czl
czl
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Knyvek
 
Publicisztikk
 
Versek
 
Rendszervlts
Rendszervlts : A hamis rendszervlts - I. A gazdasg

A hamis rendszervlts - I. A gazdasg

  2005.02.20. 17:23


Czike Lszl

                                     A hamis rendszervlts
                            (tnyek s nyugtalant krdsek)

Magyarorszg mai ‘demokrcia-llapotnak’, politikai s gazdasgi helyzetnek alapvet meghatrozja, hogy az emberek, a np dnt tbbsgnek teljessggel kptelen elkpzelsei, hamis ismeretei vannak az t krnyez vilgrl, legfkpp arrl, hogy mi is trtnt az elmlt 15 v alatt az orszggal, a gazdasggal s vele. Okkal s joggal felttelezhetjk, hogy amennyiben ez a ‘jellemzs’ lnyegben helytll, gy mindez nem lehet vletlen, - valamilyen trsadalmi-politikai ‘erk’ mintegy legfontosabb ‘projektjknek’ tekintik a magyarok s a magyarsg teljes, cltudatos flrevezetst; mint amikor valakinek ‘bektik a szemt’, mieltt meg-erszakoljk, vagy kiraboljk. Bekttt szemmel mg hromszor meg is prgetik a tengelye krl, hogy elszdljn s azt is elfelejtse: eredetileg merre volt szak.

A ksrt mlt
A specilis magyar llek taln legspecifikusabb jellemvonsa a kudarclmny, a frusztrci, a pesszimizmus, az nbizalom hinya, a bizalmatlansg s az ltalnos bizonytalansgrzet. Ezek ellenre e np sajtos jellemzje egyfajta megrgztt naivits is, amely lehetv teszi, hogy jra meg jra be lehessen csapni. Ez a np nmaga cinkos rtatlansga, hiszkenysge rvn maximlisan kiszolgltatott, m mintha csknysen ragaszkodna a tragdihoz, amit a sors legalsbb bugyraibl minduntalan maghoz vonz. Honnan eredhet ez az ‘ldozati brny’ szerepkr?
A trtnelmi mlt legmlyrl...

A trk megszllstl szmtva (1526 utn) a - korbban is trkeny - fggetlen Magyarorszg lnyegben megsznt ltezni. A hrom rszre szakadt orszg soha tbb nem forrott ssze egysges egssz; legalbbis nll, nszervez, minden ms hatalomtl fggetlen egysgknt nem. A trk kizsvel prhuzamosan vlt  fokozatosan osztrk gyarmatt, pontosabban a Nyugat-Rmai Csszrsg, illetve az Osztrk-Magyar Monarchia rszv, a Habsburg-dinasztia uralma alatt. 1848 kudarca megerstette a magyarokban a negatv hitet: az orszg tbb nem lesz fggetlen. 1867., a Kiegyezs elindtott ugyan egyfajta polgrosodst, azonban a haynaui akasztfk rnykban minden maradk nbizalmt elvesztett np nem a maga (f)nemessge, vagy egyb ‘kapitalizld’ rtegei felemelkedse rvn polgrosodott; - klhonbl iderkezett bevndorlk valstottk meg a magyarok helyett. A XIX. szzad vgnek, s a XX. szzad elejnek tipikus magyarorszgi figurja a gentry, a mindent elvesztett kznemes, - amely rteg a polgrosods motorja is lehetett volna, de nem lett. A ‘polgrosodsunk’ teht nem nerbl zajlott le. Ilyen krlmnyek kztt lett Magyarorszg az 1920-as vek vgre a hrommilli koldus orszga...

A zsid szrmazs Sndor Andrs reformtus r, publicista, nekem 1997. III. 12-n rt levelben gy vlekedett a magyar problmrl: „A sztessre hajlamos magyarok nmaguk kzl sohasem tudtak kirlyt vlasztani. Az rpd-hz mg az llami lt elttrl eredt. Kihalt, - aztn mr Npolyba mentek kirlyrt. Aztn Luxemburgba ... Akkor vlasztottak egy erdlyi populistt, azt is meg-bntk, rgtn mentek Lengyelorszgba kirlyrt, aztn Bcsbe (mert Zpolya nevetsges volt). Avval be is vsroltunk, a Habsburgokra rment az orszg. (Eurpa lzeng ritterrl, Otto von Habsburgrl mindig a Dek Ferenc be-kpse jut az eszembe: „Akinek a szl leftta a kalapjt, az nem tud olyan mltsgosan futni utna, hogy nevetsgess ne vljk.”) Az az Isten klns kegyelme, hogy 1989-ben Soros (napjainkban Mdl Ferenc kztrsasgi elnk ppen kitntette t: a magyar rendszervltsrt nyjtott pozitv tevkenysgrt) annyira nagyvonal nem volt, hogy hazateleplt volna (nem adva fl newyorki lakst sem), llamfv vlasztatvn magt (egy prezidencilis rendszerben, persze): ide a rozsds bkt, hogy a magyarok lelkesen megvlasztottk volna, akr zonpajzsra is emelvn. F, hogy nem hazulrl val s nem kell meg-pukkadni az irigysgtl: mrt , mrt nem n. Az a baj, hogy ezt mr a Moszad is tudja. gy jtszik velnk a Moszad, mint most itt az elszobban Picur, j reg Mirci komm fia, a rzsaszn gumigolyval. Beleszmtja a Vilgbankot is, - annl is inkbb, mert ott is van 'kc'-ja."

Magam amgy magyar hazafi volnk, azonban ezzel a fenti somms tlettel nem nagyon tudok ellenkezni; annl is kevsb, mert egyetrtek vele, hiszen tltem a rendszervlts ta eltelt msfl vtized magyar szthzst, s nemzetrul elitje egymst is srn elrul, kpnyegforgat ‘kormnyzst’, amellyel nagyjbl az egsz nemzeti mkd tkt elktyavetylte; olyan nevetsgesen alacsony rrt, amit mg kzvetti jutalknak is tlzs tekinteni... A magyar np nemzetalkot s nvdelmi kpessgvel bizony slyos bajok vannak; nem akarok mindenron ‘polgrpukkaszt’ lenni, de: vannak nemzetalkot, trtnelmi npek, pldul az angol, a francia, a nmet, az orosz - a magyar nem ilyen. A nemzetalkots mr a modern korban elssorban megfelel, pldamutat vezetk krdse; - a magyar a legjabb korban ilyeneket nem, vagy nem eleget volt kpes kinevelni. Idzzk ez gyben ismt csak a Sndor Andrs levelben foglaltakat: „Megint azt mondom: kirlyt vlasztani maga kzl a Gens Hungarica sohasem tudott.” Ez van...

