czl
czl
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Knyvek
 
Publicisztikk
 
Versek
 
Rendszervlt szabadkmvesek

 

        Rendszervlt szabadkmvesek

 

h, azok a titokzatos, csodlatos szabadkmvesek!

Mindenki/brki beszlhet rluk, de senki sem tudja, kik azok s mit csinlnak. Mert a legnagyobb titok – ugyebr -, hogy kik is azok, kik is k, mit csinlnak, s mirt teszik, amit tesznek, ha egyszer hivatalosan nem is lteznek…

 

Elszr a cmrl

 

A cm legalbbis egy „tripla” paradoxon. Legfkppen a „hivatalos” mainstream llspont szerint - mg „az ellenkezje sem” igaz…

Nos, nzzk, mi minden miatt nem lehet vals a vlasztott cm!

 

  1. Magyarorszgon nem trtnt rendszervlts. Csak „papron”.
  2. A szabadkmvesek vagy nem is lteznek, vagy ha mgis – a politikval nem foglalkoznak. (Ezt k deklarljk magukrl.)
  3. A meg sem trtnt rendszervltst teht nem csinlhattk a nem is ltez, vagy a politikval „hivatalbl nem foglalkoz” szabadkmvesek. Csak valaki ms(ok), vagy senki…

 

De mgis, valami azt sgja – a tmhoz ez lesz a legjobb cm.

 

Mirt ppen n?

 

Krdsknt felmerlhet a nyjas olvasban: mirt pp n rom ezt a tanulmnyt, meg aztn az is: mirt pp most? Nos, azrt n rom, mert sszefogan n rendelkezem a mindennek megrshoz szksges s elgsges ismeretekkel. Igen. Kivlasztottknt arra az nknt vllalt szenvedsre, amit a mindezen ismeretek megszerzse jelentett az elmlt 20 v sorn. Nem lltom, hogy csak n volnk tisztban ezekkel a tnyekkel, s azt sem lltom, hogy a megrzseimmel nincsenek „megverve” rajtam kvl mg legalbb szzan, magyarok. Csak annyit lltok, hogy aki mindezt sejti/tudja, annak egyrszt ktelessge, msrszt felelssge is mindezt megrni. A tbbi tulajdonkppen jn, szinte nmagtl… A legszebben ezt Drbik Jnos, atyai jbartom fejezte ki: „Amit te, Lszl, megrsz, azt sokan msok is tudjk, ltjk. De nem rjk meg, mert a leleplezsnek, a valsgfeltrsnak is vannak rott/ratlan (ktelez) szablyai, amelyeket a mainstream jsgrk hallgatlagosan elfogadnak, s be is tartanak. Te azonban fittyet hnysz ezeknek a szablyoknak s megrod, amit igaznak gondolsz. Ennyivel tbb, amit rsz, a publicisztiknl.”

 

Mirt pp most?

 

Mert most van itt az ideje.

Korbban mg tl korai lett volna. Korbban mg alig rtettk volna nhnyan, ha mindezt megrom; az olvask tlnyom tbbsge taln szimpla agyrmnek minstette volna mondanivalm lnyegt. Nem j rzs, ha az embert ton-tflen „bolond”-nak nzik; - ha csak kevesen adnak hitelt a szavaimnak, a kvetkeztetseimnek. A szemlyem persze nem tbb, csak egy hiteles tan. Korbban egyrszt feleslegesen „ldoztam volna fel” magamat a semmi oltrn, nem rtek mg meg bizonyos felttelek. Az igazsg kifejtsnek – s a hztetkrl hirdetsnek! – is slyos elfelttelei vannak. Mostanra – br rettenetes rat fizetve, de - „felntt” a trsadalom egsze is arra, hogy szembenzzen a szomor valsggal. Ha tl korn tartod a tkrt valaki el, szksgtelenl vad dolgok trtnhetnek. Esetleg meglnek, vagy a brlt szemly lesz „ngyilkos”; - netntn, mint mr annyiszor, az retlen trsadalom egsze sodrdik egy ngyilkos forradalomba, ami az rtelmetlen hall – az „EUtanzia” – egyfajta kollektv vltozata. Ma mr lnyegben nincsenek ilyen veszlyek; mr a kardfog tigrisek is paprtigrisknt utljk sajt magukat is, a nagy tbbsg pedig olthatatlanul szomjazik az igazsg megismersre. Vrnunk sincs mr mire – a globlis vagy nemzeti csodra, Csaba kirlyfira, a valdi rendszervltsra, a sltgalambra, mire?  A „kirly” immr meztelen. Nincs rtelme tovbb vrni, sem titkolzni, mert maga a vgcl savany.

A titkos zsenik magukra vakoltk, rnkfalaztk a nagyvilgot…

 

Ketts idrend

 

Senki nem szletik „titkos tudssal” a zsebben. Viszonylag korn eldl, hogy te is bellsz-e krusban vlteni a farkasok kz, vagy megmaradsz „magnyos farkasnak”, ami egy kegyetlenl perdnt lps, visszavonhatatlan vlaszts. Ha elfogadod a vilg farkastrvnyeit, gy „a jg htn” is meglhetsz; a REND mindig segteni fog „az zvegy Fin”. Hogyha a REND szablyos kis tglja, ptkockja, fogaskereke vagy, a dolgok mindig megolddnak majd valahogy; a problmk elhrulnak, a mkuskerk pedig forog tovbb. De ha „ellenszeglsz” – Isten irgalmazzon neked. Irgalmazni fog – de nem ezen a vilgon. Mert ez a vilg a REND vilga. Mindezek miatt is ktfajta valsgos idrend ltezik. Az egyik az objektv idrend, amely a titkos, de valsgos trtnsek – melyeknek semmi kzk nincs semmilyen „hivatalos” narratvhoz – elvileg felismerhet, de a trtnelmi jelenben gyakorlatilag felismerhetetlen egymsutnja; a msik a szubjektv idrended, amelyben te csak fokozatosan ismered fel, hogy mik is a vals trtnsek, azok milyen vals mltban is gykereznek, s vgl, a vals trend kvzi meghosszabbtsval elre megltod, felismered, hogy mi is fog a jvben trtnni, mert ht a trtnelem knyszerplyn mozog, a trtnsei elre kdoltak. Nem volt ez mindig gy! Engels smajmbl akr mg ember is lehetett volna, ha Hiram Abif nem hal mrtrhallt a Salamon templomnl… m amita ez a szrny tragdia megtrtnt, nincs mit tenni. A trtnelem elre „meg van rva”. A legnagyobb ellentmonds, hogy akik a vals trtnelmet csinljk – a kirlycsinlk -, egyidejleg rnak egy fiktv trtnelmet, affle ssztrsadalmi igazsgptlk (v. „kultra”) gyannt. s neked ki kell bogoznod, mit, mirt csinltak „gy” a mltban, hogy ma s holnap ugyanaz trtnjk, mikzben flrevezetnek egy folyamatosan jrart l-trtnelemmel, aminek kze nincs az igazsghoz. A titkolzs legfbb clja, hogy ne derlhessen ki, mi, mirt fog megtrtnni. Ezrt titok, hogy kik azok, akik a titkok vezredes selyemfonalt gombolytjk. Nehogy valaki felgngylje Ariadn fonalt. Nos, teht: vagy bellsz hamis trtnelemgyrtnak, vagy nekillsz s felgngylted az egszet...   „A vilg a titok ltal ltezik.” (Idzet: a Szfer ha-Zhrbl, ami a zsid Kabbalban a Fny Knyve.)

