czl
czl
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Knyvek
 
Publicisztikk
 
Versek
 
Msok rsai
Msok rsai : Vajda - A szabadkmvessgrl 1.

Vajda - A szabadkmvessgrl 1.

  2008.11.13. 15:36


Vajda Ivn – A szabadkmvessgrl 1.

 

 

Gyanakvst kelt ki az emberekben, ha hallanak valamit a szabadkmvesekrl, mert tevkenysgkrl, politikai s gazdasgi befolysukrl sok legenda kering. Az utbbi idkben gyakran hallhatjuk, hogy a szabadkmvesek vilg sszeskvi ldozatai vagyunk. k viszont azt lltjk, hogy nem titkos, hanem zrt trsasgknt mkdnek. De, ha valami zrt alapon mkdik, akkor az igazi tevkenysgkrl, csak nagyon nehezen szivrgok ki valami igazsg. Hogy megrtsk mkdsk rtelmt s cljaikat, tekintsnk egy kicsit vissza a trtnelembe, hogy hol, mikor s mirt alakult meg, s hov vezetett a fejldse a trtnelem sodrsban.

 

A szabadkmvessg trtnelmbl.

 

A XIII. - XV. szzad kztt Eurpban a trsadalom legnagyobb rszt a jobbgyok alkottk, akik mint fldmvesek a feudlis urak fldjn dolgoztak. Angliban, Franciaorszgban, de Kzp-Eurpban is, az a nzet uralkodott, hogy a kmvesek klnbznek a tbbi munkstl.

Erre a korszakra jellemz volt a nagy katedrlisok, templomok, vrak, aptsgok s erdtmnyek ptse. gy a kmvesek munkaadi a kirlyok, az egyhzi mltsgok s a nemesi rteg legtehetsgesebb gazdag emberei voltak. A kmveseknek kt szak ga volt. Az egyik ga a kfarag kmvesek voltak, akik a falakat ptettk a msik ga az pletszobrszok voltak, akik a katedrlisok homlokzatt s kls emeleteit ptettk fel. Az pletszobrszok mszkvel, vagy hozz hasonl puhbb kvel dolgoztak, amelyet „szabadk”-nek neveztek. Innen szrmazik a „szabadk kmves”, majd rvidebb vltozata a „szabadkmves” elnevezs.

De vannak ms magyarzatok is a „szabadkmves” sz eredetre. Egyes nyelvsz tudsok a sz eredett a feudalizmusi jogokbl vontk le, ahol a kmveseknek „szabad” mozgsuk volt, mg a jobbgyoknak nem. Mskpp ltja ezt John Robinson a Born in Blood (Vrben szletett.) nev knyvben, ahol a templr – testvrsgrl r : „A legkisebb ktelyeim nincsenek arrl, hogy az eredeti trsasg, akik sajt magukat szabadkmveseknek neveztek, a templrok s szimpatiznsaik kzti segtsg miatt szletett Angliban, ahol V. Kelemen ppa knzsai s brtnei ell bujdostak. Robinson szerint a bujdosknak nemcsak pnzel, segtsgl a hatsg ell, hanem szllssal is (angolul „lodging”, innen a „pholy” sz eredete).

