czl
czl
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Knyvek
 
Publicisztikk
 
Versek
 
Magyar privatizci
Magyar privatizci : Magyarorszg privatizcija VII.

Magyarorszg privatizcija VII.

  2005.03.01. 18:00



1.3.  Magyarorszg globalizcis eladstsa  

Dr. Drbik Jnos a kvetkezket rja a „Leleplez” knyvjsg 2002. IV/3. szmban, a 173. oldalon. „Az rdemi demokrcia hinyt jelzi az is haznkban, hogy a mai napig nem magyarztk meg a magyaroknak, miknt lehet az, hogy az orszg az 1973. s 1989. kztt felvett 1 Mrd USD nyugati klcsnrt 11 Mrd USD kamatot kellett, hogy 1989-ig visszafizessen. Ugyanakkor a magyar trsadalom egszt terhel kls adssg 20 Mrd USD-ra nvekedett. (V..: Kls eladsods s adssgkezels Magyarorszgon - MNB Mhelytanulmnyok II. - 1993. 02. /56 p.) Nem magyarztk meg azt sem, hogy miutn a rendszervlt kormnyok eladtk a nemzeti vagyon 90 %-t, s a befolyt ellenrtket kizrlag adssgtrlesztsre fordtottk, mgis mirt haladja meg a magyar trsadalom egszt terhel ssztartozs - kls s bels, llami s nem llami, brutt s nett - 2002-ben a 80 millird eurt? A magyar trsadalomnak ezen sszeg adssgterheit (8 millird eurt) kell vrl-vre kitermelnie s tadnia a nemzetkzi pnzvilgnak minden ellenszolgltats nlkl. A magyar demokratra nagyobb dicssgre az integrlt hatalmi elit a mai napig nem szmolt el a magyar npnek a munkja eredmnyeknt ltrejtt s 1989. utn el-adott vagyonval. A hivatalba lpett kormnynak srgsen ptolnia kellene ezt a mulasztst. Meg kellene vgre mondani a npnek, hogy kinek s mennyirt adtk el a kzs vagyont, s mire fordtottk a kapott ellenrtket? s ha csak adssgcskkentsre fordtottk, akkor mirt ntt mgis ngyszeresre a magyar trsadalom egszt terhel ssztartozs?”      
Mit lehet hozztenni ehhez?!
Taln nem kell tl nagy merszsg hozz, hogy azt lltsuk; amennyiben a magyar rendszervlt elit - az elz pontban lertak szerint - mint affle leend komprdor burzsozia, kollabornsknt kvette el az elkpeszt „jogi tvedseit” (adssg-tvllals, kezeli s tulajdonjog sszekeverse, privatizci llamosts s legitimci nlkl, stb.), akkor nyilvn klfldi „tancsadk” ajnlsai vagy sugalmazsai hatsra cselekedett, azokra a multinacionlis tancsadkra hallgatott, akik mr 1988-tl itt kszltak, „a magyar kertek alatt”, privatizcis prdra kihezve. Ettl a felttelezstl mr igazn csak egyetlen lps annak az ok-okozati logikai lncnak a fellltsa, miszerint az egsz rendszervlts - mint egy grandizus politikai performansz - azt a „gazdasgi-pnzgyi trkkt” volt hivatott fedezni, hogy a demokrcia hajnalnak leple alatt egyetemes, multinacionlis rszvnytulajdonn lehessen konvertlni a magyar np trsadalmi tulajdont, de legfkppen a magyar nemzetgazdasg komplett belfldi piact! A bks rendszervlts, a demokrcia vres forradalom nlkli, „adminisztratv” be-vezetse leplezte, fedezte a valdi clt, a magyar trsadalmi tulajdon el-privatizlst. Ez volt a huszrvgs, mellyel tvgtk „a gordiuszi csomt”! gy mr vgkpp nem llunk messze a felttelezstl, hogy Magyarorszg 1982-tl fokozd (s mg ma is folytatd) eladsodsa nem egyszeren a regnl kommunista rendszer mohsgnak, nzsnek, pazarlsnak, dilettns gazdlkodsnak, gazdasgirnytsnak a kvetkezmnye volt, hanem sokkal inkbb egy klfldrl, globlis stratgiai rdekek ltal vezrelt s a bels kollaborns elit „felhasznlsval” vghezvitt tudatos folyamat, amelynek a neve: Magyarorszg eladstsa...
A liberlis kzgazdszok - tudom! - ezen a ponton felkiltanak, hogy „Lm csak, megint eljutottunk a j reg sszeeskvs-elmlethez!”, hiszen elveik szerint a trsadalomban, miknt a termszetben - minden trtns spontn, vletlenszer folyamatok eredmnye, amelyeket emberi sszel utlag mg t lehet ltni; de nem lehet azokat elre megtervezni, s fleg irnytani. Ez a „strucc-politikus” nzetrendszer, amely a liberlis demokrcia vilgmret gyzelmbe, tkletessgbe, spontaneitsba s tvedhetetlensgbe vetett idealisztikus vakhit csupn, - akkor is tveds, amennyiben szinte naivitson alapul; ha pedig szndkos elhallgats s flrevezets a clja, akkor a szles nptmegek, a nemzetek ellen elkvetett legnagyobb bn. A vilg s a trtnelem ugyanis egyltaln nem spontn fejlds eredmnye; klnsen azta nem, amita - a francia felvilgosods s a Nagy Francia Forradalom utn - megtrtnt az egyhz s az llam klnvlasztsa, s az ember elhitette magval, hogy istenknt mr minden csodra kpes, teht a kezbe vette sajt sorsa s az emberi trtnelem tudatos irnytst. A mindennapok, a htkznapok tapasztalatai - szemben a liberlis „knyszer-kpzetekkel” - ppen azt mutatjk, hogy a vilg az egyre tudatosabb, tervszerbb cselekvs fel halad; olyannyira, hogy aprnknt az let legkisebb mozzanataibl is szinte teljesen „sikerlt kiiktatni” a vletlen szerept...  Ha ezentl minden tudatos, tervszer, sszehangolt s sszer cselekvsrl feltteleznnk, hogy az „sszeeskvs”, - szimpln rltek hzv kellene nyilvntani a Fldet; egyszerre „kiderlne”: a vilg egy nagy sszeeskvs! Termszetesen nincs sz errl; viszont szmot kell adnunk arrl, meg kell magyarznunk, hogy mi is a globalizmus?! A globalizmus, ellenttben a nav idealista liberlis szemllettel, - nem termszeti kataklizmaszer, spontn vilgmret folyamat, hanem a multinacionlis nagytke olymrtk, jszer koncentrcija s centralizcija, ami minsgi vltozst jelent a korbbi llapotokhoz kpest. Az mr legalbb 20 ve ismeretes, hogy a nagytke a legfejlettebb orszgokban a kezben tartja, ellenrzi s irnytja a kormny politikjt; tekintve, hogy ma mr minden szabad vlaszts mindenekeltt pnz, reklm s politikai marketing krdse. A tke nszervezdse nem llt meg az orszghatroknl; a fejlett vilg elmlt 15-20 ves trtnete pp arrl szl, hogy a multinacionlis tke n. „szupranacionlis” tkv, nemzetek fltti erv, globlis pnzhatalomm fejldtt, amelynek ugyan semmi kze nincsen semmilyen „vilg-sszeeskvshez”, viszont tllpve az orszghatrokon - s gy a nemzetllamok kln rdekein -, beleszl a vilgpolitikba, st, globlis vilgpolitikt hoz ltre, alakt ki, s rvnyest, ami 1985. eltt ismeretlen jelensg volt. Magyarorszg abban a specilis helyzetben van (volt), hogy a rendszer-vlts utn mg ki sem alakult a belpolitika belfldi nagytktl fggse; azonnal a globlis-integrcis fggs alakult ki, - ami nem fggetlen attl, hogy Magyarorszgon a privatizci sorn a nemzeti mkdtke 80 %-a szinte azonnal multinacionlis rszvnytulajdonn vlt. Krds, - melyik volt az ok, s melyik az okozat? A fggs miatt jtt ltre a jelzett „privatizcis vgeredmny”, - vagy a szupranacionlis tulajdonlstl vltunk fggv?!
Amennyiben a globalizci nem vak folyamat, hanem a tks pnzhatalom vilgmret terjeszkedsnek tudatos, tervszer s jszer, mr nemzetek felett is tvel formja, - akkor ne fljnk kimondani: a globalizci a kor adekvt „gyarmatostsi” formja, mdszere, ami a vilg egysgess vlsnak egyetlen tja, s ami ellen nem tiltakozni, kzdeni, s nem elhallgatni kell, hanem felvilgostani a nemzeteket a valsgrl, s megteremteni azokat az egyezmnyes feltteleket, amelyek mellett a globlis integrci zkkenmentesen s igazsgosan megtrtnhet. Magyarorszg ennek a folyamatnak a rendszervlts sorn azrt vlt az „ldozatv”, mert a rendszervlt elit nem a npfelsg elvt, hanem csak a sajt nz rdekeit kpviselte s rvnyestette, s emiatt indokolatlanul nagy rat fizettnk mindenrt, - a trsadalmi tulajdonunk pedig igen olcsn, s mindenfajta sszer szelekci nlkl kerlt multinacionlis kzbe.
A rendszervlt elit viszont minden mrtken fell meggazdagodott.
Ma, amikor nhny hete csak, hogy az n. „polgri kormny” leksznt, s tadta a hatalmat a „szocil-liberlis” kormnyzatnak, - jl lthatjuk, hogy a rendszervlt elit „A” s „B” csapata a lnyeges krdsekben egymsra mutogat, megkrdjelezi a msik deklarlt identitst. Orbn Viktor pldul kijelentette, hogy a Medgyessy-kormny nem szocialista elktelezettsg, hanem a nemzetkzi nagytke kormnya, - mikzben nyilvnval, hogy az n. polgri kormny sem sokat tett a multinacionlis tke hazai tlslynak cskkentsrt; jobban tmogatta a multikat, mint a kisvllalkozsokat...
Csak ismtelni lehet: Magyarorszgon 20 ve ugyanaz a pnzgyi (bankr) elit irnytja a globlis gazdasgi s politikai folyamatokat, s az eredmny, amelynek ma a szemtani, s a szenved alanyai vagyunk, a gtlstalan kollaborci kvetkezmnye, amely nlkl a rendszervlts s annak minden folyomnya egszen msknt is alakulhatott volna.
Amirl beszlnk, az a legitim npkpviselet s a szolglat hinya.
Nem a globalizci, s nem a nemzetkzi pnztke s pnzhatalom, s nem is valamifle „sszeeskvs” felels Magyarorszg sanyar viszonyairt, hanem a maroknyi jburzsozia megmagyarzhatatlan feleltlensge.
Azt kell megrteni, hogy a globalizci sorn lassanknt a vilg mindegyik nemzetllama a globlis pnzhatalom „jgyarmatv” vlik - ezz lett mra Magyarorszg is -, de hogy milyen felttelek mellett, milyen kondcikkal, az a nemzetllam szellemi erinek, politikai vezetinek blcsessgtl fgg.
Korbban kellett volna kialaktani a megfelel alkupozcikat...

