czl
czl
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Knyvek
 
Publicisztikk
 
Versek
 
Magyar privatizci
Magyar privatizci : Magyarorszg privatizcija VI.

Magyarorszg privatizcija VI.

  2005.03.01. 17:57


 

 

 

 

 

 

  A magyar llamadssg s privatizci
sszefggsei a rendszervlts tkrben
                      (elemz tanulmny) 

 

 

rta: 
          Czike Lszl
              kzgazdsz-r 

 

 

Vc, 2002. jnius 30.

 


                              Tartalomjegyzk   


1.  A fogalomkr meghatrozsa 

1.  1. Gazdasgi s politikai rendszervlts
1.  2. A trsadalmi tulajdon, mint „gordiuszi csom”
1.  3. Magyarorszg globalizcis eladstsa
 
2.  Az llamadssg nvekedse

2.  1. A fogalmak, adatok s informcik rtelmezsi problmi
2.  2. Kls s bels llamadssg, valamint tkeadssg
2.  3. Klfldi tkebefektetsek s a valutatartalk
2.  4. Brutt s nett kls llamadssg; a nemzetgazdasg adssga
2.  5. Az adssg nvekedsnek okai s trendje
 
3.  A privatizci fajti, mdszerei s trtnete

3.  1. Kezeli jog, tulajdonjog, vllalati tancs, vagyonjegyek
3.  2. A trvnyek s a spontn (menedzsment-) privatizci
3.  3. Az „llami” vagyon privatizcija, - az V s az PV Rt. 
3.  4. Klfldi tancsadk s privatizcis technikk
3.  5. A privatizcis versenyplyzatok felttelrendszere
    3.  6. Npi rszvny, vagyonjegy, M.R.P. s M.B.O.
    3.  7. Vagyonkezels, E-hitel s privatizcis lzing
    3.  8. Titkos adatok, eltnt aktk, ktes gazdasgi eredmnyek
    3.  9. Krkrs bank-konszolidcik
    3.10. Kltsgvetsi s nkormnyzati privatizci 
 
4. Tjkp privatizci utn
   
    4.  1. Hov lett a privatizcis bevtel (ellentmondsok)?
    4.  2. Fokozd kamatterhek, a kamatrabszolgasg lnyege
    4.  3. Marginalizld llam - tlterhelt kltsgvetssel
    4.  4. A nemzetllam vgnapjai

 

 

1. A fogalomkr meghatrozsa 

1.1. Gazdasgi s politikai rendszervlts 

A trgyban ksztett els (ezt megelz) tanulmnyom (2002. mjus 20.)   „A rendszervlts 12 vnek politikai gazdasgtana” cmet viseli, vagyis tgabb, kiterjedtebb, kvzi-gazdasgtrtneti tmakrt lel fel, mint ez a mostani tanulmny, amely mr konkrtebben, a magyar llamadssg s a privatizci sszefggseire hvja fel a figyelmet, oly rtelemben, hogy a kett - mint ok s okozat kztt - „a megoldst” a politikai rendszervlts adja. Elz, tfog tanulmnyomban trtneti sszefggsben trgyaltam azokat az esemnyeket, amelyek vgl is a rendszervltshoz vezettek, - a jelen tanulmnyomban azt igyekszem bemutatni, hogy mi vltozott meg, mirt, milyen mrtkben, s mi is trtnt (velnk) valjban...
Az elz tanulmnyomban a gazdasgi, a politikai - a trtnelmi - kereteket hatroztam meg, amelyek kztt Magyarorszg legjabb kori (1988-1990.) „felszabadtsa” vgbement; ebben a tanulmnyban pedig megvizsgljuk: mirt, s mirt ppen gy trtnt mindaz, amit rendszervltsnak neveznk.  
Tekintettel arra, hogy a jelentsebb fogalmi s egyb meghatrozsokat az elz elemzsben mr elvgeztk; lehetsgnk nylik az ok-okozati sszefggsek rszletesebb kifejtsre, kzelebbi megvilgtsra is. Ez azt is jelenti - mivel alapfogalmakat mr nem kell taglalnunk -, hogy sokkal szabadabb, ktetlenebb formban trhatjuk fel a valsgot, mert mr csak a lnyegre kell koncentrlnunk, a rszletkrdsek kifejtse helyett. Ezltal kifejezetten arra trekszem, hogy ez az elemzsem mg olvasmnyosabb legyen; ami persze felttelezi, hogy olvasim az eltanulmnyt is ismerjk... Drmai korszakot ltnk s lnk t; s a cselekmnynek kt prhuzamos vonulata van: egy ltszlagos, s egy valdi. Az a hatrozott vlemnyem, hogy ez a kettssg egyre kevsb tarthat fenn, - az elmlt 12 vet egsz msknt lte meg az n. „rendszervlt elit”, mint a szles nptmegek.
Magyarorszg jvje pp attl fgg, hogy milyen gyorsan, milyen lptkben sikerl a trsadalom „tudathasadst” felszmolni, s a nemzet maradk erit egyestve, koncentrltan a valdi megoldsok keressre fordtani.
Ehhez azonban meg kell rtennk a mltat, amely a jelenrt felels.
Ha sosem akarunk felntt, felntt nemzett vlni; ne csodlkozzunk azon, ha tovbbra is gyermekknt kezelnek bennnket, mert akkor a jvnket is - mint eddig mindig - helyettnk fogjk eldnteni, s a jvnk sem lesz a mink.
Vgjunk a kzepbe!
Kezdetben vala az llamadssg...
Pozsgay Imre, a rendszervlts egyik legkarizmatikusabb alakja, aki a Kdr Jnos halla utni belpolitikai „zrzavarban” (termszetesen ez csak a cscson volt rzkelhet, a np nyugalomban vgezte a mindennapi munkjt) klfldrl nem tallotta a Prtnak hazazenni, hogy: „1956-ban npfelkels trtnt!”; Pozsgay Imre, aki korbban a Hazafias Npfront elnke volt, majd az 1980-as vek vgefel az MDF megalakulsakor annak egyik alapt tagja volt; Pozsgay Imre, aki a rendszervltsban szerzett rdemei alapjn mltn lehetett volna a Magyar Kztrsasg elnke is; Pozsgay Imre, aki ma politolgit s politikt oktat, mint egyetemi tanr, - a rendszervlt Pozsgay Imre nhny nappal ezeltt egy kzszolglati televzis interjjban azt tallta mondani, hogy: „Nem volt helyes llami dnts az, miszerint a kommunizmus idszakban felgylemlett kls llamadssgot a trsadalmi tulajdon privatizcijval akartk visszafizetni.” 
Senki semmilyen kommentrt nem fztt ehhez a kijelentshez!
Mrpedig ebben a mondatban a vals gondolkods szllt szembe azzal a kpmutat ltszattal, az erszakkal befestett vilggal, amelyben ma lnk... 

