A prhuzamos megvlts
2005.02.14. 17:04
Czike Lszl
A prhuzamos megvlts a Szikla-mecset ll a Messis tjban?
Mike Evans: „Jeruzslem elrulsa” cm knyvben olvashatjuk: „Jzus pontos tmutatst adott arrl, hogy miknt tudjuk felismerni az jbli eljvetelnek idejt. A kvetkezket mondta: ‘Vegyetek pldt a fgefrl. Ha a hajtsa mr zsendl s a levelei kibontakoznak, tudjtok, hogy kzel van a nyr. gy mikor ezeket ltjtok, magatok is megllapthatjtok, hogy mr kzel van, az ajtban.’ (Mt 24:32-33). Aztn egy meglep kijelentst tett: ‘Bizony mondom nektek: Nem mlik el ez a nemzedk, mg ezek be nem kvetkeznek.’ (Mt 24:34). (...) Ez a nemzedk azoknak az embereknek a nemzedke, akik ltjk kirgyezni s lombokat nveszteni a fgeft. Mi lehet azonban a fgefa jelentsge? Ebben a krdsben a szimblumok jelentik a megolds kulcst, radsul Krisztus mg csak nem is nehz vagy kds szimblumot vlasztott.
A fgefa az jjszletett Izraelt jelkpezi. Aki volt mr Izraelben, az bizonyra szrevette, hogy a fgefalevl motvuma milyen gyakran is jelenik meg a kz-pleteken. Ha Izraelben brhol reggelit rendelnk magunknak, szinte biztos, hogy valamilyen formban fge is lesz a tnyrunkon. A Bibliban a fgefa igen gyakran jelenik meg az izraeli nemzet szimblumaknt. Jzus a fgefa segtsgvel beszl az idk vgezetrl, mivel Izraelt magt is a visszatrse legfbb jelnek sznta. Az a nemzedk, amelyik tanja lesz a fgefa (ismtelt) virgzsnak (Izrael llam jjszletsnek s beilleszkedsnek a nemzetek csaldjba), az ‘minden dolgok beteljeslsnek’ (teht a vgtlet jeleinek is) a tanja lesz. Az emberisgnek az a nemzedke, amelyik meglte a modern Izrael ‘kivirgzst’, 1925 s 1935 kzt szletett. A vrhat letkoruk a Biblia s a modern statisztikk szerint hetven v. Nmelyikk ennl sokkal tovbb fog lni, de n szentl hiszem, hogy az r mg azeltt el fog jnni (jra), mieltt az egsz generci eltnne a Fld sznrl. A Biblia lerja, hogy senki sem fogja pontosan tudni Krisztus visszatrsnek napjt vagy az rjt, hanem neknk kell felismernnk ezt a kort. Izrael jjszletse eszerint azt jelzi, hogy Jzus eljvetele mg a mi letnkben vrhat.
