Msok rsai : Freund - A politikai helyzet elemzse |
Freund - A politikai helyzet elemzse
2008.11.09. 17:41
Tamas F. Freund, Ph.D., D.Sc.
Director
Institute of Experimental Medicine
Hungarian Academy of Sciences
Budapest
A politikai helyzet elemzse - hogy mindenki tisztn lsson a 2008. februr 18-i Gyurcsny rtkels ellenpontjaknt.
A 2007 v az 1989-es politikai vltozsok ta a leghosszabb v volt. A 2007-es v 2006. szeptember 17-n kezddtt s valsznstheten valamikor 2008 mrcius 9-n fejezdik be a npszavazssal. Ez a hossz esztend vltozatos, fordulatos v volt. A politikai paletta trendezdse helyett politikai ptcselekvsek sokasgt hozta. Egy nagyon fontos momentum kr koncentrldott minden: a Gyurcsnyi hatalmi gyakorlsi rendszer egy majdnem diktatra teljes kiptse kr.
A Gyurcsny rezsim rendszernek kiptse
Gyurcsny Ferenc a 2007-es vben kiptette s megszilrdtotta a hatalmt az MSZP-n bell. A politikai csatrozsok sorn folyamatos hatalom- s erkoncentrcit hajtott vgre, a sajt csaldi kapcsolati tkjt s zleti partnereit bejuttatta az llami irnytsba. Az MSZP-t ez alatt az idszak alatt sikerlt betagozni a hlzati rendszerbe. Az MSZP vezeti ltal korbban eltartott vllalkozsok a gyucsnyi network hlzati rendszertl kapjk mr a megrendelseket. Ehhez a krhz csatlakoztak a helyi szocialista hlzat kzepes forgalm vllalkozsai. Ezzel egy olyan tfog gazdasgi-politikai hlzat jtt ltre, amely alkalmas a prtfinanszrozs egy kzben val koncentrlsra. Ennek egyik ltvnyos eleme - leleplezdse - volt a Zuschlag-gy s a helyzet komolysgt Karsai dhs nyilatkozata mutatja.
A politikai struktra meghatrozsa:
a Gyurcsny-rezsim a mdia megjelensek ltal rzkelhet s gazdasgi eszkzkkel kontrollt politikai irnytsi mdszer. Lnyegt tekintve az llam tlzott jraeloszt szerepnek flismerst kihasznl forrs, kontrollon, egyszemlyi dntsen alapul politikai rendszer.
Trtnelmi pldkat tekintve taln a Juan Domingo Peron ltal kiptett flfasiszta neoliberlis kvzi diktatrhoz hasonlthat. A plda annl is inkbb megll, mivel Peron szocildemokratnak tartotta magt. "Br Pern szimpatizlt az olasz fasizmussal, maga nem hozott ltre klasszikus rtelemben vett totlis diktatrt. A fasiszta modell egyes elemeit akarta alkalmazni Argentnban, mert azokban a megksett tks fejlds felgyorstsnak biztostkait ltta. Ennek rsze volt a jobboldali szocilis-gondoskod llam megteremtse is." Ksbbiekben ezt a szocilis gondoskodson keresztli szavazat vsrls, majd a msodik ciklusban a "gondoskod llamot" szmolta fel.
A Gyurcsny-rezsim politikai viselkedse sokban hasonlt a flfasiszta llamszervezshez. A termel komplexumok magntulajdonak, de termelsk nyeresgessgt az llami tmogats biztostja. A trsadalmi pnzek magncgek beruhzsaiban kerlnek befektetsre, lehetsg szerint klfldn, ahol a trsadalmi ellenrzs ezt nem ri utol. A nagy cgek felgyel bizottsgi posztokat biztostanak a Gyurcsny-network tagjainak, akik a pozci halmozsval biztostjk a szolgltatsok s a hsg ellenrzst.
A Gyurcsny rezsim gazdasgpolitikja
A Gyurcsny-gazdasgpolitika nagyban hasonlt a Peron-fle politikra, azzal a klnbsggel, hogy amg a peronizmusban az llamostott vllalatokat adtk ki "hbrbe", addig a Gyurcsny-hlzat valdi magntulajdonba veszi az llami eszkzket. A klnbsgek azonban itt ki is merlnek.
Argentna vidki lakossgnak elszegnyedst a peroni gazdasgpolitika okozta.
