Httrhatalom : Trvnytervezet - A multik ltal fizetend profitrszesedsrl (indokols) - Morvai Krisztina kpviselasszonynak |
Trvnytervezet - A multik ltal fizetend profitrszesedsrl (indokols) - Morvai Krisztina kpviselasszonynak
2012.11.29. 01:50
Eljtk (emlkeztet)
A nyron Morvai Krisztina asszisztense levlben (e-mail) hozzm fordult: segtenm-e az EU-parlament kpviselnjt abbeli munkjban, hogy a magyar termfld a magyar gazdk maradjon, tovbb az EU-parlament trvnyalkot munkjban, hogy az – lehetsg szerint – minl inkbb a magyar gazdk, csaldi gazdasgok rdekeit (is) szolglja. A felkrsre azonnal igennel vlaszoltam. Levelemre semmilyen vlaszt nem kaptam. Telefonon megkerestem Morvai Krisztint, aki tbbszri prblkozsomra azt ajnlotta: tallkozzunk a JOBBIK oktber 23-i nnepi megemlkezsn, ahol majd a tancsadst is megbeszljk. Egyttal krte gondolkozzam el, miknt is lehetne trvnyileg elrni, garantlni, hogy a multinacionlis cgek Magyarorszgon realizlt profitjbl az azt elllt magyar dolgozk is rszesljenek, valamilyen formban. Ez a krs olyany-nyira elgondolkoztatott, hogy konkrt trvnytervezetet kezdtem fogalmazni. A JOBBIK nagygylsig nagyjbl a munkm felig jutottam
el. Gondoltam, elkldm Krisztinnak, tekintse t, j-e a tma-megkzeltsem. (Felesleges energikat ma mr nem lk semmibe. rsaim nagy rsze amgy is falra hnyt bors.) A megemlkezsen tbb rn t egytt voltunk, de ez mgsem tette lehetv, hogy konkrtebben megbeszljk, amirl sz volt. Krisztina azzal bcszott, hogy megbeszli a trvnytervezetet az Elnk Vona Gborral, s majd szert ejti, hogy valamikor beszlgessnk. Azta – mondanom sem kell – tovbbra sincs, se kp, se hang. Ily mdon a trvnytervezetem befejezetlen szimfnia maradt.
Sajnlom, ezt is, mint a 18 ve eltkozolt sz-szes lehetsget. Jvre 63 ves leszek.
Biztats s megbeszls nlkl senkinek nem dolgozom.
me a befejezetlen szimfnia, a csonka trvny-tervezet:
Trvnytervezet
A Magyarorszgon valamennyi szektorban mkd multinacionlis vllalkozsok magyar dolgozik szmra ktelezen fizetend profitrszesedsnek bevezetsrl
Bevezet ismertets s a trvnytervezet indokolsa
Az 1990-es magyarorszgi rendszervlts alapvet clja – tl a politikai szabadsgjogok kiteljestsn – elssorban az volt, hogy egyrszt meglltsa Magyarorszg eladsodst (rtsd: magn- s llami hitelezk, de elssorban a bankok fel), msrszt behozva (beengedve – v. privatizci) a magyar produktv termelsbe s a szolgltatsokba a korszer nyugati (multinacionlis) technikt s technolgit, elindtsa azt a gazdasgi fejldst, ami hosszabb tvon a magyar gazdasg teljes felzrkztatst eredmnyezi, s ezltal a magyar breket (s relkeresetet) a fejlett nyugat-eurpai szintre emeli. A legutbbi idkben, amita Magyarorszg az Eurpai ni teljes jog tagllama (2004), ez a politikai trekvs – immron tbb vtizeddel az n. rendszervlts utn – konkrten az egyes kormnyok n. felzrkztatsi terveiben lttt testet, ttelesen elrt, elrend kvantifiklt clok s globlis gazdasgi mutatk formjban, amelyeket kvzi a felzrkzst effektve reprezentl (megjelent) adatokknt is rtak ktelezen el, msrszt ezek – mint ilyenek – megvalsulsa termszetszerleg ttelesen ellenrizhet. Magyarn: az elrsok (kormny-tervek) tteles teljestsbl kvzi „megllapthat”, hogy Magyarorszg globlis gazdasga egy adott idintervallumban milyen mrtkben zrkzott fel az Eurpai ni „tlaghoz”, illetleg milyen mrtkben kzeltettk meg a legfejlettebb orszgokat.
