Orbn Viktor trnfosztsa II.
2005.02.19. 15:53
Czike Lszl
Hny milli magyar miniszterelnke Orbn Viktor?
1996. februr 29-ikn megjelent a Demokratban „Miniszterelnki mozaikkp” cm elemzsem. Igyekeztem meghatrozni a szemlyt - a szemlyisgjegyeket, melyek birtokban 1998-tl ‘valaki’ Magyarorszg miniszterelnke lehet.
Adssg s bvlik „Az adssgcsapdakorszak (1981-tl rkk?) kormnyai rendre mind ugyanazt csinljk: ‘kezelik’ az adssgllomnyt. A helyzet kzben folyamatosan romlik: az letkrlmnyek mr szinte mindenki szmra elviselhetetlenek, mintha csak minden megjulsi vgy s energiatartalk elveszett s elfogyott volna. Magyar-orszgrl pedig ellenttelezs nlkl, parttalanul rad kifel az rtktelenn vlt magyar munka, az export-termkek zne, a tke, a kamatok, a pnz, termszeti ritkasgok, az arany, a kultrlis s szellemi rtkek, az emberek, a szp lnyok: egyszval minden, ami l s mozog, ami mozdthat. Befel pedig nem jn ms, csak a rengeteg import bvli, a hamis szzdollrosok, a npbutt s a csaldot tnkretev liberlis eszmk, az ostoba s primitv reklmok, a kultrlis s m-anyag szemt, krnyezetszennyez technolgik, a karvaly tke, a McDonald’s, a NATO s az IFOR, a rave s a techno, a kbtszerek s a kbts, a multilevel system, a bld mhold-adsok, az ukrn, az orosz, a ki tudja mg milyen maffia. A valdi termeltke, a stratgiai befektetk nem jnnek, mert Magyarorszgon jelenleg csak a rabl tknek, az egy pillanat alatti haszonszerzsnek van eslye s ‘rtelme’. Nemsokra nem marad itt semmi ms, csak a puszta fld.” Mra az anyafldet is eladtk ‘valakik’ - igaz, 7 v haladkkal...
Paktumos rendszervlts „Ami 1988. s 1991. kztt Magyarorszgon lezajlott; - a lnyegt tekintve egy csendes, vrtelen manipullt forradalom volt (v.: MSZMP MSZP-v alakulsa, spontn privatizci, a kztrsasg kikiltsa, MDF-SZDSZ-paktum, a taxisok blokdja, stb.), amelynek megvvsbl ‘az elit’ szndkosan kifelejtette a np-tmegeket, ‘nehogy bajt okozzanak’. Elg volt, ha szavaznak. Ltre is jtt a leg-modernebb lczott diktatra: a pnz s a mdia diktatrja. A bankok, a sajt, valamint az ltaluk pnzelt s sztrolt elit-politikusok tobzdnak a hatalomban, a vagyonban s a pnzben, mikzben a np mindenbl kirekesztve nyomorog. A restrikci lnyege, hogy a (kis)vllalkozk nem kapnak hitelt, gy rvidesen mr mindenki rabszolgv vlik, aki nem a szk kr elit tagja. Az tlagfogyaszts a fizikai ltminimumra cskken, mint a rabszolgk az kori Rmban.”
Mindez ma fokozottan rvnyes. Ha a ltminimumon tengdk (a kisnyugdjasok, a kistermelk, a minimlbrbl lk s a knyszervllalkozk, a munkanlkliek s nagycsaldosok) ltszmt sszeadjuk: kiderl, hogy a fl orszg egyik naprl a msikra l, nyomorog vagy hezik.