Az IMF ltal preferlt pnzek egy lpsben kerltek a Peront tmogatk kezbe.
A Gyurcsny-hlzat tagjai az EU forrsokkal s az llami klcsnk elgetsvel ptettk le a prosperl gazdasgot.
A Magyarorszgon foly gazdasgpolitika hrom alapelvbl ll: (1) szlesteni a kiszolgltatott elszegnyedett nprteget, akik az llami jraelosztstl fggenek; (2) a rtegek egymssal versenyeztetse a folyamatosan, szndkosan cskken, cskkentett forrsokrt; (3) egy nfinanszroz szk elit ltrehozsa, amely korltlanul rendelkezik az llami f bevteli forrsok sztosztsa felett.
A kiszolgltatott rtegek folyamatos szlestse tisztn gazdasgi eszkzkkel trtnik. A folyamatosan nvekv kltsgteher s a cskken vsrl rtk brek ltrehoztk a kiszolgltatott als-kzposztlyt. Az als- kzposztlybeliek s a szegny rtegek egymssal versengenek az gazati bralkukban a kzponti tmogatsokrt, ezek a jelensgek a jelenlegi struktrban akr munkahely szerint is meghatrozhatak.
A pnzek - forrsok - elosztsa magncgeken keresztl trtnik. Ezek a cgek elkpeszt vagyonok felett diszponlnak: az llami bevtelek jraelosztsa plyzati rendszeren illetve kzbeszerzsen keresztl trtnik, ahol a bonyoltk 12%-os fix profittal dolgoznak s a cgek, amelyek a fejlesztsi munkkat elvgzik, a szmlzskor 100%-os profitot rvnyestenek.
A mozgsterek szktse
Ellenttben a demokrcia politikai felfogsval, a Gyurcsny-rezsim a minden rtelemben vett vlasztsok korltozsra pl. Gyurcsny Ferenc hatalommegtartsi mdszernek egyik legfontosabb eszkze a mozgsterek szktse. A rezsim mindenki, minden rtelembe vett mozgstert szkti. Ez ngy elem kr csoportosthat: (1) tmogati; (2) ellenzk; (3) nkormnyzatok; (4) civil trsadalom.
Gyurcsny Ferenc az MSZP mozgstert a minimlisra cskkentette. Az MSZP-n belli mozgoldsokat a forrsok ellenrzse al vonsval - koalcis egyeztet tancs, kormnytancs (a tulajdonkppeni kormnyz tancs) - sikerlt megfojtani 2007 augusztusban. A december krl kialakul elgedetlensget a forrsok elzrsval val fenyegetssel val folyamatos zsarols s a tl j idben s jkor trtnt MSZP politikusok ellen elkvetett mernyletksrletek egyttesen kezeltk. Ennek lthat jele volt a Hiller Istvn elleni mernyletksrlet, Szilivel trgyalt egy lehetsges j MSZP vezetsrl.
Nem llthat bizonyosan az sszefggs - szlssgesek mindig vannak, de taktikailag a mernyletek tl jl jttek Gyurcsnynak hatalma megerstse rdekben, attl fggetlenl, hogy a rezsim kiszolgli vagy ellenzi llnak mgtte.
Gyurcsny Ferenc az ellenzk mozgstert is beszktette. Zsenilisnak mondhat taktikval a szlssges - valjban radiklis - elgedetlensgek megnyilvnulst sikerlt sszemosni a Szvetsgesek (Fidesz s szvetsgesei) tevkenysgvel. Ez kivette a szvetsgesek kezbl a kezdemnyezst 2006 oktberben s meggtolta az elrehozott vlasztsok utcai kiknyszertst, sztrjkokkal, utcai tntetsekkel. Ez idt adott Gyurcsnynak az erk tovbbi koncentrcijra, megersdsre, a gazdasgi jraelosztsi rendszer teljes maga al gyrsvel a 2007-es esztendben.
A Szvetsgesek mozgstere a civil hatalomvltsra korltozdhat. A beszklt mozgstrben azonban a Szvetsgesek kpesek voltak egy anti-gyurcsnyista platform ltrehozsra, amely lassan elri a 2006 szi tntetsek knyszert politikai erejt. Ez 2007 decemberre jl krlhatrolhat szervezetekbl ll, melyek civil tagja a LIGA, politikai tagja a Szvetsg, gazdasgi oldalon a MKIK s az MGYOSZ ll. Az anti-Gyurcsny platformot jl lthatan a gazdasgi lehetsgek, gazdasgi mozgsterek s a gazdasgi forrsok szktse, szklse kovcsolta egybe. A platform ideolgiai alap: az autoriter - kvzi diktatra - elleni sszefogsrl van sz.