Pozsgay Imrnek a rendszervltsra vonatkoz idzett kritikjban ugyan-az az szinte igazmonds, a lnyeg egymondatos kimondsa nyilvnul meg, mint az 1956-ra vonatkoz kittelben. Gondoljuk csak vgig! Ha 1956-ban npfelkels volt, akkor a Prt igen slyos „hibt” kvetett el a forradalom idegen erkkel kollaborl leversvel, hiszen magval a nppel szllt szembe, a np akaratt verte le, majd a npen kvette el a megtorlst is.  Vagyis ami trtnt, az a demokrcia lbbal tiprsa; hiszen a npfelkels vrbefojtsbl, a np leversbl, a megtorls (a bossz) talajn sehogy nem szlethet „npi demokrcia” a ksbbiek (1960-1989.) folyamn sem. De a Rendszervlt Prtllam is (jbl) igen nagy hibt kvetett el, amikor (1988.) eldnttte, hogy a kezelsben „rztt” trsadalmi tulajdont lltja a kiegyenlts forrsaknt szembe az j gazdasgi mechanizmus kezdettl (1968.) egszen a rendszervltsig (1990.) felhalmozott llamadssggal, vagyis felldozza a np vagyont, hogy kifizethesse a lejrt hiteleit!
Ez a hiba klnsen abban a tekintetben esik „visszaes jellege miatt” igen slyos megtls al, mivel ismt csak tetten rhet a klflddel folytatott kollaborci. St, a kt idpont - 1956. s 1990. - trtnsei kztt komoly hasonlsgok fedezhetk fel, ami analgik fellltst is lehetv teszi.
Ennek rszletesebb kifejtse eltt rvid elmleti kitrt kell tennnk!
A marxizmus azt lltotta, hogy a trtnelem osztlyharcok trtnete, mert a termelerk, a termeleszkzk, a technika s a technolgia fejldse az idk sorn mintegy kiknyszerti az idejtmlt termelsi viszonyok ugrs-szer megvltozst, - ami mindig erszakos ton, forradalommal trtnik, mert a feltrekv „j osztly” (pl. a polgrsg a kapitalizmusrt) harcba viszi a legszlesebb nptmegeket a trsadalmi rend megvltoztatsra. Ennek a folyamatos s diszkrt szakaszokbl (evolci - revolci) ll fejldsi trendnek a filozfiai alapja a hegeli dialektika egyik f trvnye, miszerint a mennyisgi vltozsok egy ponton minsgi vltozsba csapnak t. A ttel szerint a forradalmak spontn trnek ki - fizikai pldt vve alapul: ha a benzin-leveg (oxign) keverket (a gyelegyet) meghatrozott mrtken tl komprimljuk; felrobban, ami a robbanmotor mkdsnek alapelve -, vagyis a np fegyvert ragad az aktulis hatalom megdntsre, mde csak akkor, amikor mr nem tud a rgi mdon lni, a regnl hatalom pedig mr nem tud a rgi mdon kormnyozni. Ezt a kritikus, a forradalmat kzvetlenl megelz kzllapotot a marxista terminolgia gazdasgi, politikai s trsadalmi vlsgnak nevezte, amelynek egyetlen megoldsa mindig - a forradalom... Hangslyozni szeretnm, hogy jmagam 1977-ben a Marx Kroly Kzgazdasgtudomnyi Egyetemen szereztem diplomt, m hogy mgsem vltam megrgztt marxistv, annak egyrszt ez a mechanikus trsadalom-felfogs volt az oka, msrszt az a tarthatatlanul voluntarista s apologetikus ltudomnyossg, amely pp Marx Kroly tanaival igyekezett megalapozni a ltez szocializmus tudomnytalan diktatrikus rendszert. Ms krds, hogy Marx a kapitalizmus politikai gazdasgtant mlyrehat „gyakorlati” (apja nagytks volt) tapasztalatok elemzsvel alkotta meg, s nem lehet elvitatni, hogy az a trtnelemfelfogs, amelyet Engels Frigyessel egytt trtnelmi materializmus elnevezssel (ennek rsze a fent emltett forradalmi elmlet is) hvtak letre; tetszets eszme-rendszer, amelynek az „egyetlen” (de perdnt) slyos tvedse, amikor el akarja hitetni az emberekkel, hogy a forradalmak spontn, mintegy „nmaguktl”, tmegnyomsra jnnek ltre. A marxizmus „gyengje”, hogy sohasem tudott igazn mit kezdeni az n. nagy trtnelmi szemlyisgek trtnelem-forml tevkenysgvel, hiszen ha elismeri a befolysukat, akkor a sajt dugjba dlt, s a visszjra fordulhatott volna az egsz elmlet. Ugyanis a spontn keletkez forradalom terija nem egyszer tveds, hanem olyan tendencizus hazugsg, amely ppen a spontn tmeg-akarat ltszatt volt hivatott kelteni mindazokban az esetekben, amikor elit-klikkek (pl. „bolsevikok”) dntttek a np feje felett a np sorsrl, de a np-felsgre, a demokrcira val hivatkozssal, a np demonstratv s harcos tmeg-erejnek szksg szerinti felhasznlsval...
Forradalmak ugyanis nmaguktl soha nem keletkeznek, nem trnek ki. A forradalmakat - mint brmi ms trsadalmi jelensget is - emberek, emberi rdekcsoportok szervezik meg, elre kitervelt clokrt, az eszkzk tudatos megvlasztsval. De a legcinikusabb - taln nem is rt egy kicsit elbbre szaladni! - retorikra vall, kvzi szmon krni a npet: „Tetszettek volna forradalmat csinlni!” (Antall Jzsef), amikor ha valaki, ht a kztrsasg els rendszervlt miniszterelnke pontosan tudta, hogy a rendszervltst, a np feje felett dntve a sorsrl, ellenttes rdekcsoportok kiegyezsekppen hajtottk vgre, s csak azrt vr nlkl, mert a np fellztsa most senkinek nem llt rdekben, nem gy, mint 1956-ban. Akkor az llamprt liberlis szrnya szinte belekergette a npieket s a npet az ngyilkos szabadsgharcba, mert rdekben llt volna, hogy kikaparjk a szmra a gesztenyt, a Szovjetnitl val elszakadst, mert hiszen a fggetlensg kivvsa azonnal a liberlis Nyugathoz val csatlakozst jelentette volna. A rendszervltskor nem volt rtelme „spontn npfelkelst szervezni”, ez semmilyen rdekcsoportnak nem llt rdekben; ismeretes, hogy a szovjet hadsereg nem sokkal a rendszervlts utn magtl kivonult az orszgbl. De a npfelkels ezttal nemcsak ezrt maradt el; kln „kontraindikcija” is volt! Tudniillik az, hogy amennyiben a np mg idejben feleszml, vagy mg idejben felvilgostjk; holtbiztosan „gondoskodott” volna az vtizedek alatt felptett trsadalmi tulajdona maradktalan megrzsrl... 
Folytatva az analgit: 1956-ban a magyar np nrendelkezsi jogot, vagyis politikai fggetlensget akart, amelynek a kivvst a Nyugat „mg korainak” tartotta - mellesleg „ppen kzbejtt” a szuezi vlsg, ahol szintn fennllt a veszlye, hogy az USA s a Szovjetni szembekerlnek egymssal -, ezrt eleinte ltszlag mg buzdtotta a magyar npfelkelst, majd amikor mr az oroszokkal val katonai konfrontci lett a tt; magra hagyta a forradalmat, s hagyta, hogy az orosz hadigpezet leverje, teht visszaterelje „az tmenetileg elbitangolt” Magyarorszgot a kommunista karmba. 1990-ben a magyar np polgrosodst, vagyoni s jvedelmi fggetlensget akart (volna); amennyiben brki egyltaln megkrdezi a npet, mit is akart (volna) valjban a 45 ves kommunizmus s szovjet megszlls utn, illetve helyett. A rendszervlts - 34 v ksssel ugyan, de - megteremtette a politikai fggetlensget, amely kivvsnak a remnyt a magyar np 1956-ban mr elvesztette; m helyette (cserben?) elvette a np trsadalmi tulajdont, a felhalmozott kls llamadssg kvzi-jelzlog fedezeteknt... Mindennket teht nem kaphatjuk vissza - egyszerre!
A ltez szocializmus 1960. s 1990. kztt szerny meglhetst, de anyagi biztonsgot adott a legtbb magyar csaldnak, amirt viszont le kellett  mondanunk a politikai fggetlensgrl, - a rendszervlts 1990-ben visszaadta az nll, szabad gondolkods lehetsgt s a politikai fggetlensgnket, azonban elvette egyetlen felhalmozott vagyonunkat, a trsadalmi tulajdont, miltal megsznt a ltbiztonsg.
Taln erre clzott idzett megllaptsval Pozsgay Imre, taln nem.
Mindenesetre gy trtnt.

