Tnkrettelnk trtnete szakaszokban
2008.02.18. 18:33
Czike Lszl
Tnkrettelnk trtnete szakaszokban
rhatnm, hogy tndklsnk s buksunk – de nem teszem, mert egyrszt Mtys ta mr egyszer sem tndkltnk, msrszt teljesen, vglegesen mg nem buktunk el, mbr sokan ltjk mr az alagt msik vgt, amelyen t nem a fny, hanem a szurokstt szrdik be. Demjn Sndor pldul a sovny tehenek 10 vt jvendli – tudhatja, mirt! -, meg hogy gazdasgi rtelemben mi lesznk Eurpa sereghajtja. Gondolom aggok, betegek s szegnyek antiszocilis elfekvje, a Rmai Klub legends ajnlsra…
De rhatnm azt is, „gyngyvirgtl lombhullsig”, vagy „a Fekettl a Veresig”, „az utols tves tervektl a felzrkztatsi programig”, mely tltsz blffjeivel megksreln mg a fizikai trvnyek meghgst is, ti. hogy nulla vagy negatv gazdasgi nvekedssel rje utol a rohamosan tvolod sszeurpai tlagot – gatyafken, hasmnt, ellenszlben, radsul lefel a meredek lejtn.
A legtallbb cm: hogyan lett a 22-bl 230, s a 100-bl nulla?
Amely „kpletben” elbbi az adssg – utbbi pedig a npvagyon. A rendszervlts (1990) ta a nemzetgazdasg sszestett adssga - dollrban kifejezve – mintegy a 10-szeresre ntt, mg a profittermel mkd tke nagyjbl egszben eltnt. Mindekzben a dollr paritsa (vsrlereje) a forinthoz mrve hozzvetlegesen hromszorosra ntt. Mi okozhatta a kereskedelmi s a mindenfajta cserearnyaink ilyen horribilis mrtk leromlst, nemzeti teljestmnynk s vagyonunk elkpeszt mrtk rtkvesztst?
Ezt fogjuk most nyomon kvetni, hat, nvvel jellt szakaszban.
Fekete-szakasz (1968-1981)
j gazdasgi mechanizmus. A trsadalmi tulajdon csonthja repedezik. A bvl anyagi rdekeltsg feszti a korltokat, miltal a pnzviszonyok nvekv szerephez jutnak. A Magyar Nemzeti Bank – Fekete Jnos elnkletvel – nekilt a produktv vilgbanki hitelek felvtelnek elksztshez. 1970. s 1980. kztt, az utols 5 ves tervek keretben jelents produktv llami nagyberuhzsok valsulnak meg, mindenekeltt az infrastruktra s egyb termel szolgltatsok (pl. a tvkzls, a hrkzls s a kzlekeds) terletn. Mindsszesen cca. 1 millird USD rtkben. Azonban a globlis olajvlsg kvetkeztben a magyar klkereskedelmi cserearnyok rohamosan romlanak, a deficites fizetsi mrleg nem brja el a nvekv adssgszolglatot. A Nemzeti Bank mr a kamatos kamatok fizetsre vesz fel egyre jabb hiteleket, a tketrleszts mr meghaladja cskken fizetkpessgnket.
