A szeretet vilgegyetemessge
2005.02.19. 17:26
Czike Lszl
A szeretet (vilg)egyetemessge
Pierre Teilhard de Chardin jezsuita atya az let (vele a teljes evolci) lnyegt az anyagba rejtett isteni radilis energia, a zsenilis teremts (mely, mint grandizus terv a szksgszer s rkld vletlenekre pl!) automatikus beteljesedseknt fogja fel s rtelmezi, amelynek a hajtereje, a motorja egy a rendszeren kvlrl rkez (azt kvlrl besugrz) energia, az isteni szeretet. Mindezekrl gy r, klnbz mveiben:
Krisztus valsga „Igen, Istenem, hiszek: s azrt hiszek mg boldogabban, mert nem megnyugtatsomrl, hanem a beteljeslsemrl van sz. (...) Krisztus fel igyekszik minden ltez. mde minden ltez egyttal az egsz Kozmosz rszkzpontja is, melynek szvtnekbl tpllkozik, mikzben az egyedre pl. Ebben az sszetartozsgban, melybl nem marad ki semmi, megrendl az egsz Termszet a megszentelt ostya sugrzstl. Egyetlen atom, brmily parnyi vagy rtalmas legyen, nem maradhat ki Jzus beteljeslsben val rszvtelbl; akr hzdozik tle, akr reagl r. Mert valami minden rszbl, minden mozgsbl szerepel Jzus Krisztus teljes Valsgban. Recseg-ropog a Vilgegyetem - amilyen mrtkben megszletik s n Krisztus Valsga, olyan mrtkben hasad meg minden atomjban a vilg. Az annyira htott Megtestesls ppoly flelmetes folyamat, mint a Teremts, amelyet megvlt, s amelyen uralkodik; - Vrrel trtnik. (...) let s Hall, egysg s sokflesg, elemi rsz s teljessg, brs s keress, lt s jv... me, a Vilg s Krisztus Beteljesedse. Csak a bn van belle kizrva. De miutn az elkrhozott sem semmisl meg, ki tudja, milyen titokzatos kiegsztse Krisztus Testnek a halhatatlan Selejt? (...) A kenyrben, melybe beleoltottad minden fejlds csrjt, felismerem a jv elvt s titkt, melyet tartogatsz szmomra. (...) Aki a Fldet megnvel erkbe rejtezett Jzust szenvedlyesen szereti, azt a Fld anyai gyngdsggel ris karjba veszi; megmutatja neki Isten arct. (...)” Most mg konkrtebben a szeretetrl, gy r:
A szeretet elpazarlsa „... A Szeretet a legegyetemesebb, leghatalmasabb s leg-titokzatosabb kozmikus er. (...) A szeretetet ltszlag mellzik a tudomnyban, zleti letben, a kzssgekben, - noha titokban mindentt ott van. Noha vgtelen, minden-tt jelenval s mindig fggetlen; gy tnik, remnytelenl felhagytunk azzal, hogy megrtsk s kihasznljuk ezt a zaboltlan ert. Szabadjra engedjk mindentt (rezzk is) civilizcinkban, csupn azt vrjuk tle, szrakoztasson vagy legfeljebb ne rtson... Lehetsges-e valban, hogy az Emberisg fennmaradjon s nvekedjk; - anlkl, hogy szintn feltenn magnak a krdst, mi igazsgot s energit pazarol el a szeretet kimondhatatlan erejben? (...)
