Bokor Imre: Mese Leninrl
2008.11.09. 18:01
ESTI MESE LENINRL
(12 ven fellieknek, fknt: ”ifij” s reged ortodox szocialistknak)
Az emberisg trtnetben szmos kimagasl egynisg tallhat, m Vlagyimir Iljics Lenint (alias: Uljnovot) tbb szz versztnyivel emelt mindenki fl, az igazsgra egy lyukas kopejkt sem ad bolsevik propagandagpezet. Lenin tehetsgrl, tudsarzenljrl, emberi nagysgrl, szervezkpessgrl, lesltsrl, elszntsgrl, kvetkezetessgrl, humanizmusrl, sznoki kpessgrl s/vagy alkotkszsgrl egy felhkarcol mret knyvtrat megtlt anyagot (tanulmnyt, dt, regt, verset, regnyt, szndarabot, stb., stb.,) rtak ssze hvei (elvtrsai, kortrsai, szimpatiznsai, kveti), egymst, st a Pravda c. napilap n. „hitelessgi” koefficienst is fellmlva, ami mr rendkvl figyelemre mlt eredmnyknt rtkelhet. Az albbiakban viszont, az els Vlagyimir Iljicsrl kszlt „autentikus” mesem olvashat, amely a tengernyi hazugsg utn - a mfaj sajtos eszkzeivel -, vals kpet ad a nagy szsztyrrl, a dlibbot kerget despotrl, a nemi s szellemi fertzbetegsgben szenved bolsevikrl, aki a mesben is „LT, L S LNI FOG”!
Hol volt, hol nem volt, a Krptokon is tl, de az Urlon innen, a minden oroszok cr-atyuskjnak irdatlan nagy birodalmban, volt egy Szimbirszk nev vroska, ahol 1870-ben, a bolondok havban (prilis 22-n), a jraval Uljnov csald msodik gyermeke ltta meg a napvilgot, s a keresztsgben a Vlagyimir nevet kapta.
Sokan lltottk, hogy az j jvevny, mreten felli (XXXL-es) kopasz fejjel szletett, de takaros kis hegyes szaklla volt, s mr kthetes korban folykonyan beszlte az -orosz nyelvet. A mamcska vagy papcska szavak helyett, a „proletrdiktatra” volt az els sz, amelyet - szlei legnagyobb meglepetsre - kiejtett (a cumival egytt) a szjn, de mg a helybli nagy tuds ppa sem volt kpes rtelmezni a csppsg mondanivaljt.
Mg a hatodik letvt sem tlttte be, amikor egy piciny, de tkpes prtocskt szervezett jtsztrsai krben, majd bolsevicskkra s mensevicskkre osztotta ket, s egymsra usztotta a kt csoportot. A durcskod prtonkvlieket pedig „gyermekkolhozkkba” s/vagy „gulgocskkba” rekesztette ki,- rjuk ragasztvn a burzsujka, kulkocska, eszerke, kadetka s ms gnyneveket. Ezekkel pttette meg az els homokvrt is, amelyet „vrskeburgnak” nevezett, s apr sarl-kalapcsos figurkkal dsztett.
Iskolai tanulmnyai sorn, tanrai sokasgval sajtttatta el a legkorszerbb humn-s reltudomnyok minden csnjt-bnjt, a dialektikus-s trtnelmi materializmus csalhatatlan mdszernek alkalmazsval. 1887-ben ’917 kartos aranyremmel fejezte be gimnziumi tanulmnyait, s a Kazni Jogi Egyetem hallgatja lett, de a gonosz cri adminisztrci felfigyelt a dikok krben kifejtett forradalmi aktivitsra, ezrt kizrtk az egyetemrl s Kokuskino falucskba szmztk. 1888-ban visszatrhetett Kaznba, de mivel az egyeteme nem fogadta vissza, ezrt Szamarba kltztt, s a Peterburgi Egyetem jogi karnak magntanuljaknt - 1891-ben - olyan kprzatos vizsgaeredmnyeket rt el, hogy a legmagasabb fokozat diploma tulajdonosa lett. Kzben arra is volt ideje, hogy megszervezze az els szamarai marxista csoportot, amely ksbb felbecslhetetlen hatssal volt a fiatalok politikai mozgalmra.
