czl
czl
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Knyvek
 
Publicisztikk
 
Versek
 
Msok rsai
Msok rsai : Eurpa s az organikus eszme

Eurpa s az organikus eszme

  2006.06.25. 17:35


Julius Evola
EURPA S AZ ORGANIKUS ESZME*

Forrs: http://www.geocities.com/capitolhill/1715/europa.html
Fordtotta: Mszros Dvid

Az Eurpa-eszme ma egyre inkbb trt hdt kontinensnk szellemi kreiben. Egy alapvet pont jelentsgvel azonban ritkn vannak tisztban: abbl a szksgszersgbl szrmazik-e ez az eszme, hogy Eurpa a kls hatalmak s rdekek fenyeget nyomstl megvdje magt, avagy magasabb clt tz ki maga el, s az organikus egysgrt folyik a kzdelem, amely nll tartalommal s sajt trvnnyel rendelkezik? Azaz az eurpai egysg pusztn relpolitikai tnyez legyen, vagy elssorban szellemi bzissal kell rendelkeznie?

A legtbb fderalisztikus megolds az els alternatvhoz tartozik, s az erk egysgnek pusztn egy olyan esetleges karaktert kpes felmutatni, amely — mivel minden bels ktelk hinyzik belle — a krlmnyek megvltozsval ismt sztesik. Az ellenttes megolds — az organikus — azonban nehezen teljesthet elfelttelekhez ktdik. Rviden ezeket mutatjuk itt be.

Mindenek eltt azt kell tisztzni, hogy br az „eurpai nemzet” kifejezs mythos-knt nyerhet valamilyen jelentst, egy szigoran szisztematikus gondolkods pozcijbl rtekintve azonban ez a kifejezs nem kifogstalan. A „nemzet” fogalom lnyegt tekintve inkbb a termszet, mint a voltakppeni politika skjhoz tartozik, s elfelttelezi egy bizonyos ethnos, egy nyelv, egy trtnelem sajtossgait. Ezeket a sajtossgokat nem lehet s nem is szabad egyetlen vegyes eurpai egysgbe olvasztani. Itt nem szabad, hogy megtvesszenek bennnket az eurpai letmd tbb kevsb standardizlt jellegzetessgei. Ezek a jellegzetessgek inkbb a civilizci jegyben llnak, mint valamely kultrban, s nem eurpainak tekintendk, hanem modernnek, hiszen ma majdnem mindentt a vilgon megtallhatak.

Az eurpai egysg csak magasabb rendbl eredhet, mint brmi, ami a „nemzet” fogalmat meghatrozza. Formja csakis „organizmusokbl ll organizmus” lehet; amelynek a cscsn s a slypontjban a szellemi valsg, s az unum quod non est pars (1)  — hogy ezt a dantei kifejezst hasznljuk — fensbbsge kell, hogy meghatroz mdon mkdjn.

Organikus egysg az llandsg princpiuma nlkl elkpzelhetetlen. Azt kell teht megvizsglni, hogyan lehet az llandsgot az eurpai egysg szmra biztostatni. rthet, hogy nem lehet llandsgot tallni az egszben, ha az mr rszeiben sincs meg. Az eurpai egysg elfelttele ezrt az, amit az egyes nemzetek organikus integrcijnak neveznk. Az eurpai szerkezet minden valdi szilrdsgot nlklzne, ha egyrszt egyfajta internacionlis parlamentre tmaszkodna, msrszt ha olyan politikai rendszereket tartalmazna, amelyek — mint a demokratikus--npkpviseleti rendszer esetben — semmikppen sem tudjk teljesteni az irnyzat s vezets folytatlagossgt, mert llandan s vltakozva alulrl vannak meghatrozva.

A trtnelmi rtekints ezt az sszefggst ersti meg. A kzpkori eurpai kumen felbomlsa abban a pillanatban megkezddtt, amikor a nemzetllamok — Szp Flp trvnyei miatt Franciaorszg volt az els — elhagytk a birodalom felsbbrend autoritst, s hoztak egy j trvnyt, mely szerint minden kirly „csszr” az ily mdon leszaktott s abszoltt vlt nemzetben. mde jogosan hangslyoztk, hogy e bitorls mintegy trtnelmi nemezisknt egy msikat is maga utn vont: a szuvern, birodalomtl elvlt nemzetllamokon bell az egyn is szuvernnek, nllnak s „szabadnak” jelentette ki magt, feladott minden magasabb autoritseszmt s az atomisztikus, individualista princpiumot hangslyozta — ez minden „demokratikus” rendszer alapja.

Az organikus jjpts ezrt kt irnybl lezajl integrcit felttelez: a nemzeti integrcit, amely minden egyes nemzeten bell a szemlyfeletti autorits princpiumnak elismersn keresztl mehet vgbe, mely princpium bzisul szolgl a politikai s szocilis erk organikus s rendi kialaktshoz; tovbb a nemzet feletti integrcit, ami egy olyan autorits elismerse ltal megy vgbe, amely ugyanannyira emelkedik az egyes npi egysgek fl, mint amennyire azok egy bizonyos llam alattvali vagy tagjai fl. Amennyiben e feltteleket nem elgtik ki, a forma-nlklisg, az esetlegessg s a labilits szintjn maradunk. Ekkor nem lehet magasabb, organikus egysgrl beszlni. Itt tkznk azonban az egsz problma legknyesebb pontjba. Mr pusztn magasabbrend termszete vgett sem lehet ez az autorits tisztn politikai karakter — ami rgtn kizr minden bonapartizmust vagy rosszul rtelmezett czrizmust. Mi lehet akkor az j rend lnyegi, bels alapja?

E bzisnak differenciltnak kell lennie, mert szksges, hogy megadja az eurpai egysg sajt arculatt, s mert garantlnia kell, hogy pontosan Eurprl — „Eurpa nemzetrl” —, mint teljes organizmusrl van sz, amely klnbzik a tbbi, nem-eurpai organizmustl, s azokkal szemben ll.

Az a felttelezs, hogy eme alap tisztn kulturlis is lehetne, nzetnk szerint illuzrius, ha a kultrt szoksos, intellektulis s modern rtelemben fogjuk fel. Beszlhetnk ma egyltaln egy eurpai rtelemben vett sajtos kultrrl? Kockzatos lenne igennel vlaszolni, s ennek oka a neutralizlt modern kultra (ahogyan Christoph Steding fejezte ki magt). E kultra minden politikai idetl fggetlentette magt, „privtt” vlt s egyttal tendencizusan kozmopolitv, irnytalann s antiarchitektonikuss, szubjektvv s mg a „pozitv” s tudomnyos formiban is arctalann vagyis pontosan neutralizltt. Ezzel ellenkez irnyba csak a nivelll „totalitarizmus” fordtottja tett ksrletet itt-ott Nyugaton, egy abszolt, politikai-kulturlis egysg eszmjnek ttelezsvel. Mindenesetre frivol s dilettns gondolat biztos jelnek tekinthet, amikor azt hozzk fel, hogy az rvnyeslsi vgytl tbb-kevsb fttt entellektelek s irodalmrok megllapodsai s lsei brmit is kpesek lennnek tenni a valdi, frfias eurpai egysgrt.

Szigoran vve, egy nemzetfeletti szvetsg lelke religionlisan meghatrozott kellene hogy legyen, de nem absztrakt mdon, hanem egy tiszta, pozitv s normatv szellemi autoritssal sszekapcsoldva. Mg ha el is tekintnk az Eurpban lezajlott mlyrehat, az let minden terlett rint szekularizcitl, kontinensnkn nincs ilyen kzppont. A katholicizmus csak nhny eurpai nemzet vallsa. Mr a napleoni idkben, sszehasonlthatatlanul kedvezbb helyzetben, mint a mai, a Szent-szvetsg — amelyen keresztl pontosan az eurpai llamok frfias, tradicionlis egysg-eszmje nyilvnult meg — pusztn a nevben volt szent, hisz hinyzott a tnyleges vallsi felszentels, s a felsbbrend, univerzlis idea. Ha nem katholicizmusrl, hanem  csak keresztnysgrl lenne sz, gy egy tlsgosan meghatrozatlan s ingatag, nem kizrlag eurpai, s egyltaln nem kizrlag az eurpai kultrban hasznlhat alaprl lenne sz. Ezrt krdses a tiszta keresztnysg sszeegyeztetse a „birodalom metafizikjval”; s e nehzsget ismerhetjk fel a kt hatalom kztt mr a kzpkorban dl viszlyban is — ha ismerjk annak mlyebb okait, amelyeket egybknt mshol mr kifejtettnk .

