A Templomos Lovagrend
2006.06.25. 17:55
A Templomosok vagy Templomos Lovagrend (latinul Militia Templi) az egyik leghresebb keresztny harcos szerzetesrend volt.
[szerkeszts]
A trtneti Rend
A jeruzslemi templom dmjnak alaprajza
A templomos lovagrend egy 1118-ban, keresztes lovagokbl szervezdtt trsulsbl, a Szentfldn alakult. Hugues de Payns vezetsvel kilenc keresztes lovag elhatrozta, hogy lett a Szentfld zarndokai vdelmnek szenteli. Krisztus szegny lovagjainak: Pauperes Commilitorum Christi neveztk magukat, ezzel is utalva kezdeti szegnysgkre s elhivatottsgukra. A lovagokat II. Balduin jeruzslemi kirly vette prtfogsba, aki Jeruzslemben, az egykori Salamon-templom egy szrnyt adomnyozta nekik. Lakhelyk utn neveztk ket a Templom lovagjainak, vagy egyszerbben templomos lovagoknak: Fratres Militiae Templi.
Az 1128-as Troyes-i zsinat eredmnyeknt jtt ltre a latin nyelv rendi szablyzat, amelyet ksbb jabb kiegsztsek kvettek egszen a XIII. szzad msodik felig. Clairvaux-i Szent Bernt regulit hasznltk, melyet Liber ad Milites Templi de laude novae Militiae cmen foglalt rsba. A ppa kivette a rendet a pspkk joghatsga all, felmentette ket a birtokaik utn jr egyhzi tized fizetse all, s engedlyezte szmukra templomok ptst, kplnok vlasztst. Ehhez hasonl kivltsgokat ekkoriban csak a ciszterci rend lvezett, illetve ksbb a magyarorszgi plosok. A rend elbb a Francia Kirlysgban, majd Angliban tallt tmogatkra, aztn elterjedt nmet s spanyol terleteken is. A XII. szzad msodik feltl kezdve pedig Kzp-Eurpa kirlysgaiban is otthonra talltak a lovagok.
[szerkeszts]
A Rend szervezete
Templomos Kereszt
A rend tagjai hrom csoportra oszlottak.
A templomosok elitjt a lovagtestvrek alkottk, a nehzfegyverzet, lovagi harcmodort folytat harcosok. Minden lovagnak hrom lova s egy fegyverhordozja volt. Egyforma felszerelst s ruhzatot kaptak. Bal vllukon fehr kpenyt hordtak vrs kereszttel, melynek viselst a ppa engedlyezte. Feladatuk a zarndokok vdelme, illetve tgabb rtelemben a hitetlenek elleni kzdelem volt. A katonai feladatok elltsn kvl letk a szerzetesek letvitelvel egyezett: kzs hltermekben aludtak, egytt tkeztek naponta kt alkalommal, a kzbees idt pedig imdkozssal, zsolozsmzssal vagy ms teendk elvgzsvel (a fegyverforgats gyakorlsval, az llatok elltsval, vagy ppen rsg adsval) tltttk.
A lovagokval megegyez, szrksbarna-drapp ruhzatot visel fegyvernkk vagy fegyverhordozk (sergent) alkottk a rend msodik, legnpesebb csoportjt. Szmuk ltalban nyolc-kilencszerese volt a lovagoknak. Legfbb feladatuk a lovagok szolglata volt, csatban pedig knnylovas katonaknt tmogattk ket.
A rend harmadik rtegbe a papok vagy kplnok tartoztak. A rend papjai ltalban csak a jelentsebb rendhzakban s elssorban a Szentfldn ltek. Feladatuk a tagok lelki letnek gondozsa volt, s egyedl a nagymesternek illetve a ppnak tartoztak engedelmessggel.