Nincs kizrva, hogy ma trtnik, vagy ppen holnap jszaka. Ha egy nemzedk joggal ttelezheti fel, hogy az r eljvetelt kzvetlenl megelz idszakban l, ht a mi nemzedknk az. Hol jr vajon az a kpzeletbeli visszaszmlls, aminek a lejrtakor beksznt az utols fejezet az emberisg trtnelmben? Milyen esemnyeknek kell mg bekvetkeznik, amelyek aztn megkondtjk az isteni prfcia rjt? A bibliakutatk szerint nincs semmi, ami ksleltetn a Messis eljvetelt. Brmelyik percben bekvetkezhet, de senki sem tudja, hogy pontosan mikor fog eljnni az id. Jzus azt mondta: ‘Azt a napot s rt azonban nem tudja senki, az g angyalai sem, a Fi sem, csak az Atya.’ (Mt 24:36). Ugyanakkor figyelmeztetett is bennnket: ‘Legyetek ti is kszen, mert olyan rban, mikor nem is gondoljtok, eljn az Emberfia.’ (Lukcs 12:40).” A ‘Lelki Izrael’ teht nem jtt ltre, de helyette 1948-ban megalakult - a fldi. A zsid npnek a Teremt visszaadta az gret Fldjt, sei fggetlen llamt. St, mint lttuk, - nemcsak hogy ‘sikerlt’ a zsid np sszegyjtse a ‘rgi-j’ evilgi llamban, de e trtns, ez a ‘csodaszmba men’ trtnelmi tny eljelv lett a Messis, Jzus Krisztus grt msodik, kzelg eljvetelnek - „tlni eleveneket s holtakat”. m Jzus jbli ‘rkezsnek’ ms, megfejthet eljelei is vannak - pldul: Salamon kirly templomnak kszl jjptse. Folytatva az idzetet:
„Az els Templomot, Salamon templomt a babilniaiak i. e. 586-ban teljesen elpuszttottk, s csak hetven vvel ksbb ptettk jj ugyanazon a helyen a visszatr zsid szmzttek. Ezt az gynevezett msodik Templomot Nagy Herdes i. e. 20-ban kibvtette s pazarul helyrelltotta. Jzus Krisztus idejn ez a msodik Templom llt. Itt kapta a nevt, itt vgeztk el a krlmetlst, s itt bocstkozott tizenkt ves korban vitba a hitoktatival. Jzus teht itt prdiklt s itt tantott, s itt bortotta fel a pnzvltk asztalait, akik Isten ima-hzt ‘tolvajok fszkv’ vltoztattk. Itt szletett meg az Egyhz is, Pnksd napjn, amikor a tantvnyai folytattk, amit elkezdett. Pter apostol a hres prdikcijt felteheten a Templom egyik kls udvarban mondta el. Mivel a rmai seregek feldltk s a flddel tettk egyenlv (Vespasianus csszr fia, Titusz seregei, Kr. u. 70-ben - Cz. L.) a msodik Templomot, az mr soha nem plt jj. A zsid np ktezer vig gy volt knytelen ltezni, hogy nem volt temploma, ahol imdkozhatott volna vagy bemutathatta volna az ldozatait. Mi tbb, a Templom-hegy romjait vszzadokig nem is takartottk el. A rmaiak egy pogny templomot ptettek a helyn, amit azutn a biznci keresztnyek leromboltak. A IV. szzadtl keresztny templomok is pltek Jeruzslemben, de sohasem a Mrija-hegy szent sziklin (vagyis a lerombolt Salamon temploma eredeti helyn - Cz. L.). Ez nem a zsidk irnti tapintatbl trtnt gy, hanem inkbb a zsid llam kudarct alhzand. Amikor azonban a muzulmnok elfoglaltk Jeruzslemet, ismt vallsi helysznn vltoztattk a Mrija-hegyet.