Rvid ltalnos rtkels utn majd konkrten rtrnk a felzrkztats br-s jvedelem aspektusra, tekintve, hogy jelen trvnytervezetnknek szkebb rtelemben itt s most, csak ez a trgya.
Az n. rendszervlts minden tekintetben felems mdon zajlott le. Politikai rtelemben is megllapthat, hogy tl sok fggetlensgrl (kapitalizci, privatizci, piacliberalizci, NATO-s EU-belps) mondtunk le nagyjbl olyan „elnykrt”, amelyek mibenlte legalbbis megkrdjelezhet; slyosabb megtlssel – utlag – minimum jindulat navitsnak, maximum szndkos flrevezetsnek s flretjkoztatsnak minsthet, mindenesetre az esemnyek sokkal sszetettebben s ellentmondsosabban valsultak meg, amint azokat az egyszeri rendszervlt elitnk elkpzelte s/vagy legalbbis szban deklarlta, st, azta is kommuniklja. Rviden: az n. rendszervlts mg pusztn politikai rtelemben is sokkal inkbb a szban virgos demokrcia-lmokat szvget rendszervlt elitnk szemlyes (karrier-) rdekeit szolglta, mintsem a dolgoz – brbl s fizetsbl l – np fiait. Radsul nemzeti fggetlensgnk (n)feladsa – a legfontosabb politikai s gazdasgi dntsek Brsszelbe vagy New Yorkba deleglsa - nemhogy cskkentette volna az adminisztrci, illetve az llami kltsgvets „rezsi”-kltsgeit, hanem ellenkezleg: jelentsen megnvelte azokat, mikzben a demokrcia s a nemzetgazdasg „kvzi tvirnytsos” mkdtetse minden kpzeletet fellmlan alulmlta/alulmlja a korbbi rendszer „hatkonysgt”.
Mrmost ami a rendszervlts tisztn gazdasgi – van ilyen? – „eredmnyeit” vagy megvalsult elnyeit illeti, ilyenek nincsenek.
A magyar np ma, 2012-ben az 1969-es letsznvonalon l.
Az albbiakban rszletesen kifejtjk, miben is ll az n. „felzrkztats”, illetve a hangzatos tervek ellenre, sajnos, mi a valsg.
Az a valsg ugyanis, hogy a Kormny gazdasgi felzrkztatsi elkpzelsei – kezdettl fogva – kizrlag az llam mkdsnek az n. maastrichti kritriumokhoz igazod megfelelst clozzk meg; azt az eredeti (s a mi szmunkra mig vltozatlanul legfontosabb!) clt, hogy a magyar ember vgre azonos munkrt azonos brt kaphasson s ezltal letsznvonalban felzrkzhassk, mondjuk (nem minden l nlkl!) a nmet munks letsznvonalhoz, nos errl mr lmodozni sem mernek. St, errl a clrl mr a futurolgusok is lemondtak, s szmztk a politikai science fiction birodalmba.
De nzzk, mi is trtnt, mi a gazdasgi valsg, ami ide vezetett?
