Istentelen karcsonyok vadjn
2006.12.13. 14:50
Sndor Andrs* s Czike Lszl
(r bartom meghalt 1997-ben.
Most a rla szl knyvemben megjelent „szamizdat” rst aktualizltam,
s kiegsztettem sajt, dltbets megjegyzseimmel.)
Istentelen karcsonyok vadjn
Nincs benssgesebb nnepe az eurpai emberisgnek a Karcsonynl.
Jobban mondva: nem volt benssgesebb nnepe - a XX. szzad kzepig.
Mert attl fogva megvltozott. Hangos lett, hivalkod s vsri!
Nem Jzus szletsnek a napja immr, hanem a fogyaszts.
Decemberben Eurpa egyetlen nagy vsrr vlik, ahol a msoknak val rm-szerzs helyett az egoista Ego “presztzs”, azaz hisg-s ntetszelgs-kielgtse a mindent elbort cl. Ajndkot mr nem a jszolban fekv csecsemnek visznek, s egymsnak is csak alibiknt: sokkal inkbb “kitesznek magukrt”, s a karcsonyfa alatt elszmlltatik, mit “kinek a Jzuskja” hozott.
Eurpa mr a keresztny gykereit sem vllalja.
Karcsony: a kereskedelmi forgalom kitntetett napja s a haszon.
Eurpa karcsonyaibl immr csak Isten hinyzik, a Vilgegyetemmel sszekt ramkr, s a megtestesls. Sine Incarnatione: Karcsony - karcsony nlkl. A magyar csaldoknak romlott eurpai lelmet hoz az osztrk kamion.
Isten jr a llek lmos felhkkel bortott tjain s gy szl: “Ember, hol vagy?”
S az ember popricsajt s gydrgst alkalmaz fldugknt, s elbjik a Tudomny impozns ismeret-bokrai alatt. Mert tudsalap trsadalmat ptnk.
Az a vilg, amelyet az ember rendezett be az ember szmra, - egyre kevsb emberi, tl azon, hogy egyfajta Ellen-Paradicsom, melybl Istent vli kizrhatni; tkletesen szekularizlt, liberlis s ateista, mbr ez a kifejezs nem pontos.
Kzelebb van az igazsghoz, hogy antiteista.
S a mr a szocilis hlt is sztszaggat llam mr nmagt sem vllalja.
Ezrt nem lesz bkessg a fenyfk alatt itt sem, e seblzas hazban, ezrt nem lehet bkessgrl szl szp gondolatokkal teletmjnezni a hzat, melynek szobiban engesztelhetetlenl dlnak a Herdes-osztagok.
“Bkessg a Fldn a jakarat embereknek” - hangzott el a misztikus-mtikus jtszakn a hrnkk (angelos = hrnk) szjbl az zenet, mde alig telt el kt esztend, s az nflt hatalom szenvedlye - egyetlen kisfi, Jzus, vesztt lihegve - hborsgot s gyermekgyilkos vrfrdt zdtott a jakarat emberekre.
Azta sincs mskppen. “Dicssg mennyben az Istennek” - hangzott az zenet els rsze. “Le vele!” - zgja r az edomita Herdes utdainak krusa. “Nincs!” - csattan fel a kilts, s akik kiltjk, azok tiszteletet parancsol palstot hordanak: a Tudomny nfelszentelte klrusnak hangja ez, bztatlag sorakozik fel a gyermeklelkeket pusztt Herdes-karhatalom mgtt.
Nem alkotmnyellenes a telefonkltsg megadztatsa, mondjk ki a Blcsek.
Keresztyn vagy, szent Karcsony jjel.
Mindent meg kell bocstanod mindenkinek, aki ellened vt. A beld dftt kardrt is engeszteldnd kell, a fejedre nttt szennyrt s gyalzatrt is.
El kell engedned mindenki tartozst.
„s ha a nyugdjakat is cskkenteni tudjuk, akkor nyert gynk van.”
De megbocsthatod-e az agresszit Isten ellen?
Adatott-e jog, adatott-e hatalom nked, hogy a ltforrs ellen intzett tmadst elnzzed? Nem a te dolgod, hogy megtorold. m meg sem bocsthatod.
Istennl a kegyelem, s Isten dolga a kvetkezmny is, amely visszaszll az n-imdattl mmoros tmad fejre.
