czl
czl
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Knyvek
 
Publicisztikk
 
Versek
 
Szakrtsek
Szakrtsek : Szakrti jelents Varga Mihly rnak

Szakrti jelents Varga Mihly rnak

  2005.03.03. 19:09


FIDESZ - Magyar Polgri Prt
    Varga Mihly kpvisel r,
         a Gazdasgi Kabinet
             vezetje rszre
----------------------------------------

                   Tisztelt Varga Mihly kpvisel r!

Krsedre az albbiak szerint vlemnyezem a Magyar Kztrsasg Kormnynak T/2825. szm trvnyjavaslatt, amely a Magyar Kztrsasg 1995. vi kltsg-vetsnek vgrehajtsrl szl. Szakvlemnyemet a Tled kapott gazdasg-politikai ktet alapjn lltottam ssze.

1.
ltalnos megllaptsok
Nehz a kapott anyagrl pusztn szakmai (kzgazdasgi-pnzgyi) vlemnyt alkotni, ugyanis az ksrtetiesen hasonlt az 1980-as vek vgefel ksztett - reformkommunista - gazdasgpolitikai beszmolkhoz, azzal a klnbsggel, hogy azok lnyegesen megalapozottabbak lehettek, hiszen akkor mg lteztek a kzponti gazdasgirnyts szablyozsi lehetsgei s intzmnyes keretei.
Ez a beszmol annak elhitetsre irnyul - eredmnytelen - ksrlet, hogy a magyar nemzetgazdasgot (valakik) ma is kzpontilag irnytjk.
 A gazdasgpolitikai ktet - ami nyilvn a zrszmads srtmnye - elnevezs is azt sugallja: hogy a Kormnynak van (1995-ben volt) gazdasgpolitikja.  A beszmol teht arrl szl, hogy a kzponti (Kormny-) elkpzelseket, intzkedseket 1995-ben a gyakorlatban milyen eredmnnyel sikerlt realizlni.
 A kzponti gazdasgpolitika ltezsnek, megvalsthatsgnak alapvet elemi felttele, hogy legyenek, illetve legyen:
    - jelents szmban, illetve dnt hnyadban olyan gazdlkod szervezetek,
      amelyek lnyegi tevkenysgt, gazdlkodsi dntseit az llam kzponti
      intzkedseivel befolysolni kpes. Ilyen mr csupn a kltsgvetsi szfra
      lehet, hiszen az llami tulajdon mkdtke privatizcija a vghez
      kzeledik, - a magyar llam tulajdonban mr csupn kisebbsgi rszarnyt
      kpvisel rszesedsek s zletrszek, illetve csd-portfolik vannak.
      A klfldi tbbsgi tulajdonban lv trsasgok, vllalkozsok gazdlkodsi
      dntseire a magyar llam (a Kormny) befolysa marginlis jelentsg.
    - olyan kzponti - jogi, gazdlkodsi, pnzgyi - szablyoz eszkzk,
      amelyek alkalmazsa ltal a vllalkozsok, a gazdlkod szervezetek
      mkdse "a kzpontilag kvnatos irnynak megfelelen" manipullhat,
      illetve orientlhat. Ilyen direkt eszkzei a Kormnynak nicsenek.
    - olyan kzponti statisztikai beszmol-rendszer, valamint a rendszeresen s
      szervezetten (ktelezen) berkez rszletes informcikat kell mlysggel
      feldolgoz szak-appartus - kormny-hivatalok, kltsgvetsi intzmnyek,
      stb. - s intzmnyi httr, ami biztostja a gazdasgi folyamatok egzakt-
      pontos mrhetsgt s kvetkezetes (sszehasonlthat, egysges)
      rtkelst. Mint ismeretes, az 1990. eltti informcis rendszer rgen leplt,
      helyette j pedig nem plt ki. A gazdlkod szervezetek mrleg-
      beszmolinak adat-tartalma elgtelen, flrevezet, - m ezeket sem dolgozza
      fel kzpontilag szisztematikusan semmilyen szervezet. Ms informcik pedig
      jszerivel nem is llnak rendelkezsre. A KSH ilyen irny adat-feldolgoz s
      elemz tevkenysge brmifle kzponti gazdasgpolitika rvnyeslsnek
      rtkelsre vek ta teljessggel elgtelen.
    - olyan kzponti gazdlkods-irnyt, koordinl kormny-hivatal, illetve
      intzmny, amely a - reformkommunista idkhz hasonl - kzponti
      szablyozst tervezn, szervezn, koordinln, irnytan, s a vgrehajtst,
      illetleg a szablyozs cljainak megvalsulst ellenrizn. Ez a kzponti -
      az 1980-as vek Orszgos Tervhivatalt idz - kormny-hivatal persze nem
      ltezik. St, a miniszterelnknek mg a gazdasgi-stratgiai koordincis
      miniszterelnkhelyettesi sttusz megteremtst sem sikerlt megvalstania.
 Ez a gazdasgpolitikai ktet teht egy gyenge sznvonal prtllami tpus beszmol ksrlete. A ksrlet nem sikerlhet(ett), mert a prtllam mr rgen nem ltezik. Az elemzs sznvonala pedig azrt gyenge, mert: mind a kzponti szablyozs, mind az utlagos rtkels valamennyi szksges felttele hinyzik. Egyszeren nincsen kzponti szablyozs (nem mintha kellene lennie!), nincs megfelel informcis rendszer: nincs mrhetsg, nincs mrce s nincs mrs sem. 
 Van viszont minden gazdlkodsi folyamatra kiterjed (azokat gzsba kt) monetris restrikci, amelynek legfbb kzponti irnyt szervezete s megvalstja a Magyar Nemzeti Bank. Slyos - s nem pusztn formai - hibja a trgyi beszmolnak, hogy sehol sincsen benne feltntetve, kik is ksztettk. A konkrt szvegeket mindig konkrt szemlyek rjk, - sohasem munkacsoportok. Azok legfeljebb adatokat, informcikat, rsz-anyagokat szolgltatnak az sszefgg-konzisztens sszefoglal megrshoz. Nem rthet, hogy a beszmolt rk szemlyt mirt takarja az ismeretlensg (s gy a megismerhetetlensg!) "jtkony" homlya, de biztosra vehet, hogy:
    - az Ipari s Kereskedelmi Minisztrium, a tbbi "gazati" minisztrium,
      valamint az PV Rt. s a KSH csak rsz-adatokat szolgltathatott, hiszen a
      "tulajdonukban" mr alig van llami portfoli, illetleg egyikk sem
      "kzponti gazdasgpolitikai" intzmny.
    - a Pnzgyminisztrium nem gazdasgi cscsminisztrium, - de mg kevsb
      valamifle centruma a nem ltez kzponti gazdasgirnytsnak.
      A legfontosabb gazdlkodsi s pnzgyi relfolyamatok vonatkozsban a
      Pnzgyminisztrium hatskre dnt mrtkben az llami kltsgvets
      megvalstsra, valamint az adrendszer s a bankrendszer elvi s
      operatv mkdtetsre terjed ki. A monetris restrikci politikjnak s
      megvalstsnak kzpontja azonban csak ltszlag a Pnzgy-
      minisztrium, - a valdi "kzponti agytrszt" a Magyar Nemzeti Bank.
      Igen valszn, hogy ezt a gazdasgpolitikai ktetet teht alapveten - "a
      farok csvlja a kutyt" alapon - az MNB szakembereinek irnytsval,
      pnzgyminisztriumi munkacsoport rta.

