Bogr: Hlzatok vilguralma
2008.11.09. 18:10
Publiklva 2007. november. 9 > Bogr Lszl
Hlzatok” vilguralma
Avagy
Globlis hbork rejtett dimenzii a XXI. szzad els vtizedeiben.
A kiss hatsvadsz(nak ltsz) cm alatt egy hipotzis-fzrt szeretnk kifejteni sszesen t ttelben.
Az els ttel megksrli jrafogalmazni azokat a teoretikus felismerseket, amelyek az eufmisztikus nbemutatsa sorn magt „globalizciknt” megnevez lt-md mkdsvel kapcsolatban megszlettek. Ennek lnyege, hogy szemnk lttra van kibontakozban egy, a „valsg levltsra” irnyul folyamat, amelynek sem okait, sem kvetkezmnyeit nem ltjuk tisztn, de az egyre valsznbbnek ltszik, hogy drmai fordulatot jelenthet mind az emberi trsadalmak, mind a fldi bioszfra jvje szempontjbl.
A msodik ttel azokat a tapasztalatokat igyekszik sszefoglalni, amelyek a globalits ltmdjt felpteni igyekv „birodalom” 2001. szeptember 11.-i ”akcija” ta jellemzik a vilg folyamatait. Mi hzdik meg a „civilizcik sszecsapsa” teria mitolgiai rtegei alatt, mit jelent Kna, India s az iszlm kulturlis univerzumainak egyre nyilvnvalbb ksrlete a Nyugattal szembeni trtnelmi pozci-elnyk visszaszerzsre? Hogyan rinti ezt a gigantikus kzdelmet az a folyamat, melynek sorn kiderlni ltszik, hogy a nyugatias modernits lt-mdjnak kolgiai alapjait jelent fosszilis energiahordozkkal val rablgazdlkods korszaka a vghez kzelt?
A harmadik ttel azokat a tendencikat igyekszik feltrni, amelyek Eurpa vlasz-reakciit jellemzik. Azon vlasz-reakcikt termszetesen, amelyek a fenti nem lnyegtelen kihvsokra val reaglsknt rtelmezhetk. Elszr Nyugat Eurpa, illetve az Eurpai Uni nev „metafora” viselkeds-mintit vizsgljuk, majd a „rendszervltott” Kelet s Kzp Eurpt. Ez utbbi esetben igyeksznk felvzolni annak a vlsgfelhalmoz folyamatnak a fbb jellemzit, amelyek viszonylag rvid idn bell a „rendszervlts rendszernek”, mint inadekvt ksrletnek a teljes sszeomlsval jrhatnak.
A negyedik ttel az addig lert folyamatoknak egy Magyarorszg nev „lokalits” rtk-meziben zajl pusztt kvetkezmnyeit igyekszik szmba venni. Igyeksznk beazonostani az elmlylben lv vlsg klnbz rtegeit, azt az vtizedek ta (lassan egy vszzada!) fennll „szocietlis lejtt”, amely e lokalitst egyre kptelenebb teszi nmaga „egyszer jratermelsre” is, s persze azokat az egyre hamisabb vlaszokat, amelyeket komprdor elitjei adnak erre a kihvsra.
Vgl az tdik ttelben megksreljk sszefoglalni azokat a lehetsges „forgatknyveket”, amelyek az itt vzolt jelenbl a jvvel kapcsolatban megfogalmazhatk. Igyeksznk vilgoss tenni azt is, hogy a kialakult helyzet komplexitsa minden kpzeletet fellml, ezrt aligha hihet, hogy viszonylag gyors, sikeres s „olcs” vlaszt tallunk egyre slyosabb lt-dilemminkra. Radsul, ahogy mondani szoks, „az id nem neknk dolgozik”!
Els ttel, avagy a „megvalsult abszurdits” vilga.
Ma mr unalmas kzhely s bgyadt trfk trgya, hogy az emberisg sajt lhelyt, a Fldet, mint vgfelszmolsi fzisban lv, csdbe jutott vllalkozst kezeli. Pontosan ltja mr lt-roncsol tetteinek fenyeget kvetkezmnyeit, m makacs, perverz kvetkezetessggel folytatja mindezt, st valami rejtlyes oknl fogva hajlamos npuszttst a „halads”, a „fejlds” s ms hamis meta-fogalmakkal illetni. Ami teht „van”, annak nem szabadna lteznie, de mgis ltezik. Pontosabban, kvetkezetesen alkalmazva Hegel dialektikjt „nem ltezik, csak fennll”, de ez ppen elg ahhoz, hogy igen slyos kvetkezmnyekkel jrjon az egsz fldi lt szmra.
Az is evidencia ma mr, hogy mindennek vgs oka a nyugatias modernizci planetris dimenzij diktatrja, de az is egyre inkbb ltszik, hogy ez a ltmd a XX. szzadban kritikus elgazsi ponthoz rkezett, s az itt megfogalmazd dilemmra vgzetes vlaszt kszl adni. Az a sajtos komplexum, amely teht flrevezet nbemutatsa sorn magt „globalizciknt” nevezte meg, olyan j lt-md az emberisg trtnetben, amely, ha lnyegt nem rtjk meg, s legalbb nem korrigljuk, egyttal bizonyosan az emberisg utols lt-mdja is lesz.
A XX. szzad els vtizede vilgoss tette, hogy a nyugatias modernizci fellte ko-szocio-kulturlis tartalkait, s csak olyan brutlis lt-kifosztssal tarthatja fenn vilguralmt, ami elkerlhetetlenn teszi a permanens globlis polgrhbor kialakulst. Erre a slyos dilemmra a lt-md urai logikailag kt fle vlaszt adhattak. Az egyik lehetsges vlaszmd szerint az akkor mr vszzadok ta egyre mlyebbre hatol „de-szakralizcis” folyamatot visszafordtva, a vilgot a lass „re-szakralizci” fel terelve prbljk a ltezs veszlyesen megbomlott legbels egyenslyt helyrelltani. (Begygytva azokat a „lt-sebeket”, amelyeket a „business of the business is the business” logika ttt rajta.). A msik lehetsg az „elre menekls” volt, vagyis a de-szakralizcis lt-roncsols kvzi-vgtelen mlysgekig val kiterjesztse.
A XX. szzad kzepnek flvszzada alatt mindkt alternatva megvalstsi ksrleteire lthattunk pldkat. A de-szakralizci brutlis elmlytsre pl planetris diktatrk „prototpusai” voltak Hitler s Sztlin konstrukcii, amelyeket aztn „visszavontak” a modernizci urai. Megjelentek azonban a re-szakralizci vatos s ellentmondsos ksrletei is, Roosevelt New Deal-je, illetve a „szocilis piacgazdasg” eszmjre pl nyugat eurpai „welfare state” kpben.
A 70-es vek vgtl azonban egyre vilgosabb vlt, hogy a techno-evolci eddig elkpzelhetetlen(nek hitt) „vvmnyai” segtsgvel a modernits urai egy eddig ismeretlen logikj j lt-md felptse fel indultak el, amelyet dezinformatv mdon „globalizcinak” neveztek el. Az j ltmd gy prblja elkerlni a planetris globlis polgrhbors lzads rmt, hogy egyszeren „levltja” a lzadni prbl valsgot. s ezzel kezdett veszi a „mestersges valsg” felptsnek eddig elkpzelhetetlen korszaka.