Mi ismertk a marxizmus-leninizmus dicssgt; lm, eloszlott, mint a hajnali pra. De most visszatrt, s Isten irgalmazzon mindenkinek, aki mg hisz.
A Karcsony, me, per saecula saeculorum Karcsony.
A dicssget most az egoizmus-antiteizmus kveteli magnak.
El fog oszlani, mint gumiabroncsok – alternatv tzelanyag - mrgez fstje.
A Karcsony pedig Karcsony lesz, amg csak uralkodik urunk-btynk a Nap, s jjelente, szp nvrnk, a Hold.
Igenm, de a prfcia nmagban mg nem valsg: energia csupn, mely ha t nem vltdik munkra, puszta ltoms marad. Aki az els Karcsonyon hajlktalan-sorban jtt a vilgra, univerzlis s tridn-tli ajndkot hozott, de annak elhvshoz a benne val hit szksgeltetik, a hit pedig cselekvst virgzik. Vessk ht szemnket azokra, akikre a holnap felntt-nemzedkt bztk.
A gyermekekre, akiket ez a fogyaszts-orgiv torztott karcsony - fl - mind mlyebben inkbb csak az nzsbe taszt, mintsem a msoknak val rmszerzs boldogsgba mertene.
A pedaggus-trsadalom kzpkor zme az antiteizmus szuggesztija alatt ll. A keresztyn etikai alapokra helyezend kzoktatssal szembeni ellenlls sokuknak nem elssorban politikai, hanem vilgltsi krds. Nem, k mg vletlenl sem rosszakaratak. A “vilgnzeti semlegessg” fbl-vaskarika jelszavnak elfogadsa mgtt rtktudati bizonytalansgok hzdnak meg, egyszersmind az attl val flelem, hogy amennyiben a “termszettudomny” nem kizrlagos alapja a vilgrl val tleteknek, s a tudomny nyitva hagyn a kaput egy Univerzum-teremt Szellem - rtsd: Isten - eltt, ez menten visszafordthatv is tenn az individulis-liberlis (“egoista-antiteista”) kosz mr elrehaladott folyamatt, s j rendszerr rendezds nrepresszikkal teli folyamatt indtan meg. Meg tudjuk-e rtetni velk: ha a pedaggiban tovbbra is az az irnyzat rvnyesl, miszerint az emberi ltezsnek csak termszettudomnyos relii vannak, s erklcsi relii - st: paradigmi - nincsenek, gy ez az emberi trsadalmak, az egsz civilizci pusztulsval fenyeget?
Mert amg pl. Arat Gergk veznylik a pedaggit, addig csak a vets – rtsd: Isten, valls, hit s hitvalls – nlkli ltudomnyos komzumidita-termels s „arats” lehet az llami oktats nemtelenl multinacionlis clja.
A keresztynsgbl kifogyott keresztyn civilizci karcsonyaira is mr vtizedek ta a bnzs vetti komor rnykt. Htha egyszer eszbe jut valakinek, hogy a bnzs hullmainak csillaptsa elssorban nem a rendrsg, hanem a pedaggia feladata. A bnzsnek – az egykor civilizlt trsadalom gyorsul kaotikus oszlsi (rtsd: szndkos feloszlatsi) folyamatnak - nem lehet gtat vetni az emberi ltezsmd Istenbe-gyazottsga nlkl.
„Mi az hogy, nagyonis!” – krkedik a kd-s kaszakkirly, s nemzedkek hiszik el vtizedekre, hogy az zleti siker legfbb alapja az llam felszmolsa.
m ez az istenhitbe gyazottsg nem trhet vissza a termszettudomnyt megelz korszak vilgkphez. Ugyanis a materialista kzp-s fiskolkat vgzett pedaggusokhoz mr aligha lehet azzal a liturgikus fogalomkszlettel kzeledni, mely Galilei eltt volt termszetes: a szmukra az csak trtnelem, kegyeletes rtus, hagyomny. Ma mr csak intellektus-tmogatta hit kpzelhet el, olyan transzcendentalizmusra is fogkony bels (tudati) tkr, melyben a szemlyisg a meggyzdsvel nem ellenttesnek ltja a tudomny-feltrta ismereteket, hanem pp ellenkezleg: Istenrl val meggyzdsbe szervesen bepti mindazt, ami csak azt bizonytja, hogy - a mutcik rvn “vletlenszeren” mdostott - evolci a teremts technolgija; s azt, hogy a tudomny fokozatosan behatol az anyag s az energia kombinciinak rszleteibe (az let keletkezsnek s mkdsnek titkaiba), semmi msnak nem tli, csak mint az ember hovatovbb emberentli felelssgnek, amit a teremts mhelybe val beavatottsga r re. (Werner Heisenberg mondta: „A tudomny italnak minden cseppje Isten-kromls, de a pohr aljn ott van az Isten.”)