A magyar npnek emellett kvzi ‘veleszletett kpessge’, hogy a vilghbork vrzivatarban mindig ‘sikerlt’ a ksbb vesztes oldalra llnia. Ez a nemzetnk nbizalmt, valamint tovbbi jvbeli lehetsgeinket folyamatosan, jelentsen lerontotta. A nemzetalkots: polgrosods s megfelel vezetk krdse. Egyik sem llt a rendelkezsnkre. Az els vilghbort vrs terror, fehr terror s a Trianoni Bkeszerzds; - Magyarorszg megcsonktsa kvette. Majd jtt jra a revnsra kszlds, ismt Nmetorszg oldaln - az elvett terleteink vissza-szerzse remnyben. De revns helyett jbl vesztes vilghbor kvetkezett; - majd Magyarorszg jabb megbntetse. Zsidtrvnyek; - nmet megszlls, nci terror, s a szgyenteljes magyar zsid holocaust. Amit persze a szovjet felszabadtk ideiglenesen 46 vig tart megszllsa, vs kommunista terror, diktatra, majd az 1956-os forradalom s szabadsgharc, aztn annak leverse utn jra csak a megtorls, a vrs terror kvetett... Majd jtt Kdrk gulys-kommunizmusa, a puha diktatra, a legvidmabb barakk viszonylagos jlte a fel-sznen - s az orszg titkos eladstsa, nyugati kzre jtszsnak elksztse: a mlyben. Eladsods: 1973. s 1989. kztt. 1982.: belptetsnk a Nemzetkzi Valutaalapba s a Vilgbankba. A rendszervlt kormny 1990-ben abszolt ksz helyzetet rklt: 20,5 Mrd USD llamadssgot, res llamkincstrt, vlsgos llapotban lv elavult szerkezet gazdasgot, sszeoml hagyomnyos piacot - s ‘nem ltez polgrsgot’. Kapitalizmust kezdett pteni - polgrsg nlkl...  

1.
Trtnelmi visszatekints
A kelet-eurpai, s benne a magyarorszgi ‘rendszervlts’ egyltaln nem bels trsadalmi szksgszersgknt kvetkezett be - mint pl. a forradalom -, hanem kizrlag kls hatsra, ti. a ‘80-as vek kzepn Reagan s Gorbacsov Mltn megegyeztek a vilg jrafelosztsrl. Sndor Andrs gy r errl: „megegyeztek, hogy Magyarorszg hogyan megy t Gorbacsovbl Bushk tulajdonba”. Az USA ugyanis megnyerte a csillaghbors fegyverkezsi versenyt; - a Szovjetuni gazdasga, a KGST, s vele az egsz kommunista tmb diktatrikus tkolmnya krtyavrknt omlott ssze. Jelents spontn tmegmegmozdulsok nem voltak, ugyanakkor a kapitalista vilg egyszeren ‘felmondta’ a kelet-eurpai rezsimek foly finanszrozst, gy magtl rtetdik: a kommunizmusrl a kapitalizmusra val ttrst bellrl, mg a rgi rendszer mkdse kzben kellett megszervezni. Ezt az elszervezst egyrszt a hazai titkosszolglatok - elssorban a katonai hr-szerzs -, msrszt a titkosszolglatok, valamint a rgi s a feltrekv j hatalmi elit tagjaibl mr a 80-as vektl verbuvld szabadkmves pholyok vgeztk el, termszetesen a megfelel klfldi httrhatalmi szervezetek szigor utastsa, tmutatsa alapjn. A magyar rendszervlts teht alapveten ‘koprodukciban’ kszlt nemzetkzi, st inkbb nemzetek feletti ‘szvr’ alkots, - forgatknyve a hres-nevezetes Rzsadombi Paktum volt, ami a beavatott klfldi s hazai erk politikai megegyezsnek titkos jegyzknyve. A huszon-egynhny pont szinte kivtel nlkl ttelesen megvalsult... Akik a ‘szerzds’ rsztvevi voltak: mind, kivtel nlkl ksbbi magas beoszts llamfrfiak, elnkk, prtelnkk lettek. A rendszervlts teht egy ‘ktkulacsos’ megegyezs volt abbl a clbl, hogy ‘a lekszn rgi’ elit mgis a hatalomban maradhasson; ugyanakkor ltszlag jak is feljebb juthassanak, amivel a demokrcia ltszatt kelthettk. Mivel a titkossg kvetelmnyei szigorodtak; - tovbbra is rvnyben maradt az elz diktatrikus rendszer alapvet szervez, kderkivlaszt elve s gyakorlata: a kontraszelekci. Csakhogy ezek utn mr nem (csak) egyedl a politbro titkosrendrsge vgzi a szerencss kivlasztottak tvilgtst, el-szelektlst, - hanem a httrhatalom civil-trsadalomba beplt, szellemi cheknek, gondolkod mhelyeknek lczott szabadkmves pholyai. A demokratikus intzmnyrendszer a nyugati mintkat majmolja, - azok 200 vvel ezeltt mg maradktalanul ‘megvolt’ tartalma nlkl.
Nyugtalant krds: mirt csak s ppen a katonai hrszerzs rizte meg titkait, nimbuszt, szemlyi llomnyt, jogfolytonossgt? Mirt vette t az j rend a rgi sszes llamtitkt (jabbakkal kibvtve), - llamadssgval egytt? Mirt?!
Mirt, mitl j a rendszer, mely a rginek pp a lnyegt rzi meg, vltozatlanul? Ha az elz rendszer vezeti nemzetrulk voltak, politikai tvedseiket csak az adssg-felhalmozsuk mlta fell, akkor mirt nem vontak kzlk felelssgre egyetlen-egyet sem? Mert ugye egy rendszert a vezeti fmjeleznek, vagy nem? Egy llamot pedig az llamtitkai, nem? Melyeket leginkbb a hrszerzk riznek, a katonai hrszerzk, vagy nem? Taln nem azok a legfltettebb llamtitkok ma, amelyek pp a rendszer meg nem vltozsra, jogfolytonossgra vonatkoznak? Akik a politikai titkokat (a nemzettel szemben) mig rzik, st generljk - mirt lettek mind magas llami tisztsgviselk, s a kell bntets helyett mirt kaptak mind kitntetseket, lovagkereszteket, francia, angol s egyb rdemrendeket is? Mirt is nem juthat ma mr Magyarorszgon semmilyen (sem llami, sem trsasgi) vezet beosztshoz az, aki nem rendelkezik hivatalos (llami) angol nyelvvizsgval? Vajon ez itt mg Magyarorszg?!