Nem lesz egyszer.

 

Sokat gondolkoztam, hogy az objektv, vagy a szubjektv idrendet kvessem-e. Egyszerbb lenne az objektv idrendet kvetnem, de az effle pffeszked „igazsgfeltrs” legnagyobb kockzata, hogy az r olyb’ tnik fel, mintha tallta volna fel a melegvizet. Pedig „feltallsrl” sz sincs, maximum mr-mr „beteges” tisztessgrl. gy dntttem: sokkal letszerbb, hitelesebb, hogyha vgigkvetem – velem hogyan trtnt. Menet kzben a rbreds.

A kiszolgls tatarozs kzben is zavartalan…

 

 

Coming out

 

Amint mr nem fggtem annyira a napi pnzkeress borzalmaitl, egyre nvekv „szabad idmben” mind tbbet olvastam, csak fontos knyveket; aztn elkezdtem „krlnzni” a politikban, mert reztem, hogy „valami nincs rendjn”. Korbbi munkahelyeimen mr sok olyan munkatrsat, ismeretsget szereztem, akik/amelyek ksbb az orszgos politikai letben is „visszakszntek”. Dr. Sztojanovics Ivn bartom – akkor mg kzlekedsi helyettes llamtitkr – a lekszn miniszterhez (1994-1995.), majd fggetlen orszggylsi kpviselhz, Dr. Schamschula Gyrgyhz ajnlott. Sokat beszlgettnk budapesti V. kerleti irodjban, de Ivntl sem szakadtam el. reztem, hogy a „rendszervltssal” valami baj van; emellett a Horn-rval – akkor mg csak informlisan – jra visszatrni ltszott a kommunizmus. Mivel fokozatosan mindenrl kialakult a sajt kritikai llsfoglalsom, elkezdtem rendszeresen rni, hogy hangot adjak ellenrzseimnek, „felfedezseimnek”, vlemnyemnek – s hogy remnyeim szerint megvltoztassam a vilgot. Akkor mg hittem benne – lehetett hinni benne -, hogy csak ml kisiklsrl van sz, ami helyrehozhat. Els tfog politikai publicisztikim Schamschula Gyrgy bartom szemlyes ajnlsra jelentek meg Bencsik Andrs lapjban, a Demokratban. Bencsik helyettese, Sesztk gnes gyakran fogadott virgos jkedvvel, amikor egyik-msik cikkemet vittem be a szerkesztsgbe, disken.

Egyszer ekknt „adomzott”: „No, mit hoztl, Lacikm; hogyan lesz a zsidbl keresztnydemokrata?” Akkor persze – mint kezd publicista - mg megrknydtem ezen a profn kiszlson: mirt is ne lehetne? vekkel ksbb megrtettem, hogy a szls kzvetlen tapasztalson alapul, mly npi blcsessget takar.

 

Mivel 1995-ben „ki is lptem a szervezett trsasgi zleti letbl”; mint egyni vllalkoz, menedzsment tancsad lettem. 1997-ben llsajnlatot kaptam Dr. Schamschula Gyrgy kzvettsvel; gy Petk Istvn, a rszvnytrsasgg alakult Magyar Televzi els elnknek ftancsadjaknt, hamarost „selfmade mdia-kzszereplv” is avanzsltam. A kzvett jbartja Dr. Skultty Sndor, az MTV figazgatja, vezet jogtancsosa volt. Ebben a politikai s mdia szempontbl egyarnt „sr” idszakban a Demokrata, az j Magyarorszg s az j Idk lapokban publikltam, jpesti kpviseljelltje voltam a Fggetlen Kisgazdaprtnak, valamint kiterjedt politikai levelezst folytattam Sndor Andrs r-publicista bartommal, ami a jvmet illeten is alapvet szellemi plsemre szolglt. Mindemellett lland tancsadja voltam Varga Mihlynak, a Fidesz gazdasgi kabinetfnknek, llamadssg, privatizci s llami kltsgvetsi gyekben, egszen az 1998. vi vlasztsokig. Amikor Sndor Andrs 1997-ben, 74 ves korban, szvinfarktusban meghalt – j globlis ismereteimmel, megkezdett dolgaimmal teljesen magamra maradtam. Halla eltt pr hnappal, egy bkki kirndulsunk alkalmval tadott nekem egy cdult, amelyet olvasatlanul tettem el a farmernadrgom zsebbe. Andrs mr nem lt, amikor egy nagymosst kveten a cdula elkerlt. Ez llt rajta: „Ha tbbet akarsz tudni a val vilgrl, keresd fel Vass Csabt, s krd el, olvasd el a Vilgllamrl szl tanulmnyt.”  Ksbb ez meg is trtnt, de menjnk sorjban…

 

Nevek – baljs eljelek

 

Aki valamelyest rti a politikai cszit, s figyelmesen trgta magt az imnti trtnseken, st a klnbz sszefggsekben felsorolt – engem segt, ajnl – neveket is megjegyezte, annak nyilvn feltnt, hogy az n trtnetemben egy csom (kptelen) paradoxon rejlik, amelyeknek, mint korai hvirgoknak, sajnos ki kell nylniuk, meg kell fagyniuk, majd lekonyult fejjel meg kell vrniuk, amg egy-egy kevsb vatlan/szertelen trsuk el nem tallja majd a kedvez helyet s idpontot, amikor virgozni mr tnyleg rdemes. Inkompatibilis szemlyek, szervezdsek s esemnyek feszlnek a mlyben – egymsnak -, amibl az ssze nem illk hamar kirostldnak. Hogy’ lehet valaki a Demokrata rja, ha a bartja Sndor Andrs, aki – Csurkval - az MDF alapt tagja? St, hogyan lehet valakibl kisgazdaprti kpviseljellt, mikzben – Orbn Viktor rvn – a Fidesz szakrtje? De fknt: hogyan lehet valaki a Nemzeti Szvetsg tagja, Schamschula bartja, hogyha a minimum rzsaszn Petk Istvn elnki ftancsadja? Az illet taln rlt, taln tbbszrs gynk – hihetnnk -; de semmikpp nem htkznapi figura, annyi szent. Aztn ki is trt az gzengs…

 

Az igazsg balekbajnoka

 

