Az igazság az államadósság keletkezéséről
2008.12.09. 00:18
Czike László
Az igazság az államadósság
keletkezéséről
A kommunisták, a neoliberálisok és a neokonzervatívok – akik a ma Magyarországán gazdasági, pénzügyi, politikai, vallási, jogi és kulturális értelemben uralkodnak, legyenek bár külső hódítók, janicsár vagy kollaboráns magyarok; valamennyien e három, világállamépítő kategóriába tartoznak – mind, kivétel nélkül hazudnak, mert jutalékos és egyéb egzisztenciális érdekeik révén erősebb szálakkal kötődnek a Magyarországot csellel és ármánnyal gyarmatosító megszállókhoz, mint a magyar néphez.
Hazudnak reggel, este, meg éjjel; és hazugságaik alfája és ómegája a magyar államadósság keletkezése, oka, története, fenntartása, sőt, minden határon túlmenő gátlástalan és esztelen növelése. Aki egyszer aláírt az ördögnek, az soha többé nem szabadulhat meg tőle. Ez az az eredendő politikai ősbűn, amely a magyar baloldalt és a magát szemérmetlenül „jobb” oldalnak nevező, „plurálisan” a szivárvány minden színében pompázó ripacs színtársulatot egyaránt jellemzi, talán a „Jobbik” kivételével, bár már az ő oldalukon is feltűntek a sanda tekintetű renegátok, akik a kádári rezsimet ugyan már sietősen elárulták, de a „jobboldalt” is ámítják, folyamatos egy-gyékényen hazaárulásukkal, az államadósság körüli ködgerjesztéssel.
Nagy az írástudók felelőssége, kivételesen nagy.
Mert dolgoznak ugyan Magyarországon globális pénzügyi szakértők, akik többé-kevésbé tudják, értik, mi az igazság az államadósság körül, ám ezek a szakértők kivétel nélkül a szupranacionális világcégek, világbankok kenyerét eszik, reformkommunistából lett liberálisok, márpedig a kutya általában nem mar abba a kézbe, amelyikből eszik, és ez igaz a „kommunista” kutyára is, melyből soha nem lesz pl. szamaritánus szalonna. A ragadozó megmarad ragadozónak akkor is, hogyha egy növényevő álruháját ölti magára. Ráadásul, aki egyszer megízlelte a ragadozás pogány örömeit, annak Saulból Paullá kellene válnia a Damaszkuszi úton, ami eléggé ritka csodaként történik meg ebben a Bibliától elrugaszkodott pénzbálvány-imádó pocsék világban. Tudunk néhány „csodáról” – az egyik inkább, a másik kevésbé hiteles – a neveiket is felsorolhatnám, de nem sorolom fel, mert ilyen komoly, hazafias ügyekben nem ízléses dolog a spontán személyeskedés. Akinek a látása nem elhomályosult, az úgyis tudja, kikre is gondolok. Szóval nagyon nagy az írástudók felelőssége. Mert él, működik ugyan Magyarországon egy-két tucat becsületes politikus – remélem, ez a becslésem nem vall túlzott jóhiszeműségre -, de ezek túlnyomó többségének halvány fogalma sincs az államadósság máig elhazudott tényeiről, urambocsá’, még volt pénzügyminiszter, netán bankelnök is akad közöttük. Tetejébe, ha találunk is néhány hozzáértő politikust, az – pechünkre – „nem írástudó”. (Mert ugyebár: valaki vagy rendre téved – nem ért hozzá -, vagy rendre hazudik. Harmadik kibúvó nincs.) De olyan valódi szakértőt találni, aki szabadúszó (tehát nem a kozmopoliták tenyeréből eszik), nem reformkommunista, nem liberális, nem neokonzervatív és még írástudó is, hozzá még nem téved, nem hazudik, s még él, nem halt éhen, vagy nem ütötte el az autó (!!!), nos ilyet találni csak nagyítóval lehet, akit találunk, az pedig vagy többé, vagy kevésbé hiteles…
Így állunk ma szakértőkből, 2008. Magyarországán.
Nagy az írástudó, hiteles szakértők felelőssége.
