czl
czl
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Knyvek
 
Publicisztikk
 
Versek
 
Msok rsai
Msok rsai : XIII. Leo Ppa szentsgnek apostoli krlevele a szabadkmvessgrl

XIII. Leo Ppa szentsgnek apostoli krlevele a szabadkmvessgrl

  2009.02.01. 10:08


XIII. Leo Ppa szentsgnek apostoli krlevele a szabadkmvessgrl

 Tisztelend testvreinknek, az egyetemes katolikus vilg patriarchinak, prmsainak, rsekeinek s pspkeinek, kik az apostoli szentszkkel kegyelemben s kzssgben lnek. XIII. Leo ppa.

Tisztelend Testvrek! dv s apostoli lds.

Miutn az emberi nem a gonosz szellem irigy incselkedsei kvetkeztben, teremtjtl s a mennyi javaknak adomnyozjtl, Istentl sznalomra mltan elszakadt kt nemcsak klnbz de egymssal merben szemben ll tborra oszlott, melyeknek egyike llhatatosan az igazsg s erny mellett msika pedig e kett ellen kzd. Az egyik Istennek fldi orszga, Jzus Krisztusnak igaz anyaszentegyhza, melynek ha igazn s gy, hogy rk dvssgnket is biztostjuk, tagjai lenni akarunk, Istent, s az egyszltt Fit teljes meggyzdsbl s hatrozott akarattal kell szolglnunk. A msik az rdgnek orszga, melynek szolglatban s hatalmban vannak mindazok, kik mesterk s sszleink gyszos pldjt kvetve az isteni rkkval trvny eltt meghajolni vonakodva, trekvseikben Istent nem ritkn mellzik, st gyakran nyltan fel is lzadnak ellene. Ezen ellenttes trvnyek hatsa alatt, ellenttes irnyt kvet kt vroshoz hasonl, ktfle orszgnak termszett jl ismerte fel s jl jellemezte

Szent goston, midn azon tnyezt, mely minden egyesnek ltet adott, lesen megklnbztet rvidsggel ekknt vonalazta krl: "A ktfle szeretet, ktfle vrost emelt magnak: egy fldit, az Isten megvetsig elfajult nszeretet: egy mennyeit, az nmegvetsig felmagasztosult szeretet Isten irnt." E kt vros szzadokon t klnbz fegyverekkel s vltakoz harcmodorral, br nem mindig ugyanazon tzzel s erllyel kzdtt egyms ellen, manapsg pedig azt tapasztaljuk, hogy a gonosz irnyzatok prtoli mindnyjan sszeeskdve, kettztt ervel mkdnek, amiben ket a ,,Szabadkmvesek" elnevezs alatt ismeretes, vilgszerte elterjedt s ersen szervezett szvetkezet nemcsak sztnzi, hanem hathatsan tmogatja is. Terveiket ugyanis tbb nem is titkolva, a legnagyobb vakmersggel Istennek szent tekintlye ellen felbujtogatjk egymst, s nyilvnosan s mindnyjunk szemelttra oda trekszenek, hogy Istennek anyaszentegyhzt vgveszedelembe sodorjk, hogy ekknt, ha lehetne a keresztny npeket vgkppen megfosszk azon javak s jttemnyektl, melyeket a Megvlt, Jzus Krisztus szerzett neknk. Ennyi csaps slya alatt Isten irnti szeretetnk gyakran j fohszt hoz ajkainkra: "me ellensgeid flzendltek s akik gyllnek tged, fejket flemeltk. A Te nped fltt gonosz tancsot tartanak s a te szentjeid ellen rmnykodnak. Mondjk, irtsuk ki ket a nemzetek kzl.

