Interjt adott az MTI-nek a minap Medgyessy Pter. A szveg „Nem ilyen orszgot akartam” cmmel jelent meg a tvirati irodnl, s aztn bven idztek belle a lapok. Egy terjedelmesebb szakaszt idetesznk, hogy ne kelljen keresni:
Nem ilyen orszgot kpzeltem el, amikor elvllaltam a miniszterelnk-jelltsget, vagy amikor belptnk az Eurpai Uniba. Ilyen rtelemben ez nekem csalds – fogalmazott az exkormnyf. Medgyessy Pter gy vlte, az orszg emberileg, fizikailag ma jobb llapotban van, mint amilyen a kzrzete. Az emberek a feszltsget rzik, azt, hogy adok-kapok van, mindenki srt dobl – tette hozz. Arra a vdra, hogy a tieid lopnak, nem az a vlasz, hogy de a tieid mg tbbet loptak. Ez oda vezethet, hogy az emberek minden politikust gazembernek tartanak majd, s a szlssgek fel fordulhatnak – fogalmazott Medgyessy Pter.
A mostani mly vlsg kzepette nemcsak Medgyessy Pter nyilatkozatn rdemes elmlznunk, hanem egsz lettjn. Tanulsgos lesz.
A decens polgri csaldbl szrmaz Medgyessy fi, nletrajzbl kihvelyezheten, az t elejn szp csndesen meghasonlott a mltjval, szrmazsval. Trtnt mindez a ’60-as vek els felben, a nagy kdri konszolidci idejn. A polgri otthont jobb volt nem nagy dobra verni, s az ifj kzgazda nagy szorgalommal igyekezett feledtetni a rossz pedigrt.
Mint az Indexbl nemrgiben megtudhattuk, ebben jl jtt nki egy egyetemi kapcsolat, Apr Antal lenynak szerelme.
A friss diploms Medgyessy a Pnzgyminisztriumban tallta magt, s csndesen vgigjrta a szamrltrt. Apr Piroskval nem kttetett hzassg, de nem is keseredett meg a kapcsolat. Elannyira, hogy az Index Apr Piroska-letrajza szerint Medgyessy Pter letben az Apr csald hosszabban jtszik szerepet, mint a kt sajt felesge.
A PM-ben 1966-ban kezdett, ’70-tl osztlyvezet, ’76-tl fosztlyvezet-helyettes, ’80-tl fosztlyvezet.
Ekzben a szorgalmas Medgyessy Pter 1978. mrciustl lett a BM szigoran titkos llomny tisztje. Kt munkaszerzdse volt, egyik a PM-mel, a msik a BM-mel. Kt j fizetst vett fl, amelyekrt bizonyra meg is dolgozott. 1982-ig volt szt-tiszt.
s 1982. oktber 1-jtl pnzgyminiszter-helyettes.
Mi trtnt a szigoran titkos vekben? A hivatalosnak tekinthet vlasz szerint Magyarorszg belpst ksztette el (bizonyra nem egyedl) a Nemzetkzi Valutaalapba s a Vilgbankba.
Valban, Magyarorszgot, hosszas elkszt trgyalsok utn, 1982. mjus 6-n vettk fl a Nemzetkzi Valutaalapba, jliusban pedig a Vilgbankba.
s 1981-ben ledt fl a „demokratikus ellenzk": „a kis Rajk” szamizdat butikot nyitott a laksn, megjelent az els Beszl, az els Magyar Figyel. Nyilvn nem fggetlenl az elkszt trgyalsoktl.
Miutn csndben megkezddtt a Magyarorszg nev flddarab tnaviglsa a keleti szupremcibl a nyugati fennhatsg al, Medgyessy leszerelt a BM-tl, s tlt a hivatalos kzigazgats egyik vezet pozcijba. Mg nem legelre, elvgre a titkos gyintzsnek megvolt a maga oka, s az az ok mg nem mlt el.
