Bogr: Egylpsnyire a vgs pusztuls
2008.11.09. 18:08
2008. jlius 29. 20:26
Lippai Roland
Szz ve tl vagyunk mr azon a ponton, amikor az emberisg mg meghozhatta volna azokat a dntseket, amelyek visszafordthatjk a vgs pusztuls tjrl – lltja Bogr Lszl a Magyar Nemzet Online-nak. A kzgazdszprofesszor gy vli, a globlis birodalom nem hajland cskkenteni a kifoszts szivattyinak teljestmnyt, annak ellenre sem, hogy ltja: a totlis anarchia csak nhny vtizedre van. Interjnk els rsze.
– Nem is olyan rgen az egyik kormnykzeli hetilap tett egy homlyos utalst arra, hogy n sszeeskvs-elmleteket gyrt mindenfle birodalmakrl s ezzel sszefggsben Magyarorszg alvetettsgrl is. Ezzel prhuzamosan – amita a politikai, pnzgyi s egyb fggsekrl beszl – megjelentek a vdak is, nem egyszer ksrletet tve arra, hogy Bogr Lszlt, illetve elmleteit nevetsg trgyv tegyk. Ha ltezik, mire alapozza a birodalmi fggsget?
– Amita hatalom s hatalmi viszonyok lteznek az emberi trsadalmakban – legalbb 10 ezer ve –, a hatalom rdekrvnyestst jelent. Annak az akaratnak a keresztlvitele, amelynek a lnyege az n rdekeimnek az rvnyestse. Teht amita hatalmi rendszerekrl beszlhetnk az emberi trsadalmakban, teljesen termszetes trekvs, hogy a hatalom igazi birtokosai magt a hatalomgyakorls rendszert, illetve azok lnyegt is igyekeznek lczni. Ennek oka: minl rejtettebb ez a hatalomgyakorls, annl nehezebb szembeszllni vele, leleplezni, s annl knnyebb tvinni az rdekeket is. Hiszen ez a hatalom lnyege: az, hogy az akaratot bizonyos szemlyek vagy csoportok tvigyk msokra, illetve tartsan gyakoroljk msokon.
– Vagyis a rejtettsg a hatkonysgot nveli.
– Mindenkppen gy van. Mulatsgos, ahogy a hatalom birtokosai s az ket kiszolgl erk – jelen esetben a globlis mdia –, igyekeznek az sszeeskvs-elmlet vdjval nevetsgess tenni s megblyegezni azokat, akik megprbljk felfedni a valsgos vilghatalmi viszonyokat. A hatalomnak logikus trekvse, hogy a lehetsgekhez kpest homlyban prblja hagyni a hatalom gyakorlsnak sszefggseit. Ha az evolcit vizsgljuk, teljesen termszetesnek kell vennnk, hogy az lczs, vagyis a valsgos clok s a sajt akarat elrejtse az llatvilgban is rendkvl mlyen gykerez folyamat. A leoprd nyilvn nem tjkoztatja a gazellt arrl, hogy zskmnyknt el akarja ejteni, de ezt azrt vitassk meg demokratikusan, nylt eszmecsere formjban. A leoprd „aljas mdon” mindent megtesz annak rdekben, hogy lczza magt, s lesbl tmadjon. Teht nem is az emberi trsadalmakrl van sz, hanem a sajt akaratunk rvnyestsrl msok felett – evolcis rtelemben.
