Forgatókönyvek választási eredményekre
2006.03.03. 17:22
Czike László
Forgatókönyvek választási eredményekre
Emlékeznek rá, hogyan lett amerikai elnök George W. Bush?
Államonként-esetenként néhány tízezer szavazatnyi különbséggel.
Nos, most Magyarországon szinte ugyanez a forgatókönyv valósul meg, ugyanakkor minden a szavazás részvételi arányain múlik.
Az utolsó pillanatig tombol a látszólag végletekig kiélezett küzdelem, a késhegyig menő harc, melyben mindenki és minden demoralizálódik, devalválódik, a legutolsó „értéktartalékok” is felemésztődnek a harc gyehennatüzében. Ám a mesterséges zivatar csitultával sajnos mégsem a megtisztulás vár ránk, hanem valami jeges borzalom, ami a mostani elmebajos erkölcsi fertőnél is rosszabb.
Ha valaki ennek a politikai ingyen-cirkusznak csak egyszerű, beavatatlan, kvázi passzív szemlélője, csak annyit lát-ért az egészből, hogy az országot alkotó két oldal négy pártban testesül meg (a kis pártok – MIÉP, Jobbik, Centrum, Kisgazdapárt - a „jobboldal” megosztásán túl már semmilyen szerepet nem játszanak). Az egész színpadot betöltő-bejátszó négy „nagy” párt a választás második fordulójának acidparti-éjszakáján pedig majd valamilyen alkalom-szülte konstellációban összefekszik, s a korábbi „elveiket” legott sutba dobva szokásos álszent koalíciót alkotnak csak azért, hogy zavartalanul foroghasson tovább a terrorellenes szövetségesek örök világuralmára, mint holtbiztos bázisra felépített kis helyi mókuskerék. Ez részben így van – mindenütt, mindig így szokott lenni -, de a dolgok ezúttal alapvetően másként alakulhatnak.
Orbán Viktor csak néz, mint a moziban, és nem akar hinni a szemének, hiszen a Bleyer Tóniék évekkel ezelőtt – vagy esetleg már Oxfordban - megígérték neki, hogy a közeljövőben mindvégig ő lesz a kis vörös kakas (little red rooster) a magyar szemétdombon; erre most tessék, hát nem itt táncol előtte ez a veszett rókákat ráküldeni mégsem akaró, fenéken lőtt flamingó, akárha eszét vette volna a madárinfluenza, vagy az önlegitimáció kényszeres pótcselekvése! Nem erről volt szó, kiáltja Viktor felháborodottan, mert igaz ugyan, hogy annakidején néhanapján a miniszterelnöki dolgozó-szobájában edződresszben – ő is - el-eldekázgatott az alcsúti bogyóval, de „miniszterelnöki elő-örömtáncot” lejteni azért mégis csak más, sokkal „durvább” cselekmény!
Nos, Viktor anno hiába tett látogatást „a csendestárs” Izraelben, hogy „a pájeszosokat” személyes varázsával győzze meg amúgy töretlen szimpátiájáról, s rohant aztán rögtön, Gyurcsányt is megelőzve a neokonzervatív amerikai császárhoz, szintén hűségdemonstráló audienciára, miszerint a hamis látszatok ellenére ő is elkötelezett híve a terrorizmusellenes, olajrekviráló koalíciónak.
Senki nem hitt már neki, mert az idő múlása (lásd még: = vasfoga, a rozsda) közben túlhaladta a Viktor folytonossági illetve „törvényszerű visszatérési” esélyeit; mi több, az euro-és világkommunizmus már olymértékben elörehaladott, hogy Rasmussen és bilderbergi társai megalkották a táncoló kutyavadász európai mércével mérve is groteszk figuráját, aki „forradalmi” pszichotípusát tekintve egy jakobinus anarchista – ezért is élteti oly’ sokszor a köztársaságot! –, meg egy trockista bolsevik (vö. pl.: Szamuelly) szánalmasan nyilvánvaló ötvözete.
Orbán Viktor – immár anakronisztikus. Nem kell már Európának a szakrális Habsburg-trónörökös -; könnyen lehet, hogy az Únió királya vagy császára egyből az Antikrisztus lesz, nincsen szükség semmilyen kváziszalonképes „intermedier-figura” közbeiktatására.
Lám, már a Bleyer Tóni is meghasonlott – nemrégen még a Viktor kezét szorongatta, „örök barátsággal” biztosítva arról, hogy oxfordi „szakképzettségét” úgyse szárnyalhatja túl senki. Sic transit gloria mundi – a Tóni most a vörös flamingónál ebédelt, miközben megnyugtatta Fletót: nézeteik azonosak, pártjaik azonos célokért küzdenek -– s azért jött, „hogy érette kampányoljon”. A Tóni így elpártolt; - tehát nem csupán az angol Munkáspártot árulta el (copyright by T. G. M.), de Orbántól is elfordította köpönyegét…
Aztán eljött - hosszú tömött sorokban - a pályafutását egykor a KGB-ben kezdő Vlagyimir Putyin, és magas kitüntetést nyújtott át Szabó István filmrendezőnek. Korábbról honnan ismerhették egymást?! Majd Putyin magánlátogatást tett Gyurcsánynál, orosz szempontból talán Magyarország „egyik legmegbízhatóbb” telephelyén, ahol megette a Bleyer Tóni ebédjének „a maradékát”, stílszerűen az Apró-villában.
