czl
czl
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Knyvek
 
Publicisztikk
 
Versek
 
Msok rsai
Msok rsai : A remny gyilkosa - interj Kiss Ulrich-hal

A remny gyilkosa - interj Kiss Ulrich-hal

  2008.11.09. 17:55


A remny gyilkosa

- avagy kinek s mire jk az sszeeskvs elmletek

interj Kiss Ulrich jezsuitval

 

 

Lelksz, menedzser, elad, tant. Furcsa kombinci a mai vilgban. Kiss Ulrich SJ mgis egy kicsit mindegyik. 1945-ben szletett Berlinben, desanyja nmet, desapja magyar diplomata. 1950 s 1962 kztt Magyarorszgon lt, majd Nyugat-Eurpa legelismertebb egyetemein tanult kzgazdasgtant. 18 vig dolgozott menedzserknt fleg Svjcban s Franciaorszgban olyan multinacionlis vllalatoknl, mint a l’Oral. 1988-ban felhagyott ezzel, s belpett Jzus Trsasgba. A novicitus miatt jabb tanulvek kvetkeztek, jelenleg tbbek kztt a Magyar Rendtartomny forrsfejlesztsi s kommunikcis igazgatja, valamint a Pzmny Pter Katolikus Egyetem s a Zsigmond Kirly Fiskola oktatja. Tbb rsa jelent meg a szabadkmvessgrl, pldul az IGEN hasbjain. Az sszeeskvs elmletekrl krdeztk.

n szerint van-e szervezett vilgmret sszeeskvs?

sszeeskvsek termszetesen lteznek, ezekrl mindenki tanult trtnelembl. Termszetk ugyanakkor annyiban sajtos, hogy ha ki is derlt a dolog, legfeljebb utlag. J plda erre a Frangepn vagy Martinovics fle sszeeskvs. Ha nknyuralom van, mondjuk Metternich alatt, s az emberekbl nem halt ki teljesen a szabadsgvgy s a lelkiismeret, kell hogy legyen sszeeskvs az nknyuralom megdntsre. Ahol az emberi szabadsgjogokat lbbal tiporjk, s nincs ms kit, kell hogy legyen sszeeskvs. Az sszeeskvsnek ugyanakkor kzponti eleme a titkossg, beavatottsg. Nylt, demokratikus trsadalmakban az sszeeskvsek rtelmket vesztik. Ezrt klnsek ezek a modern sszeeskvs elmletek, s az esetleges gyakorlat.

Mi a helyzet a titkos trsasgokkal?

A titkos trsasgok kt csoportba sorolhatk aszerint, hogy ltket elismerik, vagy tagadjk. Furcsa md az eredetileg akr racionlis clnak is nevezhet titkos trsasgok nha fennmaradnak a nylt trsadalmakban is, ahol, mint mondtam, ltk nonszensz. A mtoszok s legendk szvssgra jellemz, hogy nem tnnek el pusztn attl, hogy bizonytkokkal megcfoljuk ket. St. Az sszeeskvs elmleteknek egyenesen hasznl a cfolat, hiszen ez is az bizonytja, milyen jl szervezettek, titkosak, hatalmasak: mg azt is knnyedn elrik, hogy krelt bizonytkok kerljenek napvilgra tagadsukra.

