A rmaikori ftr romjai
2006.01.13. 14:56
Czike Lszl
A rmaikori ftr romjai
Amikor az idn nyron – hetenknt ktszer-hromszor – biciklivel meg-meglltunk a vros ftern, ott, ahol a modern napszmosok trklnak, hogy egyre jabb rmaikori romokat „fedezzenek fel”; nos, egyre mlyebben elgondolkoztam: van-e valamifle elremutat fejlds, „trsadalmi halads” a mi kis Magyarorszgunkban? Mert hogy a nagyvilgban nincs, attl mg minlunk lehetne.
Mintha csak a Phare-program, meg a Vilgbank kds rendeltets, s mg kdsebb felhasznls illetve hatkonysg pnzeibl plt-pl kzmhlzatok ptkezseit, munklatait nznm: az ember fia kls szemllknt nem ltja clszer tevkenysg, netn tfog, perspektivikus elrelts, takarkossg vagy egyb racionalits nyomait sem. Mondom, hasonl a szituci itt is, ott is.
A semmi kszl itt lzas iramban, mint a Luca szke – mintha az lenne a legfbb cl, hogy minl tovbb tartson, hogy a vgn minl nagyobb sszeget lehessen rsz- vagy vgszmlzni. Kihnyjk az anyafldet, majd msnap „meggondoljk magukat”; - nesze neked te rmaikori fal, dntsd el magad, hogy fld alatt, vagy fld felett „jobb” neked. Mondom, „fejldsnek”, valamifle kibontakozsnak a leghalvnyabb nyoma sincsen: vek ta vrnak valami engedlyre, ami taln soha nem jn meg, - de addig is hnyni kell a fldet oda-vissza, hogy njn a teljestmny. Minlunk, a tajgn, a civilizci legszln - ahol mr vek ta a pipacs helyett is csak a parlagf virgzik, hossz-tmtt csomkban, mintha trvny meg nkormnyzat nem is lenne – legalbb „kitettek magukrt” az oktalan ptk: a phare-pnzbl mg a magnyos listllt – vagy inkbb tli-nyri szalmatrol lenne? – is krbeoszlopoztk szlessv tvkzlsi (internet) hlzattal, nehogy mr a l, a kbor kutyk, meg a hajlktalan-szakadtruhsok kimaradjanak abbl az informci-znbl, amelyet a Kormny meg az EU jvoltbl fel is hasznlhatnnak, ha tudnnak (hol) internetezni. Azrt itt sem olyan rzss a helyzet, mert az „ptsd a gzvezetket, gyaraptsd a gzszolgltat tkjt a magad pnzbl” mozgalom keretben 4 ve trdig jrunk a srban-latyakban, hisz’ az rkokat kedden betemetik, cstrtkn meg jra kissk; - htha arra jn valaki a sttben, oszt’ essk bel a szerencstlen, hogy trje kezit-nyakt-lbt legottan. Az elmlt hnapban az egyik kutym nem brta tovbb az ktelen szilveszteri durrogtatst -– mbr a frissen hozott trvny megtiltotta, a helyi betyroknak mgsem szltak -, s noha elreltan folyamatosan, de mdjval sevenalt adagoltam neki: a kertsen kifrva magt, vilgg szktt. J 8 nap mlva talltam r, br tlen-szomjan, mgis igen j ltalnos llapotban az ppen a szomszd dombrl levezet, nyitva-felejtett gzvezetk-rokban, ahonnan az lemben vittem haza. Nos: lttek m itt az jjel rendesen, akrcsak az oroszok 1956 novemberben Budapestet. Habr lgvonalban gy kb.150-200 mterre lehetnk a petrdz vilgllami krzeti megbzott stratgiai magaslatnak kijellt dombjtl – ugye, ez kurva jl hangzik? -, igen, attl, ahol a kutym 8 napon bell gygyul epilepszis rohamt tlttte: mgis, a boldog j v els dlelttjn 7 darab petrda-maradvnyt szedtem ssze a kert legklnbzbb rejtett zugaibl, kes bizonytkul annak, hogy a vilgbke azrt minden expressz-gyorsasg trsadalmi halads dacra – mg odbb van.