Az emberi civilizci, szletse pillanattl kezdve hrom alapkrdsre keresi a vlaszt. Mi az anyag, mi az let, s mi a llek? A hromnak ltsz krds persze valjban egy, mi a ltezs e hrom dimenzijnak kzs „gravitcis kzpontja”, a kosz-elmlet titokzatos „attraktora”, a mikro-kozmosz mnusz vgtelentl a makro-kozmosz plusz vgtelenig tart tr „kzepe”? Ha teht a ltezs e hrom alapdimenzijnak megjelensi formit (anyag, let s llek) mestersges konstrukcikkal helyettestjk, felszmolhatv vlik a modernits de-szakralizcija ellen fordul lt lzadsi potencilja.
Az elmlt hrom-ngy vtized sorn a technolgiai s „pszicho-szocio-technolgiai” evolci valban olyan lt-tereket ltszik megnyitni, amelyek az emberisg szmra eddig elkpzelhetetlennek ltszottak, lvn mesze tl a ltez tudsok horizontjn.
Az „anyag-tudomnyok” egsz sora ontja az eddig felfoghatatlan tulajdonsg-egyttesekkel br mestersges anyagok tzezreit. A globalits „titnja” az anyag legmlyebb szervezdsi szintjeire is behatol, s olyan brutlis lendletessggel tpi fel a szervezdsi szinteket vd ontolgiai burkokat, hogy kzben teljesen perifrira szorul nhny fenyeget krds. A manyagok (s ebben az rtelemben a maghasads elvn mkd atombomba s „bks cl” atom-reaktor is „manyag”) olyan technolgikat alkalmaznak, amelyeknek veszlyessge hihetetlen gyorsasggal n. Nem is lehet msknt, hiszen minl erszakosabban tpjk fel a lt-szintek vdburkait, annl nagyobb s kockzatosabb energikat kell felhasznlni e beavatkozsokhoz. s ez csak a folyamatok „input” oldala, de rtelemszeren legalbb ilyen sly dilemmt vet fel az „output” oldal is. A termszet (a „valsgos” valsg) egyszeren „nem ismeri fel” ezeket az anyagokat, s gy nem is tudja ket visszafogadni rk krforgsba. s taln a legnagyobb, radsul egyelre ismeretlen sly fenyegetst ppen a kett kztti fzis, e termkek hasznlata jelenti. Az evolci ugyanis nem kpes ilyen rendkvl rvid id alatt alkalmazkodni ahhoz, hogy nhny vtized alatt, tbb szzezer vnyi „vltozs-potencilt” kell feldolgoznia. Az letnket megkesert allergiktl a rkig szmos betegsg legmlyebb okt nagy valsznsggel a vgtelensgig fokozd brutlis alkalmazkodsi knyszer jelenti. Akr metafornak is tekinthetnnk, hogy a fogamzsgtlk tbbsge a ni szervezetbl kirlve mg vtizedekig vltozatlan formban kering a vzkrzsi rendszerekben, s az ivvz kiszrhetetlen „tartozkaknt” kerl vissza az llati s emberi szervezetekbe, a tengernyi egyb gygyszer s vegyszer maradvnnyal egytt. Taln nem kell rszletezni e folyamat lehetsges kvetkezmnyeit.
A „manyagok” mr ma is ttekinthetetlen rendszere nmagban fokozd „tmegvel” is, de fknt egymsra-hatsuk ismeretlen s feltratlan „interferenciinak” hatvnyozott gyorsasggal nvekv szmval szdt iramban s kvethetetlenl nveli a „kockzatok s mellkhatsok” veszlyt. s ez mg mindig csak az a szint, ahol felttelezzk a maximlis figyelmet, fegyelmet s j szndkot. Mai vilgunkban azonban nem kell paranois gyanakvnak lenni ahhoz, hogy elkpzeljk, a figyelmetlensg, fegyelmezetlensg, hanyagsg, nyeresgvgy, cinizmus, vagy ppen gonosz szndk az eddig emltett kockzatokat vgleg a kezelhetetlensg szintjre emelheti.
Mindezzel analg tendencik vannak kibontakozban a lt-szervezds kvetkez szintjn is, ott, ahol a globalits titnja, egyfajta genetikai „hackerknt”, az let kdjait tpi fel. A genetikailag mdostott lszervezetek ltrehozsval az emberisg jabb ontolgiai hatrokat kszl tlpni. Teszi ezt nagyjbl ugyanolyan „krltekint” mdon, mint ahogyan az imnt a manyagoknl lttuk. (Ontolgiai rtelemben egybknt a genetikailag mdostott llnyek is „m” anyagoknak minslnek, hiszen a lnyeg ugyanaz, a lt „vdburknak” a nlkl zajl brutlis feltpse, hogy megismernnk a folyamatok valsgos termszett.) Anlkl, hogy elmerlnnk e folyamatok mlyszerkezetben, csak nhny sszefggst emltennk meg. Az emberisg teht gy fogott bele a most mr rutinszer gnmdostott l „termkek” ellltsba, hogy az albbi krdsekre nem ismeri a vlaszt.
Az un. „gnsebszet” (Artificial Genetical Recombination) ma gy juttat idegen gneket egy lszervezetben, hogy nincs pontos kpe arrl, hogy az adott gn-szekvencia hov fog beplni. Mrpedig egyre tbb jel utal arra, ez kezdettl fogva sejthet volt, hogy ez nagyon nem mindegy! Vagyis ma mg ismeretlen mechanizmusok egszen ms kvetkezmnyeket vlthatnak ki aszerint, hogy hov pl be a mestersgesen bejuttatott elem. A msik vszjsl mozzanat, hogy a termszetben egy gn-szekvencia soha nincs „llandan bekapcsolva”. Vagyis egy ma mg ismeretlen mechanizmus, csak akkor „aktivlja” az adott gnszakaszt, ha arra a szervezet egsze szmra szksg van. Tekintettel azonban arra, hogy egyelre egyltaln nem ismerjk ezeket a szablyoz folyamatokat, ezrt egy erszakos beavatkozssal minden bejuttatott gn llandan „be van kapcsolva”. Mivel ez az evolci millird ves trtnetben soha nem fordult el, csak tallgathatjuk, mik lesznek a lehetsges kvetkezmnyek! Ezekhez szorosan kapcsoldik az, az j felismers, hogy a genetikai llomny dnt tbbsgrl eddig gy vltk, teljesen feleslegesen ltezik, a rgmlt idk rgen hasznlhatatlann vlt maradvnynak, vagy „tlbiztostsnak” vltk. Most van kiderlben, hogy ez a „hallgatag mly”, vagyis az llomny nagyobbik rsze valjban a „finom szablyozs” ma mg teljesen ismeretlen mechanizmusok alapjn mkd komplex rendszere.
Akr ennyi is elg lenne, hogy szembesljnk azzal, hogy minden genetikailag mdostott l anyag biolgiai pokolgp, amelynek idztsrl fogalmunk sincs, s legfeljebb remnykedhetnk, hogy nem akkor s nem ott lp majd mkdsbe, ahol a pusztt kvetkezmnyekre a legkevsb szmtunk.
Radsul mindez csak a folyamatok „belseje”! A kls hatsoknl teljesen tisztzatlan, hogy a nem gnkezelt llnyekkel val interakcik s interferencik sorn milyen kvetkezmnyek szabadulnak el. Hogy az rkt anyagok spontn keveredse hogyan alakthat t egsz lhelyeket, vagy lncreakciszeren akr az egsz ko-szisztmt. Mint ahogyan az is feltratlan, hogy a manipullt l anyagot elfogyaszt l szervezetek hossz tvon hogyan reaglnak majd minderre. Az idztett bomba metaforja teht mind a bels, mind a kls terekre egyenknt is igaz, egyttes hatsuk pedig jelentsen tovbb fokozza az amgy is risi kockzatokat.