Mert rajtuk múlik, mi válik majd történelemmé.
A „jogfolytonos” hazudozás, vagy az igazság.
Vajh’ hányan vannak, lehetnek ilyenek?!
Jelen esetben most nem elsősorban valami tételes pénzügyi elemzést, egzakt, zárt, számszerű levezetést kívánnék írni – mint ahogy ezt az elmúlt években már számtalanszor megtettem (lásd: www.czl.gportal.hu) -, hanem végső hazafias elkeseredésemben úgy döntöttem, hogy mondandómat ezúttal azokra a történelmi sarokpontokra fókuszálom, amely pontokon valami nagy hazugság, össztársadalmi átverés áldozatai lettünk. Tudjátok, mi az úgynevezett „co-nexus”-típusú pénzügyi-gazdálkodási doktrína lényege? Boldogult Dr. László Andrásnak, a Co-Nexus Rt. egykori elnök-vezérigazgatójának vállalat-irányítási „stratégiája” (1990-1995) az alábbi posztulátumokra épült:
1. Adósságaid növekedése miatt sose’ aggódj, aggódjon az a bankár, akitől a kölcsönöket kapod.
2. Ha növekednek a költségeid, hát növeld a bevételeidet a költségnövekedésnél is gyorsabban.
3. Ne felejtsd, a legjobb és legostobább fejőstehén az állam; a külföldi (bank)kapcsolatok szisztematikus felhasználásával még akkor is adhat tejet, amikor már a tőgyeiben egy csepp sincs.
4. Ha az államtól kapott megrendeléseid, privatizációs tranzakcióid, portfoliószerzéseid következményeként a büdzsé, s az állami piacod már beszűkülni látszik, privatizáld előbb az állam egyes kiszervezhető funkcióit, majd magát az állami költségvetést, s végül az egész államot „gebinesítsd”.
5. A legjobb, legjövedelmezőbb, legkockázatmentesebb üzleti stratégia, gazdálkodási módszer az állami korrupció, amelynek segítségével végül magadévá teheted az államot is.
Az utolsó két pont az állam elhalásának lenini jóslatát igyekezett/igyekszik beteljesíteni, rock-nyelven „a barátok kis segítségével”. A mai politikai térbe áthelyezve, úgy is mondhatnánk, hogy ez a modell a nemzetállam felszámolásának privatizációs szocialistapárti módja, míg pl. a szabaddemokraták az államot „szalámi-technikával” szüntetnék meg, míg helyét és nélkülözhetetlen funkcióit szerintük a globális állam és a globális „szabad” piac venné át.
Néhai Dr. László András az utolsó két pont tartalmát már nem volt képes megvalósítani, mert 1996-ban elkezdte őt „üldözni” az állami rendőrség, majd néhány évig tartó keserves menekülés, bújdokolás és hosszas szenvedés után máig tisztázatlan körülmények között belehalt üldöztetésébe, ám felhalmozott társasági és személyes adósságából egy fillért sem fizetett vissza. László András volt az úttörő. Co-Nexusos környezete ezután zömmel állami szolgálatba állt, hogy immár újult erővel és tapasztalatokkal felvértezve valósítsa meg néhai vezére üzleti ars poeticájának 4. és 5. pontját. Be – illetve vissza is - épültek az államba, hogy csontig rágva testét, annak halálát idézzék elő. Aki kíváncsi a volt effektív Co-Nexusos és a holdudvari, majd később az állam legkülönbözőbb területein vezető beosztást betöltő „menedzserek” névsorára, azoknak kérésre magánlevélben kipostázom.
A mai magyar – posztszocialista – állam maga a megvalósult grandiózus, az államot sikeresen privatizált, tönkretett, leépített, kisgömböcként bekebelezett Co-Nexus. Az egykori vezér „becsületére” legyen mondva, hogy ő mindenét, az életét kockáztatta – bele is halt – fantazmagóriája megvalósításáért, míg a maiak, Gyurcsányék semmit nem kockáztattak. Más kérdés, hogy a fát – az államot – ugyan elfűrészelték maguk alatt, s miközben a korhadt fa kidől, a férgek is otthon nélkül maradnak; de ez cseppet sem vígasz senki számára, aki a nemzetállam békés, gyanútlan, szorgalmas lakója volt. Nézzük meg, mik is azok a nyílvánvaló bizonyítékok, melyek alapján az analógia fennáll?