Gyurcsny Ferenc az nkormnyzati rendszer talaktsval, az nkormnyzatok forrsainak kzpontostst teremtette meg. A 2006. oktber 1-n elszenvedett veresg utn a forrsszkts taktikja mellett dnttt. Lampert Mnika s azt kveten Bajnai Gordon ennek a feladatnak a vgrehajti. A rendszer antidemokratikus voltnak ez a legjobb bizonytka, hiszen az Alkotmnybrsg (AB) 2007. novemberi hatrozatban szltott fel a megyei nkormnyzatok mozgsternek visszalltsra, ezt azonban a Gyurcsny-rezsim egyszeren figyelmen kvl hagyta: a 2008-as vre nem irnyzott el kltsgvetsi forrst a hivatali mkdtetsre - azaz kzvetlen, egyrtelm bizonytkt adta, hogy a Gyurcsny-rezsim nem akarja betartani az alkotmnyos kereteket.
Gyurcsny hatalomgyakorlsi mdszernek az egyik legfontosabb terlete, ha nem a legfontosabb mdszere - a civil trsadalom megflemltse. Ennek eszkze az egzisztencilis problmkkal val folyamatos fenyegets. Ennek els lpse a 2002-ben a 25 milli romnnal val riogats, amely Lengyel Lszl egyik rsa szerint az letmd-dicsekvsre, az letmd fltsre alapozdott. 2005-ben a ketts llampolgrsgrl szl npszavazs a kvetkez lloms volt ebben a jtszmban. A vgs dfst azonban a 2006. szi kormnyellenes tntetsek vrbefojtsa s a 2006 s 2007-ben a lakossgi adssgspirl kialaktsa s 2008 janurjban a forint zuhanreplse egyttesen adta meg.
A civil trsadalmat teljesen sikerlt megflemlteni: a sztrjkok tmogatsa egzisztencilis okokbl csekly, az utcai megmozdulsok, a titkosszolglati provokcik s a rendrsg tbbszr bebizonyosult trvnytelen magatartsa miatt egyttesen elkpzelhetetlenek mr spontn mdon.
A Gyurcsny rezsim tmogati httere
A Gyurcsny rezsim alapjt ngy f rdekcsoport kpzi: (1) kelet-eurpai zleti-titkosszolglati httr; (2) magyarorszgi nagyvllalkozk; (3) magyar szervezett bnzs; (4) nemzetkzi befekteti kr.
Magyarorszg gazdasgi fejldsnek akadlyozsa a szlovk s romn titkosszolglatok egyik kiemelt feladata 1995 ta. Az 1998 s 2004 kztt elindult fejlds leginkbb a szlovk politikai vezetst s a kapcsold volt szovjet titkosszolglati zleti network-t veszlyeztette. Az Orbn-kormny ltal felvllalt "eurpa gazdasgi kzepe" program veszlyeztette a KGB hlzatn keresztl mkd orosz kelet-eurpai terjeszkedst, mivel egyrtelm s visszafordthatatlan nyugati orientcit alaktott volna ki. A magra tall magyar gazdasg a szlovk llamot kzvetlenl veszlyeztette, a romn llamot kzvetve. Mindkt llamnak szksge volt idre ledolgozni a gazdasgi htrnyt.
Ezrt minden segtsget - pnzgyi, politikai s gazdasgi - megadtak a Gyurcsnyt tmogat Apr-klnnak. Emlkezznk arra, ahogy a szlovk titkosszolglat nyilatkozataival tmogatta Gyurcsnyk 2006-os kampnyt, illetve emlkezznk a K&H gy romn szlaira.
A gyurcsnyi hatalomtvtel annak volt eredmnye, hogy a tmogatk Medgyessyvel nem lttk biztostva, hogy 2006-ban meg tudja tartani a parlamentben 30% fltti pozcijt az MSZP. A Szvetsgesek 2/3 fltti gyzelme a politikai rendszer stabill vlst jelentette volna Magyarorszgon, az orszg politikai jra egyestst s gazdasgi struktravltst.