Medgyessy-szakasz (1982-1989)
Medgyessy Pter, a D-209-es fedett pnzgynk, majd pnzgyr, majd tancsad-vllalkoz, majd bankr, majd megint pnzgyr, st, levitzl miniszterelnk pnzgyi-szakmai s globlis-politikai rtelemben egyarnt Fekete Jnos hsges s mlt tantvnya. A jelzett szakaszban lpett Magyarorszg arra a monetris lejtre, amelyrl azta sincs visszaforduls. Ha valamely orszgbl veken-vtizedeken t tbb pnz s rtk megy ki, mint amennyi bejn, az az orszg egyrszt elszegnyedik, msrszt eladsodik. Gondoljuk csak meg! A bejv pnz – ebben a szakaszban kizrlag bankhitel! – a FED s a Vilgbank ltal papron s/vagy elektronikusan kibocs᭭tott, jobbra fedezetlen „jtkpnz” dollrhitel; ami viszont innen kiment, egyrszt rtkes mezgazdasgi s ipari cikk, ru, msrszt jval az rfolyam feletti rfordtssal, keservesen kitermelt valdi dollr, a kamatos kamatok trlesztseknt. Vagyis ami pnz bejtt, a hitelez klfldi bank „fizette”, ami meg kiment, azt munkja valdi rtkeivel az egsz magyar np. A bejtt jtkpnz nem termelt j rtket, mert – szemben a korbban felvett 1 millird dollr „valdi” hitellel, amit produktv beruhzsokra fordtottunk – azt teljes egszben kamatfizetsre kltttk. Ebben a szakaszban eladsodtunk s elszegnyedtnk, fellngolt az inflci – mert a magyar nemzetgazdasg egyhelyben topogott, mikzben a GDP jrtk-hnyada, mint az ablakon kidobott pnz, a felvett hitelek kamataira folyt el. A MNB bels mhelytanulmnyai lerjk, hogy az emltett 1 millird dollr hitelt sszesen 11 millird dollr kamattal terhelten fizettk vissza. Az egyre vesztesgesebben termel magyar llami vllalatok mindegyikre jelkpes jelzlog kerlt – a Vilgbank s a tbbi hitelez szmra a teljes magyar nemzetgazdasg jelentette az egyetlen fizetsi garancit. A magyar trsadalmi tulajdon – szrevtlenl – a titokban felvett prtllami hitelek fedezetv alakult t. s hogy az adssgspirlra felptett adssgcsapdbl soha tbb ne szabadulhassunk ki – Medgyessy Pter veznyletvel belptettk Magyarorszgot a Nemzetkzi Valutaalapba s a Vilgbankba. Aztn mr jhetett – a szanls.
Antall-korszak (1990-1993)
Amit nagy ravaszul – rendszervltsnak neveztek el. (Mrmint: a szanlst.) Ugyebr, mindenki ismeri a kznapi letben „rvnyes” kzmondst: „Keresd a nt!”. Nos, a nemzetkzi politikban ez gy „mdosul”: „Keresd a pnzt!”. Vgs soron mindent a pnz, a profit mozgat. nmagban vehet politikai rdek, motivci nincs is – minden „rtatlan” terv vagy cselekmny mgtt is monetris s profit megfontolsok keresendk. A rendszervlts valdi clja teht nem a magyar np kommunista uralom alli „felszabadtsa” volt, hanem a magyar nemzetgazdasg szanlsa, vagyis termel kapacitsainak privatizlsa s leptse, a magyar beruhzsi s fogyasztsi piac megszerzse – a hitelek miatti jelzlogkvetels behajtsa rvn potom ron. Azrt, hogy a magyar trsadalmi tulajdon „csonthjas burkt” az talakulsi s trsasgi trvnyekkel (Srkzy Tams) feltrjk, miltal minden hasznlhat rtk s jvbeli profit – most mr kzjogilag is – a nemzetkzi rszvnytke tulajdonba kerl. Nmeth Mikls, reform-kommunista miniszterelnk, nhny hnappal a hatalom sznlelt tadsa eltt, fontos, drmai bejelentst tett. Magyarorszg klfldi adssga - a lert elzmnyek utn s dacra - 22 millird dollr (1990). Ez a bejelents akkoriban, amikor a „demokrcink” mg a mainl is kisebb gyerekcipben jrt, nem kavart semmilyen vihart, hiszen a 10 milli magyar jszerivel azt sem tudta, mi az, hogy llamadssg. (Az a msik bejelentse sem aratott klnsebb kasszasikert, miszerint mernylet kszlt ellene, a mg regnl miniszterelnk ellen.) Nos, nzzk a hatalom „tadsa”, mint kasszazrs krli fontosabb makroszint adatokat. Kls llamadssg: 22 millird dollr. Hogy ez ttelesen hogyan, mibl jtt ssze, soha nem rszletezte, mutatta be, hagyatta jv (pl. az j Orszgylssel) senki. Csak gy elfogadtk, tvllaltk, mint a Nmeth-kormny legitim (?) hagyatkt. Csak a hatalom, a zskmnyszerzs tvlati lehetsge szmtott; arra senki nem gondolt, hogy az „eltallt” adssg levethetetlen, vrl-vre nvekv malomkknt hzza a vz al Magyarorszgot, majd mg 2008-ban is, st, taln mindrkre. Az gynevezett ’bels llamadssg’, mrmint a forintrt rtkestett llamktvnyek llomnya akkor mg nulla volt (ezt csak az vtized kzepn vezettk be). Valutatartalk: nulla. Klfldi befektets vagyis „bejv tke”, illetve annak llomnya – gyakorlatilag nulla. llami vagyonbl mkd tke: a vilgbanki szakrtk – nyilvnossgra nem hozott – globlis, mrtktart felrtkelse szerint: 80-100 millird dollr, zleti-piaci rtken mrve, ami a tks vagyonrtkels gyakorlatban a mkd tke hozadkaknt vrhat profit jelenrtkre diszkontlt, tkstett sszegvel egyenl. Igen m, de a privatizci sorn a klfldi befektetk hivatalosan nem piacot, hanem csdportfolit vsroltak, ezrt 10-szeres haszonnal vettk meg a magyar termelkapacitsokat, s valjban a piacot.
