Msok rsai : Zelnik: Krisztus kirly des-fanyar bora |
Zelnik: Krisztus kirly des-fanyar bora
2009.02.01. 10:26
Zelnik Jzsef
Krisztus kirly des-fanyar bora
(Bormisztika II.)
A keresztnysg szmra hrom nagy beavats ltezik: a Vzzn, Krisztus megvlt tette s az Utols tlet. Az els kettnl meghatroz szerepet kapott a bor. Vlhetleg az utolsnl is jelen lesz, s felmagasztaltatik, mint a tisztk npe. Kiteljesedik, mint a legnemesebb fldi z.
A kultrk sszemberi tudatalattijban nincsen szrnybb katasztrfa, mint a vzzn. Az a pillanat, mikor gy szlt Isten Nonak: „Minden testnek vge elrkezett elttem, mivelhogy a fld erszakoskodssal telt meg ltalok.” Ebben a kpben felsejlik az sbn, az erszak, az erszakossg. A parznasgrt „csak” kt vrosnak kell tz ltal, holokausztban pusztulnia. Az erszakoskods miatt az egsz fldi ltnek. Az erszakosak miatt a nma llatoknak s a szeld virgoknak is. Nonak ezt a pusztulst kellett ltnia. Atlantisz sllyedt el a szeme eltt, ami az emberi szellemnek bnsen is nagyszer, oly nagyszer volt, hogy azta is minden kultra vele lmodik. Nem csoda, ha az egyetlen csaldf, aki lve maradt, inni kezdett. A fldi svigasztalshoz fordult, emberesen bergott. Ha nem ezt tette volna, belerl abba, amit ltott. Teljesen persze nem sikerlt ez a menekls, mert az utdok, mi magunk, vgl is flrltek lettnk. Kzlnk egy, Khm pedig tkozott is, mert a rszeg atya frfisgt kinevette. Kinevette az letft, a teremt hagyomnyt. A szerencstlen idben tll, neofita fligazsgokkal, hirtelen jtt felletes cinizmussal becsmrelte az sgyengesget. Bntetse rk szolgasg. Nincs nagyobb bntets, mint az let mr majdnem elnyert kirlysgbl kizetni a szolgasgba.
Megdbbent pillanat ez a Bibliban. Nincsen semmi moralizls, semmi szrnylkds No rszegsge fltt. Mintha Isten is megbocstan Nonak, hogy a vilg ilyen pusztulst nem tudja mskppen elviselni. A bor beavatsi maszkknt van jelen csak azrt, hogy felmutassa a msodik sbnt, az sk tiszteletnek a hinyt. Khm arra hivatkozott, hogy tiszteli az sket, st Istent, st ha kell: Isten, haza, csald… csak ez a szerencstlen regember knos itt neki, s klnben is tudja rla, hogy a Vzzn eltti rendszerben is tbbszr bergott.
Feleslegesen cinikus erszakoskods ez, s ezen a kevsen vesztette el Khm a Knant. No felbredt, igazsgot tett, s mivel mr fogytn volt a vzzn eltti bor, a vzre meg rthet mdon r sem tudott nzni, gy, ahogy a Biblia mond: „fldmvel kezde lenni s szlt ltete”. Munka kzben csak azon csodlkozott, hogy mirt kering egsz nap fltte a holl s a galamb. Ezoterizmusra hajl, mai esznkkel azt is mondhatnnk, a bor atlantiszi hagyatk.
A bor majdnem minden magas kultrban a megismers s a beavats szimbluma. A knai titkos trsasgokban pldul esk sorn vrrel keveredik, s lehetsgess vlik a 199 ves letkor elrse. A bor mg a muzulmn misztikusok szmra is az isteni szeretet itala, a szufizmusban a kevesek szmra fenntartott beavatsi ismeret jelkpe. Bayazid de Birthm, a nagy perzsa misztikus pedig fellebbenti ennek a misztikumnak a hrmas tagoldst, mikor kimondja: „n vagyok az iv, a bor s a pohrnok.”
A krisztusi megvltstrtnet csodasorozata is a borral indul. Szinte vletlenl, szinte akarata ellenre kerl Krisztus olyan dntsi helyzetbe, ami szmra a kereszthez vezet t kezdete. A knai menyegzn az anyai unszolsra elszr mg gy vlaszol, hogy nem jtt mg el az n rm. Majd hirtelen meggondolja magt, s a vizet, a fldi emberit borr, gi isteniv vltoztatja. Semmi hkuszpkusz, abrakadabra, kivlasztottaknak szl szmmisztika, titkos helyen, titkos pillanatban, titkos trsasg eltt vgzett ceremnia, hogy azutn az egyszer npnek bemutattassunk mint hdolatra mlt istenkirly, vilgkirly. Nem, csak nhny egyszer sz: tltstek meg a vedreket vzzel, s vigyetek a nsznagynak. Mr ekkor bevgeztetett. Innen egyenes az t a keresztfra. Itt j bor kerlt a rgi tmlkbe, s sztvet ket. Az egsz eddigi, csak beavatottaknak szl misztikus papi hagyomny felfggesztetett. j szvetsg formldik itt Isten s minden ember, minden hv ember kztt. A hamis kzvetts sllyedni kezd gy, mint a Vzznben Atlantisz. Ezt a tettet a hatalom titkos s kevsb titkos kisajtti a mai napig nem bocstjk meg Krisztusnak, ezrt van manapsg is az ezoterikus hatalmi trekvsek clkeresztjben. Csendesen ll, mosolyog, mindenkinek, bnsnek, bnbnnak s jnak, mindenkinek, aki hisz, knlja frfias, des-fanyar bort.
