czl
czl
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Knyvek
 
Publicisztikk
 
Versek
 
Szinopszisok
Szinopszisok : Prttagsgom trtnete

Prttagsgom trtnete

  2005.02.15. 17:47


Czike Lszl

                   Prttagsgom trtnete    
                           (szinopszis)  

Bevezets
Mirt is flnk a kommunista rendszer valsgnak a feltrstl?
Vajon a magunk tvedseinek, hibinak, bneinek a leleplezstl, meg-vallstl irtzunk, - vagy attl, hogy a mltbl rbrednk a jvre?!
nmagam szmra is keresem a vlaszt, ami mindenkinek fontos lehet...

m nincs az a trtnet (nvalloms), amely egyszereplsknt megrhat!
A korrajz csak akkor teljes s hiteles, ha a krnyezet valsgosan ltez elemei: szervezetek, vllalatok, vezetk, munkatrsak, bartok s elv-trsak, szemlyek s sszefggseik, kapcsolataik s cselekvsk, szavaik s tetteik, s az sszes trtnsek - rendre megneveztetnek.
Aztn tovbb gondolkoztam, s rjttem, hogy nemcsak a mlttal, a mlt esemnyeinek felidzsvel van gondom, hanem „tvel”, problmim is vannak, - t.i. vannak mai szemlyek, szervezetek, esemnyek, amelyek ugyanazt, a rgmlthoz kapcsold flelmet generljk bennnk ma is!

A prtkatona a brmilyen hatalom kritiktlan szolgja; nem gondolkozik, csak vgrehajt. nll gondolatvilga csekly, utastsra szorul, ezrt n-s kzveszlyes. A hatalom tehetetlensgnek l szimbluma. Bizony, a szemlyisg nlkli, az arctalan hatalom, ami veszlyes, ami irracionlis rettegst kelt, mert kiszmthatatlan s nincs ellene hatkony vdekezs...
vakodj azoktl, akiknek brmilyen gy szent lehet; a teremts, az ember s Isten helyett! Ezek az emberek modern blvnyimdk.
Ez a f baj a kommunista mlt nylt feltrsval! Az, hogy elkpeszten sok volt a fanatikus, arcnlkli llamprt-katona, akiknek a dinasztikus hatalma az vtizedeken s a rendszervltson tvelve napjainkig is elr.
Mifle kvzi-hrrtkkel brhat, hogy ki s mit csinlt 20-30 vvel ezeltt? nmagban nyilvn semmilyennel. A legfontosabb momentum nyilvn a korabeli sszefggsek s mkdsi mechanizmusok rendszere, ami a valdi nevek rismerhet elvltoztatsval is maradktalanul tjn.
Elkerlm az apkat s anykat, akiknek ma fiai s lnyai lnek ugyanott.

1.  A prttagsgi knyv  
desapmat, Czike Sndort az 1950-es vek elejn (Rkosi-korszak) 2 v utn kirgtk a Mszaki Egyetemrl, - rossz magaviselete (?) miatt. Ezutn hirtelen felindulsbl megnslt. Alig huszonegy ves volt.
Miutn desanymmal egytt, egy helyen dolgoztak, valami szocialista ipari falanszterben; egytt voltak knytelenek vgiglvezni az n. „Szabad Np” flrkat is. Az egyik ilyen rituln (1950. tavaszn) pechemre egy klasszikus filmalkotst vettettek: „A prttagsgi knyv”-et. A rszvtelt minden vllalati dolgoz szmra ktelezen elrtk.
Anym nyolchnapos terhes volt, s a cigarettafst miatti levegtlensgtl  rosszul lett, fuldoklsi roham jtt r. Apm - mi mst tehetett volna? - kitmogatta a gyrterembl. Msnaptl elkezddtek a napi piszkldsok, vegzatrk, kikrdezsek a Szemlyzeti Osztlyon; azzal gyanstottk meg a szleimet, hogy a m elleni tiltakozsbl tvoztak, amit okvetlenl be kellett volna vallaniuk. prilisban mr nem brtam tovbb a gyrdst, gy aztn a vilgra jttem.

