David Rockefeller
2016.01.15. 23:43
Rockefeller
A kezdet
Ezt egy lkupec s vndorgygyszersz jelentette, aki az 1840.-es vek msodik felben jrta New York llam falvait, lovakat, valamint "olvasztott kristlycukorbl s klnbz gygynvnyek keverkbl" kszlt "csodagygyszert" knlgatott. Valdi neve mindmig titok, annyi bizonyos, hogy "dr. Rockefeller William Avery"-nek nevezte magt, ezt a nevet hzassga utn trvnyesttette.
Ht gyermeke volt, akik kzl az els 1839.-ben szletett. Ez a fi lett a petrleum kirly, s a dinasztia megalaptja. Neve: John Davidson Rockefeller. Kereskedelmi iskolt vgzett, s mg csak 16 ves volt, amikor segdknyvel lett Cleveland vrosban, egy szn- s gabona gynksgnl. 19 ves volt, amikor nllstotta magt. Bizomnyosi zletet nyitott 1.000 dollr tkvel. A pnzt apjtl kapta klcsn - rendkvl magas - vi 10 %-os kamatra !!!
A betegsg
Alig egy vvel ksbb slyos gyomorbaj trt ki rajta. Tbb mint kt vig csak ktszersltet s aludttejet ehetett. Az orvosok korai hallt jsoltk. Haja s szemldke kihullott, arca rncos lett. Hszvesen ppen olyan rncos volt, mint lete utols vben (kilencven ves korban), amikor ppen 37. hziorvost temette el…
Az olajlz
1862.-t rtak, amikor a 23 ves Rockefeller figyelmt felkeltette az olajlz, s az Ohio llamban feltrt olajkutaktl kb. 200 mrfldnyi tvolsgban, Clevland krnykn olajfinomtt lltott fel. Nem vletlenl vlasztotta ezt a helyet. Ez a mmiaarc fiatalember volt ugyanis az els, aki felismerte a szllts jelentsgt az olajzlet szempontjbl. Rjtt, hogy Clevland az amerikai Nagytavak kzelben, kt vastvonal keresztezdsnl, kulcsszerepet fog jtszani abban, hogy az olaj, az akkor legnagyobb ipari terletekre, az USA keleti partvidkre eljusson.
Rockefeller megszerezte a Dli Finomt Trsasg rszvnytbbsgt. Ez szlltotta a nyersolajat a finomtkhoz, s ennl fogva szksgszeren kapcsolatba kerlt a legnagyobb vasttrsasgokkal.
Akkortjt hrom nagy trsasg (az Erie, a Central, s a Pennsylvania) mkdtt a petrleum mezk s a finomtk kztti terleten. Elsknt a Pennsylvania vezetivel kttt titkos megllapodsokat. Ezeknek a rszletei, csak ksbb, az olajkirly ellen indtott brsgi eljrsok sorn kerltek nyilvnossgra. Lnyegk, mindenesetre az volt, hogy Rockefeller a maga rszrl biztostja, meghatrozott mennyisg nyersolaj szlltst.
Felttele az volt, hogy az olajt a Pennsylvania fele ron szlltsa, s ugyanakkor mg titkos visszatrtst is adjon a Rockefeller versenytrsai ltal fizetett magasabb fuvardjakbl. Ez magyarn azt jelentette, hogy Rockefeller olaja olcsbb volt, mint a konkurenci…
Ezek, mg csak a legszeldebb mdszerek voltak. Felvsrolta a hordkat, s az olajtankokat, hogy a konkurensei ne tudjanak szlltani. Megszervezte a tks vilg els ipari kmhlzatt, s ennek segtsgvel felvsrolta azokat a fldeket, amelyeken keresztl versenytrsai csvezetket akartak lefektetni. Olyan finomtkat alaptott, amelyek ltszlag szemben lltak vele, de valjban az kezben voltak, s amikor konkurensei szvetsget ktttek ezekkel a finomtkkal, csak ksbb bredtek r, hogy az ellenflnek adtk el a vllalatukat.
