Clairvauxi Szent Bernt
2005.02.19. 17:09
Czike Lszl Clairvauxi Szent Bernt
Az egsz kzel-keleti trsg forrongott. Az els keresztes hbor lovagjai 1099-ben Gottfried de Bouillon vezetsvel elfoglaltk Jeruzslem szent vrost a muzulmnoktl s keresztny kirlysgot hoztak ltre. gy trtnt, hogy a kilenc lovag krelemmel fordult Le Bourg-i II. Balduin jeruzslemi kirlyhoz azrt, hogy katonai rendet alapthassanak, valamint, hogy megszllhassanak a kirlyi palota keleti szrnyban. A palota szomszdos a Salamon kirly temploma helyn plt, nem sokkal azeltt elfoglalt Al-Aksza mecsettel. Balduin kirly beleegyezett, st kisebb illetmnyt is fizetett nekik...
A keresztes lovagokat Hugh de Payens s Andre de Montbard (Clairvauxi Bernt nagybtyja) vezette. Montbard is Champagne grfjnak hbrese volt. Az eredeti lovagok kzl legalbb kett, Rosal s Gondemare, ciszterci szerzetes volt mr a jeruzslemi utat megelzen is. Valjban a trsasg valamennyi tagjt csaldi s politikai szlak fztk a ciszterci szerzetesrendhez s a flamand kirlyi csaldhoz. Irnikus mdon ksbb maga Champagne grf is csatlakozott a templomosokhoz, s ily mdon a sajt hbresnek alattvaljv vlt. Ennek magyarzata, hogy a templomosok hsgeskjket nem a kirlynak vagy nagymesterknek tettk, ha-nem vallsi jtevjknek, Ciszterci Bernt clairvauxi aptnak, aki e magas rangra emelkedse utn is tmogatta a csoportot (1174-ben avattk szentt.)
1128. janur 31-ikn Payens nagymester s Montbard a Prizstl kb. szztz kil-mterre dlkeletre fekv Troyes-ba (Trja) utazott, hogy egy kln ezrt ssze-hvott zsinat eltt krje a templomos rend hivatalos egyhzi elismerst. A troyesi zsinat katolikus rsekekbl, pspkkbl s aptokbl llt, s kztk volt Szent Bernt, Montbard unokaccse, aki addigra mr a jelents ciszterci rend feje lett. Balduin kirly jvhagysval a troyesi zsinat hivatalos katonai s vallsos rendnek nyilvntotta a templomosokat. Ennek alapjn II. Honorius ppa jv is hagyta a templomosok Szablyzatt, ami mr hivatalosan szentestette a rendnek jr juttatsokat. A Szablyzatot Szent Bernt ksztette a ciszterci rend fel-ptsnek mintjra. A rend felptsben a szabadkmvessg elfutra volt. Minden helyi szervezet neve ‘templom’ volt (a fednevek szabadkmves sz-trban: ‘templomot pteni’ ma is annyit jelent, mint: ‘egy j helyi szervezetet, j pholyt fellltani’), uralkod fparancsnoka a rend nagymesternek tartozott beszmolni, s neki is fogadott engedelmessget. Ngyfle rang ltezett: lovag, rmester, kpln, szolga. Payensnek s Montbardnak semmijk sem volt, amikor nyugatnak indultak, mgis ppai dntssel, pnzzel, rtkes trgyakkal s fld-vagyonnal trtek haza. Nem kevesebb, mint 300 nemesember kvette Payens-t, mint egy jelents rend nagymestert... A templomosokat Troyes-ban eredmnyesen tmogat Szent Bernt s ciszterci rendje szintn gyarapodott. A ciszterciek a templomosok megjelensig fizets-kptelenek voltak, azutn hirtelen s gyors nvekedst mutattak. Pr ven bell fl tucat aptsg plt fel; 1153-ra tbb mint 300 volt bellk, melyek kzl 69-et maga Szent Bernt alaptott. Ez a nem mindennapi nvekeds a templomos rend felvirgzsval prhuzamosan trtnt...
1139-ben II. Ince ppa - Szent Bernt prtfogoltja - kihirdette, hogy attl kezdve a templomosok a ppn kvl semmilyen hatalomnak nem felelnek. Az engedly mentessget jelentett az adfizetsi ktelezettsg all, s ez jelentsen megnvelte a rend vagyont. A ppa szokatlan mdon templomptsi joggal is felruhzta ket.
