jtkonykodni vgy nyugati hitelezink korltlanul ki is elgtettek...
Eladsodtunk; - a jltnek pedig mindenestl egycsapsra vge lett.
Trtnt mindez gy, hogy a magyar gazdasgban, bell semmi sem vltozott, nem romlott el! Mintha csak a magyar munka rtke, a "magyar rszvny rfolyama" rthetetlenl-sorsszeren s nagy hirtelen elkezdett volna zuhanni egy misztikus-tlthatatlan nemzetkzi tzsdn! Mintha csak a magyar gazdasgot ‘egyetlen borgzs jszakn’ mindenestl elkrtyzta volna valaki; anlkl, hogy a benne lk ebbl valamit is szrevettek, megrtettek volna! Ksbb persze elmesltk nekik...
Cserearny-romls!
Vilgpiaci olajr-robbans!
Nemzetkzi tzsde!
Valutarfolyam-spekulcik, nyltpiaci tke-s hitel tranzakcik!
Vilgbank s Nemzetkzi Valutaalap!
Adssg-csapda!!!
1989-1990.: R E N D S Z E R - V L T O Z S !
Lett egy csom politikai prtunk, - az addigi EGYPRT helyett.
De a lnyeget tekintve mi vltozott?
Az adssgcsapda-korszak (1982-tl) kormnyai rendre mind ugyanazt csinljk, - "kezelik" az adssgot. A helyzet folyamatosan romlik: az letkrlmnyek mr szinte mindenki szmra elviselhetetlenek, mintha csak minden megjulsi vgy s energiatartalk elveszett s elfogyott volna. Az orszgbl pedig ellenttelezs nlkl, parttalanul rad kifel az ‘rtktelenn’ vlt magyar munka, az export-termkek zne, a kamatok, a pnz (forint s valuta), a termszeti ritkasgok, az arany, a kultrlis s szellemi rtkek, az okos emberek, a szp lnyok: egyszval minden, ami l s mozog, illetve minden, ami csak mozdthat.
Befel pedig nem jn ms, csak a rengeteg import bvli, a hamis szz-dollrosok, a npbutt s csald-tnkretev liberlis eszmk, az ostoba s primitv reklmok, a kultrlis s mestersges szemt, a krnyezetszennyez technolgik, a kbor s a karvaly tke, a McDonald's, a NATO s az IFOR, a rave s a techno (zene), a kbtszerek s a kbts, a multilevel system, a bld mhold-adsok, az ukrn, az orosz, s a ki tudja mg milyen maffia, stb.
A valdi termeltke, a stratgiai befektetk nem jnnek, mert Magyarorszgon jelenleg csak a rabltknek, az egy pillanat alatti haszonszerzsnek van eslye s "rtelme".
Nemsokra teht nem marad itt semmi ms, csak a puszta fld.
(Persze; pl. akvriumot is gy szoktak tiszttani: kiemelik belle, ami hasznlhat, megtarthat, p s egszsges, s mg rtkes, - azutn ferttlentik, kirtik, majd foly vz alatt jl kimossk az egszet...)
Az adssgcsapda-korszakban brmely prt kormnynak brmelyik miniszter-elnke mindig knyszerplyn mozgott - mindegyik ugyanazt csinlta -, de nem csak a mozgstr beszklse miatt, hanem szubjektv (szemlyisgi) okokbl is.
A korszak legutbbi jelentsebb miniszterelnkei (Grsz Kroly, Nmeth Mikls, Antall Jzsef s Horn Gyula) mindenekeltt a hatalmat szerettk megragadni s gyakorolni; - ms s ms rtelemben ugyan, de egyformn kivlasztottnak hittk magukat. Hivatalukat ‘kldetsnek’ tekintettk, s ebben nem is tvedtek...
A magyar nemzet szolglathoz azonban nem rendelkeztek elg hittel, ervel, blcsessggel s alzattal; - azt gondoltk: k eleve felkent psztorknt terelgetik az egyszer npet az ismeretlen Knan fel. De a legnagyobb baj taln az volt, hogy nem ismertk fel az rvny gyorsul szv hatst, a kzeli zuhatag hangjt; gy a fokozd vlsg megoldsra nem rendelkezhettek megfelel koncepcival.
Nem volt semmilyen hasznlhat koncepcijuk.
Ezrt jutottunk el mra mr majdnem a tvt legvgre.
Ms megkzeltsben: vgleg vget kell vetnnk az "rkltt" s nhitt miniszter-elnki paternalizmusnak!
Nhny plda, mire is gondolok:
-
Grsz a sajt uralma egyetlen (rettegett, fenyeget s nem kvnatos) kvzi-alternatvjaknt a „fehr terror” rmltomst vzolta fel; - mr nem l, s mg csak vrs terror sincsen, nemhogy fehr.
-
Nmeth miniszterelnksge vge fel is felrppent valamifle rejtlyes sajthr egy „kszl mernylet” lltlagos leleplezsrl, amirl aztn tbbet soha-sem lehetett megtudni. (Egybknt Nmeth volt a legkevsb paternalista - de nem is volt kifejezetten "kldetses" miniszterelnk.)
-
Antall llekben 15 milli magyar miniszterelnke kvnt volna lenni, tovbb "keresztny Magyarorszgot akart", mivel „csak annak van jvje”, - politikai rksgt pedig lltlag Orbn Viktorra hagyta. Ezzel szemben Antall meg-halt, az orszghatrokon bell mg mindig csak 10,5 millian vagyunk, viszont Magyarorszg kzel ezer ve keresztny, s egy ideig taln mg az is marad. A politikai rksg viszont elillant, mint a kmfor. Mindenki msknt rtelmezi.
-
Horn ‘kezdte’ egy "kv