Orbn Viktor szupersztr - knyvismertet
2013.03.01. 18:00
Orbn Viktor szupersztr – rvid knyvismertet (2013. mrcius 1.)
Amikor 1996 mjusban Orbn Viktor interjt adott a Demokratnak, mint a hetilap j rja, a Dombi ltal ksztett interjt rszletes szvegelemzsnek vetettem al. Minden ismeretem alapjn konkrten s direktben megjsoltam, hogy Orbn Viktor lesz Magyarorszg kvetkez miniszterelnke.
Bencsik Andrs csak nevetett rajtam s rsomon,de – „becsletre” legyen mondva – „tudomnyos rvekkel altmasztott jvendlsemet” az augusztusi szmban szinte sz szerint mgis kiadta, mbr nem tudta megllni, hogy ne rjon felvezetknt a cikkem el egy ironizl fszerkeszti vlemnyt, amelyben ellenrzseit fejtette ki, gondolataimmal, rveimmel szemben.
Terjedelmes cikkemnek is azt a ktked-gnyos cmet adta: Orbn Viktor szupersztr. rdekes, mg maga Orbn Viktor sem hitt a jslatban, amit magnlevlben – „tl fiatal vagyok” - meg is rt nekem.
Mondanom sem kell – jslatom maradktalanul megvalsult.
Szemlyesen is megismerkedtnk.
Miutn Orbn elolvasta rsomat, megkrt, legyek a gazdasgi kabinet (Varga Mihly) tancsad szakrtje. Az is lettem, fknt kltsgvetsi, llamadssg s privatizcis gyekben. Amikor Orbn tnylegesen miniszterelnk lett, Bencsik Andrs hirtelen „megtrt”, s a mai napig Orbn Viktor egyik leglelkesebb „rajongja”. Az n trtnetem ms. A Fidesz soha, egyetlen gazdasgi tancsomra sem hallgatott. Amikor pl. rszletes jelentst rtam Varga Mihlynak a mr akkor (1996) is visszafizethetetlen llamadssgrl, csak annyit mondott: „Ne foglalkozz az llamadssggal, nem lesz kampnytma.” Biztos lvn igazamban, tovbb erltettem a dolgot, erre a kvetkez vlasz jtt: „Laci, az nem lehet, hogy a szocik (sic!) mindent ennyire rosszul csinltak volna!” A vlasztsi siker utn sokan llamtitkri jvt „jsoltak” nekem, de nem gy lett. A sikert kveten rthetetlenl „kegyvesztett” lettem; a Fidesz mr mg csak arra sem mltatott, hogy engem tmogasson az elnkjelltsgrt folytatott versenyben a Magyar Televziban, ahol akkoriban elnki ftancsadknt dolgoztam. A Fidesz (Brny Anzelm rvn) minden rsomat „elkommunizlta”, engem pedig elfelejtett. Ekzben lassan megrtettem, hogy a Fideszhez nekem semmi kzm, st, Orbn Viktor sem maradktalanul az, akinek korbban hittem.
Mr 1998-ban meg is rtam a gyztes Fidesz kormnyprogramjnak kritikjt, amely megjelent az j Idkben.
Ettl a pillanattl kezdve folyamatosan kitntetett figyelemmel kvettem Orbn Viktor lettjnak, beszdeinek s egyb tevkenysgnek, megnyilvnulsainak minden mozzanatt, mert sehogyan sem frt a fejembe, miknt lehetsges, hogy a szimpatikus Orbn Viktor egy mindenestl ellenszenves, l-jobboldali prt, a Fidesz frontembere; hogyan is lehetsges, hogy a tehetsges s kivl sznoki kpessgekkel megldott fiatalember rendre tves gazdasgpolitikt vllal fel, s korbbi remnyeimmel ellenttben, egyltaln nem hajt vgre forradalmi vltozsokat a posztkommunista viszonyok ellen, a magyar nemzet valdi felemelkedse rdekben. Azt remltem, hogy az Orbn vezette kormny megtagadja a kommunista llamadssg folytatlagos szolglatt, visszallamostja a „spontn privatizci” sorn ellopott npvagyont – ehelyett nem trtnt semmi ilyesmi. Minden maradt teht a rgiben, a felelsket nem vontk felelssgre, a privatizcit tovbb erltettk, az llamadssg tovbb ntt, az letsznvonal nem emelkedett az elvrhat mrtkben.
Mi tbb, mg a Bokros-csomag kvetkezmnyeit sem szmoltk fel.
Mg egyszer megprblkoztam Fidesz-tancsadssal, 2000 s 2002 kztt Domonkos Lszl, a gazdasgi kabinet – ma az SZ elnke – vezetjnek „karitatv” tancsadja voltam. Munkm sorn rszt vettem klnbz gazdasgi trvnyek elksztsben, mrmint a tervezetek vlemnyezsben. Amikor a parlamenti frakci megbzsbl „zekre szedtem” a kisvllalkozsok tmogatsrl szl trvnytervezetet, feltrva annak tarthatatlan gyengesgeit, a Fidesz-frakci (klnsen pl. Mdi Lszl) egy emberknt hangos tetszsnek adott kifejezst. Az elterjeszt – Fnagy Jnos miniszter – ennek cseppet sem rlt. Az trvnyi elterjeszts vgl vltoztats nlkl „tment”, engem meg megint csak elfelejtettek, egyetlen kszn sz nlkl…
Ezek utn megrtettem, hogy negatv tapasztalataim nem „apr hinyossgok” csupn, hanem a Fidesz bels lnyege.