A ltszervezds harmadik szintjt a „llek”, az emberi tudat, tgabb rtelemben az „emberi termszet” jelenti. Az ember „biolgiai teste”, mint l-anyag mr az elz szervezdsi szinten a manipulci trgyv vlt, itt most a mestersges „identits-felpt” mechanizmusok gpezeteivel, s e masinrik lt-roncsol tevkenysgnek lehetsges kvetkezmnyeivel foglalkozunk.
Az emberi evolci az elmlt tzezer v sorn ketts szerkezetv vlt. A „termszeti” evolci els rtegnek sok milli ves folyamata tovbb halad az eredeti medrben, hisz azt a civilizcit pt ember kultra-teremt kpessgnek kialakulsa nem befolysolja. Az j „spiritulis evolci” azonban a lt j minsgt teremtette meg. Kinylik a lehetsg arra, hogy az emberi kultra megrtve a ltbe rejtett rtegeit, segtsen „lt-eslni” olyan folyamatoknak is, amelyek ugyan a lt-potencialitsok, de emberi beavatkozs nlkl nem valsulhatnnak meg. Az ember spiritulis lnyege ezzel felismeri a szakrlis harmnia lehetsgt, ennek gondozsra val hivatst. Felismeri, s gondozni kezdi a lt-szervez rtelmet, s ezzel kinylik a lt-harmnia folyamatos jratermelsnek lehetsge, hiszen a kultra eredeti fogalma gondozst, polst, befogadst jelent.
A modernits azonban mig is beazonosthatatlan folyamatok eredmnye nyomn szembefordul ezzel a szakralitssal, s kezdett veszi a nyugatias modernizci de-szakralizcis korszaka. A „the business of the business is the business” szakralitssal szembefordul, pusztt lt-programja azonban csak gy valsulhat meg, ha olyan rejtett pszicho-szocilis arzenlt hoz ltre, amelynek segtsgvel kpess vlik az emberben termszet-adta mdon benne lv szakrlis identits szrevtlen „lecserlsre”. Ennek az identits-csernek a gpezett jelenti a globlis mdia rtelmez s tematizcis hatalma, belertve a „szksglet-termels” egsz reklm-marketing masinrijt is. A tematizcis hatalom ketts szerkezet. Egy fell mrhetetlen rejtett hatalmat tart a kezben az, aki eldntheti, hogy a vilg vgtelen trtns-folyambl mi vlik „hrr” s mi nem. Ms fell risi rejtett llektani hatsa van annak a sugallatnak, amit az fejez ki, hogy a hr-hierarchiban melyik hr hol foglal helyet, sugallva ezzel a vilg figyelemre mltatott trtns-folyamnak bels fontossgi hierarchijt. Az rtelmez hatalom taln mg ezeknl is nagyobb jelentsggel br, hiszen az, hogy milyen rtelmezsi keretben s milyen fogalom-kszlettel rjuk le a hrr vl trtnseket, az a mit sem sejt befogad szmra eleve eldnti a vilg-szervez rtelem ltala felfogott minsgt. Mindez egyformn rvnyes a verblis s a vizulis „kpi-rtelmez” hatalom minden megnylvnulsra.
A globalits lt-mdja ezzel a tetszs szerinti identits-cservel lehetsget kap a mestersges llek felptsre. Megnylik eltte az t az engedelmes „tudat-cserlt” munkaer s fogyaszter llatok gigantikus csordinak „legyrtsra”. Ez a folyamat hasonlt a vrus patogenezisre. Amikor ugyanis a vrus behatol a gazdaszervezet sejtjbe „az els dolga”, hogy a sejtmag rkt anyagban tptse a genetikai kdokat, gy a sejt ettl kezdve nem a sajt szervezete specifikus fehrjit fogja szintetizlni, hanem a vrusit, a gazdaszervezet sejtjei teht „vrus-gyrakk” vlnak. A „nylfolys konzum-idita” legyrtott ltkaraktere gy vlik a tke forgsi sebessge gyorstsnak biolgiai „kellkv”, akinek, mint egy sajtos „bl-traktusnak” mindssze annyi a feladata, hogy minl gyorsabban s engedelmesen tprselje magn azt a „junk food” tmeget, amely mr termelse pillanatban veszlyes hulladkknt ttelezhet.
A globalits teht olyan j lt-md az emberisg trtnetben, amelynek stratgiai clja a fentiekben vzolt „mestersges valsg” legyrtsa s zemeltetse, annak rdekben, hogy egyszer s mindenkorra kikszblje azt az ko-szocio-kulturlis lzadst, amelyet a modernits ltroncsolsa vltott s vlt ki a vilg „lokalitsainak” rtk-meziben.
Ez a lt-md az elmlt vtizedek folyamn komplex intzmnyrendszert ptett fel, amelynek kiterjeszkedst hatalmas mrtkben segtik azok a gigantikus techno-evolcis vltozsok, amelyek ppen az elmlt vtizedek sorn gyorsultak fel szinte kvethetetlen tempjv. A terjeszkeds kulcs-szavai a liberalizls, deregulls s privatizls. Ezek azok a planetris hatalom-technikk, amelynek segtsgvel a „globalits” felnyitja a „lokalitsok” vdzrait, hogy korltlan hozzfrst nyerjen annak rtkmezihez. Mindez a „hlzat” kifejezssel rhat le, amely egyttal egy vszjsl metafort idz elnk. Van ugyanis korunknak egy stt s fenyeget fszereplje, amelynek stratgijt pontosan a liberalizls, deregulls, privatizls hrmas jelszavnak hlzati trekvseivel lehet a legpontosabban megjelenteni. Ha „perszonifikljuk” e szereplt, valsznleg a kvetkez, logikailag hibtlan levezetst hallhatnnk tle.
„Teljes liberalizlst akarok, teht semmi s senki ne korltozza a sejtek teljesen szabad szaporodst, teljes deregulcit akarok, teht a szervezet neuro-endokrin szablyoz-rendszere nekem ne szabja meg, hogy mit s hogyan teszek. s vgl teljes privatizcit akarok, hisz mindenki tudja, hogy a szervezet legrosszabb tulajdonosa az immun-rendszer, tessk teht privatizlni a tulajdonban lv szervezetet, pldul az n javamra.” s mr ki is tallta a nyjas olvas, a rk-sejtrl van sz. A globalits lt-mdjnak planetris dimenzij hatalmi rendszere a rk metaforja. Hogy aztn a globalits urai tudjk-e, s cinikus gtlstalansggal mgis „teszik”, vagy esetleg a vgzetes tudatlansg okozza mindezt, az igen nehezen megvlaszolhat krds. Talleyrand hres mondsa, miszerint „Ez tbb mint bn, hiba” szellemesen mutat r erre a dilemmra, amellyel mg szmos alkalommal kell, hogy szembenzznk ebben a dolgozatban. Arra a dilemmra, amely vlaszt adhatna, hogy a felvilgosods kt kulcs-fogalma, az sz s Erny melyiknek vannak inkbb hjn az j lt-md globlis s loklis kollaborns szerepli. (Az persze ms krds, hogy elfogadjuk-e a hres francia sugallatt, miszerint az nem baj, ha gazember vagy, az a baj, ha tisztessg ne essk szlvn, hlye vagy.)
A planetris hlzatok e „szp j vilga” hrom nagy intzmny-komplexum talapzatn nyugszik, a knyszert hatalom, a fegyelmez hatalom s az rtelmez hatalom pillrein.