Ily vlsgos idben, midn minden keresztny intzmny oly dz s lland nyakassggal tmadtatik meg, ktelessgnknek tartjuk jelezni a veszlyt, rmutatni az ellensgre, s ravaszsggal s tervvel tlnk telhetleg szembeszllani, nehogy rkk vesszenek el azok, kiknek lelki dve rnk van bzva, s hogy Jzus Krisztusnak birodalma, melynek vdelmre rendeltettnk, nemcsak fennlljon s srtetlen maradjon, hanem folyton regbedve terjesztessk is e fldn.

Eldeink, a rmai ppk, kik a keresztny npnek lelki dve felett mindig fltkenyen rkdtek, a tmadsait titkos odibl intz flelmetes ellensget s ennek szndkait csakhamar felismertk; mint blcsen elrelt tantk felszlaltak, s jelezve a vszt, va intk a fejedelmeket s npeket, nehogy ezen csalrd fogsok s zelmek miatt trbe essenek. Elszr is XII. Kelemen 1738-ban mutatott r e veszedelemre, kinek ebbeli rendelkezst XIV. Benedek megjtva, sajt tekintlyvel erstette meg. Nyomukban haladt VII. Pius, s XII. Leo, ,,Quo graviora" kezdet (1825-diki mrcius h 13-n kibocstott) apostoli rendeletben eldeinek ez gybeni rendelkezseit, s nyilatkozvnyait egybefoglalva rk idkre rvnyeseknek nyilatkoztatta ki. Hasonl rtelemben nyilatkoztak VIII. Pius, XVI. Gergely, ismtelten pedig IX. Pius.

Minthogy ugyanis ezen szabadkmves szvetkezetnek termszete s mibenvolta szembetn jelekbl, egyes bri esetek letrgyalsbl napfnyre kerlt szabvnyaibl s szertartsaibl, valamint bizonyos magyarzatokat s fejtegetseket tartalmaz irodalmi termkekbl, nemklnben egyes beavatott egyneknek tanbizonysgaibl is elgg felismerhet volt, ezen apostoli szentszk nyltan krhoztat azt, kijelentvn, miszerint a szabadkmves szvetkezet, amily jog- s trvnyellenesen keletkezett, p oly veszedelmes, nemcsak a keresztny egyhzra, hanem az llamra nzve is; egyttal pedig a slyosban vtkezk irnyban alkalmaztatni bntetsek terhe alatt hatrozott szabvnyokban megtilt, hogy valaki ezen szvetkezet tagjainak sorba lpjen. Viszont a szvetkezetnek tagjai emiatt haragra fellobbanvn, azon remnyben, hogy e nyilatkozvnyoknak hatlyt, azokat rszint megvetve, rszint rgalmazva vagy kikerlnik vagy legalbb meggyengtenik sikerlt, arrl vdolk az azokat kibocst ppkat, hogy nyilatkozataikban az igazsgossgot, vagy legalbb a kell mrtket tvesztettk szem ell. Ekknt iparkodtak XII. Kelemen, XIV. Benedek, valamint VII. s IX. Pius apostoli rendeleteinek tekintlyt csorbtani, hatsuk lt venni; csakhogy magban a szvetkezetben is tallkoztak, kik br nknytelenl, mgis bevallottk, hogy a mit a rmai ppk tettek, a katolikus hit s erklcstan szempontjbl jogosan trtnt. Egyetrtett a rmai ppkkal tbb fejedelem s hatalmas llamfrfi is, kik a szabadkmves szvetkezetet majd a szentszk ltal eltltetni kvntk, majd sajt trvnyeikkel krhoztattk, amint ez Nmetalfldn, Ausztriban, Svjcban, Spanyol- s Bajorhonban, Savoyban, valamint Olaszhon egyb rszeiben is trtnt.