A biokmiai kutatsok szerint ez mg az let mikroszintjein is igaz. Vagyis a testnket tmad vrusok, baktriumok, gombk s maga a rksejt burjnzsa is egy biokmiai krimi, ahol minden tmad igyekszik a sajt rdekrvnyestse rdekben lczni magt s a tmadst, ezzel elaltatni az llny immunrendszert. Teht e szintek – vagyis a trsadalomszervezdsek – az let makroszervezdsi szintje, illetve az let mikroszerkezeti szintjnek ezen hrom pldja azt ltszik bizonytani: minden hatalomnak, rdekrvnyestsi trekvsnek teljesen termszetes velejrja, ksrjelensge s jellemzje, hogy lczni igyekszik cljait s az azokhoz vezet folyamatokat. gy van ez a mai vilgban is, csak vilghatalmi mretekben, vagyis globlis, illetve loklis szinten is. Magyarorszg is egy lokalitsnak szmt a globlis trsadalomszervezdsi rendszerben. jra le kell szgezni: termszetesnek kell tekintennk, hogy minden hatalomgyakorlsi forma s a hatalom gyakorlst vghezviv szereplk mindent megtesznek azrt, hogy tevkenyket, cljaikat a homlyban tartsk. gy nehezebben leplezhetk le, sokkal nehezebb ellenk lzadni, vagyis az ellenttes akaratkpzs s annak rvnyestse sokkal nehezebb velk szemben, ha nehezen tlthat vagy lthatatlan, vagyis a rejtett dimenzikban rvnyesl.
– Az a hatalomgyakorlsi recept, amely ltalban meghatrozza az emberi vilgoknak egy bizonyos szegmenst, mindig megprbl dezinformatv fogalomkszletet ltrehozni. Ha az elz, a bukott szovjet birodalomtl val fggst, a magt szocializmusnak, kommunizmusnak nevez trsadalomszervezdsi modellt vizsgljuk, lthatjuk, ott megbonthatatlan szovjet–magyar bartsg volt a rendszer abszolt ktsgbevonhatatlan alapja. Egy ideig a sz szoros rtelmben a fejvel jtszott, aki ezt ktsgbe merte vonni. Egszen 1989-ig kockzatos volt ms vlemnyen lenni. Vagyis van egy rinthetetlen, hamis metafogalom, ami krlrja a rendszer lnyegt, s persze emgtt, alatta, felette, a rejtett terekben zajlik a valdi hatalomgyakorls. Csupn egy birodalomvlts trtnt, igaz, ez legalbb hsz ven t zajlott. A 70-es vekben kezddtt az eladsodssal, s emlkezznk arra is: 1988 tavaszn a trsasgi trvnyben a rgi rendszer parlamentje bevezeti a kapitalizmust. Az 1988-as V. trvny arrl szlt: brmekkora tkvel lehetv vlik belfldi s klfldi magn- s jogi szemlyek ltal tks trsasgok alaptsa. Mi ez, ha nem a kapitalizmus bevezetse?
E hossz folyamat sorn Magyarorszgot ttoltk a keleti globalizcis szovjet birodalombl a nyugati globalizci birodalmba. Amikor a folyamat minden fontosabb hatalmi eleme lejtszdott, csak akkor kerlt sor arra a ltvnytechnikai tzijtkra, amit az avatatlanok azta is mint rendszervltst emlegetnek. Az j hatalom megnehezti azok dolgt, akik megprblnk a rejtett dimenzikat feltrni. Ma ez mr lnyegesen nehezebb, mert ez az j konstrukci nem a fldrajzi trben szervezdik. A trk birodalomrl lehetett tudni, hol helyezkedik el: Isztambulban van a szkhelye egy szultnnal. Megvoltak a fldrajzi trben is lthat kontrok. Volt egy olyan lthat szerkezet, amely vilgoss tette, hogy mirl is van sz. Az j birodalom azonban bonyolult, a szimbolikus hatalmi trben szervezdik.
– Ezek szerint ez az j hatalmi ertr a mdiabirodalmak, nemzetkzi pnzintzetek, az ezekhez kapcsold, vtizedekben mrhet hitelfggs s hatalmas tks trsasgok sszessge.