s ez a dolog lnyege! A reformkommunizmus idszakban ugyanis ltezett egy kzponti gazdasgirnyts, amelynek kzponti szervezete az Orszgos Terv-hivatal volt. A f cl ekkor mg a gazdasgi nvekeds volt, s minden ms folyamat - gy az llami kltsgvets s a fizetsi mrleg egyenslynak biztostsa, valamint az llamadssg kezelse is - csak a fclnak alrendelve mkdhetett.
A rendszervlts kvetkeztben a megbukott reformkommunizmust "idlegesen" felvltotta az llammonopol-kapitalizmus, majd pedig az llam mkdtke-tulajdonosi monopliumnak srgs leptse rdekben gyors temben megkezddtt az llami vagyon privatizcija. A magnosts hivatalosan deklarlt msodik fclja az volt, hogy a konvertibilis privatizcis bevtelekbl kerljn visszafizetsre a kls llamadssg, vagy annak legalbbis dnt rsze.
1989. ta megsznt az Orszgos Tervhivatal, megsznt a gazdasg kzponti szablyozsa, - s megsznt sokminden ms is.  A privatizci sorn - dnt rszben klfldi - magntulajdonba kerlt az llami vagyon meghatroz tbbsge.
Mig nem alakult ki azonban az nszablyoz, nfenntart szabadversenyes piacgazdasg, a nemzetgazdasg fizetsi mrlege mg mindig slyosan deficites, az llami kltsgvets tovbbra is tlkltekezik, - a kls s bels llamadssg pedig folyamatosan nvekszik, annak ellenre, hogy a privatizcis bevtelek egy rszt adssg-trlesztsre fordtottk. (Ez utbbi forrs azonban mr lnyegben teljesen ki is apadt.)
Ilyen krlmnyek kztt az llam nem mondhatott le a pnzgyi folyamatok bizonyos rtelemben vett "kzponti irnytsrl", noha tudomsul kellett vennie, hogy a korbban rendelkezsre ll eszkzk (intzmnyek, appartusok, szablyozk, stb.) ma mr nem lteznek.
Ettl kezdve (1994-1995.) az llam lemondott a gazdasgi nvekedsrl, f cll az llami kltsgvets, valamint a fizetsi mrleg egyenslynak "helyrelltst" tette, - s ezltal lnyegben minden gazdlkodsi s pnzgyi folyamatot a kls s bels adssgkezelsnek rendelt al.
Nem csoda, ha innentl kezdve "a farok csvlja a kutyt", - hiszen az adssgkezels, a monetris restrikci kzpontja, hivatalos s nemhivatalos centruma egyarnt a Magyar Nemzeti Bank.
Ennek megfelelen a trgyi kltsgvetsi-"gazdasgpolitikai" beszmol valjban a monetris restrikci rvidtv sikereinek s nyilvnval hossztv kudarcnak az (el-)trtnete.
Minden grcss erfeszts, amely a jelen "restrikcis beszmol" globlis gazdasgpolitikai elemzss val kiterjesztsre irnyul: szksgszeren kudarcot vall, mert megbukik az ssze nem ill, egymsba sehogyan sem kapcsold "hozott anyagok" lnyegi szmszer s szveges ellentmondsain. Ez nem csoda, hiszen a Nemzeti Bank nem lehet egy nemzetgazdasg irnyt kzpontja, - mint ahogy a nemzetgazdasg f mkdsi elve sem lehet az adssgkezels.
Ez egy bka-perspektva - a szveget r szakrtk a ftl nem lt(hat)jk az erdt! -, amelynek ltszgbl nem ltszik a lnyeg: a kzelg pnzgyi csd.
A mindent megfojt monetris restrikci ellenre esetleg mgis megmutatkoz, jelentktelen mrtk gazdasgi nvekeds pedig nem ms, mint rvidtv illzi, statisztikai tveds, a szmok vletlen sszjtka, vagy kifejezetten - legyen br jszndk, de - tudatosan irnytott torzts.
Mellesleg: ez az egsz krdskr a cash-flow s a vagyon (jelen s jv) alapvet sszefggsre is lereduklhat. Tegyk fel, hogy nemzetgazdasgunk vente valban produkl szerny 1-2 %-os GDP-nvekedst. Mgis mit rnk ezzel, amikor a fizetsi mrleg hinya nem sznt meg, a brutt bels s kls llam-adssg tovbbra is folyton n, - mkdtke-tulajdonunk pedig (rtsd: a privatizci ltal) lassan elfogy?! Ez a kltsgvetsi gazdlkodsi szisztma rvidtvon biztostja ugyan (persze borzalmas ron, a lakossg elszegnyedse rn!) az llami intzmnyek tllst, az llam cash-flow-jt, - viszont nem is olyan lassan, de biztosan felli a jvt. Ez a szisztma teht az egyik naprl a msikra ls rvidlt gazdasgpolitikja, amit a beszmol minden rszlete kesen bizonyt.
A monetris restrikci egy adott vben (1996.) ltszlagos kltsgvetsi s fizetsi-mrleg egyenslyt teremtett - illetve "stabilizlta" a meglv hinyt! -, amirt viszont cserbe eladta s feladta az egsz jvt. Mindezrt a ltszlagos sikerrt a nemzetgazdasg, a vllalkozk, s fleg a lakossg mr eddig is rettenetes rat fizetett.