Emltettem azt is, hogy a trtnelmi analgia sajtos fintort a kollaborci megtlsben ltom. Orbn Viktor, a magyar kztrsasg most leksznt miniszterelnke - akkor mg csak mint a Fidesz elnke - mondta valamikor 1996-1997. krl az uralkod (els) MSZP-SZDSZ koalcis kormnyrl: „A kormnyt a kdri megtorlsok szellemisge tartja egyben.” (Ezt egy korbbi mondsa vezette be: „Ami sszetartozik, most sszen.” Ktsgtelen tny, hogy 1956-ban a Prt npi szrnya harcolt a liberlis szrny ellen (amely azutn belehajszolta a npet a szabadsgharcba), de amikor eljtt az igazsg pillanata, a Nagy Imre miniszterelnkt befolysol liberlisok elrultk t, s vele a forradalmat is. Az a tny, hogy Kdrral se’ a npiek jutottak hatalomra, - megmutatja, hogy a megtorlst nagyjbl azok veznyeltk, akik „behvtk” a szovjet csapatokat, vagyis elrultk a npet. A kdri megtorlsok szellemisge teht nyilvnvalan egybeforrott azzal a kollaborcival, amely egy nagy tl lencsrt eladta a fggetlensgnket...
A rendszervlts trtnelmi mozzanatban (1990.), illetve annak fontosabb motvumaiban is rendre tetten rhet „a rendszervlt elit” kollaborcija; csak ht kicsit bonyolultabb mechanizmusok formjban... Emltettem, hogy a trtnelmi materializmus gazdasgi, politikai s trsadalmi vlsghoz kttte a forradalmak kirobbanst, - mrmint „a spontn-forradalmi” elmlet keretben. Tekintettel arra, hogy 1989-1990-ben a magyar npnek nem tetszett forradalmat csinlni, - az elit inkbb rendszervltst csinlt..., a np nlkl, a np feje felett; sok tekintetben a np akarata ellenre. (Ha ugyanis a magyar np tudta volna elre, hogy a rendszervlts a trsadalmi tulajdon s a ltbiztonsg elvesztst hozza, tovbb tarts szegnysget az orszg lakossgnak legalbb a fele szmra, - akkor szinte bizonyosan tovbbra is inkbb a politikai fggetlensg hinyt vlasztotta volna, s nem az letsznvonal drasztikus, 30-40 %-os visszaesst, vagyis a nyomort.) A npet megfosztani a trsadalmi tulajdontl csakis egy grandizus ksrlet rvn s keretben lehetett, - egy, ismt a Nyugat ltal sugalmazott „tlet”, a vr nlkli, polgrok nlkli polgri forradalom, a rendszervlts ltal...
Magyarorszgon 1989-ben egyltaln nem volt forradalmi helyzet; az n. „vlsg” is leginkbb csak az uralkod reform-kommunista elitet jellemezte, tudniillik nem tudtak mr a korbbi, megszokott mdszerekkel tovbb uralkodni. A np akkoriban mg „viszonylag jl” lt, - sem rendszervltst, sem privatizcit nem kveteltek szles nptmegek, tntetsek az utcn. Amennyiben pl. npszavazs keretben megkrdeztk volna a npet, akar-e ltalnos privatizcit, hogy elveszthesse a trsadalmi tulajdont; akarja-e a multinacionlis cgek tlslyt s uralmt a reklmokban, mindenfajta szponzorciban, a piaci rak felhajtsban, a televzis msorokban s ltalban a mdiban, tovbb a teljes munkaer-piacon, s Magyarorszg gazdasgi nvekedsben, gazdasgpolitikjban, st, a politikban is (!); akarja-e a rendszervltst, hogy szabad legyen, de ne legyen semmije; s akarja-e a szocializmus helyett a monopolisztikus vadkapitalizmust, - akkor a tbbsg egyrtelm nemmel vlaszolt volna. Ezrt nem volt npszavazs!