Putyin az Orbánnal tervezett személyes találkozóját a kormány kérésére – lemondta. Viktorunk tehát Blair után Putyintól is kosarat kapott…
Ezt a Gyurcsány Fletót a szociknak végszükség esetére találták ki; egy inverz Orbán Viktorként, - akkora pofonként az egész magyar nép számára, hogy esze ágában se legyen soha többé szabadságról és demokráciáról álmodozni. Orbán csak szédül, nézi-nézi a paranoiásan keringő dervist, aki egy központi telepre gyűjtené be a kóbor kutyákat, majd diszkréten, amúgy Medgyessy módra beintett a Karcagon – Varga Mihály szülővárosában – tartott magánbohózatáról kívül rekedt szerencsétlen (szintén szoci) magyaroknak. Jön még a Bush sátánista győzelemjele is; amikor majd a választások örökre-örökölt, messzelátó gardedámja kihirdeti az USA-világszoftver újabb lehengerlő sikerét, melynek eredményeként váratlanul mindig a másik, a baljóslatú fél az aktuális győztes…
Mi fog itt történni, mármost a pártok esélyeit latolgatva?
Az MDF
Nem jut be a parlamentbe, maximum az MSZP hátán, de ennek a „tisztességesen megalapozott” megszervezésére ma már nincs elég idő. Az MDF még/már a mérleg nyelve sem lehet; a veresége után viszont majd nemzeti platform lehet/lesz az MSZP-ben…
Az SZDSZ
Egyenes ágon, normális körülmények között nem juthat be a parlamentbe, de a mostani körülmények a legkevésbé sem (lesznek) normálisak. Rendkívül alacsony részvételi arány mellett bejuthat.
Az MSZP biztos szavazótábora az összes szavazóképes lakosságon belül mintegy 35-40 %-ra tehető. Valószínűsíthető, - ezek az emberek szinte kivétel nélkül elmennek szavazni, ugyanis az MSZP-nek sikerült a lehetséges maximumig – „maximum overdrive” – fanatizálnia saját támogató bázisát. Ráadásul a politológiai értelemben "bizonytalanoknak” nevezett tömegekben is nagyobb arányt képviselnek a potenciális MSZP-szimpatizánsok, ami mindenekelőtt arra vezethető vissza, hogy az elszegényedett lakosság döntő hányada még mindig egyfajta „szocializmusban” reménykedik, hiszen – bármily meglepő - az elkeseredett gazdák, nyugdíjasok, értelmiségiek és (kényszer-)kisvállalkozók többsége a Magyarországon parttalanul tomboló vadkapitalizmus körülményei között távlatilag is nagyjából reménytelennek látja egzisztenciája megteremtését és fenntartását. Így a szegénység növekedése – furcsamód’ -az azt előidéző MSZP malmára hajtja a vizet, mert az elkeseredett emberek nem látnak komoly alternatívát az ellenzéki pártban…
A FIDESZ biztos szavazóbázisa csak mintegy 30 %-ra tehető.
Mint az előzőekből is következik, a Fidesznek igazából sem az alacsony, sem a magas választási arány nem kedvez, mert mindkét esetben az MSZP esélyei jobbak, s akkor még ott van a fenyegető veszély, hogy az SZDSZ esetleg bejut a parlamentbe, vagy valami módon még az MDF is „beszáll” a fidesz-ellenes koalícióba, ami nagyobb arányú MSZP-sikert jelentene, mint 4 évvel ezelőtt. Ha a véleményemet kérdezi valaki, úgy szerintem a legnagyobb esélye annak van, hogy 2006-tól gyakorlatilag egy MSZP-SZDSZ-MDF-(+ Centrum) koalíció fog kormányt alakítani az ország irányítására.
Kérem tisztelt olvasóimat, hogy egy pillanatig se higgyék, hogy netán „a titkos politikai vágyálmaimat” fogalmaznám meg – mi sem álljon tőlem távolabb! Pusztán csak a valós esélyeket latolgatom, s hát a kiinduló feltételekből – amiken a hátralévő másfél hónapban már nemigen lehet változtatni – sajnos ez a végeredmény jön ki…
Joggal felmerül a kérdés: valójában akar, akarhat-e a Fidesz a kialakult gazdasági helyzetben választást nyerni? Van-e praktikus értelme, hozadéka hosszabb távon a választások megnyerésének? Azt kell mondanom, hogy nincs. Az MSZP pénzügyileg oly mértékben "lenullázta” a nemzetgazdaságot, hogy ehhez képest a rendszerváltás előtti időkben - a jelenleginél - még Kádár általános válsághoz vezető gazdaságpolitikája is ezerszer jobb helyzetet hagyott az utódokra, mint Gyurcsány kormánya. A rendszerváltás pillanatában 20,5 milliárd dollár volt a nemzetgazdaság összes adóssága, ma pedig a teljes adósság meghaladja a 140 milliárd dollárt, míg a nemzeti működő-tőke a számunkra lényegében maradéktalanul eltűnt. A EU ún. maastrichti követelményeinek teljesítése Magyarország számára elérhetetlen távolságba került; az állami költségvetés szanálása olyan mértékű gazdasági és egyéb erőfeszítéseket követel, amelyekhez belső források már nem állnak rendelkezésre, újabb hitelt pedig teljesíthető feltételekkel egyrészt már senkitől se kapunk, másrészt épp az eddigi mértéktelen és értelmetlen – hová lettek a milliárdok? –, nyakló nélküli és ellenőriz(het)etlen hitelfelvételek vezettek ide, a mai kilátástalan és képtelen pénzügyi helyzethez. Ilyen körülmények között nem érdemes választást nyerni.
