Mi kell a forradalomhoz?
2006.11.02. 19:27
Czike Lszl
Mi kell a forradalomhoz?
(rszletek Jezowski Barna napljbl s nletrajzbl)
A klasszikus marxista terminolgia szerint – v.: trtnelmi materializmus – a forradalmak olyknt kvetkeznek be a trsadalmi letben, miknt a minsgi vltozsok az anyag evolcijban: amikor a mennyisgi felhalmozds elri s meghaladja „a kritikus szintet”, spontn robbansszer vltozs ll be, amelynek hatsra s kvetkezmnyeknt az anyag, vagy a trsadalom a fejlds magasabb fokra hg.
Marx, Engels s Lenin a kommunizmust tekintettk a trsadalmi fejlds tetfoknak, amelynek vgs megvalsulsakor a fejlds megll: a megvalsult kommunizmuson belli tovbbi mennyisgi felhalmozds mr nem vezet jabb forradalmi vltozsokhoz, az emberi trsadalom teht rvbe r, eljn az rk bke korszaka.
Francis Fukuyama, amerikai trtnsz-filozfus a megvalsult liberlis demokrcit tekinti a trsadalmi halads vgs llomsnak, miszerint immr nincs tovbb rtelmk a mlyebb trsadalmi konfliktusoknak, a szntelen, megllthatatlan fejlds ltal letre hvott problmk megoldsnak szntere csak a demokratikus parlament lehet, amely tkletes frumon a trsadalom brmilyen szint s mlysg problmja maradktalanul meg is oldhat.
A fejlds ht lezrult; ettl kezdve csak a jlt, a bke fokozdik.
Azok teht, akik ettl eltren gondolkodnak – a halads, a bke, a tudsalap trsadalom, a liberlis demokrcia ellensgei, teht nemkvnatos szemlyek, akiket a trsadalomnak ki kell vetnie, ki kell zrnia, ki kell kzstenie magbl, egszsge rdekben.
A forradalom nemkvnatos, anakronisztikus kategriv, „mzeumi” emlkk vlt. Erre mondank a szereplk a „Szeld motorosok” cm, szrrealista s immr mzeumi (’70-es vek) monstre amerikai filmben: aki a trsasgban nem adja tovbb a mellette lnek a marihuns cigarettt – „blokkolja a jointot”; vagyis nem engedi, hogy ms is rszesljn a kollektv lvezetben, befagyasztja a krt, s „a joint haladsa” valban lell, mindaddig, amg a blokkols fennll. Pontosan ezt teszik „Fukuyama gazdi” a trsadalmi letben: blokkoljk a fejldst, hogy uralkodsukat mindrkre bebetonozhassk.
Mint a kommunistk ’56 eltt s utn, mind a mai napig.
Mert mi is kell a forradalomhoz?
Elssorban forradalmi helyzet.
Gazdasgi, trsadalmi, politikai, kulturlis, morlis vlsg.
Megint csak a marxista terminolgit vve klcsn, s alkalmazva a mai helyzetre – azta sincs jobb?! -, vagyis „a kommunista kutya harapst demokratikus szrivel”: amikor a np mr nem tud, s nem is akar a rgi mdon lni, az uralkod osztly pedig mr nem tud a rgi mdon kormnyozni. Akkor van helyzet.
Ain’t got nothing.
Nothin’ in a whole world.
Ain’t got no money, no home. No sweet, lovely home…
Ain’t got no daddy, no mummy, no brothers, no sisters.
No shoes to walk, no hope to stay.
Nincs csald, nincsenek gyerekek.
Csak srok, sohasem nevetek.
Nincs orszg, hol boldog lehetek.