Az 1893-as vben mr a peterburgi marxistk vezetjv avanzslt, s tovbb fejlesztette a politikai-irodalmi-forradalmi tevkenysgt. Betonacl kemnysggel lpett fel a cr-atyuska (s holdudvara) ellen, gyjt hats hordsznoklatai nyomn gy fellngolt a forradalmi tz, mint Nr csszr idejben Rma vrosa. Ideolgiai ellenfelei gy hullottak porba vaslogikval teltett (rthetetlen) rveinek sokasgtl, mint a kalandoz magyarok nylvesszeitl az ellensges harcosok. El is terjedt a monds a hith pravoszlvok krben: „Vlagyimir Iljics recseg hangjtl s zagyva szvegtl,- ments meg Uram, minket!”.
A minden oroszok crjnak trelme kb. kt vig tartott, majd rettenetes haragra gerjedt Uljnov ellen, s 1895-ben brtnbe zratta, 1897-ben pedig Szibriba szmzette a nagy hasbeszl bajkevert. A kegyetlen zsarnok kpes volt harmadosztly vagonban(!) kizsuppoltatni Peterburgbl a proletrok vezrt, egy bojr hzba elhelyeztetni, s csupn azt engedlyezte szmra, hogy rogatssal, olvasssal, vendgeskedssel s vadszgatssal morzsolgassa sivr napjait. A szmzttek keser kenyernek eszegetse kzben, Uljnov felesgl vette Nagyezsda Konsztantyinovna Krupszkajt (elvh munkatrst), de nem hanyagolta el az nmagra kiszabott „hzi feladat” teljestst sem, mert 3 v leforgsa alatt, nem tbb-s nem kevesebb, mint 30 (azaz harminc) olyan elmleti munkt vetett paprra, amelyet ksbb tbb tzmilli pldnyban jelentettek meg a Szovjetuniban, majd pedig a szocialista tborban.
Cikkeinek, tanulmnyainak s minden mvnek kzs vonsa volt: a redundancia, a mellbeszls, a ktrtelmsg, az tletszersg, a tudlkoskods s a mrhetetlen primitvsg. „Veretes” tteleinek (megllaptsainak) dnt tbbsge hibsnak, tvesnek vagy valtlannak bizonyult. Nem kvetkezett be a kapitalizmus pusztulsa, nem egyesltek a vilg proletrjai, nem ptettek aranybl nyilvnos vcket, megbukott a hadikommunizmus, tnkrementek a kolhozok s a szovhozok, nem jtt el a mindenkit tejben-vajban frdet kommunizmus, nem teljestettk kldetsket az ltala kivlasztott bolsevik fguruk, stb., stb.
A szmzets keserves napjainak elteltvel, Vlagyimir Iljics gy gondolta, hogy jobb lesz a bzl kapitalizmusban tengdni, mint az embertelen cri rezsimben, ezrt a proletritus s a muzsikok sszekuporgatott kopejki segtsgvel, London, Prizs, Zrich, Mnchen, Genf, Prga, Krakk, Zimmerwald, Stuttgart, Koppenhga s ms eurpai vrosok szllodiban „nyomorgott” felesgvel, majd Inessa Armand (francia szrmazs) szeretjvel.
Sokan azt terjesztettk rla, hogy Rolls-Royce gpkocsiban utazgatott, de ezek a pletyka szintjn mozg, rosszindulat hrkzlk arrl hallgattak, hogy a kerkprt sem vetette meg, st (lltlag) Krakkbl tkarikzott az akkoriban magyar terletnek szmt Felvidkre is.
Ami pedig Inesst illeti,- elmletileg igen jl kpzett marxista volt, sokat segtett Leninnek, idnknt mg helyettestette is, st Krupszkaja helyetteststl sem zrkzott el. rthet teht, hogy Lenin Peterburgba majd Moszkvba is magval vitte Inesst, s az gy ltrejtt trojka a legnagyobb egyetrtsben lt (s dolgozott) a Kremlben is, csupn Krupszkaja ragaszkodott a kln hlszobhoz…Inessa Moszkvban hunyt el 1920-ban, elhagyott frje s ngy gyermeke gyszolta (az tdik, „Vlagyimir”/!/ nev gyermeke, tdbajban halt meg).