A kmvesek, mint ms mesteremberek, k is chekbe tmrltek. A vilg legrgebbi kmveschje Skciban alakult meg, ahol glasgow-ban 1057-tl kirlyi kivltsglevl van a birtokukban, s ennek alapjn szablyoztk a szakmt. Eurpban a kzpkorban a munksemberek szigor szablyok szerint ltek. A kmveseknek trvny rta el munkaidejket s brket. Hogy vdjk rdekeiket az angol kmvesek ltrehoztk az els illeglis szakszervezetet s a francia kfaragmesterek az gynevezett Compagnonnage-t. A kmvesmesteri munkt, csak egy bizonyos hosszsg tanoncid leszolglsa utn vgezhettk. Annak ellenre, hogy megvoltak a sajt titkaik (fleg szakmai), amelyet Angliban az illeglis szakszervezeti gylseiken vitattak meg, mindenki tudta rluk, hogy ki tartozik hozzjuk s ki nem. Skciban ms volt a helyzet. Itt nem bnysztak puha kvet (szabad kvet), s gy a kmvesek nem mindig vettk a hasznt kimagasl tudsuknak. A bejegyzett tanonc, akr mindjrt el is vgezhette a kmvesmester munkjt is. A skt szakkpzett kmves mesterek, gy akartak a helyzetkn javtani, hogy 1550-tl volt egy titkos jelszavuk, amelyet tadtak minden kmvesmesternek, de ms nem ismerhette. gy akartk kiszortani a bejegyzett tanoncokat. Ebben az idszakban kezddik a szabadkmvessg vltozsa. A kmvesmesterek fiai rkltk a tagsgot a chben. A chbe olyan frfiakat is felvehettek, akiknek a kmvessghez semmi kzk nem volt. Skciban gyakorlatt vlt, hogy nagy ri embereket is bevettek a ch tagjai soraiba ami a chnek nagy trsadalmi presztzst jelentett. A szabadkmvesek a katolikusok s a protestnsok kztti, Eurpa szerte kirobban vallshbork hatsra vltak az eddigi illeglisan mkd kmves szakszervezetekbl (felttel nlkl fogadtk el a katolikus egyhz tantst) a klnbz valls emberek bartsgban hv, vallsi tolerancit hirdet rtelmisgi szervezett.

A szabadkmvesek mozgalmnak a kezdete 1717-ben van, amikor ngy szabadkmves pholy sszejtt a londoni Covent Garden-i „Almafa alatt” nevezet vendglben s kikiltottk az egyeslsket, hogy hivatalos trsulatot alaptsanak, amelyet nagypholynak neveztek el.

Az angol Nagypholy 1717-ben val megalakulst kveten James Anderson 1723-ban megjelentette a szabadkmvesek alapelveinek knyvt. Tbbek kzt ott ll, hogy:

„Isten maga is kmves volt, hiszen maga alkotta meg az eget s a fldet hat nap alatt. Kmvesek ptettk Bbel tornyt, s amikor Isten akarata alapjn az emberek klnbz nyelven kezdtek beszlni, azt mondta a kmveseknek, hogy azok, akik ms nyelvet beszlnek, titkos jelekkel kommunikljanak egymssal...”

Mindez kptelensg volt, de a kmvesekre nagyon hzelgen hatott.

Anderson sokkal gyakorlatiasabb dolgokat fogalmazott meg a Constitutions (Alkotmny) cm mvben, mint pldul:

-
A szabadkmvesek hsgesek az uralkodhoz (akkor ppen a protestns Hannover-hzhoz).

-
Elhatroljk magukat brmifle politikai szvetsgtl.

-
Megtiltjk, hogy a pholyok tallkozin politikai vitk folyjanak.

-
A kmves kteles engedelmeskedni a morlis trvnyeknek, s ha helyesen rtelmezi a szakmt, soha nem lesz ostoba ateista, sem pedig vallsmentes szabadgondolkod.

-
Ha valamilyen szlssges vlemnyk van, azt magukban kell tartaniuk.

-
J s igaz embernek kell lennik, becsletesnek s tisztessgesnek, brmilyen felekezet tagjai, vagy brmilyen meggyzds vezeti is ket.



Ez a (deista) felfogs megnyitotta a szabadkmves pholyokat brki eltt, aki hitt Istenben.

A XVIII. szzadban a szabadkmvessg egyre bonyolultabb vlt. 1750-re kialakult egy j rtus, az gynevezett Kirlyi v (Royal Arch). Ezen a szertartson a beavatandnak megmondjk Istennek, az Univerzum nagy ptsznek a nevt. Ez volt a legszigorbban rztt titkuk, amelyet fltve riztek, annak ellenre, hogy tbb titkukat a nyilvnossgra hoztak. Mgiscsak akadtak renegt szabadkmvesek akik elrultk a titkot. Legalbbis gy tudni, hogy a nv Jahbulon, melybl a „Jah” Jehovt jelenti, a „bul” Balt, s az „on” Oziriszt.