Mint mr mondottam volt: a szlak oldja, ktje s legfbb bogozja Dr. Skultty Sndor volt; olyan ember, akinek szemlye l bizonytk volt arra nzve, hogy teljesen rtelmetlen s alaptalan az embereket jobb-s baloldaliakra szortrozni. Ezen a ponton knytelen vagyok a szubjektv idrendbl tlpni az „objektv” idrendbe, klnben – nkkel, olvasimmal egytt – n is elvesztem Ariadn fonalt. Nos, Sanyiaz n Sanyim! - rendkvli szemlyisg volt, minden tekintetben. Olyasvalaki, aki ha nincs, ki kellene tallni. Petkkal egytt – kt fnkm a Magyar Televziban – gyakori vendgek voltak a kertnkben, ahol pp nyr volt, 1997. forr, tkozl nyara. Vidman ettk a termsnkbl felesgem sttte meggyes stemnyt, s az elhangzott beszlgetsek slyos kvetkezmnyekkel jrtak, legfkppen nrm nzve. Munkakri feladatknt kaptam, hogy Petk elnk takarkossgi intzkedseit altmasztand, vizsgljam fell az MTV Rt. valamennyi vllalkoz᭭si s produkcis szerzdst – nagyjbl ezerszer 10-20 oldalnyi zleti, jogi s pnzgyi trkkt -, hogy vgre kiderlhessen: kik, milyen mdszerekkel, milyen nagysgrendben „lopjk ki” az llam (az elfizetk) pnzt a Magyar Televzibl, vek ta. Emellett j szablyzatokat, elnki utastsokat is alkottunk, hogy folyamatosan betmjk „a haj” szivrg eresztkeit. Vizsglati eredmnyeimet 50 db folytatlagos jelents tartalmazta, melyek jszersge nagyjbl mindenkit kiakasztott. Tekintve, hogy a megelz vtizedekben a Szabadsg tren dolgoz mvsz hlgyek s urak – tisztelet a kivtelnek – olyan elszmolsi rendszert vvtak ki maguknak, amelyben mindenfajta kltsg-fellvizsglat tabu volt, illetve mr a gondolat is szentsgtrsnek szmtott volna; nem is dolgozott a produkcis terleten soha egyetlen kzgazdsz sem. A legmagasabb rend zemgazdszi feladat a rfordtsok utlagos sszevadszsa volt – lett volna -, amit nagykpen utkalkulcinak csfoltak, de eredmnyeket nem tudtak felmutatni. Tulajdonkppen - a gengsztervlts utn 6-7 vvel – zsenilisan „gonosz” tlet volt szemlyemben egy vrbeli kzgazdszt reszabadtani az MTV Rt. nev gebines pnzmos szentlyre; s hogy ilyen tlet megfoganhatott Schamschulban, Skulttyben s Petkban egyszerre, abban elbbi jobboldalisga, kzps ktkulacsossga s utbbi - megszorult helyzetben rthet – befolysolhatsga, illetve a ktkulacsossg fel val jelents „elhajlsa” egyarnt fontos szerepet jtszott. Miutn engem – viszonylag j fizetssel, de minden vdfelszerels, vagy jtancs nlkl – beeresztettek, mint egyszeri szinte kzgazdszt a porcelnboltba, leltek „malmozni”, s vrtk a „kedvez” hreket. De egy plasztikus hasonlattal is megvilgtom a kialakult helyzetet. Mivel Skultty s Schamschula is, a sz szoros rtelmben is, „nagyvad-vadszok” voltak – szabad idejkben disznra, szarvasra mentek -, kis tlzssal llthat, hogy szmukra n voltam az idelis hajt, mg k a gondosan megptett, knyelmes magaslesen csrgtek, kibiztostott sorozatlv ismtlfegyverrel a kezkben. A kzel-tvol biztonsgban pedig a mindig tancstalan Petk elnk csorgott, mint bizonytalan hitehagy, aki nagy navul az MDF-FIDESZ tandem fel kacsingat kriptokommunista szocildemokratt alaktotta, s kvncsian leste a fejlemnyeket, nem is sejtve, hogy pp a sajt fellegvrt dnti romba, pontosabban maga alatt vgja a ft. Az si trzsi sztnk sszefond ereje minden ktelez vatossgot flresprt.

 

Carmen megrezte

 

Nmi szakmai elzmnyek ismertetse utn teht kilpek a szubjektv idrendbl, s egy „kicsit rsegtek” – ki is volt az n Sanyim; mert nem az volt, akinek ltszott. „Nem az vagyok, akinek ltszom, de j.” – mondta felesgemnek, akinek ezoterikus megrzseit Carmen, a sr fekete sktjuhsz szuknk is megerstette, mert mindig Sanyi szke mgtt llkodott, tettre kszen, mintha csak szinte nvallomsra akarn ksztetni az n ketts rendeltets fnk-bartomat, aki mondta is srn: „Hamis a kutyd!” – De mgsem tartottak egymstl klnsebben, csak gy 2 mter tvolsgot. Nos, n teljesen gyantlanul „rajongtam” a Sanyirt, akihez hasonlthat bartom azeltt soha nem volt. Nagyvonal vatlansgomban mg az sem zavart, mikor mr bizonyos tnyeket is hallottam felle. Petk azt mondta rla: „A Sanyi nekem csak gy van.” (Mint „fldiek”, rgrl ismertk egymst.) Sanyi ktlaki volt, vagyis hivatalos beosztsa mellett volt neki egy nem ugyanott hivatalos. Npnemzetinek mutatta magt – taln szve mlyn az is volt -, ugyanakkor tsgykeres „szocildemokrata” gykerekkel rendelkezett s akkor mg finom voltam. Ismereteim szerint volt a Nagy Imre jratemets biztonsgi fmegbzottja –; lehet, hogy a konkrt elnevezs nem stimmel, de amit hallottam, tudok, azt n nem aktkbl tudom. desapja TSZ-elnk volt Szolnokon, lenytestvre Kirly B. Izabella. Ami a nem jogszi karrierjt illeti: tudomsom szerint a „rendszervlts” – amit nemes egyszersggel „gynk-rendszervltsnak” nevezett – utn a Grand Orient Hbagoly legfbb biztonsgi tisztje lett, ami ksbb j ajnllevl lehetett szmra Orbn Viktor kormnyba is. (Nmi festmny-lvldzst pr hnappal kveten ugyanis Sanyit a Krnyezetvdelmi Minisztrium kzigazgatsi llamtitkri „szkben” rte a hirtelen szvhall. A kormnyba amgy – elmondsa szerint kt kisgazda (!) r segtette be, nv szerint Gyurkovics Tibor s Herndi Gyula; akik azta mr szintn elhunytak. Lassanknt kihal az egsz G. O. nemzedk.) Mindezen tnyek ksbb visszaksznnek mg…

 

Elolvass eltt elgetend

 

Petk elnk eleinte nem nagyon merte a jelentseimet kiadni az rintett szerkesztsgeknek – ksbb aztn kiadta -, de a Kuratrium Elnksghez s az ORTT-hez is eljuttatta azokat. Az elbbihez hivatalosan, az utbbihoz nemhivatalosan. Ilyen volt az akkori munka-„leoszts”. Ha elgg elvigyzatosak lettek volna, rtik az alcm szerinti minstst. m a vlasztsok eltti vben – 1997. - a politikai helyzet mr annyira vrakozssal teli, s feszlt volt, hogy mindenki „eredmnyeket” akart produklni; nem gondoltak arra, hogy a megrendelt vizsglati jelentsek tartalma majd mindenkinek a torkn fog akadni, illetve „kigeti” a fikokat. Az egyre szaporod jelentseimet kvzi szamizdatknt titokban sokszorostottk, s Tellr Gyula, a Kuratrium nagybefolys fideszes tagja is szinte feljajdult minden egyes jabb olvasmny rkeztekor, hisz azok olyan tnyeket tartalmaztak, melyek egyenknt valsznleg (kz)ismertek lehettek, m egyenknt szmszerstve s ttelesen sszestve mr felrtek egy knyszer tkrbenzssel: gy mkdik az MTV Rt., hiba a menedzsment, a kuratrium, a felgyelbizottsg s az ORTT minden „jabb erfesztse”. – „Jesszusom, mr megint egy jabb Czike-jelents!” – szrnylkdtek hivatalosan, mikzben nemhivatalosan ezt gondoltk: … amellyel bet szerint egyetrtnk, m hivatalosan mgsem tehetnk semmit.” Ezt az ellentmondst muszj volt feloldani – valahogy.

Feloldottk…

 

Mondj igent, jjj kznk!

 

Az esemnyek a szmomra teljesen vratlan fordulatot vettek.