Csakhogy nem Jahve, brahm, Izsk s Jkob istene volt az, akit ezeken a sziklkon imdtak. Allah, a muzulmn Isten - nem a Biblia Istene, akihez a zsidk s a keresztnyek, a ‘Biblia npe’ imdkozott. (...) A XVII. szzad vgn a muzulmnok szentlyt ptettek a Mrija-hegy szentknt tisztelt szikljn, az Alapkvn. Az pletet Szikla-mecsetnek kereszteltk el, s azta is ez a vros, Jeruzslem egyik legltvnyosabb nevezetessge. Rvid idszakot leszmtva, amikor a keresztesek uralma alatt a mecsetet krlbell szz vre keresztny templomm alaktottk t, - a Szikla-mecset mr ezerhromszz ve hirdeti Allah dicssgt. A Szikla-mecset falain olvashat arab nyelv feliratokon is kesen megmutatkozik a muzulmnok ellenszenve a keresztnyek s a zsidk irnt. (...) Sok kzlk a Kornbl vett idzet. Pldul: „... Nincs Isten, csakis Allah, nem fogad senkit maga mell. A Messis, Jzus, Mria fia Allah hr-vivje csupn, a szavai az szavai. Imdjtok Allahot, az egyetlent, s az hrvivjt, de ne ejtstek ki sztokon a ‘Hrmat’ (a Szenthromsgot) s akkor dvzltk. Allah az egyetlen Isten. Tvol ll az hatalmassgtl az, hogy fia szlessk. Az Allah szvnek kedves valls egyedl az iszlm.” A Mrija-hegy rvid trtnelmbl is lthatjuk, hogy a muzulmnok s a zsidk kztt vszzados ellentt hzdik a Templom-hegy birtoklsrt. Csakhogy a zsidk mr ezertszz vvel a muzulmnok eltt itt voltak, teht ha egyltaln brki is jogos ignyt formlhat erre a harminckt holdas terletre, akkor az minden-kppen a zsid np. Isten nekik grte a fldet s rajta Jeruzslemet. Biblibl tudjuk, hogy Dvid kirly megvsrolta ezt a bizonyos flddarabot a Mrija-hegyen, amirt tven ezst-skelt fizetett. Vajon mirt fizetett Dvid a fldrt, amit az r egyszer mr a npnek grt? Gerson Solomon ad magyarzatot:
„Izrael fldjn hrom flddarabot Izrael npe megvsrolt, noha a fldet Isten nekik grte. gy amikor a nemzetek eljnnek, s azt mondjk majd: ‘Ez a fld nem a titek!’, gy joggal vlaszolhatjk: ‘Isten, aki az egsz vilgmindensg ura, neknk adta ezt a fldet, de mi fizettnk is hrom flddarabrt, amelyek a fldet jelkpezik.’ A hrom flddarab: a Templom-hegy, a hebroni Mahpel Ptrirkk barlangja, s Jzsef srja Szekemben.” E hrom hely mindegyike mr iszlm fennhatsg al kerlt, vagy fog kerlni, amennyiben a mai ‘bke-folyamatok’ zavartalanul folytatdnak. Ne feledjk el, a palesztinok nap mint nap az izraeliek fejhez vgjk: ‘Ez a fld nem a titek.’. Noha a keresztny Egyhz sohasem vetette meg a lbt a Templom-hegyen, attl mg trtnelmi s vallsi szempontbl is nagy jelentsg helynek tartjuk. Sokan gondoljuk, hogy ennek a szent helynek a felgyeleti jogt mr a Szentrs is a zsidknak tlte. Hogy beteljesljenek a prfcik, a zsidknak ugyanazon a helyen, ahol az elz kt templom llt, fel kell ptenik a harmadik jeruzslemi templomot is. Az testamentumban Dniel szl egy fejedelemrl, aki szvetsget fog ktni a zsid nppel s vallsszabadsgot biztost nekik az ldozataik bemutatshoz.
Ezeket csak a Templomban lehet elvgezni. A prfcia azzal folytatdik, hogy: hrom s fl v utn ez a herceg, az Antikrisztus meg fogja szentsgtelenteni a Templomot, behatol az oltrhoz, s Istenn nyilvntja magt. Ez is annak a bizonytka, hogy a Templom valamikor biztosan jj fog plni. De mg az jtestamentum is (!) beszmol a jvbeli zsid templomban folytatott (!) szer-tartsokrl. Jzus idzi Dniel prfciit az Antikrisztusrl s a Templomrl (lsd: Mt 24:15). Pl apostol hivatkozik Dniel jvendlsre: ‘Semmikpp meg ne tvesszen valaki titeket, hiszen elbb (Krisztus visszatrse eltt) be kell kvetkeznie az elprtolsnak, s meg kell mutatkoznia a bn embernek, a krhozat finak, az ellensgnek, aki mindenek fl emelkedik, amit Istennek s szentnek neveznek. St, Isten templomban foglal majd helyett, s istennek akar ltszani.’ (Tesszalonikiaknak rt II. levl, 2:3-4).
