Rendszervlts s globalizci
2005.02.20. 16:40
Czike Lszl Rendszervlts s globalizci
Hogy 1990-ben ‘felszabadultunk’ a kommunizmus all, s egyidejleg ‘rendszert is vltottunk’, ez egy dolog, - hogy ‘globalizlnak minket’, az pedig egy msik. Nem kellett volna szksgszeren ide jutnunk, ha nincs globalizci. Azonban a vilg gazdasgi, pnzgyi, politikai s kultrlis egysgeslsi folyamatai nlkl sohasem szabadultunk volna fel ‘az effektv kommunista (a szovjet) megszlls’ igja all. gy a globalizci tette lehetv s szksgszerv a magyar rendszer-vltst is. Azt kell tisztn ltni, hogy 1950 ta a trtnelem csak ltszlag mutatta az dz hideghbor kpt kt vilghatalom (USA s SZU) s vilgrendszereik kztt; valjban a mlyben hossz vtizedek ta a gyorsul globalizci, a vilg eggy vlsa (John Lennon: „and the world will be as one”) az uralkod irnyzat s folyamat. Mivel ez megcfolhatatlan tny: csak az krds, hogy mindez vajon spontn trtnik-e vagy ‘tervszeren’?! Ms oldalrl megkzeltve: mikzben mi, itt, Magyarorszgon a kommunizmus szerencstlen ldozatainak hittk magunkat s Sndor Andrs r vci brtnbeli szavaival lve: „Vrtuk, hogy megjjjenek a jenkik a csokoldval!”; odakint a vilg hatalmasat vltozott. Errl csak ‘utaz nagykveteink’: a katonai hrszerzk, Aczl Gyrgy s Soros Gyrgy kineveltjei tudtak, kiket a 80-as vekben (direkt ezzel a cllal) mr srn kiengedtek-kldtek a vasfggny mg, a szp j vilgrendre felkszl reform-kommunistink.
Az szrevtlen egysgesls (s egyesls) a Nyugat s Kelet fokozatos egybe-olvadst, sszefondst eredmnyezte: a kapitalizmus s a ‘szocializmus’ kzti klnbsgek s ellentmondsok sszemosdtak. A kt ‘rendszer’ kztti alapvet ellentmondst Nyugaton a kzponti tervezs hinya, - Keleten pedig a magn-tulajdon (s a pnz) szabadsgnak a hinya jelentette. Miutn f alatt (titkos-szolglataik egyeztetse rvn) mindkt rendszer beltta ‘a msik igazt’ - meg-kezddhetett a relfolyamatok sszehangolsa. Ez a globalizci lnyege! Kelet lemondott ‘a szabadsgjogok’, a tke mozgsnak korltozsrl - Nyugat pedig megvalstotta a magas fok tervszersget. Ezutn egytt hozzlttak, hogy fel-szmoljk a vletlent az egsz vilgon. A koncentrlt vilghatalom legfkppen a spontn meglepetstl, a vletlentl irtzik. A kommunizmusbl ‘kapitalizmus’ - a kapitalizmusbl ‘kommunizmus’ lett... Jl megriztk, s ssze is hzastottk egyms rossz tulajdonsgait. Nyugaton ettl csak egy ‘kicsivel’ lett rosszabb - m nlunk: nagyon. A ‘rendszervlts’ Magyarorszgon 1982-ben, az orszg tervszer eladstsval kezddtt - eleve a ksbbi atlanti globalizci s az nis integrci cljval... De mirt kellett ezt titokban tartani? Mrt kellett a nyilvnossgot, a vitt kizrni? Mirt kellett a nemzetet elrulni, kamatrabszolga-sorba tasztani s kifosztani? Mert itt nem a kellemest ktttk ssze a hasznossal, hanem ezek ellenkezjt...
1. A multinacionlis vilgtrsasgok szupranacionlis vilguralma, - lsd: D. C. Korten idevg alapmvt. Idzem: „Bejegyzett kivltsgok terhe alatt nygnek Britannia s ms eurpai nemzetek npei.” (Thomas Earle pamfletr, 1823.) s: „A mai gazdasgi trsasg mestersges alkots, amely nemcsak tulajdonosait s vezetit, hanem nnn ltt s kivltsgait is vja. Akrhogy is legyen, ezen trsasgoknak tbb trvnyes joguk van, mint az embereknek - s ezen jogaikat a kormny fegyverekkel is szavatolja.” (Richard L. Grossman s Frank T. Adams).