Magyarorszg 1990-ben – a lekszn kommunista rendszer utols pillanataiban „eltallt” - 22,5 millird USD „hendikeppel”, azaz llamadssggal kezdhette meg mkdst, mint „fggetlen” llam. Mitl fggetlen orszg az, amelynek ekkora adssga van? Ksbb kiderlt (megtanultuk): a „sajt” Nemzeti Bank-jtl. (Ti. valdi s fggetlen magyar pnzt nem bocsthat ki, csak mregdrga klfldi hitelek forintostott derivatvit kezelheti, „folysthatja”.) Az llamadssg jogfolytonos szolglatnak felvllalsrl szl trgyalsok sorn a Vilgbank szakrti felbecsltk a magyar nemzeti termeltke rtkt, amelyet 80-100 millird USD-ben hatroztak meg. A vagyon s az adssg rtknek sszevetse szlte a pragmatikus „antalli tletet”, miszerint az llam adjon el annyi tkt, amennyi az llamadssg maradktalan kifizetst fedezi, st, rtkestsen mg gy 20-30 millird USD-nyit, amely privatizcis bevtelt a nemzetkzi piacok jra felptsre, a produktv termels piaci diverzifikcijra, llami beruhzsok finanszrozsra s szocilis juttatsok megvalstsra kvntk felhasznlni. A grandizus antalli idea szlte a gyakorlatban az llami Vagyongynksg azonnali fellltst, majd – 1993-ig privatizcis trvny nlkl! - az llami vagyon privatizcijnak kampnyszer beindtst. Sem a honatykat, sem a Kormny tagjait, sem az V munkatrsait egyltaln nem zavarta, hogy mikzben az llam „nagyvonalan” felvllalta az llamadssg jogfolytonos szolglatt – vagyis visszamenleg legitimlta a kommunista llamadssgot! -, akzben arra a nemzeti termeltkre tette r az egyltaln nem jellpes jelzlogot, amelyet mg a volt kommunista llam trsadalmi (v. TT), ssznpi tulajdonknt deklarlt, st, nem tallotta vtizedekig azzal a mkonnyal hitegetni a dolgoz npet, miszerint azrt kell vtizedekig a nyugati relbr tdrt-tizedrt dolgozniuk, hogy Magyarorszg – a fogyasztsi rta rovsra, kirvan magas szinten tartva a felhalmozsi rtt - a „fejlds” konkurenciaharcban mielbb utolrhesse (v. mai „felzrkztatsi kormnyprogramok”!), majd persze le is hagyhassa a legfejlettebb tks orszgokat. Magyarn: azzal etettk meg a magyar npet, hogy a kommunista hbr lenne a felzrkzsunk zloga. Ami mr akkor sem volt igaz.
Antall elkpzelsei rendre csdt mondtak.
Sajt maga szentl, rendletlenl hitte, s ez a teljesen alaptalan „hite” valamennyi munkatrsra tsugrzott, hogy a klfldi tke karitatv jszndkkal jn Magyarorszgra. Szinte teljesen nzetlenl hozzk majd minden sajt high-technolgijukat Magyarorszgra, hogy ezt a sokat szenvedett „bennszltt” npet mihamarbb megtanthassk a korszer termels fortlyaira, s a magyar termeltkt kszpnz-injekciikkal (ez volt a vegyesvllalat-alapts leggyakoribb „kplete”: magyar vagyon + klfldi kszpnz = multinacionlis tbbsgi tulajdon tks rszvnytrsasg) felerstsk, kpess tegyk a nemzetkzi piaci helytllsra. Ez a nav-idealista illzi csak akkor foszlott szerteszt, de akkor mr nem lehetett az elindtott lavint (rtsd: privatizcit) lelltani, amikor az els fecskkrl, majd aztn az sszes tbbirl is kiderlt: a lepusztult magyar termelvagyont kizrlag azrt vettk meg knyvi rtken, ami a valsgos piaci rtk trt rszt tette ki, hogy ezltal, mint trjai fal rvn a – sokszor vilghr - magyar termkek teljes nemzetkzi s belfldi piacaihoz (is) maradktalanul hozzjussanak. Amikor a hazai termels s a kapacitsok leptse hamar megtrtnt, elbocstottk a dolgozkat, a piacot pedig elrasztottk sajt (nmet, olasz, francia, stb.) termkeikkel, nem egyszer a magyar