De mindezek mellett kivl figyelmet rdemel azon krlmny, hogy eldeinknek ezen blcs elreltst a dolgoknak vgkimenetele egsz teljben igazolta. Elrelt s atyai gondoskodsuknak ugyanis nem volt mindig s mindentt hajtott eredmnye, minek oka rszint a bnsknek ravaszsgban s tettetsben, rszint msoknak, mg pedig azoknak meggondolatlan knnyelmsgben keresend, kiknek leginkbb rdekkben llt a dolgok menett ber figyelemmel ksrni. Innen van, hogy a szabadkmves szvetkezet msfl vszzad alatt minden vrakozs ellenre annyira elterjedt, s p oly ravaszul, mint arctlanul a trsadalom minden osztlyba betolakodvn, egyes llamokban az uralmat maghoz ragadta. E gyors s flelmetes elrenyomulsa tnyleg megszl azon veszedelmet az egyhz, a fejedelmek hatalma s a kzjra nzve, melyet eldeink mr rgen elre lttak. Mert annyira jutott a dolog, hogy nem ugyan az egyhzat, melynek sokkal szilrdabb alapja van, semhogy emberi hatalom megejthetn; de igenis az llamokat kell flteni, melyekben a szban lev vagy attl nem igen klnbz szolgai szerepet jtsz egyb szvetkezetek, mint annak eszkzei uralkodnak.

Ez oknl fogva, mihelyt az egyhz kormnyzatt tvettk, szksgesnek lttuk, st reztk, tekintlynk hatalmval ellenllani eme nagy veszedelemnek. Valban gyakrabban kerestk az alkalmat, hogy ldzbe vegyk ama tanok egyes tteleit melyekre a szabadkmves vlemnyek elfajultsga befolyst gyakorolt. gy vllalkoztunk "Quod Apostolici muneris" kezdet encycliknkkal a szocialistk s kommunistk rmtanainak cfolsra; gondunk volt tovbb arra, hogy a csaldi frigynek sokak ltal csak homlyosan ismert valdi s tiszta fogalmt, amennyiben annak gykere s forrsa a hzassgban keresend, megvdjk s rtelmezzk; vgre "Diuturnum" kezdet encycliknkban trgyaltuk a keresztny blcsessg alapelveire fektetett politikai hatalom lnyegt, mely termszetnl fogva a npek s fejedelmek jltvel elvlaszthatatlanul van sszeforrasztva. Most pedig eldeink pldjn buzdulva arra hatroztuk el magunkat, hogy a szabadkmvessg egyeslett, ennek egyetemes tant s cljait, eljrsi mdjait s terveit vlasztva tantsunk trgyul annak kros hatst kellen megvilgtsuk, s gy e gyszos trsadalmi bajnak veszlyes kvetkezmnyeit eltvolthassuk.

Vannak klnbz szvetkezetek, melyek habr nvre, szoksra, alakra s eredetre nzve egymstl klnbznek, mgis miutn cljaik azonossga s fbb tantteleik hasonlatossga miatt egyv tartoznak, lnyegileg megegyeznek a szabadkmvesek szvetkezetvel, mely amazoknak mintegy kzpontul szolgl, melybl mindazok kiindulnak, s ahov ismt visszatrnek. Mert habr ezek most mr nem is lappanganak homlyban, de st az emberek szemelttra, vilgos nappal is tartjk lseiket, majd folyirataikat is kiadjk, mgis a dolog lnyegbe hatolva, be kell vallanunk, hogy a titkos szvetsgek jellegvel brnak. Sok titokszer van ugyanis azokban, miket fltkenyen iparkodnak elftyolozni nemcsak idegenek, hanem a tagtrsak zme eltt is, milyenek legtitkosabb s legvgsbb cljaik, az egyes osztlyok nagymesterei, egyes titkos s bizalmas sszejveteleik, gyszintn hatrozataik s ezek keresztlvitelnek mdja s eszkzei. Ide tartozik a tagok jogainak, ktelessgeinek a hivatalainak nagy klnbsge is, ide a fegyelmi szigor, mellyel kormnyoztatnak. A beavatandk ktelesek nneplyesen grni, st eskvel fogadni, hogy soha senkinek s semmiflekpen sem fogjk elrulni a tagtrsakat, a jelvnyeket s tanokat. gy trekednek a szabadkmvesek, mint hajdan a Manicheusok, lland furfanggal s tettetssel nmagukat elrejteni, hogy rluk viken kvl senkinek se legyen tudomsa. Flkeresik a rejtekhelyeket; flveszik a tudsok s blcsek larct, hogy mvelteknek ltszassanak; nyelvkn hordjk a magasabb mveltsg szavait s a szklkdk irnti szeretetet, s fennen hirdetik, hogy egyedli cljuk a tmeg jltt elsegteni s a polgri trsadalom elnyeiben a lehet legtbbet rszesteni. Azonban ha ez mind igaz is volna, mg sincs mindezekben fellelve minden cljuk.