A klfldi titkosszolglati httren tl magyarorszgi nagyvllalkozk tmogattk a Gyurcsny-rendszer megersdst. Szmukra a Szvetsgesek hatalomra kerlse az llami forrsok megsznst s a valdi versenyhelyzetben vagyonvesztst jelentettek volna. Ennek j pldja a Wallis s a tbbi a szocialistkhoz kthet vllalkozs 2000 s 2006 kztti mrlegeredmnyei. Jl lthat ezekben a kimutatsokban, hogy a 2003-tl jelentsen megnvekednek ezeknek a cgeknek a bevtelei. A nagyvllalkozi csoport ezalatt az t v alatt teljes egszben leszvta az llam tartalkait. A nagyvllalkozi kr kezbe kerlt minden, ami pnzt hozhat az llamon bell: ez all e percig a kzlekeds, az ad, az egszsggy s a rendrsg a kivtel. A tulajdonosi kr az orosz titkosszolglat fed szervein keresztl szlovk, romn s magyar volt titkosszolglati rendrsgi tisztek, illetve a magyar kormnyprtok tagjai. Ki kell emelni, hogy a befektetsi alapokon keresztli tulajdonols (ingatlanok, gz s olajipar, logisztika s vgl most az egszsggy) egyfajta biztostkknt mkdik Gyurcsny Ferenc kezben.
A politikai hatalom s a magyar titkosszolglati s rendri felsvezeti kapcsolatokon keresztl kiplt magyar maffia kzs vllalkozsban az a gazdasgi rendszer, mely az llami forrsokon keresztl prblja tisztra mosni az olaj- s kbtszer jvedelmeket.
A Gyurcsny rezsim fenntartsban a politikai vezetsen kvl a jelenlegi rendri felsvezets a leginkbb rdekelt. A mai magyar rendri vezets - nhny kivteltl eltekintve - a magyar titkosszolglati network embereibl ll. Ezek legtbbje nagy rtk bncselekmnyekkel komoly vagyonokra tett szert - vm- s kbtszergyek -, s ezeket off shore cgeken, befektetsi alapokon keresztl rszvnyekben, itthon fektette be cgekbe. A rendrsg kzben tartst ezrt ezek a maffihoz kzel ll szolglati s rendrsgi ftisztek vgzik el. Ezt a legtbb, valamit magra ad nyugati szolglati, korrupciellenes s politikai elemzs lerja. (Emlkezznk azokra a kijelentsekre: a maffia beplt a politikba, a maffia beplt a rendrsgbe...)
Az elemzsek szerint Magyarorszgon a jelenlv kelet-eurpai maffiatke kifehrtsre tett ksrletnek lehetnk tani a Gyurcsny-rezsim alatt: az EU-pnzeken keresztl kvnjk kelet-eurpai bnzk tisztra mosni olaj-, drog-, fegyver- s embercsempszetbl, emberkereskedelembl szrmaz pnzeiket.
Ehhez a Bajnai Gordon vezette minisztrium hozzllsa kivl lehetsget biztost.
Ennek egyik ltvnyos megjelensi formja a Zuschlag-gy s ezrt folyik be lassan a gazdasgba az EU-pnz.
A gyurcsnyi rezsim tulajdonkppen bizonyos szempontbl a kelet-eurpai volt titkosszolglati network fedszervnek tekinthet. Ezrt volt kulcsfontossg Laborc Sndor kinevezse, hiszen az egyetlen, aki a teljes hlzatot szemlyesen ismeri (szlovk, romn, bolgr s orosz, knai csoportokat).
A nemzetkzi befekteti kr adja az egyik leglnyegesebb tmogatst a Gyurcsny-rezsim rszre. A befektetk szemlyhez val ktse Gyurcsny egyik hossz tv clja volt 2007-ben. Az osztogats sorn felvett llami klcsnket a klcsnt adk cgein keresztl gette el. Ugyanakkor a klcsnk visszafizetsre garancit vllalt, hozzkttte magt a visszafizetshez s ezzel zsarolja az adssgfinanszrozkat. (Politikai vltozs esetn az j kormnynak - a trvnytelensgek miatt - lehetsge lehet, lesz bizonyos adssgok szanlsra, vagy ttemezsre.)