A Standard Oil
1870.-re Rockefeller mr legyzte legnagyobb versenytrsait, s egymilli dollr alaptkvel megalaptotta a Standard Oil Trsasgot.
Ekkor kerlt szembe a Pennsylvania vasttrsasggal, amivel korbban sikeresen egyttmkdtt (azrt, mert a vasttrsasg tulajdonosai rbredtek arra, hogy egyre inkbb a Rockefeller fle szlltmnyoktl fggenek). Ezrt elhatroztk, hogy minden erejkkel, Rockefeller egyik megmaradt konkurense, az Empire Finomt Trsasg oldalra llnak.
Vlaszknt a Standard gynkei elznlttk az olajmezket, s mindentt, az Empire rainl magasabb rat knltak a nyersolajrt. gy a nyersolaj ra egyre magasabbra emelkedett, s egy adott ponton Rockefeller vratlanul leszlltotta a finomtott olaj rt, mindazon vrosokban, ahol az Empire is rult olajat. Ez persze nagy anyagi kockzat, s ldozat volt a szmra, de tudta, ha sikerl tnkretennie az Empire - Pennsylvania szvetsget, a most kockra tett pnz bussan megtrl.
A Pennsylvania mr ingyen szlltotta az Empire olajt, de mg gy sem tudtak versenyezni Rockefeller rdmpingjvel. Kzben ntt az elgedetlensg a Pennsylvania munksainak a krben, mivel a vasttrsasg tmeges elbocstsokkal, s fizetscskkentssel igyekezett mrskelni, az ingyenes szllts okozta vesztesgeket.
A lzads
Rockefeller km- s biztonsgi szolglatnak, munksruhba bjtatott gynkei is megjelentek a vasti munksok kztt. Erszakos, s lehetleg fegyveres fellpsre tzeltk ket. 1877. Jliusban (Pittsburgh vrosban) kirobbant a hres "fthzi lzads". A Pennsylvania vezeti a milicistk beavatkozst krtk. Az els sortz 20 munkst lt meg. Ez a sortz azonban valsgos felkelst robbantott ki. A milicistk ezt elszr visszaszortottk, de a tmeg sorra gyjtotta fel a mozdonyokat, s az olajszllt vagonokat. Hajnalra Pennsylvania mr a Fehr Hzhoz fordult, s vgl a Szvetsgi hadsereget vetettk be a fthzi munksok ellen.
jabb sortzek kvetkeztek. jabb halottak s sebesltek. Rockefeller gynkei, persze feladatuk elvgzse utn, nyomban elprologtak. Mire a sortzek elhallgattak, s elszllt az g vasti kocsik fstje, Rockefeller a fthzi munksok vrldozatval sztrombolta az Empire - Pennsylvania szvetsget. tszz olajszllt vagon, ezer teherszllt, s szzhsz mozdony semmislt meg.
A Pennsylvania a sz szoros rtelmben "hason csszva" vonult Rockefeller szne el, s elfogadott minden felttelt. A trgyalsok vgn, a Standard Oil ura osztotta el a neki leginkbb megfelel arnyban az olajszlltsokat, a legnagyobb vasttrsasgok kztt. Ettl kezdve, gyakorlatilag senki sem szllthatott olajat Amerikban, a Standard Oil engedlye nlkl…
A Pennsylvania felett aratott vres "diadal", nagyban hozzjrult ahhoz, hogy 1899.-ben mr az USA csaknem teljes finomt ipara a Standard csoport kezben volt…
Rockefeller trsztje 34 rszvnytrsasgon keresztl, 80 trsasgot egyestett, s 100.000 embert foglalkoztatott. Az USA egyik legnevesebb ipartrtnsze (Ida Tarbell) azt rta a Rockefeller vagyon kialakulsrl szl hres knyvben, hogy "A XIX. szzad msodik felben az amerikai zletemberek flelme a Standard Oiltl, csak ahhoz a rmlethez hasonlthat, amelybe Napleon ejtette Eurpa uralkodit a XIX. szzad elejn".
