A fejsze
2006.06.25. 16:33
„A FEJSZE PEDIG IMMR
A FK GYKERRE VETTETETT”
(Mt evangliuma 3:10)
Minden ingyen van, ami igazn fontos az letben.
Ingyen kapjuk magt az letet, szleink, nevelink, tantink s gygytink szeretett. Mivel fizethetnnk nagy oktatink megvilgost mondatairt, mifle ellenrtkkel honorlhatnnk a kultrtrtnet nagy alkotinak, tudsainak, felfedezinek letmvt? Felttelek nlkl, ingyen tpll minket az a nemzet, amelybe Isten akaratbl szletnk, fizikai, lelki s szellemi tpllkkal: elkpzelhet brmifle fizetsg rgmlt nemzedkek npdalokat, npmvszetet term alkotsrt? Megszolglhatunk brmi mdon is a nyelvrt, amely aztn letnk minden msodpercben leghsgesebb evilgi ksrnk lesz, nem hagy el minket semmilyen llapotunkban, amg az utols sz el nem hagyja ajkunkat? Csak ingyen kaphatunk s adhatunk igaz szerelmet, amibl az emberi let fennmaradsa fakad a fldi, fizikai ltezsben. A nagy bajainkbl megment vratlan s rthetetlen segtsgnek (mindnyjunknak rsze volt mr ilyenben) nincs ra. letre szl, meghatroz lmnyeink rtkt semminem vagyoni termszet dologgal nem fejezhetjk ki. De htkznapjaink apr rmeit sem, amelyek pedig annyi letrmet s letert adnak neknk: gyermekek nevetse, egy koldus szp hegedhangja, a pincr elzkenysge annyi kedves dervel tlti be szvnket, s nagyon jl tudjuk, mindezt nem azrt kapjuk, mert tmogatjuk az vodai alaptvnyt, pnzt dobunk a koldus hegedtokjba, vagy ki fogjuk fizetni a kifzdben ebdnk szmljt.
Hosszan-hosszan, a vgtelensgig lehetne sorolni azokat a legdrgbb adomnyokat, amelyeket ingyen kapunk s csakis ingyen kaphatunk. s alig hiszem, hogy ltezhet jzan tlkpessg ember, aki az ingyenessgek meghatroz jelentsgt az emberi letben ktsgbe vonhatn. A pnzimd, pnzvalls szolgalny erklcsi hallnak is ppen az az oka, hogy pnzhvknt fizetni s fizettetni akar azrt, ami csak ingyen jrhat, s ebben a vesszfutsban megsemmisl emberi mivolta: a pnz elfogy, a gyalzat megmarad.
Meg sem ksrelhetjk a leltrt, neki sem gyrkzhetnk az egyenleg fellltsnak. Elg csak elkezdennk a szmbavtelt, s mris megmutatkozik a vgeredmny lnyege: egyltaln nem is ltezhetnnk a mltban s naprl-napra ingyen kapott rtkek, adomnyok nlkl.
f f f f f
Mgis, egszen ms, st ellenttes irny kzhelyek divatoznak manapsg: „Mindenrt fizetni kell!” - mondjk, majd a beszlgettrs, aki buzgn blogat e blcsessgre, vgs igazsgknt hozzteszi: „Semmit nem adnak ingyen!”
Vajon mi a viszony e rezignlt kzhelyek s az let-meghatroz ingyenessgek ktsgtelen tapasztalatai kztt? Csak az egyik, vagy csak a msik igaz? Vagy taln megfelel rnyalssal mindkettnek van igazsga a maga helyn: az ingyenessg elvnek s a „mindenrt fizetni kell” elvnek is?
Ellenllunk annak a flttbb ers csbtsnak, hogy azt fejtsk ki: amirt tbbet kell fizetnnk, sok esetben ppen krosabb s rombolbb, azaz vgs soron rtktelenebb, viszont minl teljesebben ldozatbl fakadan ingyenes valami, annl rtkesebb. Mindez mlysgesen relis tapasztalat, de most az okokat keressk.