„Anym, mint rtatlan kislny – nagyanymmal egytt – a Krsznaja rmija egyik 5 fs felszabadt, egyben szexulis felvilgost klntmnynek ldozata lett, majd vigaszdjul nagyanyim srgsen sld apmhoz adtk, aki ksbb kintte magt. Keleten, dlen s nyugaton is nagyfi volt, csak itthon, csak itthon hzta ssze magt, ha meg-megcsrrent a piros telefon, ifjabb Cinkhez bektve. Csak itthon ne lett volna az sszetkolt priusza, hogy becsaklizzk, oda, ahol csak emberre lni nem tanult meg soha. A szolglatba, mely az egsz vilgot behlzza, s HLZAT a neve…
Vnkorra belpett egy pholyba, a verseit kiadand.
Majd az anym a szocialistkra, Gyurcsnyra szavazott.
A nagyobbik hgom amerikner lett, W. Bush-t sztrolja.
A kisebbik hgom liberlis talpnyal, a kultrairt miniszter neje.
h, s a lnyaim, kt kivtellel, a gynyr-okos Jezowski-lnyok!
Apai nagyapm ’44-ben – mint iskolaigazgat – zsidgyerekeket mentett, de a hatalom ezt nem ksznte meg neki, soha; de nem is a dicsretrt tette, hanem lelkiismeretbl. ’45-ben – a Citadellrl cltalanul, de clzottan tzel nmetek 2 km-rl, tvcsves puskval tlttk a lbt; 82 ves korban bekvetkezett hallig „hzta” is egy kicsit. Anyai nagyapm a Horthy-rendszerben rendrtiszt volt; ha ’45-ben nem tanstja kt zsid ember, hogy rendesen bnt a zsid foglyokkal, taln mg ki is vgeztk volna. gy csak kiteleptettk Monosblre, ahonnan ksbb Ssktra kltztek. Gynyr, tgas belvrosi laksukat valami fvsnak adtk.
Nem szlettem ht szerelem-gyereknek; szleim hzassga egyfajta zavaros rdekviszony szlte „rdekhzassg” volt. Az rtelmetlenl beadott gyorst injekcik hatsra - hamar tl akartak jutni a szlsen? – az agyamban megpattant egy r, mire gyorsan megkereszteltek, majd szinte csak ktelessgbl, betettek az oxign-storba. Msnapra ltalnos meglepetsre a bevrzs felszvdott.
Szp gyerek voltam, szerny s lltlag kivtelesen okos. Mg azt sem mondhatom, hogy a fizikumom tlontl gyenge lett volna. A gyakori, fleg hlses betegsgeimet jrszt annak ksznhettem, hogy egszen felntt vlsomig nem volt sem rendes ruhm, sem vzhatlan cipm. Ami a fizikai er „szletsi hinyt” illeti, gyessggel s minden akadlyt legyzni trekv lelkesedssel kompenzltam. Mint szegny, „msodrang llampolgr”, ll nap robotol szlk nem szerelemgyermekt; minden tekintetben az utca, az utcasarok, a grund nevelt fel – tndri nagyanyim vgtelen szeretete, nagyapim szigora s keresztapm (esti sakk-partik) pp csak besegtettek. Apmmal semmilyen kapcsolatom nem volt – tiszteltem, noha fogalmam sem volt, mirt. Inkbb fltem tle, mint egy szmomra kiismerhetetlen, idegen, rzelmet sohasem nyilvnt, szeretet nlkli hatalomtl, aki minden gondolatomat ellenrzi, s irracionlis parancsokat ad, melyek vgrehajtst rthetetlen gybuzgsggal, szvssggal kveteli meg. A megfzsaim 90 %-ban apm lelkt terhelik. Ha visszaemlkszem: egsz gyermekkoromban fztam; de leginkbb a jeges levegj misken, ahol a templom hvs kvn reszketsig tjrta testemet a hideg. Taln innen ered – noha a srig s a sron tl is Jzus Krisztus elktelezett hve vagyok - mig megmaradt atavisztikus viszolygsom mindentl s mindenkitl, ami s aki a templomokkal kapcsolatos…”
Ma 2006. november 1-jt runk, s az orszgban forradalmi a politikai helyzet. Az egyre jabb megszort intzkedseket a lakossg egyrszt nem rti – egyre tbbet dolgozunk, „az elitnk” meg mindent ellop, semmi nem elg neki -, msrszt hov lett a rengeteg pnz? Harmadsorban a multinacionlis kormny ltal bevezetni, ktelezen elrni kvnt letminsg mr nem embernek val. A np teht mr nem akar s nem tud – az rak, a hitelkamatok, az adk s a jrulkok az gig szknek – a „tervezett mdon” lni, elege van mr az n. „rendszervlts” ta rnk erszakolt kamatrabszolgasgbl. Az ltalnos elgedetlensg, a tmeghangulat a vgskig lezdtt, minden mindegy, mert az embereknek nincsen mr vesztenivaljuk. A kormny pedig kptelen a kormnyzsra, teljesen hiteltelenn vlt s kormnyzs (reformok) helyett a pnz-behajts mrtktelen, cinikus, kegyetlen eszkzhez folyamodott.