2. Bcs a piaristktl      
Nagyapm, Nemes Czike Gbor elrta apm szmra a csald figi hagyomnyainak „rkld” folytatst: nekem is a Budapesti Piarista Gimnziumban kellett (volna) tovbbtanulnom s rettsgiznem. Mr a kamaszkorban is tlfejlett igazsgrzetem „balszerencss” szriba kergetett; az ltalnos iskola 8. osztlyban egy igazgati intt kaptam, s ez majdnem ellehetetlentette felvtelemet a piarokhoz, pedig nagyapm mr mindent „elre elrendezett”... Elkentk az egszet; gy trtnhetett, hogy az v vgn mgis „plds” magatartssal tvozhattam. Mr ekkor is felfigyeltem arra, hogy a korrupci nem kizrlag kommunista trkk...  Tiszta lappal indulhattam a Mikszth Klmn trre, ahol aztn renitens judciumomat jobban prbra tettk, mint rvid elletemben brmikor.
Rvid 1 ves piarista plyafutsom alatt - minden igyekezetem ellenre - olyannyira „mly lelki srlsek” rtek, amelyek kvetkeztben gyorsan kibrndultam mind tanraimbl, mind a gimnziumbl, st a vallsbl is. Nem vltam hitetlenn, viszont hittantanromat olymrtkben sokkoltk a tanult dogmkhoz kapcsold krdseim, hogy ezek megolddst egy sajtos terpitl remlte: kettesben tlttt teadlutnokon arra prblt rvenni, legyek n is pap, s legyek a rend diaknusa. A sors irnija, hogy tanrom magyarosts eltti vezetkneve Erdgh volt, - gy jttem r egszen korn, hogy a pokol fel vezet t csupa jindulattal van kikvezve... 
1965. nyarn szeld erszakkal rvettem az apmat, hogy szeptemberre rasson t a Szilgyi Erzsbet gimnziumba, amitl Nagyapm, Apm s n minden tekintetben eltvolodtunk egymstl. Ettl kezdve mr mind-hrmunk klcsns viszonyra rnyomta blyegt a felmenim szmra egyrtelm tny, hogy engem ily’ fiatalon hatalmba kertett a Stn, gy lassan letettek rlam. Ez azzal a nem kvnt kvetkezmnnyel jrt, hogy vallsos tantsaiknak, intelmeiknek nem sok hitelt adtam. Mg a piarista gimnziumban megszllt egy ltalnos ktelkeds; minden erszakolt s rthetetlen dologgal, hittel szemben, - brkitl eredjen is az.
Magam akartam megrteni a vilgot, a sajt tapasztalataim alapjn...
3. A foxi-maxi bvkrben   
A gimnzium elvgzse s a sikeres rettsgi vizsga utn nem vettek fel a Blcsszkarra; ktszer sem, pedig majdnem maximlis pontszmmal jelentkeztem. Szleim vls kzeli viszonya is hozzjrult ahhoz, hogy fejest ugrottam a mlyvzbe; teljesen nllstottam magam, postai alkalmazottknt munkba lltam, megnsltem, s vgleg elkltztem otthonrl, klvrosi albrletbe. Munkahelyemen knyvelknt szpen haladtam elre, de ambciimat ez mg trtrszben sem elgtette ki. Megkrdeztem a fnkmet, mehetnk-e tovbbtanulni valamilyen esti egyetemre, de nem javasoltak sehov. Sanyi, a KISZ-titkr felvetette, nem akarnk-e a marxista kzpiskolba jelentkezni? Mert a marxista esti egyetem megalapozsul nem fogadtk el (!) a jeles gimnziumi rettsgi bizonytvnyomat, - mondvn, elbb mindenkppen ki kell jrnom az egyves marxista kzpiskolt. Kijrtam, olyan munkskderekkel egytt, akik mg 8 ltalnossal sem rendelkeztek. Azutn vgre elkezdhettem a tanulmnyaimat a 3 ves marxizmus-leninizmus esti egyetemen, ahol tovbbtanulsi lmaim netovbbjt valsthattam meg: megismerhettem azt a „filozfiai rendszert”, amely tkletesen kiiktatta atyim istenhitt. Sajnos itt is elkezdtem ktelkedni bizonyos dogmkban, s mlyrehat krdseimet a tanraim nem tudtk megvlaszolni. Tekintettel arra, hogy mr a msodik vfolyamon rszese lettem (20 ves voltam) egy ngyfs ulti-trsasgnak, amelynek a legmagasabb rang tagja filozfia-tanrunk, a Prt kerleti bizottsgnak titkra volt; nem csodlkozhattam, hogy ismt csak elkezdtk helyettem megtervezni a jvmet. Marxista filozfia-tanrt akartak kpezni, nevelni bellem, amibl llsvltoztatsom miatt  nem lett semmi. Viszont mr fiatalon tlkpzett lehettem marxizmusbl... A ktelkedsem azonban nem sznt meg, - de minden irnt felersdtt. Annyit hasznlt viszont a 4 ves „rkatanfolyam”, hogy a ktelyeimet ettl kezdve senkivel nem osztottam meg. Istenhitem is kezdett visszatrni.    