– Pontosan errl van sz. Ma mr sokkal nehezebb egysges keretbe foglalni azoknak a hatalmi intzmnyeknek a bonyolult interakciit, globlis egyttmkdsi rendszert, amely a birodalmat alkotjk. Ha ennek legfbb hatalmi intzmnyi szintjeit prbljuk megfogalmazni, akkor dnten errl a hrom szintrl van sz. E hrom mozzanat logikailag is sszekapcsoldik. Megmutatja a birodalom nyers lnyegt, az erforrs koncentrciit s annak elszvsi mechanizmusait. Trtnelmi tny: minden birodalom a perifria fell a kzpontba szivattyzza az erforrsokat annak rdekben, hogy eltartson egy olyan elitet, amely az egsz szerkezet hossz tv fennmaradst szolglja. Minden ltez leginkbb ltezni akar, s a birodalom is rkk fenn akar maradni, amit hirdet is magrl. Ez viszont nagyon sok pnzbe – s ahogy haladunk elre, egyre tbbe – kerl, emiatt egyre tbb erforrst kell sszpontostani ahhoz, hogy egy vilgmret hatalomgyakorlst biztostani lehessen. Ezt az erforrs-szivatty szerepet tlti be a multi- vagy transznacionlis vllalat. Ezek vllalkozsoknak lczzk magukat, m valjban hatalmi intzmnyek. Az alapvet cljuk nem ms, mint hogy vilgmret, egysges s sszecsiszolt hlzatt vljanak s mkdtessk ezeket a gigantikus erforrs-szivattykat. Annak rdekben, hogy a tevkenysgk minl koordinltabb legyen, megjelenik a msodik hatalmi szint is, vagyis azoknak a vilgmret intzmnyeknek az egyttese – valutaalap, Vilgbank, WTO, hitelminst intzetek, auditl cgek –, amely egysges keretbe foglalja ennek az erforrs-szivattynak a mkdst. Kialaktja az elveket, vilgmret parancsokat – deregulci, privatizci, liberalizci –, amelyeket a lokalitsnak, ha nem akarnak konfliktust, be is kell tartaniuk. Megfogalmazzk a birodalom alkotmnyt, jogrendjt, s a fegyelmez hatalmak ltal ezt be is tartatjk.
A vilgmret mdia pedig a birodalmi gondolkods logikjt alaktja ki. A ltrejtt tudatbefolysol szisztma megprblja az emberi gondolkodst az egsz vilgon azon fogalmak mentn szervezni, amelyek csak a birodalmat megerst gondolatmeneteket segtik, s igyekeznek a perifrira szortani – lehetsg szerint megsemmisteni, kignyolni, betiltani – minden olyan gondolati konstrukcit, amelyik szembemenne a birodalmi trekvsekkel.
– A rendszer olajozott mkdshez a klnbz orszgoknak szksgk van kiszolglszemlyzetre is. Korbbi szavaival lve, „azt a lnyeget, ami taln gy foglalhat ssze, hogy mindaz, amirl azt hazudjuk, hogy demokrcia, jogllam s piacgazdasg, vagyis a rendszervlts rendszere, az a globlis hatalomgazdasg loklis diktatrja kollaborns helyi elitek ltal zemeltetve”. Kik ezek az elitek? s az is ltszik: az egsz konstrukcibl maga az ember, az emberi rtkek, a humnum, illetve az let igenlse hinyzik.
– Minl nagyobb egy birodalom – s itt vilgbirodalomrl van sz –, annl nagyobb a knyszer arra, hogy a lokalits azonos globlis elvek szerint mkdjn magval a globalitssal: egysges legyen a fogalomrtelmezs, illetve minden lokalitsban hatalmas szksg van arra is, hogy az ottani elitek lre lljanak a globlis birodalom rdekrvnyestsi trekvseinek. A birodalmak minden lokalitsban kiptik a sajt kzvett trsadalmukat, gy ezek az elitek sokkal inkbb a globalits trsadalmt jelentik meg helyi szinten, mintsem a lokalits trsadalmt a globalitstrben. A birodalom is azt vrja el, hogy a kzvett elemek az rdekeit kzvettsk a lokalitsok fel, de bizonyos rtelemben a fhatalom is termszetesnek tekinti, hogy ezeknek az eliteknek meg kell jelentenie azt is, mi trtnik alattuk. Nem azrt, mert a birodalom meg akarja ismerni az alrendelt trsadalmakat – ennek sokkal inkbb preventv okai vannak. Elbe akar menni a lzadsoknak. Minden hatalmi tnyez tudja: ha folyamatosan erforrsokat szv el a perifrirl, akkor ezzel folyamatosan jratermelsi vlsgokat idz el, ezrt is kvetkezik be egy id utn maga az sszeomls is, hiszen nem veszik figyelembe a perifrik lzadsi potenciljt. gy azok valban fel is lzadnak, ami egy permanens polgrhborba torkollik.
