Napt vknyv 2008. - Ilkei Csaba
2009.02.01. 10:50
Az letben a legfjdalmasabb sz az, hogy: ks. Valami visszahozhatatlanul elmlt, tbb mr soha sem teheted meg azt, amit valaha megtehettl volna. A kkmadr nem felnk szll, a csodk nem rnk vrnak. Mgsem akarunk beletrdni abba, hogy csak ennyi volt s ksz a leltr. Mg el kne jutni valahova, mg hinni kne, hogy trtnik velnk valami, ami klnb s felemelbb, mint annyi ms megelz.
Apm, a szegny nptant minden reggel jra tudta kezdeni lett. Nem hzta le a tegnap kudarca, nem merengett a mlton, abbl csak a tanulsg rdekelte. Gyakran idzte a nagy sakkjtkost, aki szerint minden a kzpjtk minsgtl fgg. Mert a megnyits elmleti jelleg, a vgjtk pedig kiszmthat. De nem hitt a szmtani kzpben. A harmniateremt kpessghez tbb kell. Az tlagos beleszletik a szrke kzpszerbe s ott is marad. A tehetsg megszli a harmnit, ami nem lland kzp, hanem szls rtkekbl, meglt lmnyekbl teremtett vltoz s szntelenl mozg arny, meghatrozva a tr-id-krlmnyek koordinti ltal, akkor s ott. Igen, ehhez pokolra kell menni. A kzpszersg, az tlag, a tmeg elnyeli a minsget. Hatni csak a kivteles egynisgek kpesek, a pldartkkel meglt, hittel vllalt btor letek. Eszkzemberek, helyezkedk, szellemi uniformist viselk, rdeklesk - soha. Ma mr a bartsgok is az rdek s a haszon krl szervezdnek.
s tudni vltozni. Az ember egyik legnagyobb bntetse az, ha nem vltozhat, ha nem vltoztathatja meg a vlemnyt, ha kteles tegnapi meghaladott nmaghoz lncolva ragaszkodni hibihoz, tvedseihez. gy persze knnyebb cmkzni s skatulyzni, elhallgatni, kirekeszteni, a versenykptelenek kz tasztva. Az letben nincsenek rk bartok s rk ellensgek, minden vltozik s mozog csak a buta ember nem, "sziklaszilrdan" ugyanazt mondja, mint tven vvel ezeltt. s ez nlunk erny az amgy totlis rtkvesztsben.
Az uniformizlt lkzssgekbl letveszlyes volt kilgni a szovjet tpus kollektivizmus idejn. Iszony vesztesgek rn jttnk r, hogy a szabad szervezds igazi kzssgekhez az egynisgen keresztl vezet az t, hogy az igazi egynisg nmagban is megll, az legynisg soha, csak msok kz vegylve ltszik valakinek; a nyjerklcs nem nemesti az embert, - megalzza. A tmeg irracionlis, kiszmthatatlan, gyerekes, nz s kegyetlen. Htha mg manipulljk is.
A racionlisan gondolkod egyn jl tudja eredend bnt: a civilizci egyenltlensgen alapszik. Az emberi termszet nz s megklnbztet, mgis minden kollektivizmusra pl trsadalmi berendezkeds termszetellenesen meg akarja vltoztatni. Forradalmakat is kirobbantanak rte. m a klnbzsgeket csak ideig-rig lehet eltrlni. Mert msok vagyunk szrmazsban, kultrban, hagyomnyokban, hitben, zlsben, stlusban, letfelfogsban. Egyesek mr tbbszr is gy gondoltk a trtnelemben, hogy ha felszmoljk a klnbzsgeket, akkor egysg lesz, ez megteremti a bkt s rkre kikszbli a hbort. m a klnbzsgek bizonyos tmenet utn mindig jj szletnek, s ezt nem lehet megakadlyozni. Az eltr nzetek harca viszi elre az egyetemes emberisget. Ha fjdalmas, akkor is. Nlunk Szchenyi likvidltatni akarta Kossuthot, Petfi az akasztfra kldte Batthyny Lajost, aztn megbukott sajt szlfldjn kpviseljelltknt; Kossuth hazarulnak tartotta Dek Ferencet, nmetbrencnek Jkait, udvari kollabornsnak br Etvs Jzsefet.