Amg ki nem ittuk a mregpoharat, vakon replnk a semmibe.
Hidegek, zletiek s pragmatikusak ezek az istentelen karcsonyok.
m brmennyire is mindenekeltt etikai krdsrl s paradigmaszer viselkedsi normarendszerrl van sz, a problma ismeretszerz vetlettl a modern ember nem tud eltekinteni. A “modern” trsadalom a Tamsok trsadalma; - tlsgosan nagy tekintlye van a tapasztalatnak, mert tlsgosan is sok veszett el az emberek egyms irnti bizalmbl. A teremts a ltez valsg eleve-volt koncepcijt, az evolci (Isten nlkl) a kockadobsos kombinldsok sorozatt fejezi ki, melyek mindig a kzvetlenl megelz kombinci ’vletlenl’ ltrejtt kvetkezmnyei. A mai ember, aki kzvetlen krnyezetnek j nhny termszeti folyamatt kpes szimullni, hajlamos az utbbit elnyben rszesteni, annl is inkbb mert ez az emberi tudatot tnteti fl egyedli tudatknt, s alapot d az ember abszolt autonmijnak felttelezshez.
Mi vagyunk, mi lesznk az istenek, s kiforgatjuk sarkbl a vilgot – mondjk a kommunistk makacs jogutdai, s az gi mennyezetrl mris hullik a vakolat.
Csakhogy, az srobbans-elmlet “berobbansa” ta (ami egybknt nem kevsb mtosz s nem kevsb emberi tapasztalatokra pl kozmolgia, mint a hatnapos teremts), a keletkezst megelz “isteni terv” felttelezse nincs tlsgosan messze attl, hogy a - br vletlennek ltsz - kombinldsok “trvnyei” eleve benne rejlettek az elkpzelt senergia-tengerben, splazmban, vagy pp ama pontszer valamiben, amibl az egsz Univerzum lett. Ha pldul csak a pozitv-negatv tlts “koncepci”-jra gondolunk – melynek mindent megelzve lteznie kellett, eleve elrejtetten egy alaktalan s tagolatlan plazmban -, igen nehz elvonatkoztatnunk a tudatossg s a tervezs felttelezstl. (S ha a szerves letnek nevezett kombincis rendszer tudati hierarchijra gondolunk, egszen az emberig, vajon mi indokolja, hogy ezt a hierarchit az emberi szinten okvetlenl befejezettnek tekintsk?)
Ezen a ponton azonban hatatlanul belp az antropomorfizmus, mert az ember, ha szemlyisgrl s tudatossgrl alkot fogalmat, csak nmagbl tud kiindulni. Amikor a “felvilgosods” hadat zent Istennek, az Isten-fogalmat maga is leszktette az antropomorf Istenre. Nem ktsges: Isten nem vgtelen nagysg s a vgtelenre nyjtott idben ltez ember. Msfell viszont az ember knytelen volt antropomorfizlni Istent, mert a szemlyes rintkezst csak gy tudta ltrehozni. Istennek ’szeme van’, mely mindent lt; Istennek ’keze van’, mely simogat s ver. Az ember a vges egyedi lt kilpst a Vilgegyetembl, jraegyeslst a Vilgegyetemmel csak a maga emberi nyelvre lefordtva kpes nmaga szmra feldolgozni s viselkedsi rendszerbe bepteni. A termszettudomny pedig ezt a “fordtst” elvetette, a filozfiai megkzeltst viszont a tapasztalati megkzeltssel helyettestette.