Az elszegnyeds s kifoszts olyan ko-, szocio-, kulturlis katasztrfk sorozatt hozza ltre, ami sztveri a birodalom egsz szerkezeti rendszert. Vagyis bizonyos rtelemben a kifoszts urai is kvncsiak arra, hogy mi trtnik a vgeken azrt, hogy a kpzd lzadsi potencilok ellenszert megtalljk. Ktsgtelen: ezek az elitek dnten s alapveten kollabornsok, de kell, hogy rendelkezzenek egy olyan kzvett szereppel is, amelyek a lokalitsok stratgiai rdekeit is kpesek megfogalmazni. S klnsen feltn, hogy Magyarorszg elitjei a trsgben is messze a leginkbb kollabornsok.
– „Amit optikai csaldsknt magyar gazdasgnak ltunk, az nem egyb, mint krlbell kt tucat multinacionlis globlis vllalat loklis telephelyeinek hlzata”, hogy ismt idzzk korbbi szavait. David Korten a Tks trsasgok vilguralma cm knyvben alapos rszletessggel fejtegeti e trsasgok kialakulsnak krlmnyeit, valamint azt, mikppen is veszik t az irnytst az let klnbz struktri felett. Valsgg vlhatott a vilguralom? Hol vannak a kis- s kzepes vllalakozsok, amelyek a jelenlegi kormny alatt egybknt szinte htrnyos megklnbztetsben rszeslnek, nem kapnak lehetsget, ugyanakkor az idetelepl nagy cgek millirdos llami tmogatsban rszeslnek, ami gy tnik, nem is ll arnyban az ltaluk teremtett munkahelyek szmval.
– Mria Terzia mondta, hogy „etetni is kell a birkt ahhoz, ha nyrni is akarjuk, j urak”, ami nagyon blcsen fejezi ki a felelsen gondolkod birodalom bels logikjt. Vagyis hogy tartsan, lzadsoktl s permanens polgrhborktl mentesen lehessen zemeltetni a birodalmi erforrs- szivattykat, arra van szksg, hogy a kzpont ismerje, s bizonyos keretek kztt tartsa tiszteletben a lokalitsok elemi jratermelsi ignyeit. Minden emberi kzssgnek van egy elemi jratermelsi szintje, els a fiziolgiai. Ebben az rtelemben is van egy ltminimum, m ez csak a vegetlshoz elg, „tbbet kell adni, ha tbbet akarunk”: a komplex egszsget kell figyelembe venni. s itt nem csupn a kzvetlen fizikai aspektus a lnyeges – vagyis a betegsg hinya vagy annak viszonylagos alacsony elfordulsa –, hanem a testi-lelki egszsgnek egy folyamatosan emelked s kiteljesed szintjrl van sz. Ami horribile dictu, akr a birodalmi tketulajdonosoknak is kedvez lehet, hiszen egy jobb minsg „birkanyj” jobb minsg s tbb gyapjt is ad. Vagyis van egy alapvet jratermeldsi igny, ami rszben fiziolgiai, majd az ezen tlmutat szint, ami egyre jobb, egyre embersgesebb letkrlmnyeket, viszonyokat s minsget jelent. Persze sz van a demogrfiai jratermeldsrl is, hiszen nemcsak az ppen most l genercinak kell egyre kedvezbb, embersgesebb letviszonyok kztt lnie, hanem ltre kell hozni az jabb genercikat is, emellett meg kell teremteni azokat a feltteleket is, amelyek szmukra is folyamatosan emelked emberi jltet jelenthetnek majd. Ennek pedig erforrsignye van. Mindebbl kvetezik: van egy minimlis erforrsignye annak, hogy a lokalits akr csak nullszinten is – az egyszer jratermels szintjn – fenntartsa magt, de minden emberi kzssg bvlni szeretne, egyre jobb letminsget elrve.