Inkbb azzal a nagyon is idszer, kzenfekv, kztvedsknt pusztt elvvel foglalkozzunk, amely megoldsul a kvetkez „igazsgot” knlja: „Msok az let erklcsi trvnyei s msok a gazdasgi-pnzgyi mkds trvnyei. Az elbbi terleten lehetsges, st akr szksgszer is bizonyos helyzetekben az ingyenessg, az utbbi terleten azonban - a pnz beszl, a kutya ugat.” Ahogyan Samuelson idzi hromktetes Kzgazdasgtannak Epilgusban a blcsek kvnek tartott nagy kzgazdasgtani alapttelt: „Nincs ingyen ebd”.
Az elemi krds teht: ltezik-e ingyenessg a gazdasg terletn?
A krds nagy jelentsg, mert az emberi lny fldi, fizikai egzisztencijnak ltfeltteleit a gazdasg teremti meg, ezrt a vlasz, kihatssal lvn a gazdasgi berendezkedsre, az ember fldi ltezsnek feltteleit befolysolja.
Ha magnak a gazdasgnak a ltfeltteleit vizsgljuk elfogulatlanul, egyedl a valsgra figyelve, s lehntva magunkrl a kzfelfogs s a pnzhatalmi vilgpropaganda szuggeszcijt, arra a manapsg meglepnek szmt eredmnyre jutunk, hogy az ingyenessgek ppoly meghatrozak a gazdasg ltfeltteleit illeten, mint amennyire azok az egyn ltezse szempontjbl.
Ingyen kapta az ember a Fldet, a fld termerejt, svnykincseit, a nvny- s llatvilgot. Az llatok hziastsa, majd tenysztse-nemestse, a nvnytermeszts kultrja az ingyen kapott alapokbl l. Ingyen van a napfny, s a Fldet krllel kozmikus erramls, amelynek jelentsgt egyre inkbb kezdi felismerni a termszettudomny. A kozmikus termszeti mkds ingyenessgbl sok tovbbi meghatroz ingyen lds kvetkezik. Ki fizethetne a termkenyt, tisztt, energit ad esrt („gi lds” - mondja a magyar fldmves), a frisst, beporz, kimerthetetlen erforrst knl szlrt? A fldi fizikai-kmiai-biolgiai valsg ms, sszessgben valban kimerthetetlen energiaforrsairt? Mifle gazdasgi teljestmnnyel teremthetn meg az emberisg az ellenrtkt annak a vgtelenl finom, rzkeny s srlkeny termszeti egyenslynak, amely ltrehozza s fenntartja az ember szmra azt a vkonyka kis ltsvot, amelyen bell ltezni tud fizikai valjban? Minden pillanatban ltesl s fennmarad ez az egyensly - tkletesen ingyen. Vajon nem ugyanilyen ajndk egy nemzedk szmra az emberisg kialakult, adott tudatllapota, amely pldul a magas szervezettsg munkamegosztst lehetv teszi a trsadalomban? Vagy, egyre kzelebb lpve a gazdasg kzvetlenebb feltteleihez, nem ingyen adomnya-e az emberi tudatfejldsnek, brmily meghkkentnek tnhet is az els pillanatra, - maga a pnz? Senki nem gondolhatja, hogy brmilyen summa tnyleges ellenrtkt kpezheti a gazdasgi fejldst valban elsegt nagy felismerseknek, felfedezseknek - fggetlenl attl, hogy a felismer, vagy felfedez nyomorban, vagy dsgazdagon halt meg. Tovbb kzeledve a gazdasg mindennapi mkdshez: tragikus tveds, hogy a munkltat a munkavllal munkaerejt vagy kpessgeit „veszi meg” s fizeti ki a munkaerpiacon: Nem, a munkltat szmra a munkavllal munkaereje s klnbz kpessgei - ugyancsak brmennyire is meghkkent - ingyen adomnyknt vannak jelen, melyekhez csak teljes tisztelettel szabadna viszonyulnia. Amirt pedig fizet, az kizrlag a munkavllal munkaproduktuma, legyen az akr fizikai, akr szellemi termszet produktum. De ez a viszony klcsns: a munkavllal szmra ugyangy ingyen adomny a munkltat vllalkozi fantzija, tudsa, kpessgei, s ezekhez egy egszsges szellem mkdsben a munkavllal tisztelettel s megbecslssel viszonyul. Amirt pedig a munkavllal a munkltatnak dolgozik, az a munkaad produktuma: az l, mkd, a trsadalom ltal ignyelt tevkenysget folytat, teht vevkrrel rendelkez vllalkozs, amelynek a munkavllal is egyik eleme.
