czl
czl
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Knyvek
 
Publicisztikk
 
Versek
 
M.o. globalizcija
M.o. globalizcija : Nylt levl Orbn Viktornak

Nylt levl Orbn Viktornak

  2005.03.16. 16:42


                    N y l t  l e v l  O r b n  V i k t o r h o z
   a Demokratban 1996. mjus 2-ikn megjelent interjhoz kapcsoldan

"Minden npnek van valamifajta kzs nevezje, a homo sapiens mint nevez pedig kevs, amikor van egy tbb mint ezerves kzs magyar trtnelmnk."
Mott:  "Egy ellenzki sszefogssal meg lehetne fordtani az erviszonyokat, enlkl azonban nehezen kpzelhet el." (Idzet Orbn Viktortl)

                            Kedves Orbn Viktor!

A Varga Domokos Gyrgy szerkesztsben a Demokratban kzztett interjd j remnyeket bresztett bennem a magyar nemzet jvjt illeten is.

A jelensgek az Univerzumban - a Fldnkn is - egyetemes s klcsns ssze-fggsben, valamint meghatrozottsgban (!) llanak egymssal. rvnyes ez a termszeti s a trsadalmi jelensgekre is, hiszen az ember a termszet rsze.
Ray Bradbury  novelljban "trtnik", hogy az idben vmillikat visszautaz slnyvadsz-expedci vigyzatlan tagja letr a szigoran kijellt svnyrl, s akaratlanul, de eltapos egy lepkt. Amikor visszatrnek sajt jelenjkbe, mindent vltozatlanul tallnak - egyetlen kivtellel: a korbban lezajlott amerikai elnk-vlaszts nem az ltaluk ismert, hanem ellenttes eredmnnyel zrult. A lepke elpuszttsa visszamenleg megvltoztatta a mlt egszt, - a mdosult emberi trtnelem pedig "egy kiss" megvltozott jelenhez vezetett!
Az elnkvlasztson a konkurens elnkjellt gyztt.
Lehetsges, hogy egy vigyzatlan idutaz (a Gondvisels katonja?) a kijellt svnyrl letrve a mltban Magyarorszgon is eltaposott egy lepkt?!
Szmodra "a vlaszts" 1994-ben vratlan eredmnnyel zrult. Blccs kellett vlnod egy politikai sztvls, majd a vlasztsi veresg tanulsgainak levonsa ltal, - emellett hnek kellett maradnod nmagadhoz.
A Janus-arc szvetsgesen, az "apa-komplexuson" sikerrel tllptl. Az egykori kormnyprt szthullsa ta a kzpen hatalmas r ttong, amelyet betlteni ma knnyebb lehet. Nem terhel atyid vtke; viszont tid az rksg, s a boldogabb jv. Harmadszor mr senki nem lphet semmilyen lepkre.