jra s jra szembeslnk a jeruzslemi Templom valamikori jjplsnek bibliai prfciival. De vajon a mai zsidk tnyleg fel akarjk-e pteni ezt a harmadik Templomot? Ktsgtelenl. (...) Pl. az Interneten ... a Jeruzslemi Templom elnevezs kegytrgybolt a kvetkez felirattal hirdeti a portkjt: ‘RLESZLLTS A HARMADIK TEMPLOM FELPLSE ELTT!’ Vsroljon most, mieltt megpl a Templom, s felmennek az rak! (...) A honlap aljn a kvetkez mondatot olvashatjuk: ‘Miutn a zsid np visszatrt a szlfldjre, a Szent Templom lma valsgg vlik.’. Gerson Solomon, a Templom-hegy Hvei vallsi mozgalom megalaptja meg van gyzdve arrl, hogy a Templom mg az letben felpl. Ezt rja: „Bizonyos, a Bibliban meghatrozott feltteleknek teljeslnik kell, mieltt Izrael npe elnyerhetn a megvltst, s Mashiach ben David (a Messis) visszatrne: Izrael npnek az egsz vilgbl vissza kell trnie az gret Fldjre, meg kell alaptani Izrael llamt ama fldn, amit rkrvny szvetsgben Isten adott brahmnak, Izsknak s Jkobnak ... s fel kell plnie a harmadik Templomnak. (...) Az els kt felttel isteni csodattel folytn a mi idnkben teljeslt. A harmadik felttel, a Templom jjptse mg elttnk ll. Nem kslekedhetnk, hiszen eljtt az id. Olyannyi hz plt az elmlt 50 esztend alatt Izrael fldjn, de egy hz, a legnagyobb, legszentebb hz mind kzl, Isten hza mg mindig romokban hever.” A vallsos zsidk szmra a Templom jjptse ‘micva’, vagyis isteni parancsolat. A mzesi trvnyekben rgztett 613 parancsolat kzl 202 a Templom felplstl teszi fggv a beteljeslst, ezrt aztn Izrael vallsi kzssgbl sokan kszlnek tudatosan ezeknek a micvknak (parancsolatoknak) a beteljestsre. Mr egyedl csak a Templom van htra.
A levita papsg jra megalakult, a jesivk (vallsi iskolk) szzszmra kpzik a papokat, a kzmvesek jra elksztik a templomi szolglathoz s ritulkhoz szksges ruhkat, zeneszerszmokat s ednyeket. (...) „Ezek az ednyek nem makettek, utnzatok vagy replikk, hanem valdi kser, mkdkpes darabok aranybl, ezstbl, rzbl s ms eredeti anyagokbl. Olyan pontosan kvetjk a lersokat, hogyha ma felplne a Templom, gy holnap ezen ednyekkel s vallsi eszkzkkel megtarthatnnk az els istentiszteletet. (...) A Tra 93-fajta szent ednyt sorol fel, amit a Szent Templomban kell hasznlni. A Templom Intzet ezeknek mr krlbell a felt elksztette.” - mondja Chaim Richman, a jeruzslemi Templom Intzet rabbija. (...)
Mrcsak magt a templom plett kell jjpteni. Ez azonban felvet egy igen slyos problmt: hogyan lehetne felpteni a Templomot anlkl, hogy ne trjn ki a III. vilghbor? (...) Merthogy a Templom eredeti helynek pont a kzepn, a korbbi templomok helyn ma a Szikla-mecset ll, az iszlm valls harmadik legjelentsebb szentlye. Nemsokkal azutn, hogy 1967-ben a zsidk visszafoglaltk az vrost, jsgr megkrdezte a hres jeruzslemi ptszt, Izrel Elddot, hogy nem tervezik-e jjpteni a Templomot. Aki ezt mondta:
„Akztt, hogy Dvid kirly meghdtotta Jeruzslemet, s Salamon felptette az els Templomot, csupn egy emberlt telt el. gy lesz ez velnk is.” - Mi a helyzet a Szikla-mecsettel, ami most a Templom helyn ll? - krdezte mg az jsgr. „Ez ktsgtelenl nyitott krds - felelte Eldad. - Ki tudja, taln jn egy fldrengs.” Nem elkpzelhetetlen, hogy az r egy fldrengs segtsgvel rendezi a krdst, mr csak azrt sem, mert a Bibliban szmos fldrengsrl olvashatunk, amelyek kzl nem egy isteni tlkezs kvetkezmnye volt. A Biblia azt is megjsolja, hogy a nagy megprbltatsok kort heves rengsek fogjk megelzni. Jeruzslem ppensggel nagyon is kzel fekszik az afrikai trsvonalhoz, ami az egyik legmlyebb repeds a fldkrgen. Ez Afrikrl ki-indulva keresztezi a Vrs-tengert, a Holt-tengert s a Jordn foly vlgyt. Szmos szeizmolgus azt lltja, hogy Kalifornihoz hasonlan mr Izraelben is esedkes egy ‘nagy bumm’. A legendk szerint az si Templom pontosan azon a helyen llt, amit ma az iszlm szently, a Szikla-mecset - Jeruzslem legltvnyosabb s leggynyrbb plete - foglal el. (...) Ebbl kifolylag br-milyen j templom ptse csak a Szikla-mecset lerombolsval oldhat meg ... ez pedig szinte biztos, hogy hbort robbantana ki Izrael s a szomszdos arab orszgok kztt.”