A szorgalmas, becsletes munka pldja is ingyen adomny a felnvekv nemzedkek szmra. Nem lehet elgg hangslyozni, hogy a gazdasg szmra milyen risi jelentsge van a munkra, mgpedig tisztessges munkra motivltsg kvetend mintinak. A pldt mutat sajt bels tisztessge s elmenetele rdekben dolgozik gy, ahogyan dolgozik, de az t szemllk szmra ingyen ajndk az a vonz kp, amely kvetsre rdemes.
f f f f f
Egy sz, mint szz: az ingyenessg t- meg thatja a gazdasgot az elemi ltfelttelektl kezdve a mindennapi munka rszletjelensgeiig. Minden emberi lny, kivtel nlkl, a leggazdagabbtl a legszegnyebbig, a legtehetsgesebbtl a legslyosabban fogyatkosig ezen ingyen adomnyokbl l, ltezni sem tudna nlklk. Nincs teht kivtel: brhov szletett valaki, brmilyen helyzetbe hozza is a sorsa, teljes azonossg van a kozmikus-termszeti-emberi ingyenessgekre val rszorultsg tekintetben. Akik flrertik a krdst, s nem vizsgljk a valsgot kell mlysggel, hajlamosak azt hinni, hogy ez a rszorultsg a „htrnyos helyzettel”, az „elmaradottsggal”, stb. van sszefggsben. Nem! Az elnytelen adottsgok kiegyenltse a mr mkd gazdasg eredmnyeinek trsadalmi elosztstl fgg. Az ingyenessgek elbbiekben vzolt alapfeltteleire azonban egyformn rszorult a legfejlettebb s a legfejletlenebb gazdasg is.
s most ezt hzzuk al, amilyen ervel csak lehet: mindenki, a multimillirdos is, fizikai-gazdasgi egzisztencija tekintetben is az ingyen adomnyok felfoghatatlanul gazdag ramlsnak jvoltbl l.
Az ingyenessg elvnek megrtse s szem eltt tartsa nlkl teht nem lehet hossz tvon letkpes trsadalmi-gazdasgi berendezkedst megvalstani. Az ingyenessg egsz ltezsnknek meghatroz, egsz letnket vgigksr alapfelttel, ez elfogulatlan, logikus, racionlis gondolkodssal belthat, ezrt mindannak a messzemen kvetkezmnynek, ami az ingyenessg ltmeghatroz igazsgbl fakad, civilizcis gondolkodsunk alappillrv kell vlnia - amennyiben persze a kozmikus-termszeti-emberi valsggal sszhangban s nem ellensges viszonyban kvnunk lni.
Alapvet krds, hogy ezek az ingyenessgek vletlenl, „csak gy” adottak-e, vagy az adomnyok mgtt adomnyoz is van. A szellemi vilgnak a kozmikus-termszeti mkdst meghatroz hatsrl a legvzlatosabb fejtegets is sztfeszten ennek az rsnak a kereteit. Most csak egy idzet Lszl Ervintl, a hres termszettudstl: „A csillagfizikusok azt talltk, hogy az letfolyamatok nemcsak a kozmosz fizikai folyamataihoz igazodtak ..., hanem a kozmosz fizikai jellemzi is finoman r vannak hangolva azokra a felttelekre, amelyek kztt az let kifejldhetett. ... taln az llandk azrt vannak ilyen finoman egymshoz igaztva, hogy ppen az ket vizsgl emberek kifejldshez vezethessenek? Vagy taln minden termszetes magyarzat kudarcot vall, s itt llunk egy kozmikus ptmester ltal cltudatosan megtervezett vilg eltt?” („Kozmikus kapcsolatok” Magyar Knyvklub 1996. 74-76.old.) Egy matematikus szellemes kpe szerint: annak a valsznsge, hogy a kozmikus paramterek kztti, az let kialakulshoz vezet finom sszhang vletlenl jtt ltre, nem nagyobb annl, mint hogy egy roncstelepen vgigszguld forgszl rvn egy mkdkpes helikopter ll el. Lessing, a nagy termszettuds pedig gy fogalmazott: „A vletlen: istenkromls”.