A fals mtoszoknak ugyanakkor van mg egy sokkal nagyobb erssgk is: akr valsgot is krelhatnak. n szemly szerint legalbb hrom olyan esetrl tudok, ahol a legenda megelzi a valsgot. A rzsakeresztesek titkos ltrl szl, Valentin Andrae ltal az 1600-as vekben krelt legenda pldul olyan mlyebb vgyakat pendtett meg az emberek lelkben, amelyek nem maradtak visszhang nlkl. A visszhang hangot keltett, s eurpai rtelmisgi elit j rsz, mg oly racionlis elmk, mint Descartes is rabul esett nekik. Ktsgbeesetten kereste a kapcsolatot velk, titkos zenetknt mg nevt is Renatus Cartesianusra vltoztatta (Renatus Descartusrl), hogy a Christian Rosenkreuzra rmel kezdbetk jelezzk a testvreknek: be akar lpni. Igny volt, s a mozgalom ltrejtt. A msodik plda a templomos lovagok, akiknek nagymestert Jacques de Molayt Szp Flp az akkor nagyon gyenge, francia kzben tartott ppa asszisztancija mellett kivgeztette, jogosan vagy jogtalanul megelgelve, hogy a francia kirly egyhzi bankroknak legyen adsa. A templomos lovagrend titkos tovbblsrl s Molay bosszjrl szl legenda ngyszz v mltn a francia forradalom kirlygyilkossghoz adott „legitimcit” – legalbbis az sszeeskvs-elmlet hvknek, Ramsai lovag pedig a legendt leporolva feltmasztotta a szabadkmvessg magasabb fokozataiban a templomos rendet s mtoszt. Mrmint nvben, ritulban s egyebekben, amiknek egybknt semmi kze nem volt az eredetihez. A harmadik plda a Sioni Prioritus, ami a hi-fi (history fiction a science fiction /Sci-fi/ analgijra) mfaj egyik legsikerltebb alkotsa. A dokumentum-feltr munknak lczott fantziaregny tele van fnykpekkel, soha, senki ltal nem ltott, lltlag aptsg pincjbl elsott alapt dokumentumokra val utalssal. Eszerint a pontosan nem tisztzott mdon letbe maradt Jzus Krisztus Mria Magdolnval elmeneklt Franciaorszgba, s megalaptotta a Meroving dinasztit. A Karolingok vres hatalomtvtele nem tntette el az isteni (isteni?) gat, a leszrmazottak kztt van a legtbb eurpai uralkod hajdann s ma, Habsburg Ott, vagy Leonardo da Vinci, Victor Hugo, Boticelli s mg sokan msok. Eurpa trtnett jra kell rni, s erre – mintegy mellkesen – kis is lenne alkalmasabb, mint a Jzus meneklsrl szl szenzcis elmletet kzread szerz.

A jelek szerint n nem tekinthet a vilgsszeeskvs-elmletek megrgztt hvnek. Mi a vlemnye, mirt hisznek mgis ezek igazsgban?

Az els ok, – s az ilyen knyveket kszpnznek vevktl elre is bocsnatot krek, – sok ember flmveltsge. Ezen testvreink gyakran szakmjuk kivlsgai, rtelmesek, a maguk mdjn mveltek s nem utolssorban j emberek, de pldul a grg klasszikusokat nem ismerik a roml eurpai oktats miatt, a kifinomult vallsi kultra pedig szintn hinyossguk a szekularizci kvetkeztben. Nem ismerik emellett a tudomnyos bizonyts mikntjt, gy az ebben tallhat cssztatsok is elkerlik figyelmket. Az olvaskznsg nagy rsze nem veszi a fradtsgot, hogy gyakran szraz tudomnyos munkkon trgja magt, ellenben elolvassa ezeket a knynen kzbevehet, tskba s jjeliszekrnybe jl passzol regnyeket. Knnyen fell olyan „szenzcis” felfedezseknek, mint a da Vinci kd, a kumrni tekercsek titka, a biblia kdja vagy ppen az asztrolgia „csalhatatlan” bizonytsa, holott ezeket a koholt trtneteket, - melyek semmi msra nem jk, mint a kell kritikai rzkkel rendelkez olvask szrakoztatsa s persze rik hrnvbe emelse – mr szmtalanszor, szakrt s igaz mdon megcfoltk.