Petk elnk egy nap hivatott, s kzlte velem, hogy eddigi letben eddig csak egy hozzm foghatan „okos embert” ismert, Timk Ivn a neve. Elmondta, hogy van neki egy trsasgi kre, melyben nagyon okos emberek cserlnek eszmt. Szeretne velk megismertetni. El is vitt magval valami budai mvszeti tallkozra, ahol meglepetsemre tbb olyan ismerst is felfedeztem, akik korbban kzeli munkatrsaim voltak valahol. Tvsek, rdisok, ORTT-sek is voltak kzttk. Kardos Lajossal 1970 s 1976 kztt a Posta Rdi-s Televzimszaki Igazgatsgnl dolgoztunk – n „a vge fel” tervosztlyvezet, pedig a taln legbizalmasabb radarlloms vezetje volt. Kiderlt (1997), hogy az ORTT-ben Rvsz Tams Mihly, ORTT-elnk helyettese. Elmeslte mg, hogy a Petfi srjt Barguzinban „megtall” Morvai-expedci hradsa is volt. Amikor az ORTT-ben megltogattam, furcsn, izgatottan viselkedett. Ki-be rpkdtt az ajtn – ltszott, hogy mg msokat is vr rajtam kvl. tadtam neki egy disken a televzis jelentseimet, mert - mint mondta – Rvsz T. Mihly elnk vizsglatot akar indtani, a jelentseim tartalma alapjn. Elbb majd mg meg akar ismerni, szemlyesen is. A „vendgek” kztt volt Vass Csaba szociolgus is, akirl „Lali” elmondta, hogy Horn Gyula ellenlbasa a miniszterelnk-jelltsgben. Mert, mint mondta: „az kedves kis prtjuk az MSZP, s remli, hogy n is hasonlkppen rzek.”. Vass Csaba (Duna Televzi) meggrte, hogy elkldi nekem tanulmnyt a vilgllamrl. Aztn „Lali” egy perdlssel kihvott a folyosra. „Van neknk egy kis titkos trsasgunk, krlek, mondj igent, lpj be kznk!” – Visszamentnk. A tbbiek tudtk, mirt is hvott ki „Lali” a folyosra, de odabenn nem beszltnk errl.

 

Felhvs a tncra

 

Gbor Jzsefrl azeltt mg sohasem hallottam. (Valamit ksbb megtudtam a Sndor Gyuritl, aki vekig a legjobb bartom volt; de az nem volt re nzve tl hzelg.) Petk Istvn tvelnk hozz kldtt – legyen a prtfog instruktorom, aki majd megismertet „a titkos trsasg elnkvel”, bizonyos Zelnik Jzseffel. Gbor Jzsef az elz kt kormnyban is llamtitkr volt. A tallkoz – a vrbli dolgozszobjban – hamarosan affle „spontn tallkozv” fejldtt, hiszen egyre jabb, illusztris vendgek rkeztek, feltehetleg elssorban azrt, hogy engem, a „frissen kiszemelt pipihusit”, mregessenek, alkalmas jellt vagyok-e? Baranyi Kroly  is jtt, aki a reformtanterv „atyja” volt; majd megrkezett Vass Csaba szociolgus is, aki elkldte nekem a „Valsg” folyiratban vekkel korbban megjelent szociolgiai tanulmnyt a Vilgllamrl. Vele Sndor Andrsrl beszlgettnk. Gbor Jzsef hosszan mltatta Kardos Lajost is, a barguzini Petfi-expedci hradst, legnagyobb nemzeti kltnk fldi maradvnyainak „megtallsban” vgzett kitart munkjrt, helytllsrt. Bszke voltam, hogy hazafiak kz kerltem, akik szmtanak rm „a trsasg” tagjai kztt.

 

Melegszik a helyzet

 

Amikor egy eladson – Petk Istvn tartotta a piaristknl a magyar televzi kzszolglatisgrl - mr Timk Ivnnal is megismerkedtem; a helyzet fokozdni kezdett. Timk Ivn – azta mr halott, Isten nyugosztalja – szintn kapacitlt, „lpjek be”, hvott a Gellrt-frd gzfrdjbe is, mondvn, hogy ha „ktelyeim” lennnek, ott „mindent” nyugodtan tbeszlhetnk, kettesben. Ezek a trtnsek egyre inkbb lzba hoztak, mert halvny fogalmam sem volt, mi ez a „kis titkos trsasg”, melynek a kedvenc prtja az MSZP, s olyan okos embereket tmrt magba a kzlet minden terletrl, hogy – szerintk – azonnal be kellene lpnem. Itt volt az ideje, hogy az egsz krdst tbeszljem nhny rtelmes emberrel, olyanokkal, akikrl feltteleztem: egyrszt tltek valami hasonlt, msrszt a legjobb tancsot adhatjk majd nekem. A kt frfi, akit „kinztem” magamnak, Dr. Skultty Sndor fnkm s az desapm voltak, termszetesen egymstl fggetlenl.

 

Vegyk elbb apmat, aki hamar tltta a helyzet slyossgt.

Lttam rajta, hogy vegyes rzelmekkel viseltetik „megkeressem” irnt. Hangslyozta egyrszt, hogy imdkozik rtem, mert akit titkos trsasgok tagjai tncba hvnak, azt nem egyhamar hagyjk bkn. Msrszt affle szolid „fltkenysgflt” is felfedeztem a viselkedsben, mintha csak furcslln, hogy elbb „nem t” kerestk meg, hanem engem. Nem mintha szrnyen vgyott volna kzjk, viszont sajt magt nlam sokkal tbbre tartotta mindenfajta (fel)hasznlhatsg tern. vott is – vigyzzak, mert „ezekkel nem lehet packzni”. rdekes, hogy a hatrozott vlaszadsomat illet brminem „idhzst” packzsnak nevezte, mintha csak a megfelel szakszt hasznln rmlt vacilllsomra. „Mrpedig n semmi olyanba nem lpek be, amirl elre nem tudom teljes biztonsggal, hogy micsoda.” – mondtam. Egsz hasonlkppen csvlta a fejt, mint amikor – mg 1994-ben – kzltem vele, hogy kilpek a Co-Nexus Rt.-bl. Akkor azzal ijesztgetett, hogy „aki tengelyt akaszt a vrs Lszlval”, az ksbb elveszti a munkjt s egsz egzisztencijt. Megkrdeztem apmtl: „A Lszl titkos trsasg tagja volt?”„Nem, konkrten megkrdeztem errl, s tagadta.”

No hiszen, mg hogy tagadta!

Attl mg brmi lehetett.

 

Sanyi lerakja az alapokat

 

Skultty Sanyi semmit nem rejtett vka al. Meg sem lepdtt azon, hogy Petk kzvettsvel kerestek meg. „regem, ezek biz’ a szabadkmvesek, ms nven vakolk!”. Egyrszt is a fejt csvlta, msrszt viszont gtlstalanul (ki)rhgtt. Krdre vonta Petkot is – megtehette, hiszen ersen vlemnyes volt kettejk viszonyban, melyikk is ll tnylegesen a msik felett -, mi ez az egsz? Aztn amikor tltta, komoly a dolog; savany, st, lesjt humorval kzlte: „Ltod, Pista, Te szabadkmvesnek sem voltl j! Inas maradsz leted vgig!” Pista „lenyelte” a slyos srtst, s lthatlag nem tudta, vagy nem akarta eldnteni, hogy szimpla fejvadsz-inas maradjon lete vgig, vagy szembenzzen a tnnyel, hogy t a vakolk szponzorltk a Magyar Televzi lre, szemben a Koltay Gborral, akit a mrleg rks nyelve SZDSZ valamirt annyira utlt, hogy elkpzelni sem tudta tvelnknek (Petkot el tudta). Sanyi legott nekikezdett az oktsomnak, tekintettel arra, hogy ltta: halvny fogalmam sincs a szabadkmvessgrl. (Ekkor mg nem tekintette feladatnak, hogy is megprbljon rvenni a belpsre. Ekkor mg jbart volt, rdek nlkl.)