2.
A klpolitikai httr
A rendszervlts ‘pillanatban’ Magyarorszg nem volt fggetlen llam, s mivel a politikai vlasztsok idpontjban mg teljes ltszmmal haznkban llomsozott a Vrs Hadsereg; a rendszervlts politikai legitimcija klpolitikailag is meg-krdjelezhet. Nem vletlen, hogy a Rzsadombi Paktum rsztvevje (alrja) volt - Palmer, USA-nagykvet mellett - a vilg taln kt leghatkonyabb titkos-szolglatnak (KGB, Moszad) kpviselje is. (Ami jl mutatja: nem ‘babra’ ment a jtk.) A titkos nagyhatalmi asszisztencia nyilvnvalv teszi: a magyar rezsim-vlts egyfell szupranacionlis projekt volt - a jelentsge messze meghaladta a magyar nemzeti kereteket, rdekeket -, msfell a vgrehajts szigor ellenrzse minden pillanatban minden momentumra, a legkisebb rszletekre is kiterjedt. Mi, magyarok azt hittk, hogy politikai s gazdasgi brtnnkbl most ‘vgre igazi felszabaduls’, a polgri jlt s az egyni vllalkozs szabadsga kvetkezik, m  igazbl csbrbl vdrbe pottyantunk, - de errl majd ksbb... Sndor Andrs gy rt levelben a vrakozsrl: „A kt szlssg a kzgazdasgi szfrban egy gzsba-kttt, brtnbe zrt np bels impulzusait fejezi ki. Amikor a mria-nosztrai meg vci fegyhzban ltnk, minden zrkban kt prt volt: az egyik szerint ki kell trnnk s ezzel fellrmznunk a vilgot, a msik szerint mennl hamarosabb amnesztira kell jtszanunk. Volt mg egy vgylom is: 'jnnek a jenkik a csokoldval'."

Mi, magyarok egyszerre ltk meg ‘a rendszervltst’, meg a szp j vilgrend, a globalizci ‘tterjedst’, melynek valsgos tulajdonsgairl, viselkedsrl, okairl s cljairl kb. 1995-ig jformn semmit nem sejtettnk. A nptmegek - mivel nem tudjk a kettt sztvlasztani - ma is azt hiszik, hogy a rendszervlts s a globalizci egy s ugyanaz a hats, s az elszegnyedskrt, ltbiztonsguk elvesztsrt azokat a tnyezket okoljk, akik a megelz szocialista rendszert ‘megdntttk’. Vagyis: a kapitalizmust, a multinacionlis cgeket, illetve a velk egyttmkd magyar llamot, s a magyar pnzgyi s politikai elitet. Emiatt a magyar np legalbb fele visszasrja a kdrizmus gulys-kommunizmust, ‘a legvidmabb barakk’ sajtos hangulatt, - mert azt hiszik, hogy az egykori ‘jlt’ ‘kvzi gombnyomsra’ brmikor visszallthat, kevs jakarattal... Pedig az id kerekt mr nem lehet visszaforgatni! Akrha ltezett a Rzsadombi Paktum - a rendszervlts magyar blcseinek jegyzknyve! -, akr nem: a dolgok szigoran a megegyezs kttt menetrendje szerint trtntek... Mindenesetre: vagy ‘spontn tudattalanul’, szinte sorsszeren (ftum, karma, kataklizma, stb.) megynk tnkre mr 22 v ta (v.: 1982-ben lptettek be minket a Nemzetkzi Valutaalapba!), - vagy nemzetkzi konspirci s kollaborci ‘ldozatai’ vagyunk. Vagyis: furcsa ‘rukapcsols’ trtnt itt: az elitnk mintegy felszabadulsknt ‘adta el neknk’ a rendszervltst (s vele a multiknak Magyarorszgot!); m a csomagba a tudtunk nlkl, mr j elre nemcsak a nmenklatra-burzsozival val teljes kiegyezst (vele implicite a ‘Bokros-csomagot’ is) kalkulltk bele, de az egsz globalizcit is, - belertve nhny vvel ksbbi belpsnket is az Eurpai niba. Lthat, hogy amg ‘a spontn fejlds’ ltszatt kelti a verblis s tnyleges mgival, a mdival, a mammon pnzvel is ‘sszehzasodott’ rendszervlt elitnk; - addig egy tgondolt koncepci, valsgos komplex terv vgrehajtsa folyik...

