Pályázatok : Antenna Hungária vezérigazgatói pályázat |
Antenna Hungária vezérigazgatói pályázat
2005.03.03. 19:55
Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. Mellékletek: Humánpolitikai Ügyvezető Igazgatósága - szakmai önéletrajz, referenciák 1133 Budapest, Pozsonyi út 56. - diploma hitelesített másolata ------------------------------------------------- - hatósági erkölcsi bizonyítvány
P Á L Y Á Z A T
az Antenna Hungária Rt. vezérigazgatói munkakörének betöltésére
Alulírott, Czike László (okleveles közgazda, pénzügyi tanácsadó) az alábbiak szerint megpályázom az Antenna Hungária Magyar Műsorszóró és Rádióhír-közlési Részvénytársaság vezérigazgatói munkakörének betöltését, a T. ÁPV Rt. által a napilapokban megjelentetett hirdetményben előírt feltételek alapján. Közgazdasági egyetemi oklevéllel (MKKE, 1977.) rendelkezem, amelynek közjegyző által hitelesített másolatát pályázatomhoz csatolom. Közel három évtizedes szakmai-, ezen belül több mint tíz éves felsővezetői gyakorlattal (menedzser-tapasztalattal), jó kapcsolatteremtő és kommunikációs készséggel, büntetlen előélettel rendelkezem. Mellékletként csatolom a szakmai életutamat részletesen ismertető szakmai önéletrajzomat, amelyben szereplő volt munkahelyeim egyben referenciáimul is szolgálnak. A legutóbbi két évben szerzett legfrissebb szakmai referenciáim:
Antenna Hungária Rt., - Máté István vezérigazgató úr. Magyar Televízió Rt., - Peták István elnök úr. Budapesti Közlekedési Rt., - Aba Botond vezérigazgató úr.
Mint önéletrajzom is tanúsítja, előéletemben (1970-1977.) 8 évig dolgoztam a mai Antenna Hungária Rt. (illetve a Műsorszóró Vállalat) jogelődjénél, a Posta Rádió-és Televízióműszaki Igazgatóságnál, - tervkészítő előadó, tervcsoport-vezető, osztályvezetőhelyettes és tervgazdasági osztályvezető beosztásokban. Már ennek alapján is lényegében "szakmabelinek" vagyok tekinthető.
Az Antenna Hungária Rt. vezérigazgatója - ismerve kapcsolódó szakmai múltamat, valamint 1989. óta szerzett privatizációs tanácsadói gyakorlatomat - 1997-ben mint egyéni vállalkozót, megbízott a Részvénytársaság privatizációs koncepciójának kidolgozásával. A megbízást 1997. tavaszán a menedzsment osztatlan és maradéktalan megelégedésére teljesítettem. A közös munkával aprólékosan kidolgozott átfogó koncepciót (stratégiai tervet) tudomásom szerint később a Kormány kisebb változtatásokkal jóvá is hagyta, ám megvalósítására mégsem került sor. Az Antenna Hungária Rt.-t tehát minden vonatkozásban jól ismerem. Idegen nyelvismeretem jobb angol, valamint kisebb német gyakorlati beszéd-készségre, illetve szótáras olvasó/fordító készségre korlátozódik, minthogy hivatalos nyelvvizsga-bizonyítvánnyal nem rendelkezem. Nyilatkozom, miszerint a megpályázott vezérigazgatói munkakörrel kapcsolat-ban személyemet illetően összeférhetetlenség nem áll fenn. Hatósági erkölcsi bizonyítványomat szintén pályázatomhoz csatoltam. Lakcímem: 2600 Vác, Garam u. 11., I./4., telefon: (27) 307-535.
Az A.H. Rt. jövőbeni működtetésével, a vezérigazgató feladataival kapcsolatos elképzeléseim
(1) Az eredményes működéshez szükséges szakmai és gazdálkodási feltételek biztosítása egyrészt szervesen összefügg (egymást feltételezik), másrészt egyfelől stratégiai-, másfelől taktikai kérdések/feladatok megoldását jelenti. Ilyenformán az Antenna Hungária Rt. hosszútávú működőképességét, piaci versenyképességét, profitabilitását egyedül az alkalmazott technológiák folyamatos megújítása, a tudatos műszaki/technikai fejlesztés, illetve a nyújtott távközlési szolgáltatások koncepciózus profilbővítése alapozhatja meg.
A stratégiai fejlesztések megvalósításának elsődleges feltétele az A.H. Rt. optimális tulajdonosi összetételének megteremtése, olyan szakmai befektetők és/vagy hitelezők bekapcsolása a finanszírozásba, akik képesek és hajlandók biztosítani a következő években végrehajtandó beruházások összes forrás-szükségletének minimum 15-20 milliárd forintos saját tőkeerő-hányadát, illetve tőke-emelési igényét.
