lo s mirha
2008.04.09. 20:55
Czike Lszl
lo s mirha
Azt lmodtam, hogy gyztnk.
Hogy Gyurcsny s bandja eltakarodott, s elmeneklt klfldre.
lltlag a Gazprom menektette ki ket Rodostba, Rkosifalvra.
Mind a 2413-an disszidltak, ezrt nem is maradt kit felelssgre vonni. Az j kormny ltalnos amnesztit hirdetett – helyrellt a trsadalmi bke. Liberlisok s konzervatvok bkejobbot nyjtottak egymsnak, de aki bkebalt kapott, az sem jrt rosszabbul.
„Nem llunk bosszt senkin!” – jelentette ki Orbn Viktor.
A Fidesz egymaga ktharmados tbbsget szerzett, gy a kormnyalaktshoz nem volt szksge koalcis partnerre. Orbn Viktor s szorgalmas csapata azonnal nekiltott az orszg stabilizlshoz.
Mindenekeltt az llami kltsgvetsben kellett rendet teremteni.
Az j miniszterelnk haladktalanul, minden jelents problmra kiterjed, komplex megoldst knl programmal llt el, amelyet az Orszggyls egyhanglag meg is szavazott. A vgrehajts pozitv eredmnyei hamarosan meg is mutatkoztak.
A leggetbb krds – amely nem trt halasztst – a gazdasg fellnktse volt, hiszen a stabilizci csak dinamikusan nvekv GDP mellett kpzelhet el. A Fidesz-kormny mr els intzkedsei egyikeknt bevezette az egykulcsos adt; ennek megfelelen az FA, az SZJA, a forrsad, a kamatad, az osztalkad, az ingatlanad s a multik rszre idkzben bevezetett „befektetsi ad”, valamint az egszsggyi jrulk s a nyugdjjrulk mrtke egyarnt, egysgesen s egyetlen kulccsal 18 %-ra vltozott. Az llami kltsgvets bevtele a kvetkez kt v alatt a msflszeresre ntt, a gazdasgi nvekeds mrtke 8 %-ra ugrott fel. Megsznt a krnikus kltsgvetsi deficit, s szufficitre vltott t. Ez egyrszt azt jelentette, hogy – az idkzben 2 %-ra mrskldtt inflcis rta mellett is – ugrsszeren megnvekedtek a kzj (pl. trsadalombiztosts, nyugdjbiztosts, szocilis juttatsok, nemzeti infrastrukturlis nagyberuhzsok, llamadssg-cskkents, stb.) rdekben mozgsthat s felhasznlhat erforrsok, msrszt gyakorlatilag felszmoldott a feketegazdasg, a hirtelen megjavult adfizetsi fegyelem kvetkeztben.
Orbn azonnal visszalltotta az ltalnos s ingyenes egszsggyi elltst, a helyrelltott llami trsadalombiztosts keretben, ami a megelz „tkos” rendszer – az 1990-es rendszervlt kormny ltal is garantlt - egyik legnagyobb kzjlti vvmnya volt. Megszntette a regionlis egszsggyi pnztrak „rendszert” s „versenyt” is, ami knban fogant, s a vilgon semmi rtelme nem volt. A gygyszerek rait a nyugdjasok ltal is elrhet mrtkre cskkentette vissza, a gygyszergyrtkkal trtnt stratgiai megegyezs utn. A krhzi ellts is visszallt a normlis mederbe, - megsznt a betegek sszevissza hurciglsa az orszgon bell.
A kormny hatkony intzkedseket tett egyes, mr elviselhetetlenl, mi tbb, kptelenl magas kzszolgltatsi djak, elsknt a villanyramdjak, a vzdjak, a tvkzlsi-s tmegkzlekedsi djak relis szintre mrsklse rdekben is.
Orbn intzkedett az letsznvonal ltalnos nvelse rdekben is. Felemelte a minimlbrt havi brutt 150 ezer forintra; annak relrtke gy elrte az unis tlag egyharmadt. Emellett felemelte – volt mibl, hiszen a GDP nvekedse lehetv tette! – a nyugdjakat, egysgesen 20 %-kal, s a visszalltott 13. havi nyugdj mellett elrendelte a 14. havi nyugdj bevezetst is. A nyugdj-korhatrt egysgesen 58 vre cskkentette.
A gazdasg az sszer s npbart – let-s vllalkozsbart – trvnyek hatsra soha nem ltott lendletet vett. Az j ad-s jrulkrendszer az llami kltsgvetsre gyakorolt egyensly-helyrellt hatsa mellett a vllalkozsi kedv hirtelen felvirgzst is eredmnyezte. Kt-hrom v leforgsa alatt 800000 j munkahely teremtdtt, szinte a semmibl, ennek eredmnyeknt gyakorlatilag megsznt a munkanlklisg. Orbn j programknt meghirdette a teljes foglalkoztats mielbbi elrst is.