Ott folyik a harc, hogy a birodalom egyltaln figyelembe veszi-e, rdekli-e, hogy az adott trsadalomnak milyen szint az erforrsignye az jratermeldshez. s krds az is: hajland-e a sajt erforrs-elszv tevkenysgt bizonyos keretek kztt tartani. Az a problma az elmlt hsz vben, hogy ez a kompromisszumkszsg elemi szinten sem ltezik. Van egy ellentmondst nem tr dikttum, ennek megfelelen pedig kitermeldtek a szinte szz szzalkig a birodalmat kiszolgl elitek, amelyek ezt nem csak hogy kiszolgljk, m bizonyos rtelemben mg elbe is mennek a kvnsgoknak. Kitalljk a birodalom gondolatait. A lokalits sajt gazdasgt magyar kis- s kzpvllalkozsokat is kifosztand priknak tekintik. Mikzben ezek a vllalatok adnak munkt a foglalkoztatottak nagy rsznek, a profit dnt tbbsge azok a multik, akik csupn a tredkt foglalkoztatjk az embereknek. A multik kapjk a kedvezmnyeket s a tmogatsokat, a magyar kkv-k meg az „agyonadztatst”.
– Ez milyen irnyba tolja a magyar trsadalom lehetsgeit?
– Jelenleg ott tartunk, hogy a magyar trsadalom a legelemibb fiziolgiai jratermeldsnek a minimumt sem kpes biztostani, inkbb folyamatos s masszv hanyatls tapasztalhat a npesedsben, az egszsgben is. Emellett a szimbolikus szerkezetekben is megfigyelhet a roncsolds: azokban a szellemi, lelki, erklcsi znkban, amelyek nlkl nincsen p emberi trsadalom, s ha ezek az erk srlnek, az sszeomls fenyeget. A birodalom lthatan nem kvncsi arra, hogy a magyar trsadalom hogyan reproduklja nmagt. Van egy elkpzelse arrl, hogy mennyi erforrst kell kiszivattyzna, s teljesen fggetlenl attl, hogy ennek milyen katasztrfasorozat az ra, ezt minden krlmnyek kztt vghez is viszi.
Bib Istvn szavaival lve: folyamatosan vgbemegy egy negatv kivlasztds az eliteken bell is, olyan elitek – szemly szerint s csoportokat illeten is – jutnak a dnts meghozsnak kzelbe, befolysolst lehetv tev helyzetbe, akik sem tudsban, sem erklcsi javakban nem bvelkednek. Nem is ismerik fel a slyos problmkat, vagy ha ltjk is, cinikusan, gtlstalanul tlteszik magukat rajta. Nem rdekli ket a kvetkezmny. Magyarorszgon azrt van az elmlt hsz v idszakban valjban egy potencilisan, folyamatosan nvekv polgrhbors veszly, mert lthatlag szinte semmilyen normlis kommunikci nincsen a globlis, illetve a loklis elitek kztt s a magyar trsadalom kztt sem. Minden normlis embert nyomaszt az egyre nagyobb feszltsg, az erklcsk sztmllsa, a nvekv kriminalizlds, az egyre tbb borzalmas trtns. Ezek sszefgg esetek, s mindenkit iszonyattal tltenek el. Az a baj, hogy mivel az egsz rendszer hazugsgra pl, szigoran tilos a nevn nevezni a dolgokat, ennek kvetkeztben nem kibeszlhet a lnyeg, viszont ha ez nincs meg, akkor nem lehet el- s megbeszlni, ez viszont kizrja a cselekvst is.
Interjnk msodik rszt 2008. jlius 30-n olvashatja a Magyar Nemzet Online-on
2008. jlius 30. 18:27
Lippai Roland
A multinacionlis vllalatok valjban a birodalmi erszak intzmnyei, amelyeket a trsgben egyedlllan komprdor magyar elitek szolglnak ki – fogalmazott Bogr Lszl a Magyar Nemzet Online-nak. Szerinte a fhatalom urai anlkl fosztjk le a lokalitsok erforrsait, hogy figyelembe vennk azok jratermeldsi ignyeit. Az lelmiszerr-robbanssal a vszjsl jv zen a mba, emellett olyan mrtken ljk fel a lt talapzatait, hogy nhny vtized, s a totlis folytathatatlansgba kerl az emberisg. A vilg vezet politikusai alkalmatlanok a vlsg kezelsre – lltja Bogr. Interjnk msodik rsze.