Albert Einstein flfedezse, az ltalnos relativits elmlete, amely matematikai ton bizonytott (Sndor Andrs letben mr megszlettek azok a ksrleti eredmnyek, melyek tnyszeren, tapasztalatilag is igazoltk Einstein elmlett!; az anyag s az energia ekvivalencija: E = mc², a fny elhajlsa, a tr grblete, az idparadoxon, stb., tovbb az elmletbl kzvetlenl kvetkez kozmolgiai modell: az srobbans elmlete is igazolst nyert a galaxisok sznkpe vrsel-toldsnak Hubble ltali felfedezse s az n. httrsugrzs detektlsa rvn) ktsgtelenn tette, hogy a tudomny az rzkelhetsg s a logika svjain mr pusztn csak azrt sem tudja megkzelteni Istent, mert a valsgnak vgtelen szm olyan tnyt sem tudja megkzelteni, amelynek megltre pedig, egy rvid kezdeti tszakaszon, az tnak egy adott elmleti pontjig, a matematika segtsgvel rbukkanhat. gy ht, mikzben ms bizonyossggal nem tudja Isten ltnek mly begyazottsgt behelyettesteni, sztrombolja a trsadalom etikai rendszernek ktanyagt, s ezzel vgveszlybe dnti a civilizcit, st, ennek kolgiai kvetkezmnyeiben, az emberi faj fennmaradst, sajt magt.
Elektromos sznes lmpcskk millirdjai gylnak fenyfk (s feny-utnzatok) milliin az sszkomfortos laksokban, hisz’ ermvek-szerte sznetlen gnek a Kambrium s a Karbon korszak feketv szenesedett erdi, a Krta fekete olajj folysodott hll millirdjai. (Meg a gumiabroncsok, s ms veszlyes szemt.)
De a csillogs mgtt, Szent Karcsony nnepn mindenkinek, aki felelssget rez, hogy milyen vilgkpet (tl az automata-jtkon) d az j nemzedknek, el kellene gondolkoznia azon, hogy a vallsok klnbzhetnek, s az ember akr a tudomnyt is vallss “fundamentalizlhatja”, m Isten ltezst letagadni nagyon kockzatos. A civilizciban az ember makacsul egyedli s legfbb rnak akarja ltni magt, s ekzben szorong: a katasztrfa elrzete nyomasztja. Elektronikus lomvilgban a kzpkor templomnak szerept a televzis Kperny jtssza, s a kpernyn az emberi minsgtl csak egyre tvolt tudatmlyi sztnknek hzelegnek, hogy a “nzettsg” a lehet legnagyobb legyen.
A Kperny eltt pedig estnknt ott lnek a gyermekek s a serdlk.
Krds: megfordthat-e ez a folyamat?
Mra Ferencnek van egy szp elbeszlse az lmnyrl, amikor addig hallgatta elragadtatva a hegedben rejtz tndr nekt, amg szemlyesen meg akarta ismerni a tndrt - s feltrte a hegedt. A hegedben nem volt senki, de a hang-szer nem szlalt meg tbb. S a heged utn most sszetrik az egsz orszgot.
Immr az a tanrnemzedk tant az iskolkban, amely maga is a kperny eltt ntt fel. Ennyi termszettudomnyos ismeret kzepette, a mholdknt kering tvcs s az elektron-mikroszkp trsasgban, nem lehet visszahozni azt az antropomorf Istent, akit Michelangelo oly emelkedett ihletettsggel, hfehr szakllal s kori ruhaviseletben brzolt. m a transzcendens Istent, a valsgosat, a ltezt, aki egyszerre Univerzum-Szellem, s az Univerzumon tl ltez Teremt Szuper-szemlyisg, nem lehet tantani, csak llekbl llekbe tsugrozni, ha van llek, mely sugrforrs is egyttal.
De ma mr szinte csak a titkos gynkk s az atomermvek sugroznak.
A kzpkorban, s az jkorba thzdlag, Isten etikai funkcija ppen antropo-morfizmusban vlt kzzelfoghatv: jutalmazott s bntetett, rk dvssget adott s krhozatra tlt. Majd a tudomny jelentette be ignyt arra a pozcira, melyet addig a valls foglalt el, s ambcija eljutott egszen addig a pontig, ahol a tudomny mveli kzl azok, akik a (httr)hatalom ksrtsnek nem tudtak ellenllni, papjaiv vltak a tudomnynak, s mint ilyenek, hozzfogtak istent jtszani. („Megcsinljuk a modern Magyarorszgot, ljen a Kztrsasg tr!”)