Szvesen beszl az ember eurpai tradcirl; ez azonban sajnos aligha tbb, mint frzis. Mr rgta nem ismeri a nyugat azt, amit a tradci magasabb, organikus s metafizikai rtelemben jelent; emellett a renaissance idktl fogva a nyugati szellem s az antitradicionlis szellem szinte synonymv vlt. A tradci, integrlis rtelemben, olyan kategria, amely egy szinte teljesen letnt korhoz tartozik, ahhoz a korszakhoz, amikor egyetlen egy alakt, a metafizikumban gykerez er nyilatkozott meg az existencia minden egyes terletn: a szoksokban, a vallsban, a jogalkotsban, a mythologiban, a mvszetben, a vilgnzetben. Senki sem mern megkockztatni, hogy ma, ilyen — a krdsnk szempontjbl dnt rtelemben vett — eurpai tradci ltezne.

Abbl a kellemetlen megllaptsbl kell teht kiindulni, hogy ma az ember a romok vilgban van, s egyelre ptmegoldsokkal kell megelgednie, amennyiben a szndka legalbb annyi, hogy ne vesztsen a nvbl s tvtra ne vigyk „Nyugat” s „Kelet” tvtantsai. Az els pozitv lps lenne az eurpai egysg fderalisztikus-parlamentris s „szocilis” felfogsnak elutastsa, s ezzel szemben az organikus-qualitatv idea eltrbe helyezse, hierarchikus s funkcionlis berendezkeds keretn bell. Ennek megfelelen kellene elismertt vlnia a klnbz terleteknek s orszgoknak megfelel szinten s formban megjelen autoritsprincpiumnak. A nemzetfeletti eurpai egysget ideiglenesen a heroikus meghatrozottsgnak kellene jellemeznie, akkor is, ha sem hborrl, sem vdelemrl nincs sz. Ha nhny megingathatatlan frfi — elitet kpezve — jra alkalmas lesz olyan tevkenysgre s gondolkodsra, amelyek a materilis ktttsgektl, a partikulris rdekek korltozstl s a nacionalista korcsosulstl mentesek, akkor letre hvnak egy fluidumot s egy feszltsget, amelyek teremt mdon lesznek kpesek hatni. Ms idkben is megtrtnt ugyanis, hogy ilyen elementris krlmnyek mgtt egy j princpium nyilvnult meg,  amin keresztl lthatatlan s hatalmas mdon egy nagy politikai organizmus rszeslt magasabb megszenteltsgben, a nemzetfeletti autoritseszme elnyerte legitimitst, s j korszak kezddtt. Ekkor a romokbl valban feltmadna — nem az eurpai nemzet, hanem az eurpai birodalom, mely elhrtan a npeinket fenyeget veszlyt, a vgrvnyes felbomlst s rabszolgasgot.

*Megjelent a “NATION EUROPA” c. folyirat 1951. jniusi szmban.
1)  az egy, amely nem rszekbl ll


Julius Evola
GG S MAGG

Forrs: http://www.geocities.com/CapitolHill/1715/sacr0707.htm
Fordtotta: Dvid Andrea

Minden magasrend llamkoncepci lland szociolgiai ttele az, hogy a demosnak, a tmegek vilgnak lnyege negatv, irracionlis, materialista s formtlan. Ahogyan az enciklopedizmussal s a kezdd liberalizmussal egytt szletett optimisztikus szociolgibl – ami az ember s a np lnyegileg j termszetrl kpzelgett – szrmazik a demokrcik, az alulrl jv hatalom s az ltalnos vlasztjog rendszere, ugyangy az llam megfosztsa minden spiritulis rtelmtl, s puszta adminisztrcis-reprezentatv struktrra val reduklsa is innen ered – az ezzel ellenttes felfogsbl pedig, amit pesszimisztikus helyett inkbb realisztikusnak fogunk hvni, a fellrl jv uralom szksgessgnek ideja kvetkezik, ami minden igazi, az igazsgnak megfelel rend princpiuma s a naturalisztikus exisztencin tlmutat rdeklds s exisztencia magasabb forminak tja, egy rszvteli s hierarchikus rendszerben.

Ez utbbi koncepcit ms korokban maga a katolicizmus is tmogatta doktrinlis eszkzkkel, mgpedig az eredend bntl alapjaiban sjtott emberi termszet terijval. A ghibellin ideolgusok – Danttl kezdve – ezt felhasznlva tulajdontottak az llamnak s a Birodalomnak az Egyhznl nem kisebb termszetfeletti mltsgot s ltclt, hiszen ezek nem pusztn vilgi funkcival rendelkeznek: fellrl jv rendknt arra irnyulnnak, hogy a halott emberi termszetet visszaemeljk az aktv let terletre, felksztve arra a magasabb exisztencira, amit csupn sajt eszkzeivel nem tudna elrni.

Ugyanezt a tmt – az elbbi specilis httr nlkl – ms civilizciknl is megtallhatjuk: a legltalnosabb nzet az, hogy minden civilizl tevkenysg s minden, ms tpus emberi szervezds lnyege abban ll, hogy formt ad annak, ami formtlan, irracionlis s az alsrend termszethez ktdik, s hogy lezrja azon als erk tjt, amelyek magukra hagyva a kosz s a rombols irnyba hatnnak. Ezek az erk megfkezve, mintegy fenyeget veszlyknt vannak jelen; mindaz alatt, ami a civilizcik felszll fzisaiban a rendnek, a szuverenitsnak, a formnak, a valdi igazsgnak s a spiritualitsnak az elbbiekkel ellenttes, fnyteli princpiumval kapcsolatos.

Ezek az ltalunk nagyon gyakran hangslyozott gondolatok mtoszokban is gyakran megjelennek, szuggesztv kpekben. Egy pldt fogunk most hozni erre, Gg s Magg npeinek legendjt. Az testamentum vad hordkknt mutatja be ezeket a npeket, akik zsia mlyrl jttek, s miutn pusztulst hoztak Izraelre, nekik maguknak is pusztulniuk kellett. Ez a motvum azonban klnbz eredet tmk tovbbi legendkk fzse kvetkeztben rdekes talakulson ment keresztl, mely legendkban Gg s Magg mr nyilvnvalan szimbolikus jelentst nyer, s nem annyira a barbr s pusztt megszllk idegen npt jelkpezi (amit Toynbee »kls proletaritusnak« hvna), hanem inkbb az emltett stt, kaotikus s dmoni szubsztrtumot, amelyet mindentt, ahol civilizci van, megfkeznek s megtrnek.

Ez a jelents mr Nagy Sndor legendjnak biznci vltozataiban is feltnik. Ezekben Nagy Sndor az, aki egy bronzfallal lezrja az utat Gg s Magg npei eltt. Ugyanezt a szerepet az iszlmban egy Dhu l-Qurnaim nev hsnek tulajdontjk, s a motvum sszetettebb formkban a kzpkori, gynevezett birodalmi mondban is felbukkan, az szaki tradcibl szrmaz tmkkal is interferlva. gy, amiknt Jnos papkirly titokzatos alakjrl azt beszltk, hogy kirlysgban megzabolzva tartja Gg s Magg npeit, ugyangy az Edda, azaz az szaki-germn mitolgia az elementris lnyek s a rinthursik ellensges fajrl beszl, akik ell a Kzpont szkhelyhez vezet utak le vannak zrva egy fallal, amely falat ezek folyamatosan prblnak lerombolni.

A legendnak vgl keresztnyestett vltozatait is megtalljuk, ahol mindehhez apokaliptikus tmk kapcsoldnak. Egy napon a fal leomlik s Gg s Magg npei betrnek — s az lesz az Antikrisztus kora. Fantasztikus kpek ezek, melyeket figyelmen kvl kell hagynia annak, aki a monda mlyebb rtelmt akarja megrteni. rdekes a kvetkez rszlet: a betrs akkor fog bekvetkezni, amikor Gg s Magg npei rjnnek, hogy az addig a vdfal tetejn ll rk fjta harsonkat mr csak a vletlenszeren fj szl rezegteti. Flretve a szimblumokat, a tmegek akkor szabadulnak el, amikor rjnnek, hogy nem ll mr semmi azok mgtt, akik maguknak tulajdontattk a felsrend hatalom princpiumt; amikor rjnnek, hogy ress, legitim alap nlkliv vlt a hatalom.