A sztdarabols
Ekkortjt kezddtt az amerikai trvnyhozsban az a nagyszabs kzdelem, mely a Standard Oil monoplium sztdarabolst tzte ki clul, mgpedig a tks "szabad verseny vdelmnek" jelszavval.
Rockefeller mr a herc els menetben elbe vgott az llami intzkedseknek. Kihasznlta, hogy a klnbz llamokban, ms, s ms trszt ellenes trvnyek voltak rvnyben. Ohio llamban, ahol a Standard Oil szletett, ezek a trvnyek viszonylag szigorak voltak. Rockefeller megkereste 80 vllalata kzl azt, amelynek szkhelyn legenyhbbek a trsztellenes trvnyek, s ahol a legolcsbban megvsrolhatk a helyi politikusok. gy esett a vlasztsa New Jersey llamra. Emberei buss vesztegetsi pnzekkel dolgoztak, s szinte hetek alatt rvettk New Jersey trvnyhozst, hogy a Standard Oil testre szabott trszttrvnyeket dolgozzanak ki.
Az egsz vllalatot tszerveztk. A 80 vllalatot tmrt 34 rszvnytrsasgbl 20-at csinltak. Ezek technikailag "fggetlenek voltak egymstl", valjban azonban az addig szinte nvtelen Standard Oil of New Jersey szrnyai al tartoztak. Mg azt a trkkt is megcsinltk, hogy feloszlattk a Standard Oil kzs igazgat bizottsgt. Persze csak nvleg. Az igazgat bizottsg a Broadway 26. szm hzban ppen gy lsezett, mint eddig. Csak a nevtl fosztottk meg. A hivatalos levelezsekben ettl kezdve gy emltettk a dntseiket: "Az urak a Broadway 26. 1400-as szobjban tallkoztak, s vlemnyk szerint…"
A harc ezzel mg nem rt vget, mert az USA-ban olyan ltalnos volt a felhborods Rockefeller praktikival szemben, hogy az ellene vvott harc, belpolitikai kzdelem, s az elnki npszersgrt folytatott hajsza szerves rszv vlt.
A szzad els veiben, ilyen belpolitikai, s propagandaclokbl indtotta meg Theodore Roosevelt elnk, az immr tszervezett Standard monoplium elleni j tmadst. Az gy lassan mszott vgig, a klnbz amerikai brsgokon, s egyik fontos llomshoz akkor rkezett el, amikor az USA Szvetsgi Brsga, Rockefeller egyik vllalatt, a titkos szlltsi tarifk hasznlata miatt pnzbntetsre tlte.
A szban forg vllalat, a Standard Oil of Indiana volt. A bri tlet gy szlt, hogy a trvnytelen szlltsi tarifk minden alkalmazsrt, kln - kln 20.000 dollr krtrtst kell fizetni. Ez nem kevesebb, mint 29 milli dollr, bntetst jelentett.
Rockefeller - rncos fejn fehr parkval - ppen golfozott, amikor a kldnc meghozta neki a pnzbntets hrt. Az olajnbob felbontotta a levelet, elolvasta, s 10 cent borravalt adott a kldncnek. Aztn gy szlt a trsaihoz: "Folytassuk a jtkot, uraim". Az egyik megkrdezte: "Mennyit kell fizetni ?" Rockefeller nyugodtan vlaszolta: "29 milli dollrt". s, - mint azt nletrajz rja, Albert Carr megjegyzi - "Soha olyan jl mg nem golfozott, mint ezen a dlutnon".
(Rockefeller hidegvre rthetbb vlik, ha meggondoljuk azt, hogy 1882 s 1906 kztt, teht 24 esztend alatt, 70 milli dollros tkvel 700 milli dollr profitra tett szert - teht venknt tbb mint 40 %-os haszonnal dolgozott).