Az államadósságot olyan hihetetlen, visszafizethetetlen nagyságúra növelték, ami miatt minden hitelezőnknek álmatlan éjszakái vannak, ám Gyurcsányék a sikeresen elvégzett aknamunka örömével, édesdeden aluszkálnak. S lám, mit tesznek most a bankok? Újabb 25 milliárd USD hitelt nyújtanak az eddigieket is eltékozlóknak, ami ím’ fényesen igazolja néhai László András teóriájának életrevalóságát. Itt persze egy ki nem mondott piszkos paktum – melyekkel tele van a padlás – áll a háttérben, amelyet ők nyilván „gentlemen's agreement”-nek hívnának, ti. hogy egyfelől a bankok „nem valódi” (hanem fedezetlen pénzzel, uzsora-) hitelt nyújtanak, másfelől a kölcsönöket rendre eltékozlók cserébe nem a saját pénzükkel törlesztik kamatostul a törleszthetetlen hiteleket, hanem azok rendezését kivétel nélkül és maradéktalanul a mit sem sejtő népre terhelik, ami egyébként egybevág a hitelezőknek (nemcsak) a magyarság kiiktatását célzó titkos terveivel, miközben a hitelek és/vagy a törlesztő részletek jelentős hányada – jut is, marad is – svájci és kajmánszigeti magán-bankszámlákon landol. A pénz tehát nem szűnik meg – csak „átalakul”, és tovább forog körben, időnként vissza-visszatérve a Wall Street, a Világbank vagy a FED „forrásszámlái”-ra -, megszűnni csak a magyar állam és a magyar nemzet szűnik meg, létezni…
Ennyit a történet elé, bevezetőül, nagy vonalakban.
Az államadósság keletkezése
A reform-kommunisták által, a kollaboráns sajtó segítségével elhíresztelt szcenárió szerint a Kádár-rendszer vége felé társadalmi szinten folyamatosan egyre többet fogyasztottunk, mint amennyit a népgazdaság valós teljesítménye alapján elfogyaszthattunk volna. Másrészt a múlt század hetvenes éveiben bekövetkezett külkereskedelmi cserearányromlás miatt az ország külkereskedelmi mérlege, ezáltal a fizetési mérlege, vagyis a gazdaság egyensúlya felborult. Ezzel szemben áll egyfelől, hogy Kádár mindig nyomatékosan hangsúlyozta: „Elosztani csak azt lehet, amit megtermeltünk!” – és ugyebár erre az alapigazságra a rendszerváltás óta még senki nem világított rá, ténylegesen pedig egyre jobban eladósították az országot, a nemzetgazdaságot, az államot, mintha bizony mindegy lenne, mennyi hitelt veszünk fel, épp’, mint László András „tanította”… Másfelől pedig az is furcsa, hogy a negyedik (1975-1980.), de még az ötödik (1975-1980.) ötéves tervidőszakban is a nemzeti jövedelem több, mint 25 %-át tette ki a felhalmozás (a népgazdasági beruházás), a még mindig keményen lefojtott fogyasztással szemben, vagyis még ekkor is az ésszerűtlenül magas beruházási rátát erőltették, mielőbb „utolérendő” a magasan fejlett kapitalizmus technikai színvonalát. Aztán az ötödik ötéves terv össze is omlott, egyetlen makro-előirányzata sem teljesült. Épp’ a fogyasztás rovására, túl magasan tartott felhalmozási ráta miatt! Ez bizony ellentmondás a javából! És most nézzük meg mindezt a számok tükrében. Az említett két utolsó ötéves terv időszakában – 1973 és 1979 