A msodik ok, hogy az sszeeskvs elmletek olyan hrokat pengetnek, melyeket szvesen hallgatunk. „Taposd szt a gyalzatost!” – kiltotta Voltaire, megfogalmazva azt a sokak ltal vallott ttelt, miszerint a katolikus egyhz el akarja nyomni az igazsgot. Ha a kzpkorban volt is valami igazsg alapja annak, hogy az egyhz a status quoban rdekelt lvn a halads ellensge, ma ez mr messze nincs gy, nem is lehet. Jobb is gy taln, hiszen nehz nem e vilgbl val orszgot pteni, ha van evilgi is. A valban hatalmas ppai llam feloszlatsa az egyetlen dolog, amirt hlsak lehetnk a Garibaldinak. Tbbek kztt ez adta meg II. Jnos Pl ppnak azt a nemzetkzi erklcsi tekintlyt, amivel ma rendelkezik. A New Age s a hasonl ramlatok hveinek logikus az egyhzellenessge, hiszen a katolikus egyhzban ideolgiai ellenfelet ltnak, amely egyrtelmen eltiltja hveit az effle babonktl (szerintk si, gnosztikus igazsgtl). Vilgi s egyhzi hatalom sztvlasztsrl beszlni egy olyan korban, amikor az egyhz rgi hatalma mr rg szertefoszlott, erklcsi befolysa pedig sajnos egyre cskken, anakronizmus. Sebaj, a mtosz vgan l tovbb. A f ellensg Merle regnyeiben mg a Jezsuita Rend, ma inkbb az Opus Dei. Mondjuk ki: az sszeeskvs elmletek egyik oka a katolikus egyhz ellen rzett indokolatlan gyllet. Boldogok lehetnk: ldznek bennnket az igazsgrt.

A harmadik ok a politika, amelynek erszakos hatalmi terveihez mindig szksge van bnbakra. Nr az sszeeskvs elmletek egyik atyja azzal, hogy Rma felgyjtst a keresztnyek nyakba varrta. A hitleri Nmetorszg fleg a zsidsgot tette meg bnbaknak a hbors kudarcokrt, cseppet sem zavartatva magt azltal, hogy pldul a totlis hbors gpezet szolglatba lltott AEG vagy Hapag-Lloyd zsid vezrigazgati mindent megtettek Nmetorszg gyzelmrt. A bolsevikok az istentett cri dinasztia komplett likvidlsval igencsak ingovnyos talajra lptek. A francia forradalomban Eurpa valsznleg legnpszerbb uralkodit fejeztk le. Ez igencsak magyarzatra szorult, amiben segtett az risi propagandamunka. Elzleg gynkk terjesztettek mig l pletykkat a kirlyi pr bemocskolsra (nyaklnc affr). A hisztriakelts ms mdozatait is megfigyelhetjk: a Bastilleban nem szabadsgharcosok vagy elnyomott emberek voltak, lerombolsa gy rtelmetlen. A nemessg s a harmadik rend nknt lemondott feudlis kivltsgairl, gy kiirtsuk igencsak furcsa. A forradalom mr gyztt, 1789 jlius 14-re semmi szksg nem volt. A szabadkmves mtoszt is igen sokan hasznljk: Gmbsk mgsem internlhatjk minden ellensgket azzal, hogy zsid. Ha ellenben a szabadkmvesek is bent vannak az ellensgkpben, a szabadkmves tagsg pedig titkos, brkire rmondhat, brki letartztathat.

A negyedik ok a felfoghatatlan problmk egyszer magyarzata. Ha egy birodalom sszeomlik, rengeteg ember talajt veszt, s ez szmukra egyszeren elviselhetetlen. „Ez nem lehetsges normlis krlmnyek kztt, valaminek lennie kell a httrben.” A cfolat nem hasznl, az emberek hinni akarjk a rejtett, mindent megmagyarz sszeeskvst. Magyarzat lehet persze az is, hogy valamit rosszul csinltunk, de mgiscsak knyelmesebb valami lthatatlan, jl szervezett gonosz mvnek tekinteni a kudarcot. Nem kell gazdasgi erfesztseket tenni, vagy trsadalmi reformokat vgrehajtani, elg, ha vdolunk valakit. Az embernek nmagyarz kpessge a legfejlettebb.

