A titokzatos X bolyg
avagy visszatr a sumrok bolygja? Rbel Anik rsa
Magyarorszgon eddig kevs nyilvnossgot kapott az a felttelezs, hogy Naprendszernk bels bolygi fel kzelt plyjn az X bolyg - sumer nevn Nibiru...
Magyarorszgon eddig kevs nyilvnossgot kapott az a felttelezs, hogy Naprendszernk bels bolygi fel kzelt plyjn az X bolyg - sumer nevn Nibiru -, mely a 6000 ves ktblk szerint 3600 ves peridusonknt rkezik a Fld plyjnak kzelbe, s keresztezi a bolygk mozgsnak tvonalt. Arra nzve sincs biztos informcink, hogy egyltaln ltezik-e ez a titokzatos gitest. Nzznk egy kicsit utna a nagy titoknak, elszr a tudomny oldalrl.
A trtnetet a hetedik s a nyolcadik bolyg felfedezsvel kell kezdennk. Az Urnusz bolygt, s annak kt holdjt, 1781-ben Sir Willam Herschel, nmet szrmazs angol csillagsz fedezte fel. Ekkor ms csillagszok kiszmtottk a bolyg lehetsges plyjt. Amikor azonban az 1840-es vekben kiderlt, hogy az Urnusz plyja a szmtottl eltr, a csillagszok azt a magyarzatot talltk, hogy mozgst egy mg tvolabbi plyn jr msik bolyg gravitcis hatsa befolysolja. Aztn 1846-ban a nmet Johann Gottfried Galle felfedezte a Neptunuszt. A csillagszok a nyolcadik bolyg plyjt is kiszmtottk, azonban az Urnusz plyjnak mdosulsa nagyobb mrtk volt annl is, amit a Neptunusz hatsa okozhat, st ksbb bebizonyosodott, hogy a Neptunusz kiszmtott plyja is eltrt a vrt tvonaltl. Pickering s Lowell, amerikai csillagszok ezrt tovbbi szmtsokat vgeztek az esetleges kilencedik bolyg ltezsvel s plyjval kapcsolatosan. Aztn 1930-ban Clyde Tombaugh amerikai csillagsz megtallta a Pltt.
Ezzel a felfedezssel csak az volt a baj, hogy a Plt mrete, tmege s srsge tl kicsi ahhoz, hogy az Urnusz s a Neptunusz gravitcis plyamdosulsainak hatst megmagyarzza.
A Pltnak a plyja is nagyon klns, nmelykor kzelebb van a Naphoz, mint a Neptunusz (1979 s 1999 kztt) s keresztezi annak plyjt. Ezrt a szakemberek vlemnye is teljesen megoszlik abban a krdsben, hogy bolygknt, nagy aszteroidaknt vagy stksknt jellemezzk inkbb. A Plt forgsa is meglep, hiszen ellenttes irny a Naprendszer tbbi bolygjnak forgsi irnyhoz kpest, s plyaskja is eltr a tbbi bolygtl.
Mivel a Plt felfedezse gy nem vltotta be a hozz fztt remnyeket, egy tizedik bolygt kezdtek keresni, mely legalbb ktszer nagyobb a Jupiternl, m ezt az X bolygt a mai napig nem talltk meg. Lehet, hogy nem is ltezik? Vagy ha igen, nem gy, mint a mi Naprendszernkhz tartoz bolyg.
A 70-es vekben a NASA rszonda programot indtott (Voyager, Pioneer), br ezeknek clja a Jupiter s Szaturnusz kutatsa volt, s azta ezek a szondk mr elhagytk a Naprendszert, nem adtak olyan eredmnyt, mely bizonytan, hogy a Pltn tl mg egy bolyg keringene.
1983-ban egy amerikai csillagsz csapat a NASA-val egyttmkdve az gbolt tfog kutatsba kezdett, infravrs sugarat rzkel mholddal, mely eredmnyeinek elemzse a mai napig folyik. Talltak nhny eddig ismeretlen stkst, j kisbolygkat, s olyan objektumokat, melyek plyja a bolygkhoz hasonlan kr alak, de a Pltn tli felttelezett bolyg ltezsre nem talltak bizonytkot.