Ott tartottunk, hogy Magyarorszg eladstsa - amely vgl is a rendszer-vltshoz, a nemzeti mkdtknk privatizcis elvesztshez vezetett - tervszer s tudatos folyamat volt; de kinek a rszrl? A nemzetkzi tke s a pnzhatalom globalizcija 1980-1982. krl folyamatban „mg nem tartott ott”, hogy „kitervelte volna” Magyarorszg gyarmatostst. Vgl is ez trtnt; de teljesen valszntlen, hogy a mai llapotot 20-25 vvel ezeltt Brsszelben vagy New Yorkban eszeltk volna ki.
Sokkal valsznbb, hogy volt Magyarorszgon egy reform-kommunista elit, egy nmagt kivlasztottnak hv rteg, amely egyrszt beavatott volt, teht elre ltta a majdan bekvetkez globlis pnzgyi s politikai globalizcis tendencikat, msrszt gy dnttt, hogy exkluzv pozci-elnyt a maga javra aknzza ki. Az ok-okozati lnc mentn a trtnet visszamenleg fel-gngylthet, a 10. oldalon feltrt lnyegi, vltozatlan elemek alapjn:
 Magyarorszg eladstsa 20 ves ngerjeszt folyamat, ami addig tart, ameddig a termfldet is kiszervezik allunk, vagyis mindennk elfogy.
 Az ads mindig „zsarolhat”; a fokozdan ads nvekv mrtkben, - gyakorlatilag a vgtelensgig. Ha nincs a minden „sszer” hatron tli eladsods; nem lett volna „szksges” a minden jzan mrtket tllp, kampnyszer privatizci sem. A trsadalmi tulajdon ma is meglenne.
 Mivel a nemzeti mkdtke gyakorlatilag minden fontos eleme (80 %-a) multinacionlis trsasgok kezbe kerlt; a magyar nemzet szmra az egyetlen „meglhetsi” lehetsgknt a brmunks bedolgozs maradt. A nvekv kamatszolglat ngerjeszten tovbb fokozza az eladsodst s annak terheit; egyrszt rgzti a status quo-t (tovbbra is bedolgozk maradunk, multinacionlis uralom alatt!), msrszt lehetetlenn teszi azt, hogy valaha is jra a sajt keznkbe vehessk sorsunk irnytst. Az igazi „cserearny-romlst” (ami messze meghaladja az 1970-1980-as vekben elszenvedett klkereskedelmi vesztesgeket) az jelenti, hogy mikzben a magyar munkavllalk eurpai sznvonal munkt vgeznek, 1/5-nyi relbrrt, - a nemzetgazdasg nvekv adssga 10 %-nak megfelel sszeg euro vagy USD minden vben elhagyja az orszgot, ami kb. 10 v ta a 4-5-szrse a beraml klfldi tknek. Mivel mr nincsen privatizlhat „llami” vagyon, knnyen belthat: a tkeimport rohamosan cskkeni fog, lassanknt minimlisra cskken, - az elvons pedig tovbb fokozdik. Vgl mr nem lesz mibl kiegyenlteni!
 Nem kellene (nem kellett volna) a multinacionlis tkt rendkvli mrtk adkedvezmnyekkel becsalogatni, s szinte a teljes nemzeti mkd-tkt (a trsadalmi tulajdont) - vlogats nlkl - a rszkre rtkesteni. Az, hogy a szocialista llam (mint a trsadalmi tulajdon kezelje) 45 vig rossz tketulajdonosnak bizonyult, nem jelent(h)ette azt, hogy kizrlag a klfldiek, a multinacionlis tkebefektetk kpesek a magyar tkt kell hatkonysggal mkdtetni. Amg a ltez szocializmus idszakban a fizetsi mrleg hinya (s gy a nvekv eladsods) nagyobb rszben a termels alacsony hatkonysgbl szrmazott, - addig a rendszervlts ta mr pp az okozza a mrleghinyt, hogy csak bedolgozk vagyunk, s gy a ksztermk-rtkests s a privatizlt mkdtknk minden profitjt, hozadkt a multik „aratjk le”; ami a privatizci rksge. Az 1980-as vektl nem azon kellett volna „a pnzgyi lobbynak” dolgoznia, hogy a Nemzetkzi Valutaalapba s a Vilgbankba belpve mindig jabb, nvekv klcsnket kaphassunk, mr a felvett adssg kamatainak a rendezsre; hanem azon, hogy a magyar mkdtke hatkonysga megnvekedjk, s elrje a fejlett nyugati orszgok sznvonalt, - ha kell, akr rszleges privatizci tjn is, belfldi tksrteg megteremtsvel.
 A magyar np mr akkor is szinte az adterhels lehetsges maximumn lt, amikor 1988-ban - a ksbbi eurokompatibilits cljbl - Medgyessy Pter, Bkesi Lszl s Kupa Mihly vezetsvel bevezettk a meglv „albn” brrendszer mell a „svd” adrendszert. A helyzet azta sokat romlott; a rendszervltskor 30-40 %-ot zuhant a GDP, a relbr pedig az 1969-es szintre esett vissza. Az elmlt 1-2 vben sikerlt jra visszakapaszkodnunk az 1989-es szintre, - m ez az tlag mr egyltaln nem az akkori „br-egyenlsdi” talajn, hanem egy szlvsz-gyorsasggal le-zajlott, rendkvl szlssges mrtk jvedelmi s vagyoni polarizci utn s rvn alakult ki. Az adterhels is vrl-vre csak fokozdott; s ez annak a kvetkezmnye, hogy az llam tovbb nveli a jvedelem-elvons s az llami koncentrci mrtkt, mert a tlkltekezst s a nvekv kamatterhek (ma mr a kltsgvets 40 %-a) finanszrozst ezzel igyekszik kompenzlni, biztostani.
 Mindez a nvekv teher nem lenne (nem kellene az ad-koncentrcit is folyamatosan nvelni), amennyiben nincs rklt adssg, amely mg a ngyszeresre is ntt a rendszervlts (1990.) ta; annak ellenre, hogy a trsadalmi tulajdonunk szinte teljes egszben multi tulajdonba ment t.
 Az llamadssg azrt n, mert az eredenden reform-kommunista elit, a pnzgyi lobby mr 1982. ta folyamatosan arra rendezkedett be, hogy az llami kltsgvets deficitjt s a fizetsi mrleg hinyt kizrlag jabb s jabb klfldi s belfldi bankhitelek felvtelvel egyenltse ki. Ezzel a „tarthatatlan mdszerrel” tulajdonkppen mr 20 vvel ezeltt - s azta is jra meg jra - mintegy belekdoltk a magyar gazdasg fejldsbe a folyamatos elfogys, az nsorvaszts, az nfells s az nfelszmols knyszert. Mr akkor kiszmthat lett volna (volt) a folyamat vge.
 Az 1970-1980-as vekben - mint mr emltettem - dnt mrtkben abbl eredt a klkereskedelmi s a fizetsi mrleg halmozd hinya, hogy a klkereskedelmi cserearnyaink folyamatosan romlottak, ami mgtt a nem megfelel mrtkben javul, illetve az 1980-as vektl a cskken termelkenysg, az abszolt s relatv rtelemben is roml hatkonysg hzdott meg. Az ngerjeszt problmk alapveten abbl eredtek, hogy a szocialista llam a nyugati - fknt a vilgbanki - hiteleket deklarltan a gazdasg technikai modernizlsa cljbl vette fel, s nem arra klttte.
 A fentiekben felsoroltak mellett van mg egy rendkvl rulkod tnyez, ami szintn kb. 20 ve mkdik, s tulajdonkppen 1982. ta napjainkig teljesen irracionlis fkez hatst fejt ki. Mintha a magyar gazdasgba szndkosan beptettek volna egy mestersges fket, ami korltozza a mindig megjulni igyekv nvekedst, mert a reform-kommunizmus kbe vsett dogmv szilrdtotta, hogy Magyarorszg nemzetgazdasga az export-bevtelre pl, amelynek a tlzott nvekedse gyorsabb import-nvekedssel prosul, ami miatt a fizetsi mrleg elbb-utbb, jra meg jra „szksgszeren” felborul. Ez vulgris megfogalmazsban valami olyasmit jelent, hogy amennyiben a reform-kommunistknak nem sikerlt (mr pedig nem sikerlt) megfelel hatkonysggal mkdtetni a nemzeti vagyont, akkor az msnak sem sikerlhet; vagyis vigyz szemekkel mg akkor is vni kell a nemzetgazdasgot a „tlzott” nvekedstl, amikor a mkdtke 80 %-a mr multinacinlis tulajdonban van, mert a „gyors” nvekeds „beteges” folyamatokat indukl. Ezek a reform-kommunista reflexek mg ma is lnek s mkdnek; az llam fisklis kzi vezrlssel igyekszik „irnytani” a nemzetgazdasg azon rszt, amelyre mg kpes hatst gyakorolni. A Magyar Nemzeti Bank pedig zavartalanul folytatja a monetris restrikci, a pnzkivons politikjt; akkor is, ha az llam pp a gazdasg, a konjunktra lnktsn munklkodik. A magyar gazdasg mr rgta nem a tl sok, hanem a tl kevs pnztl, a krnikus pnz-hinytl szenved. Ami „plusz” keletkezik, azt rgvest kivonjk...
Az llam 20 v ta „vgan” tlkltekezik, nvekv halmozott deficitet termel; s mivel a hinyz pnzeszkzket mr nem kpes a tladztatott, mgis - ennek ellenre - mestersgesen lefojtott gazdasgbl kipasszrozni, ezrt a hinyok ptlsra mindig jabb klcsnket vesz fel, amelyekrt nvekv adssgszolglatot fizet, s fel sem merl a gazdasgpolitika alaktiban, hogy a nemzetgazdasg nfinanszrozv tteln dolgozzanak! Ki rti ezt?
Mindez csak gy „rthet”, ha ppen az eladsts (volt) a vgs cl...       
 2. Az llamadssg nvekedse   