2.
Tteles megllaptsok (a beszmol mentn)
Tveds, miszerint az orszgnak - pontosabban egy valdi piacgazdasgnak -  brmifle (kzponti-) gazdasgpolitikra lenne szksge. Mginkbb tveds, miszerint a gazdasgi nvekedst a hazai kereslet lnktsre alapoz - gymond - gazdasgpolitika kudarcot vallott volna! tfog nemzeti gazdasgi stratgira lenne mindenkppen szksgnk, amelynek ppen az a lnyege, hogy a legfbb clnak a bels fogyaszts bvtst, nvelst tekinti - minden mst ennek a clnak rendel al -, s gy termszetszerleg olyan gazdasgi nvekedst valst meg, amely a hazai kereslet lnktsn alapszik. Msfajta nvekedsnek egsz egyszeren nincsen rtelme, - hiszen a legfbb cl a nemzet (llam, intzmnyek, vllalkozsok, lakossg, egyn) anyagi s kultrlis felemelkedse.
A hitelek, a tartozsok akrmikori visszafizetse msodlagos jelentsg.
Ha szellemeskedni akarnk, azt is mondhatnm, hogy amennyiben hitelezinket zavarja a korbbi kommunista kormnyaink ltal felvett klcsneink vtizedes, halmozott tovbbgrgetse, - akkor azokat rjk le vesztesgknt, orszgunkat pedig hagyjk bkben, nerbl visszakecmeregni az hhall szlrl.
Egybknt brmilyen hitelt visszafizetni csakis egy nvekv gazdasg lehet kpes.
Egy restrikcis alapon kollabl gazdasgbl mg a kamatokkal nvelt hitel-trlesztst is kisajtolni, - abszurdum. Ettl Keynes is forogna a srjban.
Ez krlbell olyan, mintha az hsgtl tntorg koldustl megkvetelnnk, hogy zemszeren szveskedjk tlugrani az aktulis magasugr vilgrekordot.