Egybknt az albbiakban felvzoland objektv szksgszersgek szempontjbl teljesen kzmbs, hogy valaki materialista, vagy tudatban van a szellemi vilg ltezsnek, jelenvalsgnak s hatsnak. Egy atomrobbans, egy hz sszeomlsa, vagy egy fldrengs nincs tekintettel arra, hogy azok, akik elpusztultak, ismertk, elismertk, vagy tagadtk-e az atomfizika, a statika, vagy a geolgia trvnyszersgeit. Azoknak viszont, akik ismerik a trvnyeket, tudjk, mit lehet s mit nem, s tisztban vannak a kvetkezmnyekkel, tbb eslyk van arra, hogy elkerljk a katasztrft. A pldkban szerepl fenyegetettsg fennll: az ember fldi egzisztencijnak alapfeltteleiben jelen lv ingyenessgek, s ezek kvetkezmnyei nem kevsb szigor trvnyszersgekkel fggnek ssze, mint amilyenek a fizika trvnyei.
f f f f f
Mindez objektv tny. Vallsos meggyzdstl, vagy brmilyen letszemllettl fggetlenl brki belthatja, feltve, ha kpes az elfogulatlan gondolkodsra. S ha minden alapvet dolgot ingyen megkapott az ember, e ltfelttelek ingyen lvezett birtokban aztn rajta a sor: milyen viszonyokat valst meg sajt krn bell, s hogyan bnik az t krlvev termszeti valsggal. Vagyis, mikppen cselekszik abban, amirl tehet. Mert az ingyen kapott alapfeltteleket illeten tehetetlen: ha ezek megvannak, lhet, ha nincsenek, elpusztul. De bels s kls berendezkedsnek, a termszethez fzd viszonynak szellemt s rendszert kpes alaktani, st ez az sajt, nagy feladata, ezzel jrulhat hozz a vilgltezs gigantikus, kozmikus mvhez, kerlhet vele sszhangba vagy ellenttbe.
Nyilvnvalan: az alapfelttelek ingyenessgnek szellemvel sszhangban kell az embernek civilizcis berendezkedst megoldania. Mert ha nem, szembekerl ltezse alapfeltteleivel, ennek elbb-utbb kzvetlen fizikai s trsadalmi kvetkezmnyei jelentkeznek, s az alapfelttelek megrendlsvel bekvetkezik a totlis pusztuls.
Az a tny, hogy ltezsnk-letnk minden fontos alapfelttelt ajndkba kaptuk s kapjuk, a gyermekek, a testvrek magatartsra ktelez minket. A testvrekre, akik mindent megkaptak, s szleik azt figyelik, mit tesznek egymssal s az ajndkba kapott javakkal. Ltezsnk alapfeltteleinek ingyenessge folytn objektve testvrek vagyunk. Nem ktsges, hogy mi a forrsa az ingyen adomnyok sokasgnak, amelyek jvoltbl lnk, s az sem ktsges, hogy a mrhetetlen, vgtelen ajndkokhoz mi magunk fontos hozzjrulssal kapcsoldhatunk: a szabadon meglt testvrisggel tlthetjk be feladatunkat az egyetemes vilgfejldsben.