A NASA 2004-ben tervezi egy rszonda indtst, mely 2012-re rne a Plthoz. Ennek feladata lenne az X bolyg ltezsnek bizonytsa vagy cfolsa.
Ezek utn nzzk meg, mit rejtenek szmunka e tmban a mezopotmiai ktblk. A sumeroktl maradt rnk a vilg teremtsnek s a vzznnek a legrgibb lersa, melyek gy szlnak, hogy a vz apadsa utn ismt az gbl szllt al a Fldre a Tuds. Csillagszati ismereteik olyan magas fokon lltak, hogy megklnbztettk az llcsillagokat a bolygktl. Ismertk az stksket, meteoritokat. A Nap, Fld s Hold egymshoz viszonytott mozgst - szigor matematikai szablyokra alapozva - figyelemmel ksrtk, s tblzatokban rgztettk a Naprendszer tbbi bolygjnak helyzetvel egytt. Ezekbl az adatokbl pontos naptrt ksztettek, melyben az jv kezdett a tavaszi napjegyenlsg pontjra tettk. Ismertk a precesszi fogalmt s a 25920 kisvet fellel nagyvet is. A legrgibb naptr Kr.e. 4400-bl Nipprbl szrmazik. Egy a Kr.e. III. vezredben kszlt agyagtbla alapjn a mai kutatk pontosan beazonosthattk az ott felsorolt bolygkat s csillagkpeket is.
Zecharia Sitchin, amerikai kutat elmlete szerint a sumer teremtsmtosz, az –Enma elis” - melyet 7 agyagtblra rttak fel az kori Folyamkzben - nemcsak az istenek szletsnek trtnete, de egyben a Naprendszer keletkezst mondja el neknk, ahol az istenek a bolygkkal azonosak. Az els tbln elkezddik a Naprendszer kialakulsa, mely a Napbl - –kezdettl ltez” - s 9 gitestbl ll. Ekkor mg nem ltezik sem a Fld, sem a Hold, a Pltval pedig, mint a Szaturnusz –hrnke” - holdja? - tallkozunk. A Mars s Jupiter kztt a Tiamat nev bolyg foglal helyet, aki az –let rnje”. Ezen a plyn most az n. kisbolyg-vezetet tartjuk szmon, ahol tbb mint 3000 aszteroida (kisbolyg) kering a Nap krl. Ltezik olyan elmlet, mely azt mondja, hogy ez egy olyan bolyg trmelke, maradvnya, mely valaha itt keringett, de egy tkzs sorn darabokra trt.
A 2. ktbln –gi viszly” bontakozik ki, ahol a bolygk egyms fel vonzdnak s zavarjk az s gitestek plyjt. Harc kezddik, melynek sorn a Naptl legtvolabb kering bolyg, a Neptunusz (a) megfosztja a Napot teremt erejtl, gy jabb bolygk mr nem szletnek s egy idre bke honol a Naprendszerben. A 3. ktbln a trtnet Marduk szletsvel folytatdik, aki a Mlysg szvben jn vilgra, a nemzi, vagyis a Neptunusz vonzza be a mi Naprendszernkbe, plyjt megvltoztatva. Marduk a bolygk tmogatsval elindul Tiamat fel, hogy elpuszttsa. tja sorn a kls bolygk plyjban zavarok tmadnak, majd Marduk elrkezik Tiamathoz s erejvel darabokat szakt ki testbl. Tiamat erre –11 szrnyet szl”, akik tovbbra is az oldaln lpkednek. Kzlk az elst, Kingu-t indtja Marduk ellen. A tbbi bolygistensg Marduk mell ll, hogy legyzzk Tiamatot.
A 4. tbla az gi csatt rja le. Az istenek felkrik Mardukot a Tiamattal val tkzshez, majd eldl a csata. Marduk vgighalad az gen, megkerli a Napot, jra visszatr a csata sznhelyre, tkzik a Tiamattal s ketthastja azt. A levlasztott rsz lesz a Fld, melyet j keringsi plyra llt. Az sszetrt msik felet –gi karpnt”-nak nevezik, melyet Marduk az gre feszt. Ez lenne a kisbolyg v (karpnt = pnt = v)?