Nem mondom, hogy a marxizmusnak igaza volt, amikor brmely forradalom kitrst ltalnos vlsg-helyzethez kttte. Azt viszont mondom, hogy a rendszer talaktst lnyegesen nehezebb lehet megvalstani forradalom nlkl, mint forradalom tjn. De a legnehezebb egy teljes rendszervltst leveznyelni, - ltalnos vlsghelyzet, forradalom s np nlkl...
Ez csak s kizrlag a rendszervlt elit s a klfld kollaborcija rvn valsulhatott meg. Egy nagy tl lencsrt most a trsadalmi tulajdont adtk el. „Radsknt” egy idre visszakaphattuk a nemzeti fggetlensgnket.
Ha vgigtekintnk a rendszervlts ta eltelt 12 v politikai trtnetn, s az elemzs sorn krltekinten feltrjuk a legfontosabb tendencikat, akkor megllapthatjuk, hogy ez a trtnet is a npiek teljes veresgvel, st, a politikai hatalombl val „vgs” (netn vgleges) kiszortsrl szl. Jl megfigyelhet, hogy fokozatosan megsznt a rendszervlt MDF npprt-jellege; mindamellett, hogy mr Antall Jzsef prtelnk (1990.) is inkbb nemzeti-liberlis politikus volt, mintsem npprti... De mra sorban eltntek a Parlamentbl az sszes „npprtszer” prtok: a Keresztny-demokrata Npprt, a Magyar Demokrata Npprt, a Fggetlen Kisgazda-prt s a Magyar Igazsg s let Prtja is. (A MIP 1992-ben, miutn az MDF alelnkt, Csurka Istvnt kizrtk a prtbl, - tulajdonkppen „npies prtot ttt” az inkbb liberlis „anyaprton”.) Az 1990. vi rendszervlts „nagy npi politikusai” egytl-egyig - ilyen vagy olyan okbl, de - megvltak a Parlamenttl, hol vannak ma mr Fr Lajos, Raffay Ern, Csori Sndor, Csengey Dnes, Csurka Istvn, Pozsgay Imre, Giczy Gyrgy formtum, „npies belltds” politikusok?! A mai orszggylsben egy sincsen...! Az elmlt 12 v tulajdonkppen a liberlisok, a liberalizmus nagy gyzelmi menetelse; nemcsak hogy ma is, vltozatlanul bent lnek a Parlamentben, hanem kivvtk a tisztelt hzban a liberlis vilg-, nemzet-s letfelfogs egyedli uralmt. A 2002. vi Orszggylsben mr szinte kizrlag csak ilyen vagy olyan (nemzeti vagy kozmopolita) liberlisok lnek.
A parlamenti hatalmat ngy liberlis prt (az MSZP, az SZDSZ, a Fidesz s az MDF) gyakorolja, - hvassk br magukat szocialistnak, szabadnak, polgrinak vagy demokratnak, ez a lnyegen mit sem vltoztat. Az els nemzeti liberlis miniszterelnk, Antall Jzsef hres mondsa - „Keresztny Magyarorszgot akartam, mert csak ennek van rtelme!” - ppgy idejt mlta, mint a „npiessg”, hiszen a keresztnysg s a liberalizmus sehogy sem frnek ssze... A liberalizmus lnyege a kozmopolita vilgpolgrsg - szemben a keresztny „npnemzetisggel” -, az, hogy minden eladhat...
Elbb a nemzeti fggetlensg (1956.), majd a nemzeti mkdtke (1990.: privatizci), s vgl a magyar termfld (?). Hiba mondta Orbn Viktor - mg mint miniszterelnk -, hogy „Brsszel nem Moszkva!”; sajnos az, mg ha „nyugati irnyban” fekszik is Magyarorszgtl, mert a komprdor burzsozink (a liberlis rendszervlt elit) kirust viselkedse az irny-vltstl mit sem vltozott. Teljesen mindegy a szmukra, hogy a KGST-bl mr az Eurpai niba tartunk, - csak legyen mg rtkesthet portfoli...
Mostanban Orbn Viktor - mr csak mint a Polgri ntevkeny Csoportok (lsd mg: „Hajr Magyarorszg, hajr magyarok!”) njellt vezetje - azt nyilatkozta, hogy Magyarorszg mr nem ms, mint rszvnytrsasg!
Bszkn llthatom, ezt elsnek rtam, - 2001. jnius 29-ikn kelt kiadatlan cikkemben, amelynek a cme: „Magyar Kztrsasg Rt.”. Igen, gy lettnk: Npkztrsasgbl - Kztrsasg; majd Magyar Kztrsasg Rt.
Np nlkli rendszervlts, majd minden magyar vagyon privatizcija utn.           