me, az ember. “Boldogtalan Nimrd, mely sajt trbe s sajt vermbe lp” (Erdlyi Jzsef). Mert ppen a Karcsony nnepn, amely a keresztynsg meg- szletsnek nnepe is, illenk tudni, hogy a tudomny - ppen a tudomny! - az emberisg trtnetben kizrlag a keresztynsg szellemi gboltja alatt bontakozott ki. Ami ms szval azt jelenti, hogy termkeny szellemi szabadsgot az embernek csak a keresztynsg adott. Ki tagadhatja a sumir, a babiloni, a krtai, a grg, a knai, az indiai kultrk nagysgt s szellemi plet-egyttest, Bbeleit s zikkuratjait? S mgis: egyik sem volt kpes a tudomny kifejlesztsre. Ez csak a keresztyn kultrnak sikerlt. Akkor is csak a keresztyn kultrnak sikerlt, ha az “eredeti bn” (akkor ppen a hatalom grcss fltse) Galilei-perre ksztette az Egyhzat. Mi tbb, a tudomny akkor is a keresztynsg lnyegbl fakad, ha a jelenkorban egy “tudomny-klrus” vgzetesen a keresztynsg ellen ltszik fordulni. Mert a tudomny is emberi, s az embert, a maga tjn, mindig kisiklatja az “eredeti bn”.
A tudsnl mg veszlyesebb a gnzis, az emberi megismersbe, a tudomnyba, az ember nerbl istenn vlsba, nerbl mindenhatv s halhatatlann vlsba vetett vakhit, melynek kdolt zenete mr nem egyszeren csak annyi, hogy: “az Isten felesleges, teht nincs is”, hanem ennl jval tbb: megtagadja a ltez Istent, elutastja Isten megszentel kegyelmt, teht kevlysgbl fordul ellene. A legveszedelmesebb az ember lelkre a luciferi „fnyhoz” tudshit s hatalmi mnia, legyen az gykereit tekintve ezoterikus, gnosztikus kathar, buddhista vagy „tudsvallsi”, globalizcis vilgllami eredet.
Miben rejlik eme titka a keresztynsgnek?
Abban, hogy a keresztynsgnek sikerlt feloldania az antropomorf Isten-kpzet ellentmondst azzal, hogy Isten semmikppen nem antropomorf. Ennek a meg-oldsnak a kulcsa a megtestesls, hogy Isten trtnelmileg egy tredkmsod-percre, de valjban idben elhelyezetlenl, emberi alakot lttt: emberr vlt, s lehetv tette, hogy az emberi szemlyisg szemlyes emberi viszonyba kerljn vele. Jzus kitapinthat emberi alakja teszi lehetv, hogy minden ember felszabadultan indulhasson felfedez tra az Isten-teremtette valsg univerzumban s betekintsen az isteni teremt technolgiba, anlkl, hogy ez Isten-ismeretnek s Istenhez val viszonynak a lnyegt zavarn. Jzus, azon kvl, hogy figyelmeztetett a Vilgegyetem idben val vgessgre, soha mg csak nem is utalt kozmolgiai krdsekre. A mitikus kpzeldseket leintette: “me, az Isten orszga a ti szvetekben van.” Jzus egsz rdekldse az etika keretein bell maradt. Teljes hromves tant tevkenysgnek trgya s clja: embernek emberhez val viszonya. S ennek a lnyegt ebben az egyetlen szban fejezte ki: szeretet.
Ezrt knlja a keresztynsg az egyetlen lehetsges utat “termszettudomny” s “valls” - valjban: tudomnyossg s istenhit - ellentmondsnak feloldsra. ppen ez az oka annak a modernkori keresztyn-ldzsnek, melyet az antiteista pedaggia “tudomnyos klrikusai” erltetnek a vilgnzeti keresztton toporgkra.
A Karcsonynak gy intellektulis zenete is van az rzelmek melegt jelkpez hagyomnyos gyertyalngok fnyben.
Megmaradni a tendencizus s agresszv antiteizmusnak a fogsgban: szabad akarattal, szndkosan vllalt rvidlts, mely kzelti az nkntes vaksgot.
Boldog, lelkiekben gazdag Karcsonyt, hittl vezrelt tisztnltst mindenkinek.
Vc, 2006. december 13.
Czike Lszl
|