S maga Korten: „Mra a tks trsasgok vltak Fldnk dominns kormnyz intzmnyeiv. Legnagyobbjaik gyakorlatilag minden orszgban jelen vannak, - mretk s hatalmuk a legtbb kormnyn tltesz. Egyre nvekv mrtkben a tks trsasgok, nem pedig az emberek rdekei hatrozzk meg az llamok s nemzetkzi testletek politikjt.” Vass Csaba szociolgus a ‘Vilgossg’ cm folyiratban rta: „Modern rtelemben azokat a szervezeteket szoks gazdasgi szervezeteknek nevezni, amelyek emberi fogyasztsra alkalmass alaktjk t a termszeti javakat, - s ezt azzal a cllal teszik, hogy profitot szerezzenek. E vllalkozsoknak a profitszerzs a clja, s ezt a javak termelsvel rik el. A globalizcis vllalkozsok (rtsd: multik) clja azonban mr nem az, hogy az emberi ignyekre gyrtsanak, s nem is (csak) az, hogy a profitjukat nveljk. A globalizcis vllalkozsok szmra a nvekeds mr nem csupn azrt fontos, hogy a (vilg)gazdasg minl nagyobb szelett mondhassk maguknak. Ezek a vllalkozsok (hatrtalan) nvekedskkel kilpnek a gazdasgbl, s a hatalom birodalmba kerlnek. Mr nem egyszeren trgyi javakat, nem csak gazdasgi profitot, hanem (nemzetkzi, globalizcis) politikai hatalmat, vagyis a nemzeti kormnyok feletti hatalmat termelnek.” Bogr Lszl - aki a kialakul vilgllam kutatsban a ‘90-es vekben egytt dolgozott Vass Csabval (mellesleg 1998-tl 2002-ig az Orbn-kormny miniszterelnki hivatalnak politikai llamtitkra volt) - a minap megjelent „j rendszervltshoz kell bizalmat szerezni” cm rsban ezt mondja: „A tradicionlis szakralitst lerombol western-modernits az els nhny vszzada alatt nemcsak, hogy sikeres nem volt, de kis hjn egsz l-helyt (Eurpt) reprodukcis katasztrfba hajszolta. Ettl csak az vta meg, hogy agresszv expanzionizmusval - kt vszzad alatt - lnyegben brutlisan letarolta valamennyi rajta kvl ltez civilizci lettert, s azta is csak az e terekbl folyamatosan elszvott erforrs segtsgvel kpes fenntartani az egsz vilgra kiterjed s azt elpuszttssal (!) fenyeget ltagresszijt.” (Akit a tma rszletesen rdekel, olvassa el a szerz „Magyarorszg s a globalizci” cm knyvt is.)
2. Az amerikai (FED) s az eurpai jegykibocst bankok (Frankfurt, Basel) ‘bankprs’, hitel s kamatszed ‘vilg’-monopliuma. Legelsknt is idzznk Boros Bla (Sydney) a KAPU-ban megjelent rsbl, amelyben is idz, mg-pedig Abraham Lincolnt, az USA egykori elnkt: „A pnz hatalma bkeidben ragadoz fenevadknt, a hborban sszeeskvst szv bnszvetkezetknt viszonyul a nemzethez, - s a pnzemberek hatalmi krei mindent elkvetnek majd, hogy az emberi elfogultsgot kihasznlva meghosszabbtsk uralmukat, mg vgl a gazdasg nhny kzben sszpontosul, a kztrsasg sszeomlik.”