A templomos rend ln a kptalan ltal megvlasztott Nagymester: magister vagy grand maitre llt, aki a tisztet lete vgig tlttte be. Kisebb jelentsg gyekben egymaga dnttt, de a legfontosabb krdsekben csak a kptalan beleegyezsvel hatrozhatott. ltalnos helyettese a snchal volt, aki hbor esetn hasonl jogokkal brt, mint a nagymester. A rend harmadik szm embere, a hadi gyekrt felels marsall: marchal volt. A hrom legfontosabb tisztsg utn rangban a tartomnyok - ltalban egy-egy orszg alkotta provincik - vezeti: preceptor vagy commandeur kvetkeztek. A rendhzak, konventek vezetit szintn gy neveztk. A provincik illetve rendhzak elljrinak hatalma s jogkre a nagymesterhez volt hasonl, azzal a klnbsggel, hogy kisebb terletre terjedt ki. A legfbb vezetkbl s a szentfldi tartomnyok elljribl llt a kptalan, amely tancsaival segtette a nagymestert a rend irnytsban. A templomosok vente tartottak generlis kptalant, vagyis ltalnos rendi gylst is, amelyen elvileg minden tartomny commandeur-jnek rszt kellett vennie. Ezen kvl az egyes tartomnyok is tartottak ves gylseket.
[szerkeszts]
A Rend zszlja
A templomosok zszlja eredetileg fehr (vagy ezst) s fekete volt: fehr (ezst) pajzs, fell fekete svval. A XII. szzad kzeptl egy j, fehr alapon fekete kereszttel elltott zszlt hagytak jv, majd a szzad utols veiben ez fehr alapon vrs latin (nha „talpas”) keresztes lett. A XIII. szzad elejtl pedig jra az eredeti alap lett, immr a vrs kereszttel.
A zszl templomos elnevezse gonfalon baucent vagy csak baucent. A gonfalon magyarul zszl, baucent fehr-fekete foltosat jelent.
[szerkeszts]
Felemelkeds s buks
Templomos krtemplom Tomarban (Portuglia)
A templomos rend a XIII. szzad msodik felben rte el fejldse tetpontjt. Eurpa szinte minden orszgban jelen voltak, gazdagsguk a kirlyokval vetekedett. Vagyonuk nemcsak jelents adomnyokbl, hanem banki-pnzgyi tranzakciikbl is szrmazott. Kivltsgaik rvn kikerltek mind a vilgi, mind az egyhzi hatsgok felgyelete all, egyedl a mindenkori ppa parancsolhatott nekik. Akrhol voltak is hzaik, birtokaik szerte Eurpban s a Kzel-Keleten, mindenhol mintegy „llam az llamban” mkdtek.
A Rend rzte 1204 s 1307 kztt az gynevezett Torini leplet, valamint 1222 utn az Aranybulla egy pldnyt is.
1291-ben a Szentfld hossz idre elveszett a keresztnyek szmra, ami a lovagrendeknek is kihvst jelentett. A msik kt nagy lovagrend: a Johannitk s a Teutonok (nmet lovagok) knnyebb helyzetben voltak, mint a templomosok, mert k a harc s a zarndokok vdelme mellett betegpolssal is foglalkoztak. Ugyanakkor mindkt rend megtallta azt a lehetsget, ahov tvihettk a keresztnysg vdelmben s terjesztsrt vvott harc eszmjt: a Johannitk a trkkkel szemben harcoltak, a Teutonok a poroszokkal s ms szlv npekkel, mg hossz vtizedeken keresztl. A templomos rend szmra a megolds egy sajt llam ltrehozsa lett volna (ezt Ciprus szigetre terveztk), mint amilyen a Johannitk Rhodos szigetn, vagy a Teutonok a Balti-tenger partjn, m ez nem sikerlt nekik, mert szembe kerltek az egyre ersd Francia Kirlysggal.
Ilyen krlmnyek kztt kerlt sor a trtnelem els koholt pereinek egyikre, mely vgl a rend bukst okozta. 1307 oktber 13-n pnteken (azta szerencstlen nap a „pntek 13”) IV. „Szp” Flp francia uralkod egy jl megszervezett akcival, sajt kirlysgban egyetlen nap leforgsa alatt lefoglalta a rend vagyont, bezratta a tagjait, majd eljrst indttatott ellenk a keresztny valls meggyalzsa miatt. Flp segtje, a per fvdlja egy katr (kathar) volt, akiket a templomosok vertek le Dl-Franciaorszgban. Flpnek sikerlt elrnie, hogy a ppa a Vienne-i zsinaton (1311-1312) feloszlassa a templomosok rendjt. A rend utols kzpkori nagymestert, Jacques de Molay-t Prizsba csalta, brtnbe zratta, majd 1314-ben elevenen elgettette. A templomosokat megknoztk, majd hamis tanvallomsokat kicsikarsval egyms ellen is vallattk ket. Aki nem rta al a vallomsokat (s legtbbjk gy tett), mglyra kldtk. A templomos birtokok java rsze a francia kirly (illetve az adott terlet uralkodja) s a tbbi lovagrend, fknt a Johannitk kezbe kerlt, prizsi kzpontjukat leromboltk. Ez a mdszer pontosan megismtldik majd a plosok magyarorszgi feloszlatsakor. Elszr, amikor II. Jzsef egy nap alatt lefoglalta s bezratta a plos kolostorokat, s minden vagyonukat elkobozta, majd 1951-ben, amikor Rkosi elvtrs bezratta kolostoraikat, a szerzeteseket pedig lecsukatta, tbbket megknozta s kivgeztette.