Mrmint a kontraszelekci, az ostoba trtets, a pragmatikus-feleltlen „tletelgets”, de legfkppen a hltlansg.
De mg mindig nem rtettem, hogyan illik a szimpatikus Orbn Viktor ebbe a vigasztalan sszkpbe?
Mindenesetre tovbbra is kitntet figyelmet szenteltem a Fidesz vezrnek, lelkialkatnak jobb, objektv megrtsre.
Minden erfesztsemmel arra trekedtem, hogy beszdein, intzkedsein keresztl jobban megismerjem az embert.
Errl szl ez a knyv, az essz-gyjtemny, ami egyben a „rendszervlts” kt vtizednek trtnete is, egy specifikus dilemma tkrben.
Arrl van sz, hogy Orbn Viktor – szemlye minden ellentmondsossgval – a „rendszervlts” korszaknak meghatroz szemlyisge. Mint tudjuk, e tekintetben kt, egymssal ellenttes nzet az uralkod megkzelts.
Az egyik szerint minden orszgnak olyan miniszterelnke van, amilyent megrdemel, vagyis az orszg s viszonyai alapveten meghatrozzk, milyen ember lehet a miniszterelnk. Ti. az orszg a – trtnelmi – korltait nem ugorhatja t, mg a miniszterelnk sem… Orszggal egytt meg plne nem… A msik szerint az orszg olyann vlik, amilyenn majd a regnl miniszterelnk teszi, hiszen lnyegben „mindent” – s az ellenkezjt is! – megtehet, akaratt nem korltozza semmi. n azt gondolom, hogy mindkt tnyeznek sorsdnt szerepe van. Orszg s miniszterelnke rendkvl ersen egymshoz idomultak – mindkettt a kettssg jellemzi. lsgos magabiztossg, ugyanakkor ltvnyos kudarcok s htraarcok. l-sikerek s mindenen eluralkod frusztrci. Melldngets s lejtmenet. Lbecol vilg-elit s nyomorg, kilakoltats eltt ll szzezrek. Szvhez szl sznoklatok, s kiresedett trvnyek. ltalnos tudathasads…
Hogy hogyan jutottunk idig? Errl is szl a knyv.
Hogy Szz Mria orszgbl a megjul hinycl orszga, a New York-London-Brsszel-kzpont vilgllam-tartomny (EU) remnyt vesztett adsrabszolga provincija lettnk. Mikzben a miniszterelnknkrt ma is millik rajonganak, addig msik ugyanannyian Gyurcsny Ferencet vagy Bajnai Gordont kvnjk vissza. Hogy ma Magyarorszgon mr templomok helyett a bankokban imdkozik a np. Hogy mintha mr az egsz magyar np szemlencsjn a szrkehlyog tenyszne, burjnzana.
De a knyv elssorban Orbn Viktorrl szl.
A nagyv sznokrl, akinek istenes beszdeit korbban Balog Zoltn reformtus lelksz, a mai Emberi Erforrsok minisztere fogalmazta. A fiatal miniszterelnkrl, aki az Eurpai Parlamentben szembeszllt a hangoskod libers benditkkal, megvdelmezte Eurpa s Magyarorszg keresztny gykereit, s ezzel szoros sszefggsben a friss magyar alaptrvnyt. Aki viszont nem teljesen rti, hogy a magyarsg gntartalka Erdlyben van, honi fldn pedig annak a parasztsgnak a ktkezi munkja a legfbb trtnelmi rtknk, amelynek a lba all most kszlnek vgleg kihzni a termfldet. Aki mg mindig nem rti, hogy az n. „devizaalap hitel” a bankrendszer gbekilt csalsa volt, amelyet mr rgen visszamenlegesen meg kellett volna semmisteni, 15 vi fegyhzzal sjtva a felels bnsket.
Ez a knyv a potencilis szakrlis kirlyfirl szl, aki nem lett Csaba kirlyfi, pedig mindenki ebben remnykedett.
Ez a knyv a bennszorult magyar tlentumrl szl, arrl, hogyan lett a potencilis nemzeti hsbl harmadmagval (+ gazdasg s klgy) kzpszer johannita lovag, affle „budai flkeforradalmr”, akrcsak pl. a fpolgrmester….
Ha a magyar virtus ki is virgzik, tbbnyire tmad a szoksos trtnelmi vadkan, ha meg nem, ht nknt hamvba hull, magtl elenyszik.
Ajnlom knyvemet, minden kedves Olvasmnak!
Cme: Orbn Viktor szupersztr.
Vc, 2013. februr 22.
Czike Lszl
|