A vilgegyetem centruma A szeretet nem egyb-e lnyegileg, mint a Vilgegyetem ki-alakulban lv Centrumnak a vonzsa, a tudattal br elemekre? Nem a Nagy Egyesls hv szava-e, melynek a megvalstsa a Termszet egyetlen folyamatban lv gye? ... E fltevssel, hogy a Szeretet (a pszicholgiai kutatsok eredmnyei szerint is) eredend s egyetemes lelki energia, nem tisztzdik-e minden krlttnk, s az rtelmnk eltt s cselekedeteinkben? - Kutathatjuk azt, hogy megalkossuk a Vilg trtnett valahogy klsleg, megfigyelve, hogyan mennek vgbe az atomok, molekulk s sejtek kombincii. De ennl mg eredmnyesebben is vgezhetjk ezt a munkt bellrl nzve, nyomon kvetve a fokrl fokra beteljesedett folyamatokat, a spontn tudat ltal egymsutn tlpett szakaszokat. Hogy azonban a legkifejezbben s a legmlyebben igaz mdon trjuk fel az egyetemes fejlds trtnett, fel kell vzolnunk a Szeretet fejldst. Primitv formjban, az pp’ csak individualizlt letben, a Szeretetet mg alig lehet megklnbztetni a molekulris ertl: azt lehetne hinni, csak kmiai folyamat, protoplazma-reakci. Aztn lassan-lassan kibontakozik, de mg sokig nem tbb az egyszer szaporodsi funkcinl.
Az emberi vonzs Csupn az Emberrvls nyilvntja ki vgre kizrlag az erejnek titkt s sokfle rtelmt. A ‘hominizlt’ Szeretet klnbzik minden ms szeretettl, mert forr s that fnynek sklja csodlatosan feldsult. Mr nem csupn a fizikai megtermkenytst clz kizrlagos, idszaki vonzs; inkbb a szellemi, mint a testi rintkezs korltlan s szntelen lehetsge: a llek finom rnyalataiban meg-szmllhatatlan rzkeny csp keresi egymst; rzkeny s egymst klcsnsen nemest vonzs, melyben a faj-fenntarts gondja fokozatosan eltnik, sokkal hatalmasabb mmorban, hogy ketten egytt beteljestsk a Vilgot. - A nn keresztl valjban a Vilgegyetem tart az Ember fel. A krds csupn az (s ez ltfontossg a Fld szmra...), hogy felismerjk egymst. Ha az Ember nem ismeri fel a szeretetnek valdi termszett, igazi trgyt, az jv-tehetetlen s mly zavart okoz. Elkeseredsben, hogy a Mindensgnek szl szenvedlyt tlsgosan kis gyekre pazarolja; szmszerleg s tnylegesen megsokszorozza tapasztalatait, - alapvet egyenslytalansga tovbb n.
Az energia szent ednye Hibaval ksrlet mind - annak a szemben, aki ltja az ember felbecslhetetlen ‘spiritulis erejnek’ az rtkt -, dbbenetes pazarls. De hagyjunk fel az rzelmeskedssel s a megbotrnkozssal. Nzzk a biolgus vagy a mrnk szemvel jzanul nagyvrosaink izz lgkrt estnknt. Ott - egybknt mindentt - a Fld llandan pazarolja leg-csodlatosabb energijt. A Fld ‘szabadon’ lngol. Mit gondolunk, vajon mennyi energia vsz krba, egyetlen j alatt, a Fld Szellembl? ... Lssa meg az Ember ezzel szemben azt az egyetemes Valsgot, mely szellemileg t-st a testen. Akkor majd szreveszi, mirt lt vele vissza s rontotta meg azt a kpessgt, hogy szeressen. A N a frfi szmra egyet jelent a Vilg vonzerejvel s annak mintegy jelkpe. A Vilgot csak gy tudja birtokba venni, ha hozzn a Vilghoz. S miutn a Vilg mind nagyobb, s befejezetlenl ll elttnk (!!), - az Ember szerelmrt egy-rszt a Vilgegyetem korltlan meghdtsrt, msrszt sajt beteljeslsrt kzd. Ilyen rtelemben a Frfi csak a beteljesedett egyetemes Egyeslsben rheti el a Nt. - A Szeretet az energia szent ednye; - mintegy a szellemi fejlds vrkeringse: me, itt nyilvnul meg elssorban a Fld rtelme.” (Az idzet ‘A Fld Szelleme’ cm mbl val.)