Ez, sajnos, nem egy romantikus jv-mtosz, hanem a tegnap s a ma trtnelmi realitsa. Mr egy ideje elllt az, amit Gunon tallan gy rt le, hogy »repedsek vagy hasadsok a Nagy Falon« — s nem azrt, mert az ostroml er megntt, vagy mert egy j legitimits, egy el nem ismert jogosultsg kpviseli lptek volna fel, hanem kizrlag a vdelmi struktra leplse, a felsrend embertpus s a nagy gondolat hinya miatt. Ma mr nem tudn megmondani, hogy mi maradt a szimbolikus Falbl, annyira szlesek lettek ennek nem csupn hasadt, de leomlott szakaszai. Elszr a forradalom, utna a tmegek vilgnak szisztematikus trhdtsa.

Az emltett legendkban a katasztrfa- s apokaliptikus motvumokhoz gyakran trsul mg egy, mgpedig az utols csatt illet motvum. Az a csata ez, amit egy olyan alak vv meg, aki kvzi a legnagyobb krzis idejn feltmad–felbred si uralkod vagy infrenator* lenne. A mondnak nem minden vltozata mondja kedveznek a harc kimenetelt. De mg gy is sokat jelentene. Vigasztal lenne azt gondolni, hogy ez az egsz itt nem egy fatlis, stt felbomlss alacsonyodik; azt gondolni, hogy a felforduls eme vilgn s az annyira tragikus s hatalmas, amennyire minden mlyebb rtelem nlkli konfliktusokon tl valamilyen mdon jraled az eredeti antitzis, eljn a fellrl ered dntsek ideje, s meglesz legalbb a lehetsg arra, hogy gy harcoljon az ember, hogy tudja, mirt harcol, mirt rdemes harcolnia.

* infernator (lat.) = szszerint ›megfkez‹, ›megzabolz‹. [ – A ford.]


Julius Evola
A halhatatlansg problmja
Forrs: http://prosignia.met.bme.hu/hod/evola/halhatatlansag.html

E helytt a hall tllsnek s magnak a halhatatlansgnak a problmjval a beavats, vagyis a valdi ntls s tapasztals szempontjbl kvnok rviden foglalkozni.

Elszr is azt kell tisztzni, hogy voltakppen ki az, akinek a tovbbi ltezs lehetsge a hallban megnylik. Itt nem lehet sz valamifle filozfiailag vagy teolgiailag elvonatkoztatott entitsrl, hanem csakis olyan valamirl, ami tnylegesen ltezik, vagy amit egyfajta l tudatnak lehet nevezni. Ez egy individulis tudat, amelynek lnyegt gyakorlatilag egy adott testi-lelki szervezet egysgvel, valamint az ltalban vett rzkszervi tapasztalssal val sszefondottsg adja.

Egy ilyen tudat automatikus tovbblst, st halhatatlansgt azonban korntsem lehet magtl rtetd tnyknt kezelni. Mindenekeltt meg kell vizsglni, hogy e tudat eri - belertve azokat az erket is, amelyek szerves egysgnek alapjul szolglnak milyen mrtkben llnak a testi esetlegessgek befolysa alatt. Lthatjuk, hogy mivel az rzkszervi szlels lecskken, a tudat mr az alvs esetben is meggyengl, illetve mindssze az lmok ltalban jellemz foszlnyai maradnak fenn. Termszetes, hogy az lombl az ember felbred s a tudat visszatr; erre amiatt kerl sor, mert a szerves egysg nem bomlik fel. E ponton azonban a krtan bizonyos megfigyelseit nem szabad figyelmen kvl hagyni. Lteznek ugyanis olyan betegsgek, amelyek lpsrl-lpsre ppen ezt az szerves egysget kezdik ki: a betegsg hol slyosbodik, hol enyhl, oly mdon, hogy egy flig egszsges llapot rvn ismtelten jrabressze az letrzst, majd megint visszatr az eredeti lefolyshoz. Bizonytst nyert, hogy ezekben az esetekben az ember egymst kveten li t a megszlets s a hall fel halads rzst; a betegsg elrehaladtval az ember egyfajta, halltapasztalatot l t, vagy legalbbis megkzelti a hallt (amit a matematika nyelvn hatrkzeltsnek lehetne hvni), aminek rvn egy sajtos elrzet merl fel: az elnyelets s felbomls elrzete.1

Nyilvnval, hogy ahol az animlis vitalitssal egybeolvadt tudatrl van sz, hiba lenne mst remlni. A problmt ezrt ms mdon kell felvetni: azt kell megvizsglni, hogy mely esetekben s milyen krlmnyek kztt beszlhetnk az emberben tnylegesen valami msrl, valami tbbrl, mint amit "l tudatnak" hvtam. E vonatkozsban a beavatsi tants lesen eltr a vallsi nzetek tlnyom tbbsgtl (legalbbis ezek exoterikus rtelmtl), mert a hallt kvet ltezs s a halhatatlansg krdskrt nem absztrakt mdon s ltalban az emberek kapcsn veti fel, hanem a hall utni ltezs klnbz lehetsgeire s feltteleire is tekintettel van.

Ugyanakkor ha nem is lehet sz egy szervezett s sszefogott tudatrl, mint amire gondolunk, amikor azt mondjuk, hogy "n", nem lehet sszessgben kizrni, hogy a hall krzist s a hallban val elnyeletst valami tlli. Miknt ugyanis a testi szervezet sem semmiv oszlik a hallban, hanem elszr egy holttestnek ad helyet, majd pedig e holttest bizonyos kmiai s fizikai trvnyeknek engedelmesked bomlstermkeinek, hasonlkppen feltteleznnk kell, hogy megkzeltleg ugyanez rvnyes az ember "lelkvel" kapcsolatban is: a hallt bizonyos ideig tlli valamifle "lelki tetem", az elhnyt szemlynek egy sajtos "hasonmsa", ami aztn bizonyos esetekben klnfle megnyilatkozsok forrsa lehet. Valjban ennek a "lelki tetemnek", illetve ha ez idkzben oszlsnak indult, akkor ennek maradvnyainak a megnyilvnulsait vlik a spiritisztk hozznemrtskben a llek tovbblsvel kapcsolatos "tapasztalati bizonytkoknak", holott egy lesebb tekintet szmra ezek ennek ppen ellenkezjt bizonytjk. Termszetesen e tovbbl s immr szemlytelen erkre jellemz gpiessg egyltaln nem zrja ki, hogy megnyilvnulsaik olykor rendkvl intenzvek lehetnek. Errl van sz pldul akkor, amikor az let folyamn felbredt rzelmek, szenvedlyek s mly hajlamok a hall idejn is elevenek. Ezek az erk hordozzk ekkor az elhunyt kirlt kpmst, gyszlvn elfoglalva "n"-je helyt, mint ahogy-jllehet nem ennyire nyilvnvalan-mr letben is tettk. Az ilyen esetekben azonban olyan "elemi" trtnsekrl van sz, amelyekben semmi kzs nincs azzal, amit a halott szellemi szubjektumnak nevezhetnnk.2

Ez utbbi kifejezs hasznlata azonban tovbbi magyarzatra szorul, ugyanis e helytt nyilvnvalan tbbrl van sz, mint amit "l tudatnak" neveztnk. Ontolgiai megkzeltsben magtl rtetdik, hogy nemcsak az embernek, de brmilyen ms termszet lteznek sem lehet semmifle, mgcsak illuzrikus lte sem anlkl, hogy valamifle kapcsolata ne lenne egy transzcendens princpiummal. A beavats szempontjbl azt kell mondani, hogy "nnek" a legfbb princpium visszfnyeknt rezzk magunkat, gyhogy a kznsges tudat mr emltett felttelekhez ktttsgt gy lehet tekinteni, mint ami a tkrztt kp s azon kzeg kztt ll fenn, amelyben a kp tkrzdik. Valjban szoros kapcsolat ll fenn kzttk, amely meghatrozza, st szerves egysgg forrasztja azt, amit hindu kifejezssel "az elemek njnek", pontosabban "samsarai nnek" hvnak;3 a klasszikus szhasznlatban ennek a llek kifejezs felel meg, szemben a tudatban a romolhatatlan, olmposzi princpiumknt jelenlv nousszal.

