Kritikk : Fityiszt a hebefrn hablatyolnak! |
Fityiszt a hebefrn hablatyolnak!
2005.02.27. 14:32
Czike Lszl
A kritika kritikja: Fityiszt a hebefrn hablatyolnak!
Molnr Gl Pter – vagy ahogy’ a Napkelte, esetleg az ATV valamelyik sztr-riportere, mi tbb volt npidemokratikus vlemnyformlja mondotta/mondan: „emdzsp” -, a mostanban nem csupn veretes sznikritikirl elhreslt firsz (a franc tudja, mit is jelent ez a misztikus cm: „hebefrn firsz”!) thegyes tollval most ppen Sndor Gyrgy humoralistt vette clba, s az alant elemzend hebe-hurgya hablatyot vetette paprra, miutn vgignzte az elads bemutatjt. m-btor „fel is lpett” a msorban, mint egy bizalmas jelents alkalmi felolvasja; - krgesre szikkadt kritikusi lelkt a darab klnskpp nem rintette meg… Ezttal kvetkezzk „a hhr akasztsa”: hebefrn fityisz a magamutogatnak! „Tbb rlt naplja, avagy 15 vnk elszelelt” cmmel jtssza az Asbth utcai Shur-ban Sndor Gyrgy a Sndor Gyrgy rta, st sszelltotta j msort, Sndor Gyrgy rendezsben, Sndor Gyrgy dszletben s Sndor Gyrgy jelmezterveiben. Az elejn bejn a szomor humorista smlival kezben. Lel az els sorban, a nzk kz. Aggodalmasan pillant a szomszdjra. Vrja az elads kezdett. Sokig vrja. Rjn: ppen az elad itt. Aztn kzpre kszldik. llva ugyanolyan, mintha lne. Eladva, mintha nz volna. Amit mond: rltsg, de benne van a rendszervlts.”
A mltats eme szakaszbl megtudtuk: mindent Sndor Gyrgy csinlt, aminek „oka lehetett” sznhzi (fisklis) takarkossg, mr-mr „beteges” tkletessgre trekv egoista hajlam, krnikus ltszmhiny vagy fluktuci, megalomnis mindent-akars, vagy mindez gy egytt, ami a legvalsznbb. Vagy csupn egy nosztalgiz utnrzs: az egykori Popriscsin, a Darvas Ivn, Gogol „Egy rlt naplj”-ban sem ’mindent’ csinlt egymaga, pedig akkor s ott – a hetvenes vekben – tnyleg csak egy rltrl volt sz, most s itt mr tbb rlt a tma.
De ht: egy vagy tbb, nem mindegy? Azta megszaporodtak – a pnz elfogyott. Tn azrt fogyott el a pnz, mert most mr tbb rltet kell kiszolglni, eltartani, mint korbban (a hetvenes vekben)? Netn ez az j nll est eszmei mondani-valja? A tbb rlt fogja – a sajt napljbl – elnk trni, hov is tette a lopott holmit? Tolvaj s krvallott nem sokban klnbznek? Megfigyel s megfigyelt – kzs gyknyen rulnak? Az llspont nem haladja meg az lspontot? Nem tbb az elad egy rrs nznl? Az elads nem is (lesz) tbb nhny (tbb) besurran tolvaj, vagy „egy komplett rlt” sajtos naplja felolvassnl? Ez a msor vajon forradalmi lzts, vagy csak egy jabb svdcsavar a kpnyegen? Eddig ti nztetek engem, mostantl n nzlek benneteket – stabilan hlynek? A rendszervlts csak j msor, melyben megsokasodtak az rltek? Ki az rlt, a rendszervltk vagy csupn a humoralista? Itt mr mindenki megrlt, s sajt naplt r nvdelembl egy igaz trtnelem-knyv helyett, ami tbb mr nincs? Vgkimenetelben a rendszervlts ta – ki merjem ejteni? - a miniszterelnk is mr csak „egyszer rlt” lenne: kzlnk? Aki a rendszer(vlts) tsza-foglya?