A knyszert hatalmat, kiss leegyszerstve, a transznacionlis, multinacionlis vllalatok „gazdasginak ltsz” intzmnyi-hlzata jelenti. A modernits tke-viszonynak meglhetsi, „testi” knyszert ez a komplexum gyakorolja a munkaer s fogyaszter llatok tmegei felett. A munkaer tulajdonosok egy kisebb hnyada kzvetlenl az alkalmazsukban ll, egy tovbbi jelents hnyada a beszlltiknl, vgl a maradk tmeg azokban a terekben, amelyeket kzvetve gy foszt ki ez a hatalmi-intzmny, hogy ehhez a lokalitsok megflemltett-korrumplt elitjeit hasznlja kzvettknt. Az gy kifosztottak sanyar helyzetre hivatkozva szoktk a globalits apologti felhvni a figyelmet arra, hogy milyen szomor sors vr mindazokra, akik, szerintk, „kimaradnak a globalizcibl”. (Pedig ez a globlis „roncs-trsadalom” a globalits legjellemzbb „anyagcsere vgtermke”, teht nagyon is „bell” van a globalitson, csak mivel a globalits urai „odakinn” troljk ket, gy sugallhat a kvl maradottsg hamis ltszata..). A knyszert hatalom szabad hozzfrst („open acces”) kvetel a lokalitsok rtkmezihez, s minl alacsonyabb adt s brt kvn fizetni, illetve a lehet legalacsonyabban akarja tartani a szablyozsi szintet, a lokalits terben rvnyesl kolgiai s szocilis normkat. Viszonylag knny beltni, hogy az a patologikus, perverz helyzet, hogy ppen k azok, akik sikeresen „versenyeztetik meg” a lokalitsokat, hogy azok maguk szortsk le minl alacsonyabb szintre a sajt elemi szint jratermelskre mg megmarad erforrsaikat, az egsz vilg gyorsul tem lepusztulshoz vezet.
A globalits hatalmi intzmnyi rendszernek msik f eleme a fegyelmez hatalmak vilga. Az IMF, a Vilgbank, a WTO, a nagy hitelminst intzetek, illetve auditl riscgek kpezik e dnt jelentsg institci rszeit. A f feladatuk, hogy a k termeljk meg azt az ideolgit, amely a lokalitsok alvetst megalapozza. Aligha vletlen, hogy a liberalizls, deregulls, privatizls hrmas jelszava 1989 nyarn az IMF szkhzban tartott konferencin, Washingtoni Konszenzus nven ppen e szervezetek vezeti ltal fogalmazdott meg. A stratgia lnyege, hogy a lokalitsok elitjeinek indoktrincija segtsgvel a kompdor-kollaborns viselkedsi mintkat tegyk az egyetlen lehetsges kritriumm. s, hogy termszetesen szigoran bntessenek minden „elhajlst” az ideolgiai knontl. A figyelmeztets elszr csak az ideolgiai megblyegzs szintjn zajlik, s, ha ez nem ri el cljt, akkor kerlnek el a fenyegets-fegyelmezs eszkzei. (A megblyegzsi fzisban, mint ltni fogjuk, a f feladat a harmadik intzmny-egyttesnek, a globlis rtelmez hatalomnak jut.). Ezek egyik klasszikus eszkze a „leminsts”. A hitelminst intzetek teht tevkenysgkkel, akr mr csak a leminsts kiltsba helyezsvel pillanatok alatt millirddollros sszegek kiszivattyzst tehetik lehetv a lokalitsok rtkmezibl. A hatalmas auditl cgek rszben ellenrz funkcikat ltnak el, rszben pedig igyekeznek azt a (hamis) ltszatot kelteni, hogy a knyszert hatalmakknt mkd multinacionlis risok tkletes s megkrdjelezhetetlen kontroll alatt llnak ltaluk. Az elmlt vek sorn kirobbant globlis botrnyok, sok millirddollros csalrd csdk azonban azt ltszanak bizonytani, hogy a nagy consulting cgek ugyanolyan gtlstalanul asszisztlnak a mrlegek meghamistshoz, mint ahogyan a multinacionlisok hamistjk azt.
s vgl a globalits hatalom-szerkezetnek harmadik intzmnyi elemt az rtelmez hatalmak jelentik, amelyek lnyegben a globlis mdia rendszern keresztl nyilvnul meg. A f feladata, hogy ltrehozza, illetve folyamatosan jraalkossa s zemeltesse azt az rtelmezsi keretet s fogalom-kszletet (sszefoglal nven: ”narratvt”), amely a globalits hatalmi rendjt, mint „termszeti trvnyt” tnteti fel. s amelyben minden ezzel val szembeszegls csakis a tudatlansgot, vagy destruktv trekvseket takar, gy vagy a „pedaggia”, vagy a legitim erszak eszkzeivel kell fellpni ellene. Ez a masinria teszi lehetv, hogy gyans „populista, nacionalista, protekcionista stb.” elemknt legyen megblyegezhet brki, aki csupn az adott lokalits, mint kzssg alapvet stratgiai rdekeit kvnja megfogalmazni, esetleg kpviselni. s fordtva, mintaszer „reformer, szabadelv, demokrata stb” elemknt legyen felmagasztalhat mindenki, aki a globlis hatalom-szerkezet urainak stratgiai rdekeit minl cinikusabb s gtlstalanabb mdon komprdor-kollabornsknt kiszolglja. Az rtelmez hatalmi komplexum bels tagoltsga lehetv teszi, hogy a folyamatos „identits-csere” mindenkinl alkalmazkodjon a leplsi lejt aktulis sznvonalhoz. Tekintettel arra, hogy ppen a tudatos lepts (dekonstrukci”) nyomn egyre nagyobb az arnya a mr teljesen „sztbontottaknak”, gy szmukra az „elemi sztnk” minl primitvebb kilhetsgnek megteremtsvel vlhat nmagt erst rvnylss mindez. A „reality show”, a primitven s harsnyan roncsol „bulvr”, az agresszivitst s alig leplezett pornogrfit terjeszt „talk show” a ltkaraktert forml lejtn egyre mlyebbre viszi a puszta fogyaszt-gpezett tett, valsgos kzssgeitl s identitstl megfosztott egynt. Mindez az engedelmes globalo-karakter ltrehozsval kikszblni ltszik a lzadsi potencilt.
A hrom intzmnyi pillr finom hangolst vgzik azok a diszkrt beszlget hlzatok (Trilaterlis Bizottsg, Bielderberg Csoport stb), amelyek a globalits lt-mdjnak hatalmi berendezkedst az zemeltets szintjn is zkkenmentess teszik. Az 1971 s 2001 kztti hrom vtized sorn ltszlag semmi nem llt teht ennek a Nobel djas amerikai kzgazdsz Milton Friedman mr tbbszr idzett szlogenjre pl („The business of the business is the business”) ltroncsol stratgia „hlzati terjeszkedsnek” az tjba. 2001. szeptember 11.-tl kezdve azonban a vilg folyamatai mig sem feltrt fordulatot vettek. Ennek rvid kifejtsvel folytatjuk.
Msodik ttel, avagy „civilizcik sszecsapsa”?
A szeptember 11.-hez hasonl trtnsek valsgos mozgatrgit s mlyszerkezett a dolog termszetbl addan, soha nem tudjuk meg. Mig is gy vagyunk pldul a Reistag felgyjtsval, vagy a Kennedy gyilkossggal. Kt fontos tmpontunk azonban ltalban lehet: az egyik, hogy ami trtnt, az, bizonyosan nem gy trtnt, mint ahogyan azt a hivatalos verzi lltja, a msik pedig, hogy a hossz tv kvetkezmnyek egyszer mgis csak „kirajzoljk” azokat a mlyben meghzd okokat, indtkokat s szereplket, amelyek kzelebb vihetnek minket a valsg megrtshez.