1.2.  A trsadalmi tulajdon, mint „gordiuszi csom”  

Az tlagember ma is azt hiszi, hogy a trtnelem spontn esemnyek s vletlenszer folyamatok egymsutnja, sszessge - minden tudatossg, vagy plne tudatos tervezs nlkl. Lehetsges - br korntsem biztos -, hogy ez hossz-hossz vszzadokon t gy volt; viszont biztos, hogy cca. 200 ve, de legfkppen a II. vilghbor vge ta nincs gy. Az emberisg - miutn benpestette - tlnpestette a Fldet; felvilgosodott, ntudatra bredt s szinte rgtn kolgiai s konmiai szksgszersgekkel, knyszerekkel tallta szemben magt. A kzeled vilgkatasztrftl val sztns flelem mintegy kiknyszertette a politika tudatos tervezst is. Felmerlhet a krds: mirt j, s kinek hasznos, amikor a hatalom foggal- krmmel igyekszik a „spontn trtns-elmlet” rvnyessgt igazolni, vagy legalbb a ltszatt fenntartani? Kt lehetsges vlasz van: (1) Gyva a hatalom; fl beismerni s nyilvnossgra hozni az igazsgot, fl a pnik erejtl, a spontn forradalom veszlytl, ami valjban indokolatlan, mert - mint tudjuk - ad hoc forradalmak, npfelkelsek nincsenek. (2) Ostoba a hatalom, mert az egyetlen igazn nagy veszly a szles nptmegek flrevezetse, dezinformlsa, tudatlansgban tartsa, megfosztsa a valsg,  az igazsg megismerstl, - hiszen minden esetben az ismeretek hinya, a hosszabb idn t fennll tudatlansg a ltez legnagyobb kockzat. Egy bizonyos idtartam elteltvel mr szinte lehetetlenn vlhat a felvilgosts, s a trsadalom vgkpp kettszakadhat: a bennfentesek s a profnok termszetes alapon szembenll tborra, ami nmagban vgveszly...
Mirl is van sz? Arrl, hogy legalbbis az elmlt 20 v magyar trtnelme - gazdasgi s politikai trtnelme - olyannyira „tendencizusnak” ltszik, amirt is alapos okkal felttelezhetjk az esemnyek tudatos alaktst. No persze nem a tudatlan nptmegek, hanem egy aktv politikai elit rszrl...
szre kell vennnk - elg ersnek kell lennnk, hogy vegyk a btorsgot ehhez! -, hogy Magyarorszgot kb. 1982. ta, teht 20 ve ugyanaz a „reform-kommunista elit” (pnzgyi, st, bankr-elit) irnytja, mg azokban a (rvid) szakaszokban is, amikor nem a politikai hatalom els soraibl, hanem „a httrbl”, a pnzhatalom tjn teszik ezt. pp azta, amita az llam rohamos eladsodsa elkezddtt!
Nv szerint is felsorolhatnnk, kik azok, akik 20 ve folyamatosan, nhny nansznyi eltrstl eltekintve, vltozatlanul ugyanazt a gazdasgpolitikt valstjk meg; fggetlenl attl, hogy ki, s milyen rendszer kormnyoz, - de ez, gondolom, felesleges. A lnyeg nem a szemlyekben van; a jelensg a fontos! Hangslyozom, hogy a figyelmnket a trgyi gazdasgpolitika s a kzgazdasgi valsg lnyegi elemeire kell sszpontostanunk, vagyis ht most el kell vonatkoztatnunk holmi „figyelem-elterel” rszletkrdsektl!
Kizrt dolog, hogyha valami 20 ven t stabilan nem mkdik, s mgis vgig tovbb erltetik, - az sztns tveds legyen, ennyi idn t!
A lnyegi, vltozatlan elemek a kvetkezk:
 llami kltsgvetsi tlkltekezs, nvekv halmozott deficit
 Fisklis (kzi vezrlses) gazdasgirnyts s monetris restrikci
 A klkereskedelmi s a fizetsi mrleg halmozd hinya
 A mindenfajta hinyok klfldi hitelekkel trtn kitltse
 Az llamadssg rtelemszeren halmozd nvekedse 
 Az adssgszolglat (trleszts + kamatok) elviselhetetlen mrtke
 Az llami terhek „tterhelse” a npre, nvekv adk formjban
 A klfldi tke becsalogatsa a fizetsi mrleghiny ellenttelezsre
 Nvekv kamatszolglat + brmunks bedolgozs = kamatrabszolgasg
 Legvgs megoldsknt a trsadalmi tulajdon gyorstott privatizcija
 S mindez zrt (bvs) krben folyik tovbb, amg minden elfogy.

Lthatjuk, hogy a szisztma lnyege tvel a ltez kommunizmusbl a mg „nem egszen kiforrott” kapitalizmusba, - a rendszervltson keresztl mai napjainkig. Hogy kzben (1990-tl) „ltrejtt az n. demokratikus intzmny-rendszer”, hogy megvalsultak s ciklikusan (4 venknt) megtrtnnek a demokratikus parlamenti s helyhatsgi vlasztsok, hogy vetsforgknt hol a rgi kommunistk, hol pedig demokratikusnak lczott, m egyre kevsb npnemzeti, de egyre liberlisabb prtok regnlnak; ki figyel oda: az llamadssg n, az adterhek egyre elviselhetetlenebbek, jelents vagyonnal pedig kizrlag csak a komprdor burzsozink kpviseli rendelkeznek, mintha csak jutalkot kapnnak szolglataikrt. Hozz kell tenni, hogy a magyar np letsznvonal, polgrosods, illetve az ltalnos letkiltsok (letminsg, vagyonszerzs, nyugellts, letkor, stb.) tekintetben rosszabb helyzetben van, mint az els (keletrl rkezett) felszabadtsunk (1945.) ta valaha. A msodik (immr nyugatrl rkezett) felszabadtsunk (1990.) a politikai s gazdasgi rendszervlts lehetett volna; mr tudniillik azrt, hogy ne csak az tmeneti szovjet megszlls all, hanem a reform-kommunizmus ldsaitl is fel-, illetve megszabadtson mindannyiunkat. Nem gy trtnt! Nyilvnvalnak ltszik, hogy az 1982-ben megkezdett reform-kommunista gazdasgi s politikai folyamatok minden ms demokratikus talakulsnl ersebbnek bizonyultak, amennyiben ma is sokkal mlyrehatbban meghatrozzk mindennapi letnket, mint a 12 ve lezajlott rendszervlts brmilyen demokratikus talakulsa, vltozsa. Ne tvesszen meg bennnket semmilyen ltszat, - a folyamatossg ersebb...
Emltettem, szinte teljesen kizrhat, hogy egy 20 ve tart folyamat, amely legfontosabb, meghatroz momentumait a fenti pontokban mintegy ok-okozati sszefggs-lncba fztem, - fatlis vletlen mve legyen! Sokkal valsznbb ennl, hogy a folyamatot tudatosan elterveztk, folyamatosan alaktjk s irnytjk; ugyanazok, akik 20 ve a pnzfolyamatok stabil rei. Ha van mersznk lni ezzel a munkahipotzissel; mindjrt egyszerv vlik a „20 ve fokozd valsg” megrtse, sokkal egyszerbb, mintha mg tovbb ragaszkodnnk a trtnet vletlenszersghez, ami nonszensz... 
A vilgegyetem nem magtl alakult ki, az let megjelense sem a vletlen mve, az ember sem magtl szletett a majomtl; s az emberi trsadalom sem vakvletlenek folytn fejldik, halad semmibl a vgtelenbe. Az ember tudatos lny, s mint ilyen - ha teheti -, igyekszik maga irnytani a sorst.
De ha nem teheti, akkor msok fogjk irnytani - helyette.
Ha vgig elemezzk a fentebb felvzolt ok-okozati sszefggs-lnc fbb motvumait s vonzatait; lthatjuk, hogy az elmlt 20 v sorn a npnknek egyetlen olyan sorsdnt, „legitim pillanata” sem akadt, amikor tnylegesen a sajt kezbe vehette volna gazdasgi s politikai lete irnytst!