„Boldogult ifjkoromrl vegyes emlkeim vannak. Sokirny – humn s rel - tehetsgeim mr korn megmutatkoztak. m ezeket szinte kivtel nlkl „elvesztegettem”, vagyis kibontakoztats helyett nagyjbl szjjel szrtam a szlben. „The answer my friend, is blowin’ in the wind…” Gyerek voltam – tehetsges s rtktelen. Minthogy a kpessgeim nem jelentettek, mg csupn potencilis rtket sem, senki szmra. „Nmet” nyelvi v nnim, aki nekes rinkat ksrte zongorn, s gyakran sklztatott – sziklaszilrdan hitte, hogy tenor operanekes leszek. Nem lettem, csak rocknekes, de errl majd kicsivel ksbb is… A grundon, ahol stabil kis csapatunkat idsebb fi „edzette”, mindenki biztos volt abban, hogy „vlogatott balsszekt” lehetek – affle msodik Tichy Lajos, hisz’ sok kapus rettegte bal klsvel ltt, csavart bombimat, vagy vratlan „repl oxfordjaimat”. Jl ping-pongoztam (kerleti bajnoki csapat-ezstrem), kivlan sakkoztam (kerleti bronzrem), s gombfociban egsz Budn nem volt nlam jobb – sajt kszts, szurokkal sszeragasztott, krbereszelt csapatommal a fl vrost tnkrevertem. Jtkosaim valsgos kzmves remekek voltak, nem vletlen, hogy negyedvenknt menetrendszeren kiloptk a tskmbl valamennyit, de hamar ksztettem jakat… Jl lttem clba – akr nyllal is, ezrt „vettem fel” ksbb a Robin of Locksley, st, a Ritchie Lionheart ri lneveket is -; egyszer kisb sportpuskval kerleti bajnoksgon ezstrmet nyertem. Sokoldal gyakorlati-fizikai, inkbb gyessgi sikereim mellett, az ltalnos s a kzpiskolban is osztlyels voltam, a humn s a rel tantrgyakbl egyarnt. Mindezen „vegyes” kpessgeim az egyetemen is jl kamatoztak, ahol filozfibl, matematikbl s a nyelvekbl – nmet s orosz - is vfolyamels voltam. m a lehetsgeimbl gyszlvn semmi nem vlt valra. Msnak egyetlen olyan kpessg is, amibl nekem tucatnyi jutott, elg lett volna a vilghrnvhez, nekem viszont tbbnyire csak „vigasz-gak” keserves megmszsa jutott egsz letemben, mely vigaszgakon fleg a szorgalmat, az llkpessget s a rutint djaztk, s nem az stehetsget. Apm nem bizonyult kpessgeim „menedzsernek”, minden energijt lekttte, hogy tbbszrsen elfuserlt letbl legalbb annyit kihozzon, amennyi elg a hromgyermekes csald fenntartshoz, s mg nmi nelgt sikerlmnyt is nyjt neki.”