Antall testamentuma „Antall llekben 15 milli magyar miniszterelnke kvnt lenni, s ‘keresztny Magyarorszgot akart, mivel csak annak van jvje’ - politikai rksgt pedig lltlag Orbn Viktorra hagyta. Antall meghalt (...) - a politikai rksg viszont elillant, mint a kmfor. (...) Mestersges aggodalom-kelts, hangzatos blffk, fontoskod-riadt ntmjnezs, nfeledt paternalizls helyett vgre hatrozott koncepcira - s azt megalkot, megvalst miniszterelnkre - lenne szksg, amely s aki segt az egsz orszgnak mindenestl kikecmeregni az adssg-csapdbl, amely s aki egyszer s mindenkorra vget vet az 1980 ta folytatd mlyreplsnek s megmutatja a hihet utat egy valdi s tarts konjunktra korszak fel.” (...) „Prtllstl fggetlenl, milyen is legyen Magyarorszg kvetkez, leend j miniszterelnknek a szemlyisge? (...) Karizmatikus szemlyisgnek kell lennie, aki gondolatmenetvel, pldamutatsval, pozitv kisugrzsval magval kpes ragadni a legszlesebb nptmegeket. Nem lesz knny a becsapott np bizalmt (jra) elnyerni, visszaszerezni. (...) Ha az j miniszterelnk nem ilyen lesz, ne adj’ Isten tl ksn rkezik, gy mg nehezebb idknek nznk elbe, vagyis: trdre, imhoz. J lenne vgre egy olyan csendes, ‘j irnyban manipullt’, eredmnyes ssznpi forradalom, amelyet az egsz nemzet magnak rezhetne - eltte, alatta s utna, vgkifejletben is. J lenne egy nll (a npen kvl senkinek sem elktelezett!), hatrozott, okos s ers miniszterelnk, akinek tiszta, egyenes a tekintete. Ggs vagy sanda tekintetek, krjk - ne jelentkezzenek!”
1996. mjus 2-ikn a Demokratban napvilgot ltott Varga Domokos Gyrgy interjja Orbn Viktorral, a Fidesz elnkvel. A beszlgets tartalmi elemzst elvgezve; egy jabb tanulmnyt ksztettem, amely „Orbn Viktor szupersztr” cmmel 1996. augusztus 8-ikn jelent meg a Demokratban. Ebbl idzek most:
„Homlokzati” demokrcia - maffiagazdasg „A Magyarorszg gazdasgi lett befolysol stratgiai dntsek tekintlyes rsze a hatron kvlre kerlt. A kiszolgltatottsgunk nagyobb a kvnatosnl. Nem mindegy, van-e az orszgnak a haza irnt elktelezett, az orszg gondjait megrt, trz tkeers vllalkozi rtege, amely mozog ugyan a vilgpiacon, de szmra Magyarorszg nem csupn egy telephely, hanem a hazja. Nagyon lnyeges, hogy a Magyarorszg sorst meghatroz tulajdonosok kztt milyen szmban vannak olyan gondolkods tksek, akik ktdnek orszgunkhoz. Egy nemzeti elktelezettsg tulajdonos nem rzi gy jl magt a sajt orszgban, hogy neki jl megy, de az orszgnak egyre rosszabbul. Magyarorszgon nem az a demokrcia van kialakulban, amit Nyugat-Eurpbl ismernk. A homlokzat ugyan demokratikus intzmnyrendszert mutat, mde a homlokzat mgtti let merben klnbzik a nyugat-eurpai demokrcik mkdstl. Ma nagyon komoly krds, hogy egy maffia-gazdasg irnyba mozdulunk-e el, vagy pedig egy nyugat-eurpai, a verseny ldsos hatsait is rvnyest piacgazdasg irnyba. Egyre ersdik a flelmem, hogy a maffiagazdasg fel.
A politiknk a nagytke rabja Magyarorszgon a polgri kzprteg ertlen, a mostani kormnypolitika pedig tovbbi gyengtst tzte ki clul. A mai magyar politika nem a kzprteg vdelmt szolglja a mindenkori nagytke terjeszkedsvel szemben, hanem a magyar politikt egyre erteljesebben kebelezi be a nagytke. Ha megnzzk, hogy Magyarorszg a sajt piacnak vdelme rdekben, a sajt nemzeti gazdasgi rdekeinek vdelmben milyen lpseket tesz, s sszevetjk a nyugati llamok lpseivel, akkor Magyarorszg nemhogy nem nacionalista, hanem nmagt egyenesen kiszolgltat orszg kpt mutatja. Egyetlen, az eurpai integrcival foglalkoz tancskozson sem trtnik ms, mint hogy a rsztvevk az nis egyttmkds keretn bell klnbz retorikkkal, de sajt nemzeti rdekeiket kpviselik.