A flavatottaknak azon fll meg kell grnik s fogadniuk, hogy vezreik s mestereiknek a legnagyobb kszsggel s bizalommal szt fogadnak, minden jeladsukra kszen llnak, parancsaikat teljestik, ellenkez esetben kszek brmily knos bntetst, st magt a hallt is elszenvedni. s csakugyan a titkok elrulit s a parancssznak ellenszeglket nem ritkn ki is vgezik, s pedig oly vakmersggel s gyessggel, hogy a gyilkos a krltekint s a bntnyek megtorlsra rendelt igazsgszolgltatst is nem egyszer kijtssza. Mr pedig sznlelni s a homlyban lappangani, az embereket a nlkl, hogy ket tjkoztatnk, mirl van a sz, mint rabszolgkat a legszorosabb hitre lektni, ket idegen nknynek alvetve minden gonosz tettre flhasznlni, a bn bntetlensgnek rve alatt kezkbe gyilkot nyjtani, mindez oly gonoszsg, mely a termszetes rendbe tkzik. A mirt maga a jzan sz is vilgosan meggyz bennnket arrl, hogy a szvetkezet, melyrl szlunk, a termszetes igazsggal s tisztessggel homlokegyenest ellenkezik. m de mg ms rvek is bizonytjk, hogy a szabadkmvessg lnyegben ellenttben ll a becsletessggel. Mert brmily gyesen s ravaszul tudjanak is az emberek titkolni s bizonyos megszokott knnysggel hazudni, mg sem kerlhet el, hogy valamely mkd ok nem volna valamikpp megvilgthat, azokbl, amiket ltrehozott. "A j fa rossz gymlcst nem teremhet, sem pedig a rossz fa j gymlcst." Mr pedig a szabadkmvessg veszlyes s igen keser gymlcst hozott ltre. Mert a fent elsorolt csalhatatlan jelekbl is kivilglik, mi az vgcljuk, nem egyb t. i. mint alaposan felforgatni a keresztny intzmnyek ltal megteremtett vallsi s llami rendet, s helybe sajt knyk szerint a puszta termszetelvsg tanainak alapjn jat ltesteni.

Amit a szabadkmvessgrl eddig mondottunk s mondani fogunk, azt nem annak egyes kvetirl mondottuk, hanem ltalban az egsz, sok rokon trsulatot egyest szabadkmves szvetkezetrl. Mert az egyes kvetk kzt lehetnek szmosan, a kik, br bnsk, azrt mert ilyen trsulatokba lptek, mindazonltal a trsulat gonosz tetteiben kzvetlenl nem rszesek, s annak fcljt nem is ismerik. Hasonlkp az egyes trsulatok kzt is lehetnek olyanok, melyek bizonyos vgs kvetkeztetseket nem helyeselnek, pedig azokat mint kzs elveikbl szksgkppen folykat, hacsak undoksguk vissza nem riasztan, el kellene fogadniuk. Tovbb nmely trsulatoknak id- s helyviszonyok miatt kevesebbel kell bernik, mint a mennyit maguk hajtannak vagy ms trsulatok elrnek: mde azrt nem szabad hinni, hogy ezek nem tartoznak a szabadkmves szvetkezethez, mivel ezt nem annyira a vgrehajtott s bevgzett tnyek, mint inkbb a tanok szerint kell megtlni.

