Leonardo da Vinci
2005.02.19. 17:07
Czike Lszl Leonardo da Vinci letrajza
LEONARDO DA VINCI 1452. prilis 15-ikn (a Kos jegyben) szletett Vinci-ben, - Ser Piero jegyz termszetes fiaknt. A kivteles elme (az egyik lexikon a foglalkozst nemes egyszersggel ‘itliai egyetemes lngsz’-knt hatrozza meg) jkor s j helyre szletett. Anyja egyszer parasztlny volt, akivel a fiatal tekintlyes firenzei jegyz r eltlttt nhny kellemes jszakt, s aztn szlnek engedte. Catarina - keresztnevnl tbbet alig tudunk rla, Leonardo sem emlti 7000 oldalnyi jegyzeteiben - megszlte fit, majd az apa gondjaira bzva eltnt a csecsem letbl. Annyi bizonyos, hogy szp lny lehetett, mivel Leonardo az vek sorn kifejezetten jkp ifjv serdlt. Mivel Ser Piernak, az apnak mg sokig nem szletett jabb gyermeke, Leonardnak j dolga volt az apai hzban.
A gondolkodk - ha mg bizonytalan lptekkel is, s az egyhz hallos tkaitl flve - egyre merszebb elkpzelsekkel lltak el. Leonardo letben a terveibl (fantasztikus tallmnyaibl) egyetlen-egy sem valsulhatott meg; - az emberi tuds nem tudta kvetni t. Az utkor most azzal tiszteleg az emlke eltt, hogy apr modelleken kelti letre tervrajzait.
Leonardo minden krdsre (kihvsra) vlaszolni akart; nem akadt oly problma, melyre ne tallt volna megoldst; - gy aztn festeni mr nem is maradt ideje. Mindssze t m ltezik, amelyrl biztosan llthat, hogy az keze munkja. Nem volt ttlen, vagy lusta ember. St, llandan tprengett valamin, kis jegyzet-fzeteit az vbe dugva hordta, s ha valami az eszbe jutott, brhol is volt, neki-fogott a szmtsoknak, s a tervrajzoknak. Harmincves korig Firenzben lt.
Amikor a San Giovanni-templom sllyedni kezdett, j mdszerrel akarta alapjait stabilizlni. Olyan meggyzen rvelt, hogy a vrosatyk csak miutn elkezdtk a kivitelezst, rtettk meg, hogy kptelensg azokat megvalstani... 1482-ben Milnba utazott; Lodovico Sforznak ajnlotta fel szolglatait. Ekkor fleg trsasgi emberknt ismertk. Blokat szervezett, s lantjtkval kitnen szrakoztatta a vendgeket. Sforza, a Moro meg is lepdtt, s persze nem is igen hitt neki, amikor Leonardo hadmrnkknt mutatkozott be nla.
1502-ben mr a rossz hr Borgik szolglatban talljuk t. Cesare Borgia egsz Itlit meg akarta hdtani, nem hagyta ki Leonardo szlvrost, Firenzt sem. Leonardnak nem voltak skrupulusai; szmra csak kihvsok, krdsek lteztek, amikre vlaszolnia kellett. Pontos katonai trkpet rajzolt a vrosrl, s a Borgit tmogat trk kldttsgnek - akit kt ve mg a pokol fenekre akart kldeni - egy tervet is tadott egy hd vzlatrl, amely az Aranyszarv-bln velne t... Cesare Borgia buksa utn a firenzei kztrsasg hadi szakrtje lett. Akkoriban ppen a repls foglalkoztatta, s ezzel egybknt nem llt egyedl. Az kor irnt csodlatot rz renesznsz kori ember Ikarosz pldjt kvetve akart a magasba szllni. Leonardo ehhez tanulmnyozta a madarak replst, s anatmijukat. Nha festett is, de gy rezte, festeni is csak akkor tud, ha tanulmnyozhatja az emberi testet. Akkoriban az orvosok sem boncolhattak, mert az emberi test az Egyhz szemben szent volt, s aki hozzrt, olyan bnt kvetett el, amirt az letvel fizetett. Leonardo - taln elsknt az emberisg trtnetben - titokban mgis boncolt, s nem is egyszer, hanem harmincszor! Pontos anatmiai rajzokat ksztett, s elsknt fedezte fel s rta le az relmeszesedst. Lerajzolta azt is, hogyan helyezkedik el az embri az anya testben. (Zelnik Jzsef: TESTAMEN Leonardo evangliuma knyve bortjnak elejn a fnyl, csontszer kr alak metszet (grafika) mintegy emblmaknt, az anyamhben elhelyezked magzatot brzolja, amely Leonardo grafikja.)
Jegyzeteit nehz elolvasni, mert gyakran titkosrst hasznlt vagy egyszeren bal-kzzel, tkrrssal rt. Csaldja nem volt. A nk nem rdekeltk, taln a frfiak sem. (Habr fiatalon perbe fogtk Firenzben, hogy bartjval folytatott meg nem engedett viszonyt; - a vdakat tagadta, azokat nem is tudtk bizonytani.) Fest mhelyben mindig sok tantvny vette krl, de bartai nem voltak. Az letbl is magnyosan tvozott, 1519-ben, 67 ves korban. Feljegyeztk rla, mint kln furcsasgot, hogy mr az tvenes veiben aggastynnak ltszott. Szelleme viszont az utols pillanatig nem pihent. Leonardo egyedlll jelensge a trtnelemnek: szabad ember volt, akinek a gondolatait semmi sem kttte meg.
Taln kevesen tudjk, hogy Leonardo da Vinci szabadkmves volt, mghozz a ppa ltal 1314-ben vgleg feloszlatott templomos lovagrend legtitkosabb httr-rendjnek, a Priory of Sion-nak (ez nem azonos az ‘elhreslt’ Cion Blcsei-vel!) a szmszerint tizenkettedik nagymestere; olyan elkel nvsor tagjaknt, melyben a renesznsz tudomny s mvszet legkivlbb elmi szerepelnek, vagy mint pl.: Isaac Newton, Victor Hugo, Claude Debussy, a rend ksbbi nagymesterei.
Vc, 2004. mjus 20.
Czike Lszl
|