Vassula Ryden
2006.06.25. 17:14
P. John Abberton
Vassula Ryden s a Vatikn: a korbbi s a jelenlegi helyzet ( erdeti angol )
A Mrs. Vassula Rydenrl szl, Kzlemnyknt ismert dokumentumot 1995. oktber 6-n bocstotta ki a Hittani Kongregci. Akkoriban szinte semmit sem tudtam Vassula Rydenrl s rsairl, de eleget lttam ahhoz, hogy knyelmetlenl rezzem magam.
Nem tetszett a kzrs nyomtatott msolatt tartalmaz spirlozott fzet furcsa klalakja. Voltak olyan bartaim, akik nem tartottk megbzhatnak ezeket az rsokat. Olvastak nhny ktetet, de egy pap lebeszlte ket azzal, hogy Vassula "lprfta". Az s msok elbeszlsei alapjn, arra jutottam, hogy Vassula nem hiteles misztikus. Br a Kzlemny krl is volt nhny furcsasg, azt is be kellett ismernem, hogy nem tjkozdtam megfelelen ahhoz, hogy megalapozott vlemnyt formlhassak.
Az albbi okok miatt, mindig is gondosan gyeltem arra, hogy milyen szemlyes tletet fogalmazok meg a misztikus rsokrl:
1. Ha valban sugalmazottak, vagy termszetfltti eredetek, akkor tiszteletet rdemelnek, s akr olvassuk ket, akr nem, nem szabad ket megvetssel kezelni.
2. Ha nem Istentl valk, a gonosz llek is sugalmazhatja ket, s akkor az rnak tancsra s segtsgre van szksge. Az ilyen zenetek olvasival pedig tapintatosan, de hatrozottan kell bnni, s vilgos tancsot kell nekik adni a flrertsek elkerlse rdekben.
3. Ha az ilyen zenetek minden valsznsg szerint komoly mentlis betegsg vagy akr csak jelents szemlyisgzavar (belertve a hrnv irnti beteges vagy tisztessgtelen vgyat) hatsa alatt ll kpzelet szlemnyei, akkor az rnak inkbb segtsgre, mint kritikra van szksge; az rdekldket pedig a lehet legmegfelelbb mdon le kell beszlni a szvegek olvassrl.
Brmi legyen is a helyzet, megfontoltan szabad csak vlemnyt formlni: mind a szvegeket r, mind az azokat olvas szemlyek miatt. Ms szavakkal: a pasztorlis szempontoknak kitntetett szerepe van.
Nem rltem a Kzlemnynek, br akkoriban nem tudtam megfogalmazni, hogy mi a problma vele. Ahogy jra elolvastam s megvitattam egy msik pappal (aki szintn szkeptikus volt az rsokkal kapcsolatban), kezdtem szrevenni, hogy a Kzlemny elhibzott. Vitathat a "jogi" sttusza, mivel Vassula grg ortodox, s mr ltezett egy egyezmny az Ortodox Egyhz s a Vatikn kztt (az 1993-ban kibocstott Balamandi Nyilatkozat), ami kimondja az ortodox keresztnyek jogainak tiszteletben tartst.
Klnsnek talltam, hogy egy grg ortodox asszonyt rszestsenek ilyen jelleg figyelmeztetsben, mg msok azt vetettk fl, hogy az eljrs nem srti-e meg a fent emltett nyilatkozat szabta hatrt. Taln nem srtette meg, br gy tnt, nmikpp tlpte azt. Tovbb nem volt tudomsunk arrl, hogy lett volna brmifle egyeztets az ortodox hierarchival. Egyltaln kpezheti-e egy grg ortodox keresztny tnykedse a rmai katolikus knonjog trgyt?
Tovbb nyitott maradt az a krds is, hogy milyen "eljrs" zajlott le. Amint Ratzinger bboros ksbb (1999 janurjban) mondta, a Kzlemny nem eltls volt, hanem figyelmeztets. Nem trtnt hivatalos kihallgats; nem volt "trgyals". Valjban nem folytattak prbeszdet Vassulval, s a Kzlemny megjelense eltt a Kongregci egyetlen tagja sem kapta kzhez s nem olvasta el azokat a dokumentumokat, amelyeket egy teolgus-tancsad Vassula nevben mr korbban elksztett. gy tnt, hogy hinyzott az eljrs egyik kulcsfontossg tnyezje: a prbeszd. Egy 1999-ben kszlt interjban (amire mr utaltunk: 30 Giorni, 1. szm, 1999. janur) a bboros elmondta, hogy tovbbra is folyamatban van a Kzlemny ltal flvetett krdsek tisztzsa. Br az eredeti Kzlemnyt 1996-ban beiktattk, nem egszen hrom v mlva a bboros mgis egyetrtett az interj ksztjvel abban, hogy az eljrs (vagy vizsglat) mg nem fejezdtt be.
A jelenlegi helyzet elg vilgos: befejezdtt az eljrs, amelyre a bboros utalt. A Francia, a Svjci, az Uruguay-i, a Flp-szigeteki s a Kanadai Pspki Konferencik elnkeinek kldtt levele, semmi ktsget sem hagy afell, hogy ezutn mr nem szksges jabb vlemnyt krni a Kongregcitl.