4. Marx, Engels s Lenin   
Amikre n cirka 30 vvel ezeltt a kommunizmusban „rjttem”, azok elg komoly ismeretek (tnyek, viszonylatok, viselkedsek, szemlyek, azonostsok, fednevek, sszefggsek, stb.) lehettek, mert ezekrl a dolgokrl azta sem rt, rntotta le a leplet senki; mintha csak eme „titkokat” mg ma is szigor titoktarts vezn. Msknt mirt a nagy hallgats?! Az akkori jelen idben, nagyrszt fiatalon is tkletesen tisztban voltunk mindazzal, ami krlttnk trtnt; st, minden bizalmas dolgot gtls nlkl kitrgyaltunk a sarki kocsmban, - igaz, mg nem voltak kmmholdak... A nagy fekete aut (ZIL, Volga, stb.) mgsem vitte el egyiknket sem. Nhny esetben sokig rettegtem bizonyos dolgoktl, a hatalom irracionalitstl; de mindig pontosan tudtam, hogy mitl s mirt. A rendszer misztikusan flelmes s infantilis volt - egyszerre...
Sorban szlettek a gyermekeim: 1970. s 1981. kztt t lny s egy fi. A munkahelyemen (a Magyar Postn) expressz-sebessggel haladtam elre; egyre magasabb beosztsban dolgozhattam, 26 vesen mr 32 ember munkjrt feleltem. Az esti tagozaton elvgeztem a Marx Kroly Kzgazdasgtudomnyi Egyetemet, ahol vllalati stratgibl szereztem diplomt. Marx s Engels, majd klnsen Lenin tanai mr semmi j-szert nem jelentettek, „kvlrl” fjtam valamennyit; viszont msodszor is jra rgztettem magamban - mindent. Valsggal faltam a kzgazdasgi, pnzgyi ismereteket, - de undorodtam azoktl a trgyaktl, amelyekbl kilgott a szocialista politikai llb. Minden frissen szerzett tudsomat azonnal alkalmazni prbltam napi munkmban, ami szmtalan konfliktus forrsa lett. Tananyag s valsg - sehogy nem frtek ssze. Mivel „tl okos” voltam s tl sokat okoskodtam, megjttek a menetrend szerinti ksrtsek. A Szakszervezet, a KISZ, - majd a Prt...
A tagfelvteltl 1975-ben bizony csak az n. „ebzrlat” mentett meg.
Szakszervezeti bizalmi, majd ifjsgi klubvezet lettem.      

5.  A megvalsult tudomnyos szocializmus       
Mikzben megszereztem a legmagasabb kzgazdasgi s politikai szak-kpzettsget; elvesztettem a hitemet gazdasgi vezeti mivoltomban, s „tlrzkenysgbl” a beosztsomat is. llsvltoztats utn tudomnyos kutat lettem egy ltudomnyos szervezeti egysgnl. Kt fiatal prt-taggal hozott ssze „a balsors”, mindketten mg az NDK-ban, a Friedrich List fiskoln lptek be, plusz a fnknnk, aki perfekt orosz volt. Ekkor dbbentem r - fjdalmas egy kijzanods volt! -, hogy eddig egy lom-vilgban ltem, s ksz szerencse, hogy a valsg nem nyomott agyon. Olyan mikroklmba csppentem bele, amelyet titkos kdergyerekek bel-tenyszete cljbl lltottak fel, s egyltaln nem azrt, hogy a Magyar Posta jobb gazdlkodsa rdekben megtalljam a Blcsek Kvt; fel-fedezzem a melegvizet, vagy a spanyol viaszt. Gyakorlati ismereteimmel nhny hnap leforgsa alatt olymrtkben forradalmastottam a postai kzgazdasgi kutatmunkt, amitl szinte minden a feje tetejre llt. Fnknm eleinte mindenfel velem, a munkmmal (sorozatban kszl tanulmnyaimmal) bszklkedett; m feltnv vlt, s llandsult a „teljestmny-klnbsg”, - kikzstettek, s megprbltak tbb lpsben eltvoltani. Rm kldte a KISZ-titkr prtcsoport-bizalmit, aki ifjonc ltre kifinomult, szvs bolsevik mdszerekkel zte az ideolgiai piszkldst. Mieltt a provokcik clt rtek volna, „felbuktam”, a Vezrigazgatsgra. 


