Szakértések : Szakértői jelentés az MTV Rt. mérlegéről I. |
Szakértői jelentés az MTV Rt. mérlegéről I.
2005.03.03. 19:32
I. M É G N E M K É S Ő
az MTV Rt. 1997. évi gazdálkodásának könyvviteli mérlegéről
A Magyar Televízió Rt. 1997. évi gazdálkodásáról készült könyvviteli mérleg híven tükrözi az alkotók (Horváth, Ladvánszky és Ragáts) súlyos dilemmáját. A sors fintora folytán - vagy netán egy még nagyobb formátumú rendező akaratából? - ugyanis furcsa helyzet adódott: 1997-ben egész évben Peták István gazdálkodott, az éves mérleget viszont Horváth Lóránt készítteti.
A készítők nyilván tisztában voltak a kettős prés szorításával.
(1) Amennyiben pozitív mérleget készítenek, olyat, amely az Elnökség által jóváhagyott üzleti tervben szereplőnél kisebb veszteséggel zárja az évet, - akkor Peták István leváltott elnök "malmára hajtják a vizet", és nehéz helyzetbe hozzák az Állami Számvevőszéket, amely súlyos gazdálkodási hiányosságokat vélt felfedezni. Közismert ugyanis, hogy egy üzleti részvénytársaság adott évi gazdálkodását kizárólag egyetlen komplex mérőszám minősíti: a gazdálkodás eredményének összege.
(2) Amennyiben negatív mérleget készítenek, olyat, amely az Elnökség által jóváhagyott üzleti tervben szereplőnél nagyobb veszteséggel zárja az évet, akkor Peták Istvánt még mélyebbre taszítják ugyan, sőt, az Állami Számvevő-szék súlyos meglátásait is alátámasztják, - ám mindezeknél sokkal komolyabb probléma keletkezik. Nevezetesen olyasmi miatt, amivel a stratégiai-hatalom-megőrző terv alkotói (a sakk nagymesterei) eredetileg nem számolhattak. Tudniillik, hogy közben volt egy országgyűlési képviselőválasztás, amit az MSZP elveszített, a Fidesz pedig megnyert. A győztes Fidesznek ugyanis - ha van esze - egyetlen igazi esélye kínálkozik az MSZP-ORTT-bunker Magyar Televízió, mint egyik utolsó végvár bevételére, mégpedig, hogy annak élére is kormánybiztost nevez ki, akárcsak Selmeczi Gabriellát a T.B. élére. Ámde kormánybiztos kinevezésére a Fidesz-kormánynak csak akkor keletkezik oka és joga, amennyiben csődközeli állapot áll fenn, ami azonnali beavatkozást tesz szükségessé. Az MTV Rt. egy pozitív kicsengésű mérleggel tehát mintegy elhessentheti a kormányfő agyából az MTV-kormánybiztos kinevezésének régóta éledező gondolatát. Jól működő céghez nem kell kormánybiztos.
(3) Valós mérleg készítésének igénye liberális demokráciában fel sem merül. Nem az igazság és nem a valóság fontos, - hanem a látszat és a hatalom.
Az MTV Rt. 1997. évi mérlegének összeállítói nagyon meg akartak menekülni attól a puszta lehetőségtől is, hogy utolsó mentsvárukban netán egy Fidesz-kormánybiztos (esetleg Tellér Gyula, volt elnökségi tag) kezdjen el dirigálni. A veszély elkerülése érdekében pozitív mérleget készítettek, és nem törődtek azzal sem, hogy ezáltal visszamenőleg is Petákot erősítik az Állami Számvevő-szék jelentésében foglaltakkal szemben. Csak egyvalamivel nem számoltak. Amennyiben ugyanis Peták István jól gazdálkodott: miért kellett leváltani?! Node a győztes mindig előre menekül, - fittyet hányva a múltra, szeretné elfelejteni/elfelejtetni, miként is jutott a hatalom birtokába.
Végülis a jövőtől való félelmükben rózsaszínre festették a múltat.
A könyvviteli mérleg és változásának árulkodó, kritikus pontjai a következők:
(1) Adott kölcsönök: 108,7 millió forint. Kinek és mire? Ilyen gazdag lenne az MTV Rt.?!
(2) Befejezetlen termelés: 1.033 millió forint. Az MTV Rt. termeléssel csak marginális mértékben foglalkozhat, mivelhogy elsősorban elektronikus közszolgálati médium. A múlt évi adat ennek megfelelően mindössze 0,3 millió forint. Egy év alatt mammut-nagyságú termelőüzemmé nöttünk?
(3) Vevőállomány: 3.378,7 millió forint, - még mindig. Ennek jelentős hányada még az átalakulás öröksége: kétes követelés. De mégis: vajon kik lehetnek az MTV Rt. nemfizető vevői, ilyen hatalmas nagyságrendben?
(4) Egyéb értékpapírok: 2.013 millió forint értékben bankkötvény, - az ORTT-től "ajándékba kapott" koncessziós díjbevétel-részesedés. Parlagon heverő betét egy bankszámlán, - az összeg rendeltetése, jövője ismeretlen. Vajon adósságtörlesztésre, vagy székházépítésre fogják majd elkölteni?
(5) Tőketartalék: 1.564,4 millió forint. Vajon milyen céllal képezhették?
(6) Eredménytartalék: 1.827 millió forint. Technikai tétel, amelynek magyarázatát a szöveg 13. oldalán találjuk. Eszerint az előző évek (!?) eredményét érintő önrevíziós helyesbítésről van szó. Ez az eredmény- tartalékképzés teljes egészében a jogelőd költségvetési szerv mérleg- helyesbítéseinek összegéből adódik, amely korrekció alapvetően ÁFA- visszaigénylésben öltött testet. Mindenesetre a hasonló összegű likviditás- javulás, de az eredménytartalék növekedése sem az MTV Rt. érdeme.