A kapitalizmus a XIX. szzadban megteremtette az egyetemes rszvny-tulajdon jogintzmnyt, ami biztostja egyrszt a tketulajdon polgri demokratikus (!) centralizcijt, msrszt a pnzhatalom szemly-telensgt. Kollektv tketulajdon + hatalmi centralizci = kommunizmus. Napnl vilgosabb, hogy az egyetemes rszvnytulajdon vilguralma szem-pontjbl a kommunizmus zskutca volt, - mert egyfell nem biztostotta a pnzhatalom szemlytelensgt, msfell a kommunista orszgok tke-tulajdont „kivonta” a vilgpiac s a vilgtzsde elvileg szabad forgalmbl, vagyis egyfajta lebonthatatlan vagyoni tmb (rtsd: kommunista tbor) ltt konzervlta, ami nmagban nvekv veszlyt jelentett a tks vilg, ms szval a Nyugat szmra. A politikai s katonai veszlyt az USA vezette NATO az 1980-as vekben drasztikus huszrvgssal, csillaghbors fenyegetssel s fegyverkezssel gy szmolta fel, hogy a Szovjetnit olymrtk katonai kiadsokba hajszolta bele, amitl az nknyuralmi rend gazdasga lnyegben magtl sszeroskadt. Tekintve, hogy a mentort vesztett keleti tmb (a KGST, a Varsi Szerzds) tbbi orszga sem volt sokkal jobb gazdasgi helyzetben (a legtbbjket mr nvekv eladsods fenyegette), - a kommunista blokk mind gazdasgi, mind politikai „erejt” elvesztve alkot elemeire esett szt. m ettl mg nem lett kapitalista...