A taktikai gazdálkodási feladat lényege praktikusan az A.H. Rt. szolgáltatásai önfinanszírozásának biztosítása, a takarékos költséggazdálkodás révén, illetőleg a ráfordítások és a profit fedezetét is megteremtő árbevételek realizálása útján. Mindezek alapvető feltétele, hogy a Társaság a valós távközlési piac elismert szereplőjeként, közvetlen üzleti kapcsolatban fogyasztóival, "a több lábon állás" üzleti politikáját érvényesítve működjék. Ennek keretében fizetőképes műsorszóró/távközlési keresletet elégítsen ki magas műszaki színvonalon, úgy, hogy szolgáltatásainak tarifái foglalják magukban a távlati technikai fejlesztések forrásigényét akkumulálni képes profithányadot is. Tekintettel arra, hogy egykori tervcsoportvezetőként jómagam dolgoztam ki a mai sugárzási-díjképzési rendszer alapjait, valamint a már említett privatizációs tanulmányom díjtérítési fejezetére, továbbá arra, hogy 1997. során az MTV Rt. elnökének főtanácsadójaként a másik oldalról is áttekinthettem a média piac működésének komplikációit, fizetési nehézségeit, - a problémákat jól ismerem. Az A.H. Rt. tevékenységének finanszírozását távlatilag éppen azért is szükséges a távközlési szolgáltatások választék-bővítésével új, más pályára állítani, hogy a Társaság fokozatosan felszámolhassa a monopolizált és mesterséges média-piactól való egyoldalú függését, megteremthesse valós önfinanszírozását.
(2) A stabilizációt és a Társaság fejlesztését szolgáló feladatok következetes végrehajtása lényegében az Antenna Hungária Rt. univerzális nemzeti táv-közlési vállalattá történő fokozatos átalakítását, felfejlesztését jelenti, illetve kell, hogy jelentse. Ez a megoldás nemcsupán a Társaság (és működtetésének, tulajdonosának!) elemi perspektívikus érdeke, hanem ezt kívánja a nemzeti táv-közlési piaci verseny kívánatos irányba terelése, részben a ma még fennálló MATÁV-monopólium, a piac egyoldalúságának feloldása is. A szolgáltatások minősége, választéka, árfekvése hosszútávon kizárólag a piaci konkurrencia növelése révén javulhat. Az Antenna Hungária Rt. - mint univerzális nemzeti távközlési társaság - a jövőben meghatározó szerepet vállalhat egyrészt az európaúniós csatlakozással összefüggő TERTA-rendszer létrehozásában és működtetésében, valamint az 1800-as frekvenciájú, legmodernebb mobil-telefonrendszer kiépítésében is (amennyiben megnyeri a közeljövőben kiírásra kerülő koncessziós pályázatot). Mindezen profilbővítő rendszerek felállításának összesített tőkeigénye mintegy 100 milliárd forintra rúg, ami önerőből, illetőleg kizárólag állami forrás(ok)ból természetszerűleg finanszírozhatatlan. Amennyiben az A.H. Rt. fő-tulajdonosa, a magyar állam úgy dönt, hogy a közeljövőben továbbra sem tűzi napirendre a Társaság privatizációját, külföldi tőke bevonását, akkor ez a döntés lényegében a nemzeti távközlési vállalat mégis tisztán állami pénzből történő létrehozásával, - vagy az A.H. Rt. lassú "leépítésével" egyenértékű. A mai helyzet ugyanis labilis és átmeneti. Megtévesztő a Társaság látszólag stabil nyereségessége 1997-1998-ban. A jövő profitabilitását megalapozó stratégiai fejlesztések elmaradása, vagy további halogatása esetén szertefoszlik a fennmaradás minden esélye, a trend megfordul, az A.H. Rt. 1-2 éven belül veszteségessé válik és a felszámolás sorsára juthat.
(3) A Társaság napi munkájának a jogszabályok és az Alapszabály keretei közötti, illetve a Közgyűlés és az Igazgatóság döntéseinek megfelelő irányítása és ellenőrzése a vezérigazgató legfontosabb napi/operatív feladata. A helyzet ismeretében úgy gondolom, hogy az Antenna Hungária Rt. az elmúlt években hatékonyan és szervezetten működött, a menedzsment a rendelkezésére álló szűk mozgástér ellenére is lényegében jól vezette a Társaságot. A működés folyamatai szabályozottak, a szaktevékenység magas színvonalú. Az A.H. Rt. "kívülről" egy sikeres üzleti társaság képét mutatja. Kizárólag önerőből ennél sokkal többre nem is nagyon vállalkozhat. Ugyanakkor meggyőződésem, hogy: a jót is lehet még jobban csinálni. Vezérigazgatóként éppen erre vállalkoznék. A vezérigazgató talán legfontosabb feladata, hogy a Társaság működésének közegét is igyekezzék pozitív módon befolyásolni, az illetékes szakhatóságok meggyőzésével, folyamatos informálásával azokat döntésképes helyzetbe hozni, miáltal a közös - állami, nemzeti és társasági - érdek az eddigieknél lényegesen jobb hatásfokkal, határozottabban kirajzolódhat és érvényre is juttatható. Mint vezérigazgató erre a "missziós szerepkörre" is szívesen vállalkoznék.
Minimális bér-és jövedelemigényem: Bruttó 800.000.- forint alapbér, és/vagy prémium - összességében évi mintegy bruttó 10-12 millió forint nagyságrendű stabil jövedelem. Megjegyzem, hogy igényemet önmagam határoztam meg, - anélkül, hogy a távozó vezérigazgató jövedelmi viszonyait valamennyire is ismerném. Kérem figyelembe venni, hogy feltehetőleg saját autómmal kellene naponta munkába járnom - Vácról.
Vác, 1998. október 21.
Tisztelettel: Czike László pályázó
|