6.  A frevizor testvr konyakja     
Tz v (1968-1979.) szorgalmas, ldozatos munkjval sikerlt elrnem a „Posts Piramis” legtetejre; ahonnan al-, s a mltamba vissza-tekintve mr minden roppant egyszernek tnt. Relativisztikuss, st, egyenesen komolytalann vlt az egsz: a Vllalat, s vele a Rendszer is. Fenn lltam ht, kicsi vilgom hatalmas fennskjn, s kezdtem rteni az egszet. Jkat nevettem magamban; egszen addig, amg ki nem derlt a vrfagyaszt valsg, hogy a fnkm (a revizorok legnagyobbika) egy slyosan terhelt, szemlyisg-zavarban szenved ember, aki radsul sokkal nagyobb hatalommal rendelkezik, mint amire a formlis beosztsa feljogostan. Visszamenleg mg a neve is htborzongat - nomen est omen -; a goromba Frter, aki 3x2 seduxenre vedelte a konyakot.
Sokkal mlyebb, gonoszabb hve volt a rendszernek, mint azok akik prttagok voltak. Minden testi s lelki baja ellenre jzanul intelligens, spiccesen nha mg szellemes is tudott lenni. Kt msik fosztlyvezet kivtelvel mindenki ms rettegett tle, hiszen hetenknt bezrkzott egy BM-es szzadossal, hogy aztn rkig iddogljanak...
Tapasztalatlansgom (30 ves voltam) dacra biztos voltam benne, hogy ez az ember elz letben Cipolla, a varzsl, vagy fasiszta (esetleg vs?) kihallgat tiszt lehetett, mert engem szinte azonnal rendkvli testi s lelki knzsoknak vetett al; szuper-rzkenysgemet ltva, leplezetlen gynyrsggel. Mig nem tudom, hogy vajon a lelki gytrelmek idztk-e el pszichoszomatikus alapon heveny vesek-betegsgemet, vagy ppen a lappang testi betegsg miatt cskkent akarati ellenll kpessgemet „megrezve” tmadt rm, vrszomjasan, hogy megsemmistsen; s ez a tmads hvhatta letre, tette virulenss a vals betegsgemet. Nagyjbl egy vig tartott, amg „megtanultam egytt lni” a vesek-rohamok miatt ssze-vissza ugrl vrnyomsommal, fnkm szakmainak lczott szadista kihallgatsaival, amit mrtktelen ivszatok tarktottak. Tekintve, hogy nagyjbl teljes immunitst sikerlt kifejlesztenem vele szemben, 1982-re patthelyzet keletkezett kztnk: munkt nem adott, fel nem mondott, n pedig nem mentem el. Vgl is fellkerekedett a jobbik nje, s az v oktberben mintegy „kiajnlott” a vonal szerinti felettesnek, a minisztriumba, aki tisztessges boriv ember lvn, llst szerzett nekem Dr. Bajusz Rezs elvtrsnl, a Kzlekedstudomnyi Intzetbe...
 
7.  llami kisvllalkozsok    
Fellazult a megvalsult szocializmus, s kezdett vette az n. reform-kommunizmus. A httrben valahol megkttettek azok a  globalizcis, multi-s szupranacionlis hitel-szerzdsek, amelyek eldntttk s meg-hatroztk Magyarorszg gyorsul eladstst. Jellemz a trvnyalkot  elit komprdor-burzsoziaszer (kiszolgl) viselkedsre, hogy mintegy harmonizlva az aktulis klgazdasgi folyamatokkal; katalizlni, lnkteni igyekeztek a nemzetgazdasg jvedelemtermel kpessgt, azzal, hogy j tpus vllalkozsi formkat vezettek be (GMK, VGMK, kisvllalat, stb.), amelyekben a dolgozk mr jelentsen megnvekedett keresetre tehettek szert. Valahonnan csak ki kellett termelni a nvekv adssgszolglat kamatait! j, eddig jratlan utakat kitapos vllalkozs szervezse volt a feladat; gy ppen egy olyan „renitens”, konstruktv, kreatv szakembert kerestek, mint n voltam, aki majd felpti a Mszaki Fejleszt Lenyvllalatot. gy lettem Bajusz Rezs elvtrs munkatrsa, 1982-ben. Miutn koncepcim alapjn, irnytsommal szinte a semmibl ltrehoztuk a kisvllalatot, - a Vllalati Prtbizottsg lassanknt elkezdte kiszervezni „allam” a gazdlkodst: egyre tbb fontos dnts jogt vontk magukhoz, a Prt primtusra hivatkozssal. A Prtvezetsg nknyeskedseinek csak gy vethettem vget, ha elejt veszem: 1984-ben belptem az MSZMP-be. Az ids igazgat korrupcis szerzdseket kttt a Minisztriummal (ma ezt csak lobbyzsnak neveznnk), amelyek hasznt rszben antedatlt VGMK-szerzdsekkel igyekezett vissza-csorgatni a minisztriumi fosztlyvezet felesghez. Amikor utastott, hogy utalvnyozzam az utlagos „szerzdsekre” alapozott jvedelmek kifizetst, - ezt megtagadtam. Teljesen felborult a Vllalat vezetsnek normlis kapcsolatrendszere s gymenete, amirt az alapt Intzet igazgatjhoz, majd amikor ez kevsnek bizonyult, a szak-minisztrium frevizorhoz, majd a Prtbizottsghoz fordultam segtsgrt. Noha a felgyeleti clellenrzs mindenben engem igazolt; elhzd llhbor alakult ki, amelyben a fmrnkkel szvetkez vllalati prt-bizottsg is lassanknt ellenem fordult. Mg rlhettem, hogy nem vdoltak meg „frakcizssal”! Vgl aztn lpett a Minisztrium s az Intzet is. Az igazgatt korengedmnnyel nyugdjaztk, majd rgtn utna a Munka rdemrend bronzfokozatval tntettk ki. Egyidejleg kineveztk hozznk igazgatnak azt a fosztlyvezett, akitl az Intzet igazgatja mr rgen meg akart szabadulni. Nem volt tovbb maradsom! Egsz csapatommal kvettem a vezrigazgatv kinevezett Bajusz elvtrsat, - a MV-hoz... 