Hogy a 2001. szeptember 11.-i esemnyek „gy” bizonyosan nem trtnhettek meg, ahogyan azt az „official version” lltja, az, ma mr kzhely. Nyilvnval kptelensg, hogy egy tbb szz, vagy akr tbb ezer ember tbb vig tart hatalmas anyagi erforrsok koncentrlst ignyl s legalbb hrom kontinensre kiterjed sszeeskvst nhny fanatikus irnythatja egy afganisztni barlangbl egy szl mobil telefonnal, s, hogy mindez teljesen kvl marad a dollr tz millirdokrt ppen mindennek elhrtsa cljbl zemeltett szervezetek ltkrn. s akkor mg nem is emltettk az akci-sorozat befejez aktusnak roppant bonyolultsg tudst, logisztikai sszehangolst ignyl feladatait, amelyeknek precz vgrehajtsa mg akkor is hihetetlen bravr, ha mindezt az amerikai intzmnyi rendszer „belsejbl” sokan s folyamatosan segtik. (Radsul a hivatalos verzi erre nemcsak, hogy nem utal, de teljessggel ki is zrja!)
A rvidesen kifejtsre kerl kvetkezmnyekbl viszont az, ma mr egyrtelmen kirajzoldik, hogy a globalits birodalma szmra e mernyletekre mlhatatlanul szksg volt, mert a birodalom-ptsnek soron kvetkez feladatai vgrehajtshoz olyan felhatalmazsokat kellett szereznie, amelyeket csak egy ilyen megrendt erej csapsra hivatkozva remlhetett megkapni. Hogy a trtns „casus belli”, azt klnsebben nem is tagadta a birodalom mr az esemny utn sem, st mig is a „terrorizmus elleni hbor” a hivatalos neve mindannak, ami az ta zajlik. Az teht, hogy ma vilghbor folyik, az nem egy alaptalan dramatizls, hanem a korszak „hivatalos” megnevezse. A tovbbiakban arra tesznk ksrletet, hogy felvzoljuk, mirt vett j fordulatot a hipotzisnk szerint Fldnkn egybknt is zajl permanens planetris polgrhbor.
Mieltt azonban ebbe belekezdennk egy terminolgiai kitrt, kell tennnk. Amikor a „birodalom” kifejezst hasznljuk, az nem automatikusan „Amerikt” jelenti. A globalitst, mint j lt-mdot igazgat „birodalom” ugyanis, szemben a trtnelem eddig megismert birodalmaival nem, vagy nem elssorban a fldrajzi trhez ktd fogalom, hanem egy szimbolikus trben ltez konstrukci. Az ktsgtelen, hogy a fldrajzi rtelemben vett „Amerika” e szimbolikus trben ltez birodalom szempontjbl kitntetett „mveleti terlet”, de a birodalom fontos elemei, hlzatai, intzmnyei nem felttlenl itt tallhatk, st a fldrajzi trben val konkrt elhelyezkedsk egyre inkbb indifferens. Amerika teht ketts szerkezet, egyrszt a „nemzet-llamknt” ltez USA, msrszt a globalits birodalma, amely trtnetesen egy USA nev helyi trsadalom fizikai tert hasznlja „hlzati kzpontknt”. Hogy a kett mennyire nem azonos, az jl kiderl abbl pldul, hogy ez a „birodalmi” Amerika gtlstalanul rabl-gazdlkodik akr sajt „nemzet-testvel” is. Ennek drmai bizonytka az afrikai szinten l amerikai „underclass”, amelynek iszony helyzetrl a Katrina hurrikn kvetkezmnyei sorn, mintegy „vletlenl” rteslhettnk. s trtnik mindez a vilg leggazdagabb orszgban, amelyet gy aligha az erforrsok hinya akadlyoz meg a helyzet „konszolidcijban”.
Br a globalits lt-mdjnak stratgiai clja a „valsgos” valsg lzadsnak kikszblse volt a mestersges valsg megteremtsvel, a „projekt” sikeressgt az utbbi idben egyre tbb mozzanat kezdi ktsgess tenni. A kt legfontosabb kolgiai s szocio-kulturlis okot az albbiakban rszletesen is kifejtjk.
A nyugatias modernits ltszlagos sikeressgt s erre pl vilguralmt kt fontos tnyeznek ksznheti. Az egyik, hogy az agresszv de-szakralizcijval szemben a vilg ms kultri sokig teljesen vdtelennek bizonyultak. A msik, eddig taln kevsb feldolgozott mozzanat, hogy felvelsnek kolgiai alapjt a fosszilis energia-forrsok felszabadtsa jelentette. Elszr ez utbbit rdemes alaposabban szemgyre venni.
A modernits kapitalizmusnak expanzija semmikppen nem plhetett az emberisg ltal addig hasznlt energia-forrsok talapzatra. Az ugyanis, az emberi s llati izomer, illetve az igen gyenge hatsfokkal hasznlt szl s vzenergia, a kapitalizmus vilgmret terjeszkedsnek sem ssz-energia ignyt, sem fajlagos energia felhasznls-intenzitsi ignyt meg sem kzeltette. Egsz egyszeren hinyzott a „kritikus tmeg”! Brmilyen furcsn is hangzik, de, ha a Nyugat nem tall r a fosszilis energikra s nem tanulja meg az azokkal val rablgazdlkodst, akkor a kapitalizmus a mr a 18. szzad sorn elmerl a sajt maga keltette reprodukcis katasztrfk lt-rvnyeiben. A kt elem gy kapcsoldik ssze, hogy a kultrk leigzshoz energia kellett, s a kultrk leigzsa szolgltatta az erforrsokat az energia-rablgazdlkods felptsre, vagyis lt-roncsol szinergia alakulhatott ki.
A ma ltez szn, kolaj s fldgz kszletek nagyjbl ktszz milli v alatt jttek ltre, s a nyugatias modernizci kapitalizmusa kb. ktszz v alatt tzeli el ket. A techno-evolci teht kpes volt milliszorosra gyorstani a termszeti evolcit, s ez az ngerjeszt dinamika 1850 s 2050 kztt folyamatos gyorsulst kveten feltehetleg lassts nlkl rohan neki a „lt falnak”. A fosszilis energik ilyen mdon val felhasznlsa ugyanis mind az „input”, mind az „output” oldalon abszolt fizikai korltokba tkzik. A mennyisgk vges, hisz keletkezsk szzmilli ve befejezdtt, s nhny ezer ven bell bizonyosan nem indul jra, vagy, ha mgis, az, az emberisg szmra sokkal fenyegetbb hr lenne, mint a teljes kimerlsk. Ennl is drmaibb az „output” oldal, az emberisg ugyanis ezzel az egy milliszoros gyorstssal olyan brutlisan avatkozott be a Fld nagy cirkulcis rendszereibe, aminek potencilisan vgzetes kvetkezmnyeit csak most kezdjk megrteni. A szn-krzs bonyolult komplexuma tbb szzmilli v alatt formldott ki, s vlt az elmlt nhny tzezer v alatt egy igen finom s knyes egyenslyokra pl struktrv. Egymssal hihetetlenl bonyolult kapcsolatban lv visszacsatolsos mechanizmusok, „termoszttok”, egsz rendszere gondoskodik arrl, hogy a pldtlanul meleg s rendkvl kiegyenslyozott klimatikus viszonyok fennmaradjanak. A modernits s az ezt eltipr globalits e termoszttok jelents rszt mris sszeroncsolta, s j ton van a teljes megsemmistsk fel. A sznkrzsi rendszer egyenslynak felborulsa hihetetlenl rvid id alatt magval rnthatja a vz s lg-krzsi rendszereket is, s ennek akr egy emberlt alatt megmutatkoz kvetkezmnyei a legsttebb katasztrfafilmek jslatait is messze tlszrnyalhatjk.