Mindjrt a kvetkez – pontokba is szedtem - alapvet ismereteket kaptam tle, nhny rpke ra leforgsa alatt: (1) Sosem fogod teljesen megrteni, mi is a szabadkmvessg. (Ebben bizony alaposan tvedett; - br mire nagyjbl megrtettem, addigra mr nem lt). (2) Az elnk Boross Pter. (Ksbb, amikor mr nyilvnval volt, hogy soha nem fogok belpni a titkos trsasgba; verset kellett rnom Boross Pter 70. szletsnapjra, hogy megbocssson. Sanyi volt a „kzbest”. lltlag megbocstott…) (3) A legmagasabb hatalmassg, az egsz vilgra kiterjed hatskrrrel: II. Erzsbet, angol kirlyn. (Ma mr tudom, hogy ez a vilg-httrhatalom – sematikusan - egy Lucifer-Erzsbet-Rothschild rdekszvetsg; Sanyi ekkor s itt csak a szakrlis fnkre gondolt.)  

 

Vizsgztat felkszts

Ma mr jl tudom, hogy mindazok szmra, akik gy vagy gy, de benne voltak/vannak a pixisben, azok szmra nincs, s nem volt klnsebb jelentsge, hogy Petk elnk, vagy Sanyi figazgat – vagy akr az pp’ regnl Kormny – marad-e a helyn, avagy „kinyrjk”. Hisz’ a hasznlhat emberek mind(ig) folyamatosan tovbbszolgltak; legfeljebb a sznlelt (fed-) szolglati helyk vltozott idrl idre, az egzisztencijuk nem. Lnyegben Petknak is mindegy volt, hogy elnkknt vigyorog-e a szemtdomb tetejrl, avagy visszamegy egyszer msorksztnek (rtsd: Szent Istvn trt tenni az orszg legklnbzbb tjain – vagy idegenvezetni a Vr kazamatiba, a koponyk s lbszrcsontok kz.) Amint egyre kzeledtnk az orszggylsi vlasztsok (1998 tavasza) fel, a korbban felsorolt politikai aktivitsaim lassan elfogytak, a kvetkezk szerint: (1) Az FKgP elnksge egyszer csak (1998 janurja) mr nem hvott tbbet a kpviseljelltek egyeztet megbeszlsre. Schamschula Gyrgy bartomat krtem, nzzen utna, mi is trtnhetett. Ezt „nyomozta” ki: Vrhelyi Andrs (politikus?, r?) - aki ma a Vitzi Rend fkapitnya - mondta Torgynnak: „Aki egy akkora csirkefog tancsadja, mint a Petk Istvn, az nem lehet az FKgP parlamenti kpviseljelltje.” Kihztak - nem is „vdekezhettem”, nem is rtestettek. (2) jdonslt „szponzoraim” egy ideig arrl faggattak, igaz-e, hogy Orbn Viktork tancsadja vagyok? Aprnknt r is jttem, hogy affle „online” kapcsolatnak kellhettem a miniszterelnk-vromnyos fidesz-elnkhz, amire nemhogy nem haraptam r, de egyenesen nem voltam hajland. Visszagondolva, az a legnagyobb gond, hogy a velem kapcsolatos trtnsekrl folyamatosan s maradktalanul tjkoztattam Sanyit, akit egyetlen megbzhat bartomnak hittem. ppen t – nem kellett volna. Jval ksbb egyszer elmondta, hogy neki „hivatalbl senki nem lehet a bartja ” – mindenki gondolja t s tallja ki, vajon mirt. Szval – azeltt brmilyen anyagot nyugodtan elkldhettem a Viktornak, mindent megkapott; tndrien kedves, intelligens s szolglatksz, fiatalos hang titkrnje Marika, mg azt is elmondta, hogy a Viktor elolvasta-e mr, s ha nem, mikor fogja tnzni. Egyszer a mobiljn hvom a Viktort, aki azt mondja: „Elnzst, nem jl hallom, jn az alagt.” Hvom a titkrnjt, ht a Marika helyett egy undok szipirty hangja jelentkezett be, s mikor elhadartam, ki vagyok s mit szeretnk, ellentmondst nem tren kioktatott: „Magnak nem Viktor, hanem Elnk r. Az Elnk r most nem r r. Magnak mskor sem. Az Elnk r egybknt csak hivatalos kldemnyeket fogad. Marika helyett a tovbbiakban mindig N vagyok, leszek. Viszonthallsra.” nszerintem kirlyok, nemzetek, csatk, hbork sorsa mlhat egy titkrnn. rdekes, hogy ettl kezdve Varga Mihlyt is hiba kerestem, mr nem tartott ignyt a tancsadi munkmra. Fidesz-kapcsolatom ezzel megszakadt. (3) Miutn az j Magyarorszgban megjelent egy cikkem – Az utols bolsevik (Horn Gyula) cmmel -, a fszerkeszt, Varga Domokos Gyrgy (Dombi) rtestett, hogy egyrszt nem tud honorriumot fizetni, msrszt bizalmasan elmondta, hogy a cikkem miatt „megszntettk” a napilapot… Skultty pp vezeti rtekezletet hvott ssze, mert nhny nap mlva volt esedkes Horn Gyula szemlyes ltogatsa a Magyar Televziban, Petknl, tekintettel a kzelg vlasztsokra... A Gazdasgi Hivatal mr a tiszttba is kldte a lpcsn a bejrati kapuig legurtand vrs sznyeget… Sanyi az rasztalra knyklve felolvasta a cikkemet alrendelt vezetinek. „Ez az ember – s itt rm mutatott – egy utols bolseviknak nevezte Magyarorszg jelenlegi miniszterelnkt.” A sz megfagyott a levegben.

