Gyurcsány portfoliót oszt
2008.04.08. 19:35
Czike László
Gyurcsány portfoliót oszt a népnek
Gyurcsány Ferenc, szeretett miniszterelnökünk néhány hete bejelentette az Országgyűlés előtt népének, hogy mintegy 250 milliárd forintnyi nagyságrendben mozgásteret lát, némileg csökkentendő a reánk malomkőként nehezedő adóterheket. Azóta kiderült, hogy a legismertebb szakértők – például a MNB elnöke – szerint 2500-3000 milliárd forinttal kellene csökkenteni a költségvetés terheit, hogy a költségvetés „egyensúlya” megőrizhető legyen. Tehát 2008-ban további megszorító csomagok és adóemelések várhatók, nem pedig adócsökkentés. Lassan már a dolgok ellenkezője sem igaz.
Hogy lehet az, hogy az elmúlt évek drámai adó-és járulékemelései után hirtelen adócsökkentésre nyílt, nyílik lehetőség? Ennyire sikeres lenne a Felzárkóztatási Program eddigi kérészéletének teljesítése? Annyi pótlólagos többletet beszedtek már tőlünk adóból, járulékból, a járulék pótjárulékából, vizitdíjból; annyi potyautast lelepleztek, hogy túlcsordult a maastrichti vájdling? Immár olyan alacsony lenne az államháztartásunk hiánya, és akkora adósságtörlesztést teljesítettünk, hogy fellélegezhetünk? „Leszóltak” volna az Unióból, hogy most már hagyjatok a népnek is? Nem. Egyszerűen arról van szó, hogy a három igenes, győztes népszavazás óta Gyurcsány még jobban megrémült, s amit ér, kezdené osztogatni.
Nem keletkezett semmilyen mozgástér, most sem.
Amit adócsökkentésre „szánnak”, annak összege belül van a statisztikai hibahatáron. Ha mondjuk 250 milliárdot „fordítanának” adócsökkentésre, ez a GDP 1 %-a, vagyis éppen az a mérték, amivel a mai stagflációban az ország bruttó teljesítménye állítólag nő.
Fogalmuk sincs róla, hogy hol tartanak. A makro-számok, mutatók – ahogy esik, úgy puffan – spontán, „önmaguktól” alakulnak, s a mért „tényadatokra” sem ajánlott mérget venni. A GDP ugyanis olyan számított összeg, amelynek a képzési módja eleve magában hordja önnön növekedését. Tudni kell, hogy a GDP csökkenése normális körülmények között spontán sohasem következik be -hogy mégis csökkenjen, ahhoz természeti vagy társadalmi kataklizmának kell történnie. Ha valamely ország statisztikája stagnálást mér, az egyrészt azt jelenti, hogy dekonjunktúra van, másrészt azt, hogy az ország vezetése teljesen tanácstalan.
A GDP 1 %-a így nyugodtan elkölthető, akár béremelésre, akár az adók csökkentésére is, ettől a világon semmi nem változik. Ettől a mértéktől sem szegényebb, sem gazdagabb nem lesz senki.
Sem az állam, sem a polgárai - egyikük sem érzi meg.
Ugyanígy vagyunk Gyurcsány miniszterelnök „meglebegtetett népi részvény program”-jával is. Olyan - még állami - vállalatok részvényeit akarja „kedvezményes árfolyamon” megvásárlásra felajánlani a magyar állampolgároknak, amelyeket előbb még tőzsdére kell vinni. Ez jelentős költséggel is jár, ami cca. 15 %-kal csökkenti e vállalatok részvényeinek értékét. Az egyszerűség kedvéért most tegyük fel, hogy a bekonferált akció sikeresen végbemegy. Tekintve, hogy eleve csak nyereséges vállalatok tőzsdére vitele – és értékesítése – képzelhető el, nyilvánvaló, hogy a nyereség, amit értékesítésük előtt realizáltak, az eladás után kiesik az állami költségvetés bevételéből. Feltéve, hogy mondjuk, 10000 ember vásárol ilyen „népi” részvényeket – ők esetleg „jól” járnak -; 9 millió 990 ezer ember rosszul fog járni. A kieső költségvetési bevételeket ugyanis (netán burkolt) adóemeléssel fogják kiegyenlíteni, mivel más megoldás nincs. Nos, ez azt jelenti, hogy 10000 állampolgár kétes „előnyéért” 9990000 adóhátránnyal fog megfizetni. Érdemes?
Ebben a kísérleti országban minden folyton lebeg.
Lebeg a benzin ára, majd meghaladja a 300 forintot. Lebeg az euró árfolyama, majd eléri a 300 forintot; ám bevezetni akkor sem fogják, inkább eltörlik a forint árfolyamsávját is, hogy a devalvációnak immár technikai korlátja se maradjon. Lebegnek az árak, lebegnek a kamatok, s hamarosan már a béreket is lebegtetni fogják. Lebegő ország leszünk; mint a Mohamed koporsói ég és föld – beteg adóalanyok a kórházban, a kórterem és a folyosó között.
Lebegni fognak az adók is – választások után mindig feljebb, az új választások előtt mindig lejjebb fognak lebegni; de csak a statisztikai hibahatáron belül. A szilárd trendet és a szilárd talajt végleg elfelejthetjük. Felettünk lebeg féltőn-óvón az MSZP szociális platformja, s a miniszterelnök legújabb janusarcú reformjai.
A mértékeket sűrűn korrigálja a fontoskodó SZDSZ.
Ám most a janusarcok hirtelen mosolygósra változnak.
Mert az ősszel újabb népszavazás jön, mely majd végleg elsöpri az elfuserált egészségügyi reform (törvény) kényelmetlen maradványait is. Majd jövőre az EU-s képviselő-választás, végül 2010-ben a magyar országgyűlési képviselők megválasztása.
Adni kell, mert kér a nép, mégha a kenyeret mind el is lopták.
Ha nincsen valódi kenyér, hát teremteni kell kevés virtuálisat.
Gyurcsány mostantól már pitizni fog a népnek.
Ne higgyünk neki!
|