Hogy 1990-ben ‘felszabadultunk’ a kommunizmus all, s egyidejleg ‘rendszert is vltottunk’, ez egy dolog, - hogy ‘globalizlnak minket’, az pedig egy msik. Nem kellett volna szksgszeren ide jutnunk, ha nincs globalizci. Azonban a vilg gazdasgi, pnzgyi, politikai s kultrlis egysgeslsi folyamatai nlkl  sohasem szabadultunk volna fel ‘az effektv kommunista (a szovjet) megszlls’ igja all. gy a globalizci tette lehetv s szksgszerv a magyar rendszer-vltst is. Azt kell tisztn ltni, hogy 1950 ta a trtnelem csak ltszlag mutatta az dz hideghbor kpt kt vilghatalom (USA s SZU) s vilgrendszereik kztt; valjban a mlyben hossz vtizedek ta a gyorsul globalizci, a vilg eggy vlsa (John Lennon: „and the world will be as one”) az uralkod irnyzat s folyamat. Mivel ez megcfolhatatlan tny: csak az krds, hogy mindez vajon spontn trtnik-e vagy ‘tervszeren’?! Ms oldalrl megkzeltve: mikzben mi, itt, Magyarorszgon a kommunizmus szerencstlen ldozatainak hittk magunkat s Sndor Andrs r vci brtnbeli szavaival lve: „Vrtuk, hogy megjjjenek a jenkik a csokoldval!”; odakint a vilg hatalmasat vltozott. Errl csak ‘utaz nagykveteink’: a katonai hrszerzk, Aczl Gyrgy s Soros Gyrgy kineveltjei tudtak, kiket a 80-as vekben (direkt ezzel a cllal) mr srn kiengedtek-kldtek a vasfggny mg, a szp j vilgrendre felkszl reform-kommunistink. Az  szrevtlen egysgesls s egyesls Nyugat s Kelet fokozatos egybeolvadst, sszefondst eredmnyezte, miltal a kapitalizmus s a ‘szocializmus’ kztti klnbsgek s ellentmondsok sszemosdtak. A kt ‘rendszer’ kztti alapvet ellentmondst Nyugaton a kzponti tervezs hinya, - Keleten pedig a magn-tulajdon (s a pnz) szabadsgnak a hinya jelentette. Miutn f alatt (titkos-szolglataik egyeztetse rvn) mindkt rendszer beltta ‘a msik igazt’ - meg-kezddhetett a relfolyamatok sszehangolsa. Ez a globalizci lnyege! Kelet lemondott ‘a szabadsgjogok’, a tke mozgsnak korltozsrl - Nyugat pedig megvalstotta a magas fok tervszersget. Ezutn egytt hozzlttak, hogy fel-szmoljk a vletlent az egsz vilgon. A koncentrlt vilghatalom legfkppen a spontn meglepetstl, a vletlentl irtzik. A kommunizmusbl ‘kapitalizmus’ - a kapitalizmusbl ‘kommunizmus’ lett... Jl megriztk, s ssze is hzastottk egyms rossz tulajdonsgait. Nyugaton ettl csak egy ‘kicsivel’ lett rosszabb - m nlunk: nagyon. A ‘rendszervlts’ Magyarorszgon 1982-ben kezddtt - eleve a ksbbi atlanti globalizci s az nis integrci cljval...

A koncentrlt vilghatalom 6 alappillre: (1) A multinacionlis vilgtrsasgok szupranacionlis kereskedelmi vilguralma, lsd: D. C. Korten idevg mvt. (2) Az amerikai (FED), illetve az eurpai (Frankfurt) jegykibocst bank paprpnz-kibocst s hitel-, illetve kamatszed ‘vilg’-monopliuma. (3) A politikai titkos trsasgok (pl. ‘a fekete nemessg’, az Atlanti Tancs, a Rmai Klub, a Hrom-szzak Tancsa, a Bilderbergi Csoport, a Royal Society, stb.), - amelyek a vilg nemzetllamainak kzsen kinevelt uralkod (llami) elitjt adjk. (4) A ‘vilgi’ szabadkmvessg (az Illumintusok Rendje, a Rzsakeresztesek, a templomos lovagrendek, a Grand Orient, az Angol Nagypholy, a Hallfejesek Rendje, stb.), amelyek a teljes civiltrsadalmat lefedik, ellenrzik; fknt a karitatv szervezetek (Vrskereszt, Greenpeace, Rotary Club, Lions Club, stb.) informcis s egyb egyttmkdse rvn. (5) Egyhzi (vatikni s katolikus nemzetllami) szabad-kmvessg, amely a hvk flrevezetst szervezi (a vilgi szabadkmvessg utastsai s tmutatsai alapjn), tovbb egy olyan l-kumenikus egyen-valls ltrehozst s ktelez bevezetst, amely az ortodox zsid vallst egyesten a rmai katolikus vallssal (zsid-keresztny kultrkr = neokonzervativizmus). (6) Nemzeti s nemzetkzi (szupranacionlis) titkosszolglatok, amelyek egymst is ellenrzik a vilgllam megbzsbl. A titkosszolglatok (fleg a hrszerzs) s a szabadkmves pholyok kztt a legszorosabb az egyttmkds, szabad az ‘tjrs’. Az integrlt egyttmkds a teljes kulturlis s szellemi, tudomnyos s mvszeti letet lefedi s ellenrzi, az egsz vilgra kiterjeden, mindenekeltt az internet, az elektronikus kommunikcis vilghl bevezetse, figyelse rvn.
A Nagy Testvr szeme teht mindent lt, a fle pedig mindent hall. Titkok immr nem lteznek, csak a szles nemzeti nptmegek eltt s szmra...     

3.
A belpolitikai helyzet
Tekintve, hogy a rendszervltst viszonylag rvid id alatt kellett tet al hozni; - sem arra nem volt lehetsg, hogy a korbbi politikai elit ‘egy az egyben’ tvigye magt s hatalmt az ‘j’ rendszerbe, sem arra, hogy egy egszben ‘vadonatj’, de kzben tarthat elitet neveljenek ki. Egybknt is abszolt groteszk, s vgl is ‘kezelhetetlen trsadalmi szitucit’ eredmnyezett volna, amennyiben ‘a gurul dollrok’ prtllami vrs bri, akik a minap mg kesszlan buzdtottak a monopolkapitalista imperializmus elleni globlis s vgs harcra, egy hirtelen 180 fokos fordulattal, gombnyomsra Moszkva helyett mind New York fel kezdenek el gurtani. Eme ltalnos (reform)kommunista megtrst csak egy-kt vlasztsi ciklus elmltval lehetett ‘a trsadalmi siker remnyvel’ abszolvlni, - amint ez ksbb ppen gy is trtnt. Ezrt aztn egy ‘szvr’ megoldst kellett felvllalni, vagyis a hatalom korbbi gazdinak ideiglenesen, sznleg le kellett mondaniuk a hatalomgyakorls kizrlagossgrl. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy gy kellett tenni (‘j poft’ vgva az egybknt igencsak langyos ellenzki akcikhoz, kezdemnyezsekhez), mintha a vltozsok derkhada ppen a megjul reform-kommunista prt-elit lenne, ezrt ht a kommunista prtot (MSZMP) legalbbis formlis elemeiben gyorsan t kellett mzolni modern, perspektvjban euro-kompatibilis, ‘szocildemokrata’ prtt (MSZP), mely ‘zsenilis’ hzssal egy-szerre kt legyet is thettek, egy csapsra. (1) Szaktottak a mltjukkal; - a tbbit majd megoldja a gyorsan ml id. (2) Kihztk a talajt a felled valdi szocil-demokrcia all, ami ‘a neofita szocialistk’ legveszlyesebb konkurense lehetett volna. Ltrehoztk teht azt a rgi-j politikai ert, amely majd visszaveszi az t- menetileg elvesztett hatalmat, ha eljn ennek az ideje, a knlkoz alkalom...