Tllk ha csekly szmban is, de maradtak, fleg ms orszgokban. Portugliban j nv alatt jraszervezdtek: k lettek a Krisztus Lovagrendje. Skciban is befogadtk a meneklteket, s majd mint ltni fogjuk, haznkban is el tudtak vegylni ms szerzetekben.
[szerkeszts]
A Rend Nagymesterei
- Hugues de Payns (1118/1119- †1136)
- Robert de Craon (1136/1137- †1149)
- Everard de Barres (1149- †1152)
- Bernard de Tremelay (1152- †1153)
- Andr de Montbard (1153- †1156)
- Bertrand de Blanquefort (1156- †1169)
- Philippe de Milly/de Naplouse (1169- †1171)
- Eudes de Saint-Amand (1171- †1179)
- Arnaud de Toroga (1180- †1184)
- Grard de Ridefort (1185- †1189)
- Robert de Sabl (1189- †1193)
- Gilbert Erail (1194- †1200)
- Philippe de Plessiez (1201- †1209)
- Guillaume de Chartres (1210- †1219)
- Pedro de Montaigu (1219- †1232)
- Armand de Prigord (1232- †1244)
- Richard de Bures (1244- †1247)
- Guillaume de Sonnac (1247- †1250)
- Renaud de Vichier (1250- †1256)
- Thomas Brard (1256- †1273)
- Guillaume de Beaujeu (1273- †1291)
- Thibaud Gaudin (1291- †1293)
- Jacques de Molay (1293-1307. †1314. mrcius 19., Prizs)
[szerkeszts]
A Rend Magyarorszgon
A Templomos Rend Magyarorszgon a XII. szzad msodik felben jelent meg. Az els, forrsok ltal is igazolhat templomos hz az Adriai-tenger mellett fekv vrnai rendhz volt. A Vrnban ll bencs Szent Gergely monostor ugyanis mr 1169-ben a templomosok kezben volt. Ezt kveten, a XII. szzad utols vtizedeiben a magyarorszgi templomosok jabb birtokokat, rendhzakat kapnak, pldul Senj vrost, a hozz tartoz Szent Gyrgy egyhzzal egytt. A XIII. szzad elejtl pedig kezdett vette a rend viszonylag gyors terjedse a kirlysgban, ami elssorban keresztes eszmeisget prtfogol kirlyaink, Imre s II. Andrs adomnyainak ksznhet. Andrs kirly 1217-ben rszt vett az tdik keresztes hadjrat akciiban, st, egyes forrsok szerint tagja is volt a Templomos Rendnek, br ennek nem maradt fenn hivatalos dokumentuma.
A jelenleg ismert forrsok szerint a kzpkori Magyar Kirlysg terletn a templomosoknak a rend eltrlsig tizenngy rendhza: (Boisce, Bla, Dubica, Esztergom, Gecske, Glogonca, Gora, Keresztny, Nekcse, Okriszentlrinc, Szentmrton, Vrna, Zablata, Senj, s kzel 50 egyb birtoka (fldterlete, temploma, vra, vrosa, hza, halastava, stb.) volt. Feloszlatsa pillanatban a rendnek Angliban s Provence-ban pldul 40-40, mg Aragniban s Katalniban egyttesen 32 rendhza volt. A felsorolsbl kitnik, hogy a rend magyarorszgi hzai s birtokai elssorban az orszg dli tartomnyaiban: Szlavniban s Horvtorszgban fekdtek. A magyarorszgi templomos hzak s birtokok nll provincit alkottak mr a XII. szzad msodik feltl.