eredetihez kpest 4-5-szrs ron. Msfl-milli munkahely veszett gy el, vele minden magyar nemzeti profittermels lehetsge, valamikori eslye. Mert ez a legslyosabb kvetkezmny, ez a lnyeg, amire akkor tudatosan szintn senki nem szmtott. Hogy amikor eladjk a magyar termeltkt, akkor az adssg akrmikori visszafizethetsgnek minden eslyt vgleg felszmoljk. St, a mai magyar kormny mg ma is szentl hiszi, vallja, terjeszti, mint egyetlen dvzt idet, hogy az llamadssg visszafizethet. Nzzk a tnyeket. Az llami vagyon kampnyszer privatizcija nagyjbl 1996-1998-ra befejezdtt. Ennek sorn a magyar termeltke – amelyrl 1990-ben mg tteles leltr sem kszlt! – 80-90 %-a multinacionlis tulajdonn vlt. Megsznt mintegy msfl-milli magyar munkahely, melyet azta sem ptolt „vissza” egyetlen magyar kormny sem. Nyilvnval – s minden pnzgyi-statisztikai adat is ezt tmasztja al -, hogy a multinacionlis cgek az elmlt 22 v sorn realizlt profitjukat javarszt repatriltk (ezrt jttek ide), a haszonbl gy semennyi nem szolglta sem a munkahelyteremtst, sem a magyar adssg visszafizetst, sem a dolgozk letsznvonalnak felzrkztatst a nyugat-eurpai szinthez. Mikzben a multik minden Magyarorszgon realizlt profitjukat – a produktv termelsbe trtn visszaforgats helyett – kszpnzben kiviszik az orszgbl, addig minden jelentsebb beruhzsuk millirdos (magyar) llami tmogatsban s/vagy adkedvezmnyben rszesl, n. „munkahelyteremts” cmn. Drbik Jnos, Bogr Lszl s Boros Imre becslsei (pl. Echo tv) szerint 1990 ta vi nvekv sszeg „sarc” hagyja el az orszgot, ami cca. 10-12 millird USD/v sszegrl 22 v alatt vi 30-40 millird USD/v sszegre ntt (tehet). Ez rszben hitelkamat, rszben profit. Itt kell megemltennk – a fizetsi mrlegnket effektve ront hatson fell – kt slyos kvetkezmnyt. Az egyik: az n. tketartozs, a msik pedig a kamatrabszolgasg. Magyarorszg az „llami” vagyon kampnyszer privatizcija sorn lnyegben minden profittermel portfolijt privatizlta. Ez nlunk vagy azt jelentette, hogy a zsrosabb falatokat mg az n. „spontn privatizci” sorn, lnyegben trts nlkl magv tette az n. reformkommunista pnzgyi elit, gy lett a volt kommunista funkcionriusokbl nagytks; vagy azt, hogy a termeltke klnbz rszegysgeit (gyrakat, zemeket, ingatlanokat, kzszolgltatkat, stb.) mondvacsinlt tenderek keretben, tlag 10 %-os rtken eladtk a vevknt jelentkez „tks befektetnek”, aki ltalban a nemzetkzi karvalytke, „jobb esetben” valamely multi reprezentnsaknt, konkrt ignyekkel lpett fel. Az esetek tbbsgben mindktfajta privatizci azonos – nem vrt – „eredmnynyel” jrt: a privatizlt vagyont felltk, felszmoltk, elktyavetyltk. A munkahelyek megszntek, a piac a multik lett. A hagyomnyos j magyar termkek helybe a multik klfldn ellltott termkei lptek, sokszor 4-5-szrs ron, ami az inflcis folyamatokat is tovbb rontotta, gyorstotta. Minden nemzetgazdasg egszsges mkdsnek alapfelttele a nemzeti tketulajdon tlslya, dominancija az orszgban mkd sszes tke arnyban. Egyes szakrtk az egszsges arnyt 70:30, msok 80:20, megint msok ettl eltr arnyban hatrozzk meg; de abban egyetrtenek, hogy minl ersebb egy gazdasg, annl nagyobb a „privatizci-visel” kpessge. Magyarn: minl gazdagabb egy orszg, annl zkkenmentesebben viseli el, hogy a honi produktv termelsbl szrmaz profit bizonyos hnyada klfldre vndorol. (Ebbl termszetesen az is kvetkezik, hogy soha nem fordult mg el, hogy