Persze, hogy a fizetsi mrleg "romlsnak ellenslyozsa" (1992-1994.) beszktette a monetris politika cselekvsi tert. Az ppen regnl kormny ugyanis nav-rtatlanul a gazdasg lnktsn "fradozott", - a pnzgyi lobby, a Magyar Nemzeti Bank pedig azzal ellenttes, pnzszkt taktikt folytatott. A hivatalos kormny a nvekedst forszrozta, - az rnyk-kormny pedig a privatizci gyorstst, a fizetsi mrleg stabilizcijt. Az llamadssg viszont tovbb nvekedett. Nem hihet az az llts, hogy a klfldi tke-s hitelpiacok, a nemzetkzi intzmnyek (IMF, Vilgbank?) magatartsa egyre tartzkodbb vlt, hiszen jabb hiteleket kaptunk, - s a brutt kls llamadssg 1994-ben elrte a 25 millird USD-t.

Ktsgtelen, hogy a Kormny 1995-ben a kltsgvetsi kiadsok, s persze sokkal inkbb a relbrek visszafogsra trekedett, - de hogy az adzsban a vllalkozsok befektetsi, fejlesztsi tevkenysgt sztnz intzkedseket hozott volna, ez enyhn szlva tlzs. Kb. 1993. ta a nemzetgazdasgban tkletes dekonjunktra uralkodik, s 1995. ta (!) a kollapszus teme fel is gyorsult.

A Kormny 1995. mrciusban radiklis beavatkozsra sznta el magt (Bokros-csomag, stb.), - ezek trtnett ismerjk. Nem valszn azonban, hogy az j privatizcis trvny adott volna lehetsget a magnosts felgyorstsra, - egyszeren felgyorstottk azt. Tragikomikus megllaptsnak tartom, miszerint ettl a gazdasgi szerkezetvlts folyamatnak felgyorsulst, valamint a bevtelek rvn a pnzgyi egyensly javtst lehetett vrni! Az energia-szektor klfldieknek trtn eladsa netn a szerkezetvltst szolglta? Az llami profit-garancia vllalsa, illetleg az szi energia-remels elmaradsa kln-kln, vagy gy egytt netn a pnzgyi egyensly javtst clozta?!
Ez kb. olyan, mintha azt lltannk, hogy kivl kenyrgabona-termsnk esztelen pnikszer exportja a kenyrellts javtst szolglta volna.

Alapveten reformkommunista-voluntarista tlts az els oldal aljn tallhat mondat, amely azt sugallja, mintha az llam kereteket hatroz(hat)na meg a gazdasgi nvekeds finanszrozsra. Mr lertam, az sszefggs ppen fordtott: a gazdasgi nvekeds teremt automatikusan alapokat a kvnatos egyensly helyrelltshoz s fenntartshoz. A nvekeds elsdleges, - az egyensly msodlagos. St, - az egyensly a nvekeds termszetes eredmnye.
A nvekeds ugyanis termszetes folyamat, a fogys viszont betegsgre utal.

Az 1995. els flvi Kormny-intzkedsek ktsgtelen eredmnye a foly fizetsi mrleg jelents javulsa s viszonylagos stabilizldsa. Ms krds, hogy a nett konvertibilis llamadssg cskkentst kizrlag az energia-szektor rtkestse tette lehetv. A msodik oldal tblzatbl viszont kitnik, hogy a bels fogyaszts ismt rendkvli mrtkben cskkent, - a GDP nvekedsi teme gyszintn. Ez volt a pillanatnyi stabilizci azonnali, kegyetlen ra.