Ilyen volt a pnz, s ilyenek voltak kizrlagos birtokosai mr szz vvel ezeltt is: „ragadoz fenevadak”, „sszeeskvst szv bnszvetkezet” - vagyis profit-hajhsz tkekoncentrci trben s idben, a vgtelensgig ‘fesztve a hrt’, a j emberek trelmt. Az amerikai dollr (USD) a legelterjedtebb nemzetkzi fizet-eszkz; - a vilgon mindentt lehet vele fizetni, legjabban taln Castro Kubjt kivve mindenhol elfogadjk, korltlan mennyisgben, pedig a 100 dollros a leg-knnyebben hamisthat cmlet. (Hamistjk is nyakl nlkl.) Az n. „vilgpnz” funkcit teht az USA-dollr ltja el, szerte a nagyvilgon. Hogy ezt a kivtelezett szerept betlthesse, szinte korltlan mennyisgben nyomjk, teremtik paprpnz s bankszmlapnz formjban, hiszen nemcsak a belfldi s a vilgpiac vals kereskedelmi szksglett, de a virtulis forgalom, a tzsdei gyletek, a tranz-akcik, vagyis a pnz derivatvinak mozgatshoz, valamint a kiterjedt hitel-nyjtshoz (v.: vilgbanki hitelek!) ‘szksges’, nagyon is vals pnzignyt is ki kell elgtenik; e ‘lthatatlan’ utbbi pedig radsul a tbbszrse a relis s legitim pnzforgalmi szksgletnek. Mindez az vtizedek hossz sorn oda vezetett, hogy az USD korltlan s ellenriz(het)etlen kibocstsa („bank-prs”) rvn az USA egyfell a vilg legeladsodottabb orszgv, msfell pedig a legnagyobb hitelezjv is vlt egyszerre. Hogyan lehetsges ez? Ht gy, hogy az amerikai gazdasg kptelen termelkenysggel fedezni a piacon tl-keresletet gerjeszt dollrfelesleget, amirt gazdasgtalan importra knyszerl, ami fizetsi mrlegt mind negatvabb rontja. A dollr kizrlagos kibocstja, a FED privt tulajdonban van; - a Wall Street tzsdecpi pedig a profit-maximumban, s nem a fizetsi mrleg egyenslyban rdekeltek, ppgy, mint a bdzs deficitjt mg tovbb nvel fegyverkezs, vagyis a haditermels llami felvsrlsa, ami csak a ‘hjk’ profitjt nveli. Ugyanakkor ez a ‘dollrhitelez glem’ a fedezet nlkli rtktelen paprpnzt - a hres bretton-woods-i egyezmny ta mr a dollr sem vlthat t aranyra, ergo fedezetlen pnz! - klcsnzi ki uzsorakamatra, a szintn ‘leny-intzmny’ Vilgbankon keresztl, a szisztematikusan eladstott nemzet-llamoknak s adstja el azok elszegnyedett lakossgt knnytett eljrs rvn, de szintn uzsorakamatra nyjtott ‘lakossgi’ szemlyi hiteleivel. Igen, jl rtjk: az USA ‘hitelnyjt bankjai’ szerte a vilgon olyan pnzhitelek kamatait szedik, amelyek teljessggel fedezetlenek, gy a hitel-kihelyezsnek semmifle kockzata nincsen, a kltsgek pedig nem nnek tl a bankjegy-elllts kltsgein.
A vilg pnzgyi kzpontja teht egy hatalmas ‘dollr-bubork’, ami brmikor kipukkadhat, amitl szinte termszeti kataklizma erejvel robbanhat fel nagyjbl a komplett vilggazdasg...
3. A pnzgyi hazrdjtk mr a politikban is uralkod szerepet jtszik. Idzzk ismt Vass Csabt, aki a tma egyik legavatottabb szakrtje: „... A pnz pnzt csinl. Amint a gazdi rjttek, hogy a pnz nemcsak gazdasgi, hanem politikai rtkmrsre s politikai javak cserjre, bkektsre (korrupci s paktum!) is alkalmas, hamar ltalnostottk e kpessgt, s minden, a megvalsthatsg magnbirodalmba tartoz jszg magnrtknek a mrsre s a cserjre is felhasznltk. (...) Egyetlen problmja volt csupn ennek a sokfunkciss vlt modern pnznek, hogy a klnfle (gazdasgi, politikai, szocilis s kulturlis) pnzek mg korltlanul cserlhetk voltak, s ez brkinek lehetv tette, hogy a pnz szablyoz, azaz hatalmi funkcijt gyakorolja. De a globalizci ezen a nehzsgen is rr lett; a modern alrendszerek kztt tjrst teremt, s azok folyamatait szablyoz pnzt hierarchikusan szthastotta. Ennek eredmnyeknt alakult ki a parapnz, amelynek a gazdasghoz mr semmi kze sincs. Ezzel azonban a pnz nem vesztette el nmagt, st, ekkor lpett igazn elembe.