– Mkdik-e ma Magyarorszg?
– Egy orszgot mindig zemeltetni kell, ennek pedig komoly erforrsignye van. Mkdtetni kell a nagy infrastrukturlis rendszereket, s lehetv kell tenni azt is, hogy az emberek legalbb a legalapvetbb elltsi formkhoz, javakhoz hozzjussanak. Minden kzssgnek meg kell teremtenie azt a rendszert, amely vilgoss teszi: az adott krlmnyek kztt ennek a szisztmnak a mkdtetshez a klnbz szereplk milyen mrtkben jruljanak hozz. A hatalmas feszltsg abbl addik, hogy a birodalmi erforrs-szivattyk csak lefosztjk, hasznljk az ertereket, de nem, vagy csak szimbolikus mdon jrulnak hozz a rendszer mkdtetshez.
– Kimondhat, hogy a hatalmas globlis cgek szkmarkan bnnak a „birkanyjjal”?
– Persze, egyrtelm, hogy az llamhztarts, illetve a csaldi hztartsok deficitje is abbl addik, hogy leadjk a teljestmnyket, m ennek ellenrtkt nem kapjk meg. Ennek oka, hogy a teljestmnyk jelents rszt ingyen hasznlja a globlis birodalom. Vagyis nemhogy felemelkedst nem jelentenek a magyar trsadalom szmra, hanem lthatlag nvekv deficitet termelnek. Ez megjelenik az llam, de a mikrohztartsok szintjn is. Itt is egyre ltvnyosabban.
– Egyre nagyobb a csaldok, hztartsok eladsodottsga is.
– Igen, s az elemi zemeltetshez, nem pedig a hedonizlshoz, a luxuscikkek fogyasztshoz veszik fel az egyre jelentsebb hiteleket. A deficit s az eladsods nemcsak anyagi rtelemben jelenik meg, hanem a mr emltett szimbolikus javakban is, amelyek egyre jobban roncsoldnak. Vagyis anyagi s szimbolikus javakban is egyre nagyobb deficit ll el. A helyzetet slyosbtja, hogy ngerjeszt s egymsba kapcsold a folyamat. Nem lehet gy megoldani a problmt, hogy nvelje a trsadalom a teljestmnyt, hiszen fiziolgiai szinten a „csupasz sziklig” le van meztelentve: a nett 60-70 ezer forintbl nem lehet az alapvet letszksgletek minimlis kielgtse utn mveldni, tanulni, beruhzni a tudstkbe. Ha emellett kpes is lenne valban tbb erforrst termelni, azt is elszvn elle a kifoszt gpezet. Rszben ezrt ltezik a feketegazdasg is. Ez a magyar trsadalom immunreakcija erre a folyamatra. Megprblja a lthatsg vilgbl kimenteni a lehet legtbb teljestmnyt. Ez lehet, hogy rvid tvon minimlis eslyt jelent szmra ahhoz, hogy megoldja a htkznapi problmit, ennek viszont az a kvetkezmnye, hogy ezeket az erforrsokat a kzssgi szksgletek ell veszi el. Teht valjban maga dnti romba a nemzetllamot, amelynek felels elitje adott keretek kztt megprblja megrtetni a birodalommal: t kell lltani az erforrs-szivattykat annak rdekben, hogy a totlis vlsg elkerlhet legyen.
– Ez a birodalmi struktra kpes lehet arra, hogy a jelenlegitl eltren viszonyuljon az erforrsgazda trsadalmakhoz?
– Valsznleg hiba magyarzn brki is a globalits urainak, hogy kevesebb erforrst szvjanak el a jelenleginl, mert az emberisg rohamos gyorsasggal lp be abba a vgzetes folyamatba, ahol a kapitalizmust az elmlt ktszz vben megalapoz erforrsok – hiszen a kapitalizmus dnten a fosszilis energiaforrsokkal val rablgazdlkodst jelenti – fogynak. Ez a korszak a vghez kzeledik. Mg nincs vge, de az emberisg rvidesen belp a vgfzisba. Vagy pedig megprbl olyan hatalmi viszonyokat ltrehozni, amelyek ellenrztt keretek kztt tartjk azt az elkvetkez korszakot, amikor vgleg kimerlnek az erforrsok. Mindezt annak rdekben, hogy ne a totlis anarchiba sodrdjon az emberi trsadalom. A kvetkez kt vtizedben mr ez a folyamat zajlik majd.