Elnzst krek kedves olvasimtl, de az elbb nhny percre flbe kellett szaktanom a gondolatmenetemet, mivel megint felhvott a Flet, hogy grandizus, tvlatos autplya-pt terveirl a maga kzvetlen, kretlen mdjn-stlusban, szemlyesen engem is tjkoztasson. Abban remnykedve, hogy kapcsolatunk a modern kor kvetelmnyeinek megfelelen „kvzi titkosszolglatilag” – a csald politikai s szocilis hangulatt mintegy ekknt felmrend – interaktv; nem vrtam meg, mg egy-egy magvas s elremutat krmondatt befejezi, hanem azonnal, „cspbl” rmondtam vlaszknt a magam vlemnyt, elsegtve ezzel a liberlis demokrcia fejldst. Krem, ne higgyk, hogy valami „turni tokkal” vlaszoltam volna felvetseire, dehogyis! Ilyeneket mondtam neki: „Gratullok, Flet, csak gy tovbb, elre, mr most sokkal jobb vagy, mint a Viksi!” Nem, nem bolondultam meg. Csupn a kzvetett megoldsok hveknt, mandinerrel igyekeztem kezelni az elttnk tornyosul problmt. Mint tudjuk: a politikai veresg oka – a msik oldalon is az (volt) lehet – az nhittsg. Hogyha elbzzk magukat, hallvn, hogy elismerleg nyilatkozom – taln knnyebben megbuknak… Egybknt szerintem rajta lehetek valamilyen „ajnlott meggyzend vlemnyformlk listjn”, mert a Flet immr negyedszer hvott fel, mindig jabb program-varicikkal bolygatva fel a csaldi nyugalmunkat.
Hogyha ez nem zaklats, kutya legyek, ha tudom, hogy mi…
Tveds ne essk, korntsem vagyok n rszrehajl; egyszer, mg nagyon rgen a Viksi is felhvott valami kampnyszer meggyzsi ksrlettel – nos, arrl ugyanez volt a vlemnyem, br ha jl emlkszem, nem annyira verblis tpus: szvesebben rogatott.
A telefon eltt teht ott tartottam, hogy csak llunk a padnak tmasztott biciklink kormnyt fogva – az jsgrushoz jttnk, a Nemzetrrt; lssuk, csak: benne vagyok-e? -, s bmuljuk a mr vek ta kisott monumentlis rmaikori gdrt, melybe, ha mskpp nem, kpletesen lassan a sovnyod orszg is belefr. A munksok snak is meg nem is, betemetnek is, meg nem is – nhny lpsre tlnk a pspk r magyarzza az osztrk turistknak, hogy mi az, ami itt eurpai nis pnzbl, a „sikeres” plyzat dacra taln (hl’Istennek) soha nem fog megplni. A munkavezetkkel nap, mint nap tancstalanul beszlget ismeretlen identits puncionriusok szemltomst nem tudjk eldnteni, hogy a mlt, vagy a fnyes jv az, ami az aktulis napiparancs szerint fontosabb a jelennl. Tisztogatjk, lustn simogatjk az elbukkan jabb s jabb rmaikori falrszleteket s kamrkat, amelyek a mai patrciusok szmra brmilyen tevkenysgre teljesen alkalmatlanok. Akrmi volt is rgen a most elbukkan „ptmny” – sem pnztrszobnak, sem banknak, se gzfrdnek, vagy szaunnak, szolriumnak, de mg autszalonnak vagy rmai tvstdinak, prtkzpontnak sincs semmi nyoma, gy a legclszerbb lenne feltns nlkl, mondjuk halloween jszakjn visszatemetni az egszet, mintsem idegenforgalmi ltvnyossgknt (nmetl: sehenswrdigkeit, maholnap denkmal) kerlgetni esetleg mg egy politikai cikluson t.
Furcsa gondolatok jutottak az eszembe.