Az embernek - nekem - mr ‘hosszabb ideje’ az az rzse, hogy a trtnelemben prhuzamos szlakon fut a cselekmny. Ha rtik - mire gondolok. Plda erre az s az j Szvetsg. Az ortodox zsidk 2000 ve is folytatlagosan a Messisukat vrjk, holott Jzus Krisztus az szvetsgi prfcik ltal megjvendlt Messis mr egyszer itt jrt a Fldn, mint a megtesteslt Ige, s ‘mintegy szrevtlenl’ megvltotta bneitl ezt a romlott vilgot. De a zsid np a Salamon Temploma jjptst tervezi, kszl a rgi-j ritulkra, - s kszl a Messis fogadsra, aki majd ltrehozza a ‘Lelki Izraelt’. Mintha kt klnbz megvltsrl s kt klnbz Megvltrl, st, kt klnbz szvetsgrl lenne sz.
Az ember 100 %-os bizonyossggal tudja, hogy a paranois emberisg skizofrn trtnelme ugyanaz az egyetlen, br tvolrl sem egysges trtnet, - a bn s a megvlts, a gyilkols s a kegyelem trtnete, melynek mindannyian ‘szenved alanyai’ vagyunk. Az isteni kegyelem, a megvlts, amelynek minden ember egyarnt rszese. De az embert mgsem hagyja nyugodni a szrny ktsg. Mert az ortodox vallsak, mikzben makacsul a sajt, ‘elszr eljv’ Messisukat vrjk; azt is vrjk, hogy Isten a Szikla-mecset helysznt fldrengssel tiszttsa meg az jjptend III. Salamon Temploma szmra... Vagy mgis hbor lesz? Zrsz Mike Evans „Jeruzslem elrulsa” cm knyvbl: „Izrael a csodk orszga. Egy csoda rvn szletett meg, s azta is csodk segtsgvel maradt letben. Isten keze mr tbbszr is megoltalmazta a (kivlasztott - Cz. L.) zsid npet a trtnelem sorn. Ez a kihalsra tltetett nemzet (?) a krlmnyekkel dacolva l s virgzik. Az Ezekiel ltomsban szerepl, a vilg zsidsgt jel-kpez kiszradt csontok a Biblia fldjn varzslatos mdon letre keltek...
A vita keresztnyek s zsidk kztt nem arrl folyik, hogy eljn-e a Messis. A krds: mi a Messis neve? Abban senki sem ktelkedik, hogy a Messis (jra) el fog jnni. s amikor ez bekvetkezik, a vilg sszes (‘bketeremt’) hadserege vagy tengeri flottja sem lesz kpes eltrteni (eredeti) szndktl (az Urat) az izraeli nemzettel kapcsolatban. Az n. ‘j vilgrend’ (is) nyomban semmiv foszlik, amikor Isten j rendje feltrulkozik. Amikor veszni ltszik a remny, amikor a bke eslye elhalvnyul: emeljk fel btran tekintetnket.”
Vc, 2004. november 29.
Czike Lszl
|