2.1.  A fogalmak, adatok s informcik rtelmezsi problmi  

Az llamadssg legfontosabb sszevont adatai a rendszervlts ta mr publikusak ugyan, csakhogy egy rendkvl sajtos „mdszertan” szerint. Az llam rendszertelen idpontokban, valamelyik nyomtatott sajtorgnumban „kzli” azt az adatot - ltalban a nett kls llamadssgot, s/vagy az eltelt idszakban beramlott tkebefektetsek-, vagy a valutatartalkok sszegt -, amelyik a politikai marketing szempontjai alapjn a szmra a legkedvezbb propaganda. A mindenkori parlamenti ellenzki prtok viszont tbbnyire a brutt kls s bels llamadssg nvekmnyt emlegetik fel; tekintve, hogy minden foly kiadsknt megjelen kamatot a brutt adssg sszegei utn kell fizetni, ami a kormnyprt szmra terhel.
Aki mlyebb pnzgyi s kzgazdasgi elemzs cljbl kutatni akarja az llamadssg sszefggseit, az az 1990. eltti idszak adatait tekintve szinte remnytelen (teljesthetetlen) feladatra vllalkozik. Az 1990., teht a rendszervlts utni informcik mr tbbsgben maradktalanul hozz-frhetk, - a Magyar Nemzeti Bank havi gyorsjelentseibl, a kltsgvetsi s zrszmadsi dokumentcikbl, valamint a KSH kiadvnyaibl a tnyek jobbra feltrhatk, br nem minden szmszer ellentmondstl mentesen.
Hozz kell tennem mindazonltal, hogy legalbbis magas rang llami-hivatali (PM, MNB, APEH, stb.), pnzgyi alkalmazottnak, orszg-gylsi kpviselnek, „bennfentes” prtszakrtnek, tancsadnak kell lenni ahhoz, hogy valaki a szksges dokumentumokhoz hozz-frhessen. Megjegyzem, hogy ezen a szinten „az apologetikus viselkeds” teljes mrtkben ktelez; szinte kizrt, hogy aki munkaanyagknt dolgozik ezekkel a kiadvnyokkal, az ne legyen lojlis a beszmolkban foglaltakhoz.
Jmagam is ezekbl az anyagokbl vettem az adatokat elemzseimhez.
Taln nem okozok tl nagy meglepetst, ha megemltem, hogy a maximlis lojalits a beszmolkra olymrtkben jellemz, hogy az MNB kiadvnyai mindig a Nemzeti Bank monetris; az llami kltsgvets kiadvnyai a Pnzgyminisztrium fisklis tevkenysgnek eredmnyessgt mrik, mltatjk, - nem olvastam mg olyan beszmolt, amely akr az llam, akr a bank brmelyik tranzakcijt kritika trgyv tette volna; olyasmi viszont srn elfordul, hogy az llam a bankot, a bank az llamot okolja valamilyen „hibrt”, tvedsrt. A msik problma, hogy minden a trggyal foglalkoz beszmol vagy fisklis, vagy monetris szemlletet tkrz; nem kszl olyan integrlt beszmol, amely egysges s kritikus szemllettel, politikai s llami fggstl mentesen elemezn a kzponti llami gazdasgpolitika, illetve a legklnflbb (kltsgvetsi s banki) pnzfolyamatok egymsra hatst, illetve egyttes, kzs vgeredmnyt.
Mint emltettem; srn elfordulnak adat-rtelmezsi s fogalmi problmk, amelyek egyfell a mindenkori kormnyprtok s a mindenkori ellenzk el-tr, gyakran homlokegyenest ellenttes llspontjbl, szemlletmdjbl erednek, - msfell viszont abbl, hogy a fisklis s a monetris szaknyelv mg ma is, vltozatlanul a reform-kommunizmusbl rnk maradt exkluzv, elitista zsargont hasznlja, amelynek terminolgija alapveten az apolgit s a kdstst szolglta, ami a mai megrtst is jelentsen megnehezti.