egy beteg gazdasg – v. rendszervlts – orszg nemzetgazdasgt ppen a kampnyszer privatizci gygytotta volna meg. Ez kb. olyan terpia, mintha az orvos egy vrszegny beteget kplyzssel gygytana.) Nlunk az arny jelenleg – a gondatlanul gttalan privatizci slyos kvetkezmnyeknt – 10:90, de legalbbis 20:80. Vagyis az egszsgesnek mondott arnynak ppen a reciproka! A helyzet slyossga knnyen belthat, ha arra gondolunk, hogy a privatizci sorn ppen „az aranytojst toj tykot” vgtk le, megfosztva Magyarorszgot a nvekv llamadssg jvbeni brmikori visszafizetsnek lehetsgtl. Hitelt, klcsnt, tartozst, rklt llamadssgot visszafizetni, trleszteni ugyanis csak s kizrlag a magyar nemzeti mkd tke profitjbl lehet, ms forrsbl nem. Az nem megolds, ha mindig jabb hiteleket vesznk fel, roml kamat-felttelekkel, mert gy egyrszt folyamatosan tovbb n az llamadssg, msrszt az llomny fokozatosan kicserldik a leghtrnyosabb sszettelre, megn az llamktvny-kibocsts kltsge s kamatfizetsi terhe; s mivel a nvekv kamatteher mindenkppen a GDP j-rtk hnyadt terheli, vlaszthatunk: vagy cskkentjk az llami kltsgvets kiadsait (meddig mg?), vagy az llam restrikcival s jabb adk kivetsvel (adnvelssel) tovbb koncentrlja az elsdleges jvedelmek jraelosztst, mert egyszeren nincs ms t. Amit az elz mondatban felsoroltam, az mind megtrtnt, ma is ez s gy zajlik, fokozd hevessggel. Hogy mirt? Azrt, mert az llam nem rendelkezik (elg) profittermel portfolival, amelynek az j-rtk elllt kpessge rvn finanszrozni tudn az adssgszolglatot. A hinyz portfolit nevezzk az llam (az llami kltsgvets) tkeadssgnak. Azt a portfolit, ami a hanyagul kezelt s hanyagul elprivatizlt llami (nemzeti) vagyon eladsa miatt hinyzik, s mr nem Magyarorszg szmra termel profitot (ami a hitelkpessg vals garancija lehetne!), hanem a klfldnek. Mindezek miatt teht nem csupn a felvett hitelek (pl. IMF, Vilgbank, stb.) llomnya jelent nvekv adssgszolglatot, hanem a hinyz nemzeti vagyon rtke is. Annak a nemzeti vagyonnak, az egykori trsadalmi tulajdonnak a valdi piaci rtke, amelyet az llam gondatlansgbl elherdlt, s amelynek a visszaszerzsre ma is csak nagyon halovny ksrleteket tesz (pl. Vzmvek, Mol Rt., magnbiztostk, stb.). Biztonsggal annyit mondhatunk, hogy pnzgyi-nemzetgazdasgi rtkelsben, sszevetsben teljesen mindegy, hogy a jelzett vi 30-40 millird USD effektv hitelkamat vagy klfldi tulajdon termel-szolgltat tkehozadk (profit) formjban tvozik az orszgbl, mert mindkettt a magyar dolgozk munkja lltja el. Csak mg a tke hasznt kzvetlenl a klfldi tks tulajdonos tulajdontja el a dolgoz emberektl, addig a hitelkamatok fedezett (adssgszolglat) az llam adprs s restrikci formjban tulajdontja el, amikor pl. a beszedett szemlyi jvedelemadnkat szinte mr msnap el is utalja – oda. A teljes adssgszolglat teht egyrszt a kszpnz-hitelek (pl. IMF) kamatszolglata (s trlesztse), msrszt az n. tkeadssg adott vben megtermelt s a tks tulajdonosok ltal repatrilt profitja. A kt adssg (hitel + tke) egytt nagyjbl 400 millrd USD-re rg, amelynek az ves hozadka (kamat + profit) kb. 30-40 millird USD (tlag 8-10 %-os profitrta); s ez az a (nagyon) hinyz sszeg, amelyet a klfld minden vben kivon Magyarorszgrl, s amely sszeget effektve a magyar dolgozk s nyugdjasok zsebbl vesznek ki, de persze ez a kb. 8000 millird forint a magyar llami kltsgvetsbl is (nagyon) hinyzik.
