Szakrtsek : Szakrti jelents Varga Mihly rnak II. |
Szakrti jelents Varga Mihly rnak II.
2005.03.03. 19:13
Czike Lszl
Helyszni kzvetts a Parlamentbl az 1997. vi llami kltsgvets
tervezetnek ltalnos vitjrl
avagy
Eldrdlt a flelmetes Bauer Tams startpisztolya
Oktber 30-ikn hangzottak el az ltalnos vitban a kijellt prtsznokok legfontosabb beszdei.
Bauer Tams (SZDSZ) a - kizrlag szakmai - vitt hirtelen lesen politikaira fordtotta: az ellenzk, elssorban a FIDESZ ellen intzett jabb, leplezetlen politkai tmadst. De menjnk csak sorjban.
Torgyn Jzsef (FKgP) szoksos formjt hozta. Jelents trgyi tvedsekkel tzdelt, homlyos kzgazdasgi eszmefuttatsok s levezetsek, illetve rszben sszefggstelen, mindenirny vagdalkozsok jellemeztk mondanivaljt.
Torgyn "balszerencsje", hogy a Kormny gazdasgpolitikja nem jogilag, hanem kzgazdasgilag elhibzott, - s ht neki nincs mg igazi gazdasgi szakrtje. Egybknt hatalmas egyni teljestmnyt lerontjk elkvetett hibi.
Varga Mihly (FIDESZ) tfog elemzsben bemutatta a kltsgvetsi trvny-javaslat mgtt megbv koalcis gazdasgpolitika tvlati tarthatatlansgt, s javasolta a Kormnynak, hogy tanulmnyozza a FIDESZ ltal a Magyarorszg kvnatos fejldsrl felvzolt jvkpet, illetve az azt megjelent rsos sszelltst.
Kdr Bla (MDF) szokott szellemessgvel, kprzatos trgyi tudsval rendkvl tallan jellemezte a magyar nemzetgazdasg s az llami kltsgvets mai helyzett, sajtos viszonyt. Hrom kittele telitallat. Az egyik: "Ez az llami kltsgvets a jvedelem-jraeloszts kltsgvetse, amelyben az llam egy sajtos pnzgyi keverpult szerept tlti be." A msik: "A kltsgvetsben vrl-vre nvekv arnyt kpviselnek a kamatkltsgek, amelyek 1997-ben mr elrik a budget egykilenced rszt. Ebbl kvetkezen a gazdasg: kamat-gazdasg." A harmadik: "Magyarorszg npkztrsasgbl lassan bank-kztrsasgg alakult t."
Bauer Tams felszlalsbl azonnal kilgott a llb, amint tmadsba lendlt.
Mondandjban nnn fokozd politikai flelmeit s dht vettette ki, - miutn rdbbent, hogy Kdr Bla tudsval s szellemessgvel nem mrkzhet.
Szoksa szerint egy kalap al vette az ellenzki prtokat, azok sznokait, illetve tkletes azonossgot vlt felfedezni gazdasgfilozfijukban. Azt lltotta, hogy az ellenzk - s fleg a FIDESZ! - koordinlt gazdasgpolitikai ellenszenve lnyegben a kapitalizmus ellen irnyul.
Hromszor hrom monds, - hrom hegel-i trida.
Kdr Bla hrom brillins kittelre Bauer Tams hrom gorombasggal vlaszolt. Mondsaik mlyebb tartalmt a kltsgvetsi vita, illetve a kltsg-vetsi elterjeszts - mint szakmai (szveg-)krnyezet - tkrben vizsglom s elemzem, majd azutn n is mondok hrmat.
A magyar llam = sajtos pnzgyi keverpult (ad. Kdr Bla/1.)
Magyarorszgon 1990-ben lltlag lezajlott a rendszervlts. Marx ta tudjuk, hogy minden trsadalmi rendszer alapja a gazdasg. Ha tnyleg rendszervlts trtnt - az llamszocializmust felvltotta a (de milyen?!) kapitalizmus -, akkor mindenekeltt a gazdasg-politiknak, benne a kltsgvetsi szisztmnak kellett volna alapveten talakulnia. E tren viszont nem vltozott semmi. A mi dlibbos tvedsnk volt csak, hogy azt hittk: a kommunista diktatrbl egyszeren-vidman csak tlpnk a kapitalizmus szabadsgba, s azonnal gykeresen megvltozik minden, - hasznos s megbecslt tagjaiv lesznk a vilg polgri nemzeteinek, gazdasgi kzssgnek. Pedig folytatlag s jog-folytonosan az maradtunk, ami voltunk: elmaradott, eladsodott fejletlen orszg.