Mindez teht arra utal, hogy ez a gigantikus techno-evolcis „krematrium”, hiszen vgl is valaha lt llny-testvreink holtesteit getjk el a kzvetlen anyagi haszonszerzstl hajtott npuszttan cinikus gtlstalansggal, vgzetesnek bizonyulhat. A globalits „mestersges (nem lzad) valsg” felptsre irnyul mega-projektje teht a „kls termszet” ellenllsn meghisulni ltszik. De hasonl kvetkezmnyek mutatkoznak az emberi „bels termszet” tereiben is.
Ha az kolgiai rtelemben vett buks vgs oka a de-szakralizcival szemben spontn keletkez lzads, akkor ez mg inkbb igaz a szocio-kulturlis bels termszeti rendszerekre, gy most rviden ezeket tekintjk t.
A nyugatias modernizci kapitalizmusnak vilgmret diktatrja teht trtnelmileg a ketts lt-agresszira pl. Mind a vilg kolgiai, mind szocio-kulturlis rtkmezit kiaknzand nyersanyaglelhelyknt, illetve hulladk-trolknt kezelte s kezeli ma is. Mindekzben olyan kultrkat roncsolt szt, esetenknt semmistett meg, amelyeknek „ledkei” ma mr igen slyos fenyegetst jelentenek. Afrika s rszben Latin Amerika gigantikus latrinv vltozott.
A hrom legersebb s kulturlis talapzatt mlysgben tagoltan megvdeni kpes hrom civilizci azonban, br egszen eltr stratgikkal, de megkezdte vdekezst, st rszben ellentmadst, amit a „re-szakralizci” els, br egyelre elg fenyeget megjelenseknt rtelmezhetnk. Az albbiakban teht Kna, India s az iszlm szembefordulsi ksrleteit prbljuk ttekinteni. Mindjrt elljrban nem rt rgzteni, hogy e hrom civilizcinak „szemlyes elszmolni valja” is van a Nyugattal. Eltr trtnelmi tr-idkben, de mindhrmuk esetben az alvets olyan brutlis s megalz mdjait hasznlta velk szemben a Nyugat, hogy ez feltehetleg igen mly nyomokat hagyott, amelynek kvetkezmnyei nehezen kiszmthatk. Radsul azt sem rt felidzni, hogy mindhrmuk olyan szocietlis univerzumokkal rendelkeztek vszzadokon, st vezredeken t, amelyek trsadalmi, gazdasgi s kulturlis teljestmnye, demogrfiai potencilja meghaladta az akkori Nyugatt, st az annak „eld-szervezeteknt” felfoghat Rmai Birodalomt is.
A XXI. szzad dnt jelentsg fejlemnye ppen az, hogy ezek a szakrlis mlyszerkezetket tekintve a nyugatias ltszervezdsi mdot messze meghalad onto-szocilis rtkekkel rendelkez kultrk most mgis a nyugatias modernizci s globalizci lt-mdjt hasznljk fel…hogy mire is? Ezt pontosan ma mg aligha lehet megmondani. Egyelre csak azt ltjuk, hogy az ket hihetetlen brutalitssal kifoszt s megalz Nyugat lt-roncsol eszkzeinek, techno-evolcis intzmnyeinek virtuz alkalmazsval mintegy sajt fegyvert fordtjk kifosztjuk ellen mg hozz olyan sikeresen, ami minden kpzeletet fellml. Kzben persze az is kiderlni ltszik, hogy mindez roppant intenzits lt-szervezdsi feszltsgeket is kelt, hiszen mindhrmuk esetben egy szakrlis talapzatt mg mindig rz szocietlis univerzum alkalmazza elkpeszt lendlettel a de-szakralizls pusztt, nyugatias technolgiai rtelemben vett, valamint pszicho- s szocio-technikit. Mindennek nyomn hatalmas dimenzij krnyezet-pusztts, s vszjsl szocio-kulturlis lepusztuls is vgbemegy rtktereikben. Az a tny pldul, hogy Kna a vilg npessgnek 20%-t adja, de az zemi balesetekben az egsz vilgon elhunytak tbb, mint fele Knban hal meg, a bnyaszerencstlensgben elpusztultaknak pedig majdnem a 70%-a, az ltszik megrendt mdon igazolni, hogy brmi lesz is a gigantikus „lt-md jtszma” vgeredmnye, ezek a Nyugat ellen a Nyugat fegyvereivel lzad szocietlis univerzumok iszony rat fizetnek a jtszma megnyerse rdekben.
Kna gazdasgi nvekedse most mr gazdasgtrtneti kurizum, mert soha egyetlen orszg modernizcis folyamatnak „take-off” peridusa nem produklt ilyen hossz ideig ilyen magas nvekedsi temet. Mindez a Nyugat uralta vilggazdasg hatalmi rendszert fergeteges gyorsasggal alaktja t. risi import keresletet teremt minden nyersanyag s energiahordoz irnt, s szinte letarolja a vilg export piacait, lerhatatlan feszltsgeket teremtve a vilgkereskedelem eddig fennll rendszerben. A vilgtrtnelem legnagyobb deviza-tartalkt felhalmozva Kna tbb mint ezermillird dollrnyi amerikai llamktvnyt birtokol, gy aligha vletlen, hogy a Wall Street utca tblja el a Great szt biggyesztve az Economist mr a cmlapjn utal az j vilg-pnz-hatalmi komplexum ltrejttnek tnyre. Demogrfiai slya s hatalom-gazdasgi trnyerse akr egy-kt vtizeden bell is Nyugat globlis birodalmnak kihvjv teszi Knt, visszaadva szmra azokat a vilghatalmi pozcikat, amelyeket a XIX. szzad elejig a Nyugattal szemben elfoglalt. Radsul globlis hatalmi tnyezv vlsnak van egy olyan dimenzija is, ahol a Nyugat tkletesen eszkztelen a knai szocietlis iniverzum trnyersvel szemben. Ez a jobb hjn „mikro-globalizcinak” nevezhet folyamat, amelynek sorn, kihasznlva a mr egy vszzada meglv alapszerkezeteket, Kna sikeresen ptett ki egy rejtett vilghatalmi struktrt, a csaldi mikro-vllalkozsok ma mr egsz Fldnket tszv hlzatt. A legszernyebb becslsek szerint is legalbb tz milli knai csald l ma mr az t kontinens szinte valamennyi orszgba, belertve Fekete Afrika „legsttebb” zugait, vagy ppen Amaznia serdeit. Az is egyre nylvnvalbb, hogy a Mennyei Birodalom vezredes tudsait rekonstrulhatatlanul finom hlzatokon keresztl professzionlis mdon hasznlja fel e gigantikus rendszer tkletes sszehangolsra, arra, hogy mindentt kpesek legyenek komplex trsadalmi-gazdasgi-kulturlis rtelemben egysges egszknt fellpni a vilghatalmi trekvseik eszkzeiknt. Akr egyetlen vtizeden bell kiderlhet, hogy a vilg teljes termk- s szolgltats ignyt Kna, akr egyedl is kpes kielgteni (de Indival egytt egsz biztosan!) a jelenlegi tlagos rak tredkt jelent ellenrtkrt. Ez azonban a Nyugat munkavllali szmra vgzetes kvetkezmnyekkel jrna. Aligha vletlenl fogalmaz gy az Economist, hogy a „vilg kapitalisti paradox mdon egy kommunista diktatrnak ksznhetik j szerencsjket”. Vagyis az tlagos nyugati brek kevesebb, mint egy tizedrt a knai munks szinte minden, a vilgpiacok szmra szksges termket, vagy szolgltatst kpes ellltani.