Amikor egy tkr eltrik, ez a benne tkrzd trgyat nem rinti, a tkrkp azonban eltnik. Amennyiben egyrtelmen negatv kimenetel, a hall tnyt is hasonlkppen kell rtelmezni, vagyis ahogyan az l tudatrl beszlve errl mr sz esett. Ebben az esetben mindaz, amit kznsgesen emberi "n" alatt rtenek, a hallt nem li tl. Helyesebben mlyrehat llapotvltozs kvetkezik be, s a mr emltett szellemi hasonms s lelki ledk kivtelvel, amelyek mintegy a tehetetlensgi er folytn fennmaradt automatizmusok, a "samsarai n" voltakppeni lete jra felszvdik egy szemlyisg alatti trzsbe, amit a ltez egyfajta "szervezet-gykernek" lehet tekinteni. E szemlyisg alatti skon ismt elkpzelhet egy sui generis tovbbls, ugyanis e sajtos "trzs" nemcsak egy testnek, hanem egyms utn ms s ms testeknek is letet adhat; amikor egy adott testi-lelki aggregtum, valamint az nnek az a tkrkpe, amelyet ez az aggregtum hordoz, felbomlik, ez az er, ha lappangva is, de tovbb l, s hasonlan a tz lehetsghez, amely egy megfelel j kzegben ismt fel tud lobbanni, j individualitsnak, j lteznek adhat letet. Termszetesen itt nem biolgiai trzsrl vagy fajrl van sz, sem pedig olyan letekrl, amelyeket nemzs rvn ugyanaz a vr hoz ltre. Azok a lnyek, amelyek az emltett "szervezet-gykr" klnfle megnyilvnulsai, egszen ritka kivtelektl eltekintve egymstl teljesen klnllkknt, s egyms szmra teljesen idegenekknt lpnek az letbe. Olyan kapcsolat fzi ssze ket, amely a testi rzkszervek szmra megragadhatatlan, s e lthatatlan sszefggs nem rendelkezik anyagi megalapozottsggal. De ezttal meg kell elgednnk e rvid, m a komplex tjkozdshoz irnyad utalsokkal, mivel az ember ltal felvehet klnfle rkletessgek kzti viszony problmja mr nem tartozik trgyunkhoz; ezzel majd ms alkalommal fogok foglalkozni.

E rvid magyarzatnak nem utols sorban az volt a clja, hogy a reinkarncival kapcsolatos flrertseket eloszlassa. E nzetnek, ellenttben szmos jelenkori "spiritiszta" s teozficista vlekedsvel, semmi kze az ezoterikus tantsokhoz. Mindaz, ami a klnbz keleti s nyugati archaikus szvegekben erre ltszik utalni, nem egyb, mint egy szimbolikus, illetve populris kifejezdse egy olyan tan magyarzatnak, amely tan voltakppeni rtelme ettl alapveten klnbzik. ltalban vve, mr az is kifejezsbeli ellentmonds, hogy a "samsarai n" - amely nagyjbl s a dnt tbbsg szmra az "n"-nek, az "n teljessgnek" felel meg - kpes jraszletni; mgpedig azrt, mert ennek az "nnek" a viszonylagos nazonossga csak az adott testi-lelki szervezet, azaz egy olyan meghatrozott kombinci fggvnyeknt ll fenn, amely ha egyszer felbomlott, soha tbb nem fog ugyanolyanknt megjelenni. Egy adott lteslsi lncban teht nem az eredmny folytatdik, hanem az t ltrehv er, vagyis a fent emltett szemlyisg alatti potencia. Ms szavakkal, ha azokat az "n"-eket, amelyek a lncolat klnbz lteslseiben formt ltenek, "A"-val, "B"-vel, "C"-vel, s gy tovbb jelljk, akkor az, aki a "B"-ben jraszletik nem az "A" lesz, s aki a "C"-ben nem a "B" s gy tovbb, hanem azt lehet mondani, hogy az "A"-ban mkd er nyilatkozik meg a "B"- ben, a "C"-ben s a tbbiben folyamatosan. Folytonosnak teht kizrlag ez az er tekinthet, ez az er viszont nem egy "n" s nem is l tudat. St, ha valami csoda folytn "A", - azaz egy adott ltezs "n"-je - meglthatn a "B"-t, a "C"-t, s a tbbit, vagyis azokat a ltezket, akik az "reinkarncii" lennnek, akkor ezek ppen annyira idegennek tnnnek, s kellene is, hogy tnjenek szmra, mint brki ms, brmely ms, tle elklnlt "n".

A sk, amelyen a reinkarnci igaz lehet, a samsara skja (a "Vizek" vilga, illetve a helln "szksgszersg krforgsa") aminek ppen ezrt a szellemi szubjektum birodalmhoz majdhogynem semmi kze. Futlag megemlthet itt, hogy ppen ezrt megalapozott a gyan minden olyan tantssal szemben, amely a "reinkarnci" elkpzelst tlzottan eltrbe helyezi, st joggal felttelezhet, hogy e tantsoknak egyenesen az a tvlati clja, hogy a "megszabaduls" irnyval homlokegyenest ellenkez irnyba mutatva, mg jobban beletasztsk az embert a "lteslsi rvnybe", a samsarba. Jllehet ktsgtelen, hogy lteznek olyan specilis tapasztalatok, amelyek a "reinkarnci" gondolatra nzve valamifle bizonytkknt szolglhatnak - csakhogy ezeket tudni kell megfelelen rtelmezni!

Manapsg, kivltkpp Nyugaton, az ilyen tapasztalatok klnskppen ritkk, mivel az individulis "n" egyre merevebb formkat vesz fel, s mindjobban nmagba zrdik. Mindazonltal nem kizrt, hogy valamifle hirtelen megnyls rvn vagy a beavatsi mveletnek ksznheten e lehatrolds felolddjon s valaki tudomst szerezzen nnn ltnek mlyebb gykereirl: ekkor felmerl a samsarai tudat, ami emlkkp ltszatt is felveheti; a mly, szemly alatti trzsben valban fellelhetk ms ltezsek emlkei, azok, amelyek az "nek" ssze nem fgg sorozatban ugyanazon, kimertetlen trzs megnyilvnulsaiknt jelentkeznek. Ez teht az egyedli rtelme az individulis tudat pillanatnyi elmozdulsnak, valamint a sui generis "pokoljrsnak" is. Esetenknt pedig mindez ppgy sszefggsbe hozhat egy hanyatlssal, mint egyfajta- legalbbis virtulis - egynfelettisggel. Valban eltvoltva azt, ami az egyni tudatot lehatrolja, ugyanaz az ber tudat az alvs llapothoz hasonlan meggyengl s minden tapasztalsa elmaradhat. Keleten az sibb llapotok sajtos visszhangja rvn mkd samsarai fltudatossg enyhtette azt a Nyugaton manapsg ltalnosan elfogadott letrzst, miszerint az "n"-nek csupn egyetlen fldi lete van. Azonban ha nem hanyatlsrl van sz, valamint nem egy teljesen rgzlt s determinlt tudat foszlnyairl s meghosszabtsairl, akkor a samsarai tudatot a beavatsi tudat egyik formjnak kell tekinteni. Tudjuk, hogy amikor eredeti buddhista szvegekben "sok klnbz korbbi ltezsek" vzijrl van sz, akkor ez a vzi egyrtelmen a kontemplci magasrend llapotaival ll sszefggsben, vagyis egyfajta "elszakadst" elfelttelez.