The show must go on. „A badarsgai blcsessgnek bizonyulnak. Tves eszmi mgl flfnylik az aranyigazsg. A gyermeteg sszefrhetetlensgei igazsg-talansgok elleni lzadss llandsulnak. Romlott szvegek hangzanak el a sznpadrl. Vendgszvegek. Elszabadult mondatok. Mondat-omladkok. Sz-romok. Foszlnyok. lkzmondsok. jsghrek. Hirdetsek.” A kritika immr jl (r)rezheten rmelni igyekszik az egykori Popriscsin dadaista szvegre, s ravaszul gy tesz, mintha Sndor Gyrgy egy rltet alaktana. Ez nagy tveds!
Sndor Gyrgy az els sztl az utolsig – jl tudja, mit beszl. St, szeldebben mr nem is lehetne szlni arrl a tbbrteg (minden rteg) rltsgrl, amihez semmi kznk, mgis kretlenl krbevesz minket. Sndor Gyrgy a legkevsb sem a tveds eszmi kztt tobzd, „rlt” Popriscsin! Az aranyigazsg nem a tveszmi mgl fnylik fel, hanem ppen, hogy az „rltsg” lruhja al bjt blcsessgbl. Az rlt(ek)et ezttal sem a sznpadon kell keresni. Az rltek a nztren lnek, no meg a politika vilgban, az emberek fejre nve - a valsg „felett”. Az rltek, akik kini fltkenysgbl, nz hatalomvgybl erszakot tesznek a vilg termszetes isteni, trsadalmi trvnyein, kijtsszk azokat „sajt boldogulsukra”. Popriscsin – a tvoli hetvenes vekben – badarsgokat beszlt ugyan, de „az rltsgben” volt „rendszer”. Sndor Gyrgy azonban a msok, a tbb rlt napljt mesli el, a sajt olvasatban. A tbb rlt rendszervltst adja el, a prfta felels blcsessgvel. sszefrhetetlensgei „csak annyiban” gyermetegek, amennyiben a gyermek mg nem kvetett el hallos bnket, s nem is szndkozik elkvetni azokat. Nem is az igazsgtalansgok ellen – amik mindig voltak – lzad, hanem a tbb rlt gtlstalan, kls agresszori fellpse ellen, ami tbb, mint rltsg: rendszervlts. Romlott szvegek nem hangzanak el a sznpadrl, csak a romlottsg ostorozsai, ami nem ugyanaz. A romlottsgok ezttal (is) a nztrrl hangzanak el. Az ellen, arrl, aki soha romlott nem volt.
Aki nem jsghreket s/vagy hirdetseket olvas fel, abban remnykedve, hogy a foszlnyok majd nmaguktl rtelmes gondolatokk transzformldnak a nz/ hallgat fejben. Sndor Gyrgy – szemben a kritikval – pontosan tudja, hogy a rendezetlensgbl, a koszbl, a semmibl nem lesz semmi (mint ahogy hiba is rzogatnnk egy zskban egy nagy halom rdialkatrszt, spontn soha nem ll ssze vevkszlkk!): csak Isten teremt s gondvisel energija mozgatja a vilgot. Az „elad” j hrt hoz neknk, mert az rkkvalsgot reklmozza.