A magyar rendtartomny els emltse az 1156 s 1169 kztti idbl szrmazik. Ekkor keletkezett a templomos regulnak a Statuts Hirarchiques (Szervezeti rendelkezsek) cmet visel rsze, amely felsorolja az akkor ltez eurpai provincikat: a francit, az angolt, a poitou-it, az aragnt, a portuglt, a szicliait s utolsknt a magyart.
A templomosok komolyan rszt vettek a harcokban a tatrjrs idejn, a muhi csatban azonban nem brtak a tlervel, s mesterkkel egytt mindannyan odavesztek.
A rend tagjai a katonskods mellett hiteleshelyi tevkenysget is folytattak az orszgban. A kzpkori Magyarorszgon „hiteles helynek” azokat az intzmnyeket neveztk - elssorban a szerzetesrendek kolostorait -, amelyekben rsba lehetett foglaltatni a klnbz jogi gyleteket. A templomosok tbb magyarorszgi konventje is tevkenykedett hiteleshelyknt, de csak nhny ltaluk kibocstott irat maradt fenn.
A XIII. szzadban Lka volt a templomos lovagrend egyik kzpontja. A felsvr udvara alatt volt egy rejtlyes funkcij helyisg. Ez kt, negyedgmb kupolval fedett tr, benne egy lapos, hasb alak k („oltrk”), amit fellltottak a zrkbe vsett jellegzetes templomos kereszt al. Lkn misztrium-helybl talaktott skeresztny szentlyrl van teht sz. lltlag volt egy titkos tjr is, ami egy mly ktbl vezetett Borostynk vrba, ahol az ottani ktnl volt az tjr msik vge.
A rend ellen indtott per megpecstelte a magyar tartomny sorst is. A rend feloszlatsa tbb forrs szerint Magyarorszgon bksnek tnt, tbbsgk a rivlis lovagrend, a Johannita Rend tagja lett, s minden valsznsg szerint a plosok kz is sokan belptek.
Visszatrve Lkra, a templomosok ottani tevkenysgnek Kroly Rbert vetett vget, aki annak a Szp Flpnek volt rokona, aki Nyugat-Eurpban irtotta a lovagokat. Kroly Rbert kegyelmet grt, amire a templomosok mentessgi levelet krtek. A vlasz: trvnyen kvlinek nyilvntottk ket. Johannita s Teuton lovagokkal megostromoltk a vrat, m azt nem tudtk bevenni. Ezutn ruls folytn, a titkos alagton t bejutottak a vrba, s a kultikus terembe meneklt ht templomost, akik az oltr eltt imdkoztak, lemszroltk, tartomnyi mesterkkel Radvnyi Gyulval egyetemben. Az esemnyrl az az okirat tjkoztat, amelyben a kirly Kszeg vrosnak visszaadja a vrosi rangot ksznetl azrt, amirt t a vros polgrai „egy fontos s nehz helyzetben” megsegtettk. A Borostynk fel meneklt templomosokat ott rte a vgzet. A vrfrd helyt a nphagyomny ma is ismeri.
Ms forrsok szerint viszont Magyarorszgon tovbb lt a Rend. Akrcsak Portugliban, titokban jraszervezdtek, lltlag mg Mtys kirly idejben is ltek remeteknt a hegyekben, ezttal mr mint „fehr bartok”.
Egy hazai sajtossg: a magyar np a templomosokat az orszg tbb rszn is „vrs bartoknak” nevezte, valsznleg a ruhjukon viselt kereszt szne miatt, ms feltevsek szerint viszont a feloszlatsuk utni vrengzs utn kaptk nevket az orvul legyilkolt lovagok.
Rudolf Steiner szerint a templomosok f feladata - a Szent Grl rzsn kvl - „Eurpa gazdasgi s trsadalmi felemelse” lett volna.
1925-ben a Margitszigeten folytatott satsok kzben vlheten templomos kolostor-templom maradvnyait fedeztk fel, kztk egy srkvet, melyen az albbi felirat volt olvashat: HIA CETVA DEVITON'S. A kutatsoknak Krdy Gyula is lelkes hve volt, trct is rt az satsokrl, s egy ma mr kevss ismert elbeszlse, A templrius is e hats alatt llt.