8.  A vasti maffia fogsgban    
Bajusz Rezs vrbeli reformkommunista volt, korbban a szaktrca pnzgyi fosztlyvezet „fenegyereke”, akit azrt tettek a KTUKI (majd KTI) lre, mert nem nagyon brtak vele. Szvssgt ifjkori boxol tapasztalatainak ksznhette, fiatalon pedig a Prtkzpont munkatrsa volt. A MV vezrigazgatjv mr kzvetlenl a nyugdj-kor elrse eltt neveztk ki (1985.), azzal a cllal, hogy ksrelje meg a fejldskptelen monstrumot megreformlni, zletkpes vllalatt alaktani. Bajusz elvtrs azonban igen nagy fba vgta a fejszjt! A kontraszelektlt, zleti rtelemben impotens vasutasokbl ll vllalatvezets, mint affle jl szervezett maffia „sszezrt” eltte, s minden reform-intzkedst igyekezett megvtzni, csrjban elfojtani, a legvgs esetben pedig elszabotlni. Ddelgetett elkpzelse szerint klnll, piackpes kis-vllalatt kvnta szervezni a MV-TRANS szlltmnyoz szak-szolglatt, hozzvve a MV-TOURS jonnan ltrehozott szervezett is. Ennek, az egyelre „MV-bels” vllalatnak a megszervezshez s mkdtetshez volt rem szksg, gazdasgi igazgatknt, 15 fs csapatommal egytt. Bajusz Rezst a vasti maffia egy gyes szmviteli mrleg-trkkel megbuktatta, ami egybknt stabil egszsgi llapott is felbortotta. Mint elsszm fegyverhordozja, hiba bizonytottam be a dszes vezrkarnak, hivatalos rtekezleten is (!) a mrleg „hamissgt”, csak annyit rtem el, hogy engem is elkezdtek ldzni. A Bajusz ltal kinevezett igazgatnkat kikezdte a prttitkrunk, csak mert nem kapott „elg nagy” fizets-emelst. Miutn lttuk, hogy az igazgatnkat le akarjk vltatni, s a beteg vezr sem lesz kpes megvdeni, - alrs-gyjtst kezdemnyeztem igazgatnk mellett. Ekkor behvattak a kerleti Prt-bizottsgra, ahol n. „lmpa-kattintgatsos” vallatsnak vetettek al, s effektve frakcizssal vdoltak meg, ami „hallos” bn! Megvetettem ket, s a megvetsemet nyltan ki is mutattam. Nem tudtak, s nem is mertek „bntani”. Igazgatnkat vgl levltottk, Bajusz elvtrsat pedig gyorsan nyugdjaztk. Valamennyien „bntatlanul” tvozhattunk. Ekkor mr 1987-et rtunk. letemben elszr oda jutottam, hogy prttag ltemre,  nagycsaldosknt, kzvetlenl Karcsony eltt munkanlkliv vltam...  