Az j Magyarorszg napilap - akkor ppen se nem kormnyprti, se nem egyrtelmen ellenzki (ezrt bukott meg, szmoltk fel, illetve „alaktottk t” Napi Magyarorszgg!) - 1997-ben interjt kzlt Plenter Jnossal, a kzgazdasgtudomnyok kandidtusval, Nmeth Zsolt jsgr tollbl.                     
A cikk arrl szl; mirt tr el egymstl gykeresen a pnzgyek rtkelse a kormnyzati s jegybanki elemzsekben az ellenzki kzgazdszok meg-llaptsaitl, - illetve vajon j megoldsokat alkalmaz-e az orszg pnzgyi vezetse az llandsult fizetsimrleg-hiny kezelsre? A tovbbiakban idzek a „Gondz illzikat kelt a pnzgyi politika” cm, illetve „Magyar elmeszlemny a nett adssg” alcm igen jelents rsbl, majd kzben megjegyzseket s magyarzatokat is fzk egyes fontosabb kitteleihez:
„A Nemzetkzi Valutaalap hivatalos kiadvnya nem ismeri a brutt-nett klfldi adssg-megklnbztetst. Ez valjban egy magyar tallmny, minek clja az lehet, hogy elterelje a figyelmet a tnyleges adssgtmegrl. A Magyar Nemzeti Bank meghatrozsa szerint a nett klfldi adssg a klfldi brutt tartozsokbl levont hazai kvetelseket jelenti. (?!) (Orszg-adssgon a kormny, az MNB, a bankrendszer s az itteni vllalatok sszadssgt kell rteni.) Ez azt sugallja, hogy az eladsods nem veszedelmes, hiszen cskken mrtket mutat. Hangslyoznunk kell azt is, hogy orszg-adssgrl beszlnk, amibe beletartozik a vllalatok hitelfelvtele is, ami ma mr 30 szzalkot tesz ki. Termszetesen Magyarorszgon mkd klfldi vllalatrl is sz lehet, amelynek a klfldn felvett hitele is a hazai (!!) fizetsi mrleget terheli.” Csak helyesbtsknt emltem meg, hogy: (1) A nett llamadssg „helyesen” a tartozsok s a kvetelsek klnbsge. (2) Mint lthatjuk, - a Magyarorszgon mkd multinacionlis rszvnytrsasgok klfldi hitelfelvtelei is fokozhatjk eladsodsunkat... „A klnbz hivatalos pnzgyi jelentsekbl az tnik ki, hogy ez a nett adssgllomny (?!) tbb-kevsb megegyezik a deviza-tartalkokkal. (Megjegyzsem: az elbbi rtelmezsi hiba - folytatdik. A magyar „tallmnynak” ppen az a „terminolgiai furcsasga”, hogy nett adssg-sszegknt a brutt adssg s a deviza-tartalkok klnbsgt rtelmezi, illetve tartja nyilvn. Ez a mdszer - rszletesebben majd ksbb! - nyilvnvalan sajtos „konyhaszably”, amolyan pnzgyi nonszensz. Ez az oka mellesleg annak is, hogy a mindenkori kormnyok mindenekfelett a klfldi tkeberamls nvelst szorgalmazzk, ami a deviza-tartalkok nvekedst is eredmnyezi, s ez „cskkenti” a nett llamadssgot.)
„S most jutottunk el a leglnyegesebb krdshez: vajon a tartalkok mibl llnak? Amennyiben ezek az sszegek az orszg nvekedst szolgl aktvk, terhelsek nlkl, - akkor ez valban pozitv kp. Fl, hogy nem ez a helyzet. Legalbbis erre kvetkeztethetnk, hiszen az MNB mg soha nem hozta nyilvnossgra a tartalkok sszettelt. gy viszont a brutt-nett szjtk knnyen veszlyes lehet.” (Megjegyzsem: tekintve, hogy az orszg fizetsi mrlege mr v-tizedek ta tartsan passzv - s az llamadssg a halmozd hitelek miatt folyamatosan n -, aligha rendelkezhetnk „valsgosan” sajt tulajdon, szabad rendelkezs deviza-felesleggel. Sokkal valsznbb, hogy ez egy olyan „vegyes knyvelsi ttel”, ami tlnyom rszben a klfldrl beraml kszpnz-befektetsekbl s a felvett klcsnkbl szrmazik.) 
„Valszn, hogy megkrdjelezhet a pnzgyi biztonsg. A deviza-tartalkoknak ngy-t lnyeges sszetevje mutathat ki a nemzet-kzi pnzgyi gyakorlatban. Az egyik a beraml mkdtke, ami devizban rkezik be az orszgba; ezt forintra vltva hasznljk fel, s ezrt ltalban nem tmasztanak tovbbi devizaignyt az orszggal szemben. A kvetkez elem a magnszektor klfldn felvett hitele. Az elbbihez hasonl mdon ez a deviza is tartalk lesz, de egy id mltn ezt vissza kell fizetni. Ez mr jvbeni terhet jelent. A tartalk kvetkez sszetevje a jegybank ltal felvett klfldi hitelek sszessge. Ismeretes, hitelfelvtelhez gyakran folyamodik az MNB; ez is jvbeni teherttel. A tartalkok kz kell sorolni az n. cssz forintlertkels elnyeit lvez spekulatv tke beramlst is. Ez ltalban fl vre jn be, tvozik, ismt megjelenik, vente egy-, ms-fl millird dollrt mozgat meg. Vgezetl, tmenetileg, de jelents szerepet jtszik a privatizcis bevtel. Valjban (csak) ez lehetne az igazi tartalk, mert nem jr semmi ktttsggel. Termszetesen ez a forrs vges: 1995. ta cskken, s hamarosan meg is sznik. Mint lthat, a tartalkok sszetevi kzl a hrom