Interjút adott az MTI-nek a minap Medgyessy Péter. A szöveg „Nem ilyen országot akartam” címmel jelent meg a távirati irodánál, s aztán bőven idéztek belőle a lapok. Egy terjedelmesebb szakaszt ideteszünk, hogy ne kelljen keresni:
Nem ilyen országot képzeltem el, amikor elvállaltam a miniszterelnök-jelöltséget, vagy amikor beléptünk az Európai Unióba. Ilyen értelemben ez nekem csalódás – fogalmazott az exkormányfő. Medgyessy Péter úgy vélte, az ország emberileg, fizikailag ma jobb állapotban van, mint amilyen a közérzete. Az emberek a feszültséget érzik, azt, hogy adok-kapok van, mindenki sárt dobál – tette hozzá. Arra a vádra, hogy a tieid lopnak, nem az a válasz, hogy de a tieid még többet loptak. Ez oda vezethet, hogy az emberek minden politikust gazembernek tartanak majd, és a szélsőségek felé fordulhatnak – fogalmazott Medgyessy Péter.
A mostani mély válság közepette nemcsak Medgyessy Péter nyilatkozatán érdemes elméláznunk, hanem egész életútján. Tanulságos lesz.
A decens polgári családból származó Medgyessy fiú, önéletrajzából kihüvelyezhetően, az út elején szép csöndesen meghasonlott a múltjával, származásával. Történt mindez a ’60-as évek első felében, a nagy kádári konszolidáció idején. A polgári otthont jobb volt nem nagy dobra verni, és az ifjú közgazda nagy szorgalommal igyekezett feledtetni a rossz pedigrét.
Mint az Indexből nemrégiben megtudhattuk, ebben jól jött néki egy egyetemi kapcsolat, Apró Antal leányának szerelme.
A friss diplomás Medgyessy a Pénzügyminisztériumban találta magát, és csöndesen végigjárta a szamárlétrát. Apró Piroskával nem köttetett házasság, de nem is keseredett meg a kapcsolat. Elannyira, hogy az Index Apró Piroska-életrajza szerint Medgyessy Péter életében az Apró család hosszabban játszik szerepet, mint a két saját felesége.
A PM-ben 1966-ban kezdett, ’70-től osztályvezető, ’76-tól főosztályvezető-helyettes, ’80-tól főosztályvezető.
Eközben a szorgalmas Medgyessy Péter 1978. márciustól lett a BM szigorúan titkos állományú tisztje. Két munkaszerződése volt, egyik a PM-mel, a másik a BM-mel. Két jó fizetést vett föl, amelyekért bizonyára meg is dolgozott. 1982-ig volt szt-tiszt.
És 1982. október 1-jétől pénzügyminiszter-helyettes.
Mi történt a szigorúan titkos években? A hivatalosnak tekinthető válasz szerint Magyarország belépését készítette elő (bizonyára nem egyedül) a Nemzetközi Valutaalapba és a Világbankba.
Valóban, Magyarországot, hosszas előkészítő tárgyalások után, 1982. május 6-án vették föl a Nemzetközi Valutaalapba, júliusban pedig a Világbankba.
És 1981-ben éledt föl a „demokratikus ellenzék": „a kis Rajk” szamizdat butikot nyitott a lakásán, megjelent az első Beszélő, az első Magyar Figyelő. Nyilván nem függetlenül az előkészítő tárgyalásoktól.
Miután csöndben megkezdődött a Magyarország nevű földdarab átnavigálása a keleti szupremáciából a nyugati fennhatóság alá, Medgyessy leszerelt a BM-től, és átült a hivatalos közigazgatás egyik vezető pozíciójába. Még nem legelőre, elvégre a titkos ügyintézésnek megvolt a maga oka, és az az ok még nem múlt el.