A vilg ms rszein szmos ms szabadkmves rtus is megjelent, mintegy 1400 fokozattal.

Egyetlen dolog viszont kzs:

Valamennyiknek hinnik kell valamifle istenben, az Univerzum nagy ptszben s minden pholy a tallkozjn az ls idejn nyitva kell lennie a Szent Trvnyknyvnek. Ez lehet a protestns Biblia, a rmai katolikus jtestamentum, a zsid Tra, a muzulmn Korn vagy ms szent vallsi knyv.

Teht a szabadkmvessg angol intzmny volt, amely gyorsan terjedt Eurpa kontinensn is. Itt kt tpus embert vonzott :

-
a filozofikus rtelmisget,

- nemeseket, ri embereket, akik hasznos s ajnlatos trsas sszejveteli formnak tekintetk a szabadkmves pholyt



A kontinensen mg egy tnyezvel kellett szmtani. Mg az angol nemesek pholytagsga garancit jelentett a szabadkmvessg kikezdhetetlensgrt, addig itt Eurpban az uralkodk s tisztviselik jl tudtk, hogy a nemessg nha fellzad a kirly ellen. Az aggodalom nem is volt alaptalan, mivel a francia forradalom idejn, amikor 1792-ben a prizsi jakobinusok elfoglaltk a Tuilerikat, s egszen a kirly, XVI. Lajos termig nyomultak, Marseille-bl a szabadkmves F.J.Westermann vezetsvel 600 nkntes indult a segtsgkre. Az ton vgig a Rouget de Lisle (szintn szabadkmves) ltal komponlt dalt nekeltk, amelyet mindmig La Marseillaise nven ismernk. A Francia szabadkmvesek mg 1773-ban Grand Orient -ra vltoztattk a nevket s az 1870-es vek vgtl semmilyen kapcsolatban nem lltak az angol Nagyphollyal. Napleon ugyan nem volt szabadkmves, de uralkodsa alatt ismt felvirgzottak a szabadkmves pholyok.

Az Osztrk-Magyar monarchiban a szabadkmvessg arany korszaka a 18.szzad 80-as veiben voltak a felvilgosodsi reformok idejben. Divatszerv vlt. Nyomtattk s nekeltk a szabadkmvesek dalait, nyilvnosan hordtk a jelvnyeiket, stb. Ehhez a talajt J. Sonnenfels, Mria Terzia egyetemi reformtora adta meg. Az els szabadkmves pholy Bcsben 1742-ben alakult. Born s Blumauer rendszeresen adtk ki a Journal fr Freimauerer ( Folyirat a szabadkmveseknek) folyiratot. A szabadkmvesek tevkenysge rvnyeslt Magyarorszg terletn is. A szabadkmvesek dolgoztak az orszggyls tagjai kzt, a megyei szkhelyekben s vrosokban. Az els szabadkmves pholy, habr csak kzvetve bizonytva, Brassban alakult meg 1749-ben. Az 1848/49 forradalom s szabadsgharc leverse utn a magyar emigrnsok klfldi pholyokba lptek, mint pldul Teleki L., Magyarorszg volt nagykvete Franciaorszgban s a jvendbeli Magyar kormny elnk Andrssy Gy. Prizsban lett egy szabadkmves pholy tagja, mg Kossuth L. az Amerikai Cincinnatiben.
Az 1867-es Osztrk-Magyar kiegyezs utn Magyarorszg terletn felledt a szabadkmves mozgalom. A pholyok rdekldtek a nyilvnos let aktulis problmi irnt, jtkonysgi akcikat kezdemnyeztek, a munks krds megoldst kerestk, fejlesztettk a npmvelst, nagy vitkat vezettek a darwinizmusrl s a nk egyenjogsgukrl. 1882-ben a Nagy kelet nevezet Budapesti pholy felhvst adott ki, amivel eltlte az antiszemitizmust. A Korvin pholy 1870-ben npmveldsi krt alaptott, ahol a felntteket tantottk rni s olvasni. t v mlva megllaptottak egy trsulatok, amely hzi gyrtmnyok ksztsvel a kisgazdk segtsgre volt. A Budapesti nagypholy, Budapesten gyerekkrhzat s a nincsteleneknek menedkhzat alaptott, az elmebetegeknek intzmnyt alaptottak s segtettek a brtnbl szabadultaknak. 1880-ig a szabadkmves pholyok 20 szakiskolt alaptottak

Szabadkmvessg a Felvidken.