Orbn kiemelt feladatknt kezelte a polgrosods fellendtst.
Meghirdette a nemzeti-npi tulajdonosi programot, melynek keretben s rvn a magyar nemzeti ipar, mezgazdasg s kereskedelem jbli megteremtst tzte ki clul. llami alapokat kpzett egyrszt npi rszvny-csomagok sszelltsa, msrszt a csaldi (mez)gazdasgok mkdsnek hossz tv financilis megalapozsa cljra. Az unis plyzati pnzek felhasznlst teljesen tlthatv tette, miltal megsznt az llami s az nkormnyzati korrupci. A felhasznls dnt hnyadt a kistrsgek, a falu letviszonyainak a helyrelltsra, a vidki infrastruktra felfejlesztsre sszpontostotta. Kitntetett fontossgnak tlte az llami oktats eredeti sznvonalnak jrateremtst, mert az elmlt vtizedek liberlis „reform”-mnija gyakorlatilag amerikai szintre zllesztette a magyar kzoktatst, annak minden szintjn.
Orbn a vidk letviszonyainak jrateremtse rvn megoldotta a cigny lakossg foglalkoztatsi s szocilis problminak jelents rszt is. Az unis plyzati pnzek 20 %-t egy specilis alapba klntette el, melyet csak roma foglalkoztats munkahelyek ltestsre hasznltak fel. Ez az intzkeds a tovbbiakban a ptllagos GDP-nvels akcelertorv, kln motorjv is vlt.
A kormnyf elrendelte: modernizlt formban vissza kell lltani a vidk eredeti kzelltsi, kzszolgltatsi viszonyait – j krhzakat is ptett s nyitott, s jra megnyitotta a bezrt kistrsgi postahivatalokat is. Megszntette a MV s a BKV finanszrozsi problmit is, nyltan deklarlva, hogy a tmegkzlekeds ppgy kiemelt llami feladat (marad), hossz tvon is, mint az egszsggyi alapellts, amely minden magyar llampolgr alanyi joga.
A GDP dinamikus nvekedse generlis javulst hozott az orszg klkereskedelmi teljestmnyben is; megsznt az immr kzel 4 vtizedes „magyar tok”, mr ami az export-import mrleg krnikus hinyt, s ezen keresztl a fizetsi mrleg vi, 20 ve tlag 3-4 millird USA-dollros hinyt illeti, ami eladsodsunk f oka. A nemzetgazdasg fizetsi mrlege pozitvra vltott, megteremtve az vtizedek alatt remnytelenl felhalmozdott dollradssgunk valamikori visszafizetsnek elvi lehetsgt.
Orbn Viktor s lelkes, hozzrt csapata klns sllyal s eredmnyesen valstotta meg az llamadssg-krds stratgiai megoldst is, felszmoland azt az llapotot, miszerint a kltsgvets 30-40 %-a, st, tbb, mint a teljes szemlyi jvedelemad befizetsnk is mr alig-alig fedezte az llamadssg-szolglatot. Felszmolta a tarthatatlan llapotot, amely szerint az llam mr csak a kamatok fizetsre vesz fel egyre jabb hiteleket, anlkl, hogy a tkeadssg valamikori visszafizetsre a leghalvnyabb remnye is lenne. Sikerlt is meglltani a tovbbi eladsodst, a hitelezk megrtettk Magyarorszg kivtelesen szorult pnzgyi helyzett, s hozzjrultak az llamadssg teljes ttemezshez, st, mg jelents kamatknnytst is adtak. A klfldi befektetk, a multik s a nemzetkzi nagybankok azonnal tlttk a hozott kormny-intzkedsek tvlati racionalitst, st, sikerlt velk mg abban is megegyezsre jutni, hogy vllaljanak arnyos rszt a kzteherviselsben. Magyarorszg pr v leforgsa alatt teljestette az n. maastrichti kvetelmnyeket, s jbl az EU „hz” orszgv vlt.
A belpolitikban is korszakos vltozsok kvetkeztek be.
Mivel nem jutottak a parlamentbe, finanszroz hjn megsznt az MDF s az SZDSZ, viszont jjalakult a Kisgazda Prt, s bejutott az Orszggylsbe az MSZP-bl kivlt Szocilis Platform, az nll Keresztnydemokrata Prt, valamint a megersdtt, jjszervezdtt Szocildemokrata Prt is. Az MSZP hrom rszre szakadt, tovbb szaportva a parlamentben az 1-2 %-os kis prtok szmt.
Magyarorszg gazdasgi s mentlis rtelemben is feltmadott.
Az EU a tovbbiakban kvetend pldaknt lltotta eredmnyeinket az jonnan felvett orszgok el is.
Hazarkeztnk, Eurpba.
Csak fel ne bredjek…!
|