Clairvauxi Szent Bernt npszerst iratot ksztett ‘Az j lovagsg dicsrete’ cmmel, amelyben a templomosokat, mint a keresztny lovagi idelt magasztalja: „A vilg tele van lovagokkal s szerzetesekkel, de ami eddig soha nem volt, most megszletett: a kt llapot egybekapcsolsa... gy alakult ki a keresztny lovagi tants trvnyknyve, amely egy fegyveres er a gyengk, az rvk, az zvegyek s a szent Egyhz jogainak vdelmre.”
Tmadt egy mozgalom, melynek tagjai tisztknak, kataroknak neveztk magukat. Ezek apostoli szegnysget, szigor vezeklst hirdettek s elvetettk a felszentelt papsgot, a hierarchit s a szentsgeket. Bernt ellenk prdiklva bejrta egsz Dl-Franciaorszgot. Sokakat megtrtett, mde vgs megoldst sem tallt.
Majd III. Jen ppa egy j feladattal bzta meg: meg kellett hirdetnie a keresztes hbort. Bernt gyjt hats beszdeivel sokakat megnyert az eszmnek, hogy elindulnak a Szentfld visszaszerzsre. Ugyanakkor szembeszllt Radulffal, aki br szintn ciszterci szerzetes volt, de Eurpa-szerte a zsidk ldzsre lztott. Bernt gy rt ellene: „A zsidkat nem kell ldzni, mg csak kiutastani sem. Rnk a pognyok (az arabok) tmadtak erszakkal, s ezrt kell ervel vissza-vernnk a tmadsukat.” (Tagadhatatlan, hogy a Bernt prdikcii a keresztes hadjratra, illetve a Krisztus kvetsnek feltntetett fegyveres harc kztt mly, thidalhatatlan szakadk ttong. Azonban Bernt gy szlt a vilgi rendek lelki-ismerethez is: „Ti, mai lovagok igazolhatatlan tvedsekben vagytok, s a kegyetlensgetek trhetetlen! Nagy kltsggel s fradsggal hborztok, - s bnnel s halllal fizettek rte. De hboritoknak csak a fktelen gyllet, a dicssg utni vgy s a kincsek utni svrgs az oka. Ilyen indokok alapjn nem lhetitek meg nyugodt lelkiismerettel a felebartot!”)
Bernt azonban nemcsak kifel harcolt a keresztny hitrt, de akkor is, amikor az Egyhzon bell fenyegette veszly a hit tisztasgt. Jllehet, voltak olyan meg-nyilatkozsai, amelyekkel szemben felhozhat a tudomnyellenessg vdja, - m tagadhatatlan: jbartsgban llt kornak jelents tudsaival. Clairvaux-ban nagy knyvtrat rendezett be, mveldsre biztatta a tehetsges fiatalokat; st, egyes rsai az jonnan kialakul teolgiai iskola tanknyveknt szerepeltek. A vitk s harcok kzepette Bernt a szve mlyn visszavgyott a kolostor magnyba, a szemllds csendjbe. ‘A llek felemelkedse’ rstl kezdve a kzel 20 ven t ksztett ‘Homlik az nekek nekrl’ cm mvig - jmborsga folyamatosan a Szentrs s az egyhzatyk rsaibl tpllkozott.
A jmborsgi formknl - amelyek a hagyomnyban ltek s Krisztus szemlyre koncentrltak - Bernt sokkal tbbre rtkeli s jobban szorgalmazza a Krisztus embersge irnti benssges, rzelmi tlts tiszteletet: „Akr beszlsz, akr rsz; nem zlik nekem a sz, ha Jzus neve nem hangzik fel kzben.” De ez a Krisztus embersge irnti benssges szeretet nla nem ncl, - csak arra szolgl, hogy a szv rzlett a szellemi szeretet, az agap magassgaiba emelje. S ennek a szeretetnek a clja, hogy a llek egyesljn az Igvel.
Berntot mr az letben is szentknt tiszteltk. III. Sndor ppa 1174-ben avatta szentt, VIII. Pius ppa pedig 1830-ban az egyhzdoktorok sorba iktatta. Az nnept a XIII. szzadban vettk fel a rmai naptrba, augusztus 20-ra. A magyar naptrban Szent Istvn ‘miatt’ augusztus 19-n nnepeljk.
Vc, 2004. mjus 20., - Bernt napjn
Jim Marrs ‘A titkos uralom’ cm knyvben rtak nyomn:
Czike Lszl
|