Tegynk most egy nagy logikai ugrst, st, mg az idben is…
„Furcsa letet jrtam be, mg valamennyi talentumomat magamnak nem tudhattam. Az emberek ltalban – mert gy gazdasgos! - a legjobb kpessgeiket fejlesztik, minden energijukkal, lehetleg tklyre; n nem gy tettem, hanem fordtva. Mindig azt az adottsgomat igyekeztem kamatoztatni, amelyik a leginkbb le volt maradva „a tbbihez” kpest. gy egy id utn – iszonyatos energia-invesztcik rn, de elrtem, hogy tbb tucat egyenrang kpessggel „kezdtem” rendelkezni. Ez persze nem ment msok segtsge, ha gy tetszik, az let fordulatai nlkl. Furcsa dolgokat fogok mondani. Az letem rvilgt arra is, hogy Isten tjai kifrkszhetetlenek, mi tbb – sohasem lehet tudni, mi, mire lesz j egykoron. Vegyk pldul az rs adottsgt. Mindig is jl fogalmaztam – mr 16 ves koromban ktetre val versemet msoltk „a lnyok” -, mgsem rtam jl, noha „nem tudtam rla”. Az let arra knyszertett, hogy szpri tehetsgemet a kzgazdasgi terleten tegyem prbra. Isten’uccse – a vllalati tervteljestsi- s mrlegbeszmolim a vilgirodalom felfedezetlen gyngyszemei, de nagyjbl ugyanez mondhat el „kereskedelmi s egyb” levelezsemrl is. Nos – rni a mg kzpfok vgzettsggel sem rendelkez munkahelyi fnkm tantott meg, amikor is fogalmazvnyaimbl kegyetlen kvetkezetessggel kiirtott minden „daglyossgot”, ami nagyjbl a jelzk s a szebbnl szebb jelzs szerkezetek szinte kjes kipuszttst jelentette. De megtanultam tmren rni!
Kt keserves tanulsgomrl rnk – az egyik ifj-, a msik kzp-korombeli eset, de mindkett ugyanarrl a trl fakad, ha rtik… Tmren gy foghatom egybe mindkettt, ha azt mondom: idben 30 vnyi – 1966. s 1996. - klnbsggel kt hres magyar film rendezjvel is sszehozott a sors, ms szval a „Hsz ra” s a „Hideg napok” is belmbotlott – s vice versa. Emltettem, hogy j nekhanggal rendelkeztem, s e tehetsgem teret, alkalmat kapott a ’60-as vek Beatles-rletben. Tizent ves koromban amatr rock-nekes lettem egy zenekarban, amelyben a mester fia volt a ritmus-gitros, ami nem lett volna baj, de sajnos azt hitte – nekelni is tud. Amikor neki kezdett a „Micsoda szgyen!” cm Rolling Stones dalnak, a komplett banda elterlt a fldn, s hast fogta a rhgstl, olyan hamis volt, m ez t nem zavarta. A leginkbb bennfentes fellpseinken (pl.: Rtkay-klub) egyltaln nem is nekelhettem, mert nem engedett a mikrofonhoz, pedig a „Dizzy Miss Lizzy”-t s a „Kopasz asszony”-t – vagy 30-40 egyb ntval egytt - egszen kivlan adtam el. Mivel – a mester fia – „jtotta” az erstinket a filmgyrbl (a papa reggel kihozta az rsrl), trnnk kellett a trvnytelen kornyiklst. Nos, trtnt egyszer, hogy a pasarti villjukban gyakoroltunk, s szlei a msik szobban Vrkonyi Zoltnnal beszlgettek. Mikor egy-kt dalt elnekeltem, a Mester nyjas mosollyal szlesre trta a duplaszrny ajtt, klcsnsen bemutatkoztunk. A prba „eredmnyeknt” a filmrendez papa is eljtt a Rkczi-gimnziumi koncertnkre… „Nagyszeren nekelsz, sokra viheted mg!” – „legitimlta” egybknt is ltvnyos sikeremet a „20 ra” nagy rendezje. Jutalmul el is vittek haza, valami gynyr limuzinnal, s mg bcszul jbl gratulltak. Aztn egy httel ksbb a fia kitiltott a zenekarbl…