A mrleg elkesert: alacsony letminsg A vilggazdasgba ktfle mdon lehet integrldni. Az egyik, hogy megprbljuk megrizni magunkbl azt, ami bennnket utnozhatatlann tesz, teht nemzeti karaktert ad neknk. Mikzben elfogadjuk a gazdasgi parancsot, hogy integrldni s egyttmkdni kell, keressk annak az tjt-mdjt, hogy kzssgeinket, rtkeinket, kultrnkat megrizzk s gazdasgi rdekeinket rvnyestsk. Aztn van egy msik megkzelts is, amely szerint ennek nincs jelentsge - integrldni kell, aztn lesz, ami lesz. Ha a rendszervltsunknak nem a politikai intzmnyi, hanem az emberi dimenzijt nzzk, akkor a mrleg rendkvl elkesert. Az igazi nagy baj teht nem felttlenl a makrogazdasgi mutatkban lt testet, hanem az emberi let alacsony minsgben.
Fogy npessg, gyengl csald Drmai mdon romlanak a npegszsggyi s hallozsi adataink, st, ezzel sszefggsben egyre slyosbodik a npessgfogys rgi problmja. rdekes mdon ennek megoldsra a miniszterelnk rnak mg egy tletre sem futotta. Ez a gazdasgpolitika egyre kiszolgltatottabb teszi a magyar nemzet- gazdasgot a klvilgnak. Az olyan hagyomnyos kzssgeket, mint a csald - legyengti, sztveri. Hajlok arra az lltsra, hogy az SZDSZ s rszben az MSZP bizonyos vezetrtegnek a fejben olyan trsadalomkp l, amelyben a hagyomnyos kzssgeknek nincs szerepk. St, teherttelt jelentenek. Szmukra egy modern trsadalom a hagyomnyos kzssgeitl megfosztott trsadalmat is jelenti, s ezt kvnatosnak, vagy legalbb elfogadhatnak tartjk. Egy ilyen trsadalmat knnyebb manipullni, knnyebb uralni. Az ember felteheti a krdst, vajon az SZDSZ-ben s az MSZP-ben ugyanolyan fontosnak tartjk-e a hagyomnyos kzssgeket - felekezeteket, csaldot, nemzetet -, mint amilyen fontos szerepet mi tulajdontunk ezeknek egy jvendbeli Magyarorszg vzijban? Az a vlasz kvetkeztethet ki, hogy nem.
Csaldok nlkli trsadalom? Az SZDSZ s az MSZP kztti gazdasgpolitikai vitkban nem trsadalompolitikai krdsek jtszanak szerepet, mint pldul a magyar csaldok jvje. Olyan veszlyeztetett kzssgben, mint a magyarsg, a gazdasgpolitikban rvnyesteni kellene a demogrfiai megfontolsokat. A kt kormnyz prt kztt ezzel szemben nem trsadalompolitikai vagy ezzel sszefgg gazdasgpolitikai vitk, hanem leginkbb rdekcsoportok kztti pozciharcok folynak. A mai kormny politikjnak nincsen szellemi tartalma, kvetkezskppen jvkpe sem. Nem egyszeren hinyzik, de bszkk is arra, hogy nincs. A politika nem ms, mint egy meghatrozott kzssg, ez esetben a magyarsg rdekben s megbzsbl vgzett kzszolglat. Mrpedig, hogy ez a np honnan jn, hol tart s merre megy, fontos krdsek. Szerintem nem lenne szabad gy kormnyozni, hogy a kormnyzk nem tudjk megmondani, mi az a szellemi tartalom, aminek jegyben kormnyoznak, s mi az a jv, amely fel irnytani szeretnk az orszg hajjt.” Orbn Viktor ht-s fl vvel ezeltti szavai idtllak. A kormny levltsra egyedl a Fidesz Polgri Szvetsg kpes vagy eslyes. Orbn nem mindenben tkletes, azonban az egyetlen lehetsges. 1998 s 2002 kztt Orbn Viktor s a Fidesz volt kormnyon; de tvolrl sem valsult meg minden, amit Magyarorszg npe tlk elvrt volna. Ugyanakkor elvitathatatlan, hogy a Medgyessy-kormny most szemmel lthatan egy mg mlyebb gdrbe kormnyozza az orszgot, mint tette Orbnk eltt Horn Gyula kormnya. Mind a gazdasgunk, mind a demokrcia zuhanreplsben van. Knny lehet majd vlasztsokat nyerni, de nehezebb lesz a gdr fenekrl kimszni...