A Vilgbank s a Nemzetkzi Valutaalap szmra a vlasztvz nem a kommunizmus kontra kapitalizmus dilemmja, - hanem az eladsods mrtke.
Szgyen s gyalzat, - de Burundi-val azonos elbnsban rszestenek minket.
gy is mondhatnnk: a Vilgbank szmra a pnznek s a rendszernek egyformn nincsen szaga.
A reformkommunista gazdasgpolitika s a kltsgvetsi szisztma mindssze annyit vltozott, hogy az egyensly knyszer helyrelltst az llami vagyon rtkestsvel prbltk megoldani, - gy j tnyezknt belpett a privatizcis valuta-bevtel, ami a pnzgyeinket irnyt nemzetkzi zseniket a monetris restrikci (a forintpnz-kivons) tovbbi fokozsra sarkallta.
Ettl az egybknt is retrogrd gazdasgpolitika mg fojtogatbb vlt. A forint folyamatos-lland cssz lertkelse, valamint az llam ltal a nvekv jvedelemkivons-s koncentrci rdekben tudatosan is gerjesztett s felhasznlt inflci kvetkeztben lassan de biztosan mindennk elvsz s elrtktelenedik.
- az llam kls s bels adssga egyre n, - a kamatok, az adssgszolglat
elkpeszt mrtkben megdrgt mindent. A tke-hiny egyre fokozdik.
- az llami kltsgvets budget-je is folyamatosan devalvldik, mg a vltozatlan
kltsgvetsi ttelek relrtke is llandan cskken. Az llam is szegnyedik.
- az llam mr egyltaln nem segti a gazdasgot - st, kifejezetten htrltatja.
Mr klasszikus s ktelez funkciit is kptelen elltni, ugyanakkor jvedelem-
jraeloszt tevkenysghez mgis grcssen ragaszkodik. Adink forintjait
feneketlen ktba hajigljuk.
- gazdasgi nvekeds nincs, minden vagyon s jvedelem naprl-napra
kevesebbet r. A GDP valdi nagysga, valamint az inflci vals mrtke
statisztikailag kimutathatatlan. Megszntek a beruhzsok, az let minsgnek
szinten tartsa is akadozik. rtkteremt munka s felhalmozs helyett
ltalnoss vlt a vagyon-fells.
- hitelek hinyban a mg mkd kis-s kzpvllalkozsok egyetlen let-
lehetsge a totlis jvedelem-eltitkols, s mr az llami tulajdon
vllalkozsok kizrlagos mkdsi elve is a korrupci s az adcsals.
- az let-krlmnyek folyamatosan rosszabbodnak, a brek s a nyugdjak rel-
rtke lassan 20 ve (!) minden vben romlik. A trsadalombiztosts
sszeomlott, - a szocilis hl nyomokban sem ltezik.
Az llandsult vagyonveszts, a vagyonfells, valamint a jvedelem-elvons s a pnzszkts hatsra a gazdasg a gyorsul kollapszus llapott mutatja.
Ami a pnzfolyam irnyt illeti. A Kormny, a kltsgvets s a hivatalos statisztikk furcsa mdon azt regisztrljk - azt lltjk -, hogy a klfldi befektetk pnze valsggal feltartztathatatlan folyamknt mlik be az orszgba. A valsg ezzel szemben az, hogy: az a pnz nem a mink, tetejbe annak sszegt az MNB - radsul devalvlt forintban! - gyszlvn azonnal ki is vonja a gazdasgbl, magyarn szlva a klfldi befektetsektl valjban egy fillrrel sem lesznk gazdagabbak. Ugyanakkor viszont a rendkvl magas bels inflci, a cserearnyok folyamatos romlsa kvetkeztben relatv rtk-vesztsnk, rfolyam-vesztesgnk olyan mrtk, mintha a pnz folyamatosan kifel mlene az orszgbl. Emellett a pnz-folyam termszetesen - kamatok, hitel-trleszts, tke-jvedelem formjban, valamint illeglis csatornkon keresztl - fizikai valsgban is kifel irnyul.