Persze Rockefeller azt is tudta, hogy az ellene indtott keresztes hadjratot sohasem fogjk kvetkezetesen vgigharcolni. Hiszen a kapitalizmus fejldse, mr rgen vget vetett az USA-ban a szabad verseny korszaknak. Mellesleg, ugyan az a Theodore Roosevelt, aki belpolitikai okokbl s a kzvlemny kedvben jrva perek sorozatt indtotta a Standard Oil ellen, csendben lehetsget adott egy msik "ragadoznak", Morgan nagybankrnak az addig fggetlen, kzepes aclvllalatok felvsrlsra, s az United States Steel , aclmonoplium ltrehozsra.
gy ht Rockefeller tudta, hogy minden ellene irnyul dnts szksgszeren formai lesz, brmilyen hatrozottnak, s kemnynek tnjenek is. A Standard gy 1911 nyarn jutott el a Legfelsbb Brsgig, amely elmarasztal tletet hozott, Rockefellert a Standard Oil monoplium feloszlatsra ktelezte. Ekkor kapta a Standard Oil a mai formjt. A monopliumot, termszetesen csak ltszlag bontottk szt. Valjban megtartotta rdekeltsgeit, s csak nvleg vltoztatta t a Standard Oil of New Jersey nevvel fmjelzett vllalkozst, alaptvnyok, nll vllalatok s csaldi rdekeltsgek laza szvevnyv. A valsgban hatalma rintetlen maradt, st nvekedett… St, maga Rockefeller az tlethirdetst kvet tzsdemanipulcikkal 56 milli dollrt keresett…
A terjeszkeds
Rockefeller az "j" Standard ln vltozatlan knyrtelensggel folytatta a "harcsolst". Az v volt az egyik leghrhedtebb magnrendr, s sztrjktr vllalat. A jogairt kzd munksokat rendre eltiporta, s ugyanezt a sorsot sznta a konkurencijnak is. Elsknt az akkori idk msodik legnagyobb olajkitermel orszga (Oroszorszg irnyba) szeretett volna terjeszkedni. De ekkora mr itt jelents rdekeltsget szerezetek a Nobel - Rothschild tulajdonban lv vllalkozsok. Velk ugyan szvetsget kttt, de mivel nem tudott megfelel helyi kapcsolatokat kipteni, nem tudta megvetni a lbt Bakuban. Mind itt, mind ms terleteken is a Royal Dutch Shell lett a legnagyobb vetlytrsa. Kztk bontakozott ki az olaj trtnelmnek legknyrtelenebb rhborja. Ez akkoriban a knai piac meghdtst jelentette. A Standard a knai falvak ezreiben osztogatott ingyen lmpkat, abban a remnyben, hogy azokat Rockefeller olajval fogjk megtlteni. A Shell jval kzelebb volt (Indonz rdekeltsgei miatt) a knai piachoz, ezrt Rockefeller ingyen lmpcskit tbbnyire Shell olajjal tltttk meg a falusiak… Rockefeller ekkor vilgmretben megksrelte azt a fajta rhbort, amivel az amerikai bels piacot megszerezte. Itt azonban lnyegesen kedveztlenebbek voltak a krlmnyek, ezrt vgl knytelen volt kiegyezni a Shellel.
A hbor
Szinte hnapra beazonosthat, hogy Rockefeller mikor ltta meg az els vilghborban rejl olajlehetsgeket. 1915.-ben mg attl tartott, hogy a hbor miatt sszeomolhat a lassan nemzetkziv vl Standard rdekeltsg. Ebben az vben mg az angol - francia szvetsg javra meghirdetett, amerikai hadiklcsnjegyzst is elutastotta. Rockefeller kt vvel ksbb bredt, s a msodik klcsnjegyzsbe mr beszllt 70 milli dollrral.