Mihail Gorbacsov pr vvel ezeltti nyilatkozata alapjn, amelyben leszgezte, hogy nem Moszkva ell titkoltk Magyarorszg vilgbanki–IMF-es terveit, gyantjuk, hogy a hazai balos kommunistk becsapsa volt a cl.
A karrier szpen velt flfel, a magyar gazdasg pedig lefel. Mire 1986. december 30-n Medgyessy Pter pnzgyminiszterr avanzslt, a tervutastsos rendszer tulajdonkppen halott. Bizonyos szempontbl taln nem is meglep ezek utn, hogy 1988. janurtl 1989. februrig a Tervgazdasgi Bizottsg elnki posztjt Medgyessy Pter tlti be – ki ms lenne a legalkalmasabb?
Mire a TB lre kerlt, addigra mr a minisztertancs gazdasgi gyekrt felels elnkhelyettese is volt (1987. december 16-tl a Nmeth-kormny vgig).
Mit knyvel el a maga sikernek Medgyessy Pter?
Az „j” (fs, szja-s) adrendszer bevezetst, a gazdasgi liberalizci elksztst, az j trsasgi trvnyt. Csupa szp dolog, mondja .
m szerintnk a Medgyessy-letm egsze inkbb csupa rmnyknt rtelmezhet, amit Bogr Lszl gy r le, hogy Magyarorszgot tvezettk a keleti vilgbirodalombl a nyugati vilgbirodalomba. s ekzben gondosan gyeltek r, hogy a magyarok mindkt szupremcia alatt szolgasorban maradjanak.
Medgyessy Pter nevhez ktjk a Gorenje-turizmust, amivel lenullztk a magyar hztartsok knyszermegtakartsait, s ezzel elrtk, hogy egyfell Ausztria hatalmasat kaszlt rajtunk, msfell az tlagmagyar nulla forint tkvel kezdte a piacgazdasgi rendszert, azaz a tks berendezkedst.
Ugyancsak Medgyessy Pter nevhez kthetjk a spontn privatizci kapuinak megnyitst, amellyel megteremtette a kebelbeli nmenklatra vezet pozciit az j, „szabad” rendszerben.
A vilgbanki ellettel a hta mgtt vette t 1990-ben a Magyar Paribas (a nagy francia kapcsolat) itteni vezetst, majd Horn alatt elbb a Magyar Befektetsi s Fejlesztsi Bank irnytst, utbb a pnzgyminisztersget.
Ezen vek alatt szpen hztak a multik a hazai terepen. Pldul francia kzbe kerlt az M5-s, mgpedig a magyar llam szmra elkpeszten rossz felttelekkel.
Amikor Orbn Viktor kormnya jtt, Medgyessy megint visszavonult. Ltszlag. Csupn tokba tettk.
Miutn kiderlt, hogy Orbnk nem parroznak a nemzetkzi tknek, s akadlyozzk a multik magyarorszgi extraprofitjt, megint elkerlt Medgyessy Pter.
Jtt – s valahogy megint kellett a „Magyar Szocialista” prtnak. Mg prttagnak sem kellett lennie.
s amikor ismt a kormnyrdhoz kerlt, ismt lenullzta Magyarorszgot. „Tbb pnzt az embereknek!” meg „Tbb pnzt az nkormnyzatoknak!” demaggijval radiklis gyorsasggal kivreztette a magyar llamkasszt, hogy ismt a kamatok igjba kerljnk, mint 1981-tl.
Medgyessy Pter a kzgazdasgtudomny doktora. Azt hinni, hogy mindez vletlen – nevetsges.
Nem vletlen az sem, hogy a Gyurcsny-rban nem vonult vissza. Utaz nagykvet lett, akinek munkssga nagyjbl annyira ismert, mint a D-209-es. Mert most nem nlklzhet Magyarorszg valdi urai szmra, csupn a vlasztk eltt vllalhatatlan.
Mit gondoljunk most, amikor sirnkozik, hogy „nem ilyen orszgot akart”?
Szerintnk nincs j a nap alatt. Medgyessy szjval a multik szlnak: megint romlik az zletmenet.
Mr az vk is…
|