Skultty Sanyi bartom kzben folyamatosan oktott, vott s vizsgztatott. Mivel az j Idk-nek mg a vezet publicistja voltam - Sndor Andrs pedig meghalt -; llandan azt ismtelgette: „Laci, ne rj! Klnsen a Sndor Andrssal ne hozd magad kzs nevezre!” – A figyelmeztetseibl arra kvetkeztettem, hogy valakinek nagyon kellemetlen, ha Sndor Andrs szellemi rksnek tekintem magam; st, taln neki, Petknak, s taln mg Schamschulnak is „keresztbe teszek” Sndor Andrs lland emlegetsvel. (Akkor mg nem tudtam, hogy Sndor Andrs dezertlt szabadkmves volt – Isten nyugosztalja, nekem a valaha lt legjobb bartom volt.) Sanyi minden nap tbbszr is „vizsgztatott” a napi politikai fejlemnyek alapjn, hogy vrhatan mi fog trtnni. Azt vettem szre, hogy egyre jobban felkeltettem a szemlyes rdekldst. Egyre mlyebb s bonyolultabb sszefggsekrl vizsgztatott, s egyre gyakrabban kaptam tle a vlaszaimra „csillagos ts" minstst. Ksbb, amikor mr gyantottam, kicsoda Sanyi, elhatroztam, rsban is kiugratom a nyuszit a bokorbl. rtam egy cikket Petk vdelmben, aki mg mindig nem hitte el, hogy most ugyanazok a kirlycsinlk akarjk kinyrni (1997 vge – 1998 eleje), akik 1996 vgn megvlasztattk t tvelnknek. is elolvasta, s kzlte, ha ezt a cikket brhol kiadatom, knytelen lenne engem azonnal kirgni. Egy ht mlva kaptam egy fnymsolt levelet a hivatali postval, ami az n cikkem volt, nvtelen levlknt. Sanyi is kapott egyet, Petk is, st az MTV egsz vezetsge. Este Sanyi nagy rhgve elmeslte, hogy a nvre (Iza) cegldi nyomdjban lltottak el tbbszz pldnyt, s el is kldtk a kormnynak, meg az orszggylsi kpviselknek is. Nem sokkal ksbb rtam egy kkemny cikket „Pakoljunk, vagy mgse?”; az ORTT is vastagon szerepelt benne, mint Orszgos Rvsz Tams Testlet. Odaadtam Sanyinak. Fogadkozott, hogy megjelenteti a HVG-ben, de ahogy teltek a hetek, egyre kevsb hittem neki. Aztn a sajt szakllamra odaadtam Bencsik Andrsnak, aki mr a Demokrata kvetkez szmban lehozta. Msnap ott volt a lap a Sanyi kezben: „tvertl engem!” – mondta, furcsn, knyszeredetten  mosolyogva. Mit tehettem? Visszamosolyogtam… 

 

 

Elre menekls

Petkot levltotta a Kuratrium elnksge. Nagyjbl ugyanazok, akik kineveztk. Ezt ugyan nem tudta feldolgozni, mert kptelen volt megrteni, hogy az elnkcsinlk kisinasa. Noha pontosan tudta, hogy a rendszer, melyben lnk, kszn viszonyban sincs „a demokrcival” – azt mr nem rtette, hogy egy ilyen gyarmati sorba sllyesztett orszgban nem j tvelnkre, vagy j miniszterelnkre van szksg, hanem mindig olyanra, aki a nagyon labilis, llandan vltoz – mindig fj a passzt, vagy az antipasszt szl – viszonyok, kvetelmnyek kztt, a szintn vltoz clokra a leghasznlhatbb s szemlyben a legkezelhetbb. Mivel az n kirgsom is csak napok, hetek krdse lehetett - egyetlen lehetsgem maradt, az elre menekls. (Balszerencsm volt: a kszvny csak hnapokkal ksbb trt ki rajtam elemi ervel, gy akkor betegllomnyba sem mehettem, legalbbis nem volt hozz pofm.) Sokan meghztk ezt (Sanyi is); - hnapokkal, vekkel hosszabbtottk meg a munkaviszonyukat. A Kuratrium ltal kirt plyzat alapjn megplyztam a Magyar Televzi elnki posztjt. Az emltett fogadatlan tmogatim erre rharapva – jbl „begyorsultak” irnyomban. Olvasim nyilvn megrtik: ez az rs nem a televzirl szl, s nem is egy nletrajzi rszlet, ezrt csak olyan epizdok megemltsre van lehetsgem, melyek a fcsaps szerinti cselekmnyt lendtik tovbb. A bemutatott televzis esemnyek azrt kpezik a trtnetem szerves rszt, mert az n letemben, az tlt okkult „szrnysgek” a Magyar Televziban kezddtek, gy lett a szmomra - magtl rtetden – minden politikai, mvszeti, irodalmi okkultizmus kzpontja az MTV. Az elre meneklst azrt tartottam j megoldsnak, mert azt remltem, hogy "ez a fajta idnyers” majd fellrja a kirgsomat, s a „szabadkmves beavatsom” ksrlett is. Az grt epizdok zmmel spontn tallkozkban realizldtak. A spontn tallkoz a szabadkmves tervszersg csodlatos tallmnya, s a vakol gondolkodsmd iskolapldja. A lnyege az, hogy legkevsb sem spontn; - ellenkezleg: abszolt aprlkossggal elre megtervezik minden mozzanatt. Az olyan emberek – ltszlag vletlen – tallkozja, akik egybknt a bds letben nem lnnek egymssal kzs asztalhoz. A vakolk teht egyttmkdsre ksztetik, knyszertik az egybknt ellensgeket is, hogy elmozdtsk terveik megvalsulst. A szokatlan ritul meglepetsszer „knyszere" megteszi hatst, gy jnnek ltre a nagykoalcik.

Vesegrccsel a Viktor nyakban

A Fidesz 1998-ban gyztt. A vlasztsi gyzelmet kellkpp megnnepelend, kongresszust hvtak ssze az Elektromos Mvek jliptvrosi telepn. Engem is meghvtak. Mondanom sem kell, sok tucatra tehet azon meghvottaknak a szma, akik korbban egyszeren csak kinevettk az 1996. augusztusban, a Demokratban megjelent „jslatomat”, miszerint Orbn Viktor lesz a kvetkez miniszterelnk. A vlaszts eltt, ezek a rszben kzismert emberek, mg vagy lekicsinylettk, szra sem mltattk, vagy kifejezetten gylltk a Fidesz elnkt. Most persze arcukon boldog mosollyal, ott cspoltak a kongresszusi lsterem legels soraiban – kztk pldul a levltott Petk Istvn is. Ott voltunk mi is; felesgem a reggel kezddtt vesegrcsm ellenre „rvett”, hogy tegynk eleget a meghvsnak. Amikor a gratulcik ideje elkezddtt, olyan fjdalom nyilallt a jobb oldalamba, hogy nem volt erm odamenni sem a Viktorhoz. lve maradtam – az nnepi pillanat, amirt az egsz oda-vissza utat, Vcrl Budapestre „bevllaltuk”, kihasznlatlanul tovaillant, nem maradt ms, csak a testi fjdalom s a lelki csalds. Csak flgzzel kvettem a programot – nagyobbik rszemmel a vesemkdsemre koncentrltam. Elttnk, a sorok kztti feljr lpcstl balra, 10 mterrel lejjebb lt Otto von Lambsdorff, az eurpai liberlis internacionl elnke, akiben akkoriban mg a Viktor legfbb eurpai tmogatjt tisztelhettk (azta megvltozott a Fidesz identitsa, bebjt az MDF helyn a jobboldalon tmadt rbe, s ma mr a Npprt a slger, mi tbb a Viktor tovbbi nis karrierjnek legfbb lettemnyese is). A gyzelmi beszdjt kveten a Viktor egyszer csak odarppent a Lambsdorff mell, hogy mint hzigazda, felkonferlja neki a kvetkez hozzszlkat, a tovbbi programot. Nagy elnnal sugdosott valamiket a liberlis nagyr flbe, egszen tadva magt feladata teljestsnek. Mivel kzben „jobban” lettem, elhatroztam, hogy – amint felll – „meglepem”. Soha knlkozbb pillanatot! gy is lett. Amint a Viktor – mg mindig ersen elgondolkodva – felllt, rgtn felugrottam, ott is termettem mgtte, majd az ocsd testrkkel mit sem trdve, elbe lltam, gratulltam. Meglepetten – hisz ez mr nem a protokollris gratulcik ideje volt - kezet nyjtott, mire tleltem, aztn gy maradtunk. A kamerk vettk az egszet, a testrk tblboltak, a Viktor is egyik lbrl a msikra llt. k nem tudhattk, hogy derekamban hast, les fjdalmat reztem, ami olyan ers volt, mint a boszorknylvs (hexenschuss). Nem brvn felegyenesedni, a teljes slyommal a Viktor nyakban lgtam, tmaszknt hasznlva Magyarorszg leend miniszterelnkt. gy egy perc elteltvel olddott a varzs, a – Deus ex machina – vesegrcs. letnk leghosszabb kzs egy perce volt. s mig az egyetlen. A Leleplez egy korbbi szmban, a fszerkeszt Tke Pter is megrta ezt a trtnetet…