Nyilvnval volt, hogy ‘a tbbit’ sem clszer a vletlenre bzni. Noha ‘a modern szocialista prt’ mgtt ott llt a kzel flvszzados trtnelmi mlt, a mr tbb genercis prttagsg, az orszgos infrastruktra, a rutinszer mkds, a vagyon s a technika minden (potencilis s vals) lehetsge - m ez mind nem volt elg garancia a felttelezett jvbeli sikerhez, mrmint a hatalom visszaszerzshez... Ahhoz ennl tbb kellett. Mgpedig az vszzadok sorn kifinomult, s persze az illeglis kommunista sejtek mkdse rvn a tklyig fejlesztett szabadkmves ‘technolgia’, amelynek a lnyege az ellenfl arcvonalai mg kerls: vagyis a szisztematikus bepls az ellensg legintimebb soraiba. A szabadkmves fel-ptmny lnyege, hogy az ellentt mindkt oldaln ugyanazok az erk, a vakolk lljanak. A mai politikban mr azrt nem rdemes olyan kifejezsekkel operlni, hogy „az ellensg beszivrgott, leplezzk le, zzk ki!”, vagy „rulk frkztek a szervezetnkbe, kzstsk ket ki!”, mert ez a tnyhelyzet mr rgen tlhaladott. Ugyanis nem az trtnt - nemcsak 15 v ta, hanem mr sokkal rgebb ta; 100 v ta, 130 v ta sem az trtnik -, hogy kvzi ltrejnnek ‘a j’, s vele szemben ‘a rossz’: az gy vagy gy, de egymssal pp ellenttes identits szervezdsek. Tizent-tizennyolc vvel ezeltt valban alakultak ‘j’, kvzi ellenzki politikai szervezetek, m ezeket egytl-egyig a reform-kommunista  prtllam-hatalom alaptotta, ltszlag nmaga ellen, hogy kifogja a szelet a valdi, spontn np-akaratbl ered kezdemnyezsek vitorljbl (akr mg gy is, hogy ltszlag trtnelmi prtokat ‘eleventettek’ fel, amelyek 40 ven t nem is lteztek). Teht mg az is enyhe, st, alapveten tves, flrevezet megfogalmazs, hogy MSZP-s gynkk pltek be ‘a trtnelmi prtokba’. A szomor valsg, hogy ezeket az ellenzkinek lczott, valjban reform-kommunista utdprtokat mind eleve ‘np-s hazarulnak’ hoztk ltre, tbbsgben a trtnelmi jogfolytonossg ltszatt keltve. Mert a kommunizmusnak (mely a szabadkmvessg gyermeke), nem az a legfbb jellemzje, hogy szovjet irnyultsg, hanem az, hogy idegen, a nptl elidegenedett, kollaborns, nemzetkzi, nemzetek feletti gazdja van. Ez a multinacionlis gazda volt az, aki Magyarorszgot tervszeren eladstotta, s a ‘80-as vekben - amikor mr a bennfentesek szmra ltszott az alagt vge - j elre mg a ‘janicsrok’ kikpzsrl is gondoskodott, a legbefolysosabb klfldi pholyokkal polt bizalmi kapcsolatai kihasznlsval. Az eladstott s multinacionlis kzre jtszani szndkozott Magyarorszg jvend vezetit, legfkppen azokat, akiknek ‘az ellenzki ellensly’ lsgos szerept szntk - azokban az elit high-schoolokban (angolszsz egyetemi vrosokban) kpeztk ki, amelyek az egsz vilgllami management vagy establishment kikpzsre hivatottak, - szerte a vilgon, minden, a szp j vilgrendbe mr betagolt llam rk hsgnek biztostsa cljbl.     
A mai magyar belpolitikai paletta teht cseppet sem annyira sznes, mg kevsb plurlis, szttagolt vagy plne ellentmondsos, ellenttes gyker, nazonossg, mint gondolhatnnk. Egyszerre vannak jelen a volt moszkovitk, kommunistk s reform-kommunistk, kripto-kommunistk; - vilgpolgrnak kitanult balliberlis vagy neokonzervatv aranyifjakkal, magukat hol keresztnydemokratnak, hol kisgazdnak, hol kzputas konzervatvnak aposztrofl, ide-oda szvetkez, s vals meggyzds nlkl tvelygkkel. Egy dologban egyformk, egyetrtenek: Magyarorszg kizrlag attl magyar, mert a hivatalos nyelve (ma mg) magyar...  

4.
A makrogazdasg llapota
Minden gazdlkod tevkenysget - magnhztartst s llamhztartst egyarnt - alapveten kt mutat jellemez: a gazdlkods trgyvi eredmnye s a vagyoni helyzet alakulsa. A rendszervlt llam a prtllamtl 20,5 Mrd USD adssgot, res llamkincstrt (zr sszeg valuta-tartalkot), deficites klkereskedelmi s fizetsi mrleget, meredeken zuhan GDP-t s letsznvonalat; - de mindemellett, a vilgbanki szakrtk becslse alapjn, mintegy 100 Mrd USD piaci rtk port-folit ‘rklt’. Antall Jzsef kormnynak az volt a nagyvonal terve, hogy az  llami vagyon rszleges privatizcijval, annak bevtelbl maradktalanul kifizeti a klfldi hitelezket, s fellendti a mlyreplsben lv gazdasgot; olyannyira, hogy a hatkonysg nvekedsvel felszmolja az ves deficitet... Mindebbl nem lett semmi! Nzzk meg, hogy ma, 15 vvel a rendszervlts utn
rendre hogyan alakulnak, ugyanezek a nemzetgazdasgi mutatk!?