Az 5. tbla a fldi atmoszfra, a kontinensek s az cenok kialakulst mondja el. Ltrejnnek a fldi letformk, Marduk flragyogtatja a Holdat, mely ezutn kijelli a Fldn az jszakt s a hnapok hosszt. A Hold a Tiamat elsszlttje Kingu, akitl Marduk elveszi ltet elemeit, ezltal lettelen anyagg, holtt, vagyis holdd vltozik.
Marduk vgleges sorsot jellt ki Gagnak, vagyis a Pltnak is, aki kezdetben a Szaturnusz egyik holdja. j plyra lltja s sajt keringsi sajtossgaival ruhzza fel (elnyjtott ellipszis, eltr plyask).
Amikor Marduk visszatr az gi csata sznhelyre, azt nevezik Nibiru llomsnak. Marduk ezzel a tettel az –g Kirlya” lett. Gyakran emlegettk –Nagy gi Test”-nek s –Fnyesen Ragyog”-nak is, aki hasonlatos a Naphoz (nem azonos vele) s az –g kzepn” helyezkedik el. Ugyanezt az eposzt babiloni vltozatban is ismerjk. A bolygt Nibirunak, –tallkozsok bolygj”-nak nevezik, aki tja sorn a mindensg legtvolabbi zugait keresi fel, majd jra s jra visszatr az gi csata Nibiru llomsra. A szvegek a bolyg ragyog fnyessgrl rnak, mely nappal is lthat. Keringsi idejt 3600 vben adjk meg, mely az kori Mezopotmia trtnetben is nyomon kvethet a kvetkez fbb csompontokkal:
Kr.e. 11 000 a mezolitikum (kzps kkor), amikor a homo sapiens megmagyarzhatatlanul magasabb kulturlis szinten jelent meg a Zagrosz-hegysgtl keletre tallhat terleteken, az Arart s Taurusz hegysgek kztt, ahol elkezddik a fldmvels s sorra jelennek meg a klnfle gabona fajtk.
Kr.e. 7 400 a kermia hasznlatnak kezdete, mikor leereszkednek a hegyekbl a termkeny folyvlgyekbe s kialakul a fazekas kultra, melynek bizonytkai ednyek, kszerek, szobrocskk
Kr.e. 3 800 a sumer civilizci –hirtelen” megjelense, kirlysgok, vrosok alaptsa, a tudomnyok magas szint mvelse
Br ha ezt a szmtst kvetjk, a Nibirunak mg bven van ideje visszatrni...
Teht tbbfle nzpontot tallunk az X bolygval kapcsolatban. Vannak, akik azt mondjk, egyltaln nem is ltezik. Msok gy gondoljk, ltezik s ltogatsa szkebb kozmikus krnyezetnkbe hamarosan bekvetkezik, esetleg 2003 tavaszn, vagy 2012-ben. Ltezik olyan spiritulis nzet is, mely szerint az X bolyg az emberisg magasabb szellemi tudatra bredsnek metaforja. Mindenesetre ez is az univerzum megfejtsre vr titkai kz tartozik.
A vilgmindensgben bolygk keringenek kzponti napjuk krl, naprendszerek keringenek egyms szomszdsgban, melyek kls bolygi gravitcijukkal befolysolhatjk egyms plyjt. Az is lehetsges, hogy egy kzponti naprendszer egyik bolygjnak plyja keresztezi a szomszdos naprendszerben mozg bolygk tjt. Lehet, hogy sosem lesznk kpesek megfejteni ezeket a titkokat, mert az egsz olyan vgtelensg tvlatt nyitja ki elttnk, melyet nem vagyunk kpesek felfogni. s nem azrt mert tl bonyolult. Nem. A vilg dolgai mindig egyszernek tnnek, amikor mr megrtettk ket. Itt a vgtelensg az, ami megllthatja gondolatainkat. s br folyton arra treksznk, hogy, hogy megrthessk a vilgmindensg mkdst, mindig csak rszleteit vagyunk kpesek kiragadni, amely rszek megismersvel egyre kzelebb jutunk ahhoz, hogy a vilg ltal magunkat is jobban megismerhessk. Ahogy a vilgegyetemben minl tvolibb helyekre jutunk el kpzeletben vagy akr rszondk segtsgvel, gy sajt kicsi vilgunkban is taln egyre kzelebb kerlnk ltnk magjhoz.
|