Ily mdon rkeznk el a hall tllsre vonatkoz beavats problmakrnek lnyeghez, valamint ahhoz a tanhoz, amely e tlls s a halhatatlansg feltteles termszetvel foglalkozik. Az "n"-nel kapcsolatban egy olyan tkrkprl szltam, amely szorosan ktdik ahhoz a kzeghez, amelyben megjelenik. Ha feltteleznk egy, a tkrkptl a tkrkp eredete fel irnyul elmozdulst, akkor ez pontosan egy szeparcit jelent, egy visszafordulst, s egy llapotvltozssal s mlysges krzissel kapcsolatos elszakadst is, mert ekkor tbb-kevsb megvalsul az, ami a hallban a testisg s a samsarai vitalits nyjtotta szoksos tmasztk megsznst jelenti. Ez a beavatsi hall, amelyet a krdses szemly, miutn megadatott neki a hatalom, hogy a hall lmnyt elviselje, mintegy ksrletkppen tl, valban az tlsben megvalsult tnyleges hallnak tekinthet. 4 Aki ezen a hallon valban tljutott, megsznt embernek lenni; individulis formjban nincsenek tbb ktttsgei, "n"-je tbb nem tkrkp, hanem ellenkezleg: lt. Amit megvalstott, az a "szellemi szubjektum". Miutn eljutott eddig a pontig, tudata a test s az rzki tapasztals tmasztknak megszntvel sem merl el, nem oltdik ki. A hall tllsre a pozitv felttel ily mdon megvalsul, s ellenprbra is alkalmas lehet. Meghatrozott krlmnyek kztt olyan llapotok is elidzhetek, amelyekben azt lehet mondani: "Megsznt bennem mindaz, ami az rzkek vilgbl val, tudatom mgis vilgos, tiszta s ttetsz". Ami pedig a beavatsban lejtszd talakuls kzzelfoghatsgt illeti, elg ezzel kapcsolatban arra emlkezni, milyen megbotrnkozst keltett a mr "felvilgosult" Grgorszgban az a megllapts, miszerint egy, az eleuziszi misztriumokba beavatott bnz hall utni sorsa mg csak ssze sem hasonlthat annak a sorsval, akit akr a legernyesebb vagy legkivlbb embernek tekintettek, mint pldul Epaminondaszt. Ha e helyzetet egy hasonlattal akarnnk rzkeltetni, azt mondhatnnk, hogy mindazok a jellegzetessgek, amelyek egy adott llatot - pldul az elefntot - meghatroznak, sohasem vlhatnak egy msikv, mondjuk egy macskv. A fajok ugyanis alapjaikban klnbznek, ugyanakkor a beavats misztriuma pontosan a metamorfzisra irnyul, vagyis az egyik fajbl a msikba val tmenetre.

Itt kell megjegyezni, hogy a hall tudatos tllst nem lehet minden tovbbi fenntarts nlkl a halhatatlansggal azonostani. A problma visszavezet a vilgok s ltllapotok terijhoz, valamint az gynevezett "ciklicits" trvnyeihez. Minderre most csak rviden trhetek ki. Le kell szgezni, hogy abszolt rtelemben csak a teljesen felttlen, minden megnyilvnulson tli Princpium halhatatlan. Nincsen teht ms halhatatlansg, csak a legmagasabb rtelemben vett "olmposzi", amely a felttlensggel megvalstott egysg llapotbl kvetkezik. Aki mr teljestette a hall tllsnek feltteleit, az trekedhet a legmagasabb cl elrsre. Azonban korntsem biztos, hogy ezt el is ri. Az let folyamn is lehet trekedni a teljes "megszabadulsra", amely halhatatlann tesz. s vannak olyan lehetsgek, amelyek a hall pillanatban nylnak meg, mg msok a hallt kvet llapotokban, 5 amelyekben a beavatott tudat s megismers - a kznsges emberek tudattl eltren - fennmarad. A halhatalansghoz azonban mg azokat a tendencikat is el kell getni, amelyek ilyen vagy olyan emberfeletti "vilg" elrsre irnyulnak - legyen az akr "angyali" vagy "mennyei" -, beavatsi szempontbl ugyanis mg ezek is a megnyilvnulshoz tartoznak, vagyis felttelekhez ktttek, s nem a Felttlennel, az "rklt" birodalmval egyek. Mg ha a halhatatlansgrt vvott kzdelem egy mgikus "vilgban" is menne vgbe, ellen kell llni azoknak az entitsoknak, amelyekkel kapcsolatba kerlnk (s amelyek a lt adott modifikciinak megszemlyesti), s pedig gy, hogy abba az irnyba, ahonnan ezek a hatsok rkeznek, nagyobb intenzitst fejtnk ki, mint azok.

Itt alapelv ugyanis, hogy amint valamilyen viszony keletkezik, azt nem uralni, egyet jelent az uraltsggal, majd pedig egy bizonyos ltllapotba val betagozdssal. A cscson, jrja br a mgia tjt az ember, az ernek tiszta fnny, "megszabadulss" kell tlnyeglnie.

Dnt fontossg meghatrozni azt az alapvet klnbsget, amely egyrszrl a hallt tllk s halhatatlanok, msrszrl az emberek tlnyom tbbsge kztt hzdik. E megklnbztetst nemcsak a beavatsi iskolk, de csaknem minden archaikus vallsi vonulat - mg ha szimbolikus szinten is - elismeri. Az a felttelezs, miszerint mindenkinek van "halhatatlan lelke", amelyet egybknt az l tudat s a fldi individulis "n" mintjra kpzelnek el, valsgos ideolgiai tvelygs, mg akkor is, ha ennek tmegek piumaknti hasznossga olykor vitathatatlan.

Nem a "llek" az, ami tlli a hallt s kpes a halhatatlansgra, hanem a szellem mint nous, mint termszetfeletti elem. Mindaddig azonban flsleges elpusztthatatlan s rk szellemrl beszlni, amg a samsarai tkrzdsben l tudat s e metafizikai princpium kztt nincsen semmi kapcsolat, nincsen semmi folytonossg. A "llek" csak akkor lheti tl a hallt, ha a "szellemhez" csatlakozik, s ahogy Agrippa mondja, ha szilrd, nem esend llekk vlik. Ez a metabol, ez a polaritsvlts az, amelynek kiindulpontja a beavats. A llek ekkor a termszeti lny helyett a termszetfelettire tmaszkodik, azzal egyesl. Ily mdon j forma jn ltre, amely a hall szmra kikezdhetetlen. Ellenttben a foszlnyszer maradvnyokkal, a test feloszlsval e forma romolhatatlan "fnytestknt" felszabadul. Ez a "fnytest" annak az ernek a megfelelje, ami a lejtszd talakulsok rvn a beavatott klnbz "megismerseivel" s "mltsgaival" sszefgg ltskokon nyilvnul meg. Hasonlkppen megmenekl a halltl s folytonos szubsztrtumot fog alkotni mindaz, ami a kznsges tudatbl a "szilrd, nem esend" llekkel egyesl, amely Agrippa szerint egyttal a magasrend mgia sszes mveletnek aktv princpiuma is.

Jegyzetek

1 A hall tapasztalsnak ilyen, bizonyos szervi megbetegedsekkel kapcsolatosan felmerlt elorzeteirol lsd J. M. Guyau, Esquisse d'une morale sans obligation ni sanction, Prizs, 1885, II . I. fejezet.

2 Itt nem szabad figyelmen kvl hagyni egy msik esetet sem: ekkor a pszichikus maradvnyokat s "kpmsokat" a tlvilg stt eri eleventik meg s ltik magukra ennek alapjn szmos metapszichikai jelensget meg lehet magyarzni, spedig sokkal tbbet annl, mint gondolnnk. Vglis a halottidzs lehetosge is fennll, amelyben a muveleteket irnyt az lett s "n"-jt egy "lrvnak" klcsnzi, kiragadva azt-mgha csak pillanatokra is - abbl a kihunyt llapotbl, amely a klasszikus hagyomnyokban a Hdsznak felelt meg.

3 A gnsztikusok ennek nagyon tallan a szellemutnzat nevet adtk.

4 V. "Abraxa" rsval (Introduzione alla Magia I. ).
Ez az rtelme a hermetikus "szeparcinak", amely a szvegekben gyakran "mortifikci" s "hall" szinonimjaknt szerepel. Ezzel kapcsolatban Szent Pl megllaptsra (Zsid. 4:12) is emlkeztethetnk: "Mert az Istennek beszde lo s hat, s lesebb minden ktlu fegyvernl, s elhat a lleknek s a szellemnek, az zeknek s veloknek megoszlsig, s megtli a gondolatokat s a szvnek indulatait." Tovbb Origensz beszl (A princpiumokrl III,3) a "test lelkrol" - vagyis a samsarai "nrol" - a szellem ellenttrol, s mint mondja, ez a llek az "ember vrhez" ktodik. Valamint v. mindezt a "lehuteni a vrt" beavatsi kifejezssel.

5 Ezt rszletezi rendkvl szuggesztv mdon a Bar-do Thos-.sgrol ("Tibeti Halottasknyv"), rszben pedig a Pert Em Heru ("Egyiptomi Halottasknyv").


Julius Evola
A nacionalizmus kt arca
Forrs: http://www.geocities.com/capitolhill/1715/nacional.html
Fordtotta: Mszros Dvid

Tny, hogy a vilghbor a nacionalizmust - Eurpn kvl s bell - nem csak kialaktotta, hanem akut fzisba hozta. Ezrt teljesen jogosult az az igny, hogy ennek az esemnynek a valdi jelentstartalmt megrtsk.