9.  Az olajosok fknyvelje: Czike elvtrs...!     
Voltam sszesen kt napig az Agro-Skla fknyvelje, ahol az igazgat 1 milli forintos prmiumot knlt nekem, ha a nagyrszt hinyos fknyvi dokumentci ellenre vllalkozom az ves mrleg sszelltsra. Nem vllalkoztam, inkbb kilptem. Prtszervezet ott mr nem is volt. Ezutn 3 htre a VASRT szmviteli-pnzgyi fosztlyvezetje lettem, de mind-jrt bele is csppentem az el-rendszervlts helyi kis hborjba. Az igazgat egy mr hitt s hitelt vesztett, amolyan „bukott tancselnk-helyettes”-szer figura volt, aki a Vllalatot - mint kecskre a kposztt - rbzta kt fiatal (kereskedelmi s gazdasgi) helyettesre, s munka-ideje nagy rszt az lli ti krnyk vendgltipari egysgeiben tlttte. A helyettesei „vrbeli zletemberek” lvn, minden leglis s illeglis „lehetsget” kihasznltak a VASRT nyeresgnek nvelsre, hogy prmiumuk csillagszati sszegre rgjon. A VASRT nyeresge soha nem ltott mrtkre emelkedett. Mikzben a felettesem felettbb ktsges tisztasg szmviteli tranzakcikra prblt „felszltani”, - a Vllalat szemlyzeti vezetje s egyben prttitkra r akart venni, hogy mkdjem kzre fnkm kinyrsban, amit majd meghll a Prt! Gyorsan felmrtem az erviszonyokat, s riadtan dbbentem r, hogy mr nem a Prtnak van primtusa, hanem „a reform”-zletembereknek... Ez a felismers hirtelen gynak dnttt; heveny torokgyullads knzott, amely egy ht betegllomnyt biztostott ahhoz, hogy a helyzetemet s a jvmet jbl csak tgondolhassam. Felgygyulsomat kveten ismt nyomban felmondtam. Ugyanezt tette jdonslt ismersm, a marketing igazgathelyettes Friss Gbor is, aki elzleg a skls Demjn Sndor szemlyi titkra volt. A kis szmban importbl berkezett ITT-Nokia televzik exkluzv prtlista szerinti sztosztsa kpezte egyetlen szakmai feladatt (VIP!), teht j dolga volt, - mgis szrnyen megrettent az j szitucitl, s velem egytt eltvozott is. Szerencsm volt, mert Bajusz Rezs nyugdjasan s betegen is segtett rajtam. Megismertetett Ritter Gyrgy bartjval, aki akkor az FOR vllalat szemlyzeti igazgatja volt, ahov fel is vettek szmviteli fosztlyvezetnek, azzal, hogy egyves betanuls utn n leszek a nyugdjba vonul Fbin fknyvel utdja. „Eldm” rokonszenves, nagy tuds, konszolidlt regr volt, - felettesei, a gazdasgi vezrigazgat-helyettes s a vezrigazgat azonban mr nem annyira. Slyos szvbeteg, kiskaliber volt KISZ-titkr az egyik, - s erszakos, goromba, teljhatalm, nhitt prt-kreatra a msik... Miutn a fknyvel „betantott”, s szemlyben alkalmasnak tallt az utdlsra, - egyre inkbb mint tnyleges fknyvelnek kellett rszt vennem a teljes egszben „prt-primtus” vllalatvezets szakmai munkjban. Ksbb kiderlt, hogy Sokorai Istvn vezrigazgat mr eleve prekoncepcival viseltetett irntam, hiszen Ritter Gyrgy ismerseknt vettek fel, aki pedig korbban Sokorai konkurencija volt, mert Kapolyi miniszter t akarta az FOR vezrnek. Olymrtkben bedolgoztam mr magam, hogy a vezr-igazgat szemlyesen nrm bzta az addig manulis vezrls gyviteli rendszerek teljes kr szmtgpestsnek rendkvl komplex s felelssgteljes feladatt, a kls kivitelezs koordinlst. Csak az volt a baj, hogy a kls kivitelez (program-kszt, gpest-szervez) az a Szenzor szmtstechnikai cg lett, amelynek a vezetje Szilas dm, Sokorai rgi j bartja volt. ntrvny vezrigazgatm gy aztn vakon megbzott bennk, amivel azok szakmailag s sszegszeren egyarnt csnyn visszaltek. Nekem jutott az a megoldhatatlanul nehz feladat, hogy vagy megtantom „FOR-ul gondolkodni s szervezni” a szenzoros projektvezetket (gyorsan kiderlt, hogy ez nem mkdik!), vagy mg idejben felvilgostom Sokorait, fggessze fel a sarlatn szmt-gpestst, amg mg ssze nem omlik a kzi gyviteli rendszer. Minden  gpi alrendszer sszes problmjrl komplex tanulmnyok formjban tjkoztattam feletteseimet, amit Sokorai nvekv ellenrzssel figyelt, mert egyre inkbb meggyzdsv vlt, hogy a volt ‘56-os Fbin fknyvel negatv befolysa alatt llok, aki (szerinte) a httrbl mozgatva engem, el akarja szabotlni az egsz szmtgpestst. Ha nem lettem volna prttag (Fbin nem volt az), azonnal kirgnak. gy ehhez a Prtvezetsg, s Haraszti prttitkr kzremkdse kellett. Az FOR-nl Isten malmai lassan rltek, gy volt idm elkszteni a tvozst. Knnyen talltam megfelel j beosztst, de elbb mg vgig kellett nznem a vgjtkot, amint a paranois Sokorai kinyrja/kinyratja jtevmet, Ritter Gyrgyt. A prt-vizsglatot, az elhzd kihallgatsokat maga Sokorai vezette; azzal a cllal, hogy megtrje „ellenlbasa” lelki ellenllst. Eleinte a bartom kinevette az egsz eljrst, majd az idegrendszere lassanknt felmondta a szolglatot. A jegyzknyvek tansga szerint azrt rgtk ki a prtbl, s vltottk le igazgati beosztsbl, mert a gondnoksggal 450.- forintrt elemes NDK-falirt vsroltatott a szobjba, s mint a Kzgazdasgtudomnyi Egyetem esti hallgatja a jegyzetvsrlsi szmln „rajta felejtette” Zalatnay Sarolta „Nem vagyok n apca” cm knyvt is, azt is elszmoltatva (kifizettetve) az FOR-ral. Az MSZMP akkoriban mr szinte egyltaln nem mkdtt. Mondtam Ritternek, killunk mellette a kerletben, de megtiltotta, hogy brmit is tegynk. Ott akkor mr csak „mikrofonos vltzs” folyt...   