Az egszsggy privatizcija a vgs lps a Gyurcsny-rezsim kezben: a londoni klub befekteti krnek, illetve egszen pontosan a szemlyhez kapcsold network-hoz ktse - az llamadssgot finanszroz magn befektetk szmra teszik lehetv az egszsggy privatizcijt - EBRD, sajt szemlyes lektelezettjei, jelenlegi rendrsgi, szolglati vezetk s fhivatalnokok off shore cgeken keresztl, MSZOSZ, T, stb. A tulajdonkppeni cl bebetonozni a hlzatot, visszafordthatatlann tenni a folyamatokat s a trsadalmi mobilitst befagyasztani.
A gyurcsnyizmus hatalmi eszkztra
A Gyurcsny-rezsim hrom f eszkzre szmthat: (1) a mdia; (2) rendrsg; (3) a magyarorszgi lakossgi bankok, pnzgyi alapok. A rendszer fenntartshoz s radikalizlshoz ezt a hrom hatalmi tnyezt a gyurcsnyi network teljesen maga al gyrte.
A mdiban 70%-os tlsllyal rendelkezik a Gyurcsnyt tmogat network. A gyurcsnyi rendszert kiszolgl mdia folyamatos llami tmogatst kap s ezt megszolgland teljesti az ignyeket. A mdia legyrsnek legjobb pldja, az RTL Klub s a TV2 esete - mindkt csatorna engedlyt enyhn szlva is vitathat mdon hosszabbtottk meg s trvnyileg akadlyozzk a digitlis msorszrs bevezetst, fenntartva a kt csatorna 70% feletti - azaz gyakorlatilag teljes - monopliumt. Cserbe ezek a cgek a reklmlehetsgeket s a hreket a gyurcsnyi network ignynek megfelelen szlltjk.
A hatalmi gak kzl a rendrsg megszerzse ment taln a legsimbban. A rendrsg gyakorlatilag mra a magyar maffia fedszerve. A fels vezetk - kevs kivtellel - a Gyurcsnyi network-hoz tartoznak. A rendrsg llomnynak 15-30%-a folyamatosan bncselekmnyekbl tartja el magt s csaldjt az egzisztencilis kiszolgltatottsg miatt. Ezeket a vezets megbocsthat stikliknek tartja, ezzel zsarolva ket. A rendrsgi vezets kptelen felszmolni az illeglis piacokat a Fvrosban (ilyen a budapesti belvrosban hrom is mkdik) - vajon mirt?
A rendrsg ezrt nem a demokratikus rendszer - az EU s a Magyar Alkotmny - vdelmezje, hanem a rezsim egyik leghvebb kiszolglja. Ennek oka a trvnyi szablyozs s a magyar igazsgszolgltats elkpeszt llapota: egy munkagyi tletre akr 2-4 vet is vrni kell, illetve a brsgi gyekben sok esetben kifogsolhat az eljrs korrektsge, pldul a Postabank gyben.
A jelenlegi rendszer legfontosabb tmogati a lakossgi bankok. A szemlyi illetve fedezeti hiteleket politikai megrendelsre adjk ki a lehet legenyhbb felttelekkel. A hitelekbl keletkez vesztesgeket a bankok az llampaprokon keresztl, illetve a vllalkozk finanszrozsn s nhny vitathat elszmolson keresztl hozzk be. A bankrendszer ezltal tulajdonkppen finanszrozza a gyurcsnyi rezsim mkdst, hiszen a ltrehozott lakossgi adssgspirlt fenntartja, annak ellenre, hogy vesztesges a lakossgi zletg. A mkds sorn azonban extraprofitok is keletkeznek, ilyen pldul az llampapr zlet (az llamadssg finanszrozsa). Ez akkora haszonnal jr, hogy finanszrozhatjk a kormny mkdst a lakossgon keresztl.
Vlsgtnetek
A gyurcsnyi rendszer 2007 vgre stabill vlt, ugyanakkor elidegenedett a trsadalomtl. Elrte azt a pontot, ahonnan nincs visszatrs az eredeti rendszerhez, a rendszervlts rendszerhez. Megltsom szerint kt t van: (1) a rendszer sszeomlik; (2) a rendszer megszilrdul.