A msik rendez-nagymesterrel mr meglett frfikoromban tallkoztam. Egy msik kirgsom kapcsn, knyvet rtam a Televzirl, amelyet „vs bunkerknt” aposztrofltam. Benne szerepel ez a „kultikus” mondat: „Ha nhny KGB-gynk nylt tenderben vlaszt elnkv egy fvst, az mg nem biztos, hogy demokrcia.” (id. m: 25. fejezet, 255. oldal, utols bekezds). Itt, a kuratrium eltt is nagyon j benyomst keltettem, mgsem lehettem tvelnk, mert hisz’ egy Jezowski msodrang llampolgr a sajt hazjban! Aprop: szlnom kell mg a j, mi tbb hv, kikeresztelkedett vsokrl, mert ilyeneket is ismertem. Akik „az tkosban” elsrang munkt is adtak a msodrang llampolgrnak s ivadknak, felismertk s tmogattk a tehetsget, akkor is, ha az nem bellk fakadt. A levlfelbont rszleg vezetje llst szerzett anymnak, hogy meg tudjunk lni. Anym szemlyzetis bartnje ksbb gazdasgi igazgat lett – jhiszem ajnlsval kzgazdasgi karrieremet indtotta el. Hlsak vagyunk nekik.”
Mert mi is kell a forradalomhoz?
Msodsorban forradalmi vezet.
Olyasvalaki, aki rti az idk szavt: megrzi, amikor mr minden hanta ideje kitelt, s eljtt a cselekvs rja. A marxista terminolgia szerint a forradalmi idk „kitermelik” a megfelel vezett. V. I. Lenin nlkl nem lett volna oktberi forradalom. Kossuth nlkl nem lett volna ’48-as szabadsgharc. Nagy Imre nlkl is lett volna ’56-os forradalom s szabadsgharc! Node mi trtnik olyankor, amikor „helyzet” van, de forradalmi vezet sehol nincs a lthatron? Vagy ha van is, megfutamodik, vagy megfutamtjk, defenzvba knyszertik, s nem gyz mosakodni, hogy demokrata.
Olyankor msvalakire van szksg, hastott a felismers Jezowski Barna agyba – olyasvalakire, akinek mr nincs veszteni valja, mert mindent elvettk, maradk letlehetsgeit vgleg elzrtk.
Msnap, pnteken, dlutn 17 rakor kezddtt a pholyls. Jezowski felvette a legszebb ruhjt, s elindult a templomosokhoz. Az budai Kr felkrte egy elads megtartsra – „llamadssg s privatizci” cmmel. Egyenesen a Selyemgombolytba ment.
Amikor az Elnk megadta neki a szt, Jezowski nagyot nyelt, szlfa egyenesre kihzta magt, s a kvetkezt mondta:
„n, Jezowski Barna, a rm bzott feladatot elvllalom! Isten engem gy segljen!” Azzal egy szles, hatrozott mozdulattal, ell szttrta hossz mester-kpenyt, kirntotta hvelybl Szent Lszl vres kardjt, s mg egyszer felkiltott:
„Testvreim!
Npvezr nlkl mindannyian meghalunk; ht akkor mr inkbb jjjn a gyzelem, vagy a dics hall! ljen a haza!
S ahogy az angol mondan: got 2b!”
A pholylst flrs dvrivalgs utn berekesztettk.
Jezowski Barnra msnap vrdjat tztt ki az v.
Vc, 2006. november 2.
Czike Lszl
|