Mirt nem ezzel a kptelen ftri helyzettel – hiszen 2-3 ve mr a normlissal ellenttes irnyban sem tud kzlekedni se a helyi, se az tmen forgalom - foglalkozik pldul az jbl felllt krnyezetvdelmi trsasg, miutn annyi keserves s szgyenteljes v utn vgre sikerlt levltani (?!), ha nem is az zvegy fit, de legalbb a 129 tvs liberlis kirgsrt felels szemly btyjt. Ht nem sokkal fontosabb lenne, hogy vgre eurpai kisvros kpt nyjtsa, legalbb a vroska barokk ftere? Ha mr egyszer sikeres volt a plyzata? Mirt kell, kellett vekig hiba hadakozni a Cementm ellen, ha egyszer utlag gyis kiderlt, hogy nemcsak a hatstanulmny volt kamu, hanem a veszlyes hulladk getse elleni krnyezetvd kampny is? Nhnyan tanulmnyton jrtak, nlunk alig 8-10-szer gazdagabb s 20-30-szor tisztbb nis orszgokban, mg szzak-ezrek betegedtek meg fels s als lgti betegsgekben – a lnyeg, hogy az egszsggyi statisztikk titkosak - csak, hogy az sszefondott nis-multinacionlis, politikai, tks s belfldi orszgos s helyi lobbyk mg gyorsabban gazdagodhassanak, akr a lakossg megbetegedse, krosodsa rn is. A Greenpeace elreltbb volt, k eleve fel sem vettk a programjukba „a Cementm-projektet”; nan, hogy bennfentes infjuk volt: lnyegesen sikeresebb lehet, tbb politikai profitot hozhat a zengi NATO-radarlloms ptse elleni tiltakozs, no meg egybknt is – hzinylra (gyengbbek kedvrt: a mi zvegy kutynk klykre) nem lvnk. Szval: mi rtelme volt egy olyan gazdasgi-politikai glem, egy sszeurpai rdek-rdekeltsg monstrum krnyezetszennyezse ellen demonstrcikat, gylseket, polgri tiltakozst szervezni, amely egyrszt a fl vilgot elltja cementtel – pteni mindentt kell, de a levegt szennyezni csak Magyarorszgon szabad, ahol pnzrt mindent el lehet intzni -, msrszt, amelynek a gazdasgi tevkenysgbl az egsz nkormnyzat s – kzvetlenl vagy kzvetve - a fl lakossg l, mkdik? Br e tekintetben a fnyessges ni jobb keze sem tudja, mit csinl a balkz. Ugye ismeretes, hogy az nis adjogszablyok tiltjk a helyi iparzsi ad fenntartst, mrpedig a vros lnyegben a Cementm ltal befizetett iparzsi adbl (80 %!) mkdik. Legalbbis eddig…
sszefonds s lobbyk.
Multinacionlisok s hazaiak.
Pnz s hatalom. Mindentt amerre a szem ellt: rombols s gtlstalan krnyezetszennyezs – a magasabb profitrta rdekben.
nfeledt osztozkods – 4 vig 70:30, azutn 30:70 %-arnyban - a profiton s az orszgon. Vagy legvgs esetben a nagykoalci.
Csodlom is Dvid Ibolya merszsgt, hogy most mr legalbb 1 ve folyamatosan a 70 – 30-ra, most pedig mr effektve a nagykoalci fokozd veszlyre figyelmeztet. No nem, mintha szemly szerint neki, vagy a prtjnak szlna a csodlatom, hanem ppen ellenkezleg. Hogy lehet valakinek btorsga ahhoz, hogy miutn meggyjtotta a tzet, jval ksbb, mintegy a veszett fejsze nyelnek markolsrt csingzva – elkezdjen tzoltk utn kiablni?
Ht nem pp az MDF volt-e az a hamis, gynkk ltal meghamistott l-rendszervlt prt, amely – miutn megnyerte az 1990. vi parlamenti vlasztsokat -, azonnal titkos paktumot kttt az SZDSZ-szel? Most pedig suttyomban pont az MSZP-vel prbl vlasztsi elszvetsget ktni, annak rdekben, hogy az MDF tovbbra is az a politikai farok maradhasson, mely mr 15-(20) ve – trtneti folyamatban Aczllal kezdve, Antallon s Hornon t, egszen Gyurcsny Fletig – csvlja, mint „kutykat”, az sszes parlamenti prtot? Tn azt hiszi Dvid Ibolya, hogy sokkal nagyobb bszkesgre ad okot az antalli rksg lettemnyesnek lenni, mint mondjuk a kdri rksgnek?!