Mit jelent ma a nacionalizmus kultrfilozfiai rtekintsben? Meggyzdsnk a kvetkez: a modern nacionalizmus tartalmaz kt kln teoretikj, st ellenttes, mde gyakran egymssal kombinlt lehetsget; az egyik ezek kzl a degenerci s visszafejlds egy formjnak minsl, mg a msik a magasabb rtkek fel vezet utat s egyszersmind az jjszlets els lpseit reprezentlja.

Az itt kvetkez tanulmny ksrletet tesz e tbb-kevsb tisztzatlan terlet kifejtsre s kvetkezmnyeinek feltrsra.

A nacionalizmushoz hasonl jelensgek magyarzata csak egy kritikai rtktleten alapul trtnelmi sszkp megalkotsa utn vlik lehetsgess.

E kpben ugyanis nyilvnvalv lesz a politikai hatalom fokozatos, minsgi rtelemben vett alszllsa a hierarchiban, mely hierarchia keretben az antik kultrkban az emberi lehetsgek minsgi differencilsa tkletes volt. A folyamat a "trtnelmi" idk kszbtl napjainkig kvethet. E folyamatnak a Nyugat politikai trtnetben klnleges jelentsge van. (A kasztok visszafejldsnek gondolatra korbbi mvnkben (Imperialismo Pagano) elszr mi helyeztnk hangslyt. E gondolat mlyrehatbb trgyalsval az olasz kpvisel V. Vezzani - eddig kiadatlan - rsaiban tallkoztunk jra. Vgl Ren Guenon adott e gondolatnak szisztematikus s vgleges formt "Autorit spirituelle et pouvoir temporel (Paris, 1929)" c. mvben.

Ismeretes, hogy mr a legrgebbi hagyomnyok is beszlnek bizonyos elvi hasonlsgrl a politikai s emberi organizmus kztt. Minden magasabb organikus megjelensi formban ngy klnbz, hierarchikus viszonyban ll funkci rejlik: az als hatron a mg differencilatlan tompa leter; efl emelkednek az organikus cserefunkcik, amelyek ahhoz az akarathoz vezetnek, amely a test egszt mozgsban tartja s irnytja a trben; mindezek felett pedig az intellektus s a szabadsg hatalmi kpessge ll, amely az egsz organizmusnak mintegy a kzppontja s fnye.

Tradcik, melyek az llamban, a szksgszlte esetlegessg helyett magasabb, spiritulis let lehetsgt lttk, ehhez hasonlan kveteltk meg a kasztok s a rendek elvlasztst s hierarchikus fokozati beosztst. A forma nlkli vitalits, az organikus cserefunkci, az akarat s a szellem tkrzdik vissza a ngy tradicionlis kasztban, melyek rangsorrendben a szolgk (munksok) kasztja; a keresked s fldmves kaszt, a harcos kaszt, s a kirlyi-papi kaszt. Egyik kaszt a msikra plt: a tmegember azoknak az ellenrzse s uralma alatt llt, akik a kereskedelemben s az rintkezsben termszeti s gazdasgi erforrsokat tudtak rtkesteni. Ez utbbiak azonban, a harcos nemessg autoritsa ltal vezetve, egyvalaki kr gyltek, aki az ltala birtokolt tklyben mintegy az emberfelettibe vezet lehetsg tanjaknt llt.

Az antik Kelet (Irn s India) s a Tvol-Kelet ismert egy ilyen tpus szocilis organizcit, amihez Egyiptom, Grgorszg s Rma rszlegesen kzeltett. Platn s Arisztotelsz politikai tanaiban nyilatkozik meg hasonl szellemisg, ami a kzpkor katolikus-feudlis vilgban villan fel utoljra.

Fontos leszgezni, hogy egy ilyen organizci a magasabb rdek s szemlyisg kialaktsnak minsgi kritriumai szerint megfelelt s azok mellett tanbizonysgot tett. Az kori Keleten a fensbb kasztok a personalits e magasabb megjelenseit "ktszerszletetteknek" - dvija - neveztk, s ezek kpeztk a szellemi elitet. A harcosok rendje s a nemessg nem annyira politikai, mint inkbb szakrlis jelentssel brt, s ez a helyzet a kzpkori lovagsg esetben is. Minden rangsort, ami gazdasgi tevkenysgre, munkra, iparra, a kzvagyon kezelsre stb. alapult, szmztk a kt als kasztba, amelyek funkcija megegyezik azzal, ami az emberi organizmusban azokat az letszksgleteket szolgltatja, melyeket a test kvetel meg.

A ngy kaszt hierarchijban gy tkrzdtt vissza az individualits szintenknti emelkedse a magasabb cselekvsformknak val odaadsban mint e cselekvsformk a kzvetlen let ("Nur-Leben") emelkedsben. Ellenttben az arctalan kollektvummal, ami semmi mst nem akar, csak lni, a msodik kaszt, amely a munka s a gazdasg organiztora, mr egy magasabb tpus, a szemly (persona) kezdett jelenti. A harcos kaszt heroizmusa s az arisztokrcia ethosa - a harmadik kaszt - a tbb-mint-let ("Mehr-als-Leben") elkpt mutatja, egy olyan lny llapott, ahol nmaga jelli ki a trvnyeit, a termszeti, az sztnk ltal megktztt, kollektv s haszonelv hajterkn tlrl. Amikor a vezet - seredeti fogalma szerinti - szemlyben egyszerre valsult meg az aszkta, a kirly s a pap, beteljeslt az univerzlis s majdnem termszet feletti personalits, amely a tkletes megnyilvnulsa annak, ami a htkznapi emberben nem tall ert ahhoz, hogy az esetlegessgek vilgtl eloldozza magt s nmaga legyen. Ha az uralkodk, a tkletes individuumok kpeztk az egsz szocilis organizmus tengelyt, ez az organizmus olyann vlt, mint egy szellem ltal vezrelt test; idbeli hatalom s szellemi autorits eggy vltak; a hierarchia legitim volt a sz legszorosabb rtelmben.

Eddig a kiindulpontknt szolgl sma, melynek idelis tpusokon keresztl bemutatott rvnyessge magtl rtetden fggetlen ezek id s tr ltal kondicionlt megjelensi formitl, melyek csak tbb-kevsb adjk vissza jelentst. E bzisrl azonban szrny tnny vlik szmunkra a hatalom tarts "hanyatlsa" a trtnelmi korokban.

A "megszentelt kirlyok" korszaka (uralkod s pap) mr a "mtikus" idk kszbn ll. A hatalom cscsai lerontatnak. E legmagasabb birtokosairl szll al (a hatalom) egy szinttel lejjebb, amely a harcosok kasztja. A monarchbl profn uralkodtpus vlik: a hadvezr, br vagy trvnyhoz.

A hanyatls msodik lpsben a nagy eurpai monarchik mennek tnkre. Az arisztokratk degenerldnak. A Nmet-Rmai szent Birodalom ksrlete meghisult. A forradalmak (Franciaorszg, Anglia) s alkotmnyok kvetkeztben a kirlyok a npakarattal szemben ertlen cskevnyekk vltak. A parlamentris, republiknus s polgri demokrcik vonatkozsban a kapitalista oligarchk alakulatai jellik ki az j sorsszer lpst, miltal a politikai hatalom a msodikrl a harmadik kasztnak - a kereskedk kasztjnak - megfelel fokozatra sllyed.

A polgri trsadalom krzise, a proletaritus elretrse, egy tisztn kollektv, gazdasgi s internacionlis egysgbe tagozd tmeg despotizmusa a kzelg vget mutatja. A hatalom az utols kaszt - az arc s nv nlkliek - kezbe kerl. A mrtk: az anyag, a fm s a mennyisg. A szolgk letformja - a munka - vallss vlik. A fld tbb nem ismeri az eget. Ez a szemlytelensg s a mechanikussg felttlen uralma.

Hasonlatkppen: van aki mr nem tudja elviselni a szellem feszltsgt (szakrlis kirlysg), st az akaratt sem - az ert, ami a testt mozgatja (harcos rang), zuhan. Majd magnetikusan ismt felemelkedik, test llek nlkl, idegen erk befolysa alatt, melyek a puszta vitalits ntudatlan rtegeibl szrmaznak (az utols kaszt lzadsa, a kollektvum dmonai).

Itt az ideje a "fejlds-mtosz" illzijtl val megszabadulsnak s reszmlni a valsgra. Itt az ideje felismerni azt a szellemi zr-zavart, mely szrny vgzetknt nehezedik a nyugati vilgra; a vgzetet, mely ma utols gymlcseit rleli.