Ennl alig tbb a bdzs ves hinya…
Meg kell mg jegyeznem, hogy ez a gtlstalan rtkkivons egyrszt a kapitalizmus hamis pnz-rtktrvnyn alapul, miszerint a tke is hozzjrul az j rtk (v. a GDP jvedelemrsze, vagyis a GNP), holott minden j rtk a dolgoz ember kt keze (s esze) munkjbl szrmazik. A pnz csak egy nmagban rtktelen szmjel, amit a bankr-hatalmasok skrupulusok nlkl rrnak egy krelt/manipullt szmlra, vagy elektronikus jelknt „terjed” egyik szmtgprl a msikra. Msrszt a kapitalizmus gy 160 ve trt r arra az tra, amely az elmlt 50-60 vben teljesedett csak ki, amelyben a jvt (mindenkit) mr tbbszrsen eladtk s megvettk (mindig ugyanazok), s amelyben a pnz derivatvival folytatott eszeveszett spekulci s gtlstalan profithajsza az uralkod. Azrt talltk ki s „fogadtattk el” a tmegekkel, hogy a pnztke is hozzjrul az rtkteremtshez, mert minden rtket a dolgoz tmegek munkja llt el, ezrt ezt az rtket „valahogyan” el kell tlk venni, az elsajtts „egyezmnyes s demokratikus” mdja pedig, hogy cserbe a dolgozk ltal ellltott hasznlati rtkekrt jtkpnzzel (Drbik Jnos megfogalmazsa) fizetnek, amelynek – mint lttuk – semmi rtke nincs. Mert ez a jtkpnz nemcsak rtktelen, de fedezetlen is. Az gvilgon semmi nem ll mgtte, csak a nemzetllamoktl idejekorn elbitorolt (v. MNB fggetlensge) bankjegy-kibocstsi monoplium. „Adjtok a kezembe egy orszg pnzgyeit, s mr nem rdekel, kik hozzk a trvnyeket.” – szl a mig rvnyes axima (Mayer Amschel Rothschild), s minden ennek alrendelve is trtnik. Ez a mai nemzetkzi s valdi nemzetllamok nlkli kapitalizmus gyakorlati alaptrvnye. Hogy a nemzetllam bankja (rtsd: az MNB) nem bocsthat ki nllan s fggetlenl pnzt a nemzetllam szuvern szksgleteire, hanem lland hitelfelvtelre s adssgszolglatra ktelezik, azrt, hogy megvalsulhasson az egybknt kptelen s irracionlis globlis tranzakci, melynek rvn a dolgozk tmegei s nemzeti kormnyaik nknt s dalolva tadjk munkjuk minden rtkes gymlcst a bankr-hatalmasoknak, akik cserbe jtkpnzzel fizetnek. Mert a jtkpnzzel csak k rendelkeznek, s k csak jtkpnzzel rendelkeznek, amivel viszont korltlan hatalmat lehet(ett) vsrolni.