Bemutattatik a krisztusi borldozat. Mert ltni kell vgre mindenkinek, hogy a bikk vagy a kosok vre nem trli el a bnket. Nem vsrolhatjuk ki magunkat a bnbl. Csak az igazsg tesz szabadd, Krisztus borban, az eucharisztiban az igazsg. gy igaz a borban az igazsgttel is. Krisztus a szlvessz, bevezet minket Isten, a szlsgazda hzba. Az nekek neke szerelmes miszticizmusa szerint bevezet bennnket a borok hzba, s zszl felettnk szerelme. rk krdsknt merl fel, hogy Krisztus mirt fordult szembe a zsid szertartsok hagyomnyval, mirt nyl vissza egy nem zsid papkirly, Melkizedek ldozati rtushoz. A sok ismert s knlkoz teolgiai magyarzat helyett most rdemes arra is gondolnunk, hogy mit jelent egy frfi, a gazda letben a szl, a bor, a pince. Ha valaki jrt pincefalvakban, ha valaki ismeri azt a hagyomnyos trsadalmat, amelyben nem frfi az, akinek nincs szlje s pincje, benne j borral, az tudja, mire gondolok.
A kataln borimd Dal gy vall errl: „Egy nagy bor alkotshoz egy megszllott ember kell, aki mveli a szlt, egy blcs, aki figyel r, s egy tndkl pota, aki megalkotja a bort, s vgl egy szerelmes borbart, aki megissza. Ha szba elegyedsz helyi bortermelkkel, ltni fogod, hogy a Szent Ptere ennek a mini-Paradicsomnak, de sose krdez a bneidrl, mieltt beenged tged a mennyorszgba. a kiltsa a bortermelk nemzetsgnek. Ha ezt egyszer meghallod, akkor te mr nem egyszeren boriv vagy, hanem egy misztrium zlelje.”
Ezekbl a gondolatokbl is vilgosan ltszik, hogy a bor magban is, dionszoszi beavats s krisztusi „megkeresztels” nlkl is misztrium, s ha van igazi alkimista, az a borsz, mert neki – ha isteni segtsggel is, de – sikerl tvltoztatni egy szinte ihatatlan des szirupot valami nemes mss, borr. Az igazi borsz gy Krisztus fldi, emberi elkpe, mert ahogy a borsz egy zavaros des lbl alkot egy tkrsen tiszta, nemes, nagy bort, gy alkot a bns emberbl Krisztus az eucharisztin keresztl Isten fit.
De ez ma mg csak hasonlat, vagy ahogy Goethe mondja: „a muland ma sem ms, csak hasonlat”. Krisztus viszont azt lltja, hogy aki az bort issza, rk letet nyer, tbb mr nemcsak haland fldi ember, nemcsak hasonlat, hanem egylnyeg vele s az Atyval.
Hogy az Utols tletnl a bor szerepe milyen lesz, azt csak abbl sejthetjk, hogy milyen kiemelt volt a Vzzn s a megvlts beavatsi ceremnijban. rulkodik errl egy elkp is. A krisztusi beavatsban mindig az elkpek hordozzk a remnyt, az gretet. Az rfelmutatsnl a pap vegyti a vizet s a bort, a fldit s az git. Megellegezi a fldi s az gi egyeslst. A keresztny beavatsi hrmas trtnet tengelyben a vzzel elegytett bor ll, a vinum, s nem a sznbor, ami latinul merum, ezt tudvalevleg csak a „barbr” szktk ittk. Ha ezt az elkpet boncolgatjuk, rjhetnk, hogy az utols tlet bora a mindensg nagy harmniinak a bora lesz. Benne frigyre lp az gi s a fldi, az des s a keser, a hrsmz s a keser mandula. Benne szintzisbe kerl minden nemes des s minden nemes keser z. Nem emelkedhet fl, csak az teri, gi desbe, s nem sllyedhet a szraz, fldi oxidltba. Elkpzelhetetlen zorgia s zharmnia fogja jellemezni.
Vagy neknk, magyaroknak mgis elkpzelhet, milyen lesz az rk gret bora? Vigyzzatok ti, akik a tokaji aszval ksrleteztek, Krisztus borval ksrleteztek! S ha jl sfrkodtok, nektek is meglesz a kln hasznotok, mert akkor Tokajrl szl ez a jslatom Hses szavaival: „Visszatrnek az rnykban lakk, s felelevenednek, mint a bzamag, s virgoznak, mint a szlt, s hred olyan lesz, mint Libanon bor.”
|