Vassula benyjtotta a Ratzinger bboros krdseire adott vlaszait (a Hittani Kongregcinak). Ezek a vlaszok olyannyira elfogadhatak voltak, hogy a bboros a kinyomtatsukat krte, hogy msok is elolvashassk. Mindemellett azt is krte, hogy az Igaz let Istenben zenet kteteiben (amelyek Vassula rsait tartalmazzk) jelenjenek meg, vagyis ezltal magukat a knyveket tette meg a vlaszok egyik forrsv. Bizonyos dolgokat egyrtelmen kijelenthetnk:
1. A knyvek semmilyen rtelemben sincsenek "betiltva".
2. A katolikusok szmra engedlyezett a knyv (vagy knyvek) beszerzse, kvetkezskpp olvassa is.
3. A Kzlemnyben felvetett krdseket Vassula megvlaszolta.
Ksbb ezeket a vlaszokat "hasznos tisztzsok"-nak neveztk, s arra krdsre, hogy mi a Kongregci llspontja Vassula jelenlegi helyzetvel kapcsolatban, a bboros ezt felelte: "A helyzet megvltozott."
Minthogy Vassula megvlaszolta a krdseket, s a bboros krte ezeknek a vlaszoknak a kinyomtatst, hogy msok is elolvashassk, tbb mr nincs szksg a Kzlemny olvassra. Ha a krdsek megvlaszolsra kerlnek, tbb mr nem a krdsek a fontosak, hanem a vlaszok. Ha megkrdezem valakitl, hogy mirt rt meg egy knyvet, s erre vlaszt ad - st a vlasza olyannyira elfogadhat, hogy ragaszkodom a kinyomtatshoz, akkor mi rtelme lenne tovbbra is feltenni a krdseket? Hiszen azokat mr megvlaszoltk. Esetleg krhetek tovbbi rszleteket; krhetem a vlasz megismtlst, de ha a vlasz alapveten elfogadhat, akkor a krds tbb nem ll fenn.
sszefoglalva teht elmondhatjuk - s az igazsg kedvrt el is kell mondanunk, hogy a Vassulval szembeni figyelmeztets rvnyt vesztette. Mivel a Kzlemny ltal felvetett krdsekre Vassula megadta a vlaszt (ms szval tisztzta a helyzett), a Kzlemnynek mr nincs ugyanabban a helyzetben, mint amikor figyelmeztetsknt bocstottk ki, mg azt megelzen, hogy sort kertettek volna brmely tnyleges s alapos vizsglatra. Ezt kvette a vizsglat, ami mostanra befejezdtt.
Az a tny, hogy a Kzlemnyt beiktattk az Acta Apostolicae Sedis irattrba (ahonnan nem fogjk eltvoltani), nem jelenti azt, hogy brmilyen komoly erklcsi hatllyal brna. Ms dokumentumok is tallhatk az Actban (pldul a latin nyelv szeminriumokban val hasznlatrl), de ez nem jelenti automatikusan azt, hogy olyan erklcsi hatllyal brnnak, mint amikor elszr kibocstottk ket. A helyzetek vltoznak, s azoknak, akik mg mindig Vassula ellen akarnak rvelni egy olyan dokumentummal, amelyet tulajdonkppen "hasznosan tisztzott", vlaszolniuk kell arra a krdsre, hogy mirt krte Ratzinger bboros Vassula vlaszainak kinyomtatst sajt knyveiben!
rdemes megismtelni nhny dolgot, hogy tisztn lssunk:
1. A Ratzinger bboros ltal feltett krdseket Vassula megvlaszolta.
2. A bboros nem utastotta el a vlaszokat, st a kinyomtatsukat krte.
3. Erre a kifejezett krsre nyomtattk a ki vlaszokat A KNYVEKBEN!
4. VASSULVAL SZEMBEN NEM FOLYIK TBB VIZSGLAT A VATIKNBAN! (Ez kln figyelmet rdemel!)
Irrelis elvrs a Vatikntl, hogy tbbet tegyen annl, mint amit tett Vassula s az Igaz let Istenben zenetek gyben. Akik tisztban vannak azzal, hogyan jr el a Szentszk az ilyen esetekben, szintn mondjk meg, hogy mi mst kellene vagy lehetne tenni ez id szerint. Mindenesetre mr az is elg figyelemre mlt, s bizonyos trtnelmi jelentsggel br, hogy lezajlott egy ilyen eljrs, mikzben annak alanya (Vassula) mg l! Mivel a knyvek nincsenek betiltva, s Vassula vlaszaihoz j ideig csak magukban a knyvekben lehetett hozzfrni, a nyilvnval kvetkeztets az, hogy a katolikusok olvashatjk a knyveket. Hogy mit tartanak felle, az a szemlyes hiten mlik - mint mindig. Mivel a Vatikn nem tli el (ismtlem - NEM TLI EL) az zenetet s nem gyakorol semmifle erklcsi nyomst az olvaskra, a katolikusok szabadon vlekedhetnek, ahogy akarnak, mindig engedelmesen alvetve magukat a Szentszknek. Ha nem ll fenn eltls, akkor mindenki szabad lelkiismerete szerint dnthet, az ilyen esetekben szoksos megktsekkel.
Br senki sem mondta mg a Vatiknban, hogy "ezek az zenetek termszetfelettiek," vilgos, hogy az rsok nem jelentenek veszlyt egyetlen katolikus hitre sem, feltve, hogy mindennek megtartjuk a helyes rendjt, s tovbbra is - mint minden ilyen esetben - a Szentllek vezetsre bzzuk magunkat, a Szentatynak s a vele egysgben lv pspkknek engedelmeskedve.
|