Mindezek ellenre azonban most nem vallsos meggyzdsre, nem erklcsi megfontolsokra, hanem mindssze jzan, elfogulatlan beltsra szmtok. Hiszen mindenki szmra megrthet, hogy ha ltezsnk-letnk alapfeltteleit ingyen, ajndkba kaptuk, akkor az egymskzti testvrisg s a termszet irnti tisztelet nem szvjsg krdse, hanem flttlen szksgszersg. Br az evanglium ismerete elengedhetetlenl fontos, hit nlkl pedig nem lhet emberi let, mgis, pusztn forml-logikai okfejtssel is megkzelthet az emberisg vgs sorskrdse: ha az okozat ellentmondsba kerl az okkal, az okozat elveszti ltalapjt.
f f f f f
Az emberi kapcsolatoknak - mint lttuk -, van egy igen szles kre, ahol az ingyenessg magtl rtetd, vagy ppen szksgszer. Egy msik krt kpeznek azok a kapcsolatok, amikor egy ember ms ember(ek) szksglett munkval (ilyen cl erfesztssel, teljestmnnyel) elgti ki. Az ilyen kapcsolatokban helye van annak, hogy az, akinek szksglete kielgl, a kapott teljestmnyt piaci rtelemben egyenrtk teljestmnnyel viszonozza. Ez a gazdasg terlete. (Azonban az adakoz nkntessge esetn ilyen kapcsolatban is elfogadhat az ingyenessg - ilyen pldul a leprsok s az ket pol apck kapcsolata.)
A ltalapok ingyenessgbl fakad, testvrisgen s tiszteleten alapul civilizcis berendezkedsen bell, a gazdasg terletn az emberi kapcsolatokban teht rvnyes a viszonossg elve: senkinek s semminek nem vlhatok lskdjv, kizskmnyoljv. Itt minden elvrt s felhasznlt rtk vagy teljestmny ellenben kteles vagyok a magam rtkeit s teljestmnyt tadnom. Ha ltezsem, letem, fejldsem rdekben elveszek valamit a termszettl, elfogadok embertrsaimtl, tartozom azzal, hogy sajt munkmmal, a tlem telhet mdon n is tadjam nekik azt, amire tlem nekik szksgk van. Ez a teljestmny-ellenteljestmny trvnye, amely a testvrisg gazdasgi meglsnek legelemibb felttele.
A nem munkakpesek (gyermekek, idsek, betegek, fogyatkosok) szmra az let flttlen tiszteletnek srthetetlen trvnye - a termszetjog - „tovbbutalja” az ingyenessget az elemi ltfelttelektl a mindennapi szksgletek hinytalan kielgtsig. k teht maradktalanul jogosultak az emberhez mlt letre anlkl, hogy kzvetlen, primitv mdon rtelmezett gazdasgi ellenteljestmnyre kpesek lennnek. A munkakpesek egymskzti gazdasgi kapcsolataiban azonban senki nem ignyelhet, nem kvetelhet, s nem erszakolhat ki ingyen teljestmnyt. Az ingyen, ajndkba kapott lt- s letfelttelek abban az rtelemben is testvrisget szlnek, hogy sem kivltsgokat, sem kiszipolyozst nem trnek el az ingyenes ltfelttelekbl egyformn lk krben.
Az eredeti tkefelhalmozsok irtzatos, kztrvnyes bntmege (az angliai „bekertsek”-tl a rabszolgasgon s fldrszek kirablsn t a GULAG-ig) ppen az ingyenessghez fzd ketts viszonyban ragadhat meg: a ltfelttelek ingyenessgt kzsen lvez emberisg egy csoportja sajt gazdagodsa s hatalma rdekben ingyenes teljestmnyre knyszerti kztrvnyes erszakkal az emberek ms csoportjait, s rabls tjn szipolyozza ki a fld kincseit, meggyalzva ezzel az nmagbl az emberisget ingyen tpll Fldanyt. Ez a folyamat szksgszeren vezetett a mai llapotokig.
f f f f f
Milyen kpet mutat az emberi civilizci a Krisztus utni harmadik vezred hajnaln? Milyen elvek ltal, milyen bels-kls berendezkedst valstott meg mra az emberisg az ingyen, adomnyknt kapott lt- s letfelttelek alapjain? sszhang, vagy ellentmonds van ltalap s gazdasgi mkds, letfelttel s emberi viszonyok kztt?
A legels, alapvet krds az, hogy milyen viszonyt intzmnyestett az emberi civilizci, ltezsnek, letnek ingyen kapott alapfeltteleihez?