Egyetlen kihasznlatlan tartalkunk, meneklsi tvonalunk maradt: az agyunk. Akkor mirt szktjk le gondolkodsunkat annak egyetlen szegmensre, a prtos knyszergylekezetek szimpla jelszavaira, attl a pillanattl ktelezen ismtelve a msik tborba tartozk tlatt, s trvnyestve azt, hogy a nemzet sorsrt sem kell kzs felelssget vllalni? Szletsnknl mg egytt van bennnk minden szp eszme, ami gazdagtja a szellemet. Anyanyelvnkn tanuljuk nemzeti trtnelmnket, hagyomnyainkat: ha gy tetszik, konzervatvok vagyunk. Aztn felbred bennnk a szabadsgvgy, nllsulunk: ha gy tetszik, liberlisak lesznk. S ha van bennnk szocilis rzkenysg, segteni akarunk msokon, akkor megtesszk az els lpseket a szocialistk fel. Csak ksbb hagyjuk, hogy elszegnytsk s elseklyestsk gondolkodsunkat, felszmolva soksznsgt, kirgva lmaink all az sszekt rendezelveket.
Ne legyenek illziink: a mai prtpolitikai ellenttek klasszikus ellentmondsokra vezethetk vissza. A "Szabadsg, egyenlsg, testvrisg" jelszava csak akkor vezethet clba, ha mkdik a blcs harmoniateremt kpessg. Mert a szabadsg az erseknek kedvez: lehetv teszi, hogy a tehetsgesek megklnbztessk magukat kpessgeik s teljestmnyk szerint. Az egyenlsg a gyengk menedke, azok, akik a versenyben alul maradnak; az egyenlsg ennyiben a szabadsg korltozsa, de szabadsg nlkl nincs trsadalmi halads, egyenlsg nlkl nincs trsadalmi igazsgossg. A testvrisg kpes megteremteni az elz kett kztti helyes arnyt, a harmnit, amely garantlhatja a trsadalmi bkt. A nemzetkzi magntke s szabadpiac most nz mdon elvtette a mrtket s ezrt van vlsg a vilgon.
A mai hetvenesek tltk a msodik vilghbort, s mikzben ktszer jjptettk az orszgot - negyventben s tvenhatban - elbb az vo vitte el, aztn a III/III hallgatta ki ket; megltk hatvannyolcat s hetvenkettt, nagy csaldsunkat: ezerkilencszz-kilencvenet; rgi s j senkik, rossz prolik s alantas prtkatonk minstgettek: "Rossz a viszonya a kollektvhoz!" Korosztlyunk alaplmnye: rtelmes s tartalmas vek helyett igazods, sodrds, az nll vlaszts hinya. Most itt vagyunk: pocakos, infarktusos, feklyes, elfsult generci. Krlttnk: rtkzavar, elbizonytalanods, rossz kzrzet. Semmi sem az, aminek ltszik, becsapott, birka mdon megvezetett emberek dhngenek keseren s megfradtan. Mr alig trnek, mikzben krlttk lelki s szellemi polgrhbor dl. Az id vgzetesen kizkkent medrbl, dadognak letidegen elmletek, fldhz ragaszt, korltoz az arasznyi lt.
Mr megint tl kell lni valamit, az igazsg pedig - fl - nem fog kiderlni a mi letnkben. Mert amint klasszikus tuds trtnelem tanrom Pti Ferenc mondta a kaposvri Tncsics Gimnziumban: " Az igazsgot nem lehet sztbbsggel eldnteni, az eszkzket nem szentestheti semmilyen elfogultsg, semmifle magasztos cl. Nha egy embernek van igaza szzzal szemben. De ez csak ksbb derl ki. Amikor azt az egyet mr megkveztk."
Mire az ember eljut a hetvenedikhez, ben a fejelgya, kinvi politikai gyermekbetegsgeit, prtos elfogultsgait, knyszertrsulsait, s egyre jobban visszatall a termszethez, a szabadsg s fggetlensg llapothoz. A szabadsgnak nincs prtllsa, a termszet maga a harmnia. s a fggetlensg? Kitl, mitl? Ht, a hatalomtl, a politiktl, a prtoktl, a pnztl, a pozicitl, az elvtelen rdekcsoportosulsoktl, a szemlyisget megnyomort klikkektl, a csordaszellem alkalmi sszeverdsektl. Visszatallsz nmagadhoz.
Mindig is magnyos farkas voltam. De nha j falkkat szerveztem s nemestettem magam krl, j clokrt. Rozsdabarna, holdfnyes szi jszakkon a tz mellett lve nha mg tallkozom az egykor hozzm igazod, felntt szp pldnyokkal, ltom, amint a tvolbl felbukkannak, megkzeltenek, megszagolnak, megnyalnak, aztn vltve rohannak tovbb a rideg s stt erd aljn a hegyek fel, j falkban, j vezrrel.
Ilkei Csaba
|