A kommunizmus lebontsban a vilgtke szmra a legnagyobb gyakorlati problmt az jelentette, hogy ezekben a keleti orszgokban deklarltk a termeleszkzk, a nemzeti mkdtke kollektv, trsadalmi tulajdont, - ami az egyetemes, szemlytelen rszvnytulajdonon alapul, a tzsdn mr rgta a pnz derivatvival spekull, a rszvny-s valutarfolyamokat manipull szupranacionlis pnztke terjeszkedst, koncentrcijt s centralizcijt effektve akadlyozta. A volt keleti tmb orszgainak eltr gazdasgi, politikai viszonyai nagy krltekintst, s persze minden esetben egyedi, specilis megoldsok alkalmazst tettk szksgess; mgis volt kt olyan alapvet szempont, amelynek mindentt egyformn rvnyeslnie kellett: (1) A vltozs semmikppen nem trtnhetett „vres forradalmak” tjn, mert egyrszt minl „spontnabb” egy forradalom, egy npfelkels, - a vgeredmny annl kiszmthatatlanabb (lsd: az erre irnyul „ksrlet” teljes kudarct Romniban, ahol a Ceausescu-rezsim eltrlse mg nem jrhatott egytt az azonnali kapitalizcival, s klnsen nem az orszg nemzetkzi integrcijval. Igaz: Romninak nem volt llamadssga!), - msrszt: (2) A rendszervltsnak a politikai rendszer megvltoztatsa mellett minden orszgban „egy fst alatt” rendeznie kellett azt a problmt is, hogy tudniillik: miknt lesz a np trsadalmi tulajdonbl a vilgtke szmra knnyedn s olcsn megszerezhet egyetemes rszvny-tulajdon?! A trsadalmi tulajdon a tke szmra „gordiuszi csom” volt...
Ennek kapcsn tennem kell mg egy rvid, magyarz kittelt is, ami aztn messzemen kvetkezmnyekkel, kvetkeztetsekkel jr majd, a tovbbi, rszletes mondanivalm kifejtse szempontjbl is. A kapitalista s az n. szocialista nemzetgazdasgok kztt az alapvet termeleszkzk eltr tulajdonlsa csak az egyik dnt klnbsg, - a msik a piac, az rkpzs (a profit) mechanizmusban rejlik. Mg a szocializmusban az rak, illetve az rakban foglalt „nyeresg” csupn a kereskedelmi rucsere, a forgalom lebonyoltsnak, tovbb az llami preferencia-rendszer mkdtetsnek egyszer eszkze volt, - addig a kapitalizmusban a piac a tks verseny, a konkurencia-harc valsgos kzdtere, ahol minden a profitrt trtnik. Ez az a lnyegi klnbsg, ami a szocializmusban rendkvl olcsv tette (ms szval a vilgpiachoz kpest lertkelte!) mind a termeleszkzk, a fld, a termelsi tnyezk, - mind a termkek, ruk, szolgltatsok, stb. rait; hiszen a gazdasgi tevkenysg, a termels alapvet clja itt nem a profit, hanem az effektv szksgletek mind teljesebb kielgtse volt. Ez az oka annak, hogy a vilgtke elssorban nem is a trsadalmi tulajdon, a nemzeti mkdtke megszerzsrt „integrlta” (rtsd: a vagyonok kampnyszer privatizcija rvn) a volt szocialista gazdasgokat, hanem legfkppen azrt, hogy a 100 %-ban llami megrendelsekbl felpl bels piacokat meghdtsa! Mert a piac a profit forrsa, s a sskahadknt rkez tks befektetk pontosan tudtk, hogy a piac hossz tvon tbbszrsen tbbet r, mint maga a portfoli, melynek a „megvsrlsa” szksges elfelttele a piacok megszerzsnek. Ez megpecstelte a volt szocialista orszgok nemzetgazdasgainak sorst, hisz nem egyenrtkek cserltek gazdt...
A legrosszabbul termszetesen azok az orszgok jrtak, amelyekben az llamadssg abszolt s relatv mrtkben is - a legnagyobb volt.
Mindezek miatt Magyarorszg jrt a legrosszabbul, - mert a privatizci az eredeti bekerlsi tkertkek tlag 20 %-os rbevtelt hozta; ami pedig a valsgos piaci rtkarnyokat (ti.: az elrhet tkstett hozadk alapjn mrve) illeti: a kapott r az adott ellenrtkek csupn elenysz, trt rsze.
Ami mrmost az alapproblma „rendezst” - a nemzeti mkdtke, a trsadalmi tulajdon egyetemes rszvnytulajdonn alaktst - illeti; sajtos mdszerrel trtnt meg „a gordiuszi csom” tvgsa...
Mint mondottam, Magyarorszgon (is) az alapvet termeleszkzk 1990-ig hivatalosan deklarltan ssznpi, trsadalmi tulajdonban voltak, hiszen a kollektv tulajdonls elve s gyakorlata volt a szocializmus fundamentuma. Ez egyrszt azt jelentette, hogy minden dolgoz alapveten alacsonyabb munkabrt kapott, s gy alacsonyabb letsznvonalon lt, mint amekkora a munkjrt valjban megillette volna - s mint amennyit azonos munkrt a kapitalista orszgokban fizettek! -, hiszen mindenki „kollektv feladatknt” a trsadalmi tulajdon ptsn, gyaraptsn dolgozott, hogy minl elbb utolrhessk a legfejlettebb kapitalista orszgokat. Msrszt azt, hogy az egyszerbb s takarkosabb gazdlkods lehetsgnek a megteremtsrt a dolgoz np trsadalmi tulajdont kpez alapvet termeleszkzket a szocialista llam kezelte. Teht kezelsi joga volt, s nem tulajdonjoga...              
Emltettem mr, hogy az 1990-ben lezajlott gazdasgi s politikai rendszervlts valjban tbboldal egyezsg (kompromisszum) volt, - a np feje felett, illetve a np nlkl. Tekintve, hogy a volt szocialista tbor szthullsa megindtotta „a szzfldek” (a szz-orszgok) egyfajta globalizcis jrafelosztst is, - az egyezked „erk” a kvetkezk lehettek:    
 Az Atlanti Szvetsg (NATO), az Eurpai ni, illetve a szupranacionlis trsasgok politikai s civil szervezetei (azok tancsai s ajnlsai);
  A hazai reform-kommunista „rendszervltk”, a nmenklatra tagjai;
 A rendszervlts tnyt utbb „sajt rendszervltoztat tevkenysgk” eredmnyeknt feltntet „j” prtok (MDF, SZDSZ, FIDESZ, KDNP, FKgP) kpviseli, az Ellenzki Kerekasztal, tagjai, stb. Ezek a prtok nhatalmlag kpviseltk az egsz „npet”, valdi legitimci nlkl.
A kommunista blokk gazdasgi, politikai, katonai s trsadalmi fellaztsa, majd vgl ellehetetlentse s kvzi feloszlatsa nyilvnvalan a NATO, az USA, az Eurpai ni, a vezet tks orszgok (euro-atlanti hatalmak) effektv politikai, gazdasgi s egyb tevkenysgnek „rdeme” volt; ebbe belertve a legklnbzbb multinacionlis, transznacionlis s szupranacionlis trsasgok politikai, gazdasgi, s kultrlis tevkenysgt is.
A fellazts „aknamunkjn” gazdasgi rtelemben mindenekeltt a hitel-nyjtsok rvn elrt eladstst rtjk, melyrl a kvetkez fejezetben lesz sz. A politikai demoralizls tulajdonkppen „mindvgig” mkdtt, de az 1980-as vekben - parallel a hitelnyjtssal - olymrtkben felersdtt, ami politikai, szellemi s kultrlis tren egyarnt gyorsan megteremtette a rendszervlts ideolgiai alaptnust, kzhangulatt. Mint mr emltettem, - a vgs lkst a kommunizmus egyidej sszeomlshoz a csillaghbors fegyverkezs miatti ltalnos gazdasgi csd adta.