„Az ernyes utazhoz”nevezet els pholy a Felvidken 1769-ben volt megalaptva Eperjesen a varsi „Ernyes Szarmata” pholy kezdemnyezsbl. Csak felttelezhetjk, hogy a tagjai nem csak Lengyel emigrnsok voltak, hanem az eperjesi mvelt trsadalmi rteg tagjai. Legnevezetesebb vezetje Bernhardi nevel volt. Az eperjesi pholy hozzjrult az Igli szabadkmvesek kzpontjnak kialakulshoz, amelynek Ksmrk lett a kzpontja. Fontos szerepet jtszott a Selmecbnyai pholy megalakulsban, ahol erre kitn felttelek voltak, mivel itt 1763-tl mkdtt a Bnysz akadmia, ahol sszpontosult a Monarchia technika mveltsge.
Kassn mr 1773-ban, Trk grf kezdemnyezte a „Rzsaszn kereszt” pholy megalaktst. De az els mkd szabadkmves pholy a „Lng kr” lett, amelyik ugyan ebben az vben keletkezett. Legjelentsebb tagja Kazinczy F. r volt, aki Kassn „Orpheusz”nevezet folyiratot adott ki, ami szintn a szabadkmves neve volt.
Pozsonyba a szabadkmvessg eszmje Bcsbl ramlott. 1771 krl itt keletkezett a hallgatsi pholy – Ad Taciturnitatem. Mr a latin elnevezse arisztokrata sszettelt sugallja.
A szabadkmvessg mkdse a Felvidken j lelket kapott az Osztk-Magyar kiegyezs utn. 1872-ben Pozsonyban a „Hallgats” pholy keletkezett, amelynek tagjai fleg gazdasgi, kulturlis szemlyisgei voltak s orvosok. Ez sszefggtt a pholy irnyzatval. 1873-ban a szegny gyerekeknek orvosi rendelt s gygyszertrat alaptottak. 1916-ig itt ingyenesen kezeltek 140 000
beteg gyereket. A pholy segtett a „Humanitas” trsulatnak, aki a szegny dikoknak llt a segtsgre. A tagjaiknak eladsokat szervezett ami trtnelmet, termszettudomnyt, aktulis trsadalmi s politikai krdseket rintett.
Nagy tevkenysggel mkdtt a Kassai „Halads” pholy, amelyiknek 1870-ben, rviden a megalakulsa utn mr 70 tagja volt (18 hivatalnok, 10 gyvd, 9 orvos, 7 tant illetve tanr, 7 katonatiszt, 3 mvsz – kztk Benczr Gyula festmvsz is). A felesgeik 1871-ben vodt alaptottak, amelyik a pholy nevt viselte. Az voda 1873-ig a pestisjrvny idejig mkdtt. Ksbb a jtkonysgi trsulatokat, az voda s a gyerekotthon gondozst tvette az 1884-ben megalakult „Egyetrts” szabadkmves pholy.
Besztercebnya is aktvan dolgozott szabadkmves szempontbl, ahol 1870-ben alakult meg a „Felvidk” pholy. A szokatlanul szleskr rdekk a hangslyt a tudomnyon alapoz vilgnzet fejlesztsre tettk, a szabadsgra s mveltsgre, de hangslyoztk a polgri trsadalom ptst Magyarorszgon. Besztercebnyai helyi szempontbl a figyelmket a npmvelsre sszpontostottk, a gyerekek ktelez iskola ltogatsra, kzdtek az alkoholizmus ellen, a polgrok eladsodsval szemben, amibe a nagymret eskvk, temetsek, mulatsok rendezse rvn keveredtek bele. A szabadkmvesek tmogattk a humnus trsulatokat, gyermek nevel intzeteket, harcoltak a kocsmrosok uzsorskodsa s a szegnysg ellen valamint a kzmiparosok megmentsrt.