leglnyegesebb - a magnszektor s az MNB ltal felvett hitel, s a spekulatv tke - valjban hitel. Teht a tartalkok mintegy 70-80 %-a az. Amikor a pnz-gyi vezets azzal dicsekszik, hogy nyolc-tz millird dollr deviza-tartalkkal rendelkeznk, ezen valjban jrszt hitelt kell rteni, ami utn radsul kamatot fizetnk. Mikor teht 1996-ban arrl beszltek, hogy a nett adssg 16 millird dollr volt, ehhez hozz kell adni mg tovbbi 7-8 millird dollrt az n. tartalkbl, ami utn szintn kamatot kell fizetni. sszessgben az llapthat meg, hogy mindig a brutt adssgllomnybl kell kiindulni, amibl 1-2 millird dollr levonhat a mkdtke, illetve a privatizcis bevtel jelenlteknt, de a kamatterheink alapja mindenkppen a brutt adssg.”
Megllapthatjuk teht, hogy „a brutt-nett” llamadssg csak szjtk, lnyegileg nem egyb nyelvi bvszmutatvnynl, mint erre mr utaltam a reform-kommunista „pnzgyi tolvajnyelv”, a kdst zsargon emltsekor. Sajnlatos, hogy a rendszervlts utni (polgri) kormnyok s a pnzgyi menedzsment vltozatlan formban tvette ezt a nyelvezetet, m ez is arra utal, hogy a np felvilgostsa helyett tovbbra is a kdsts, a lnyeges informcik elhallgatsa, a vals tnyek elkense a fcl. Adssg-gyben mintha mindegyik kormny fejn egyformn vaj lenne, jobbnak ltjk a bevlt dezinformcis taktika folytatlagos alkalmazst, - pedig ht a problma gykere, az eredeti (mig tovagrgetett) adssg 1990. eltt keletkezett...
Mellesleg szlvn: ez is - mrmint a trsadalom dezinformlsa adssg-gyben - ugyanarrl a trl fakad, mint a trsadalmi tulajdon elprivatizlsa krli ltalnos kdsts; az a cl, hogy semmilyen mdon ne lehessen ezeket az adatokat sszesteni, sszevetni, egymsnak megfeleltetni, beazonostani, elemzsre ksz llapotba hozni, - ki tudja, mit hoz a jv...?!
Az a tny, hogy az llamadssggal s a privatizcival (s klnsen a kett sszevetsvel) kapcsolatosan a polgri s a szocialista kormnyok tmegtjkoztatsa semmiben nem klnbzik egymstl, de egytt sem klnbznek a reform-kommunista felfogstl; szintn kollaborcira utal.
„Minthogy a tartalkok zme adssg, csak tzolt munkval lehet egyfajta egyenslyt fenntartani. Ennek egyik jele, hogy az MNB nem tesz mst, mint jabb hitelekkel tmi be a lyukakat. Lejr egy hitel, gyorsan felveszi a kvetkezt. Hasonlan jr el e kormny a kltsg-vetsi hitelek esetben. Ennek az a veszlye, hogy ha a magyar gazdasg klfldi megtlse romlik, az MNB nem kap, vagy csak nehezebben kaphat jabb hitelt. Ezek az sszegek 3-4 hnap alatt eltnhetnek, s ptlsuk elakadsa miatt a forint klfldn ssze-omolhat. A thaifldi esemnyek szomoran pldzzk, hogy szembe kell nzni bizonyos veszlyekkel. Az ottani pnz sszeomlott, egsz pontosan hsz szzalkot vesztett rtkbl, annak ellenre, hogy hivatalos deviza-tartalkknt az ottani jegybank 50 millird dollrt jellt meg. Elemzk ezt a nagysgrendet ktsgbe vontk, klns tekintettel elre megkttt hatrids swap-gyletekre. Ez bonyolult pnzgyi tranzakcit jelent; a mi szempontukbl a lnyeg az, hogy a magyar deviza-tartalkok nyjtotta biztonsg ebben az rtelemben szintn megkrdjelezhet.” (A helyzet mig semmit nem vltozott.)
„rdekes, hogy az lltlagosan egyre csak javul ‘nett-eladsods’ ellenre a fizetsimrleg-hiny rdemben nem cskken. St, az el-adsods mrtke minden egyes v deficitjvel rtelemszeren n. Ha a fizetsi mrleg hinynak megszntetsre nem tallunk meg-oldst, a brutt adssg mindig nvekedni fog. Ne felejtsk el, hogy haznk az egy fre jut adssgban a vilg ‘lvonalba’ tartozik! A krnikus fizetsimrleg-hiny ideiglenes kezelsre talltk ki a kl-fldi spekulatv tke behozst az orszgba. Ehhez a kamatlbat magasan kell tartani, gy, hogy a nyugati kamatsznvonalhoz s az rfolyamklnbsghez kpest tovbbi 4 szzalkkal (!!) magasabb hozamot biztostsanak. Ez nagyon vonz nyeresg a spekulatv tke szmra! Az MNB ezrt szn kulcsszerepet a cssz-rfolyamnak, mert ideiglenes megoldssal gy jut forrshoz. Valjban olyanhoz, mely a brutt adssgot tovbb nveli. Br nem a jegybank feladata, de mindenkinek minden eszkzzel azon kellene lennie, hogy a kl-kereskedelmi mrleget javtsa. De ehhez mr velejig j gazdasg-politikra van szksg, aminek megalkotsra a jelenlegi kormny-koalci nem kpes.” (Az Orbn-kormny 1998-tl valban tbb olyan rsz-intzkedst is hozott, ami ideig-rig az „j gazdasgpolitika” ltszatt kelltette. Az MNB pldul megszntette a forint cssz lertkelst...)