Az Antall-adminisztrci kt trtnelmi hibt kvetett el.
Egyrszt jogfolytonosan tvllalta az „rklt” 22 millird dollr (ekkor mg: llamadssg = nemzetgazdasgi adssg - az MNBnek devizamonopliuma volt, a forint mg nem volt konvertibilis) adssgszolglatt, anlkl, hogy fellvizsgltatta volna, mibl is ered(t). Msrszt pnikszeren elindtotta, szinte a teljes mkd tke alapos elkszts nlkli privatizcijt, mintha tnyleg csak jelzlogjog-rvnyestst teljestene, kvzi kls knyszer alatt, pedig mg Soros Gyrgy is az ellenkezjt tancsolta. Schamschula Gyrgy, aki ezidtjt Antall szemlyes tancsadja volt, rsaiban szintn megemlkezik arrl, hogy Antallt senki s semmi nem ktelezte, sem az llamadssg tvllalsra, sem a kampnyszer, tgondolatlan privatizcira. A terve az volt, hogy a bevtelbl kifizeti a teljes adssgot, a maradkot pedig llami befektetsekre s szocilis juttatsokra klti. Mint tudjuk – ebbl nem lett semmi. A kposzta mind elfogyott, de a kecske sem lakott jl. Mra az llami vagyon az eredeti rtk 10 %-ra olvadt, az adssg pedig a tbbszrsre ntt. Az sszesen cca. 8-12 millird dollrnyi privatizcis bevtel meg minden vben eltnt az llami kltsgvets feneketlen, a becsdlt nagybankokat is konszolidl bendjben…
Horn-szakasz (1994-1997)
Az 1995. s 1996. v makrogazdasgi szempontbl a rendszervlts utni idszak kt legrosszabb ve; ennl kiltstalanabbnak tn csak a 2007. s a 2008. (lesz) mondhat. (Akkor Bokros-csomag, ma Gyurcsny-Veres csomagok tucatjai, Kka-szafaldval feldsztve.) Az inflci az gbe szktt – 28-30 % -; a bankkamatok persze mg ezt is meghaladtk. A gygyt rvgsnak mondott Bokros-csomag hatsra a relbrek ismt mlyen az 1989-es szint al zuhantak, s ekkor rtk az els slyos tallatok az ltalnos egszsgbiztostst s az ingyenes orvosi elltst is. A bdzsn ttong hatalmas lyukakat a ptllagos privatizcis bevtelekkel igyekeztek betmni, cca. 4 millird dollrrt eladtk a teljes energia-szektort egy nmet-francia llami konzorciumnak, 8 % tkearnyos llami profit-garancival. A tranzakci egsz bevtelt az llamadssg cskkentsre fordtottk, mely a szakasz vgre gy is meghaladta a 38-40 millird dollrt. Viszont „els zben” sikerlt valutatartalkot kpezni, 10-12 millird dollr sszegben. Megemltend, hogy 1998-ra az eredeti llami vagyon mintegy 70 %-t mr privatizltk, melynek a dnt hnyada multinacionlis cgek tulajdonba kerlt. Az llam megkezdte a forintrt vsrolhat llamktvnyek kibocstst is, miltal megkezddtt az llam eladsodsnak msodik, „belfldi” szakasza, melynek lnyege, hogy a kltsgvets nvekv hinyt llamktvnyek eladsval fedezik, ami tovbb fokozza a tvlati eslytelensget, hiszen az llamktvnyek kamata (a vsrlk profitja) – 20-25% - jval meghaladta a banki hitelkamatok mrtkt. Az idszak vgn mg sor kerlt egy klns tranzakcira is – amelyet a leghevesebben Torgyn Jzsef, az FKgP elnke tmadott -, nevezetesen az n. adssg-konverzira 2000 millird forint sszegben, ami azt jelentette,
hogy az MNB ltal eltallt jabb dollr-adssg egy rszt knyvelstechnikailag bevittk az llami kltsgvets „al”, kamatozv tve azt, ezzel mg tovbb nvelve a bdzs amgy is egyre elviselhetetlenebb kamatterheit, amelyek mr akkor is a kltsgvets 20-25 %-os hnyadt tettk ki.