Az a lehetsg is fennll, hogy az emberi civilizci nem kpes erre: akkor teljes sebessggel rohanunk neki a lt falnak, s nhny v alatt sllyed az emberi ltezs az eddig elkpzelni sem tudott anarchiba. A rendszer urai taln erre hivatkozva mondank azt, hogy nincsen lehetsgk cskkenteni az erforrs-koncentrcit, s mg igazuk is lehetne akkor, ha a lokalitsok rzkelnk, hogy az elszvott erforrsokbl tnyleg pl egy j vilgkoordincis mechanizmus, amely adott esetben megmentheti – Magyarorszgot is – a teljes anarchia ltpusztt hatsaitl. Nem zrom ki annak a lehetsgt, hogy valamifle tanakods zajlik a vilghatalmi rendszerekben minderrl, de ennek nem sok jelt ltom. Ami biztos: ha folyik is ilyen tancskozs, azt nem lehet mindenki mst kizrva vghezvinni.
– Mi a vlemnye a forint utbbi idkben tapasztalhat ersdsrl?
– A f ok az, hogy 1989–90-ben a trsg orszgainak valutit brutlisan alulrtkeltt tettk a komplett kifoszts rdekben. Most viszont mr, miutn mindent, amit lefoszthattak, le is fosztottk, megvltozott a stratgiai rdekk. Most mr azt kell gtolni, hogy a trsg orszgainak exportpotencilja tovbb nvekedjen, s ezrt hagyjk, hogy trtnelmileg „normlszintre” menjen vissza az rfolyam. A msik specilis magyar ok, hogy irrelisan s kiugran magas a magyar llami forintktvnyek kamata, ezrt hatalmas a kereslet a forint irnt, ami felviszi az rfolyamot. s persze jelen van a spekulcis „bubork” is, amit nyilvn majd akkor s gy fognak „kipukkasztani”, amikor az szmukra a maximlis jabb lefosztst teszi lehetv.
– Rendkvl turbulens idszakban vagyunk az lelmiszerrak emelkedsnek tekintetben is. rsokkok egsz garmadja van mgttnk, s ugye a vilggazdasgi folyamatok „begyrznek” Magyarorszgra is. Tudjuk, hogy mennyien heznek szerte a vilgon, tbb mint egymillird embernek nem jut tiszta ivvz sem. Ennek ellenre iszonyatos a pazarls a nyugati vilg rszrl: elg csak arra gondolni, britek vente ngymilli tonna lelmiszert dobnak a kukba, s nem romlott, hasznlhatatlan lelmiszerrl van sz. rtkvlsgban van az gynevezett nyugatias vilg?
– Ez is egyik jelzse annak, hogy a kzgazdasgtan elmlt ktszz vben kialakult egyik kulcsfogalma – a homo konomikusz – felttelezi, hogy kialakult a gazdasgilag racionlisan dnteni kpes ember, s hogy a tks gazdasg s a piaci viszonyok kztt a lehet leggazdasgosabban hasznlja fel az erforrsokat. Az Egyeslt llamokban vente szemtbe kerl s nem is felttlenl megromlott – megvettem, de kiderlt, nincs r szksgem – lelmiszernek a mennyisge krlbell 100 millird dollr rtk. Mikzben a vilgon az hnsg s az alultplltsg megszntetshez vente 60 millird dollrra lenne szksg. Nemhogy sszersg nincsen, hanem egszen szlssges, az abszurditsig men sszertlensggel llunk szemben. Ennl pazarlbban felhasznlni az emberisg erforrsait nem is lehetne. s ez csak a jghegy cscsa.