Ami pnz mg netn maradna, - az elfolyik befel, az llami kltsgvets "jraeloszt" tevkenysge ltal.
A hivatalos ("fehr") vllalkozsi-s magnjvedelmek dnt hnyadt az llam - klnfle adk (st, tbbszrs adztatsok!) formjban - elvonja, hogy azutn a kzpontostott risi sszegeket ismeretlen, rtktelen, vagy legalbbis nyomon-kvethetetlen alibi-funkcik gyakorlsra kltse.
Mindenkinek jut a kltsgvetsbl, aki tagja az elitnek, illetve kzel ll vagy fekszik a nmenklatrhoz, - a felesleges intzmnyek s/vagy tevkenysgek finanszrozsa rvn. A vllalkozk, a termelk s a np nem kapnak semmit.
Ennek a folyamatnak csak ktfajta vgkimenetele lehetsges: a nemzetgazdasg vagy mindenestl sszeroskad, vagy aprnknt az egsz gazdasg feketv vlik.
A keverpult rosszul mkdik, - fordtott irnyban keveri az aranyat...
Nemzetgazdasgunk = kamatgazdasg (ad. Kdr Bla/2.)
Kltsgvetsi vonatkozsban egyrtelmen kimutathat: a farok csvlja a kutyt, - a kltsgvets a gazdasgot. Ma ppengy az llami kltsgvets a nemzetgazdasg rossz rtelemben vett kzpontja - minden gazdasgi folyamat kezdete s vge -, mint akr 10-15 vvel ezeltt is. Folytatdik tovbb a reformkommunista-kltsgvetscentrikus kzi-vezrls, amit "megspkeltek" egybknt inkompatibilis vadliberlis elemekkel. Az SZDSZ nevt adta ehhez.
Ma is mindent - vltozatlanul - az n. kltsgvetsi, kltsgvets-egyenslyi rdekek hatroznak meg. De ez csak a ltszat! Valjban megkrdjelezhetetlen nmenklatra lobby-rdekek fzdnek szinte minden egyes kltsgvetsi ttelhez.
A tiszta liberlis gazdasg-felfogs szerint az llam szlljon ki a gazdasgbl, ne avatkozzk bele a gazdasgi folyamatokba. Ez esetben - ad absurdum - a gazdasg valamifle irnytst clz gazdasgpolitikra sem lehet, lenne semmi szksg. A gazdasg - a szabadversenyen keresztl - kvzi nmagt szablyozn.
A kommunista-reformkommunista vezets eleinte arra trekedett, hogy a kltsgvetsi bevteleket egyrszt ssztrsadalmi rdek llami funkcik finanszrozsra fordtsa, msrszt specilis csatornkon keresztl vissza-forgassa a gazdasgba. Ksbb folyamatosan fellazult az egsz.
A mai kltsgvetsi gyakorlat sem nem liberlis, sem nem szocialista.
Nagymrtkben ncl, nrdek, kamat-orientlt, - mintha a legfbb clja az lenne, hogy kamatokat szedjen, s kamatokat fizessen. A klasszikus llami funkcik akadozva, vagy sehogysem mkdnek, az llam polgrairl szocilisan nem gondoskodik, a kltsgvetsi bevteleket nem forgatjk vissza a gazdasgba, az llam a vllalkozsok hitelezse helyett minden lehetsges eszkzvel csak a pnz kivonsra koncentrl, - mintegy llandstva ezzel a dekonjunktrt.
Semmi nem bizonytja az n. stabilizcis irnyzat sikert. Egyelre annyit tudhatunk, hogy sikerlt 2 Mrd USD-ra mrskelni a foly fizetsi mrleg hinyt, amirt viszont rettenetes rat fizettnk-fizetnk. Nem tudhat, hogy megrte-e. Az sem tudhat elre: mennyi lesz a hiny a kvetkez vekben?!