10.  Kispolgri reformkommunizmus   
Rgi KTI-s bartaim (Vry Mria) felhvtak, hogy j hetilap indul, akarok-e rszt venni a szervezsben. Mg FOR-os voltam, amikor nekikezdtem. Furcsa, jszer milibe csppentem! Az adott a szervezsnek klns „srmot”, hogy a leend vezetk (Virgh Andrs, Dsi Pter) teljesen j vilgot kpviseltek; sznes, cifra ruhkban jrtak, a nyugatot majmoltk, egy fktelen, nevetgl, gtlstalan szlenget beszltek, s a szervezsi munka tbbnyire szombat-vasrnap zajlott, Virgh sokszobs belvrosi laksban. Bizalmasan a tudomsomra hoztk (1988.), hogy „j idket lnk”, a Prt feloszlik, Magyarorszg is Nyugat lesz, s ennek el-ksztshez j tpus sajt-orgnumra, egy nagy pldnyszm (200-280 ezer!) hetilapra van szksg, amit rendkvl szles rtegek - frfiak a munkahelyen, utasok a metrn, nk a fodrsznl, stb. - llegzetvissza-fojtva olvasnak. Az tlet magtl, Grsz Krolytl szrmazik, s a pnzt Demjn Sndor, Hitelbank-elnk adja hozz. A Reform hetilapot a Reform Rt. fogja kiadni, amelynek vezrigazgatja Virgh Andrs (volt cenzor) lesz, a helyettese Dsi Pter (az Ifjsgi Magazin volt f-szerkesztje), a hetilap fszerkesztje pedig Tke Pter. Az n feladatom elssorban a Rszvnytrsasg komplett gazdasgi s pnzgyi megszervezse, mindenekeltt a hitelkonstrukci tbb menetben trtn sszelltsa; Virgh Andrs adatai alapjn, a Hitelbank ltal elrt szerkezetben, s egyb ignyei szerint. Gazdasgi vezrhelyettes leszek. Mindez gy is trtnt; mindent megszerveztnk, s felllt a Reform Rt. Virgh Andrs kinyilatkoztatta, hogy a lap „ars poeticja” minden eddigi politikai s egyb titok publiklsa, rtkestse; tovbb azt, hogy „az ” cgnl nem lesz sem prtszervezet, sem szakszervezet... Amikor mr csak a munkm gymlcseit kellett volna learatnom, kiderlt, hogy szrjk a Hitelbank pnzt! Tucatszm gyrtottk a msolt megbzsi szerzdseket (fnymsolatok alapjn fizettek ki „illeglis” pnzeket), munka nlkl fizettek (utaltak) jelents sszegeket, s mindezt velem akartk jvhagyatni, utalvnyoztatni. Helyettesemmel (aki szintn prttag volt) vgs ktsgbeessnkben mg felkerestk a Hitelbank prttitkrt, aki a titkos gyosztly vezetje volt. Nagy megrtssel viseltetett „erklcsi skrupulusaink” irnt, aztn kzlte, hogy sajnos „tehetetlenek vagyunk”, a Prt mr a sarokba van szortva, gy  semmiben nem tud segteni, de sok sikert kvn erfesztseinkhez. Ennyi mind-kettnknek elg volt! Beadtuk a felmondsunkat; msnap pedig ksr levl nlkl bortkba tettk a prttagsgi knyvnket, megcmeztk, majd ajnlva feladtuk a Kztrsasg trre...     