Nem tudom, hogy a relkeresetek cskkense, ez az letsznvonalbeli "ldozat-
vllals" mennyiben vezetett 1995-ben a termelkenysg, valamint a hazai termkek versenykpessgnek javulshoz, - gy gondolom, hogy statisztikai beszmol rendszernk alkalmatlan ennek hiteles kimutatsra. A verseny-kpessg gy elrt javulsval viszont nem dicsekednk, hiszen a magyarorszgi relbr alig 8-10 %-t teszi ki az Eurpa ni-beli tlagnak, teht termkeink rnak brtartalma elkpeszten alacsony.

Ktve hiszem, hogy a vllalkozsok dinamikusan nveltk volna sajt forrsaikat, s ezltal sikerlt volna lefkezni az llamhztarts hinynak nvekedst! ppen az ellenkezje trtnt: a bankok egyszeren semmilyen hitelt nem nyjtottak a vllalkozsoknak, helyette inkbb llamktvnyeket vsrolnak, s azok holtbiztos kamataibl tartjk fenn "mkdsket". Lthat teht, hogy nem az llam finanszrozza az egybknt sem ltez gazdasgi nvekedst, - hanem a bankok, a vllalkozsok s a lakossg finanszrozza a tlkltekez llamot. A jvedelem-kivons, a pnz-szkts tudatosan alkalmazott legfbb eszkze: az inflci. A betti kamat - rlet! - egyenl az ves inflcis rtval. Az egybknt nem ltez hitelek kamata pedig 35-40 %.

Ktsgtelen, hogy 1995-ben az orszg nett kls adssgllomnya kb. 2 Mrd USD-vel cskkent, - de sz nincs arrl, hogy cskkensbe fordult volna!
A privatizci konvertibilis bevteleinek ugyanis ezennel gyakorlatilag vge, - 1996-ban a nett llamadssg is jbl nni fog. A devizatartalkok lehet, hogy elrtk a 12 millird USD-t, de krdem: kinek, illetve mire j ez? Dicsekvsre?!
s most jn egy megdbbent idzet: "Ezen a biztonsgos, stabil alapon vlt lehetv a forint konvertibiliss ttele 1996. janur 1-jtl." Tnyleg?, - konvertibilis lett a forint? Bemegyek a forintommal a bankba, s brmennyi forintomat azonnal, sz nlkl tvltjk mondjuk nmet mrkra, a deklarlt rfolyamon?! Vagy: ugyanezt megtehetem mondjuk a bcsi, a berlini, a prizsi, vagy a londoni bankokban?! Tnyleg?!
Az elmlt napok egyik rdekes sajt-hre, miszerint a kls adssg egy rsznek kezelse "tkerlt" a Magyar Nemzeti Banktl az llamhoz. Mit jelent ez, milyen tranzakcit takar, mi az oka, s mik a vrhat kvetkezmnyei?
A 19-20. oldalon kiderl, hogy a brutt kls llamadssg nem cskkent, hanem ntt, s elrte a 31 millird USD-t, - ami a GDP cca. 90 %-t teszi ki. rdemes lenne ttelesen feltrni s elemezni, hogy mi a brutt s a nett llamadssg kztti sszeg-s tendencia-klnbsg lnyege s tartalma, illetve ezek sszefggsei a deviza-tartalkok mindenkori alakulsval, - klns tekintettel arra, hogy mibl tevdik ssze, s hogyan mozog az MNB n. kvetelsllomnya. Ugyangy szksges volna a tartozsok s a kvetelsek deviza-s lejrati (kondcionlis) szerkezetnek rszletes feltrsa s folyamatos ellenrzse is. Ismereteim szerint ugyanis a mindenkori kormny a Magyar Nemzeti Bank jegykibocst, monetris pnzszkt, valamint kls s bels llamadssg-kezel s egyb kulcsfontossg tevkenysgeit nem ellenrizheti, csak az Orszggyls. Az Orszggyls viszont nem tudom, hogy ellenrzi-e, s ha igen, akkor milyen mlysgben s gyakorisggal?

A 4. oldalon sz esik - a "javul" tendencikkal ellenttben - az inflci gyorsulsrl. Vlemnyem szerint az MNB elre bejelentett n. cssz lertkelsi rfolyam-politikja egyrszt mindenfajta tudatos s tervezhet rfolyam-spekulcik tptalajv vlt, - msrszt kifejezetten gerjesztette az inflcit. A forint n. megersdsrl szl rthetetlenl magabiztos hradsok s szakvlemnyek szerintem megalapozatlanok. Egy nemzeti valuta erejt nem a voluntarista "szakrti" trkkk hatrozzk meg, - hanem a tnyleges nemzet-gazdasgi teljestmnyek mgttes ereje. Tekintettel arra, hogy a gazdasgi nvekedsrl terjesztett vlekedsek tl optimistk, - leginkbb "stagflci"-rl beszlhetnk. Egybknt is: az inflci valsgos mrtke lnyegesen meghaladja a Kormny ltal beismert 24-25 %-ot. Mindezek egyttes kvetkezmnyeknt a kzeljvben vrhat a forint jabb, nagymrtk s vratlan (!) lertkelse.