A forint kb. 2000. krli konvertibiliss vlstl mr a nemzetgazdasg minden rsztvevje vehet fel klfldi hiteleket, mert megsznt a devizagazdlkods s vele a hitelfelvtel nemzeti-banki monopliuma. Ettl kezdve clszeren mr nem a magyar llam, hanem a nemzetgazdasg kls adssgrl beszlnk. A kls nemzetgazdasgi adssg ma (2004-ben) mintegy 50-52 Mrd USD-re rg, vagyis a kt-s flszeresre ntt. Igen m, de 1990 ta megjelent az n. bels adssg is, aminek az a lnyege, hogy az llam fix-kamatozs ktvnyeket bocst ki, ezek ‘rtkestse’ llandan nveli a bels hitelllomnyt, melynek sszege ma 12-13 ezer millird forint, ami tszmtva 60-65 Mrd USD-nek felel meg. ‘Ezek mellett’ rendelkeznk 15-20 Mrd USD valutatartalkkal is, ami dnt hnyadban ‘hitel-jelleg’ garancilis elemekbl, ‘adssgszer ttelekbl’ ll, vagyis szintn nem pozitv vagyoni elem. A klkereskedelmi mrlegnk ma is slyosan deficites, ami nmagban tlagosan vi 4-6 Mrd USD-vel automatikusan nveli a kls nemzet-gazdasgi adssg sszegt. A legdbbenetesebb adat azonban a vagyoni helyzet:
az elmlt idszakban (elssorban 1990 s 1998 kztt) lezajlott az llami vagyon kampnyszer privatizcija, minek kvetkeztben eltnt a fentiek szerint is 100 Mrd USD rtkre becslt portfoli mintegy 90 %-a, melynek ellenrtkeknt kb. 8-10 Mrd USD rbevtel folyt be, mindsszesen. A privatizci sorn megsznt ltezni a teljes magyar nemzeti ipar s kereskedelem, a ktszint nemzeti bank-rendszer, - de multinacionlis tulajdon ma mr a kzzemi szolgltat (stratgiai fontossg), volt llami nagyvllalatok (pl. ELM) nagyobbik hnyada is. ((Most folyik a politikai ‘huzavona’ a maradk, mintegy 10 %-ot kitev, nagyjbl csd-portfoli, benne az egszsggy s az oktatsgy magnostsrl, - s ha ezt is eladjk, mr tnyleg nem marad ms tulajdonunk, mint a termfld, az anyafld: a haza, amely belpsnk, 2004. mjusa ta az egy s oszthatatlan Eurpai ni ‘szabad mozgs’ mkd-tkjnek szerves alkoteleme, amit 5 v mlva ki is vsrolhatnak azok, akik a legmagasabb rajnlatot (v.: licit) teszik.)) Sajtos, j problmaknt jelent meg az utbbi vekben az n. „iker-deficit”, ami azt jelenti, hogy mind az ves fizetsi mrleg, mind az llami kltsgvets veken t, kvzi rendszeresen hinnyal zr. Ez azrt a legslyosabb problma a klfldi hitelezk nzpontjbl, mert az ads csdszer (mr visszafizethetetlen) eladsodsnak a veszlyvel fenyeget, hisz a fizetsi mrleg llandsult deficitje miatt nvekv llamadssg ves kamatainak fizetst, s a tketartozs trlesztst is egytt, az llami kltsgvets terhre kellene teljesteni, m ha az llami kltsgvets szintn tartsan hinnyal kszkdik (mrpedig pp ez a helyzet), akkor egyre nagyobb hnyadt kti le a adssgszolglat (a magyar bdzs esetben mr 40 % feletti ez az arny!), ami ngerjeszt mechanizmust indt be, ami vagy az llami mkdst, vagy az adssgszolglat teljestst lehetetlenti el. Meg kell  emltennk az nis elrsokat, amelyek minden tagllam eladsodst korltok kz szortjk. Az n. ‘maastricht-i’ kvetelmnyek (ppen az iker-deficit meg-akadlyozsa rdekben is!) egyrszt 60 %-ban rjk el a kls eladsods fels hatrt, az ves GDP %-ban kifejezve. Magyarorszg ezt a mrtket mr ppen tllpte. Msrszt 3,5 % az llami kltsgvets hinynak elrt fels szintje, ami nlunk 2004-ben cca. 5,5-6,0 % krl vrhat, szintn a GDP %-ban. Elrs az ves inflci mrtke is, hisz’ ameddig egy tagllamban az inflci tbbszrsen meghaladja a tagllamok inflcijnak az tlagt (ma ez a helyzet), addig a kzs pnznemet, az eurt nem vezetheti be. Visszatrve a fbb mutatink 15 v alatti vltozsra; - ltni kell, hogy a legnagyobb problma taln a felzrkzsunk az Eurpai nihoz, mert olyan jelents anomlik (szakadkok) mutatkoznak, ami nehezen hidalhat t, mg hosszabb idtvlatban is. A magyar GDP egy lakosra jut szintje 50-55 %-a az nis tlagnak, mg a relbr csak kb. 20 %-a. Ez tarts klnbsgnek tnik, ami perspektivikusan is konzervlni ltszik a jelenlegi csere-arnyokat, illetve a megalz ‘brmunks bedolgoz-beszllt’ sttuszt. (A GDP s az letsznvonal egybknt 1990 s 1993 kztt Magyarorszgon drasztikusan visszaesett - elssorban a keleti-, KGST-piacok hirtelen sszeomlsa miatti sokk kvetkeztben -, az 1989-es szint cca. 60 %-ra, ami nagysgrendileg az 1969-es mrtknek, az akkori teljestmnynek s relbrnek felel meg. Az 1989-es rtket jra, csak 2001-ben rtk el...) A GDP nvekedse haznkban vi 3-4 %, elgg hektikus (ciklikus?) vltozsokkal, ami azt jelenti, hogy ha a trendek vltozatlanul alakulnak, gy kb. 25-30 v leforgsa alatt tudunk felzrkzni az nis tlaghoz...

5.
A vllalkozsok llapota
A nemzetgazdasg tulajdonosi szerkezete az eltlzott/elhamarkodott magnosts, az ‘elprivatizlt’ nemzeti vagyon elvesztse, hinya miatt rendkvl elnytelen. A nemzeti mkd tke mintegy 70 %-a multinacionlis tulajdonba kerlt, ami azt is jelenti, hogy a GDP nvekedse tlnyom rszben a multik teljestmnye, ami pedig csak ltszlagos ‘fejldst’ eredmnyez, hiszen a megtermelt profit dnt hnyadt a tulajdonosok repatriljk (radsul alig adznak). Ezek a torz arnyok jelents mrtkben htrltatjk a brmifle kibontakozst, mert tovbb nvelik a  nemzetgazdasgnak a klfldi tketulajdonosoktl, hitelezktl val fggst. A kampnyszer privatizci els veiben Magyarorszgon nagyjbl 1,2-1,5 milli munkahely sznt meg, amelyek lnyegben azta sem ptldtak, mert amennyi j ltesl, ugyanannyi meg is sznik, minden vben. Ez a tarts munkanlkli sereg jelents hnyadban ‘rejtett’, nem jelenik meg semmilyen statisztikban, mert az n. ‘knyszervllalkozk’ tborba tartozik, azok kz, akik a tnk szln lnek: a multiknl nem tallnak munkahelyet, llami munkahely nem ltesl - vllalkozni sem ri meg, mert az adzsi rendszer vegetlsra, nfelszmolsra knyszerti a kisvllalkozkat... s csak most kvetkezik majd a mezgazdasgi stermel kis-gazdk ‘elzse’ a fldjeikrl; amikor szndkos tnkrettelk utn az llam mg a puszta termfldet is eladja a lbaik all. A gazdasgnak jabb 1-1,5 milli ft kellene felszvnia, pedig mg az elz munkanlkliekkel sem birkzott meg...