A dolog azzal kezddik, hogy arra, amit az emberisg kzsen s ingyen kapott, valaki, vagy valakik kimondjk: az enym! s ezzel olyan irnyba indulnak a fejlemnyek - az ajndk rablott holmiv vlik, - amely irny szksgszeren vezet egszen odig, amikor a fejsze a fk gykerre vettetik, a megajndkozottbl vilgrabl lesz, s az tlet nem marad el.
A vgs pillanatig az t hossz, az adomnyok hatrtalannak ltsz trelemmel ramlanak, ha ezerszer s ezerszer is mltatlann vlik rjuk az ember, s egyelre azt ltjuk, hogy brmit mvel, akkor is kitavaszodik, az es tpllja egytt a flddel, a napfny rleli a gymlcsket. Vannak, akik ebbl a vgtelen trelembl materialista cinizmussal vonjk le a mindenkori gonosztev ostoba maga-biztatst: nyugodtan lehet rabolni, nem lesz semmi kvetkezmnye. De nem lehet tudni, melyik az a pont, amikor mg visszafordulhat az emberisg, s szmot vethet ltfelttelei ingyenessgnek kvetkezmnyeivel, a termszet irnti tisztelet s a msik ember, a msik nemzet irnti testvrisg szabad szksgszersgvel.
Ez az rs semmit sem r, elolvassa pedig flsleges, ha csak msok „leplezdnek le” elttnk, s magunkat, sajt nzsnket, ksrtseinket nem „rjk tetten”! A vlts s az emberisg megmeneklse pedig ezzel kezddik: elszr sajt viszonyaimban kell megtallnom azt a mlysges hltlansgot, a visszalsek sokasgt, ahogyan magam zskmnyszeren lek a vgtelen radatban kapott ingyen adomnyok tmegvel, de kizskmnyol vagyok a termszettel, nz az embertrsaimmal szemben. S ha ezzel a szmvetssel megvagyok - jhet a Vilgbank. S csak gy, csak ekkor lehet hatkony a fellpsem a kls rontsokkal szemben, ha megkzdttem a bels rontssal.
A fellps a kls rontssal szemben pedig geten fontos s srgs feladat. Olyan makro-rendszerek alakultak ki, amelyek ernek erejvel knyszertik az egynt, hogy rosszabb legyen, mint amilyen valjban. A helyzet teht az, hogy a rendszer rosszabb, mint az tlagos emberi szemlyisg erklcsi tlagllapota. Ezrt is elutastunk minden bnt, kzleti cselekvstl eltntort, ilyesfle kapitulns jelszavakat: „Elszr javuljatok meg, aztn majd megjavul a rendszer.” Az nagyon is igaz, hogy bizonyosan tvtra vezet a kls fellps, nmagunk bels megtiszttsnak szntelen ignye nlkl. Esztelen rombols, fasizmus s bolsevizmus fakad a bels erklcsi-tudati fejlds nlkli kls fellpsbl, brmennyire jogosnak is mutatkozik. De a bels megtisztulsra s fejldsre trekvs csupn az nzs egy magasabb szintje, ha nem prosul cselekvssel, amelynek clja az emberi nem megmentse, a vgzetes zskutckbl kivezet utak megtallsa. Ha akad kzssg, amely szmra ketts az t: a bels s kls egyidej kzdelem, - az a kzssg mlt lesz majd a civilizcis vlts vghezvitelre, remnynk szerint nem a katasztrfa utn, hanem helyett.
f f f f f
A helyzet olyan slyos, hogy minden aggodalomra okot ad.
