Bingeni Szent Hildegrd
2005.02.19. 17:06
Czike Lszl Bingeni Szent Hildegrd Szent Hildegrd ltomstrilgijnak els ktetben, a Liber Scivias-ban vilgias kifejezsekkel ez ll: „Vaginjban szrny s koromfekete, izz tekintet fej jelent meg, flei akr a szamri, orrlyukai s szja akr az oroszlni... A fejhez csatlakozott valami, ami nagy raks ganjhoz hasonltott. Aztn felemelkedett a hegy tetejre, s megprblt felszllni az g magasba. Hirtelen mennydrgs hallatszott s egy hatalmas er akkort tasztott a fejen, hogy lebukott a hegyrl, s egyszersmind a prjt is kiadta.” Az idzett szvegrsz az Antikrisztusnak, ‘a Stn fattynak’ a szletst; majd rvid tndklsi ksrlett s gyors bukst rja le, tmr klti kpek formjban, igen szemlletesen. De ki is volt a szent, aki ezeket a ‘mig rvnyes’, jvendmond sorokat lerta? Az egyhztrtnet viharosan mozgalmas korszaka volt a XII. szzad: ppen meg-kezddtek a keresztes hbork, - a ppa s csszr kztt viszly dlt. Eurpt egyhzpolitikai ellenttek osztottk meg s egy ellenppa fellpsvel a ppasgon bell is megoszls tmadt.
Bingeni Szent Hildegrd 1098 nyarn ltta meg a napvilgot a Rajna vidki Bermersheim-csaldban, melynek neve mg ma is l Bermersheim falu nevben. Ismertt a Bingen vrosrl kapott nevn vlt. E vros kzelben vtizedeken t a rupertsbergi bencs apcakolostor aptnje volt.
Szent Hildegrd a kzpkor nagy ni szentjei kz tartozik. Clairvaux-i Szent Bernt mellett is a szzad vilgossga volt, s olyan tisztelet vezte, mely egszen egyedlllv teszi. Zsenilisan tehetsges volt! Az rsai kzl legjelentsebb a ltomsaira pl misztikus trilgija: a rupertsbergi Scivias-kdex, - ‘Az r tjainak ismerete’ s ‘Az isteni mvek’ knyve. A termszettel s gygytssal foglalkoz rsai miatt az els nmet tuds-s orvosnnek is szoktk mondani, de hvjk gy is, hogy ‘a tizenkettedik szzad csodja’. mde Hildegrd valjban inkbb mvsz, mint tuds volt, akit Isten gazdag kpzelettel s mvszi rzkkel ldott meg. Mvszi alkoterejt mg a latin nyelvben is megcsillogtatta. Kltemnyei s dalai a kzpkori irodalom szakrti szerint csak a Sankt Gallen-i Boldog Notker-ihez hasonlthatk. A muzsika is vrben volt. Szp daljtkt, ‘Az ernyek krtnc’-t a nvrek eljtszottk a rupertsbergi kolostorban, illetve Bingenben is.
Ltnoki adottsgai miatt ‘a nmet prftan’ nevet kapta, ami nem annyira a jvendmondst, mint a jelen esemnyek megrtst jelentette. ppen ebbl fakadt a sok fjdalma, vajdsa, mert klnleges ltsa folytn egszen ms tancsokat kellett adnia, mint amilyeneket az emberek vrtak volna tle. nmagrl csak gy nyilatkozott: ”egy nyomorult nszemly”; - „trkeny ember, akiben semmi llandsg nincs, hamu a hamubl s por a porbl”. Csak azt mondta, rta, amit valaki ms oltott belje: „A megnylt gbl lngol fnyessg jtt felm, olyan, mint a villm fnye. thatolt a fejemen s lngba bortotta egsz keblemet s szvemet, de nem getett, csak melegtett, ahogy a napfny melegti a trgyakat. s hirtelen megnylt elttem a zsoltrok s az evangliumok rtelme. Mindezt lttam s hallottam s mgis vonakodtam attl, hogy lerjam mindaddig, amg Isten ostorval beteggyba nem hajtott engem. Akkor aztn ott rni kezdtem, visszatrt az erm s flpltem a betegsgbl.”
Hildegrdot egyre tbben kerestk fl bonyolult, nehz gyekben jtancsrt: papok s pspkk kldttei, vilgi nagysgok kvetei s egyszer emberek. Tbb szz levl maradt rnk, amelyeket Hildegrd a hozz tancsrt fordulknak vagy olyanoknak rt, akiknek Isten ltala zent. Leveleit ppk, hercegek s pspkk olvastk. Tennie kellett, hogy kora legnagyobbjai lelkiismerethez szljon. Egyszer meghvtk Klnbe, ahol szlnia kellett a katarok ellen. Meg is tette, de utna megdbbent vdat emelt a papok ellen: „Istent nem ismertek, embertl nem fltek. Nem olyan prdiktorok vagytok, amilyennek Isten ltni akar benneteket. Rszben lovagok, rszben szolgk vagytok. Gg, dicssg, szrakozs - ezek jegyben telik az letetek. Az Egyhz pillrei kellene legyetek, s (ehelyett) romokban hevertek a fldn.”
1179. szeptember 17-ikn hajnalban kltztt t e vilgbl az rk hazba, hogy a hossz zarndokt fradalmaitl vgre megpihenjen. Emlkezetre mg lljon itt egy kltemnye Babits Mihly fordtsban:
Szent Hildegrd: neke a Szentllekrl
Isten lelknek tze, minden teremtmny letnek lete, szent vagy, ki a formkat lteted!
Szent, ki rral kened a trsek veszlyt s gygytva drzsld a bzs sebeket!
Szentsged szellje, szelelje, szeretet tzelje! zamat a mellekben, des z! ki szveinkbe titatdsz az ernyek j illatval. tiszta forrs, akiben pldlzhat, hogy Isten maga kr gyjti az idegent s megkeresi az elveszettet.
let pncla! egysg zloga minden tagok kztt! tisztessg ve, ldj meg s tgy boldogg! Ers plya, lelki t, ki thatoltl mindenen a magassgban, a fldi vilgban, s minden mlysg szurdokban: mindenkit sszektsz s egybehajtsz.
ltalad felleg rad, leveg rpl, tivdik a k, vizek folykat ntenek s zld pompt izzad a barna fld.
S te neveled a doktorok ernyt, akiket letkben a blcsessg ihlete vidmt.
Dicssg ht neked, ki dicssg hangja s let rme vagy; remny s ers becslet, s fnyessggel fizetsz!
Vc, 2004. mjus 20.
Czike Lszl
|