11.  A felmelegthetetlen leves  
Ezek utn mr tletem sem volt tbb, hol is dolgozhatnk tovbb; kit krjek meg, ajnljon nekem llst, vagy engem be valahov... Azutn mgis csak eszembe jutott Palik Dnes, a Kzlekedsi Minisztrium fosztlyvezetje. Rstelkedve mondtam el neki, hogy a renomm „tovbb romlott”, tekintettel a prtbli nknyes kilpsemre. Azt mondta, nem szmt, - s rmmel ajnlott be fmunkatrsnak a Hungarocamion vezrigazgat-helyetteshez, Zld Jzsefhez. Elismerssel, tisztelettel s szeretettel fogadtak, s veztek a tovbbiakban is; nem sokkal ksbb a kzgazdasgi fosztly vezetjv neveztek ki. Itt tanultam meg alkalmazni a rendszervlts els, legfontosabb trvnyeit (talakulsi s Trsasgi trvnyek), amelyeket Srkzy Tams jogprofesszor alkotott meg. Itt tanultam meg (rettenettel eltelve!) a vllalat-rtkbecsls nyugati, tks mdszereit, azon keresztl, hogy rtkelnem kellett az Ernst & Young/Bonitasnak a Hungarocamionra ksztett tanulmnyt. Halad hagyomnyknt lt, hogy a Kzgazdasgi Fosztly vezetje elbb-utbb vezrigazgatv avanzsl, - Torma Imrvel is ppen gy trtnt... A vezrigazgat egyre bonyolultabb feladatokkal bzott meg. Tekintve, hogy (1989.) a Kzlekedsi Minisztrium is egyre inkbb elbizonytalanodott a Vllalat jvjt illeten (megszntettk pldul a HC monopliumt, azzal, hogy liberalizltk az n. „klfldi tvonal-engedlyek” kiadst!), senki nem tudta/tudhatta, hogy a kzeljvben rszvnytrsasgg alaktjk-e t, majd privatizljk-e, vagy sem. Torma Imrk gy minden lehetsges stratgiai vltozatrl rszletes tanulmnyt rattak velem, s eltettk a fikjukba, hogy rgtn elvehessk, ha netn aktuliss vlik. Krltekinten kszltek a jvre!  A sors irnija, hogy a korral egytt halad, knosan tchtig (rdekes, hogy pp olyan, sajt, faltl-falig csempzett, kln bejrat, rzsaszn WC-t pttetett magnak, mint korbban Sokorai; st, 125 ezer forintrt vsrolt vezeti forgszke lltlag automata fingelszvval volt felszerelve!) Torma Imre ugyanolyan megalomnis informatikai terveket szvgetett, mint elzleg az FOR vezrigazgatja, s termszetesen engem bzott meg a komplex, centralizlt, szmtgpestett vezeti informcis rendszer megszervezsvel, a kls kivitelez (a SALDO egyik lenyvllalata) munkjnak koordinlsval s ellenrzsvel. Ha lehet, ez mg nagyobb szlhmossg s sarlatnsg volt, mint amit mr korbban tapasztaltam! De Torma Imrt nem lehetett lebeszlni, a cg szervez-igazgatja pedig egy valsgos boszorkny volt; mindent megetetett a vezrigazgatnkkal... A HC vezeti n. „vezeti teamet” alkotva vettek rszt a „szervezsben”, s termszetesen hatalmas ( 250 ezer forintos) prmium volt a szmunkra kitzve. Hatalmas munkt vgeztnk el - teljesen rtelmetlenl. Engem rt a rendkvli megtiszteltets (a minden-oldali bizalom!), hogy „gy intzzem”: munknk ne vesszen krba, Torma fizesse ki a prmiumunkat, mde egyben vilgostsuk is fel, - zavarja el gyorsan „a csalkat” a cgtl. Erfesztseim alapjn msodik clunkat maradktalanul elrtk, az elst azonban csak 50 %-ban sikerlt teljesteni... Zld Jska levakarhatatlan „mozgalmi mnija” volt, hogy mi egytt olyan j kis prtcsoportot kpezhetnnk, amennyiben n visszalpnk a Prtba. Nem lltam ktlnek, mert „ez a leves” immr felmelegthetetlenn vlt. A Prt egybknt is kivonult a munkahelyekrl; megsznt, majd akr a fnix-madr, feltmadt halottaibl, s MSZP nven jjalakult. Mindssze hrom vezet „lpett t”: Torma Imre vezrigazgat, Zld Jzsef gazdasgi-, s Kapcsos Kroly kereskedelmi helyettes...     

12.  Az osztlyharc vge   
Ez amolyan epilgus-szersg lenne; rekviem a szocializmusrt, s fohsz a kapitalizmus globalizcija „ellen”. Noha - mint tudjuk - a trtnelem a liberlis demokrcia vilgraszl nagy gyzelmvel vget rt (Francis Fukuyama); valami jat esetleg mgis csak ki kellene tallni, hogy az let kibrhatbb legyen a Fld nev bolygn!

Vc, 2002. november 4.

                                                            Czike Lszl

 

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!