Hasonlak a ktsgeim az inflci tervezett leszortsval kapcsolatban. Nem tudom: hogyan kpesek rdemben korltozni valamit, aminek a mrtkt, keletkezsnek okait, lnyegi sszetevit nem is ismerik pontosan! Honnan veszik vajon, hogy az idei inflci mrtke csak 23-24 % lesz, szemben a tavalyi 30 %-os mrtkkel? lltom, hogy az idei mrtk is 30 %. Azt is lltom tovbb, hogy az 1997. vi mrtk ugyanannyi lesz. Hogy mirt? A kzel 50 %-os energiar-emels miatt. Az sszes tbbire pedig a Kormny mg csak marginlis befolyssal sem rendelkezik, - az rak nnek, amennyire akarnak. Mert az inflci alapvet oka a cssz forint-lertkels, a cserearny-romls, a nvekv adssgszolglat, - egyszval: az llandsul kamat-rabszolgasg.
Agyrm az az elkpzels is, amely azltal akarja biztostani s fenntartani a magyar termkek versenykpessgt a nemzetkzi (az eurpa-nis) piacon, hogy mestersgesen alacsony szinten tartja az rak br-tartalmt. Ez egyrszt kzgazdasgi nonszensz, msrszt alapvet rdekeinkkel ellenttes trekvs. Ha a magyar vllalkoz, a magyar munks a nyugat-eurpaival azonos termk-minsget produkl, - akkor brt is ugyanannyit kell kapnia. ppen ennek rvnyestse lenne a magyar llam egyik legfontosabb gazdasgi feladata.
Az llami kltsgvets kamatterhei 1997-ben - nem utolssorban a Magyar Nemzeti Bank 2000 millird forintos adssgnak az llamra val thrtsa (kamatozv ttele) kvetkeztben - tovbb nnek, s elrik a kiadsok 11 %-t.
A kzponti kltsgvets adssgszolglati kiadsai sszessgben ugrsszeren megemelkednek, s meghaladjk a 800 Mrd forintot, - ami 5 Mrd USD-nak felel meg. Ez a legkevsb sem utal egyenslyi helyzetnk javulsra, - pedig az elmlt kt vben sszes knldsunknak, egzisztencilis mlyreplsnknek az egyensly helyrelltsa volt a magasztos clja. Lehet, hogy erfesztseink hibavalak voltak, a kvnt clt mgsem rtk el, - a mlyrepls s a kamat-rabszolgasg viszont folytatdik?!
A npkztrsasgbl = a bankkztrsasgba (ad. Kdr Bla/3.)
A Kormny gazdasgpolitikja tovbbra is kitart a restrikci szigor folytatsa mellett, azon a jogcmen, miszerint a beraml rengeteg klfldi deviza ltal okozott forintlikvidits-nvekedst forintpnz-kivonssal szksges ellen-slyozni. 1997-ben vrhatan egyltaln nem mlik majd befel az a rengeteg deviza, - msrszt, ami eddig beramlott, az sem okozta a fogyasztsra fordtott forint-forrsok ugrsszer bvlst. Legalbbis, - nem a mienkt. A deviza ugyanis az llamhoz, illetve a bankokhoz folyik be, - a forintot viszont tlnk vonjk el. Ez az egsz mer fikci, - viszont tkletes alibi a mi valsgos megkopasztsunkra.
Teljesen valszntlen, hogy 1997-ben, illetve a tovbbiakban brmikor is mg jelents privatizcis bevtelekkel lehetne szmolni. Ennek a bulinak rkre vge. Az a maradk 700-800 Mrd forintnyi nvleges rtk csd-portfoli, illetve kisebbsgi rszeseds, ami mg elad, - a legjobb esetben negyed-harmad ron lesz rtkesthet. Egyes bankok esetben pedig gyis az llam fog mg fizetni, hogy a bankot egyltaln megvegyk (pl.: Magyar Hitelbank Rt.). Volt mr ilyen.