A restrikcis "hvelyk-prs" (2.6. pont) jabb vvmnyaknt kerlt sor a vllalkozi szfra forrsainak radiklis szktsre (hzd meg - ereszd meg!?), ami azzal jrt, hogy 1995. elejtl mr semmilyen vllalkozs vagy magnszemly nem kaphatott hitelt semmilyen banktl semmire, - csak az llami kltsgvets. Emgtt valsznleg olyan tranzakcik hzdhatnak meg, hogy a bankok az llamtl az elmlt vek bankkonszolidcija sorn kapott szzmillirdos sszegeket - refinanszrozsi hitelknt visszaadtk az llamnak. Ebben a krkrs restrikcis olcsjtkban - amikoris egyre kevesebb s egyre puhbb forint forog krbe-krbe - mindenki rosszul jr, csak a klfldi hitelezk s befektetk, valamint a bankok jrnak jl. Ma mr az llam is koldus.
Nem hiszem, hogy a vllalkozsok hitelfelvteleinek korltozsa mra megsznt volna. Ezzel szemben a bankok hitelezsi tevkenysge sznt meg.
Az a vlemnyem (4. oldal alja), hogy a jegybank szmra trtn erteljes devizaelads nem a forint irnti bizalom nvekedst fejezi ki, hanem egszen mst jelent. Nevezetesen azt, hogy a lakossg, amely a vgtat inflcitl val flelmben 1-2 vvel ezeltt forint-megtakartsainak jelents hnyadt valutba fektette, - most, az jabb drasztikus letsznvonal-cskkent intzkedsek, a Bokros-csomag hatsra knytelen volt valuta-tartalkait forintra visszavltva fellni, hogy az effektv hhallt elkerlje. Egyszer mg megrjk, hogy a voluntarista szakrtk a haldokl utols shajtst az unatkoz ember stsaknt fogjk rtelmezni. Micsoda flrerts!

Egyszeren elkpeszt, hogy nincs gazdasgi nvekeds, az llamadssg n, a vllalkozsok nem jutnak hitelhez, az inflci vgtat, a relbr meredeken zuhan,  a lakossg utols valuta-tartalkait li fel, - a bankok s a kzponti informcis rendszer (van ilyen?) pedig mg mindig a lakossg forint-megtakartsainak folyamatos nvekedst, valamint bvl rtkpapr-vsrlst regisztrlja!
Nem arrl van sz esetleg, hogy a lakossg n. megtakartsai mr vek ta a mlyponton stagnlnak, mikzben egyes privatizcis harcsolk, botcsinlta millirdosok egyszeren kptelenek cash-flow-jukat elklteni, ami bankbettknt "lakossgi megtakarts"-nvekmnynek mutatkozik?!
Az sem valszn, hogy a vllalkozsi szfra rendelkezsre ll jvedelem - gy ltalban - nvekedett volna. Kevesek kivltsga ez, - sajnos.

Furcsa az a megllapts (2.8.pont), miszerint a korbban (1992-1993.) megindult nvekeds - az jabb megszortsok hatsra - nem trt derkba. Vlemnyem szerint az 1,5 %-os GDP-nvekeds egyrszt a mrhetsg hibahatrn belli, msrszt szgyenletes. Mg furcsbb, miszerint: "a gazdasg hzerejv az export vlt." Mita az eszemet tudom, mindig is az volt. Mindenesetre ilyeneket mr 1975-ben is lehetett olvasni. A folyamatos s gyorsul cserearny-romlsnak mig az a legkzvetlenebb "eredmnye", hogy ugyanannyi valutrt (vagy import-csererurt) egyre olcsbb ron egyre tbbet kell exportlnunk. Hogy termkeink vilgpiaci versenykpessgt megrizzk, ezrt egyre lejjebb kell szortanunk a rel-kereseteket, vagyis raink br-tartalmt. s voluntarista szakrtink mindezt termelkenysg-nvekedsknt aposztrofljk. Gratullok!
Klnsen a monumentlis bza-kiviteli eredmnyekhez, amelynek eredmnyeknt esetleg mr 1996. vgn kzvetlen kenyr-gondjaink lesznek.