(7) Céltartalék a várható veszteségekre: 734,5 millió forint. Miért kellett további 130 millió forintnyi képzést eszközölni, amikor egyébként a halmozott veszteségek nőttön nőnek? Mire szolgál ez a céltartalék?
(8) Hosszú lejáratra kapott kölcsönök: 240 millió forint. Mikor, mire?
(9) Szállítói tartozások: 2.893,1 millió forint. Mintegy nyolcszáz-milliós a növekmény, - ragyogóan mutatva az MTV Rt. romló fizetőképességét.
(10) Saját termelésű készletek állományváltozása: 1.104,3 millió forint. Megintcsak az ún. "befejezetlen termelés" raktárra vétele, amelynek magyarázatát a szöveg 9. oldalán találjuk: "A készletek növekedését a befejezetlen műsorok 1.032.577 eFt értékű készletrevétele okozza." Puff neki, - eddig ilyen nem volt (amit el is ismernek a 7. oldal tetején). Mitől lett mégis, hirtelen? Nyilván azért, mert azonos összegben javítja a gazdálkodás mérlegszerinti eredményét. De mi lehet az összeg mögött? Külső produceri irodáknak történt kifizetések? Ilyen nem lehet, mert a produkciós szerződések kivétel nélkül azzal a szöveggel köttetnek, hogy fizetni csak az adott műsor sugárzásának tényleges megtörténte után lehet. Netán befejezetlen belső műsorgyártás közvetlen költségeiről lenne szó? Merthogy ez végre-valahára az egyébként kapacitáskihasználatlan, veszteséges Gyártóbázis megvalósult teljesítménye, "árbevétele" lehetne. Ám ekkora volumenű befejezetlen belső műsorgyártás nincs. Sosem volt.
(11) Belföldi értékesítés nettó árbevétele: 18.399,6 millió forint. Tekintettel arra, hogy az üzleti terv csak 14,2 Mrd forintot irányzott elő, - a Média Törvényt megszegő túlreklámozás többletbevétele: 4,2 milliárd forint.
(12) Bérköltség: 5.913,2 millió forint. Személyi jellegű egyéb kifizetések: 489,5 millió forint. A kettő együtt 6.402,7 millió forint személyijövedelem-kiáramlás, aminek az lett a következménye, hogy: a személyi ráfordítások összege 2 milliárd forinttal meghaladta az 1997. évre jóváhagyott üzleti tervben előirányzott összeget! Ennyit a létszámleépítés gyakorlati eredményeiről.
(13) Egyéb ráfordítások: 3.364,4 millió forint. Elképesztő mértékű a költség- túllépés összegszerű mértéke az üzleti tervben rögzített 1.700 millió forinthoz képest. Vajon mi okozhatott 1,7 Mrd forint költség-többletet?
(14) Értékesítés elszámolt közvetlen önköltsége: 18.008,5 millió forint. Tekintettel arra, hogy az értékesítés nettó árbevétele összesen 19,2 Mrd forint (amiből 18,4 Mrd forint a reklám-és szponzorációs árbevétel!), - arra a savanyú következtetésre jutunk, hogy: a reklámtevékenység MTV Rt.- szinten összevont eredménye mindössze 1,2 Mrd forint! Ezzel még önmagát is csak nagynehezen tartja el, nemhogy a közszolgálatiságot... A köz- szolgálati műsorok gyártását és sugárzását ezek szerint egy az egyben az "Egyéb bevételek" (10.976,5 millió forint) finanszírozzák, vagyis kizárólag az állami költségvetés. (Ez viszont lehetetlen, hiszen az 1997. évi tényleges produkciós költség 18 Mrd forintot tett ki.) Ha nem így van, - úgy nem valós az "Értékesítés elszámolt közvetlen önköltsége" 18 Mrd forintos összegének tartalma. Az MTV Rt. ugyanis közvetlenül kizárólag reklám- időt értékesít - műsorokat nem, azokat csak sugározza. Éppen ezért értelmezhetetlen a "befejezetlen termelés" készletrevétele is.
(15) Az MTV Rt. valamennyi bevételét számbavéve: eredményül összesen 30.552,3 millió forintot kapunk. Az összes költség és ráfordítás együttes összege: 31.511,3 millió forint, - így a gazdálkodás éves eredménye 959 millió forint veszteség. A valós veszteség a legjobb esetben 2,0 Mrd forint.
A könyvviteli mérleg egy olyan társaság éves gazdálkodásának - rózsaszín - összképét mutatja, amely kiadásait bevételeiből fedezi, szinte probléma-mentesen önfinanszírozó, halmozottan egyre növekvő összegű tartalékokat képez, miáltal vagyonának összértéke is egyre nő. Pedig csak felpumpálják. A valóság azonban az, hogy a halmozott veszteség az, ami egyre növekszik, - miáltal a vagyonvesztés fokozódik, gyorsul a vagyon felélése, az egyébként is immobil vagyonelemek rohamosan értéktelenednek, a vagyon belső értéke folyamatosan hígul. Az MTV Rt. lassan fizetésképtelenné válik, majd a felszámolás sorsára jut.
Tenni kéne már valamit!
Vác, 1998. július 20.
Megjelent: a Magyar Demokratában, 1998. július 30-ikán.
Utóirat: Utólag is elnézést kérek az írás újságírói hangvételéért, - ezt a mérlegelemzést eredetileg és alapvetően publicisztikai céllal készítettem.
Vác, 1999. július 10. Czike László
|