Br a hrom nagy komplexum kzl egszen biztosan India Nyugat ltali kifosztsa volt a legalaposabb, ehhez kpest ez a szocietlis univerzum mutatja a leginkbb „low profil” lzadst kifoszti ellen. St, egyelre legalbb is nem ltszanak nyomai a msik kt rivlis (klnsen az iszlm!) esetben mr felsejl tektonikus trsvonalaknak. Ennek rszben az lehet az oka, hogy spiritulis rtelemben ez a roppant mret, s mlysg univerzum mindig is blcs dervel szemllte az izgga fehr ember diadalmas elrenyomulsnak lczott ktsgbeesett meneklst a benne nvekv spiritulis r ell. India politikai elitjei szmra rszben nylvn taktikailag is clszer az, egy msik dimenziban szintn rivlisknt feltn, iszlmmal szemben rnyaltabb stratgiban lzadni a Nyugattal. A szubkontinens geopolitikai helyzete, elkpeszt erej demogrfiai potencilja, s hatalmas lendlet elektronikai-informatikai trnyerse, kutats-fejlesztsi dinamikja, st egyes hagyomnyos nehzipari globalo-pozcik megszerzse, s vgl, de nem utols sorban intenzv hagyomnyos s nukleris fegyverkezse azonban sszessgben azt jelzi, hogy a XXI. szzad vgre feltehetleg visszanyeri a vilgtrben a XVII. szzad eltti vezred sorn elfoglalt pozciit.
India nagyjbl ppen a kzepn fekszik annak a roppant mret civilizcis vezetnek, amely Marokktl Ppua j Guineig hzdva az iszlm kulturlis dinamikjt testesti meg. Br az iszlm soha sem volt kpes arra, amire kt imnt emltett rivlisa, hogy civilizcis univerzumt egyetlen orszgknt „zemeltethet” komplexumm szervezze, de vilg-stratgiai trekvseinek teljestst mindez nem nagyon ltszik megakadlyozni. (Tegyk hozz, ha ez valaha is sikerlt volna, vagy sikerlne a jvben, ezt kveten mr aligha lehetne rivlisa a Fldn.) Az vezet, s ez akr metafora is lehetne, mint egy varzslatos „perzsa sznyeg” hihetetlenl sznes, tarka kpet mutat. Elitjei s npei, br a Nyugat ltali kifosztsuk mlysge meg sem kzelti azt, amit Kna s klnsen India elszenvedett, a Nyugattal szembeni igen ers s nvekv gyanakvsuk s vagy legalbb is averzijuk valjban folyamatosan n. Ezt ugyan a legklnbzbb taktikai lpsekkel igyekeznek egyttmkdsnek lczni, s alapvet ramlataik egyes „tr-idkben” egyms ellen is dz csatkat vvnak, az azonban egyre vilgosabban ltszik, hogy a nyugatias modernits, s az erre pl globalits ltmdjnak legmilitnsabb kihvja az iszlm. St, minl inkbb sikeres(nek ltszik) e lt-md benyomulsa az iszlm szocio-kulturlis ltnek htkznapi mikro-struktriba, annl hatalmasabb erk brednek a tektonikus mly-szerkezetekben. A Nyugat iszlmmal kapcsolatos vgzetes tvedsnek lnyege abbl a tnybl ered, hogy a Nyugat valban elhinni ltszik sajt hatalmi ideolgijt arrl, hogy a liberlis demokrcia, jogllam, piacgazdasg hamis meta-fogalmaival lerhat rejtett de-szakralizcira pl erszak s diktatra „minden vilgok legjobbika”. Ahogyan, Hegel s Kant utn „szabadon” Francis Fukuyama fogalmazta, az emberisg a globlis liberlis kapitalizmussal eljutott vgs fejlettsgi fokra, beksznt az rk bke s jlt korszaka, vagyis, mvnek cmvel lve eljtt „A trtnelem vge”. Sz se rla 2001. szeptember 11.-n egy pillanatra valban gy ltszott, hogy vge a trtnelemnek, de tartok tle, Fukuyama s kveti ezt nem egszen gy kpzeltk el. A nyugati ember slyos, vgzetes tvedse, hogy elhinni ltszik, lt-mdja neki magnak, de egyttal az egsz emberisgnek a „termszetes” llapota, s minl hamarabb ri ezt el a Fld tbbi rsze, annl jobb. Mint eddig bizonytani igyekeztem, ez feltehetleg nem egszen gy van, st.
Az iszlm szmra mindez az emberi ltezs bels egyenslyait elpusztt lt-roncsol szervezdsi md, s mi tagads, ebben igaza is van. A nyugati embernek, mg ha nmagt mlyen vallsosnak tartja is, a valls legfeljebb egy „rdekes hobbi”, a tbbsgnek pedig mg ezt sem jelenti. Ez a szemlleti korltoltsg teszi lehetetlenn, hogy megrtse, vagy legalbb trezze, hogy ms kultrk esetben ez nem gy van. A nyugati embernek eszbe sem jut, hogy vallsnak „vilg-szervez rtelmt” s az ebbl szrmaztathat morlis parancsokat a htkznapok sorn betartsa, gy aztn nem tudja elkpzelni, hogy vannak olyan kultrk, ahol viszont ezek be nem tartsa az elkpzelhetetlen.
Aminek teht tani vagyunk, az nem ms, mint az iszlm, s elmosd pasztell sznekkel ugyan, de Kna s India si kultrinak re-szakralizcis ksrlete az emberisget evolcis zskutcba hajszol Nyugat lt-ront de-szakralizcijval szemben.
sszefoglalva most mr az eddigieket, a XX. szzad msodik harmadtl kezdve a nyugatias modernits a permanens vilg-polgrhbor fenyegetsvel nzett szembe, s gy evolcis vlaszt el kerlt. A vlaszts ontolgiai lnyege, hogy vagy egy re-szakralizcis ksrletbe fog bele, vagy a de-szakralizcit visszi kvzi vgtelen mlysgekbe. A vlaszok nyalbja meglehetsen ellentmondsos kpet rajzol ki. A Roosevelt fle New Deal s a II. vilghbor utni nyugat eurpai jlti llam vatos tjkozds a re-szakralizci fel. m ezzel prhuzamosan a Nyugat „belsejbl” vezrelve s finanszrozva kt szuper de-szakralizcis globlis diktatra felptse is elkezddtt, a fasizmus s a kommunizmus. Ez volt teht a globalits „Els Birodalmnak” konfz n-felptsi ksrlete, amely a II vilghbor vgvel le is zrult. A „Msodik Birodalom” nagyjbl a 80-as vekig tartott, s ennek keretei kztt „Euramerika” folytatta vatos re-szakralizcis ksrlett „Amerpa” azonban mr elkezdte felpteni a „valsg levltsra” alapozd lt-modelljt. m miutn a 80-as vektl ez utbbira ltszlag minden kszen llt, a „szocializmus” oligarchikus politikai kapitalizmusa elvgezte feladatt, vagyis brutlisan letarolta a Kelet Eurpt mg vd szakrlis lt-zrakat, vdtelenn tette ennek rtk-tereit, elksztve gy a kifoszt hidraulika felhelyezsre, amely aztn „rendszervlts” nven vgbe is ment, elkezddhetett a „Harmadik Birodalom” ltrehozsa. Kna s India hosszas elkszts utn alkalmass vlt az akkor legalbb is gy ltszott teljesen „kzben-tarthat” felnyitsra, s az iszlm is, a szovjet birodalom afganisztni kalandba val gyes belerngatsval a nyugatias globalits jl kzben tartott eszkznek tnt fel.