A szexualits s a szeretet „Hogy a szexualitsnak kezdetben nem volt ms funkcija, mint a fajfenntarts - mindaddig, mg meg nem szletett az Emberben a szemlyisg -; nem ktsges. (...) A frfi s a n a gyermekrt van - mg mindig s mg sokig, ameddig a fldi let el nem ri teljes rettsgt. De azon tl egyre inkbb van a frfi s a n egymsrt, mindrkre. (...) Ha a frfi s a n fleg a gyermekrt volnnak, akkor a szeretet szerepnek, erejnek olyan mrtkben kellene cskkennie, amilyen mrtkben kiteljesl az emberi egynisg, s ahogy a npsrsg klnben is a teljessgi fokhoz kzeledik Fldnkn. Ha azonban a frfi s a n inkbb egymsrt vannak, be kell ltnunk, - minl emberibb vlnak, annl jobban rzik pp ezrt annak szksgessgt, hogy tovbb kzeledjenek egymshoz. (...) Az egynnl a Fejlds nem torpan meg; hanem folytatdik a mind tkletesebb kz-pontosods fel, mikoris az egyeslsben megleli utlagos differenciltsgt. (...) A Vilgegyetem lncszeme az egyn, a gondolkod egyn. (...) Itt jelentkezik teljes egszben a szexualits kozmikus szerepe. (...) A Szeretet, a teremt egyesls ltalnos szablya szerint, a kt egymshoz kzeled lny szellemi differencildsra szolgl. Egyik sem semmistheti meg a msikat, - mg kevsb veszhet el a kett csupn a fizikai birtokls gynyrben, mely a tbbesbe val visszazuhanst s gy a megsemmislsbe val visszatrst jelenten. De ez sehol mshol nem tnik ki olyan vilgosan, mint a Szellem s az Anyag viszonyban.
A szivrvny minden rnyalata A Szeretet vakmer hdts. (...) A Szeretet ellen elkvetett hibk slyossga nem abbl ll, hogy megsrtnk valami-fle szemrmessget vagy nem tudom mifle ernyt. Abbl ll, hogy nemtrdmsgbl vagy gynyrbl elprdljuk a Vilgegyetem megszemlyesedsnek ertartalkait. Ez a pazarls magyarzza meg ‘a tiszttlansg’ zavarait. (...) A Szeretet a msik Vilgmindensg kszbe. (...) Az eddig megismert megnyilvnulsain tl is; - a fny felragyog a szivrvny minden rnyalatban. A sttebb indulatok rnk gyakorolt varzsossga ellenre, a fny kizrlag ‘az ultra’ sznek irnyban terjed. A lthatatlanban s mintegy anyag-talan rgikban (Chardin taln a fnysebessget meghalad szksi sebessg galaxisokon tli dimenzikra gondol?!) vr rnk az egyeslsbe val igazi beavats. Mert a mlysg is, amit az anyagnak tulajdontunk, nem egyb, mint a Szellem cscsairl visszaverd fny. (...) Jelenleg a fajfenntarts szksgletre, fontossgra terjed ki a testek egyeslse.
A magasabbrend egyesls Szellemi jellegt majd a benne szunnyad magasabbrend egyesls adja meg, melyet elbb elkszt. A Szeretet a Nooszfrban egy klnleges ‘halmazllapot-vltozson’ fog keresztlmenni. S ebben az j irnyban trtnik majd meg az Emberisg kollektv belemerlse Istenbe. (...) A Szeretet - ppen gy, amint a gondolat - elemi ervel nvekszik a Nooszfrban. (...) ... Arra a meggyzdsre jutottunk, hogy a Vilg alkotelemei is szemlyesebbekk vlnak bennnk s krlttnk, hogy elrjk az egyesls vgcljt, mely magban vve is szemlyes: ugyanannyira, hogy a Vilg lnyeges energija ebbl az egyest vg-clbl sugrzik ki, de vgl is efel a Vgcl fel hat vissza - energia, amely megmozgatja a kozmikus tmeget, majd kiemelkedik abbl, hogy megalkossa a Nooszfrt. Milyen nevet adhatunk e haternek? Egyetlen nevet: szeretet. (...)