Levetette gazdasgi lruhjt, s annak mutatja magt, ami. A pnz mr nem a gazdasgi folyamatok kzvettst s szablyozst szolglja, megvlt ezektl a funkciktl, s ‘tiszta hatalompnzz’ lett. A pnzcsinls szenvedlye sem hunyt ki ezzel a vltozssal, st, ekkor lngolt csak fel igazn: ettl kezdve a tbb pnz tbb hatalmat jelentett, s a hatalombl mr semennyi sem elg. A piac csak a globalizciban sznik meg. A globalizcis hatalompnz ugyanis tetszs szerint tvlthat a modern gazdasgi pnzre, m ez fordtva nem mkdik: a nemzeti gazdasgi pnz mr nem vlthat t a hierarchikusan magasabb szinten honos globalizcis hatalompnzre. A vilgpiac csak egy res szlam a globalizci korban. Itt mr olyan hatalom ltrejttt ksrhetjk nyomon, amely nem az egynem javak jraelosztst ragadja maghoz, hanem mlyebb szintre hatol, s ott erszakkal alaktja a maga rdekei szerint a folyamatokat.
Az rtkek meghatrozsra szerez hatalmat, s ha ezeket az rtkeket ssze-hasonlthatatlann teszi, azzal elri cljt: a kifoszts maximalizlst. Ennek megfelelen a globalizciban a piac helyre az rtkmeghatrozson alapul kifoszt hatalom lp. A globalizci szmzte a kltsgkalkulcit s a profit-maximalizlst, velk egytt a gazdasgi racionalitst is, s mindezt a hatalmi racionalitssal helyettestette. A globalizci clja mr nem egyszeren csak a profit-maximalizls, hanem - a kifosztssal - a hatalom maximalizlsa.
A globalizcis vilgtrsadalomban mr nem ltezik gazdlkods. A hatalmi racionalitsnak alvetett kifoszt mechanizmusok ugyanis eltrtik az rtktl a nemzetkzi csert, s a hatalmi racionalitsnak vetik al. Ennek kvetkeztben az alvetett nemzeti trsadalmakban sem klasszikus modern gazdlkods folyik, hanem hatalommaximalizls szempontjai szerint mdostott nemzetkzi csere-rtkeknek akarjk megfeleltetni a nemzeti gazdasgi teljestmnyeket. gy ezen nemzeti trsadalmakban nem a nemzeti jvedelmeket maximalizljk, hanem a hatalmi racionalitsnak engedelmeskednek.
A modern piacgazdasgot legyzte a globalizcis hatalomgazdasg. A globalizcis vilgtrsadalomban mr nem ltezik a sz modern rtelmben vett politika. A globalizcis vilgtrsadalom a nemzetllamok feletti hatalmt olyan intzmnyek rvn gyakorolja, amelyeket a politika-tudomny nem szokott a politikai hatalom krbe sorolni. Ezek az intzmnyek a modern rtelemben vett demokratikus intzmnyektl minden zkben klnbznek. Ez azonban nem vltoztat azon: r tudjk knyszerteni msokra az akaratukat, azaz a modern rtelemben is hatalmi intzmnyek.
Az rtelemalkots az a hatalmi tevkenysg, amely tl van a puszta kzvettsen, tl van az erklcsi ktelezsen is; - ez alkotja a valsgot, amelyben lnk: ha krisztusi szavaink vannak, akkor keresztny vilg, ha pogny szavaink, akkor llam eltti vilg, ha meg materialista szavaink, akkor modern vagy globalizlt birodalmak laki vagyunk.
A globalokrcia felismerte: a hatalmt csak akkor tarthatja meg, ha kiragadja a magnemberek hatalmbl azt, hogy maguk rtelmezhessk a mindennapjaik esemnyeit.