között – a magyar állam (amint a Drábik János írásaiban szereplő MNB-műhelytanulmányokból ezt megtudtuk) mindössze 1, azaz EGY milliárd USD valódi (világbanki) hitelt vett fel, azt is annak érdekében, hogy tarthassa a magas felhalmozási ráta által „előírt” népgazdasági beruházási tervet, ugyanis 1980 felé már kiderült, hogy az olajárrobbanás miatti külkereskedelmi cserearányromlásunk következtében felborult fizetési mérleg-deficit már lehetetlenné teszi a tervezett beruházások gépi berendezés importját. A valódi ok-okozati összefüggés-lánc ezek után a következő:
Olajárrobbanás, melynek súlyos következményeit a magyar állam nem mérte fel reálisan, a szükséges változtatásokat nem vezette át az ötéves terveken, a fogyasztást továbbra is alacsony szinten tartotta, erőltetve a felhalmozást. Emiatt felborult a külkereskedelmi és a fizetési mérleg, első ízben keletkezett hatalmas deficit – ami egyébként rendszerváltás ide, rendszerváltás oda, azóta is, mindmáig, minden évben bekövetkezett (!) -, amit, más forrást nem találva, világbanki hitelből finanszíroztak. Csak érdekességként jegyzem meg, hogy ez a szcenárió is sántít egy kicsit, mert már a negyedik ötéves terv (1970-1975.) beruházásait is világbanki hitelből finanszírozták, de ez lényegében mindegy. A lényeg, hogy az ominózus világbanki hiteleket (1 mrd USD) nem mi fogyasztottuk el, amint a hamis reform-kommunista gazdaságtörténet-írás állítja, hanem beruházásokra, gépi importra fordítottuk, ami meg is jelent a maga technikai-anyagi valóságában, nem úgy, mint a több százmilliárd USD hitel és kamat, amelyet 1982. óta vettünk fel, illetve fizettünk ki, mert ezeknek a hitelfelvételeknek a megvalósult össztársadalmi nyomorúságon túl és kívül semmi eredményük nincs.
Az eladósítás megkezdődik
Igen ám, de az 1 milliárd USD valódi világbanki hitelfelvételért rettenetes árat, pontosabban kamatot fizettünk. A hitelért összességében ténylegesen 11 milliárd USD kamatot fizettünk ki, vagyis a hitelt 12-szeresen fizettük vissza, ami gyakorlatilag pénzügyi nonszensz, ám mégis megtörtént. Most jön az a döbbenetes „szakasz”, melyben irracionális, tudománytalan és – hogy ne mondjam – „kvázi-okkult”, rejtélyes történések veszik kezdetüket, jól teszi mindenki, ha most pl. egy kávéval felfokozza koncentráló képességét. Őszintén szólva, én magam, már azt is igencsak nehezen tudom felfogni, hogyan lehetséges az, hogy egy állam – bármekkora legyen is a pénzéhsége (?) -, az első komolyabb, valódi világbanki hitelét 12-szeresen fizesse vissza. Ám ez mind semmi ahhoz képest, ami ezután következik! Ennek az első hitelfelvételnek a „sikertörténete" annyira tűzbe-lázba hozza a magyar reform-kommunista – értsd: Co-Nexusos – pénzügyi elitet, hogy elhatározzák, eztán a nyilvánvaló prosperálás időszaka következik a lenini úton, hiszen a nóvaja ekonomícseszkája polítyika szerint a jó kondíciójú internacionalista (világbanki) hitelfelvétel az alapja minden össznépi felvirágzásnak.