Idegest, hogy mg mindig nem tudom, mit jelent az, hogy: „hebefrn firsz”! A baljs hangzs cm valami ravasz, dupla-fenek eltletet sejtet. Nzzk meg az Idegen Szavak Sztrban! „Hebephrenia” (grg) = serdlses elmezavar. Ah! Ht innen fj a szl! (A „Firsz”: a szolga neve Csehov „Cseresznyskert”-jbl.) J volt megnzni! Teht Sndor Gyrgy egyetlen „mentsge”, hogy nem a megfelelkppen szocializldott, vagy „msknt” kifejezve: problematikusan serdlt, vagyis mig magban hordozza „serdlses elmezavart”, amit netaln skizofrniban azonosthatunk? A „Tbb rlt naplja” rja, szerkesztje, el-adja, rendezje, stb. „nnn rltsgt” vetti ki a vilgra: mindenki mst tekint bolondnak, pp’ mert „betegsgnek lnyege”, hogy a vilgot ltja abnormisnak, sajt maga helyett. St, mg tettestrsakat is keres, toboroz n-s kzveszlyes bolondrijhoz, mert kptelen megrteni identits-zavarainak valdi forrst. A „hebefrn firsz”, a serdletlen, vagyis bal helyett jobbmenetesre, flreserdlt r s eladmvsz sznhzba csalja s beavatja kizkkent lelkivilgba, mi tbb: csehovi szolgaknt, firszknt aggodalmaskodva ijesztgeti a gyantlan s rtatlan, naiv kznsgt – olyasvalamikkel, oly’ kptelen vilg-ltsmddal, paranois fantazmagrikkal, amelyek csak rmltomsok sajt lelki trsvonalai mentn.
Mindez – kibonts s kicsomagols utn - egyenesen kvetkezik „a kritikbl”, amely igazbl egy gyesen kdolt figyelmeztet jelents, mely egyarnt szl a hebehurgya firsznek s a szemlyzetisnek: vigyzzatok, me azonostottam a kr okt, vals mibenltt, vrhat lefolyst, sszes kvetkezmnyeit: terjed a kr, lokalizltam „rltsgei” sforrst, mely egy ragly veszlyvel is fenyeget. S azt sem nehz „lokalizlni”, mi lehet minden hebefrnik kritikusan kiszaszerolt sforrsa. Megleljk Emdzsp korbbi kritikjban, amelyet Sndor Gyrgy egy msik, rendszervlts eltti msorrl, a „Lyukasr”-rl nemrgen rt. Idzem:
„Idvel katolizlt. Ez legszemlyesebb gye. Elhagyta kznsgt. j kzegben j publikumot keresett. Elhagyta a rgi bartait. Minek kvetkeztben a rgi bartai (is) elhagytk. Ms deszkkat keresett magnak. Msfajta nyom-paprokat. Ebbl az idbl emlkszem taln a Magyar Nemzetben megjelent mondatra: „A keresztny-zsid prbeszd nem azt jelenti, hogy vitatkozom nmagammal.” Mesteri gondolatcsavars, kifejezi kzs meghasadtsgunkat.”
Csak pr visszafogott megjegyzst tennk. The show must go on? Amennyiben a katolizls S. Gy. "legszemlyesebb gye”, akkor a krdsfelvets mit keres a nyilvnos sznikritikban? Azrt az sszes dosszik mind mg nem nyilvnosak! A (hamis) rendszervlts azrt nem felttlenl jelenti azt, hogy azeltt titokban kdereztnk, mostantl majd nyilvnosan! Hanem azt, hogy mostantl tbbet egyltaln nem kdereznk. Msrszt M. G. P. akkor is gykeresen flrertette a mvsz nyilatkozatt, ppgy, mint most az eladst. (1) S. Gy. azt adta a vilg tudtra, hogy a prbeszd szksge s kszsge a szmra j evangelizci. (2) Az evangelizci ignye nem gondolatcsavars, hanem kldets. (3) Tisztelettel jelzem, hogy Sndor Gyrgy egyszer se’ hasadt meg – sem akkor, sem most. (4) Ami a mi „kzs meghasadtsgunkat” illeti – nos, ez is tveds. Nem hasadtunk meg, egy zben sem. Minket ugyanis tudatosan, szndkosan ketthastottak, - s tovbb hastanak mg ma is, mint a hastott tzift, hogy befrjen a cserpklyha ajtajn. Hogy ki(k)? A halhatatlan politbro. Aztn – amint „a mellkelt bra is” jl mutatja - k tnyleg meghasadtak, s most ezer forgcsknt replnek szerte-szjjel, mint Jzsef Attilnl a tke szilnkja. Brdy Jnos zeneklt szavaival lve: „Egy olyan bolondokhzban ltnk, ahol az polk voltak a bolondok.” Most akkor valjban trtnt rendszervlts, vagy csak a „szemlyzeti” feliratot cserlt(te)k ki „humn erforrs gazdlkods” tblra – vallsszabadsggal?!