Orbn-szakasz (1998-2001)
A forint konvertibiliss vlt, az MNB deviza-monopliuma is megsznt. Ettl kezdve minden termszetes s jogi szemly is hozz᭭juthatott klfldi hitelekhez – ennek okn megklnbztetjk az llamadssg s a nemzetgazdasg adssga fogalmakat, melyek kzl termszetszerleg a msodik jelenti a nagyobb hitelsszeget, mert az llam adssgn tl tartalmazza a vllalkozsok, a kereskedelmi bankok, az nkormnyzatok s a magnszemlyek hiteleit, tartozsait is (belertve termszetesen a multinacionlis nagyvllalatok hitelllomnyt is), mivel mindezen tartozsok kamatait, profitjt s tketrlesztst is a belfldi magyar munkateljestmnynek kell kitermelnie. A szakasz sok tekintetben jelents javulst eredmnyezett, mind a makro-, mind a mikroszfra gazdlkodsi mutatit illeten. A kls llamadssg mintegy 43 millird dollrra rgott, m a bels llamadssg jelentsebben ntt; az idszak vgre elrte a 9000 millird forintot. A valutatartalk sszege jelentsen nem vltozott. Az Orbn-kormny is folytatta a privatizcit, m sokkal szolidabban, mint eldei tettk. Az llami vagyon maradvnyrtke az 1990. vinek mr csak kb. 20 %-a.
A gazdlkod szervezetek s a magnszemlyek, az llampolgrok egyarnt joggal remlhettk, hogy a szolid konjunktra-idszak tovbb folytatdik, hiszen a tretlen fejldshez minden gazdasgi felttel adottnak ltszott. Nem gy trtnt. A kormnyvlts utn, minden elzetes eljel nlkl „kiderlt”, hogy Magyarorszg ismt „slyos vlsgban” van, noha a nemzetgazdasg – a pannon puma – „dbrg”, mgis legott jbl eret kell vgni rajta.
Gyurcsny-szakasz (2002-2008)
Az Eurpai niba trtnt belpsnket kveten eltrbe kerlt az gynevezett maastrichti kritriumok teljestse, miszerint az llamadssg nem haladhatja meg a GDP 60%-t, a kltsgvets hinya pedig a GDP 3%-t. A szakaszban mindkt ktelez elrst alaposan megsrtettk, radsul kozmetikzott adatokat szolgltattunk Almunia biztosnak, azrt, hogy a valsgosnl kedvezbb mutatkat produklhassunk. De ms gondjaink is vannak. nis (belpsi) elrs az inflci fkentartsa, leszortsa is, legalbb vi 2% al, m Magyarorszgon a tnyleges inflci mrtke ismt ktszmjegy, ami az euro bevezetsnek egyik legfbb akadlya. A nemzetgazdasg teljes kls adssga 2006 janurjban, a Magyar Televziban megjelent adat alapjn 66,3 millird dollr volt. Ma, 2008-ban – tekintve, hogy nemcsak az llam, de a gazdlkod szervezetek, a bankok, az nkormnyzatok s a lakossg is egyre nvekv mrtkben eladsodik a klfldnek – a nemzetgazdasg sszevont adssga kb. 130-140 millird dollrra becslhet, amibl mr a lakossgi eladsods kzztett sszege nmagban tbb mint 30 millird dollr. A kls llamadssg pontos sszege nem ismert – minimum 70-80 millird dollrra rghat -, tekintve, hogy sem a maastrichti kvetelmnyekhez mrt adatban, sem a kltsgvets adssgszolglatban nem szerepel. Ezekben csak az llamktvnyek llomnya – a „belfldi” adssg – szerepel. Hivatalosan az llamktvnyek forintban nyilvntartott llomnyt nevezik llamadssgnak, vagyis azt az sszeget, mely kzvetlenl az llami tevkenysgek kvetkeztben keletkezett, s mint ilyen, egyrszt a kamatszolglat, msrszt a maastrichti viszonyts alapjul szolgl. Ez az sszeg – teht a „hivatalos” llamadssg – jelenleg cca. 18000 millird forint krli, ami a GDP mintegy 80%-a, a 60 %-os nis limittel szemben. A teljes kamatszolglatot Magyarorszg azonban nem a „hivatalos llamadssg” utn, hanem a nemzetgazdasg teljes adssga utn fizeti. Mekkora lehet az sszeg?!