Az emberisgnek egy ltszmt tekintve jelentktelenl piciny csoportja, bizonyos tragikus esemnyek lncolatn t megszerezte a pnz-vilgrendszer fltti hatalmat. A nemzeti kormnyok formlisan vagy informlisan tengedtk ennek a csoportnak a pnzkibocsts s hitelteremts jogt. A pnzhatalmi vilgrendszer fltt uralkod csoport vghezvitte, hogy a pnzre s a hitelre val rszorultsg az emberek s orszgok szmra kategorikus jelleg, letbevg jelentsg legyen. S mivel a pnzteremts vilgrendszert (kibocsts s hitel) a kezben tartja, gyakorlatilag a trsadalmi letmkds minden terlete fltt megszerezte a diktatrikus hatalmat. Szemletes plda az Eurpai Uni, amely a pnzhatalmi vilgrendszer egyik lczott risintzmnye: a mkd jogrend mindssze 20%-a van nemzeti kzben a tagllamokban, 80%-a fltt a brsszeli bizottsgok rendelkeznek. A tagllamok demokratikusan vlasztott kzhatalmi testletei mg csak nem is vlemnyezhetik ezen, egybknt mindenfle demokratikus legitimci nlkl ltesl bizottsgok rendeleteit. Ellenben a tagorszgok jogalkalmazi (brsgai, rendrsgei) azonnal, teljes joghatllyal ktelesek alkalmazni e brsszeli rendeleteket.
A mra kialakult totlis monetarizmus (ennek hamis, egyben enyht-szpt kifejezse a „globalizci”), amely a totalitrius-diktatrikus uralmi formk modern jrafajzsa, mr most kell eszkztrral rendelkezik, hogy a mgtte ll, a tnyleges vilghatalmat gyakorl csoport mindent megszerezzen, amit csak akar. Vilgmret propagandagpezetet mkdtet, hogy az emberek tudatllapott a sajt rdekei s vilgszemllete szerint sorvassza, cskevnyestse, s olyan visszafejldst rjen el, amely pnztermel rabszolga-tmegemberr teszi a XX. szzadig elvergdtt, szabadsgot s igazsgot ht embereket. Az emberisg ingyen, kzsen kapott adomnyaira kimondott ignyt: „Mindez az enym!” e vilgrabl hatalom globalizlni trekszik. Fantasztikus vilgtervek kszlnek (ezeket nemegyszer nyilvnossgra is hozzk, s ezek szellembl megbzhatan lehet kvetkeztetni a titkos tervek jellegre, szellemre is), amelyek a Fld jrafelosztsrl szlnak.
Mivel az letfelttelek pnzben koncentrldnak, egyfell elhomlyosul az emberek tudatban a ltezs alapfeltteleinek ingyenessge, msfell viszont a pnzbitorl disznfej nagyr ltrehozhatja azt a slyos, gyilkos tvkpzetet, mintha lenne mindenhat. Mintha adhatn az letfeltteleket, akinek, s ahogyan akarja - nem pedig a kozmikus ersugrzs, a Nap, az es, a Fld termereje s kincsei, a trsadalom vals mkdse, stb.
A meghasonls az ingyen kapott lt- s letalapok s e Jds-kvet pnzhatalmi-elv, pnzrdek-elv civilizcis mkds kztt ppgy halad a vgpont fel, ahogyan a pnzhatalmi vilgrendszer halad uralma rvnyestsben a totalits fel. A tnetek annyira ismertek, hogy flslegesnek tnik hosszasan sorolni ket: az ingyen kapott fld, vz, leveg szennyezse olyan mrtk, az emberek, npek, nemzetek, trsadalmi rtegek, fldrszek, gtjak, kultrk gyilkos szembelltsa olyan lessg, hogy ha gy haladnak tovbb a dolgok, a termszeti s szocilis vilgvlsg kitrse mr csak rvid id krdse: Mindez kizrlag a minden realitstl, a valsgos lt- s letalapoktl elszabadult, ncl pnzrdekek miatt, helyesebben: a pnzrdekek mgtt ll csoport uralmi rdekei miatt, ahol mr nem szmt az eserdk kiirtsa, millik hhalla. A helyzeten mit sem vltoztatnak a pnzhatalmi vilgpropaganda elektronikus s rott sajtn t bven ml ideologikus hazugsgai.
f f f f f
Igen, itt tartunk: a fehr ember ltal vezetett civilizci folyamatai (pnzhatalom, technika) az emberisg ingyen kapott lt- s letalapjai ellen fordultak, azokat mr kzvetlenl tmadjk: a fejsze immr a fk gykereire vettetett, a rablrendszer vgzetnek beteljeslse megkezddtt.
 
|