„Kifordtott klasszikus idzetek, szabatos idzetek Ady, Vrsmarty, Pilinszky, Shakespeare, Csehov - s Luzsnynszky Rbertnek a Sndor Gyrgyrl rott jelentsbl (utbbi jelen sorok rjnak felolvassban). Mindazon egymsra hnyt katyvasz, ami az asszocicis rendszernkben fortyogva kavarog. Andr Bretont, a szrrealizmus ppjt elbjolta volna Sndor Gyrgy j estjnek sz-kollzsa, egymshoz ragasztott, lazn odaillesztett, ssze nem illsben j kpzettrstsokra uszt lomtra, 15 v hordalka, az elmlt szzad verblis uszadka. Illogikja j logikt szervez.”
Sndor Gyrgy eladestjnek a szvegknyve – nem egymsra hnyt katyvaszt tartalmaz lomtr. Aki gy rzi, sszetveszti az eszttikt a foxi-maxi egyetem eszttika szakval. A mvsz rendkvl finom megoldsokkal operl: szeretettel, szeld, szinte a lelknket simogat szavakkal, metaforkkal avat be naiv-lnaiv (embere vlogatja) mindannyiunkat az egyre halmozd trtnelmi hazugsgok immr kibogozhatatlannak ltsz szvevnybe. rdekes – atavizmus? -, hogy a kritika rja az idzet utols gondolatban mintegy „lpst tveszt”, mikor kvzi egy kalap al veszi az elmlt tizent v hordalkt az elmlt szzad verblis uszadkval, vagyis gyakorlatilag nem lt klnbsget ezen idszakok verblis megjelentsei kztt. Valjban sincs klnbsg. A 15 v – szerves folytats.
A kritika gy folytatdik: „A hablatyolsa nhol mr tlnylik az elviselhetn, de premier van s megengedhet, hogy a mg nzk trelmt prbra teven (is) maratoni hosszsg (ktszer msfl rs) rtelembszt sztekersei amorf terjedelmessggel hmplygjenek az este hullmain. Pillanghlval, a levegbl elhalszott, kiszabadult sztredkek lebegnek a sznpadon. Egyik-msik hkkentse megnevettet, helyenknti szsztyrsga elkedvetlent. Kt-anyagknt mkdik S. Gy. komor tekintete. Smnosan tletre knyszert l-halandzsja, ktsgbeesett vilgvge-vzit jelez, korukat rzkenyen rzkel mvszek ezt (!) menetrendszer aggodalmassggal jelentik. A hulladkokbl, jelszforgcsokbl rtelmes j, megbotrnkoztat gondolatokat szikrztat fl. Egy llampolgr (?!) szemtelenkedik a forml-logikval. Az jonnan kiemelt bolondrikbl vadonatj rtelmeket villant nziben.” Ht igen, a j-reg vilgvge-vzi! Bizony, a kritikus – aki nyilvn jobban rti a vilg mkdst, mint az elad, ezrt lett esztta s szemlyzetis – itt s most Sndor Gyrgy hebefrnijnak ltala jonnan diagnosztizlt szimptmit trja elnk, teht: a kapuzrsi pnikot, ami nnn vilgvgjeknt manifesztldik elrhetetlen „dentitst” szomjhoz gyermeklelkben (gy serdletlensgnek identits-elmezavarodottsga szinte szrevtlenl vezeti t az infantilizmusbl a szenilitsba, st, a forml-logikval elkvetett llampolgri engedetlensget, ami a rendszervlts rendszerre nzve slyos veszlyeket rejt magban, netn egy „tetszettek volna” ksei megvalsulsnak esetre. Ami ha nem is jelenten egyben a vilgvgt, de a (hamis) rendszervltst – minden bizonnyal.