Uljnov, a knyszer emigrciban vette fel a Lenin nevet, alaposan megneheztve ezzel,- az Uljnov utn kutakod - egygy - cri OHRANKA (politikai titkosrendrsg) munkjt… A mesehs utolrhetetlen s utnozhatatlan szervezsi/vezetsi tevkenysgre jellemz, hogy telefon, fax, Internet, valamint rdi kapcsolat nlkl is kpes volt irnytani az oroszorszgi forradalmi mozgalmakat s esemnyeket. Ezt a tnyt szajkzta minden lehetsges eszkzzel a szovjet propaganda, ez tkrzdik a mese vilgban is.
Ugyanakkor bizonythat, hogy Lenin,- a sokrt felelssgteljes szervezsi s irodalmi elfoglaltsga kvetkeztben lekste az 1905-s forradalmat, majd a cri rezsimet megdnt 1917-es februri forradalmat, de prilisban mr Peterburgban volt, s kztette az n. prilisi tziseit. Minden hvt a forradalom tovbbfejlesztsre buzdtotta, majd letartztatstl flve, Finnorszgba meneklt, s csak akkor trt vissza, amikor Trockij vezetsvel a bolsevikok puccsal megbuktattk a polgri (Kerenszkij-fle) kormnyt, s kezkbe kaparintottk a hatalmat. Utlag – termszetesen – egy hatalmas fegyveres forradalmat kreltak az Aurra cirkl kt vaktltnnyel leadott lvsbl s a senki ltal nem vdett Tli Palota „ostrombl”.
A bolsevikok bvszmutatvnynak kvetkeztben lett Leninbl annak a Nagy Oktberi Szocialista Forradalomnak a vezre, hse, szervezje s irnytja, amelyik nem volt nagy, nem oktberben zajlott le, nem volt szocialista s nem volt forradalom. Mesebeli hsnk a kezbe markolta a hatalmat s megvalstotta mindannak az ellenkezjt, amit korbban (szban s rsban) grt a hallgatinak s olvasinak.
Fldhz juttatta a parasztokat, majd azonnal elvette tlk, s a lehet legnagyobb nyomorba dnttte a parasztsgot. A hadikommunizmus bevezetsvel elrte, hogy millik haltak hen, s a kannibalizmus ttte fel a fejt egyes vidki krzetekben (ez megismtldtt Sztalin „uralkodsa” alatt is). Bkt grt az embereknek, de elfuserlt kl-s belpolitikjnak kvetkeztben vekig tart vres polgrhbor dlt a vilg „els szocialista llamban”. Szabad nrendelkezsi jogot grt a cri Oroszorszgban l npeknek, de mr az els elszakadsi szndkot (Finnorszg esetben) katonai ervel prblta megakadlyozni, a tovbbiakban pedig tzzel-vassal fojtott el minden nllsodsi trekvst. A vilgon elsknt hozta ltre a munkatborokat (GULAG-ok), ahov brsgi tlet nlkl brki, brmilyen indokkal s tetszleges idtartamra kaphatott „beutalt”. rdemes megjegyezni, hogy a GULAG-okra irnytottakat nem harmadosztly vagonokban szlltottk, mint a cri idkben a szmztteket, hanem n. marhavagonokba zsfoltk be az embereket, kitve ket a hsgnek vagy a fagynak, minimlis mennyisgre vagy nullra reduklva az lelemmel s ivvzzel val elltsukat, valamint a tisztlkodsi lehetsgk biztostst. Az egyprtrendszer s a proletrdiktatra bevezetsvel, a cri rendszerben is ismeretlen testi s lelki terrornak lettek kitve az llampolgrok.
Lenin, a proletrdiktatrra val hivatkozssal vres hajtvadszatot indtott a papsg, a parasztsg s az rtelmisg ellen. A helyi szovjetek, a CSEKA (Csrezvicsjnaja Komisszija – Rendkvli Bizottsg), a Vrs Hadsereg s a KOMSZOMOL (Kommuniszticseszkij Szojuz Mologyozsi – Kommunista Ifjsgi Szvetsg) segtsgvel rettegsben tartotta az embereket, egyhzi ltestmnyeket raboltak ki, ingatlanokat s ingsgokat sajttottak ki mindennem krptls nlkl. Tszokat szedtek a rendszer ellensgeinek tartott szemlyek krbl, s nyilvnos kivgzseket rendeztek (tbbek kztt) olyan vtsgekrt, mint a kzs gazdasg takarmnynak megdzsmlsa, a kijellt vasti szakasz karbantartsnak (pl. a htl val megtiszttsnak) elmaradsa vagy a takarmny beszolgltats megtagadsa. Lenin kzvetlen parancsra 800 (azaz nyocszz!) embert lttek agyon 1918-ban Moszkvban s Peterburgban, mert egy mernyl agyonltte a CSEKA vezetjt, Mojszej Szolomonovics Urickijt.