2.2.  Kls s bels llamadssg, valamint tkeadssg  

Vulgris megkzeltsben a magyar llam adssga, eladsodsa abbl keletkezett, hogy az llam rendszeresen tbbet klttt, mint amennyi pnz (forint vagy valuta) a klnfle pnzforrsai alapjn a rendelkezsre llt. A keletkezs forrsa, a visszafizets felttelei szempontjbl bels, kls s tkeadssgot klnbztetnk meg. 

2.2.1.  Bels llamadssg   

Az llam bels eladsodsnak klasszikus mdszere, pldja, amikor az llami kltsgvets rendszeresen tlkltekezik; tbbet klt, mint amennyit a bevtelei lehetv tennnek, s emiatt deficittel zrja a kltsgvetsi vet, - a hinyt pedig belfldi vagy klfldi hitelek felvtelvel, praktikusan llam-ktvnyek kibocstsval ptolja. Magyarorszgon a rendszervlts utn az llamnak mg nem volt jelents sszeg felhalmozott bels adssga, - a bels eladsods folyamata az 1990-es vekben bontakozott ki. Miutn a kltsgvetst immr tizenkt ve, minden vben tervszeren, eleve hinyra apelllva lltjk ssze; nem csodlhat, amennyiben ngerjeszt folyamat indult be: az eladsod llam a felvett, halmozd klcsnk utn nvekv sszeg ves kamatszolglatot teljest, ami a foly kiadsok egyre nagyobb hnyadt emszti fel. Sok v elteltvel kialakult az a „megalapozott” praxis, miszerint a bdzst „mr csak az adssgszolglat kamat-kiadsai miatt is” nvekv hinyra tervezik. A dolog mg magyarzhat lenne, ha az llam a tladztats elkerlse rdekben, elkerlhetetlen szocilis, vagy egyb, npjlti kiadsok fedezete cljbl kltekezne rendszeresen tl, - de nem gy ll a helyzet. A magyar lakossg 1990. ta nvekv mrtkben, tlzott arnyban fizet adt; a kltsgvets jvedelem-elvon, koncentrl ignye egyfolytban fokozdik, mgis a bevteleit meghalad kiadsokat eszkzl minden vben. Ennek alapveten az llamappartus abszolt s relatv tlmretezettsge az oka, illetve az, hogy a letnt trsadalmi rendszertl rklt bizonyos „nagy elosztsi rendszerek” (pl. egszsggy, trsadalom-biztosts, szocilis rendszer, stb.) reformja a mai napig nem valsult meg. Az llam funkcii nem elgg hatkonyak; a tlszervezettsg mellett egyes terleteken (lsd: a zrjelben) kifejezett szervezetlensg uralkodik. Mivel az llam „nemigen tudja eldnteni”, hogy mely terleteket tekintse stratgiai tvlatban „a sajt portfolijnak”; egyes viszonylatokban feleslegesen kzi-vezrel, mshol viszont kifejezetten „elhanyagolja” a feladatait. Mindezek a krlmnyek jelents tbblet-kiadsokat tesznek ltszlag „szksgess”; vrl-vre nvekv mrtkben. A tlkltekezs, a hiny rossz beidegzds. Az llandsult deficitet az llam karcsstsval, mkdsnek racionlis alapokra helyezsvel szksges lenne felszmolni, mert az adterhels tovbb mr nem fokozhat, - csupn a multinacionlis cgek irnyban.
A vonatkoz nemzetkzi normk (EU, Vilgbank, IMF, stb.) megtiltjk, hogy a Magyar Nemzeti Bank, az orszg jegybankja - amely deklarltan fggetlen a mindenkori kormnytl - brmilyen formban finanszrozza a kltsgvets hinyt, rendszeres tlkltekezst. gy az llam - fknt ktvnyek rvn - a gazdasg szinte minden ms szerepljnek eladsodott, ami igen sokba kerl. Taln pp az llam remnytelen eladsodsa a szablyok f clja...
Az llam bels adssga 2002-ben meghaladta a 9 ezer millird forintot.