Az els esetben kt forgatknyv ltezik: a Szvetsgesek kiharcoljk az elrehozott vlasztsokat 2008-ban, hogy 2009 mjusban az EU vlasztsokkal egytt meg lehessen tartani. Ez a jobb forgatknyv. A rosszabbik, hogy a network vgrehajt egy ltszatvltst. Szba kevs ember jhet, taln Bokros Lajos, illetve a gazdasgl elbnyszott, varzslnak belltott kzpszint network tagok. Kzepesen rossz forgatknyv ebben az esetben Szili, Hiller s az 57-ek. Ebben az esetben az MSZP egyik platformja "megcsinlja" a npszavazs utn (2008. mrcius) a valdi vltst, s 2010-ben 25 s 35% kztt sikerl tmenteni a prtot, mg a network az SZDSZ-szel egytt httrbe hzdik.
A msodik esetben - a rendszer megszilrdtsa esetn - nagyon komoly kivndorlsi hullm fog megindulni 2010 s 2011 krnykn - akr csak 1956-ban.
Amennyiben a Szvetsgesek nem tudjk kierszakolni a vlasztsokat vagy egy teljes 2/3 feletti gyzelmet vizionlni, elre jelezni s 2010-re ezt vgrehajtani, akkor a magyar 25 s 45 v kztti tbbnyelv mszaki s gazdasgi rtelmisg kivndorol. Szmtani lehet kett- s hromszzezer kztti magasan kpzett magyar munkavllal kivndorlsra. Ez esetben a magyar gazdasg teljesen tnkremegy s ez az EU versenykpessgt megroppantja.
Az utbbi forgatknyv Gyurcsny hatalomban maradst vagy a hatalom krnykn maradst eredmnyezi. Ez utbbi forgatknyv elssorban a szlovk, szerb, romn s orosz titkosszolglatok ltal tmogatott forgatknyv. Ez az egyik f meneklsi lehetsge Gyurcsnynak. Ez esetben alkupozcijt kihasznlva az oroszoknak jtssza t a Krpt medenct, Ukrajnt s a Kelet-Balknt.
Az egszsggyi privatizci valdi clja
A magyar egszsggyi privatizcis trvny lehetsget biztost a pnzek OECD orszgokba val befektetsre. Ezek kztt az orszgok kztt olyan rgi jl mkd "demokrcik" vannak, mint Oroszorszg. A jelenleg kipts alatt ll dli gzvezetk-rendszerbe val befektets ltszik a legbiztonsgosabbnak a regnl elit szmra. A Kkramlat vs. Nabucco vitban egyrtelmen lehet ltni: a magyar neoliberlis elit az orosz vonalat tmogatja. Meg nem erstett hrek szerint, ahogy Schrder az szaki, gy Gyurcsny a dli orosz rendszer vezetje lesz.
A magyar egszsgbiztostsi pnzek befektetse a Kkramlat-ba azt eredmnyezi, hogy Magyarorszg egszsggyi bevtelei orosz felgyelet al kerlnek s a Gyurcsnyi network ellenrzse megmarad. Ezzel olyan zsarolsi pozcikhoz jut a network, amely alkalmas a hatalmuk rszbeni tmentsre a gazdasgba, illetve a felelssgre vons elkerlsre, a Szvetsgesek teljes gyzelme esetn is.
A magyar helyzet veszlyei
Jelen pillanatban gy ltszik, hogy az EU sorsa (s ezzel az USA sorsa is) Magyarorszgon is ll vagy bukik. A vezet amerikai s eurpai politikai krk nem ismertk fel a vlsg mintzatot, mivel az Irak - Irn s az elnkvlaszts, illetve a kialakult pnzgyi vlsgproblma krben krbejrnak. A Demokrata Prt a Hz megnyersvel van elfoglalva, mg a Fehr Hz az Izrael ltal kiprovoklt iraki hbor problmit igyekszik orvosolni.
Az EU a szocilis s gazdasgi vlsggal van elfoglalva.
A ltrejtt problma sokban hasonlt a dl-amerikai s afrikai llamokban feltallhat vlsg mintzatokra. A befektetsi trsasgok - IMF s EBRD - ltal generlt problmk kormnyvlsgokhoz vezetnek, amelyekben a rendprti hatalmon lv neoliberlis - valjban libertin - elit a trsadalom ellenre kormnyozza az orszgot. A vlasztsok - a vlasztsi csalsok s az Alkotmny figyelmen kvl hagysa miatt - lnyegben nem vltoztatjk meg a politikai ertereket. A gyurcsnyi network ltal hasznlt mdszertan sokban hasonlt a dl-amerikai politikai rendszerek viselkedsi mdszerre.