Mr pedig a termszetelveknek, mint az elnevezs maga is mutatja, flttlenl az, hogy mindenben s mindentt az emberi termszet s emberi sz az egyedli tant s irnyad. Ezt lltvn, az Isten irnti ktelessgekkel mit sem trdnek, vagy pedig azokat tves s ingatag vlemnyeikkel flforgatjk. Tagadjk ugyanis, hogy az Isten valamit kinyilatkoztatott volna, vallsi hitcikkelyt el nem fogadnak, semmit, amit az emberi sz fl nem fog, igaznak nem tartanak, semmifle tant, melynek a hivatal tekintlye miatt hinni kellene, el nem ismernek. Minthogy pedig a katolikus egyhznak egyedl sajtos ktelessge az Istentl nyert tanokat, a tants tekintlyt az dvssg egyb gi segdeszkzeivel egytt teljesen flhasznlni s srtetlensgben megrizni s megvdeni, pen azrt amaz ellensgek dhe s tmadsai leginkbb ellene irnyulnak.

Nzzk most, mit tesznek a szabadkmvesek a vallsi dolgokban, klnsen ott, hol nagyobb szabadsgot engednek nekik, s tlje meg mindenki, vajon tnyleg nem hajtjk-e vgre a materialistk tanait. Rgta s makacs kvetkezetessggel azon vannak, hogy az egyhznak tanti tisztjt s tekintlyt az llamban tehetetlenn tegyk, s ez okbl folytonosan hirdetik s srgetik, hogy az egyhz az llamtl teljesen elvlasztand, s ezzel kizrjk az egyhz dvs befolyst a trvnyhozsbl s az llam kormnyzsbl, s nekik tulajdontand, hogy az llamok az egyhz tanai s intzmnyeinek mellzsvel szerveztetnek. S nem rik be azzal, hogy az egyhz vezrlett visszautastjk, hanem azt ellensges tmadsaikkal folyton srtik is. s valban bntetlenl szabad megtmadniuk a katolikus valls alapigazsgait szval, tollal s iskolkban, nem kmlik az egyhz jogait, s nem kegyelmeznek Istentl elljrinak. Az egyhz nkormnyzati szabadsgt a lehet legszkebb korltok kz szortjk oly trvnyek ltal, melyek lthatlag ugyan kevsb zsarnokiak, de tnyleg a szabadsg elnyomsra hozattak.

Hasonlkpp ltjuk, hogy a papsgot kln s slyos trvnyeknek vetik al, gy, hogy az naprl-napra szmra nzve mindinkbb kevesbedik s szklkdik, az egyhz javainak maradvnyait srelmes rendszablyokkal megszortottk, s megengedtk, hogy az llam azokkal knye kedve szerint rendelkezhessk, ltjuk vgre a szerzetesrendeket eltrlve, sztszrva. Az esztelensg dhe azonban leginkbb az apostoli szentszk s a rmai ppa ellen irnyul. Ezt ugyanis mindenekeltt hamis rgyek alatt vilgi hatalmtl, szabadsgnak s jogainak eme vdpajzstl megfosztottk, majd srelmes s a folyton nveked nehzsgek kvetkeztben trhetetlen llapotba sodortk, mg vgre odig jutottunk, hogy a titkos trsulatok tagjai nyltan is hirdethetik azt, a mit sokig titokban forraltak, hogy t. i. el kell trlni a ppk egyhzi hatalmt is, st vgleg ki kell irtani magt az isteni jogon alapul papsgot. E tnyrl, ha egyebek nem is volnnak, elgg tanskodik a beavatottak bizonysga, kik kzl sokan mr mskor is a legjabban ismt bevallottk, hogy a szabadkmvessg clja, engesztelhetetlen gyllettel ldzni a katolicizmust, s hogy addig meg nem nyugodnak, mg mindazt ki nem irtjk, a mit a rmai ppk a valls oltalmra rendeltek.