2.2.2.  Kls llamadssg    

A magyar llam kls adssga - 1970. s 1989. kztt, teht mg a bukott rendszer idszakban - gy keletkezett, hogy a Magyar Nemzeti Bank klfldi klcsnket vett fel; USA-dollrban, a magyar llam nevben. A hitelek eredeti ideolgija, clja a magyar gazdasg technikai modernizlsa volt. Az 1970-es vekben (a IV. s az V. tves tervidszakban) addig soha nem ltott mrtk, sszeg beruhzsokra, gpbeszerzsekre kerlt sor;  mindenekeltt az infrastruktra (pl. a hrkzls, a tvkzls, stb.) terletn. A beruhzsok mindenekeltt a kommunista llamprt-hatalom erstst, stabilizcijt s nvdelmt szolgltk; gy az elkszts sorn csupn csak msodlagos szerepet kapott a gazdasgossg, a jvedelmezsg, a megtrls kvetelmnye, - jelents volt az improduktv ptsek arnya is. Az 1970-es vekben felvett (IMF s vilgbanki) hiteleket az MNB (az llam) nem tudta visszafizetni; st, a kamatok fizetsre sem volt nerbl kpes. Erre rszben a felvett hitelek rendkvl htrnyos kondcii, rszben pedig a klkereskedelmi mrlegnk, a cserearnyok tragikus romlsa (v..: olajr-robbans) ad magyarzatot. Az llam arra knyszerlt, hogy mr 1982-tl a kamatok fizethetsge rdekben vegyen fel egyre jabb hiteleket. Ezzel beindult az n. „adssg-spirl”, amelynek a mai napig nincsen vge. A magyar gazdasg csekly, s egyre cskken teljestkpessge folytn az 1980-as vek vgre a kls adssg 20 millird USA-dollr fl ntt...

Kzvetlenl a rendszervltst (1990.) megelzen Nmeth Mikls, utols reform-kommunista kormnyf nyilvnossgra hozta, hogy a magyar llam brutt klfldi adssga 20,5 Mrd USD, - ami dbbenetes meglepets volt, hiszen az llamadssg-adatok mindaddig titkosak voltak, msrszt a vals sszegrl „senki nem tudott”; legalbbis gy tett, mintha nem tudna rla...
A rendszervlt magyar llam (nevben az Antall-kormny) jogfolytonosan tvllalta a kls llamadssg folytatlagos szolglatt. Tette ezt annak ellenre, hogy egyfell a nemzetgazdasg llapota 1990-1991-ben zuhant a mlypontra, - msfell viszont „ms krlmny” nem knyszertette erre.
Fenn akartk tartani az orszg hitelkpessgt - gy szlt a magyarzat...
A korszak tnyeivel, esemnyeivel ennl rszletesebben „A rendszervlts 12 vnek politikai gazdasgtana” cm, megelz tanulmnyomban rtam.

Az orszg hitelkpessgt „termszetesen” csak gy sikerlt vltozatlanul fenntartani, hogy - a fizetsimrleg-hinyunk kiegyenltse, a kamatok fizetse, az aktulis adssgszolglat teljesthetsge rdekben - jabb, sok millird dollros hiteleket vettnk fel; annak ellenre, hogy az „llami” vagyon kampnyszer privatizcija mr 1990-1991-ben is nagy sszeg bevteleket hozott. Mindezek eredjeknt a brutt kls adssg 1994-ben elrte a 25 millird USD-t; mikzben a forint USA-dollrhoz viszonytott paritsa a vgtat inflci miatti sorozatos lertkelsek kvetkeztben vi 15-20 %-kal romlott.
A Horn-kormny idszakban, 1994-1996-ban a klgazdasgi mrleg mly vlsgot mutatott; a fizetsi mrleg hinya az 1993. vi 3,5 millird USD-rl 1994-ben 3,9 Mrd USD-re szktt fel, majd 1995-ben 2,5 Mrd USD-re mrskldtt. (A mrleghiny 1991-1992-ben csak 0,3 Mrd Usd volt.) Az inflci ezekben az vekben - 25-30 %-os maximummal - tetztt.
Mindezek kvetkezmnyeknt a brutt kls llamadssg 1995-1996-ban  megkzeltette, majd meghaladta a 33-35 millird USA-dollrt. Trtnt ez mindannak ellenre, hogy a privatizci nagy lendlettel folyt, s jelents deviza-bevteleket is produklt. A Horn-kormny az orszg fizet-s hitel-kpessgnek megrzse cljbl alapvet feladatnak tekintette az llam-adssg cskkentst, ezrt rendkvli privatizcis intzkedseket hozott.
A komplett energia-szektor nagy sietsggel vgrehajtott rtkestse kzel 4 millird dollros extra-bevtelt eredmnyezett, miltal mind a brutt, - mind a nett kls llamadssgot sikerlt komoly mrtkben mrskelni.
A nett adssg 1991. s 1993. kztt 14-15 Mrd USD kztt mozgott, a tetpontjt 1994-ben rte el, 19 millird dollros csccsal, - azta pedig folyamatosan, fokozatosan „cskken”. A cskkens egyrszt az emltett rendkvli privatizcis rtkests (1996-1997.) „diszkrt” kvetkezmnye; msrszt az Orbn-kormny idszakban, 1998. s 2002. kztt sikerlt - klnbz konverzikkal - „meglltani” a brutt llamadssg nvekedst, mikzben a devizatartalkok a klfldi tke beramlsa rvn folyamatosan nvekedtek, s gy „a nett adssg cskkenst” eredmnyeztk...
Az Orbn-kormny 1998-ban 23 Mrd USD brutt kls llamadssgot (a nemzetgazdasg adssga ennl nagyobb, 31 Mrd USD volt) „rklt” a Horn-kormnytl; majd mr 2002-ben 25 Mrd USD-vel (a nemzetgazdasg adssga 33 Mrd USD) „adta t a staftabotot” a Medgyessy-kormnynak.
Az llam „nett” adssga 2002. elejn 2,1; a nemzetgazdasg pedig 9,5 Mrd USD volt. A deviza-tartalk sszege mintegy 23 millird USA-dollr.