                                              **************

Okulsul idzet az USA kisvllalkozsokrl szl trvnynek preambulumbl:    "Kizrlag a teljes s szabad verseny kpes felszabadtani a piacokat, az zleti letbe val belpst, - s biztostani a vlemnyads, a szemlyi kezdemnyezs nvekedst, javtani az egyni megtls lehetsgeit. Egy ilyenfajta versenyt megrizni, szlesteni nemcsak a gazdasgi jlt, hanem e nemzet biztonsga szempontjbl is alapveten fontos. Csak akkor rhetjk el ezt a biztonsgot s jltet, ha btortjuk s felfejlesztjk a kisvllalkozsok meglv s potencilis kapacitst. A Kongresszus deklarlt politikja ht, hogy a Kormny lehetsg szerint tmogassa, a tancsad testlet pedig segtse s vdelmezze meg a kis-vllalkozsok rdekeit."
Magyarorszg sajnos nem a korai Egyeslt llamok...

                                             
                                              **************

A ‘Pntek 8’ (Hrtv) november 12-i adsban Bayer Zsolt felvetette: ha a neo-liberlis gazdasgpolitikt megvalst llam sorban bejelenti (bejelentette), hogy sem az llami egszsggy (a trsadalombiztosts, a krhzak) fenntartst, sem az nkormnyzatok finanszrozst, sem az autplyk ptst, sem az ingyenes kzoktatst, sem a kisteleplsi postahivatalokat, sem a tmegkzlekeds (MV, BKV, VOLN, MALV, stb.) tmogatst - teht semmilyen eredeti kzhaszn funkcijt, amire valamikor ltrejtt (honvdsgi laktanykat pldul lehetsges, hogy katonk helyett, kirt plyzat nyerteseknt az rz-vd Inkal-Security fog rizni, s a kltsgvets slyos szzmillikat fizet majd ezrt) - nem vllalja, akkor mi, llampolgrok mi vgre fizetnk mg adt? Mert - ha jl emlksznk -, mg a felvilgosods korszakban (az egyhz s az llam sztvlasztsakor!) ltrejtt az n. „trsadalmi szerzds” az llam s polgrai kztt, aminek a lnyege, hogy az llampolgrok adbefizetseket teljestenek kzszolglati clokra, vagyis hogy a csak kzpontilag ellthat kzfeladatokat, mert magnerbl megoldhatatlanok, az llam tvllalja a polgraitl, adbefizets fejben. Most akkor: l mg ez a szerzds, vagy mr az llampolgr is szabadon felrghatja? Tkczky Lszl  a kltinek ltsz krdsre a kvetkez, rendkvl frappns vlaszt adta: „Adt  azrt fizetnk, hogy elsegtsk az llami s a magntke (konspiratv) ssze-fondst, fzijt.” Aztn Bayer Zsolt hozztette mg, hogy a neoliberalizmus clja az „llamtalants”: az llam s az llampolgrok trsadalmi szerzdsnek, szvetsgnek vgleges sztroncsolsa, - hogy az egyes embert megfossza utols mentsvrtl, az llam gondoskodstl is (vagyis vgkpp kiszolgltatott tegye  ‘a piac’ vak s embertelen erinek).

Ezt mr n teszem hozz: vagy esetleg valamilyen ms, ismeretlen, rejtzkd erknek. A legnagyobb baj ugyanis az, hogy a neokonzervativizmus ‘ugyanezt’ csinlja, csak legfeljebb nemzeti-keresztny lruhban... Mi a klnbsg? 1990 ta mindkt ‘szocil-liberlis’, s mindkt ‘nemzeti-konzervatv’ kormny els-rend feladatnak tekintette a klfldi (nagyhatalmi, hitelezi, befekteti, - multi-nacionlis) rdekek maradktalan kiszolglst; minden s brmilyen tekintetben, akr a magyar polgrok nyilvnval rdekeivel szemben is, a kvetkezk szerint:

(1) Magyarorszg szmra minden jel szerint elnysebb sttusz lenne a politikai semlegessg: mgis, kb. minden negyedik szavazkpes magyar llampolgr igen szavazatval, 49,12 %-os rszvtellel (pedig a hatlyos trvny 50 % + 1 f rsz-vtelt rta el!) belptnk a NATO-ba. Az Eurpai niba val belpsnket is csak a szavazkpes lakossg egyharmada szavazta meg a szavazk tbbsgvel. Mint tudjuk, a dolgok azta ‘felfejldtek’: a NATO-csatlakozsbl USA-tmasz-pont lett Taszron, meg passzv rszvtel Szerbia lebombzsban, azutn meg ‘aktv rszvtel’ az Irak elleni, tves elfelttelezseken ‘alapul’ huntingtoni (rtsd: ‘civilizcik hborja’) angolszsz hdt megszllsban, aminek pedig a rvid s hossz tv (negatv) kvetkezmnyei ma mg belthatatlanok. Azt  viszont mr tudjuk, hogy az Irak jjptsben begrt vllalkozi szerepnk s a velejr profit kdd vlt, nem lesz belle semmi. Egyni munkavllalk mentek ugyan Irakba - egyet azok kzl is koporsban hoztak haza -, vllalatok azonban nem. Az jjpts minden joga - hasonlan a szerbiai rombolshoz - angolszsz privilgium lett. De az EU-csatlakozssal sem jrtunk eddig jobban, st! Kiderlt, hogy mezgazdasgi tmogatshoz alig jutunk, az is ksik; mde mr 2004-ben, a belps vben is nett befizetk lesznk. ((Az elrhet plyzati pnzeket is a bal-liberlis kormnyhoz kzelll (pl. v.: a Medgyessy s Barth fik) brsszeli lobby-cgeinek kzvettsvel lehet majd megszerezni.)) (2) 1990-ben a magyar rendszervlt kormny brmi hzdozs, trgyals s felttel nlkl tvllalta a kommunista diktatra ltal sszehozott (s eltntetett) 20,5 Mrd USD llam-adssgot, annak folytatlagos/jogfolytonos kamatszolglatt, visszafizetst. Radsul ahhoz, hogy ezt megtehesse, kvzi-nknyesen, minden legitim np-felhatalmazs nlkl ‘llamostotta’, majd - elbb mg jvhagyva az MSZP-s nmenklatra-burzsozia spontn privatizcijt - brmifle vagyonleltr, fel-rtkels s stratgiai koncepci nlkl, kampnyszeren ‘vgkirustotta’ a np trsadalmi tulajdont, a vals rtk mintegy 10 %-t rve el rbevtelknt. Ezekkel a - knyszernek lczott - lpseivel az llam rthetetlenl, de kizrlag  a klfldi hitelezk rdekeit kpviselte s valstotta meg, szemben a magyar np nyilvnval tulajdonosi rdekeivel. (3) A magyar mkd tke tlnyom rszben multinacionlis kzbe kerlt, ami tbb szempontbl nemzeti tragdia. Megsznt a magyar ipar s kereskedelem, miltal a mezgazdasg is kiszolgltatott helyzetbe kerlt. A tulajdonos klfldi tke a magyar munka minden hasznt kiviszi az orszgbl. (vente maximum 2-3 Mrd USD klfldi tke rkezik az orszgba, - mindenekeltt fizetsi mrlegnk ves deficitjnek finanszrozsa cljbl, persze az llamadssgot folyamatosan halmozva. Ennek mintegy 2-3-szorosa hagyja el az orszgot minden vben adssgszolglat s kivitt profit formjban.) Az llam a mezgazdasgi s mindenfajta kisvllalkozsokat tmogats helyett tnkre-teszi, a  fizikailag teljesthetetlenl szemrmetlen adtrvnyekkel, mikzben a multinacionlis tulajdonosokat s befektetket olymrtkben tmogatja, ami az nis jogszablyok szerint is megengedhetetlen. (4) Ami a magyar termfldet illeti, nagyon is nyilvnval, hogy mi s mirt trtnik. Ugyanaz, ami a privatizci sorn: elszr is az llam nknyesen kisajttotta a trsadalmi tulajdont, - azutn ‘nagylelken’ krmnfont (m teljesthetetlen) banki hitelkonstrukcikat kezdett kidolgoztatni s bevezetni azzal a kpmutat lsgos cllal, hogy a dolgozk (v.: most a kisgazdk!) miknt vsrolhassk meg ‘kedvezmnyes hitelfelvtellel’, az addig sajt tulajdonukat kpez termeleszkzeiket. Ez az lmegolds akkor sem mkdtt, most sem (fog). A magyar termfld is multinacionlis hitbizomnny vlik, mint minden, ami 1000 vig a magyarok volt Eurpnak ezen a terletn... 

                                                  ************

Az, hogy Orbn Viktor kormnya 1998 s 2002 kztt letre hvta a ‘Szchenyi-tervet’ - amely pldul jelents fejlesztseket hozott a gygy-turizmus, a frdk tekintetben -, s ezzel nhny-szz Fidesz-kzeli ‘kzp-vllalkoz’ mkdst jelentsen megknnytette: semmit nem vltoztatott azon a kptelen, megalz s nemzetgazdasgi szempontbl tarthatatlan, ‘nemzetgyilkos’ alaphelyzeten, hogy a klfldi, fknt multinacionlis bankok, cgek, befektetk lnyegesen jobb kondcikat lveznek - a mindig nekik parroz llam ‘jvoltbl’ - az orszgban, mint a hazai ‘kis-s kzpvllalkozsok’. A mikro-s n. ‘knyszervllalkozsok’ helyzete (ezekbl van a legtbb, szm szerint 7-800 ezer, - a kisgazdk, a mez-gazdasgi stermelk nlkl) pedig direkt remnytelen. Az egyni gazdlkodk ad-s jrulkterhe a legmagasabb egsz Eurpban, s az egyre nvekv hsg llam - hogy kltsgvetsi hinyt valahogyan cskkentse - minden vben kitall egy jabb kptelen adfajtt, vagy ms szigortst, hogy a vllalkozk helyzett mg tovbb neheztse. (Csak zrjelben jegyzem meg, hogy a ltez szocializmus amgy elviekben maximlis megvetsrl ‘biztostotta’ a kisiparosokat, - viszont ennek ellenre a kisiparosok, kistermelk, kiskereskedk, kisszolgltatk voltak (engedlyezetten s eltrten) Magyarorszg leggazdagabb emberei, egzisztencii: az akkori ‘(kis)polgri kzprteg’. Ma a helyzet ppen fordtott: a kapitalizmus jelenleg regnl szocialista prtja verblisan mindenben tmogatja a kis-s kzp-vllalkozsokat; - valjban azonban tzzel-vassal ‘irtja’ ket, hogy megtiszttsa a terepet, a piacot a minden elnyt, bevtelt, forgalmat, profitot elnyelni igyekv nemzetkzi trsasgok eltt. Csak pldaknt emltem meg: egy kizrlag szellemi tevkenysget vgz mikro-vllalkozsnak - amelynek teht anyagkltsge gy-szlvn egyltaln nincs - ves 3 milli forint rbevtelt kell elrnie (FA nlkl) ahhoz, hogy minden ad-s jrulkktelezettsgt teljestve kifizethesse magnak az ppen aktulis minimlbrt (ami most ppen brutt 53 ezer forint/h), - amibl persze nem lehet meglni, st, a 2-3-szorosbl sem. Mg egy tjkoztat arny: a levonsok, mindenfajta adbefizetsek, stb. teljestse utn az rbevtel mind-ssze 15 %-a kerl ‘nett (sajt magnfogyasztsra elklthet) jvedelemknt’ az egyni vllalkoz ‘zsebbe’, - a 75 % kzvetlenl (s ttteleken keresztl) az llami kltsgvetsbe folyik be, a bevtel utn szmtott 25 %-os F-val egytt. Az adterhels mrtke, az llami jvedelem-koncentrci gy vrl-vre n...

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!