Az rtelmezsi erszak - tiszta szimbolikus erszak. A vilg-televzik, a vilg-filmek, a mega-reklmok - mind az rtelmezsi erszak nem legitim hatalmi intzmnyei - arra szolglnak, hogy megkrdjelezhetetlenl, st, szabadsgunk mindenek feletti bizonytkaknt mindig azt a diktlt valsgot ptsk fel s ptsk jj, amely a szupranacionlis globalokrcia bels harcai mindenkori llsnak vagy pp pillanatnyi szeszlynek felel meg. Ezeknek a hatalmaknak a birtokosait s mvelit senki sem vlasztotta, s bizonyosan llthat: nem is vlasztan meg arra, hogy a sorst eldnt hatrozatokat hozzon. Globalizcis rtelemben attl vltak nem legitimm ezek az erszak-szervezetek, hogy meg-fordtottk a legitimcis viszonyt. Mr nem foglalkoznak sem hihet gretek megfogalmazsval, sem az eltrsek elfogadtatsval. Ehelyett egyfell az gretekhez igaztjk a valsggal ellenttes nyilvnos rtelmi ltet, msfell a vlasztpolgrok szocilis karaktert, azonossgt jra meg jra tptik, hogy a maguk vlemnyeknt valljk a beteljesletlen gretek s a deklarlt rtelmi valsg knyszerazonossgt. A globalizcis nem legitim hatalmaknak llami hatkr jogostvnyokra van szksgk. Ezek nlkl nem rendelkeznnek azzal az ervel, amely felnyitja a nemzeti llamok szuverenits-vd hatalmt - ez a nyitott trsadalom globalizcis jelentse. Ezen nem legitim globalizcis vilg-hatalmak zavartalan mkdsnek a nemzeti szuverenits az egyetlen gtja. A nem legitim globalizcis erszakszervezetek akkor tudjk kifejteni hatsukat, ha ‘konszolidlt’ belpolitikai llapotok vannak egy-egy nemzeti llamon bell. Ehhez pedig arra van szksg, hogy a ltvnyos, minden gretet megcfol kifosztst s azonossg-talaktst a globalizcis vilgtrsadalomnak alvetett nemzeti llamok polgrai nagyobb zavargsok nlkl viseljk el. (V. pl.: Antall Jzsef: ‘Tetszettek volna forradalmat csinlni!’ mondsa ttteles jelentsvel.)
Manapsg a globalizci elborzaszt sajatossgaknt szembe kell nznnk egy, a test elpuszttsnl is borzalmasabb fejlemnnyel. A test elpuszttsa meg-semmistette, nullpontra tasztotta az egyes ember ltt. A globalizci viszont - puha vilghbors rintkezsi mdja, kultrja rvn - mg e ltszlag fell-mlhatatlanul nagy ‘teljestmnyen’ is tltesz, s megvltoztatja azt, amit eddig kultrnak neveztnk: egsz nemzeti trsadalmak, bennk szmtalan ember ltt negatv emberi ltbe fordtja. Ravaszul kifejlesztettk a pusztt rombolsnl ‘kifinomultabb’ mdszereket is: a testet megriztk, st feltplltk, m az egyes szemly emberi azonossgt elpuszttottk. „De szrny sors vrt arra, akit a zsuanzsuanok megtartottak a maguk foglynak, sirit hztak az ldozat fejre, levgtak egy jl megtermett tevt. Frissiben megnyztk, s a legslyosabb, leg-szvsabb rszt, a nyakbrt vlasztottk le rla. Darabokra vgtk, s mg gzlg llapotban rfesztettk a fogoly leborotvlt fejre. Ez volt a siri. Aki ezen a procedrn keresztlment, az vagy nem lte tl a knzst, s meghalt, vagy egsz letre elvesztette az emlkezett - mankurt lett belle. A mankurt nem tudta, ki , milyen trzsbl-nemzetsgbl val, nem tudta a nevt, nem emlkezett a gyerekkorra, az apjra, anyjra: egyszval tbb nem ismerte fel magban az emberi lnyt.”
A globalizci me ‘tkletestette’ a sirit: a puha erszak s a puha erszak-szervezetek rvn fjdalommentesen, vesztesgek nlkl, tmegeken viszi vghez a ‘mankurtostst’. St, olyan mankurtok lgy mechanizmusos tmeggyrtsra rendezkedett be, akiket nemcsak egyszer s egyetlen irnyban romboltak le, ha-nem tetszs szerinti szmban, elre programozottan jra meg jra, j meg j emberi azonossgok ‘beszl szerszmaiv’ lehet tenni. A globalizcit jellemz dekonstrukcis kultrnak ppen ennek az emberi azonossg nlkli, negatv lt massznak a folyamatos, irnytott jraptse a magva. A globalizci nemzetek feletti szervezdsei al-s flrendeltsget teremtettek a globalizcis szupranci s a modern polgri nemzet kztt: a szupranemzet anyanemzete fl kerekedett.”
Vc, 2004. december 29.
Czike Lszl
|