s ha taln a flveend tagoktl nem is kvetelik, hogy hatrozott alakban mondjanak le katolikus hitkrl, ez tvolrl sem ellenkezik a szabadkmvesek titkos cljaival, hanem inkbb elmozdtja azokat. gy szedik r ugyanis az egygyeket s kevsb vatosakat, s krkbe mg sokkal tbbeket becsalnak. Azzal pedig, hogy akrkit felekezeti klnbsg nlkl vesznek fl, tettileg | terjesztik korunk ama nagy tvelyt, hogy semmit sem kell trdni a vallssal, s hogy egyes vallsok kztt semmi klnbsg sincs. Ezen eljrsukkal vgveszlyt hoznak minden vallsra, leginkbb pedig fenyegetik a katolikus vallst, mely egyedl igaz levn, a tbbiekkel jogsrelem nlkl nem egyenrtkesthet. De a naturalistk itt meg nem llanak. A legfontosabb krdsek krl vakmeren haladvn a tvely tjn, akr az emberi termszet tehetetlensge kvetkeztben, akr pedig mivel az igazsgos Isten bnteti kevlysgket, rohamosan hanyatlanak a legszlsbb vgletekbe. Innt van, hogy rendszerkben azon igazsgok bizonyossga s alapja is elenyszik, a miket az emberi sz termszeti vilgnl fogva megismer, milyenek ktsgkvl az Isten lte, az emberi llek szellemisge s annak halhatatlansga. Mr pedig a szabadkmvesek ugyanazon tvelyek ztonyra jutnak. Mert jllehet, ltalban valljk ugyan Isten ltt, tetteikkel mgis bizonytjk, hogy ez nem bels s ers meggyzdsk. Nem tagadjk ugyanis, hogy Isten ltezsnek krdse kztk a legnagyobb viszlyoknak oka; s tudvalev dolog, hogy legjabban is, pen e krds miatt, nem kis veszekeds volt tborukban.

Tnyleg azonban a szabadkmvessg egyes tagjainak megengedi, hogy szabadon vallhassk s vdhessk Isten ltt vagy nem ltt, s azokat, a kik Isten ltt szemtelenl tagadjk, p gy minden nehzsg nlkl veszik fl, mint azokat, kik Istenben hinni ltszanak ugyan, hanem rla tves fogalmuk van, mint a pantheistknak; a mi nem egyb, mint az istensgnek bizonyos torzkpt elfogadni, de tnyleg annak ltt megtagadni. Ha pedig ezen egyedli ers alap egyszer meggyngttetik vagy vgleg megdntetik, szksgkppen inognak azon igazsgok is, miknek megismersre maga a termszet vezet, mink, hogy a mindensg Isten szabad akaratbl ltezik, a vilgot isteni gondvisels kormnyozza, hogy a llek el nem enyszik, s hogy e fldi letet ms, rkkval let vltja fl. Knnyen belthatjuk, miv lesznek a magn- s kzerklcsk, mihelyt ismereteink s tetteink ezen termszeti alapelvei elenysznek. Hallgatssal mellzzk az isteni ernyeket, miket az isteni kegyelem klns ajndka nlkl sem nem gyakorolhatunk, sem meg nem szerezhetnk, miknek termszetesen nyomra sem akadunk azokban, kik az emberi nem megvltst, az gi kegyelmet, a szentsgeket s a mennyei boldogsgot tagadjk, mert azt nem ismerik.