Mihail Gorbacsov pár évvel ezelőtti nyilatkozata alapján, amelyben leszögezte, hogy nem Moszkva elől titkolták Magyarország világbanki–IMF-es terveit, gyanítjuk, hogy a hazai balos kommunisták becsapása volt a cél.
A karrier szépen ívelt fölfelé, a magyar gazdaság pedig lefelé. Mire 1986. december 30-án Medgyessy Péter pénzügyminiszterré avanzsált, a tervutasításos rendszer tulajdonképpen halott. Bizonyos szempontból talán nem is meglepő ezek után, hogy 1988. januártól 1989. februárig a Tervgazdasági Bizottság elnöki posztját Medgyessy Péter tölti be – ki más lenne a legalkalmasabb?
Mire a TB élére került, addigra már a minisztertanács gazdasági ügyekért felelős elnökhelyettese is volt (1987. december 16-ától a Németh-kormány végéig).
Mit könyvel el a maga sikerének Medgyessy Péter?
Az „új” (áfás, szja-s) adórendszer bevezetését, a gazdasági liberalizáció előkészítését, az új társasági törvényt. Csupa szép dolog, mondja ő.
Ám szerintünk a Medgyessy-életmű egésze inkább csupa ármányként értelmezhető, amit Bogár László úgy ír le, hogy Magyarországot átvezették a keleti világbirodalomból a nyugati világbirodalomba. És eközben gondosan ügyeltek rá, hogy a magyarok mindkét szupremácia alatt szolgasorban maradjanak.
Medgyessy Péter nevéhez kötjük a Gorenje-turizmust, amivel lenullázták a magyar háztartások kényszermegtakarításait, és ezzel elérték, hogy egyfelől Ausztria hatalmasat kaszált rajtunk, másfelől az átlagmagyar nulla forint tőkével kezdte a piacgazdasági rendszert, azaz a tőkés berendezkedést.
Ugyancsak Medgyessy Péter nevéhez köthetjük a spontán privatizáció kapuinak megnyitását, amellyel megteremtette a kebelbeli nómenklatúra vezető pozícióit az új, „szabad” rendszerben.
A világbanki előélettel a háta mögött vette át 1990-ben a Magyar Paribas (a nagy francia kapcsolat) itteni vezetését, majd Horn alatt előbb a Magyar Befektetési és Fejlesztési Bank irányítását, utóbb a pénzügyminiszterséget.
Ezen évek alatt szépen híztak a multik a hazai terepen. Például francia kézbe került az M5-ös, mégpedig a magyar állam számára elképesztően rossz feltételekkel.
Amikor Orbán Viktor kormánya jött, Medgyessy megint visszavonult. Látszólag. Csupán tokba tették.
Miután kiderült, hogy Orbánék nem paríroznak a nemzetközi tőkének, és akadályozzák a multik magyarországi extraprofitját, megint előkerült Medgyessy Péter.
Jött – és valahogy megint kellett a „Magyar Szocialista” pártnak. Még párttagnak sem kellett lennie.
És amikor ismét a kormányrúdhoz került, ismét lenullázta Magyarországot. „Több pénzt az embereknek!” meg „Több pénzt az önkormányzatoknak!” demagógiájával radikális gyorsasággal kivéreztette a magyar államkasszát, hogy ismét a kamatok igájába kerüljünk, mint 1981-től.
Medgyessy Péter a közgazdaságtudomány doktora. Azt hinni, hogy mindez véletlen – nevetséges.
Nem véletlen az sem, hogy a Gyurcsány-érában nem vonult vissza. Utazó nagykövet lett, akinek munkássága nagyjából annyira ismert, mint a D-209-esé. Mert most nem nélkülözhető Magyarország valódi urai számára, csupán a választók előtt vállalhatatlan.
Mit gondoljunk most, amikor siránkozik, hogy „nem ilyen országot akart”?
Szerintünk nincs új a nap alatt. Medgyessy szájával a multik szólnak: megint romlik az üzletmenet.
Már az övék is…
|