Elmaradt pezsgzs

Sanyi egyre csak ezt emlegette: „Ha a vakolk tged tmogatnak, te leszel a tvelnk.” Ezzel minimum implicite a „belpsemet” egyengette, Kardosk kis titkos trsasgba, amelyrl mg mindig csak annyit tudtam, hogy legalbb tucatnyian vannak, Zelnik Jzsef r az elnk, s Gbor Jzsef a jobbkeze, aki egybknt lthatlag az n instrulsommal is meg volt bzva. Instruktorom megkrdezte, tnyleg tvelnk akarok-e lenni. Becsletesen bevallottam, hogy nem; leginkbb erfelmrsnek sznom plyzatom benyjtst. „Kzvettette”, hogy ismeretlenl keressem fel Bereczky Lrndot, a kuratrium elnksgi tagjt, a Nemzeti Galria igazgatjt, htha „mondana valamit” a jellsemmel kapcsolatban. Jelszknt – a telefonszmmal egytt - meghagyta, kszntsem fel a szletsnapja alkalmbl. Bereczky nevetve megksznte, majd a trgyra trt. Meghvott a Nemzeti Galriba, a Rippl-Rnai killts megnyit nnepsgre, felesgemmel egytt. „A hivatalos megnyit utn lesz egy kis zrtkr pezsgzs, gyertek majd oda.” – mondta kedvesen. m a dolgok kicsit mskpp alakultak. Szeles szombati nap volt; j flrval korbban rtnk fel a Vrba. Felmentnk a karzatra, s onnan, a korltra tmaszkodva, szemgyre vettk az rkezket. Akkor is volt mr nmi „rossz elrzetem” – sosem hagyott mg cserben -, de konkrten nem gyanakodtam semmire. (A Gbor „Jzsi” fogadott bennnket, s meglepetsemre „rm bzta” a dolgok alakulst – a begrt pezsgzsig.) Nztem az rkezket, s figyeltem, milyen ismers arcokat fedezek fel. s akkor meglttam rkezni Gbor Alice-t, Farkas Istvn, frje oldaln – elbbi az MTV Rt. 3 tag felgyelbizottsgnak egyik tagja, utbbi az MTV szemlyzeti igazgatja. Mrciusban kirgtak az MTV-bl. Mivel az eltvoltsomban mind a ketten "jelents szerepet” jtszottak, kifejezetten rossz mennek tekintettem a felbukkansukat. A hirtelen feltmadt szimatom most sem csalt meg! Mert egyszer csak a bejratban megjelent elbb Kovcs Andrs, a kuratrium elnke (a „Hideg napok” filmrendezje), majd maga Ladvnszky Gyrgy, a Felgyelbizottsg elnke, akit – nomen est omen – Petk, Skultty s jmagam is a legfbb rosszakarnknak tekintettnk. Lm, a sorsom mr klnvlt a Petktl, s ppen elszakadban volt Sanyitl is; m ellenfeleinket tekintve mg egyknt gondolkoztunk. Azonnal tlttam, mi lehet a kzs pezsgzs igazi rtelme, jelentsge. Ha egytt pezsgzm Ladvnszkykkal, az a „bklkenysgem” csalhatatlan jele. s ez szimbolikusan azt is jelenti, hogy a tvelnkk vlasztsom „templomos” tmogatsa rdekben kibklk mindazokkal, akik kmletlenl/gtlstalanul kinyrtak, amikor nem szlt felsbb – vakol – rdek ez ellen. Vagyis n sem vagyok klnb, mint k, hiszen engem is „csak” az egzisztencilis rdekeim vezetnek, nem az igazsg. (Akkor meg mirt nem lpek be?) A pillanat trt rsze alatt eldntttem, mit teszek. Sietve odalptem Bereczky Lrndhoz, s szves elnzst krtem, hogy hirtelen – pezsgzs nlkl – tvoznunk kell, de „rossz hrt kaptunk otthonrl”… Ugyanezt elmondtam Gbor „Jzsi”-nak is. Bereczky a bajusza alatt mosolyogva szttrta a kezt: „Mg nincs dnts, brki lehet mg a tv elnke! Majd megltjuk!” – mondta, aztn felesgemmel – dolgunk vgezetlen - hazahajtottunk, Tahiba.     

Pakoljunk, vagy mgse?