Teht elrkezni ltszott az id a „reformra”. Vagyis arra, hogy a „valsg levltsa” nyomn gy lehessen vissza-alaktani (RE-FORM!) a kapitalizmus eredeti brutalitst az egsz Fldn, hogy ezt mr semmilyen lzads ne ksrje. A tke ugyanis soha nem lesz kpes megszabadulni a 24 rs napi munkaid nulla brrt konstrukci bvlettl, ez ugyanis a „versenykpessg” (profitbilits) legvgs fizikai hatra. A tke teht felesleges erforrs pazarlsnak tart minden ettl „szoftabb” megoldst. A 80-as vek neo-liberlis „re-formjai” teht a valsg levltsval ezeket a „reformokat” kvntk elindtani.
2001. szeptember 11.-vel azonban elkezddtt a „Negyedik Birodalom” felptse, a globalits urai ugyanis id-zavarba kerltek. (Aligha vletlen, hogy a Mtrix tpus „kibeszl” filmek, s a Michael Crichton „Negyedik Birodalom” cm „globalo-krimije” segtsgvel a globalits urai igyekeznek ezeken a csatornkon keresztl is „elengedni a gzt”. De ebbe a vonulatba tartozik most mr 23. nyelven magyarul is megjelen bestseller, John Perkins „Egy gazdasgi brgyilkos vallomsa” cm knyve is, amelyben a szerz tbb vtizedes CIA mltjt feltrva rszletezi, hogy a globlis birodalom hogyan folytatja „zemszeren” a vilg „lokalitsainak” sztroncsolst, a helyi elitek megflemltsvel s/vagy korrumplsval.). Kiderlt, hogy a valsg-levltsi projekt technolgiai felttelei mg nem igazn adottak, s a valsg lzadsi potencilja sokkal nagyobb, st nvekv mrtk, mind kolgiai, mind szocietlis rtelemben. E ketts lzads fbb szerkezeti elemeit prbltuk az elzekben felvzolni.
A fosszilis energik ketts szortsa, az inputok (forrsok kimerlse), s az outputok (krnyezeti terhelhetsg, veghz hats, globlis felmelegeds), msrszt a nyugati globalizci ellen lzad, a Nyugatot sajt fegyvereivel legyzni akar, j re-szakralitst hrdet hrom rivlis. A nyugati globalits urainak, ha ki akartak lpni az idzavar csapdjbl, lpnik kellett. Szeptember 11.-e diszkrt megtrtnni engedse („let it happen”) ppen ezt a clt szolglta. A korltlan cselekvsi szabadsgra adott globlis-egyetemes legitimits. A „terrorizmus elleni hbor” meghirdetsvel azt is jelezte, hogy ez valban a „J” apokaliptikus kzdelme a „ROSSZ” ellen, j Armageddon teht.
Irak s Afganisztn, majd a tvlati clok szerint Irn s Szria agresszv megszllsa azrt ltszott elkerlhetetlennek, mert ezzel tmenetileg mindkt problma megolddik, vagy legalbb is „kezelve van”. Az egyik a hrom rivlis (Kna, India, iszlm) kzvetlen fenyegetsre pl ellenrzse. A Boszporusz s India kztti tr feletti totlis ellenrzs azt jelenti, hogy innen nem csak knyelmesen „belhet” mindhrom rivlis, hanem azt is, hogy egyttal a fosszilis energiaforrsok kimerlsnek korszakban a legmilitnsabb rivlis, az iszlm kezben lv leggazdagabb lelhelyeket nyers katonai ervel is kontroll alatt tartja. Ebben a pontban ugyanis a nyugatias lt-szervezds leggyengbb elemt ismerhetjk fel. Ha ugyanis a szakrlis rtelemben vett legfbb onto-szocilis ellenfele radsul mg az egsz modernitst kolgiai oldalrl is megalapoz fosszilikat is a kezben tartja, radsul az let legnyersebb alapjt jelent demogrfiai dimenziban is letarolja a Nyugatot, akkor az egsz flvezredes jtszma fl vszzad alatt a Nyugat, s ezzel egytt modernitsbl globalitsba tmen lt-szervezdsi mdjnak ltvnyos s teljes buksval jrhat egytt.
A Negyedik Birodalom” szeptember tizenegyedikvel kezdd felplse teht egy olyan soha nem ltott bonyolultsg s kegyetlensg planetris dimenzij globlis hbor kialakulshoz vezetett, amely Irakban most egy fenyeget mindent elnyel „fekete lyukk” kezd vlni a Birodalom szmra. Anyagi s erklcsi deficitjt pedig igyekszik a vilgra, fknt rivlisaira thrtani.
A tovbbiakban azt tekintjk t, hogy hogyan rinti mindez szkebb haznkat, Eurpt, s azt a zavaros konfliktusok rvnyeiben elmerlni ltsz „lokalitst”, amelyet a htkznapi diskurzusban egyelre „Magyarorszg” nven szoktunk emlteni.
Harmadik ttel, avagy Eurpa elrablsa.
Amint azt mr emltettk a trtnelmi zskutcba jutott nyugatias modernizci vatos re-szakralizcis ksrletbe kezdett a szmra iszonyatos ldozatokkal jr II. vilghbor utn. Ezt kezdetben szocilis piacgazdasgnak, majd jlti llamnak neveztk, amelyben legalbb annyira hangslyos volt az kolgiai elem is, mint a szocietlis harmonira val trekvs. Az eurpai integrcis ksrletek az tvenes vek sorn Roosevelt New Deal nev stratgijhoz hasonl mdon megprbltk meggyzni a de-szakralizci vgtelen elmlytse fel tjkozd globlis tke-struktrkat, hogy van ms lt-szervezdsi alternatva is, s, hogy Eurpa megfelel terepnek ltszik egy ilyen modell kiksrletezsre, majd vilgmret elterjesztsre.
Ma sem tudjuk pontosan beazonostani, hogy melyek voltak azok az erk, amelyek mind az USA-ban, mind Eurpban vgl is meghistottk ezt a trtnelmi ksrletet. Az azonban egyrtelmnek ltszik, hogy mr a dollr rgztett aranyparitsnak 1971-es felmondsa, majd az 1974-81 kztti kt menetben lezajl energia rrobban(t)s jelezte, hogy megkezddtt a trtnelmi sznpad (vagy inkbb mutatvnyos-bd) trendezse. Majd Reagan s Thatcher hatalomra kerlse vilgoss tette, hogy a szpremny prblkozsnak vge, elkezddtt a „reform”. Hogy minek a „vissza-formlsrl” van sz? Ht termszetesen annak a ksrletnek, amely a tke de-szakralizci lt-szervezdsi logikjt prblta volna meg visszafordtani. Az j hatalom-gazdasgi ideolgia, amelyet neoliberlis kzgazdasgtanknt szoktak emlteni elmleti tziseiben vilgoss teszi, hogy a f ellenfl az llam. A ks modernits llama, amely, mintegy puffer-zna megprblta a „tke” s „mu
|