[szerkeszts]
Az jraszervezdtt Rend
A XX. szzadban tbb, fleg angolszsz szervezet alakult, mely a templomosok utdjnak nevezte magt, m ehhez egyik sem kapta meg a ppai engedlyt.
1979-ben, Poggibonsiban (Siena, Olaszorszg) Grf Marcello Alberto Cristofani della Magione kezdemnyezsre megalakult egy olyan, laikusokbl ll szervezet, amely - az si Rendtl val egyenes szrmaztats kvetelsnek ignye nlkl - elfogadta azt az letidelt s letstlust, amelyet mg Szent Bernt foglalt rsba. A szervezetet, amelyet lovagrendi alkotmnynak megfogalmazsval s az si Rendhez visszanyl vilgos hivatkozsaival 1979. szeptember 21-n polgrjogilag jvhagytak, az akkori sienai rsek 1988. szeptember 8-n Ordo Militiae Christi Templique Hierosolymitani nven mint hvk magntrsulatt hagyta jv. 1989. november 24-n ugyancsak erstette meg az alkotmny nhny mdostst, 1990. november 18-n pedig Siena j megyspspke hagyta jv a Templomos Lovagrend Krisztus Szegny Lovagjai Rendjnek Szablyzata elnevezs reguljukat, amely az si Rend szablyzatbl ered, m a jelen korhoz alkalmazkodik.
Ma a Lovagrend 10 nemzeti praecepturval s tbb priortussal, valamint helyi javadalommal rendelkezik; tagjai kze fogadott cserkszcsapatokat valamint tbb ifjsgi szervezetet Olaszorszgban s klfldn is. A nagymesteri szk Poggibonsiban, a castello della Magione-ban tallhat, ami 1312-ig a templomosok, majd feloszlatsuk utn a Johannitk tulajdonban volt, egszen addig, amg della Magione grf megvsrolta, s adomnyknt az alakul Templomos Lovagrend nagymesteri szkhelyv tette.
A Lovagrend tagjai hozzjrulsaibl, nyilvnos vagy magnkzletek adomnyaibl, s sajt tevkenysgbl tartja fenn magt.
[szerkeszts]
A Rend ltzete
Az nneplyesen fogadalmat tett lovagok (szerzetesek), s az engedelmessgi lovagok (vilgiak), alkalmanknt fehr ruht viselnek, amely tunikbl, a mellrszen vrs nyolcszg kereszttel elltott egy skapulrbl ll. A dmk fehr, ujjnlkli ftylat viselnek, a fels g nlkli kereszttel. A kplnok fehr fpapi vllgallrt hordanak vrs szegllyel s vrs gombokkal, ell bal oldalt a vrs kereszttel. A tbbi bejegyzett laikus nem visel ltzetet, csak jelvnyt, vagy adott esetben kitntetst.
[szerkeszts]
A magyar templomosok
A Lovagrend magyarorszgi tevkenysge 1999-ben vlt legliss. Ennek eredmnyekppen itthon hrom commenda mkdik, valamint a Magyarok Praeceptorijhoz tartoznak klfldn l haznkfiai is. A Lovagrend itthoni lelki vezeti s prtfogi a Magyar Katolikus Pspki Konferencia tagjai kzl kerlnek ki. Magyarorszgon a Rend fknt ifjsgvdelmi, karitatv, valamint a lovagrend magyarorszgi trtnett vizsgl tevkenysget fejt ki.
s egy magyar vonatkozs hr: 1998 augusztusban a Templomos Lovagrend arra krt engedlyt II. Jnos Pl pptl, hogy a Szent Koront rendjk hasznlhassa jelkprendszerkben, mint ereklyt. Az engedlyt megkaptk.
[szerkeszts]
Ajnlott irodalom
- A Templomos Lovagrend regulja (Agn-Kairosz, 2002)
- Volker Loos: A templomos lovagrend trtnete (Art Nouveau, 2000)
- Edelnyi Adl: Templomos lovagok az eurpai nphagyomnyban (Gondolat, 2004)
- Wolfram von Eschenbach: Parsifal (Arknum Szellemi Iskola, 2003) - mint a templomos lovagok szimbolikus megjelentse
[szerkeszts]
Kls hivatkozs
|