Az sszes-adssgon bell relatve nvekedni fog a vllalkozi szfra arnya, az llamadssgon bell pedig a forint-adssgnak a deviza-tartozshoz viszonytott mrtke. Vrhatan cskken a lakossg deviza-megtakartsa is. Nemzeti Bankunk vgre megszabadul tbb vtizedes adssgaitl, azokat mind az amgy is mr mrtktelenl eladsodott llami kltsgvetsnk nyakba varrja (most ppen: 2000 millird forintot!), hogy az majd - a tbbivel egytt - ezt is rajtunk vasalja be. Kln rmt jelent, hogy ezekutn munkltatink, munkahelyeink, megbzink is eladsodhatnak a klfldnek, - s neknk sem jut majd semennyi valuta. Ebben is egyet kell rtennk Kdr Blval: a mi szempontunkbl (de minden ms szempontbl is) tkletesen mindegy, hogy az llamadssgot rszben vagy egszben a Magyar Nemzeti Bank, vagy a Magyar llam kezeli. Attl az ugyanannyi. Egy szempontbl viszont mgsem mindegy: ha netn valakik gy dntttek volna, hogy a kzeljvben privatizlni hajtjk a magyar jegykibocst bankot. Az tlet ugyanis legfeljebb els hallsra bizarr, vagy groteszk, - az USA jegybankja is magn-konzorcium tulajdonban van. m a mink, mindenfle llamadssg-kacattal terhelve, nyilvn senkinek sem kellene, - ezrt elbb meg kell tiszttani (al-elnkeitl is).
Az llami kltsgvetsi reform-folyamatok egyik f clja olyan bank-rendszer kialaktsnak sztnzse, amely egyttal megfelel az Eurpa ni tagsgi kvetelmnyeinek is, illetve amely sikerrel versenyezhet majd az integrlt eurpai bankhlzatban. Egyelre bernnk azzal is, ha a magyarorszgi bankok mindenekeltt megfelelnnek, vagy legalbbis igyekeznnek megfelelni a belfldi ignyeknek. A bankok legfontosabb funkcija ugyanis a vllalkozsok hitelekkel trtn finanszrozsa lenne, amely funkcijuk gyakorlsa jelenleg - vek ta - sajnlatosan sznetel. Az llami kltsgvets kiadsainak ma mr 11 %-a kamat-kltsg, - a bankok pedig elszeretettel csak a tlkltekez llamot finanszrozzk. Ketten jl elvannak egymssal, - mikzben a vllalkozsok vegetlnak, a nemzetgazdasg zsugorodik, a lakossg pedig ltminimumon tengdik.
A begrt n. tkeemelses bankprivatizci csak nav - vagy lnav - lmodozsnak minsthet. Mr volt ilyen, - az is nemsokra "visszacsinldott" (pl.: Leumi-Hitelbank).
Ma Magyarorszgon minden pnz a bankokhoz folyik be, ahonnan dnt tbbsgben az llami kltsgvetsbe, a multinacionlis cgekhez, a nmen-klatra-lobbykhoz, - vagy egyenesen (vissza) klfldre folyik el.
Nem vletlen, hogy bankrjaink sz szerint hlyre gazdagodtak, - hivatalos s magn-palotikat mrvnybl ptik, illetve ktmteres betonfallal kertik be.
Minden a bankokon-bankrokon t, ltaluk s rettk trtnik, - hiszen k a nemzetkzi kamat-rabszolgatartk helyi megbzottai, a kamatok behajti.
Az ellenzk valjban kapitalizmus-ellenes demagg (ad. Bauer Tams/1.)
Bauer Tams szerint az ellenzk tmadsnak f clpontjai: a multinacionlis cgek, a magyar bankok s a magyar nagytke.
Az ellenzk afltti aggodalma, hogy tudniillik a mkdtke, a termel nemzeti vagyon 50 %-a a lakossg alig 10 %-t kitev elit (nagytksek) kezben ssz-pontosul, - Bauer szerint olcs demaggia, "hiszen ez a keresztny s demokratikus kapitalista nyugat-eurpa minden fejlett orszgban gy van".
Tiszta sor: Bauer az elmlt vekben megvalsult vagyon-s jvedelemelosztst, tovbb az llami kltsgvetsben megtestesl gazdasgpolitika "vvmnyait" kvzi rkre konzervland - liberlis - "rtkeknek" tekinti, s mint ilyenekhez grcssen ragaszkodik.