1917. vgn nem csak a nmetek, hanem a francik is olajelltsi gondokkal kzdttek, ezrt az amerikai elnkhz fordultak segtsgl. Ebben az zletben hangzott el a ksbb hress vlt mondat "A kvetkez csatkban a petrleum ppen olyan fontos, mint a vr". A Standard Oil a hbor utols 18 hnapjban majdnem 15 milli tonna olajat szlltott Eurpnak. (Ekkor csak a Standard Oil of New Jersey nyeresgt hoztk nyilvnossgra, ez ebben a 18 hnapban 200 milli dollr volt, /ebben persze nincs benne a "sztdarabols utni, nll" vllalatok nyeresge…/). A terjeszkedse sorn megszerezte a kzel-keleti olaj 15 %-t. (A harmincas vekben Ibn Szaud, a jelenlegi kirly apja mindssze 247.000 dollrrt adta el az els terletet Rockefellernek). Maga a dinasztia persze regedett, s az "sragadoz" nem rte meg a msodik vilghbor kitrst. Mr j nhny vvel halla eltt fia, II. John D. Rockefeller vitte az gyeket.
Az zleti fogsok, amiket a dinasztia alkalmazott, mltak voltak az alapthoz. (Pl. csak a msodik vilghbor kitrse utn derlt ki, hogy a Standard Oilnak a nmet olajzlet minden gban voltak rdekeltsgei.) Hitler hdt hborjban jelents szerepet jtsz I. G. Farben trszttel, kartellegyezmnyt ktttek. (A Standard visszavonult a mgumi, mbenzin piacrl, cserbe az I. G. Farben termkeivel nem jelent meg az amerikai piacon). A hbor utn a szentus vizsglatot indtott ebben az gyben, s kiderlt, hogy klcsnsen hasznltk egyms szabadalmait, s az ezrt jr jutalkot mindkt cg megkapta a msiktl, az sszegeket Dl-Amerikn keresztl utaltk t. A Rockefellereknek, rthet mdon a nrnbergi brsg kivlogatsban is benne volt a kezk, hiszen vigyzniuk kellett arra, hogy a nci trsztkkel kttt zleteik ne kerljenek nyilvnossgra.
Furcsa felfogs
John D. Rockefeller enyhn szlva klns ember volt. Szilrd meggyzdse volt, hogy vagyont, magtl a Mindenhattl kapta, s Istenkroml az, aki ezt el akarja venni tle. Amikor a trvnyhozs elkezdte vizsglni a Standard Oil monoplium gyeit, a kvetkezt mondta: "A Jisten adta nekem a pnzt. Mint megbzott kezelem msok tulajdont, az Isteni Gondvisels megbzsbl. ppen ezrt Isten s az emberisg irnti ktelessgemnek tartom, hogy minden centet, amelyet vllalatomba beruhztam, tovbbra is a trsadalom jlte rdekben hasznljam fel".
Amikor a tnkretett versenytrsai elkeseredett vdakkal illettk, megbzta a legelkelbb New York-i Baptista templom lelkszt, hogy a nevben a kvetkez nyilatkozatot tegye: "A Standard Oil voltakppen a knyrletessg angyala, amely felkeresi az embereket, s azt tancsolja nekik: Mentstek meg magatokat, mint No a brkban, s hozztok minden vagyonotokat. Mi tvesznk tletek minden felelssget, s kockzatot".
Ez a fajta magatarts vgigvonult a dinasztia trtnelmn. Pl. amikor a TIME riportot ksztett David Rockefellerrel, a dinasztiaalapt egyik unokjval, annak fnyz elnki szobjban, a kvetkezken mondta: "Apa s nagyapa sohasem engedte meg, hogy gy rezzk, mintha korltlanul lenne pnznk.", pldakppen elmondta, hogy " htves korban, ha dessget akart venni, ktdollros rabrrt, hat rn keresztl kellett leveleket gereblyznie a csald birtokn. Ha gyomot irtott, minden kihzott szlrt 25 centet kapott. Zsebpnze 25 cent volt hetenknt. Ennek felhasznlsrl zleti knyvet kellett vezetnie, amelyet apja hetente ellenrztt. Pontatlan knyvelsrt 10 cent, bntets jrt…"
E pz tltszsgt nem volt nehz felismerni. Az "reggel" folytatott szemlyes beszlgetsek alapjn Jung, egyik eladsn, amit a zrichi egyetemen tartott, gy jellemezte t: " Az egyetlen dolog, ami ennek a tudatnak a sivatagbl kiemelkedik: az n. az abszolt egocentrikus, aki az egsz vilgot nmagn keresztl tli meg. Olyannyira, hogy mindenkit egyszeren gonosznak tart, akinek rdeke ellenkezik az vvel. " ezen az eladsn Jung "tudatgrafikonokat" rajzolt a tblra, a kor nhny hres emberrl. Bemutatta, hogy mindkzl a Rockefeller a legegyszerbb…
A birtok
Amerikban a Rockefellerek ltestettek elszr olyan, tbb tzezer holdas (!!!) birtokot, amelyen a csald minden tagjnak kln palotja emelkedett. Ez a birtok ma is megvan, nem messze New York-tl. A neve Kykuit. Magas falak, tmr vaskapu, fegyveres rsg, s rendrkutyk vdik a betolakodktl.