Kdr Jnos az ’56-os forradalom szgyenteljes eltiprsa utn legalbb tbb vtizedes biztonsgot, nyugalmat s viszonylagos jltet hozott az orszg lakossgnak. Kdr csak az ellensgeit tette tnkre, az MDF kzvetlenl s kzvetve – romlst hozott az egsz orszgra. s most pp be akarja zrni a bvs vargabett, amit az orszggal 15 ve jrat a feketre vakolt erd sr sttjben: koalcira akar lpni jobb hjn az MSZP-vel, azzal az MSZP-vel, amely „ellen” eredetileg-lltlag az egsz rendszervlts lezajlott. Ez a legfbb bizonytk arra, hogy az MDF-et mr a megalakulstl thatotta a paktumos szellemisg, a beptett MSZPgynkk aknamunkja, hiszen a hatalmat csak ideiglenesen adtk t az ltaluk mg idejben ltrehozott, s uralt ellenzknek.
Vagy az MSZP-t s az MDF-et egy kzs, „harmadik s” irnytja…
Az az igazsg, hogy az MDF 1990-ben elrulta a rendszervltst.
Az az igazsg: ha nincs ez az eredeti ruls, taln nem kvetkezik be a tbbi sem. S mg erre bszke valaki, mint antalli rksgre?
Az az igazsg, hogy az eredeti ruls ta Magyarorszg politikai knyszerplyn mozog: csak id krdse, hogy mikor jn ltre az a sokat, egyre tbbet emlegetett nagykoalci.
Az az igazsg, hogy erre n mr vek ta figyelmeztetek - tbbek kztt a Nemzetr hasbjain is rtam a tmrl a kzelmltban nhny cikket -, teht mindezt elre lehetett ltni.
Nem is az a legnagyobb baj, hogyha a nagykoalcit tnylegesen is megktik, hanem egyrszt az, hogy mindez az MSZP vezetsvel fog megtrtnni, s akkor nemcsak hogy visszatr, de rkre be is betonozdik a mostani, szlssgesen vadkapitalista kommunizmus. Msrszt az, hogy mikzben ez a - mint a majom a kszrkvn cscsl, a sajt dicssgben a tkr eltt magt pvaknt illeget, tetszelg, dollrral elnevelt - politikai elit tett egy ncl tiszteletkrt a rendszervltsnak elkeresztelt totemllat, vagy pontosabban pogny blvny eltt, addig az orszgot kiraboltk, eladstottk – az sszestett adssgunk immron 140 millird USA-dollr! -, s remnynk sem maradt a bajokbl val kilbalsra, mg az esetleges nagykoalci rn sem…
Noha jl jnne mr az orszgnak a bke, a bks pts nyugodt, gyarapod korszaka – semmikppen nem olyan ron, hogy a bke feltteleit a mr teljesen liberliss vlt kommunistk diktljk, s nmi vgkielgls remnyben „a teljes jobboldal” visszaomoljon szlanyja, a reform-kommunista lnemzeti Grand-Orient kebelre. Orbn – Aczl utdainak a kebelre. Szrny rgondolni…
Szval: Dvid Ibolynak tn nem is az fj, hogy esetleg nagykoalci lesz, hisz’ Antall Jzsef – nyugodjk bkben – pontosan tudta ezt elre: minden gy volt elre (mesterterv = szponzorlt „link”, ez a mesterterv pedig az antalli rksg szerves rsze!) kitervelve Bilderbergben; hanem az, hogy egyrszt nem lehet a nagykoalci nszasszonya, msrszt esetleg meg sem hvjk a menyegzre.
Br ilyen szrnysg, szerintem - nem trtnhet.
Legfeljebb – mint ahogy a Fidesznek is van keresztny tagozata - az MSZP-nek lesz egy nemzeti szekcija, Dvid Ibolya vezetsvel.
s akkor jra egyprt-rendszer lesz, csak jlt s remny nlkl.
Vc, 2006. janur 14.
Czike Lszl
|