Ht, ugye – minimum a kett (klfldi s belfldi) sszege, vagyis 140 + 90 = 230 millird dollr. m mg ez az sszeg sem teljes. Ez ugyanis csak az ves kamatszolglat alapja, mrpedig a tkehozadk nem kizrlag kamat formjban keletkezik, illetve hagyja el az orszgot. Tkehozadk a profit is, ami nem a banktke, hanem a termel tke hozadka. Hogyan becslhetnnk fel, mennyi profitot termel (s visz ki) a privatizlt, multinacionlis mkd tke? Induljunk ki abbl, hogy a klfldi befektetsek llomnya 50-60 millird dollrra becslhet (1998-ban, amikoris a privatizci lnyegben befejezdtt, ez a szm 20 millird dollr krli volt). Ez azonban csak „az n. zldmezs” beruhzsok sszrtke lehet, amiben nincsen benne az a termeltke-rtk, amely az llami vagyon kampnyszer privatizcija sorn vlt multinacionlis tulajdonn. Mint bemutattam, ennek piaci-forgalmi rtke az 1990-es dollrparitson szmolva cca. 80-100 millird dollr volt, ami tszmtva a mai paritsra 250-300 millird dollr krli rtket ad. A hrmat (230 + 50 + 250) sszeadva – minimum 500 millird dollrnyi n. „tketartozs” addik, a felvett hitelekbl, no meg egyszeren abbl, hogy a privatizlt vagyon mr nem a magyar nemzetgazdasgnak termeli a profitot, hanem a multinacionlis tulajdonosnak, aki az tlagprofitrtnak megfelel hozadkot realizlja, ami tkearnyosan szmolva vi 8 %...
Felmerl a visszafizethetsg krdse - mint minden kapott hitellel, klcsnnel, tartozssal kapcsolatban. Aki gondolkodik s szmol egy kicsit, az vilgosan tltja: lehetetlen. s nem elssorban a visszafizetend sszeg intergalaktikus mretei miatt. Mert mibl is lehet visszafizetni – kamatos kamatostul – brmilyen tartozst? Tbbletjvedelembl, ptllagos profitbl. Pont ez az, amire a mi orszgunknak mr semmilyen lehetsge nincs, hiszen ppen az a mkd tknk veszett oda az llami vagyon 8-10 ves elprivatizlsa sorn, amely a profittermelsre alkalmas volt. Most vgre be kell ltnunk – aritmetikai s kzgazdasgi egyszeregy -, hogy sem a kamatokat, sem a tketartozst nem tudjuk soha visszafizetni, egyszeren azrt, mert nincs semmilyen profittermel portfolink. Emiatt egyetlen „lehetsgnk", hogy mindig j hiteleket vesznk fel, egyre roml felttelekkel, csak azrt, hogy a mr meglv hiteleink adssgszolglatt fizetni tudjuk.
Ma ppen ez folyik – llami s egyni szinten egyarnt.
Az emberek elveszik harmadik-negyedik – mondjuk – Citibank hitelkrtyjukat, a szegny orszgok s npek kifosztsban egyeslt nyugat-kelet s kelet-nyugat knyradomnyt, csak hogy befizessk a tbbi krtya hasznlatnak pp esedkes kamatszolglatt. A magyar llam is ezt teszi, minimum 1982 ta.
Az adssgunk pedig nttn n.
Ht ezek azok az okok, amirt vrl-vre egyre tbb adt s jrulkot kell fizetnnk, s ez a generlis, vtizedek ta elhazudott oka annak is, hogy most mg az egszsgbiztostsunkat is elveszik.
Amirt hiba dolgozunk egyre tbbet, semmi ltszata nincs.
Ja, a valutatartalkunk jelenleg 16 millird dollr…
Htra van mg egy szomor, s egy tragikomikus ttel.
Az nis csatlakozsunk egyik – alrt – szerzdses felttele volt, hogy a magyar termfld vljk az nis mkd-tke piac szerves, mobilizlhat rszelemv, vagyis vljk eladhatv s megvehetv. A kapott 7 ves moratrium jvre lejr…
S a vgre a tragikomdia, hogy knunkban nha nevessnk is.
Az egyik televziban hallottam a minap, hogy Karsai r, az MSZP renitens orszggylsi kpviselje lltlag a kvetkezket mondta az t krdez riportereknek: „Szerintem az nis tmogats csak Bajnai Gordon laptopjn ltezik.”
n nem nevettem ezen.
Vc, 2008. februr 18.
Czike Lszl
|