A helyzet tbb mint veszlyes. A gyurcsnyi csoport - network - gyzelme esetn a keleti hatalmak kezbe kerl az EU legfontosabb kereskedelmi folyosinak ellenrzse. A kisantant orszgai s a Gyurcsny-rezsim egyttesen kpesek lesznek az EU kereskedelmt tjtszani az orosz partnernek, s megszletik az orosz eurzsiai kereskedelmi birodalom, amelynek egyik kzponti elosztja lesz a Krpt-medence.
Vgkvetkeztetsek
A Gyurcsny Ferenc ltal kiptett rendszer nem demokrcia. A rendszer azrt nem totalitrius diktatra, mert az igazsgszolgltats minden gt mg nem volt kpes bekebelezni. Jelenleg a brsg polgri gyekkel foglalkoz rsze viszonylagos fggetlensget mondhat magnak. Ez azonban csak a kvetkez vlasztsokig maradhat fenn, mert nagyjbl ebben az idben - 2011 - ri el a szocilis vlsg a fels-kzposztlyt. Ekkor a jogllamisg teljesen megsznik s egy a Milosevics Szerbijhoz hasonl, nyitott hatrral rendelkez diktatra alakulhat ki. A politikai rendszer hasonlan zavaross vlhat, mint az olasz politikai rendszer a '60-as, '70-es vekben.
A rezsimnek mr nincs veszteni valja, az elkvetett cselekmnyeik miatt egy j rendszervlts esetn mindenkppen felelnik kell. Jelenleg ezrt a flelem irnyt: a network fl a felelssgre vonstl. Ezrt az idhzsban rdekelt. Remnykedik, hogy valamely idpontban lesz alkalma sajt magt tmenteni vagy a gyztes oldalon pozciban maradni. A rezsim kiszolgli kzl az un. balliberlis rtelmisg s a rendri fels vezets az, amely a vgskig ki fog tartani a rezsim mellett. Ezrt nem vrhat a trvnyes hatalomtads mg 2010-ben sem. Valami hasonlval fognak prblkozni, mint 1989-ben: elre beplnek a Szvetsgesek kz s a nemzeti sszefogs gisze alatt az tmeneti idszakban biztostani kvnjk befektetseik vdelmt. A rendrsg akr trvnytelen eszkzkkel is fenn fogja tartani - fenntartja - Gyurcsny hatalmt s biztostani fogja a pnzek kimenektst.
A magyar Alkotmnyban meg vannak a lehetsgek a helyzet kezelsre - Kztrsasgi Elnk felszlthatja az orszgot az Alkotmny 2/3 rtelmben az ellenllsra. A maffiamdszereket hasznl rezsim ltal megflemltett kzjogi mltsgok egyike sem meri felvllalni ezt a lpst, mert ez beismerse volna a sajt tevkenysgk kudarcnak. A hivatalnoki rteg illetve a rendrsg nem fog kzbelpni.
Lehetsges forgatknyvek
Mindezek ellenre a helyzet nem remnytelen. A lakossg trelme kezd elfogyni, mert a kzzemi szmlk a fogyaszti kosrban lassan tllpik az 50%-os llektani hatrt. Ma Budapesten egy tlagos dolgoz fizetse 12%-t fizeti ki azrt, hogy elmenjen dolgozni s 55%-t azrt, hogy legyen vz, villany s fts. Ez a helyzet trsadalmi robbanssal fenyeget.
Ennek kezelsre a Gyurcsny-rezsimnek lthatan nincs s nem lehet forgatknyve.
A Szvetsgeseket lthatan azzal zsaroljk, hogy ez knnyen elsprheti a teljes politikai elitet. Ebben bevetik a teljes kzvlemny-kutatst s minden rendelkezsre ll eszkzt.
A kzvlemny-kutatsok jelenleg risi bizalomhinyt mutatnak a politikai elittel szemben. A helyzet az, hogy nem azonos okokbl, - br ezt megprbljk elhitetni a rezsim kiszolgli - nagy az elgedetlensg. Ez nagyon fontos!
A Szvetsgesek tmogatsa a kormnnyal szembeni tevkenysgkben jelenleg 78% fltti, teht 2007-i mrsek alapjn a trsadalom a rezsim ellen s a Szvetsgesek mellett van.