Orbán Viktor az országos kampányában mostanában folyamatosan úgy érvel, hogy a magyar nemzetgazdaság a szocialisták kormányzása alatt egyáltalán nem működött oly’ fényesen, mert 100 forint új érték (GDP) megtermelése csak 150 forint újabb (pótlólagos) hitelfelvétellel volt lehetséges. Vagyis hogy nem a magunk erejéből „növekszünk”, hanem úgy, hogy eközben egyre jobban eladósítjuk az országot és – kamatfizetés formájában - feléljük a jövőt. Csakhogy Orbán Viktor elfelejti, hogy ez a tendencia az Antall-Horn-Orbán kormányok regnálására is jellemző volt – hiszen az állam adóssága akkor is elképesztő méretekben nőtt, legfeljebb „az ütem” volt lényegesen alacsonyabb -, másrészt, hogy „felfedezéséből” sokkal súlyosabb konzekvenciák is folynak. Nevezetesen az, hogy a kádári és posztkádári gazdaságpolitika – legalábbis a citált számok ezt mutatják – lényegesen hatékonyabb volt, mint a rendszerváltás utáni összes kormányé, ugyanis amíg a szocialista gazdasági és társadalmi (politikai) rendszer 1973 és 1989 között „mindössze” 20,5 milliárd dollárnyi hiteltartozást "hozott össze”, addig a rendszerváltás utáni eddigi 6 kormány – ugyanennyi idő, vagyis 16 év alatt – plusz 120 milliárdot tett ehhez hozzá, ami feketén-fehéren azt jelenti, hogy a szocializmus éppen hatszor volt hatékonyabb, mint a mai vadkapitalizmus. Ezt szakmailag nem lehet cáfolni.
Ráadásul csak 2000-ben értük el újra az 1989-es életszínvonalat.
Vagy netán a multik ennyivel többet visznek ki, mint az oroszok?!
Olvasóim részben talán „cinikusnak” tartanak, hogyan vethetem fel egyáltalán a kérdést: érdemes-e most választásokat nyerni?
Hiszen minden politikusnak megtiszteltetésnek kell(ene) tekintenie – még térítés hiányában is! -, ha/hogy a nemzet képviselője lehet és a magyar nép boldogulásáért dolgozhat, tevékenykedhet… Pedig hát nem én vagyok cinikus, hanem az uralkodó párt-elitek.
Mert korifeusaik csak a hatalomért teszik, amit csinálnak.
Mert a hatalom szinte azonnal pénzre váltható… Állítólag Krisztus „koporsóját” – nem volt ilyen! – sem őrizték ingyen, a politikusok pedig még csak a bölcsek kövét sem őrzik, pusztán saját jólétüket.
A választáson résztvevő szavazók aránya – noha a pártok rengeteg pénzt beleölnek a lakosság hiszterizálásába – választásról választásra, szavazásról-szavazásra egyre alacsonyabb; szerintem most olyan alacsony lesz, amely éppen hogy csak legitimálja valamelyik „kompánia” hatalomra jutását. Az arány 40 % alatt várható, ami egyrészt jól mutatja, hogy az emberek mennyire kiábrándultak az egész "úri huncutságból”, másrészt – az előzőekben felsorolt érvek alapján - igen valószínűvé teszi az MSZP „győzelmét”.
A nagykoalíció veszélye nem (csak) azért nő napról-napra, mert mintha a színfalak mögött fokozódna a szembenálló pártok közötti szimpátia, hanem furcsa módon azért, mert a nemzetközi háttérhatalom szerintem "döntetlenre” játszik, éppen úgy, mint anno az USÁ-ban, mikor pedig Al Gore és W. Bush voltak az egymás ellen kirendelt gladiátorok. Amikor majd a két forduló együttes végeredménye döntetlenre áll, s amikor majd kiderül, hogy senki nem képes az adott választási eredmény alapján kormányképes koalíciót alkotni, akkor majd „rádöbbennek”, hogy sokkal több minden – leginkább a temérdek közösen elkövetett nemzetrontó történelmi bűn - fűzi őket egybe, mint amennyi elválasztja egymástól.
És akkor Gyurcsány és Orbán egymás markába csapnak.
Mert a politikában semmi nem lehetetlen.
Vác, 2006. március 3.
Czike László
|