A beszmol ismeretlen rja heurkval dvzli a gazdasg tulajdonosi szerkezetben bekvetkezett fordulatszer vltozst, miszerint a stratgiai jelentsg terleteken - energia-szektor, MOL, gzszolgltatk, gygyszer-gyrts, MATV - megvalsult a klfldi magntulajdon dominancija. ljen! Ezekutn albn vagy burundi szint relbrnkbl fogjuk megfizetni az ramszolgltats Eurpa ni-szint tlagprofitjt, s ha majd a kptelenl magas energia-kltsgeket nem tudjuk elviselni s megfzunk, ht majd nyugat-eurpai djrt hvhatjuk telefonon az orvost, s ugyanilyen ron vsrolhatjuk meg a gygyulsunk rdekben szksges medicinkat. Kalmopyrinre mg telik majd.

Itt megjegyzend, hogy a tulajdonosi "szerkezet-vlts" ugyanakkor semmifle pozitv eredmnnyel nem jrt a nevezett vllalkozsok jvedelmezsge tern.
A termelsi s rtkestsi eredmnyek folyamatos stagnlsrl tanskodnak. Ennek valsznleg az ltalnos dekonjunktra az oka: a tbblet-termels felszvsra nincsen fizetkpes kereslet, - az esetleges remels pedig azonnal a kereslet mennyisgnek arnyos cskkenst eredmnyezn. Minden gazat pang, - de legfkppen az ptipar s a mezgazdasg.

A 2.9. s 2.10. pontok ismt hangslyozzk a rendkvl szigor kereslet-korltoz monetris s fisklis eszkzk alkalmazst, illetve azok tovbbi szksgessgt, - de figyelmeztetnek az inflci megfkezsnek fontossgra.
Mindazonltal megjsolhat, hogy a kormnyzat - jabb pnzgyi nyomsra - knytelen lesz az egyszer mr bevltnak hitt eszkzket nemsokra jbl bevetni, gy esetleg hamarosan szembe kell nznnk Medgyessy-csomagokkal is.

A 7. oldal *** utni vastagbets megllaptsaihoz is kvnkozik nhny rvid megjegyzs:
- ismt csak zavar a voluntarista z s tartalm gazdasgpolitika kifejezs,
  mintha itt s ma, Magyarorszgon tudatos s kzponti gazdasgirnyts folyna.
  Radsul ezekutn nagyobb gondot fordtanak majd az n. stratgiai jelentsg
  krdsek megoldsra, amilyen pldul: a finanszrozhat nvekeds, a
  trsadalmi-gazdasgi modernizci, vagy az E-csatlakozs.
  Egyszeren nem rtik, hogy fel kellene oldani az ltalnos restrikcit, igazn
  vgre kellene hajtani az llamhztartsi reformot, cskkenteni kne az adkat,
  kedvez hitelekkel kellene tmogatni a magnvllalkozsokat, - merthiszen egy
  normlisan mkd piacgazdasgban az llam jlte fgg a polgrainak a
  jlttl, s nem megfordtva. Konjunktra nlkl sosem lesz nvekeds.
  Egy stagnl nemzetgazdasg, elmaradott s eladsodott orszg sohasem juthat
  be az Eurpa niba sem, - mert az nem az elaggott, beteg orszgok szocilis
  otthona.
- nem lazthatk a felttelek, - mondja a szveg. Teht a vak-s mlyrepls
  tovbb folytatdik. A fejlett orszgok s kzttnk az oll tovbb nylik.
- tovbb kvnjk ersteni a gazdasg tkefelhalmoz s tkevonz kpessgt.
  Ht ez nem rt, - mert jelenleg felhalmoz kpessgnk csak az adssgok tern
  rvnyesl, tlzottan vonzak pedig ettl fggetlenl sem vagyunk.
  Az inflci mrtknek cskkentsrl gy beszlnek, minthacsak a betegnek
  csupn egyszer tneti kezelsre lenne szksge. A lz viszont majd fel fog
  szkni. Pedig a kltsgvetsi reform mg el sem kezddtt.
3.
sszefoglal megllaptsok
Az eddig elmondottakat sszefoglalva, - megllapthat, hogy a Kormny csak ltszlag ura az orszg gazdasgi helyzetnek, az n. stabilizcis intzkeds-csomagok csak ltszat-, vagy csupn tmeneti eredmnyeket hoztak.
A pnzszkt-jvedelemelvon, relbr-cskkent llami beavatkozsok hatsra a foly fizetsi mrleg deficitje tmenetileg jelentsen cskkent, az llami kltsgvets hinya ideiglenesen stabilizldott, a gazdasgi nvekeds megllt, - s a privatizci felgyorstott befejezse hatsra a nett kls llamadssg 17 Mrd USD-re cskkenhetett, mikzben a konvertibilis deviza-tartalkok sszege 12 Mrd USD-re nhetett. A brutt kls llamadssg azonban 31 Mrd USD-re emelkedett.
Klnsen aggaszt az orszg fizetsi-mrleg s konvertibilis-adssg kondciinak vrhat jvbeli pozcija az albbiak figyelembevtelvel:
- jelentsebb privatizcis bevtelek a jvben mr nem vrhatk;
- a tkeemels-jelleg befektetsek beramlsa abszolt bizonytalan;
- a klfldi befektetsek orszgunkbl kivitt ves jvedelme cca. 2 Mrd USD;
- a vllalkozsok ltal klfldrl felvett hitelek sszege cca. 1,5-2 Mrd USD;
- a foly fizetsi mrleg vrhat tovbbi ves hinya cca. 1 Mrd USD.
Mindezek alapjn prognosztizlhat, hogy amennyiben az orszg nem vesz fel jabb hiteleket klfldrl (ez hatrozott optimizmus!), s egybknt minden ms folyamat is vltozatlanul rvnyesl, - a nemzetgazdasg brutt konvertibilis kls adssga 1996. vgre akkor is elri a 36 Mrd USD-t.