Akkor mirt az elgedetlensg?
Mert a vlasztk nem rtik, hogy mirt nem "tesz valamit a FIDESZ". Lakossgi szempontbl minden nap a jelenlegi rezsim alatt tovbbi szenveds s tovbbi kn, remnytelensg. Ezzel szemben politikailag bele kell fojtani a gyurcsnyi rezsim diktatrjt a sajt szennybe. Az elkvetkezk ezekbl az alapelvekbl kiindulva levezethetk.
Hrom valdi alternatvval rendelkeznek a Szvetsgesek:
- A Kztrsasgi Elnk a jogllamisg megsznsnek veszlye miatt felmenti Gyurcsny Ferencet eskjnek megszegse okn, mivel az egszsgbiztostsi trvnyt nem hajlandk npszavazsi kontroll al vetni. Erre lehetsge van.
Ezt nemzetkzi visszhangja miatt szintn lehetetlen lenne kimagyarzni. Ez egy "nemzeti egysgkormny" megalakulst felttelezi. Ez az egyik legvalszntlenebb forgatknyv.
- A gyztes, nagyarny npszavazsi rszvtel utn visszaadjk a Szvetsg tagjai a kpviseli mandtumokat. Ebben az esetben elrehozott vlasztsok lesznek, mg sszel. A kormny ezt nem tudja kimagyarzni sem nemzetkzileg, sem itthon. Ez a kzvlemny-kutatsi adatokat ismerve 90% fltti tmogatst eredmnyezne. Taln ez jrna a legkisebb trsadalmi megrzkdtatssal. Ennek kzepes valsznsge van.
- A Szvetsgesek megprbljk ngyszer megverni 24 hnap alatt a Gyurcsny rezsimet a vlasztsokon, npszavazson. Ez a Szvetsgesek szmra a legkockzatosabb t. Ennek a forgatknyvnek az oka: a trsadalmi krzis elkerlsnek vgya. Megprbljk a Szvetsgesek megfojtani a MSZP-SZDSZ-MDF ltal kialaktott rendszert. Siker esetn a rendszervlts libertarinus (szabados - kljogon alapul) rendszere megsznik s egy teljesen j nemzeti politikai rendszer alakul ki. Ez utbbi a teljes megsemmistsbe tasztan a jelenlegi politikai rendszert, a tmogatit s a pnzgyi httrfinanszrozkat.
A kt utbbi vltozat az, amely elfogadhat s nem biztostana menekl utat az gyurcsnyi network-nek. Ezt ltta t Orbn Viktor s a tancsadi httere, amikor a npszavazsi kezdemnyezst megindtottk. A Gyurcsny mgtt ll politikai elemzk s a rezsim kiszolgli ezrt prbltk akadlyozni a npszavazst. Az MSZP prttagoknak egyetlen lehetsge van a meneklsre, idben kiszllni valahol a 10-15%-os tmogatottsg krnykn.
Befejezsl
A posztmodern korban a hbor eszkze a gazdasg, Joseph Stiglitz szerint. A gazdasg az, amely meghatrozza a trsadalmat. A valdi fegyveres konfliktusok nem msok, mint a gazdasgi rendszereken kvl esket beknyszerteni a gazdasgi hborba. Magyarorszgon egy gazdasgi eszkzkkel vvott polgrhbor folyik. Az MSZP-SZDSZ ltal folytatott gazdasgi polgrhbor - hbor az orszg ellen - a vghez kzeledik. Hasonlt tlt mr a trsadalom az 1950-es vekben, az akkor hasonl mdszereket hasznl kommunista rezsim hat v utn fulladt bele a mkdskptelensgbe. A vzolt forgatknyvek kzl az utols esetben az MSZP-SZDSZ konglomertumot a teljes megsemmisls fenyegeti.
Ez a vgt jelenti az 1949-ben ltre jtt s 1956-ban, 1989-ben megreformlt llamkapitalista autokratikus llamrendnek. A krds az, hogy mikor veszi szre az MSZP-SZDSZ, hogy ki kell szllni a hintbl s lesz-e elg btorsga hozz a kpviselknek? s a legnagyobb krds: van-e elg kitarts a trsadalomban megvvni a modern kori szabadsgharct, polgrhborjt a 60 ves diktatra ellen, melyben csak ngy ven keresztl volt remny.
|