Volt egy harmadik rsom is, amelyet ‘persze’ nem adtak ki, csak felhasznltak. A tanulmnyt 1996. augusztus 18-ikn rtam, „A Torgynok fejedelme” cmmel:
Kisgazdk nlkl nem megy...! „Nem vletlen, hogy nem a Fidesz vlasztsi gyzelmt ‘jsoltam’ meg, hanem Orbn Viktor egyezmnyes miniszterelnk-jelltsgt. Orbn ma mr kialakult, szilrd-homogn szemlyisg, progresszv politikai er, - a Fidesz viszont hozz kpest fziskssben van, s ma mg identits-zavarokban is szenved. Elismerem, valban furcsa politolgiai jvendls: egy egyezmnyes Orbn Viktor s a Kis-gazdaprt lehet egytt befut - Torgyn Jzsef s a Fidesz viszont nem!” Egytt futottak be 1998-ban; - mindenki, s egyms nagy meglepetsre. Azutn a ciklus vgre ‘felbomlott’ a koalci, megmutatva, hogy a Fidesz s a Torgyn vezette Kisgazdaprt egymssal sszefrhetetlen. Ma mr nincs FKgP - a maradka mr a Fidesz rsze -, de jonnan alakult egy jobboldali politikai mozgalom, a Jobbik Magyarorszgrt Prt, amelyik ppgy akknt szeretne a Fidesz vlasztsi, majd koalcis partnere lenni, hogy elbb mg ‘megmretkezik’, vagyis ellenttelezi magt vele szemben - addig fesztve a jelkpes hrt, ameddig csak lehet...
Jobbik fiatalok s blcs, reg tancsadk A Szvetsg kzleti ktheti lap 2003. oktber 31-iki szmban Varga Gabriella sszefoglalja a visegrdi disputn (oktber 19.) elhangzott beszdeket, amelyek lnyege, hogy: „A jobboldali radikalizmus fkje a Fidesz.” Rozgics Mria, a Magyar Vilg fszerkesztje felszltotta a Fideszt, hogy adja t a helyt hiteles embereknek! Sz szerint a kvetkezket mondtk: „Orbn Viktor kezd olyann vlni, mint aki nem is tudja, hogy a hatalom visszaszerzsn tl vajon mit is akar mg? j csapat kell, feddhetetlen, tmadhatatlan mlt, tiszta tekintet.” Majd Gyurkovics Tibor: „Orbn Viktor nem jelentktelen figurja a magyar politikai letnek. gyelni kell arra, hogy az vezet szerepe ne srljn a klnbz csatrozsok folytn. A politikai mozgalmaknak arra kell irnyulniuk, hogy Orbn Viktor olyan fggetlen politikai vezet szerepbe kerlhessen, kit a teljes jobboldal tmogatni tud, anlkl, hogy ebben a langyos Fideszben felolvadna. Felttlen szksgesnek gondolom a Kisgazdaprt olyan szellemi jjlesztst, amely a jobboldal mellett ll. (...) Olyan Fideszre van szksgnk, amely le-szmol a sajt, bizonyos bels ellentteivel s liberlis sgival, akik rvn el-vesztette a vlasztst. S szksg van a most szervezd j erre (ti. a Jobbikra), fiatalemberekre, az regek hts udvarbeli nagy blcs tancsai mellett.”
Vagyis ht: nincs j a Nap alatt! Tiszta tekintet, szleskr jobboldali sszefogs, httr-blcsek tancsaival = gyzelem! A megjul (radikalizld) Fidesz - ami teljesen valszntlen! -, vagy radiklis jobboldali egysgfront; s az egyezmnyes miniszterelnk-jellt Orbn lesz-lehet, amennyiben is gy gondolja... A Fidesz ‘megjavul’ - liberlisbl tmegy radiklisba -, vagy a htsudvari blcs regek nagy tancsai mellett megtrtnik Orbn Viktor fidesztelentse... Vagy a trnfosztsa.
Vc, 2004. mjus 15.
Czike Lszl
|