„Szeresstek egymst!” A szeretet nem gy jrja t a Vilgegyetemet, mint a szt-foly olaj, mely frissti a szneket. Nem kti ssze valami-fle kzs ttetszsgben, lmnyeink homlyossgt. Valsgos szintzis ez, mely ott munklkodik valamennyi kpessgnkben. (...) ‘Szeresstek egymst!’ - Ezek a szavak ktezer vvel ezeltt hangzottak el. Ma jbl, mde egsz ms hangsllyal csengenek flnkbe. vszzadokon keresztl gy beszltek neknk a szeretetrl, tovbb a testvrisgrl, mint valami erklcskdex trvnyeirl vagy olyan gyakorlati mdszerrl, mellyel cskkenteni lehet a srldsokat s a fldi let knjait. Mita kinyilatkoztatta magt szellemnknek egyfell a Nooszfra, msfell fenn-maradsnak ltfontossga; - a hang parancsolbb vlt.
A fnysugr, hogy lssunk Nemcsak azt mondja: ‘Szeresstek egymst!’, - hanem mg hozzteszi: ‘Szeresstek egymst, vagy elvesztek!’. (...) El-rkeztnk az emberi fejlds dnt pontjhoz, ahonnan csak a kzs szenvedly, az ‘egyttmkds’ (konspirci) irnyban haladhatunk tovbb. (...) „A szeretet energia; azaz egyik lny vonzdsa a msikhoz. A szeretet a maga biolgiai valsgban nem specilisan sajt tulajdonsga az embernek. ltalnos vonsa az egsz letnek, - s mint ilyen, klnfle vltozatokban s fokozatokban ott szerepel egymsutn a szerves anyag minden formjban. Hozznk kzelll Emlsknl knnyen felismertk klnbz meg-nyilatkozsait: a nemi szenvedlyt, az atyai vagy az anyai sztnt, a trsadalmi sszetartst, stb. Lejjebb s tvolabb az let Fjn, - az analgik nem ilyen tisztk. Majdnem szrevtlenek. De ppen idevg, amit a ‘Dolgok Belsejrl’ mondtam. Ktsgtelen, hogy ha brmilyen cskevnyes llapotban, de mr eredenden is nem ltezne bizonyos egyeslsre irnyul bels hajlam mr a molekulknl, - fizikailag lehetetlen lenne, hogy a szerelem feljebb, a mi szintnkn, emberr vlt llapotunkban, jelentkezzk. Mi-utn bizonyossggal megllapthatjuk ezen a fokon; - fel kell tteleznnk a jelenltt, ha primitv fokban is, minden ltezben. s valban: mindentt ott ltva magunk krl a tudatok nvekv sszeolvadst; szlelhetjk, hogy sehol sem hinyzik. (...) A szerelem eriben a Vilg elklnlt rszei megkeresik egymst, hogy clt rjen a Vilg. (...) A szeretet minden rnyalatval, semmi ms s semmivel sem kevesebb, mint a Vilgegyetem nnn pszichikai Konver-gencijnak tbb-kevsb kzvetlen jelenlte az egynek szvben. me, ha nem tvedek, ez az a fnysugr, amely segthet, hogy vilgosabban lssunk magunk krl. (...)
Isten, az egyetemes szeretet Gyakran azt hittk, hogy kimertettk a Szeretet klnbz, termszetes formit; - a frfinek az asszony, a gyermekei, a bartai s mg bizonyos rtelemben a hazja irnt rzett fogalmakkal. mde errl a listrl ppen a legalapvetbb szenvedly hinyzik: az, ami a magra zrul Vilgegyetem szortsban, egymshoz hajtja a rszeket az Egszben. A kozmikus vonzs, - s ennek kvetkeztben, a kozmikus irny. Az egyetemes szeretet nemcsupn pszicholgiailag lehetsges, hanem ez az egyedli s vgs md, mellyel szerethetnk. Most, hogy ezt megllaptottuk, hogyan is magyarzhat, hogy ltszlag mindig s egyre inkbb csak a nvekv gylletet s tasztst ltjuk magunk krl? Ha bellrl mgis ilyen hatalmas indulat hajt az egyeslsre bennnket; mire vr, hogy cselekedjk? Egsz egyszeren arra, hogy legyzve a ‘szemlytelensg’ megbnt rg-eszmjt; - elfogadjuk valamilyen Szeret s Szeretetre-mlt Lnynek a ltezst, valsgt, flttnk a Vilg cscsn.”
Vlogatta, stilizlta s egybeszerkesztette:
Vc, 2004. augusztus 23. Czike Lszl
|