Medgyessyvel útelágazáshoz értünk
A Gondolában, Nyíri János a következőket írta 2007-ben Medgyessy Péterről, az új korszak pénzügyi prófétájáról:
„Mint az Indexből nemrégiben megtudhattuk, ebben jól jött néki egy egyetemi kapcsolat, Apró Antal leányának szerelme. A friss diplomás Medgyessy a Pénzügyminisztériumban találta magát, és csöndesen végigjárta a szamárlétrát. Apró Piroskával nem köttetett házasság, de nem is keseredett meg a kapcsolat. Elannyira, hogy az Index Apró Piroska-életrajza szerint Medgyessy Péter életében az Apró család hosszabban játszik szerepet, mint a két saját felesége. A PM-ben 1966-ban kezdett, - ’70-től osztályvezető, ’76-tól főosztályvezető-helyettes, ’80-tól főosztályvezető. Eközben a szorgalmas Medgyessy Péter 1978. márciusától lett a BM szigorúan titkos állományú tisztje. Két munkaszerződése volt, egyik a PM-mel, a másik a BM-mel. Két jó fizetést vett föl, amelyekért bizonyára meg is dolgozott. 1982-ig volt szt-tiszt. És 1982. október 1-jétől pénzügyminiszter-helyettes. Mi történt a szigorúan titkos években? A hivatalosnak tekinthető válasz szerint Magyarország belépését készítette elő (bizonyára nem egyedül) a Nemzetközi Valutaalapba és a Világbankba. És valóban, Magyarországot, hosszas előkészítő tárgyalások után, 1982. május 6-án fölvették a Nemzetközi Valutaalapba, júliusban pedig a Világbankba.” Egy másik életrajz-változat szerint mindeme történésekben jelentős szerepet játszhatott Medgyessy Péter hosszantartó és bizalmas kapcsolata Fekete Jánossal, aki a Magyar Nemzeti Bank első elnökhelyettese; sokak szerint Medgyessy tanítómestere és pénzügyi „mentora” volt.
A hős D 209-es tehát – mindvégig veszélyes konspirációban, életveszélyben (?), a nyomában lihegő KGB ellenében – bevezette Magyarországot a Nemzetközi Valutaalapba és a Világbankba, azzal a céllal, hogy könnyebb feltételekkel juthassunk nemzetközi hitelekhez mint más országok, illetve mint annak előtte. Ez amúgy nem lehetett túl nagy kunszt, hiszen mint láttuk, 1973 és 1989 között 12-szeresen fizettük vissza a felvett hitelt, ami nem tekinthető igazán kedvezőnek. Mint látható, a fenti két szakaszban megkezdődött Magyarország tudatos eladósítása és megteremtődtek az intézményes, szerződési feltételei, hogy soha többé ne is léphessünk ki az adósságcsapdából, amelybe „a KGB-vel szembeni konspiráció” vitte bele hazánkat. Hogy világos legyen: az eladósodásba nem a szovjetek, nem a KGST vitte Magyarországot, hanem olyan nemzetközi erők, a nemzetközi háttér (pénz)hatalom, amely már ekkor, tervszerűen és tudatosan készítette elő, hogyan kerülnek majd „a keleti blokk egyes kiválasztott országai” észrevétlenül át, a Gorbacsovék tulajdonából a Bushék tulajdonába. Ebből egyrészt következik, hogy a világ nem fekete-fehér – a szovjet tankok uralmát Magyarországon (is) felváltotta az amerikai bankok uralma, erről bővebben majd később, a Rózsadombi Paktum említésekor -, másrészt az, hogy csöbörből vödörbe jutottunk. Megérte-e, legalább pénzügyi értelemben? Bizonyosan nem.
A képtelen egyenlet
Ismételjük csak meg:
Magyarország az 1973-1989 közötti 16 éves időszakban 1 (egy) milliárd USD valódi világbanki hitelt vett fel, és azt – irracionális és képtelen mértékű kamatos uzsorakamattal megterhelten – 12-szeresen fizette vissza.
Ezt még vissza tudta fizetni…
És akkor eljött a rendszerváltás hajnala, s a magyar nép egy emberként ujjongott fel, amikor 1989. október 23-ikán a moszkovitából lett népi hős, Szűrös Mátyás, a parlament erkélyéről kikiáltotta a köztársaságot. Azt hittük, hogy Magyarország annyi évtizednyi-évszázadnyi szenvedés után, gazdasági, politikai és kulturális értelemben is, végre a maga ura.
Hatalmasat tévedtünk.