Szljunk most a termszeti trvnybl foly ktelmekrl. Isten a vilg teremtje s kormnyzja, a termszeti rendet fenntart s annak megzavarst tilt rk trvny, az embereknek a mulandknl sokkal flsgesebb s az rzkiek fl helyezett vgclja, ezek az igazsgossgnak s erklcsnek ktforrsai s alapelvei. Ha ezek mellztetnek, a mint ezt a naturalistk s szabadkmvesek teszik, a jog s jogtalansgrl val fogalom elhomlyosul s tmaszt veszti. s valban, a szabadkmvesek ltal kizrlagosan helyeselt erklcstan, melynek szellemben k az ifjsgot nevelni akarjk, nem ms, mint a melyet polgrinak, fggetlennek s szabadnak neveznek; vagyis amelybl a valls eszmje teljesen ki van zrva. mde mennyire tehetetlen s ertlen ez, s mennyire vltozik a szenvedlyek klnfle befolysai alatt, elgg ltjuk a mris jelentkez szomor gymlcskbl. Ahol is az kiszortvn a keresztny nevelst, szlesebb trt foglalt, ott csakhamar pusztulnak a keresztny erklcsk, elhatalmasodnak a tvelyek stt rmei, s vakmeren ti fel fejt a gonoszsg. E fltt ltalnos a panasz s kesergs, s ezt kzzelfoghat tnyek ltal knyszertve, akaratuk ellenre is knytelenek sokan elismerni.

Minthogy tovbb az eredeti bnnel beszennyezett emberi termszet sokkal hajlandbb a bnre, mint az ernyekre, az erklcsisghez szksgkpp megkvntatik, hogy megzabolzzuk a llek hborg indulatait, s kvnsgait alrendeljk az sznek. s ezen kzdelemben sokszor kell megvetnnk a fldi javakat, el kell viselnnk a legnagyobb fradalmakat s nehzsgeket, hogy a gyzedelmesked sz mindig megtartsa a flnyt. De a naturalistk s szabadkmvesek semmit sem hvn abbl, amit Isten kinyilatkoztatsbl tudunk, tagadjk, hogy az emberi nem satyja vtkezett volna, s azt tartjk, hogy az ember szabad akarata erejben meg nem fogyatkozott s nem hajland a rosszra. St ellenkezleg, annyira magasztaljk a termszet erejt s fensgt, hogy egyes-egyedl benne helyezik az igazsg ktforrst s szablyt annyira, hogy kpzelni sem kpesek, hogy indulataink megfkezse s kvnsgaink zabolzsa vgett folytonos harcra s csggedst nem ismer kitartsra van szksgnk. Innt van, hogy a test szenvedlyeinek oly sok csbot nyjtanak a minden illem s szemrem nlkl szerkesztett jsgokban s knyvekben s az rzkcsikland szni jtkokban; a valdisg (verismus) rve alatt ledr eszmket csempsznek be a mvszetekbe; s ily mdon kifinomult kieszelt fortllyal az elpuhult s kjelg testnek tpot nyjtva gynyrrzknek hzelegnek, hogy annl knnyebben elaltassk az elcsbtott ernyt. s habr gonoszul cselekszenek is, abban mgis kvetkezetesek, hogy ellkvn maguktl a mennyei javak remnyt, dvket a mulandkba helyezik s a fld rghez tapadnak.

Mindezt, amit mondottunk, megfelelen bizonytjk az ltaluk elejtett szavak, miknek nem annyira tartalma, mint vakmersge lep meg. Miutn pedig lnok s csalrd embereknek senki sem szokott oly szolgailag engedelmeskedni, mint azok, kik a szenvedly uralma alatt gszen elfajultak s szellemileg megtrtek, olyanok sem hinyoztak a szabadkmvesek tborban, kik nyltan hirdettk, miszerint minden mdon arra kell trekedni, hogy a nptmeg tervszeren a bnk korltlan szabadsga ltal kielgttessk, hogy ezltal brmilyen gonosztettekre eszkzl szabadon flhasznlhassk.