A fplet, egy tvenszobs, Gyrgy korabeli stlusban plt grnitpalota. Ma mr senki nem lakik benne. A fivreknek megvolt a maguk klnll kastlya a birtokon, s persze megszmllhatatlan ms rezidencijuk, egyb helyeken.
A dinasztia
Jelenleg a harmadik generci uralkodik. Az alapt fia utn, annak t fia, s egy lnya kapta meg a vagyon feletti rendelkezs jogt, amely hivatalosan, rajtuk kvl alaptvnyok, s klnbz ltestmnyek szvevnyes tulajdonban van. (Ez utbbi az ad megtakartsok miatt. Pl. a jtkonysgi alaptvnyok adkedvezmnyt kapnak.) Jellegzetes, hogy a csald tagjai ltalban nem fizetnek rksdsi adt. Hagyomnny vlt ugyanis, hogy a dinasztia mindenkori tagjai "elajndkozzk" vagyonukat az utdaik szmra, s gy formailag szegnyen halnak meg. (Az ajndkozsi ad lnyegesen kevesebb, mint az rksdsi…)
Ez azt a ltszatot kelti, mintha a vagyon egyre jobban sztterlne, a birodalom irnytsa egyre szemlytelenebb vlna. Idkzben a Standard Oil of New Jersey is nevet vltoztatott, belle lett az Exxon.
A testvrek kzl III. John D. Rockefeller irnytja az alaptvnyokat, jtkonysgi intzmnyeket, amelyek mind a politikai befolys, mind az adk szempontjbl rendkvli jelentsget kaptak.
David Rockefeller vlt a dinasztia zleti kulcsemberv. Az kezben volt a Chase Manhattan Bank, amely ms olajmonopliumok (pl. Shell, British Petrleum) pnzgyeinek intzsben is dnt szerepet jtszik. Birtokra sorozatban rkeztek a klfldi llamfk ltogatba (miniszterelnkk, kirlyok, csszrok), s prtlls nlkl, az USA politikjnak irnyti.
A harmadik testvr Laurence az j beruhzsokrl dnt.
A negyedik, Nelson pedig a dinasztia "lthat megbzottja". 1979.-ben (70 ves korban) halt meg. Ngyszer volt New Jersey kormnyzja, Ford elnksge idejn pedig alelnki tisztet tlttt be. 1940.-ben belpett Roosevelt elnk kormnyba, s dolgozta ki az USA msodik vilghbor utni latin-amerikai politikjnak az alapelveit. 1952.-ben vlasztotta ki az USA kt klgyminisztert (Dean Rusk, s Kissinger) ! Amikor Nixont elnkk vlasztottk, felajnlotta a Nemzetbiztonsgi Tancsadi tisztsget Kissingernek, aki nyomban David Rockefellerhez sietett, s csak az fejblintsa utn fogadta el a felknlt llst. Teht nem tlzs azt mondani, hogy Kissinger (akit a Harvardrl emeltek ki), volt a dinasztia megbzottja a politikai hatalom lthat cscsain…
Nixon buksa utn rvid ideig Ford kvetkezett, aztn Carter. m ennek a kabinetnek is az egyik "szrke eminencisa" (Zbigniew Brzezinski) is a Rockefeller csald felfedezettje volt…
design & honlap: made in mate
|