Teljessggel rthet, ha a vezet tks nagyhatalmak s azok klnfle nemzetkzi szervezetei „rszt krtek” a magyar rendszervlts alapvet krlmnyeinek, feltteleinek a meghatrozsban, - amiben elssorban gazdasgi, pnzgyi, politikai s katonai stratgiai rdekeik jtszhattak dnt szerepet. Nyilvnvalan ajnlsokat, feltteleket fogalmaztak meg, amelyeket a magyar rendszervlt erk respektltak, olyannyira, hogy fel-vllaltk azok kpviselett is. Ilyen ajnlsok lehettek: bks (vrmentes) rendszervlts, a klfldi llamadssg-szolglat jogfolytonos fel-vllalsa, az 1989. eltti hitelekkel (szerintk) „eljelzlogostott” trsadalmi tulajdonunk (!) multinacionlis privatizcija, plurlis-liberlis parlamentris demokrcia gyors bevezetse, csatlakozsi krelem benyjtsa a NATO-hoz, majd az Eurpai nihoz, stb.
Mivel a rendszervlts nem forradalom vagy npfelkels tjn ment vgbe - ami nmagban a vlts termszetes legitimcijt adhatta volna -, hanem kls, nemzetkzi nyomsra, illetve sajtos belpolitikai egyeztetsek (lsd: Ellenzki Kerekasztal trgyalsok) „eredmnyeknt”; nyilvnval, hogy kt ellenttes rdek fl kztti kompromisszum szletsrl volt sz...
A hatalom birtokosa 1989-ben formlisan mg az MSZMP volt, az egyetlen olyan prt, amelyik - sok vtizedes egyprti, llamprti jellegbl addan - rendkvl szles kr trsadalmi begyazottsggal, sokszzezres prtol tagsggal, s az egsz orszgra kiterjed infrastruktrval rendelkezett. Az llam sszes funkcii, a dntsek mechanizmusai - mg kzvetlenl a rendszervltst megelzen is - szinte sztvlaszthatatlanul sszefondtak az llamprt mkdsvel, appartusval, korifeusainak tevkenysgvel. Az MSZMP-t persze a nemzetkzi erk elvrsai „kteleztk” a hatalom nknt trtn „tadsra” - ez a rendszervlts politikai alapfelttele volt -, de ahhoz, hogy ez grdlkenyen menjen (mindkt fl pontosan tudta, hogy sem az tad, sem az tvev „szervezet”, sem az tads-tvtel mdja nem felel meg a szigor rtelemben vett npfelsg elve szerinti legitimits feltteleinek!), teljesteni kellett az MSZMP ltal tmasztott feltteleket is...
Ilyen felttelek lehettek: a hatalom korbbi birtokosai megtarthatjk minden vagyonukat, s felelssgre vonstl sem kell tartaniuk; a nmenklatra kiemelked tagjai, szemlyisgei rsztvehetnek az n. „spontn privatizciban”, ami affle el-osztozkods a trsadalmi tulajdonbl, a rendszervlts eltt, 1988-ban megkezdett folyamatok szerves folytatsaknt, szintn a felelssgrevons veszlye nlkl.
Az n. „rendszervlt elitnek” - effektv rendszervlt tevkenysge sorn -   mind a klpolitikai, mind a belpolitikai kvetelmnyekhez igazodnia kellett, hogy beteljestse „kldetst”. Csak a npfelsget nem kpviselte senki...
Knnyen megrthet - mg utlag is -, hogy megkerlhetetlenl jelentkezett az alapproblma: valamilyen mdszerrel t kellett hidalni azt a szakadkot, ami az 1989. eltt felvett, nem legitim kommunista llamadssg s a „jelzlog-fedezetl kiszemelt” trsadalmi (ssznpi) tulajdon kztt ttongott, - hogy minden kls s bels „fizetsi ktelezettsgnek” eleget lehessen tenni. Mert a trsadalmi tulajdon llami kezelsben volt ugyan, mgsem volt az llam tulajdona, teht semmikppen nem felelhetett meg a szemlytelen (de mgis magn-) egyetemes rszvnytulajdon nemzetkzi kvetelmnyeinek. Az egsz rendszervltsnak ez a ltszlag „jogelmleti” pont a leghomlyosabb pontja, ahol igazn tetten rhet a klfld befolysa s a rendszervlt elit (belertve most az „j prtok” s az MSZMP-bl lett utdprt, az MSZP kztti „egyttmkdst” is!) kifel s befel egyarnt megnyilvnult kollaborcija. Ugyanis megengedhetetlen dolog trtnt!
A rendszervltk - nyilvn a klfldi tancsadk sugallatra - gy tettek; gy dntttek s gy cselekedtek, mintha az elz 45 v gy, ahogy volt, nem-csakhogy nem lett volna legitim (demokratikus rtelemben nem is volt az), de meg sem trtnt volna; llami tulajdonn llamostottk az ssznpi trsadalmi tulajdont, teht elvettk a nptl a tulajdont, mikzben rterheltk a nem legitim rendszer sszes klfldi hiteltartozst!
Az llam kezeli jogbl tulajdonjogot „keletkeztettek”, - minden alap nlkl...
Lssuk tisztn az ellentmondst, a maga teljessgben!
Egyrtelm, hogy a demokratikus parlament (mint a npkpviselet legfbb fruma) nem elssorban piszlicsr gyek megtrgyalst, megvitatst szolglja - mint amilyen pldul a kpviselk illetmnynek rendszeres fel-emelse -, hanem az egsz orszg rdekldsre szmot tart, a np alapvet rdekeit kifejez krdsek eldntst. Mr pedig sem az elz, sem a rendszervlts utni, megvlasztott j parlament soha nem dnttt az albbi, eminens rdekeinket kifejez, fbenjr krdsekben:
 tvllaljuk-e a bukott rezsim llamadssgnak jogfolytonos szolglatt?
 Tulajdonjogra vltjuk-e a letnt llam kezeli jogt?
 Elfogadjuk-e a trsadalmi tulajdonunk llamostst?
 Elfogadjuk-e a klfldi hitelezk kvzi „jelzlog-ignyt”?
 Szembelltjuk-e a npvagyont a kommunista llamadssggal?
 Akarjuk-e az ssznpi tulajdon kampnyszer privatizcijt?
 Elfogadjuk-e legitimnek a spontn privatizcit?
 Akarjuk-e, hogy a nemzeti mkdtke multinacionlis cgek legyen?
A legdurvbb jogi hiba volt, amikor a rendszervlt llam felvllalta a nem legitim llamadssg jogfolytonos visszafizetst. Erre nem rendelkezett legitimitssal; s mivel az j orszggylssel a krdst meg sem szavaztatta, felmerl „a rosszhiszemsg”, a kollaborci gyanja. Knyszerhelyzet ide, knyszerhelyzet oda; mg durvbb hiba volt a trsadalmi tulajdon llami tulajdonknti „kezelse”, ami lnyegben a nemzeti mkdtke teljes kr „llamostst” jelentette, - ismt csak legitim llamostsi aktus nlkl. Nem tlzs azt lltani, hogy a magyar np kedden mg lomra hajtotta a fejt, mint a trsadalmi tulajdon egyenrang (s egyenl rsznyi) tulajdonosa, - de szerdn mr arra bredt, hogy semminek nem a tulajdonosa; minden vagyon az j, „polgri” llam, anlkl, hogy ezt brki bejelentette volna...
Az a koncepci pedig - szrmazzon is akrkitl, belfldi vagy klfldi, jogi vagy termszetes szemlytl -, amelyik clul tzte ki, hogy a trsadalmi tulajdonunk llamosts nlkli, de multinacionlis cgek szmra trtn „tjtszsval” (a np kisemmizsvel) fogja visszafizetni a diktatra ltal, a sajt „meghosszabbtott” ltfenntartsa rdekben felvett klcsnket; az nem egyszeren hibs, vagy tves, hanem tudva s akarva - bns...!
s ami egszen tltsz, jogtalan s a rendszervlt elit klflddel folytatott kollaborcijnak egyrtelm bizonytka az az, hogy a legitimci, vagyis a npfelsg elve szerinti jogi felhatalmazs teljes hinyt a rendszervlts tnyvel, a rgi rendszer letnse s az j rendszer fellltsa kztti idbeli hzaggal s jogi interregnummal, st, „a lzas sietsggel” igyekeztek igazolni. Ilyen amatrsg nem ltezik; vagy ha igen, az mr profizmus...

 

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!