2.2.3. Tkeadssg             

llamadssg azonban nem csupn kls vagy bels, effektv kszpnz (hitel-) tartozsok formjban rtelmezhet (amelyrt „kamat-szolglatot” kell fizetni), hanem n. „tkeadssg” kpben is (ennek kltsge a „profit-szolglat”). Elre bocstom, hogy ebben a tekintetben nagymrtkben sajt becslseimre vagyok utalva, - hiszen sem a privatizci sszevont deviza-bevteli adataival, sem a deviza-tartalk vals sszettelnek ismeretvel nem rendelkezem. Ilyen statisztikai sszestsek vagy nem kszlnek, vagy nem publikusak. (Esetleg azrt nem kszlnek, mert nem publikusak.) Arrl van sz, hogy a mai Magyarorszgon, a magyar llam fldrajzi s llamjogi terletn mkd, az egyetemes rszvnytulajdon fogalmi keretbe tartoz portfoli (mkdtke) mintegy 80 %-a multinacionlis tulajdon; ami csak „helyileg” termeli nlunk a profitot, - a vals tulajdonjoga sem rtkben, sem termszetben (naturliban) nem a mink. A trgyi mkdtke a magyar nemzetgazdasg szerves rsze; st, az orszg gazdasgi nvekedsnek fundamentuma. Munkahelyet, meglhetst biztost tbb milli munkavllal szmra; akik pedig ad-s jrulkbefizetseket teljestenek az llam fel, amelyekbl az llami kltsgvets mkdik. Magyarn: a nemzetgazdasg; az llam s a lakossg olyan tketulajdonnak „ksznheti” a puszta ltt is, amely nem az v, - szemlytelen, egyetemes rszvnytulajdont kpez...
A klfldi multinacionlis tketulajdon kizrlag azrt van Magyarorszgon, hogy a vilg tlagprofitrtjnak megfelel mrtk profitot termeljen, s azt szabad rendelkezsre (felhasznlsra) kivigye az orszgbl. Az tlagprofit - a tke ltalnos tulajdonsgaibl fakadan - tendencijban megegyezik a kamattal, ami a banki klcsntke (mint befektets) profitja, hozadka. Ez azt is jelenti, hogy az orszgban mkd mindenfajta hitel vagy befektets teljesen egyformn viselkedik, - idegen tulajdon, portfoli, mely profitra vr. gy teht nem csak az effektv hitelllomny llami (vagy nemzeti) adssg, hanem minden idegen rszvnytulajdon is, ami az orszgban mkdik.
„Adssg” minden olyan kls tke, amely a magyar munkbl gazdagodik, hiszen ahhoz, hogy „megvltsuk profittartozsunkat”, - meg kellene venni...

      
(1) Klfldi tkebefektetsek                 
Plenter Jnos kzgazdsz mr idzett interjjnak - amelyhez hasonl np-felvilgost, ismeretterjeszt (s mgis kzrthet) eladst a trgyban azta sem olvastam - nyomdokain haladva alapos okkal felttelezhet, hogy a devizatartalk mr emltett „titokzatos” tartalma dnt hnyadban a klfldi tkebefektetseket, mghozz azok rendszervlts ta felhalmozott sszegt tartalmazza. Mg az is lehet, hogy ez a knyvelsi ttel egyfajta „garancilis tartalkot” takar, - nem vrt politikai esemnyek esetre... Arrl van sz, hogy a magra valamit is ad klfldi tke termszetesen csupn akkor fektet be Magyarorszgon, ha llami garancikat kap - a kormnytl. A garancik arra vonatkozhatnak, hogy vis major esetn az llam kteles a befektetsnek megfelel eredeti devizanemben visszafizetni „tartozst” a klfldi befektetnek. A befektetett pnzsszeget pedig - legalbbis papron - „tartalkban tartjk” (knyvelik) mindaddig, amg a befektets fennll. Vis major lehet pl.: a „forradalmi” lzads, a politikai anarchia, a katonai puccs, a totlis llamcsd, „rendszer-visszavlts” vagy vissza-llamosts. Ezen esetekben a befektets „visszajr”, amire garancilis tartalkot kpeznek...
Tekintve - s most Orbn Viktornak arra, a mr hivatkozott tanulmnyomban rszletezett „terijra” gondolok, amely szerint „elg, ha vente tlagosan akkora sszeg klfldi tkebefektets ramlik be, amennyi tlagosan a fizetsi mrleg hinya” -, hogy a fizetsi mrleg a rendszervlts (1990.) ta kb. ugyanannyi hinyt halmozott fel, mint amennyi ma a deviza-tartalk kimutatott sszege (23,2 Mrd USD); indirekt mdon ez a fentiek igazolsa. (Nem lehet vletlen az sem, hogy a devizatartalkokat nem rszletezik.)
Ez a halmozott befektetsi sszeg „profit-kteles”, teht - tkeadssg... 

(2) Privatizcis befektetsek       
Mint mondottam, - ismeretlen a privatizcis deviza-bevtelek (1990-2000.) halmozott vals sszege. Ehhez csak nagyvonal becslsek, kvetkeztets tjn juthatunk el. „A rendszervlts 12 vnek politikai gazdasgtana” cm tanulmnyomban is emltettem, hogy a kampnyszer privatizci eltt kb. 60-100 Mrd USD-re volt becslhet a nemzeti mkdtke sszrtke. Ennek a hivatalosan soha fel nem rtkelt mkdtknek mintegy 80 %-a kerlt multinacionlis tulajdonba 1990. s 2000. kztt a privatizci sorn. Ez a (cca. 64 Mrd USD rtk) vagyon a klfldiek rszre trtnt elads sorn tlagosan 20 %-os ron kelt el, ami azt jelenti, hogy a privatizcis deviza-bevtel mindsszesen szerny 13 millird dollrra tehet. Ez is tkeadssg, hiszen a vsrolt portfoli profit-kvetelmny szempontjbl ugyangy viselkedik, mint a befektets tjn szerzett portfoli, - de nem m a megvsrlsi (privatizcis) rn szmtva, hanem eredeti (64 Mrd USD) rtkn! A sikeres alkubl szrmaz haszon ugyanis a tks privatiztorok „rfolyam-nyeresge” volt, - bennnket azonban a portfoli vals rtknek tkeadssga terhel... 
Az elmondottak alapjn gy vlem, hogy Magyarorszg tkeadssga - amely utn tke-, illetve ves profit-garancilis „ktelezettsgnk” ll fenn - 23 + 64 = 87 millird dollr, ami az effektv hiteltartozson tl jelentkezik.     

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!