tdik okknt nem hagyhatjuk figyelmen kvl, hogy idnknt tnyleg vannak sszeeskvsek. A jakobinusok fent emltett PR akcija mellett j plda a maffia mkdse. Mellesleg – ha mr PR-nl tartunk – a szabadkmves testvrek sem sietnek cfolni a rluk terjed legendkat nhny extrm szemlyisg (pldul Lenin) pholy tagsgn kvl, hiszen ez igencsak j reklm. Ki akar egy olyan klubhoz tartozni, aminek nincs klnleges tagsga, szegny s mindez lthat? Ellenben ha egy titkos, befolysos, gazdag mozgalomrl van sz, amely az sszes uralkod mellett tagjai kztt tudhatja Leonardo da Vincitl kezdve Kossuth Lajosig az sszes hressget, az mgiscsak ms. Feleltlen emberek, sajnos ezzel hzalnak. Amgy az ltalam ismert szabadkmvesek nagy rsze igazn rendes ember. A katolikus egyhz nem stni httere miatt tiltja egyrtelmen a pholy-tagsgot, hanem azrt, mert a szabadkmvessg lnyegi hitttelei szges ellenttben llnak a katolikus hitttelekkel. Csak hogy egyet mondjak, Jzus istensgt tagadjk. Egyszeren nem hihet egyszerre kt ellenttes dolog. Jzus isten volt, vagy nem volt az, nem hihetem mindkettt, akrhogy is csrm-csavarom a dolgot, pusztn azrt, hogy szabadkmves pholyunkban jl rezzk magukat a keresztnyek is, a szinkretistk is. Ha minden relatv s minden t lehet j, nem igaz, hogy Jzus s csakis Jzus az t, az igazsg s az let. Aki szabadkmves lesz, automatikusan kikzsti magt az egyhzbl, nem felttlenl ppai kitagads, hanem sajt hite ltal. Ugyanakkor arrl sem feledkezhetnk el, hogy Jzusnl jobban senki sem utlta a bnt, s senki sem szerette jobban a bns embert.

sszefoglalva: az emberek vevk az sszeskvs-elmletekre. Nem csak Eurpban, de az iszlm orszgokban, Afrikban, vagy Knban is.

Van-e olyan szent, aki hitt volna az sszeeskvs elmletekben s harcolt volna ez ellen?

Nem tudok rla, s nagyon meglepne. Ki Istennek szenteli magt, belssges kapcsolatba kerl Istennel, nemigen harcol senki ellen, kivtel taln a bn s a stn. A szent nem valami ellen van, hanem Istenrt van. Az sszeeskvs magyarzk (pl. Mnus ron) ellenben gyakran a gyllettl habzanak. Nem ppen a jzusi t.

Meg lehet-e szni a lelkilet s az istenkapcsolat slyos srlse nlkl, ha hisznk az sszeeskvs elmletekben?

Emberi sszel vizsglva a krdst nem nagyon, br Isten kegyelme vgtelen s kifrkszhetetlen. A dolog megmrgezi a lelket. Nem azzal foglalkozom, hogy a msiknak segtsek, hanem keresem mindentt az ellensget. Elvonja figyelmnket s energinkat a felebarti szeretet gyakorlstl, a hit elmlylstl, de fleg a remnytl. n gy gondolom, hogy az sszeeskvs elmletekben val fanatikus hit a remny gyilkosa. Nem az Istenben bzom, hanem a stn erejben. Ez pedig bn.

De ht a stn mgiscsak kapott valami idleges hatalmat e vilg felett, nem?

A stnnak egy szemernyivel sincs tbb hatalma, mint amit tengedek neki. Ez viszont pontosan azzal egyenl, amennyi gyllet s flelem van bennem. Az sszeeskvs elmletek flelmet is gerjesztenek. A stn egybknt mindig csak egynt tud mozgatni, sosem egy mozgalmat. Ha Jzusra hagyatkozom, az rdgnek nulla hatalma van. Nem vletlen, hogy a miatynk utols sort megelzi ez: ne vgy minket a ksrtsbe. Aggdni mg akkor sem rdemes, ha mgis van vilgmret gonosz sszeeskvs. s ha van – amit hangslyozok, n meggyzdssel nem hiszek, – mit tehetsz ellene? Csak a jzansz s a hidegvr segt. Az csmnek van egy mondsa: „Nem baj, ha megszerzik a vilghatalmat, gyis sszevesznek rajta.” Termszetellenes llapot a trsadalomban nem maradhat fent. Azt zenem teht a hveknek: Ne fljetek!

 

Tth Gergely

 

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!