A „Szepes” szabadkmves pholy is nagyon aktvan dolgozott Ksmrkon. Kt knyvtrat alaptottak s kezdemnyeztk a vrosi hivatalban a szegnysg elleni harc alapszablyzatnak kidolgozst. A szegny gyerekeknek ruht s tkezst bizonytottak. 1904-ben a Szepes megyben elterjesztettk az alkoholizmus elleni memorandumukat, amelyet a Magyar kormny bemutatott minden megyjnek.
1918 eltt a Felvidken 32 pholy mkdtt 477 taggal. Pozsony, nem csak a felvidki szabadkmvesek kzpontja volt, de annak ksznheten, hogy sok klfldi mestert fogadott be Eurpa szabadkmves kzpontjaihoz is soroltk. A Monarchia sztesse nagy fordulat volt, mivel a nmet s magyar pholyok mkdse megsznt. 1924 – 1938 kztt csak a nevezetesebb szlovk pholyok mkdtek mint a Fides, Most, Harmnia, Mlanlivos (Hallgats), Hort, Philantrpia, Jn Kolr s a Veritas. Ezek rszei lettek a B' nai B'rith szabadkmvesek vilg szervezetnek, amely 13 pholy trsulsbl llt s 1700 tagja volt. A levltri anyagokbl meg lehet tudni a tagok nemzetisgt s foglalkozsukat. Nem titok, hogy a 70% Zsidk alkottk. Pldul a „Philantrpia” pholyban 331 Zsid, 80 Nmet, 59 Magyar, 57 Cseh, 31 Szlovk s mg 220 nem megllapitott nemzetisg tag volt. A „Fides” pholyban 134 a „Harmnia” pholyban (legkisebb) 9 a „Hort” pholyban 20 a „Mlanlivos” pholyban 46 Zsid volt. Teht a zsid nemzetisgek tbbsgben voltak. gy ahogy az alapszablyuk elrta, a f tevkenysgk a jtkonysg volt.
1938 – 1945 kztt a fasiszta rendszer sztverte s szabadkmves pholyokat s elkobzott minden vagyont ami sszefggsben volt szabadkmvesekkel. Ennek ellenre a Szlovk llam idejben illegalitsban, de mg a 2.vilghbor utn is a hatvanas vekig a Felvidken 1500 szabadkmves volt. A fellendlsk s jelenltk az 50-es vekben voltak feljegyezve. Habr pholyok nlunk nem voltak, s a Francia pholyhoz tartoztak. A tevkenysgk a kzhaszn dolgokra irnyult a demokrcia s a tolerancia tltetsnek a mindennapi letbe. Jacques Orefice a Francia Nagy Orient szabadkmves pholy 2. nagymestere szerint, aki 1999-ben megltogatta Pozsonyt a Felvidken a szabadkmvesek eszmi elszr sszedltek 1968-ban amikor mr nem hittek az eszmben, s utna msodszor 1989-ben amikor elkezdett mkdni az kzssgi kapitalizmus, ami sok csaldst idzett el. Orefice ltogatst Pozsonyban azrt tette meg, mert kezdemnyezve volt a pholy megalaktshoz. Azt viszont csak egy szabadkmves mester jogosult, aki legalbb 7 vig mr mesteri rangban van. Egy pholyhoz 14 mester szksges. A pholy feladatai kz tartozna az emberek egyms irnti szeretet, tolerancia s szolidarits tantsa. Tovbb a szabadkmvesek feladata, hogy mutassk az utat Eurpba, hogy minden ember felelssget rezzen tetteirt s az llamban elvgzett munkjrt. A „szabadkmves munkjuk” a kultra, mvszet s gazdasg get problminak a megoldshoz vezetnnek, mert mint a „testvrek” vilg szervezetnek a lncolata, bizonyos tudomnyos ismeretek alapjn szembesteni tudjk ms llamokkal.

A folytats kvetkezik.

Vajda Ivn
diploms politolgus

 

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!