Szembe kell nzni azzal, hogy a vilgkapitalizmus rendszere s az utbbi idszak globlis szakasza nemcsak hogy nem hozta ltre a vilgon ltez erforrsok sszer, embersges felhasznlsi formjt, hanem szinte lerhatatlan irracionalitst eredmnyezett. Olyan szlssges brutalitssal uzsorzzuk ki az vmillirdok ta ltez, az emberisget megtart alapfeltteleket – minden kultra ngy alapvet selemet ismert: a fld, a leveg, a vz s a tz –, amelynek belthatatlanok a kvetkezmnyei. A negyedik selemmel katasztroflisan puszttjuk a fldet, hiszen elgetjk a fosszilis energiaforrsokat. Az emberisg buldzerrel megy almt szedni, holott kevsb brutlisan is hozz lehetne jutni a gymlcshz. Egyre jobban jelentkeznek e puszttsnak a vszjsl kvetkezmnyei is.
Olyan mrtkben ljk fel a legalapvetbb lttalapzatokat, hogy akr nhny vtizeden bell a totlis folytathatatlansg llapotba kerl az emberisg. Az lelmiszer a fld, vz s a leveg nlkl elkpzelhetetlen. Egyre inkbb kiderl, hogy fldet nem lehet teremteni, a termfld csak fogy, tnkremegy, erodl. Csak Magyarorszgon egymegynyi termfld „tnt el”. A vzrt jelenleg is hbork folynak, a kioti egyezmny pedig jelzi, hogy a tiszta levegrt is megindult a kzdelem. Minden sszeren gondolkod lokalits rendkvl nagy becsben kell, hogy tartsa ezeket a kincseket, hiszen az elttnk ll vszzadban az emberisg rendkvl kritikus ponton halad keresztl, s nem biztos, hogy tlli a folyamatokat. Az lelmiszerr- s az olajremelsben a vszjsl jv zen a mba.
– n szerint szmtalan csatornn keresztl zen a termszet az emberisgnek, mgis mintha a dntshozk ttlenl lnnek. Holott nehezen tudjuk elkpzelni, hogy ne rzkelnk a problmkat. Ennek ellenre a kioti jegyzknyv mintha becsdlt volna, s a legutbbi G8-tallkozn a mregdrga vacsora kzepette is csak arrl llapodtak meg a hatalmak, hogy mi lenne kvnatos kt-hrom vtized mlva. Plusz ltettek nhny ft is. Kiresedtek ezek a frumok?
– Fontos megjegyezni, hogy nem a politikusok a fszereplk. Ez csak a ltszat, k az uralmi szintet jelentik meg. A hatalom s az uralom nem egy dolog. Pldul a hatalom a Wall Street, az uralom pedig a Fehr Hz. Az uralmi szfra nem ms, mint egy olyan professzionlis rtelmisgiekbl ll rendszer, amelyik vgrehajtja azt, amit a valsgos hatalmi tnyezk – teht az erforrsok tnyleges birtokli – szmukra ktelezv tesznek. A krds, hogy az uralmi szfrnak, amelynek persze van relatv nllsga is, mekkora a felelssge. Lthatlag sem megfelel tudsuk, sem megfelel erklcsi tartsuk nincs ahhoz, hogy a problmkat felismerjk, illetve kezeljk. gy tnik, mind a kt alapvet jszg – az sz s erny – hinyzik a vilg vezet hatalmainak vezetibl. Krds, hogy ez egyrtelm tkrzdse-e a cinikus hatalomnak, vagy egy diszfunkcionlis jelensg, amikor is a hatalom mr szeretne kiutat tallni ebbl a helyzetbl, csak ppen annyira rontottak az uralmi elitek, hogy nem kpes megfelel szemlyeket tallni. Ezt nehz eldnteni, m elkpzelhet, hogy az igazi vilghatalmi aktorok ltjk ezt a vgpusztulst, csak lehet, hogy gy gondoljk, most mr „mindegy, elkstnk”. s nem zrhat ki, hogy messze tl vagyunk azon a kritikus ponton, ahonnan vissza lehet fordulni a vgs sszeomls ell.
– Mikor lett volna elkerlhet?
– Taln az els vilghbor eltt kellett volna megtenni azokat a lpseket, amelyekrl azt hisszk, hogy „mg most sem ks”. Pedig nagy valsznsggel – ne legyen igazam – ezen mr rgen tl vagyunk.
|