Csupn az sszehasonlts kedvrt: II. Sndor cr meggyilkolsa utn (1881-ben) rszletes rendrsgi vizsglat kvetkezett, majd brsgi trgyals, illetve tlethozatal alapjn 5 (azaz t) szemlyt tltek hallra. gy arnylott (1:5) egy az thz a cri rezsimben, s (1:800) egy a nyolcszzhoz a vilg els szocialista llamban.
Lenin „blcs” lesltsnak, emberismeretnek, valamint intucijnak ksznhet, hogy elkezdett mve – halla utn - kiteljesedett a sztalini ra alatt, amikor is: az osztlyharc cmn tzmillikat likvidltak, megnyomortottak, kisemmiztek, korltoztak szabad munkavllalsukban, utazsukban, vallsuk gyakorlsban, csaldtagjaikkal, munkatrsaikkal vagy bartaikkal val kapcsolattartsban s gondolkodsukban.
Tbb mint 80 vig funkcionlt az a pldtlan terrorral fenntartott rendszer, amelyet a nagy mesehs meglmodott, megalapozott s tjra bocstott. 1924-ben bekvetkezett hallval kezdett vette az utdlsi harc, a hatalomra trk permanens viszlykodsa, uralkodv lt a frakcizs, az intrikls, a kpmutats, a hajbkols, a megalkuvs s a rettegs. A legfelsbb vezetk ritkn haltak meg termszetes halllal, gyban s prnk kzt, de olyan szovjet csald is ritkasg szmba ment, akit ne rintett volna kzvetve vagy kzvetlenl, az vtizedekig dhng bolsevik terror.
Senki sem rezhette magt biztonsgban: kolhozparaszt, munks, mrnk, orvos, r, katona, Lenin vagy Sztalin djas, a Szovjetuni hse vagy rdemes sportol, operanekes vagy buszvezet, prttag vagy prtonkvli, senki, senki, senki! Az esztelen s/vagy megmagyarzhatatlan terror hullmai tcsaptak a Szovjetuni hatrain, s megfertztk a „fl vilgot”! Tmegvel jelentek meg s jelennek meg az j Leninek Sztalin, Hruscsov, Pol Pot, Mao-Ce-tung, Ho-ap, Kun Bla, Rkosi, Kdr, Ceausescu, Tito, Honecker, Gomulka, Szaddam, Husk s msok kpben (brben). Nem knny felismerni ket, mert jl lczzk magukat. tvitt rtelemben taln hasonltanak a mesebeli Htfej Srknyhoz, azzal a klnbsggel, hogy annl sokkalta veszlyesebbek,- s eddig 100 000 000 (azaz szzmilli) rtatlan ember halla terheli a szmljukat!
Fokozza a veszlyt, hogy mindig vannak szpszmmal olyan agyalgyultak, akik sem a msok, sem a maguk krn nem tanultak semmit a trtnelembl. A brgysg egyrtelm jeleknt bszkn valljk magukat kommunistknak (bolsevikoknak), nosztalgiznak a gyilkosok utn, „letket s vrket” adnk egy embertelen rendszert szimbolizl jelkprt.
Ha tallkozunk velk, akkor vakodjunk tlk, nem kevsb veszlytelenebbek, mint a mesebeli Lenin s trsai. Az ilyen egygyek nlkl, a Lenin-flk vagy az hhall kszbn tntorognnak, vagy a bntets-vgrehajtsi szervek tarts vendgszeretett lveznk.
Eddig volt, mese volt, taln bizony igaz is volt. Aludjanak jl, lmodjanak szpet, nyugodalmas j jszakt, csengfrsz-mentes bredst, minden pihenni vgynak.
/Prof. Dr. Bokor Imre/
|