„A gyerekkorban dadog sznsz dikcija plasztikusan rthet. Nem sikkaszt el szvgi hangzkat. A magnetofonrl bejtszott irodalmi bettek megrett, szp orgnummal hangzanak fel. A sznpadrl kikonferl nzkkel vdve csevegsnl rzdik csak halvnyan a hebeg mlt, de ez is lland sznpadi slemilsgt ersti, s nem lehetnk teljesen biztosak szndktalansgban.”
Expressis verbis: Sndor Gyrgy egyfell mr a szletstl fogva sem volt egy kikptt Dmoszthensz; - a szjba dugott kavics nlkl is kintte a dadogst. Msfell (v.: Idegen Szavak Sztra, 181. oldal, dikci = fellengzs beszd; s dikcizik = nagy hvvel, kevs tartalommal sznokol) fennhjzsban legalbb nem esik a hangzk elsikkasztsnak megbocsthatatlan bnbe, ami 4 vtizedes begyakorls utn szinte mr magtl rtetd. Vgl is a hangzk elsikkasztsa a sznhzi vilgban minimum akkora bn (rdekes: a vele oly rokon, s mennyivel vlemnyformlbb elektronikus mdiban a legkevsb sem!), mint politikusok esetben a millirdok, csak az utbbit nem bntetik, st, nem is kritizljk. m a hebeg mlt felemlegetse, st, atavisztikus jbl-eltrse ismt csak dnt bizonytk a prejudiklt diagnzis helyessge mellett, hiszen leplezhetetlenl prosul egyfajta rosszul kompenzlt kisebbsgi komplexussal is, ami - kevesek tudjk ezt! - a nagyzsi hbort destestvre, s mint ilyen, szintn a hebefrn szindrma szerves alkoteleme. Itt a kritika szerzje egy jiddis kifejezssel lve (slemil = gyefogyott, gymoltalan ember) mintegy ssze is foglalja a krkpet.
„nbiztostsbl beemel rgi msoraibl. Firszknt aggodalmaskodik Csehov-pardijban. Rszgelik a magnyt. Odakint elmlik a cseresznyskertet jel-kpez ifjsg. Lassan bezrul az let. Sndor Gyrgy mg elmondja nmaga nekrolgjt: az rzelmes ngny s az letkpessg biztonsgos keverke.
Az let egyre rvidebb. Msora egyre hosszabb. s mert tovbb ltetik a tapsok s figyelmeztetik az elmaradt nevetsek: idvel megrvidl a msor s hosszan letben marad a msoron.”
Magam az eladst nem ilyennek lttam, st ppen megfordtva. n pl. elmaradt nevetsre nem emlkszem: ahol „elmaradt” a nevets, ott nem is volt kvnatos. Emellett szerintem az let s Sndor Gyrgy „tartama” egymshoz mrve pp a fentivel ellenttes tendencit rnak le. A rendszervlts ta elszelelt jabb 15 v az elz (a 20.) szzad „mlt folytatsa” - a rendszervlts meghosszabbtott knszenveds, mutatja, mlysgesen igaz: a kommunizmusban legrosszabb az, ami utna jn. Sndor Gyrgy rsai, nll estjei csrgedez, tiszta-hs forrs; gygyr az tlt s tlend trsadalmi borzalmak enyhtsre: hitet s ert adnak a folytatshoz az embereknek, akik meghallgatjk, elolvassk t. m arnyaiban mindez kevs: br tbben, tbbet lthatnnk s hallhatnnk szeld blcsessgeit, kevesebb megprbltatssal! A szenveds megnylik, a gygyr sajnos rvidl. De szerencsre: mg a kritika elenyszik – a msor halhatatlan.
Nzzk meg Sndor Gyrgy j nll estjt, ha tehetik, minl tbben! Aki elmegy, kabar helyett szeretetre: evangliumra, igehirdetsre kszljn. Sem csaldni, sem megbnni nem fogja.
Vc, 2005. februr 27.
Czike Lszl
|