A fentiek tkrben nyilvnval, hogy a Kormny kltsgvetsi politikja, drasztikus megszort intzkedsei a fizetsi mrleg egyenslynak helyre-lltsban is mindssze tmeneti eredmnyeket hoztak, - mikzben az igencsak ktesrtk stabilizci ra a lakossg katasztrflis elszegnyedse s lt-bizonytalansga lett. Radsul az "eredmnyek" annyira trkenyeknek tnnek, hogy jabb drasztikus jvedelem-s pnzszkt csomagok kiltsba helyezse s letbe lptetse nlkl az inflci elszabadulsa, a pillanatnyi egyensly jbli felborulsa, a kltsgvetsi s fizetsi-mrleg pozcik tovbbi, gyorsul romlsa vrhat, ami vgssoron az orszg fokozd eladsodshoz vezet.

A Kormny - gy tnik - bvs krbe kerlt, knyszerplyra terelte sajt magt, amelyrl nemigen van letrs. A restrikcis kollapszus-spirl egyfolytban lefel vezet, s e mlyrepls lnyegi oka a rosszul s rosszkor alkalmazott keynes-i modell vgletekig val erltetse, persze a szakrtelem gisze alatt. A "szakrtk" egy olyan elmleti "hatrozatlansgi relciban" szenvednek s jrnak egyhelyben, amely szerint Magyarorszg nemzetgazdasgnak kvnatos nvekedsi teme, s a mg elviselhet egyenslytalansg (fizetsi mrleg-hiny) mrtke egytt, egyidejleg nem hatrozhat meg. Ha "felszabadtjuk" a nvekeds temt, felborul az egyensly, - ha tartjuk az egyenslyt, akkor nincs nvekeds. Ennek az rdgi krnek az alapvet oka az 1989-ben rklt s azta is meredeken nvekv kls adssgllomny. Az adssg keletkezsnek s nvekedsnek
azonban soha nem a gazdasgi nvekeds volt az oka, - hanem ppenhogy a tlzott llami jvedelem-koncentrci s elvons, illetve a monetris restrikci.
s az sem igaz, hogy az adssg kamatos trlesztsnek a folytatsa mindaddig a kisebbik rossz, ameddig tbb konvertibilis tke rkezik az orszgba, mint amennyi kivonsra kerl. vek ta tbb tke megy ki, mint amennyi bejn.

Valsznsthet, hogy a Kormny ppgy tisztn ltja a fentieket, mintahogy mi is. Viszont eddigi intzkedseinek knyszerplyja fogva tartja. Jelenleg s a kzeljvben tovbbi ptcselekvsek eszkzlse vrhat, mikzben tovbb folytatdik a gazdasg egyhelyben topogsa.
A ptcselekvsek kvetkeztben a nemzetgazdasg lassan egy olyan fekv vese-beteghez kezd hasonltani, akin mindenfajta rthetetlen, rtelmezhetetlen s rtelmetlen cl csvek, elektrdk s mrmszerek tucatjai lgnak. A beteg magatehetetlen, panaszait sem tudja elmondani, - nincs is kinek, mert a konzliumon megjelen orvosok zagyvasgokat beszlnek feje felett, valamilyen teljesen rthetetlen, idegen nyelven. A forvos szerint a beteg tllte a mttet, a mvesekezels hasznlt, llapota stabilizldott, - van remny teljes felplsre.
Egyetlen dolog tilos mostantl a beteg szmra, nem ihat tbb egy csepp folyadkot sem, mert attl azonnal meghalna, - mondjk felette orvosai.
Ht nagyjbl gy llunk.


Tahi, 1996. szeptember 16.

 


                                                                     Czike Lszl
                                                       a FIDESZ gazdasgi szakrtje      

     

 

 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.