Ami a csaldi letet illeti, erre nzve a naturalistk tana kvetkezkben foglalhat ssze. A hzassg a kznsges zleti szerzdsek krbe tartozik, s joggal flbonthat a szerzd felek knye-kedve szerint: a hzassggyi trvnykezs az llamot illeti meg. A gyermekek nevelse minden trekvsket oda irnyozzk, hogy azokat az letben is rvnyre emeljk. Sok, mg pedig katolikus llamban is, csak a polgrilag kttt hzassgok rvnyesek, msutt ismt a trvny megengedi a hzassgi ktelk felbontst, s ismt msutt arra trekednek, hogy a flbonts mielbb megengedtessk s ekkpp rohamosan oda jutnak, hogy a hzassg mivolta s lnyege egszen meg fog vltozni, s nem lesz egyb llhatatlan s ingadoz viszonynl, melyet majd a bns kjvgy megteremt, majd a vltoz flbont.

A szabadkmvesek azonkvl minden ervel arra trekednek, hogy az ifjsg nevelst is magukhoz ragadjk. Tudjk ugyanis, hogy az ifjsg gyengd lelklett tetszsk szerint idomthatjk s knyk-kedvk szerint hajlthatjk, hogy ennl nincs alkalmasabb eszkz oly polgrok nevelsre, minket k hajtanak. Amirt is semmi befolyst s felgyeletet sem engednek az egyhz szolginak az ifjsg oktatsra s nevelsre, s sok helyen mris keresztlvittk, hogy az egsz nevels vilgiak kezbe ttetett, hogy az erklcsk kpzsbe semmikpp sem folyjanak be ama legmagasztosabb s legszentebb ktelmek, melyek az embert Istenhez fzik.

Kvetkeznek az llamblcseleti tanok. Itt ismt azt valljk a naturalistk, hogy az emberek mind egyenjogak s semmiben sem klnbznek egymstl; termszetnl fogva mindenki egyenlen szabad, senkinek sem ll jogban msnak parancsolni, s erszakot kvet el az emberi nemen az, ki a tekintlyt mshonnan szrmaztatja, mint az emberektl. Minden teht a szabad np akarattl fgg; a np a hatalom s jog viselje olyannyira, hogyha a np akarata megvltozik, az uralkodkat mg akaratuk ellenre is szabad trnjaiktl megfosztani. Minden polgri jognak s ktelessgnek ktforrsa s alapja a np s az jkor tanai szerint szervezett llamhatalom. Az llamnak azonkvl atheusnak, vallstalannak kell lennie; a vallsok klnfle alakjaiban, semmi ok sincs arra, mirt rszesljn elnyben az egyik a msik fltt, miutn azok klnben is egyenrtkek.

S hogy mindezeket a szabadkmvesek is valljk s eszerint iparkodnak szervezni az llamokat is, sokkal jobban ismeretes, semhogy bvebb bizonytsra szorulna. Rgta ugyanis minden ervel s eszkzzel erre trekednek, s ezzel utat trnek azoknak, kik a legnagyobb szlssgeket srgetik, gymint a javaknak flosztst s kzssgt, a trsadalmi osztlyok s vagyonklnbsgek eltrlst.

Mi teht a szabadkmvessg s mily utakon jr, elgg lthat azokbl, amiket rviden rintettnk. Felveik annyira s oly szembetnen ellenkeznek a jzan sszel, hogy azoknl krosabbak nem is kpzelhetk. rletes istentelensg s legvakmerbb gonoszsg ugyanis ki akarni irtani az Isten ltal alaptott vallst, megsemmisteni az rkk tart egyhzt s tizennyolc szzad utn visszalltani a pognysgot az erklcseivel s szoksaival. S nem kevsb megdbbent s mg kevsb elviselhet dolog, hogy a Jzus Krisztus ltal kegyesen nyjtott jttemnyeket nemcsak egyesektl, hanem a csaldoktl is meg akarjk vonni.

 

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!