Mr emltettem az alcm szerinti cm rsomat, amivel „tvertem” Sanyit, mert mr nem bztam benne, hogy „kiadatja” a cikkemet. „Gbor Jzsik” pp ekkoriban szerveztek egy spontn tallkozt, a Selyemgombolytba – ez a Magyar Kultrlis Szvetsg fednev karitatv trsasg szkhelye (Budapest, III., Mikls tr 1.), ami bell egy mindenfajta kerti partira felszerelt bilirdasztal-angolpzsitos, rigfttys „amfitetrum”-, ahol egyszer mr Mria Terzia korabeli borokat iszogattunk, Zelnik Jzsef gyjtemnybl. Ekkor mg a Horn-kormny regnlt, okkult nyelven parafrazelva ekkor mg a „mi kis prtunk” uralkodott. A Gbor Jzsi j elre „figyelmeztetett”: „Lesznek ott jcskn olyan, kzismert szemlyisgek is, akikrl nem is gondolnd…!” n ekkor mg igazn nem gondoltam semmit, csak kvncsian vrtam, mi is fog trtnni. Az ebdet az elnk, Zelnik Jzsef felesge fzte, mr igazn elg hes voltam, hogy megzlelhessem. Balomon a Gbor Jzsi, jobbomon a Skultty Sanyi lt, br elre hangslyozta, hogy nem tartozik „a Zelnik-krbe”, de azrt sszejrnak, hisz, mint emltettem, „kzvett szerepet” tlttt be a ltez titkos vilg s „a nem ltez” titkos vilg kztt. Mindenflrl beszlgettnk. Mivel viszonylag korn megjttnk, sorban rkeztek meg az jabb s jabb illusztris vendgek, vagy tagok – as you like it… Akik frissen rkeztek, elbb krbementek ksznni a kertben megtertett hossz asztal mentn, s kezet fogtak mindenkivel. Az asztal tloldaln, velnk rzst, szemben Gyurkovics Tibor ( ┼ 2009.) adomzott, szles, vidm gesztusokkal, mikzben hatalmas falatokban nyeldekelte az asszony ksztette borjlb-prkltet, amit nagy kortyokban antinori vrsborral bltett srn le. Egyrszt sohasem ettem mg ilyesmit, msrszt 48 ves koromra alig voltam mg tl a pubertskori "zsroskenyr korszakomon”, br kszvnyes csak nhny hnappal ksbb lettem - mig rejtly, hogy a teljesen egszsgtelen tkezs, vagy a csak vek alatt megemsztett gnosztikus titkok tudatalattit rombol pszichoszomatikus hatsa miatt. Nos, teht n is jl belakhattam volna a szemre amgy kvnatos borjlb-prklttel, de vgl is a sors mskpp rendelte. Alig emeltem a szmhoz, azonnal megundorodtam. Nemcsak „a szmomra gyans llaga" miatt, hanem mert nem is zlett. Egyszeren nem volt „j” ze. Lopva krbenztem, felmrve, mi a fent tehetnk szorult helyzetemben, mikzben a kenyeremmel srn mrtogattam a szaftot, remlve, hogy attl nem borul ki, az egybknt eleddig a vasszget is megemszt, korhely gyomrom. Gbor Jzsi megltta, mi a gondom, s j tancsval kisegtett. „A kell pillanatban tegyl r az asztal kzeprl egy piszkos tnyrt, s azzal egytt tedd vissza, kzpre. De senki szre ne vegye, mert megsrtdik a szakcsn, ha megltja!” gy tettem, ezzel megismerkedsem az (arany)borj lbval lezrult. (Valamikor egyszer, valamilyen alkalombl jbl szopogattak borjlbat, ezttal rntva, azonban engem tbb mr nem tveszthettek meg.) A „gyomor-epizd” utn jobbrl halk surrans hallatszott, s besiklott a pzsit kzepre az ezst-metl, fnyesre suvickolt sportos Nissan, a volnnl Kardos Lajos, mellette „valaki”. A „valaki” kiszllt, krbe indult, majd mikor hozzm rt, megllt pp elttem. Fellltam s bemutatkoztam: „Czike Lszl.” Rvsz T. Mihly! – vlaszolta. (Kis Napleon volt; az ORTT elnke, Horn Gyula „mdia-minisztere”. Rla/rluk szlt a „Pakoljunk, vagy mgse!”.) Kezet fogtunk, nem eresztett, de nem szlt, csak nzett szrs kis szemeivel. „Czike Lszl!” – ismteltem meg, harsnyabban, lve a gyanperrel, htha nem ismeri a nevemet. Aztn megszlalt: „Tudom, csak jl megnztem magamnak!” – azzal Zelnik fel vette az irnyt, s mell lt. Gbor Jzsi kedvesen elmagyarzta minden rkezrl, kicsoda, mit is kell tudni rla; s egyltaln az egsz szcenrit igyekezett megrtetni velem. De nem nagyon figyeltem, sem r, sem Sanyira. Elgondolkoztam. Tnyleg, sokan vannak itt, akik kzs helyen nemigen „frnek ssze” egymssal. Azutn megrtettem. A spontn tallkoz olyan (okkult) intzmnyestett forma, amely arra val, hogy olyanok (is) tallkozzanak, akiknek a szemlyisge egyb tekintetben inkompatibilis. Amolyan politikai s ideolgiai „vmszabad-terlet”, ahol a jelenlvk tmenetileg felfggesztik minden szemlyes ellenszenvket, vitjukat s konfliktusukat, hogy atrocits kizrsval, maximlis hatkonysggal egytt tudjk szolglni a kzs „pholy”-gyet, melyet az elnk napirendre tztt. Az egyik aktulis feladat taln Czike Lszl megfigyelse lehetett, hogy szemlyisgben vajon alkalmas-e arra, hogy „a magasabb cl” rdekben egyttmkdjk olyanokkal, akiket egybknt „ltni sem” br. Azt hiszem, tmehettem a „vizsgn”, legalbbis egyszer sem jttem ki a bketrsbl. Pedig a spontn tallkoz vge fel mg egyszer prbra tettek, pontosabban: tett, - Rvsz T. Mihly… Bcszlag megint elm llt, s kzfogs kzben mondta: „Tallkozunk mg, kicsi ez az orszg!” – nkntelenl hozzgondoltam:kettnknek…”

Meggyes pite

Felesgem, Piroska kzismerten finom meggyes pitt st, abbl a bio-meggybl, ami a kertnkben terem. 1998. nyarn sszessgben legalbbis tbbtz-kil meggyes pitt megettnk a kerti asztalnl beszlgetve: Petk Istvn, Skultty Sndor s n. Szerettek nlunk lenni; voltak is, vagy 10-15-szr. Petk Pista mr nem volt tvelnk, csak tramsor-kszt; Sanyi elhzd, vissza-visszaes egyves betegllomnyt tlttte, n pedig mr munkanlkli voltam. Rrtnk. A beszlgetsek mindig ugyanarrl szltak. Egy darabig „remnykedtnk”, htha mgis n leszek a tvelnk; - k ketten ezzel szerves sszefggsben, de ettl fggetlenl is remltk, hogy egyszer majd csak „beadom a derekamat”. Petk feltette a kvetkez krdseket, amelyekre szerintem a Sanyitl (vagy Zelniktl) hallhatta a j vlaszt. Nagyokat nevetett, nevettek – „Mg, hogy demokrcia, ha-ha-ha! Az nem volt soha!” „Mondd, Laci, ki a vilg ura?” – s rgtn vlaszolt is r: „Az angol kirlyn.”„Mondd csak, Laci, kik is uralkodnak a vilgon?” – ezttal hagyott v᭭laszolni: „A szabadkmvesek!”- mondtam fel „a leckt”, szinte dhsen. „Na, ltod!” – nyugtzta elgedetten – „Ht, ha k a vilg urai, akkor mirt nem lpsz be kzjk? Menj el a Zelnik Jskhoz, s mondj a felkrskre igent. gy tudom, a Kardos Lali mr egyrtelmen feltette neked a krdst!” „Mondd, Pista, ki ez a Zelnik Jska? Ha akar tlem valamit, ht jjjn ide, szvesen ltom ket is egy meggyes pitre!” – vlaszoltam. Mikor hrmasban voltunk, egyfolytban nyaggattak; nem lltam ktlnek. Mikor kijtt Piroska, svnyvzzel, vagy egy jabb tl meggyes pitvel, akkor elhallgattak, vagy sebtiben valami kzmbs tmrl kezdtek beszlni. Sanyi nevetve ugratta a fldijt: „Pista, te vek mltval, mg mindig csak kisinas vagy, te mg szabadkmvesnek se’ voltl j!” Aztn fellltak: „Ht ez nem nagyon megy! Ez az ember remnytelen eset! Rosszat akar magnak!” – mondtk csaldottan, majd eltvoztak. Mindig eltndtem: mi rdekk fzdhet ahhoz, hogy belpjek egy titkos trsasgba? Egyszer aztn sszeszedtem a btorsgomat, s megkrdeztem „a mindenes Gbor Jzsit”, mi ez az egsz? „Nincs itt semmifle titkos trsasg, abszolt leglis minden.” – mondta, s meg is mutatta, mennyi ves tagsgi djat fizetnek a magnszemlyek s a gazdlkod szervezetek. Igen, ezt mr lttam is nemrg egy fknyvi kivonatban… Melyik cgnl is? De akkor mire fl ez a fene nagy titkolzs? S a meg nem szn fejvadszat? s mire fl a politikai esemnyek nyilvnvalan „trsas”, tudatos, tervszer manipulcija?  s mirt beszl Skultty, Petk, Kardos „titkos trsasg”-rl? Mirt is kldtt a mr halott Sndor Andrs a vilgllamrl beszlgetni Vass Csabhoz? A vlaszt, testvr (!), csak a szl fjja…

Bartnbl felesg

A Hold utcai srzben csrgtnk: Sanyi, egy kirgott tvs fszerkeszt bartom – Sanyi nem is ismerte -, meg n. grtem: bemutatom Sanyinak. Jkedven beszlgettnk. Ez egy kzismert sr

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!