A FIDESZ nem liberlis prt (ad. Bauer Tams/2.)
Hozzszlsbl az is vilgosan kiderl, hogy a kialakult status quo-t kitl-mitl is flti annyira! Egyszer - nemrg - mr mondott olyat, hogy szerinte a FIDESZ lassan az FKgP "lenyvllalatv" vlik. Most ezt mg tovbb tdtotta. Egyenesen azt nyilatkoztatta ki, hogy: "A FIDESZ nem liberlis prt."
Kisgazdaprt - FIDESZ M.P.P. koalci (ad. Bauer Tams/3.)
Bauer szerint: "a FIDESZ gazdasgpolitikai trekvsei a Kisgazdaprt-FIDESZ koalcit ksztik el." Bauer flelme - pusztn matematikailag - ha nem is megalapozott, de legalbbis rthet. A legjabb kzvlemnykutatsok alapjn a FIDESZ mr a potencilis vlasztk mintegy 20 %-ra szmthat, ami pusztn elmleti skon sszeadva a Kisgazdaprt abszolt stabilnak ltsz 15 %-val egyttesen 35 %-ot tesz ki, - s ez nmagban bven elegend a jelenlegi kormny-koalci levltsra. Bauer az j leoszts elvi lehetsgtl is retteg.
No comment.
Azt vrnnk, hogy a "gazdasgpolitika" majd felvzolja az annyit emlegetett kltsgvetsi reform szksges lpseit, egymsra-pl intzkedseinek rendszert. Errl azonban sz sincs! Reformrl az indokols maximum rbuszokban tesz emltst. Minden vltozatlan.
sszefoglallag is megllapthat: ez a kltsgvets sem koncepcijban, sem rendszerben, sem szerkezetben, sem tteleit tekintve nem a mi kltsgvetsnk, de nem is brmilyen lehetsges jv llami kltsgvetse. Ez a kltsgvets az egyhelyben topogs, az idben visszafel halads, a rgmlt, - vagy mg inkbb a sehov sem juts kltsgvetse.
A reform azt jelenten, hogy a kltsgvetsnek hatrozott clt, koncepcit kell kpviselnie, ami nem lehet ms, mint a nemzetgazdasg nvekedse, a halads. A kltsgvets egsz rendszert le kell bontani, jj kell alaktani, al kell rendelni a nvekedsi clnak. Ezek utn minden egyes bevteli s kiadsi ttelt jra kell gondolni, - s amelyik nem felel meg az j koncepci szerinti clnak, azt gyorsan el kell felejteni.
A privatizcis folyamatrl szlva (198.oldal) az indokls az 1995-ben megkezdett gyorstssal, - az energia-szektor, az infrastruktra s a feldolgozipar jelents trsasgainak magnostsval dicsekszik. ppen mostanban kezdenek sorban kiderlni azok a nagysszeg, titkos llami garancia-vllalsok (pl.: energia-szektor, Budapest Bank), amelyek miatt legalbbis a tlzott dicsekvs indokolatlan...
Nem szlva arrl a kptelen gyakorlatrl, ami szerint az V-PV Rt. - amelyet eredetileg a rbzott llami vagyon privatizlsra alaptottak! - veken keresztl slyos szzmillikkal "segtette ki" dledez, eladhatatlan vllalatait (pl.: December 4.Drtmvek - Miskolc), miltal is "sikerlt elrnie", hogy az n. reorganizcis kiadsok hamarosan szinte a teljes (!) privatizcis bevtelt felemsztettk. Hol is van az a reform?!
A privatizcis bevtelekbl a kltsgvetst 1997-ben megillet hnyad vrhatan mindssze 60 Mrd forint (ugye-ugye!), - ami nevetsgesen kis sszeg. Hatrozott szakrti vlemnyem, hogy me eljtt a vrva-vrt nagy pillanat, amikor is vgre nyilvnvalv vlik, hogy az PV Rt.-re a tovbbiakban semmi szksg nincsen, gy mint pnznyel automatt - st, gyis-mint a korrupci orszgos kzpontjt - nyugodtan, brmifle kros kvetkezmny nlkl felszmolhatjuk. Mr gysincs mit privatizlni.
Tahi, 1996. november 4.
Czike Lszl
|