Emltettem, hogy a msik rettenetes kvetkezmny a kamatrabszolgasg, ugyanis a mai kormnyszint „munkahelyteremts” konzervlja a „minimlbrrt bedolgoz” sttuszt, vagyis – npszer nevn - a kamatrabszolgasgot (nhai Gidai Erzsbet megfogalmazsa). A rendszervlts utni mindenkori kormnyok – miutn a nemzeti termeltkt a privatizci sorn elherdltk, nemzeti ipar, kereskedelem s lassan mezgazdasg hjn mi mst is tehetnnek? – minden kltsgvetsi vben slyos (tz)millirdokat fordtanak arra, persze az adfizetk pnzbl, hogy munkahelyeket „teremtsenek”, a rosszul „bevlt” kzvetett mdon, vagyis millirdos tmogatsokat, szubvencikat s adkedvezmnyeket juttatnak multinacionlis cgeknek magyarorszgi beruhzsaikhoz. Miniszterelnkeink extatikus dvrivalgssal sietnek a „gyravatra”, amikor valahol Kiskunbrgzdn zembe helyezhetnek egy jabb autipari vagy elektronikai lenyvllalatot, gyregysget, nhny-szz honi munkavllalval. Akik nagyjbl minimlbrrt vgezhetnek megalz betantott bedolgozi munkt, hogy – tovbb fokozva Magyarorszg eladstst s az orszgos nyomort – megszaportsk a gyarmattart pnzhatalom mr most is horribilis profitjt, s gy mg tovbb nveljk a klnbsget gazdagok s szegnyek kztt. Noha ez a gazdasgpolitikai „kormny-koncepci” ezer sebbl vrzik, s nyilvnvalan „nkntesen” rendezi birkasorba a magyar munkavllalkat – hiszen velk fizettetik meg kizskmnyolsuk fokozsnak anyagi feltteleit! -, egy alapvet szempontbl valsgos s-ostobasgrl tanskodik, ami mr szinte tudatos provokci. Nem rti a Kormny – nincsenek szakemberei? -, hogy a multinacionlis tke-tulajdon, az llamilag is tmogatott ptllagos beruhzs nemzetgazdasgi szempontbl ugyangy viselkedik, mint a felvett (pl. IMF-) kszpnzhitel? Nem rti meg a Kormny, hogy nemzetgazdasgi szempontbl nincs klnbsg adssgszolglat s profitkiramls kztt? Nem rti a Kormny, hogy a multinacionlis tke/tulajdonls tmogatsa tovbb mlyti a szakadkot, s felzrkzs helyett Magyarorszg – mind a technolgiai fejlettsg, mind az emberi letminsg tern - egyre inkbb lemarad az Eurpai ni vezet orszgaitl? Nem rti a Kormny, hogy lnav „munkahelyteremtsvel” csak tovbb fokozza a Magyarorszgrl kiraml j rtk, a profit tmegt, s ezzel nemhogy cskkenten az eladsodst, de fokozza azt? Nem rti a Kormny, hogy llamadssgot cskkenteni csak nemzetgazdasgi j rtkbl (profitbl) lehet? Vagy az lenne a Kormny fixa ideja, hogy a minimlbrrel foglalkoztatott ptllagos (be)dolgozk befizetett szemlyi jvedelemadjbl s/vagy fogyasztsuk ltalnos forgalmi adjbl fizeti vissza az egybknt aritmetikailag is visszafizethetetlenn duzzadt llamadssgot?
A kamatrabszolgasg meghatrozs nem egy hangzatos populista szvirg, hanem azt a valsgos trsadalmi viszonyt fejezi ki, hogy ti. a kamatrabszolga a trsadalomnak az a remnyteli jv/kiltsok nlkli prija, aki a kamatos-kamat intzmnynek hallig foglyul ejtett rabja, rabszolgja. Az a trsadalom, amelyik mindenestl beleesett az adssgcsapdba, s amelyiknek minden erfesztst kimerti, hogy szorgos kaplzssal valahogy kikecmeregjen az adssg-spirl rvnybl, vagy ha nem is kpes abbl kikecmeregni, de legalbb a fejt a felsznen tartva ideig-rig leveghz jusson, nos, az ilyen trsadalom a kollapszus bizonyos fzisban szksgszeren eljut arra a pontra, hogy tbb mr nem kpes letkpes egyedeket, valamint alkalmas vezetket magbl „kitermelni”, csak jabb kamat-rabszolgkat. Az a trsadalom, amelynek egyetlen vals clja az llamadssg-szolglata, az hallosan beteg trsadalom; minden normlis (let)tevkenysgt, funkcijt lebntja a kamatos-kamat intzmnye, amely lthatatlan-kibogozhatatlan hlknt feszl r mindenre, s csrjban elfojtja az alkot gondolatot is, mieltt megszlethetett volna.
|