Az eladott involcis folyamat kzppontjban az individualitsbl a kollektvum irnyba trtn elmozduls ll, a legszorosabb sszefggsben a mr jelzett visszavonulssal, mely a magasabb kasztok jogszer, hierarchikus autoritst biztost elhivatottsg irnybl az alacsonyabb kasztok rdekei fel mutat.

Az ember csak a kondicionlatlan cselekvsben szabad. Ez a helyzet a tiszta akci (heroizmus) s a tiszta megismers (aszkzis s kontemplci) ltal szimbolizlhat esetekben, melyek az arisztokratikus irnytottsg rezsimben rvnyeslhetnek teljes mrtkben. A kt felsbb kaszt ezeken keresztl nyit utat az embernek, hogy a metafizikai eredet rendben rszesedjen, ahova nmaga szerint kizrlag tartozhat, s ahol megragadhatja a personalits lnyegi s univerzlis rtkeit. Ha e magasabb irnyultsgok megsemmislnek a prakticits s puszta-idbelisg skjaira val kizrlagos koncentrciban, vagy eltrlnek gazdasgi trekvsek illetve az alacsonyabb kasztokra jellemz szksgletek irnyba: decentralizldik s dezintegrldik az ember, olyan hatalmaknak szolgltatja ki magt, melyek elszaktjk nmagtl, s a kollektivits irracionlis s prepersonlis energiinak adjk t. Fellemelkedni e hatalmakon: ez volt korbban minden igazn magas kultra rtelme s clja.

gy kerl az utbbi idben a kollektvum egyre inkbb tlslyba a szocilis formk tern, mely csaknem odig fajul, hogy a primitv kzssgek totemizmusa jra letre kel. Nemzetek, rasszok, prtok, trsadalom s emberisg egy misztikus personalits pecstjt viselik magukon; az egyes tagjaiktl - akik mint rsz tartoznak ezekbe - felttlen odaadst s alvetettsget kvetelnek meg. Egyidejleg, a szabadsg nevben, gylletet sztanak minden magasrend s uralkod szemlyisggel szemben, melyeknek viszont kizrlag lenne alapos s szent joguk alzatra s engedelmessgre felszltani az egyes tagokat. A csoportok e trannizmusa tagjaiknak nem csak politikai s szocilis letfelfogsra korltozdik: morlis s szellemi trvnyeket tulajdont magnak; kultra s szellem meg kell, hogy sznjn mint rdektelen tevkenysgformk s mint az egyes ember tja, mely ember-mivoltt felemelhetn; hogy tvltozzon a vilgba lncolt kollektivits kondicionlt organizmusv. Hangosan hirdetik a moralitsnak egy olyan formjt, ami a szellem rtelmt s rtkt a test szolglatban ltja. Mieltt szemlyisgnek rtkeit, njt megrinti, az ember nmagt mint szocilis csoportosuls, prt vagy nci kell hogy tapasztalja - ez a legutbbi ideologikus sszeomlsi tendencik klnleges s meghatroz kvetelmnyeinek egyike, ezzel tr vissza ugyanaz a viszonyllapot, amiben egykor a primitvek trzsk vagy klnjuk totemjvel lltak.

Az orosz np felledsben, a bolsevizmusban s annak prftai-univerzlis misszijnak hitben beigazoldik a primitv szocilis llapotokba trtn visszaess jelentstartalma, mely ma mr vltozatos formkban megfigyelhet. Az orosz forradalom joggal nevezhet egy barbr zsiai rassz fellzadsnak, mely a crok Oroszorszgot eurpai elkp alapjn civilizlni szndkoz 200 ves ksrlete ellen irnyult. ppgy helyes az a rtekints is, mely spontn sszefggsbe hozza a mai eurpai trsadalom minden bomlaszt elemt s a bolsevizmust. A bolsevizmus nem ms, mint modern formban megjelen sszlv npszellem: ez a tradci nlkli np a szocilis miszticizmusval, a szellemisg s rzkisg sszevegytsvel, a pathosnak az ethos-szal szembeni, az sztnnek az intellektualits feletti tlslyval personalits eltti formtlansgra s kommunisztikus promiszkuitsra mutat vissza - ppen olyan jellemzk, melyek a primitv npek sajtjai.

A vilghbor megrzkdtatsa ezeket az elemeket ismt szabadjra eresztette: ezek lettek Eurpa mg egszsges tagjai szmra a bels bomlaszts szrny csri. A szovjet "kultra" a "proletaritus korszakt" hirdeti meg, e clrt magt a personalits s szabadsg megszntetsrt szenteli, melyeket, mint "betegsg", mint "a polgri trsadalom mrge" s "minden baj eredete" lltja be. A szovjetek nemcsak a privttulajdon felfggesztst kvetelik, hanem minden szabad s fggetlen gondolat s minden "a termszetfelettire vagy valamilyen a munksosztlytl idegen rdekre irnyul trekvs" (Lenin) megszntetst is; cljuk a "teljhatalm tmegember" lretrse, amelynek mindssze lnie kell, s kizrlagos let- s gondolkodsi formt nyjtani az egyes ember szmra. A bolsevizmusban csak a "metdus" modern: mechanizci s racionalizci a legfbb eszkzk, hogy egy pusztn tudomnyos alapokra felptett, univerzlis npuralomban a "tmegembert" - ami a szlv llekben amgy is misztikus mdon bennerejlik - megvalstsa. gy a szovjet kultra tudatosan szembehelyezkedik egy msik rasszal, amely egyszerre a vilg megjtsnak univerzlis misszijt s a kultrban az utols sz jogt jogtalanul magnak kveteli: Amerika.

Amerikban a visszafejlds nem valamifle kultrlatlan llapotban maradt np hatsbl kvetkezik. Sokkal inkbb az a konok determinci munkl itt, melynek kvetkeztben minden ember, mihelyst a tiszta szellemisg helyett az idhz kttt dolgok kvnalmaihoz folyamodik, ipso facto feladja, az nmaghoz tartozst, s valamely irracionlis kollektvum rszv vlik, amelyet viszont mr kptelen uralni. A dvzt vilg, a szakralits profanizcija, amelynek a protestns eretneksg trta ki a kapukat: ez hozta Amerikt abba a helyzetbe, ahol van. Mikzben az Egyeslt llamok, Eurpa idelja, a vilg feletti hatalmat tnylegesen elrte - lehet, hogy errl mit sem tudva-, hatalom, egszsg, aktivits s personalits teljes mrtkben a prakticits s fizikalits skjban vlt rtelmezett, miltal a barbarizmus sokkal veszlyesebb formja jtt ltre. Itt az aszkta naplopnak szmt, egy idpazarl parazita, a "produktv emberi trsadalom felesleges tagja"; a harcost kzveszlyes s tlfttt embernek tartjk, a humanista­pacifista intzkedseknek szvkn kellene viselnik, hogy eme llapotot megszntessk, bokszolv, detektvv ill. "cow-boy"-j kellene taln vltoztatniuk. A szellemi harcos tkletes alakjval szemben a "dolgoz, produktv ember" ll; semmifle mkds - az rtelem sem - nem nyer rvnyt, ha nem "munka" - "produktv munka" nven lp fel, amivel a "trsadalom szolglatban" ll. Ebbl az irnybl nzve megcfolhatatlanul ltszik, hogy egy ilyen kvalitsokkal rendelkez "kultra" a legals rangfokozatban - az antik vilgban hasznlatos megnevezs szerint a rabszolgamunks fokozatban - ri el tetpontjt. Itt is, mikzben a szellemi personalitsrl lemond, az ember elhatroldik mindenfle jelentsg birtoklstl, hacsak nem valamifle "ktelessg" rtelmben, melyet a teljestmny, a "realizci", a mozgs lza ltal felkorbcsolt kollektvum vet ki r. Az effajta "ktelessgek" azonban csak jogtalanul szerezhetnek rvnyt - mint a legjabb ideolgikban - morlis, vagy akr vallsi tren; magnak a lleknek a szabvnyostsa s feloldsa egy ellapostott egyntet kzssgben, egy teljes mrtkben ellenrztt gazdasgi mechanizmusban: ez a nyilvnval cl. Ekkor az a kpessg is kioltdik, mely a hanyatls e fokt felismerhetn.