Még az első szabad országgyűlési képviselőválasztások előtt néhány hónappal, Németh Miklós, az utolsó reform-kommunista kormányfő, olyan „pénzügyi felfedezést” tett, mely akkor még észrevétlen maradt – pedig nyilván szerves összhangban állt a Rózsadombi Paktummal! -, ám a magyarok, Magyarország sorsát nagyjából végleg megpecsételte. Aki akkoriban olvasott újságot, tudja, miről beszélek. Jött egy személyi hír, amely arról tudósított, hogy merénylet készült Németh Miklós kormányfő ellen, amit a biztonsági erők meghiúsítottak. Az időszak másik fontos híre gazdasági természetű volt. Németh Miklós, aki már nyilván a választások utáni hatalom-átadásra készült, felfedte, hogy az „előtalált” – őt, magát is meglepő - pénzügyi adatok szerint Magyarország külső, deviza államadóssága 20,5 milliárd USD (az összeget később 22 milliárd USD-re módosították). Így alakult ki az 1973-1990. közötti időszakra vonatkoztatva a hírhedt Drábik-egyenlőtlenség, mely szerint: 1 - 12 = 22, ahol a pozitív számok hitelfelvételt, illetve államadósságot, a negatív szám (- 12) visszafizetést jelent, értelemszerűen milliárd amerikai dollárban. Tehát a - most 1 évvel (1990.) megtoldott – 17 éves időszakban (1973-1990.) felvettünk 1, azaz egy milliárd USD valódi világbanki hitelt, amelyet valódi, produktív (gépi) beruházásokra fordítottunk. Visszafizettünk 12 milliárd USD-t, majd jött a pénzügyi szempontból baljós 1990-es rendszerváltó év, melynek a végeredményeként kiderült – vö. Németh Miklós -, hogy még mindig tartozunk 22 milliárd-USD-vel, csak ennek a felfedéséhez egy búcsúzó miniszterelnök árgus szemeire, szinte látnoki képességeire volt szükség. Gondolom, egy reggel egyeztetés céljából bement az addig ővele szemben is konspiratív Magyar Nemzeti Bankba – hisz’ elődje-utódja, Medgyessy Péter is konspirált a Pénzügyminisztériumban, csak ő nem a néppel, hanem a KGB-vel szemben! - ahol szokás szerint bekötötték a szemét, viszont ő ezúttal bekötött szemmel is rámutatott az egyik bezárt fiókra, s emígyen szóla: „Ott, abban van az eddig észre nem vett, figyelmen kívül hagyott 20,5 milliárd dollárnyi államadósság! Azt a parancsot kaptam az IMF-től, hogy még idejében jelentsem be!” S miután együtt elővették – sic! -, be is jelentette…
Senki, sohasem látta azt a levezetést, vagy bizonylati alátámasztást, amely hitelt érdemlően megmagyarázta, bizonyította volna: miből keletkezett a + 22 milliárd USD adósság, egyetlen év alatt – közvetlenül az első szabad választások előtt, 1990-ben? Hiszen 1973-1989. között mindössze 1 mrd USD kölcsönt vettünk fel, amelyet 12-szeresen vissza is fizettünk. Mit takar ez a 22 mrd USD, utólag előtalált „adósság”, melyet azután a rendszerváltó Antall-kormány készségesen, teketória és verifikálás nélkül, maradéktalanul átvállalt, noha erre a tanúk szerint senki nem kötelezte? Egyáltalán: miféle demokrácia s független jogállam az, amelynek KORMÁNYA, „NEMZETI” BANKJA úgy és akkor vesz fel az országgyűlés megkérdezése nélkül bármekkora hiteleket, s vállal át illegitim elődjétől, bármekkora államadósságot, ahogy és amikor csak akar? Aztán eladja a nemzeti termelő tőkét, ugyanígy…
Szerintem hazudtak: valójában ez az „államadósság” soha nem is létezett. Kitaláció az egész, mint nagyjából minden globális elmélet és gyakorlat, ami ennek a hazug, nemzetáruló „reformkommunista” pénzelitnek a nevéhez fűződik. Az IMF-fel és a Világbankkal összefogva és összefonódva, szisztematikusan eladósították Magyarországot, hogy azután potom áron, mindenestül kiárusíthassák a nemzet évtizedek alatt felépített összes termelőerejét, vagyonát.
Ameddig Magyarországon ez a külföldi, szupranacionális hódítókkal, jutalékért (rózsadombi-) paktumot kötött janicsár-klikk uralkodik, addig soha nem lesz itt sem béke, sem jólét.
Vác, 2008. december 8.
Czike László
|