Ezek azok a formk, ahol a kr bezrul, a hanyatls teljess vlik. Oroszorszg s Amerika egyenrtk pldk, egy s ugyanazon dolog kt arculata. A "szocilis test" mely korbban oly nyilvnval hasonlsgot mutatott az emberi organizmussal, mely esetben az llamok fnyben s a magasabb kasztok autoritsa mellett kibontakozhatott, vgl emberalatti trzskpzdmnny cskevnyesedett. Az arctalan llatok lretrse. gy minden adott, hogy a problmt komolyabban megvizsgljuk:

Mi a nacionalizmus valdi jelentse a modern vilgban ?

Az elmondottak utn rgtn addik a nacionalizmusnak egy tisztn felismerhet tpusa: egy olyan llapot, mely a gazdasgi-proletr kollektivizmus internacionlis kpzdmnyt kzvetlenl megelzi.

Ebben a nacionalizmusban nem annyira a klnleges nemzeti ntudat kifejlesztse a fontos, sokkal inkbb a tny, hogy a nci personv, egy nll lnny vlik. Az a tehetetlensg vlik etikai rtkk ami a vr s a fld olyan ktelkeinek legyzsre kptelen, amelyek csak az ember termszetnek alrendelt s infraintellektulis terleteire vonatkoznak; az egyes ember korltoltsga, ami miatt kptelen magnak a kollektvumon s az adott hagyomnyokon kvl valamifle tartalmat adni. A nemzetisg puszta tnye itt minden jelensgnek a misztikus sebezhetetlensg s a felttlen mltnyolst megkvetel hatalom fnykoszorjt klcsnzi. Ezek az etnikai-infraintellektulis elemek nemcsak a magasabb princpiumok semmifle autoritst nem ismerik el, hanem mlyen maguk al rendelik azokat; els helyen ll a "nemzet" - ezutn jn sorrendben lefel a valsg, igazsg s kultra. Bizonyos nacionalista csoportok mg ezen is tlmennek: minden rszrehajlstl mentes, objektv vlemnyt elvetnek, mondvn, hogy ezek absztrakcik; s megkvetelik, hogy az ember a valsg, igazsg s kultra krdseiben se felejtse el nemzeti hagyomnyt s a politikai rdekeket. Ebbl kvetkezleg beszlnek a "mi" tudomnyos, filozfiai st vallsi hagyomnyunkrl, s elsznt megvetssel vagy legalbbis kznys visszafogottsggal nyilatkoznak mindenrl, ami nem a "mieink" kzl van, vagy ami a "nemzet szempontjbl nem felttlenl elnys". (Ha mi a "tradcirl" negatv rtelemben beszlnk, ezt annak csak olyan felfogsra vonatkoztatjuk, ami semmifle intellektulis - teht etnikum feletti - elemet sem hordoz. Ebben az esetben a "tradci" - Chesterton szavaival lve - csupn a demokratikus tbbsgjog kiterjesztse a trtnelem fl: a halottak lk felett ll totemisztikus trvnye, trvny, mely arra a tnyre tmaszkodik, hogy a halottak ugyanabban a rasszban vannak.)

Ahogyan az ember lezrja magasabbrend aktivitst, melyben magt szabadon kibontakoztathatn s az etnikai kondcik felett ll jelenltet megvalsthatn, ugyangy egy ilyen nacionalizmus keretben sincs helye a kvalifiklt szemlyisgnek, hacsak nem a nemzet exponense. A forradalmak korban, az arisztokratikus-feudlis uralom sszeomlsakor szletett e nacionalizmus, ezrt a legtisztbban "tmeg-szellem": a demokratikus trelmetlensg egy varinsa, intolerancia, mely minden olyan vezet ellen irnyul, aki nem kizrlag az "orszg szolgja" vagy a "npakarat" orgnuma, s fknt aki mindenben nem fgg annak helyeslstl.

Nehzsg nlkl felismerhet teht, hogy a nacionalizmus s az orosz ill. amerikai formj anonimits kztt lnyegileg csak egy fokozatnyi klnbsg van: az els esetben az egyes ember az etnikai-nacionlis alapokhoz sllyed vissza, majd a msodikban az etnikai klnbsgek is eltnnek, s elll egy hosszan tart kollektivizlds, egy az elemek tmegben val felbomls-feloldds. Hogy elrhetv vljk a kollektivits egyik fokozatbl a msik, elg a "rassz-misztikt" egy tisztn gazdasgi-mechanikus tpus idejval felcserlni. Egy ilyen struktrnak apersonlis karaktern mlik, hogy mikor pusztulnak ki tnylegesen a kvalitatv klnbsgek utols maradvnyai is, miltal a kzlet racionalizcijn s mechanizcijn keresztl a haztlan tmeg eltt virtulisan bezrdnak a jv kapui. - Mivel a mai "kultra" pontosan a gazdasgi-mechanikus hatalomgyakorlat llspontjn van, s e skra vezetnek vissza tbb-kevsb minden rtkrendet, lehet, hogy a lps mely az tkelst valstja meg az egyikbl a msik fokozatba, mr csak id krdse.

De felvetdik a krds: nem rejlik ms jelents is a nacionalizmus fogalmban? gy hisszk, hogy a krdsre igennel kell vlaszolnunk. Mr bemutattuk, hogy a nacionalizmus a politikai hatalomhoz jutott harmadik kaszt korszakban megjelen tmeneti forma, a legals rteg legfellre kerlse eltt. Pontosan ilyen trtnelmi helyzetben kpes a nacionalizmus ketts rtelmet hordozni. Mint tmeneti forma ugyanis alkalmazhat ppgy a hanyatls, mint az jrapts irnyba. Feltve, hogy a lepls megvalsult egy amerikanizlt ill. szovjet vilg rtelmben, lenne mg valaki, aki ert rez a visszalltshoz s az emelkedsben a nacionalizmus ismtelt megragadshoz - de itt egszen msfajta nacionalizmusrl van sz! Mint a fizikban a "vektor"-nak nevezett fogalom, a nacionalizmus jelensge is csak irnytnyezje alapjn hatrozhat meg: a nacionalizmus els formja a nemzet szintjn megvalsul kollektvum irnyba mutat. A msodikban ez az irny ezzel ellenttes: a kollektvumbl egy j arisztokratikus hierarchia felptse fel mutat.

Ez utbbi nacionalizmus elfeltteleit Paul de Lagarde szavai mutatjk be tkletesen: "A nemzet az emberisg felett ll, s egy nemzet minden egyes tagja tbb - ami azt jelenti, hogy tbbnek kell lennie - mint pusztn nemzeti, tbbnek kell lennie mint csupn a nemzet egy tagjnak: a nacionalitsban az ember mivolthoz egy nagyon rtkes "x" addik hozz, s az egyes ember personalitshoz pedig e nagyon rtkes "x"-en fell egy mg sokkal rtkesebb "y" is. (P. de Lagarde, Deutsche Schriften, B.I, S. 163. v. S. 423: "A humanizmus idejval szaktanunk kell: mert nem a 'minden emberhez tartoz' a legfontosabb ktelessgnk, hanem ami csak hozznk tartozik.") Teht egy olyan hierarchirl van sz, mely az absztrakcibl a konkrtum irnyba halad; az absztrakt: a kollektvum, az ltalnos - a konkrt: a differencilt idividualits. Az emberisg formtlan tmegnek viszonylatban a differencilt nemzeti ntudat helyrelltsa felttlen elrelpst jelenthet. Viszont a nemzeti ntudat s az etnikai trzs a personalitssal szemben ismt csak forma nlkli anyag. A personalits, mely sajt magra irnyul, nmagt egy magasabb, a vr ltali kondicionltsg fl emelked letforma irnyba tkletesti, ez elbbi anyagot Koszbl Kozmossz transzformlja, potencibl aktuss. A helyzet gy ellenkezjre fordul: a nemzet tbb nem clja az individuumnak, ehelyett az individuum, mint szellemi-arisztokratikus personalits lesz a natio clja. A nemzet e personalitsnak lehet szlje: de ekkor ez pusztn a talaj anyagi felttelnek jelentsgvel br - szemben egy fval, melynek felsbb gai elszakadnak a talajtl s a szabad magaslatokba nylnak.

Ezzel a klnbsg lnyege tisztzdott. A teljes tisztnlts rdekben mg a rgi kaszthierarchik kvalitatv jelentsnek megvilgtsra vagyunk hivatottak. Egy nacionalizmus, mely nem a mechanikus-kollektv llapotok kialakulsnak tjt egyengeti, hanem ezen llapotokat legyzi, s a helyrelltshoz jrul hozz, csak a kvetkez kvetelmny alapjn lehetsg

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!