 A potencilis miniszterelnk-jelltek - a hatvanvesek - "amortizcija"
1996. februr 29-ikn arrl rtam a Demokratban, hogy Magyarorszg eljvend  miniszterelnknek a szemlyisge objektve determinlt. Indirekt szelekcival prbltam gondolatban kikvetkeztetni az j miniszterelnk lehetsges szemlyt. Sorba vettem a ‘jellteket’, szemlyes tulajdonsgaikat egybevetettem az ltalam krvonalazott etalonnal: s nem rltem az eredmnynek. A mrcm bizony tl szigornak bizonyult!
Ksbb megrtettem, hogy munka-hipotzisemben volt a hiba: februrban mg a tkletes miniszterelnkt kerestem, aki szemlyesen nem ltezhet. Mjusra - a Demokrata segtsgvel - megtalltam a szksgszer miniszterelnkt.
1998. j miniszterelnke csak jelenleg is elismert politikus lehet. A htralv 2 v sorn a legprofibb prt sem lehet kpes vadonatj miniszterelnkt felpteni, - gy csak a  meglv "kszletbl" gazdlkodhatunk.
Februrtl mjusig sok mindennek kellett trtnnie ahhoz, hogy megvilgosodjk a jv. Ahhoz, hogy a szilaj (nehzkes, de btor s igazsgszeret) magyarsg a 24. rban mgis eszmletre trhessen, - a teljes trtneti mltnak s az sszes dlibbszer remnynek ssze kellett omlania.
A reformkommunizmus buksa utn millik utols illzijnak bizonyult mg az MSZP is, az SZDSZ pedig elvesztette rtatlansgt. Kimutatta a foga fehrjt, mert koalcira lpett a volt kommunistkkal, majd azonnal az ujja kr csavarta ket. 1996-ban bekvetkezett az MDF felbomlsa, majd krszlet mdia-siker utn mintha elvirgzott volna a Kisgazdaprt is...
Az eszmk erzija konkrt szemlyekben s konkrt szemlyek ltal zajlik. Az ellenfelek elfogyasztottk egymst, eszmik pedig rendre lejratdtak.
A "hatvanvesek" a kilencvenes vekben sorra amortizldtak:
 Pozsgay Imrt, a nagy npi szocialistt vgleg plyn kvlre lkte volt prtja, valamint a ‘ngy-igenes’ szavazs, pedig jobb sorsra lett volna rdemes.
 Antall Jzsef, a rendszervlts miniszterelnke dolgavgezetlenl meghalt.
 Boross Pter, Fr Lajos a vlasztsi veresg utn megszenvedte mg az MDF agnijt, - a prtjuk mostanra mellkszereplv vlt.
 Szab Ivn ‘felfedezte’ magban a liberlist s Szabad Gyrggyel egytt ltre-hozta az azonosthatatlan tmegbzis s politikai tlts MDNP-t.

Hrom "hatvanas" mg kemnyen tartja magt a ringben:
 Horn Gyula mg javban uralkodik, - s "stabilizl".
 Csurka Istvn kemnyen vdol s fstlg.
 Torgyn Jzsef  is ereje teljben rvel, vitatkozik s prl.

A "hatvanasok" mindegyike rendelkezik kivl szemlyes tulajdonsgokkal, ezrt mindegyikknek jutott is valamilyen sajtos-fontos szerep a rendszervltsban, Magyarorszg  talakulsban. De ugyanakkor - mint egy tmeneti kor tmeneti szemlyisgeinek - egyikknek sem adatott meg az igazn nagy llamfrfi vala-mennyi jellemvonsnak sszessge. Egyikkbl ez hinyzott, - a msikukbl az. A hatvanasok egy rossz korszakban szlettek, nhnyan rossz lra tettek egy mlysgesen gonosz korban, - msok viszont gy regedtek meg, hogy sosem engedtk ket a tz kzelbe. letrajzukon imitt-amott gyanthat s/vagy valdi szeplk ktelenkednek, a fejkben zavar s bizonytalansg uralkodik, a lelkkben elkesereds s bs nmarcangols. Nem egy esetben ellentmondsos, kpnyeg-forgat letutak.
Ez egy komplett generci, amely letnek a legersebb cselekv vtizedeit egy rkk fennmaradnak ltsz, m mindenestl hazug rendszerben volt knytelen lelni. Az lsg s a kpmutats sajnos beleivdott mg a legjobbakba is...
A "hatvanasok" sokszn szemlyisgei fontosak mgis: a kzvetlen elzmnyei lettek az oroszlnszvnek, a valdi gyznek.
A jv nem a hatvanvesek, - ezrt is siettetik az esemnyeket olyannyira. Ez az utols lehetsgk. 1998-ban azonban mr gyzhet az  j generci.
Az j miniszterelnk-jellt nem vtkes a mltban, nem adsa senkinek, nem fut versenyt az idvel. Nem gyansthat semmivel, nincs bntudata, - teht nem kr, hanem egyszeren elveszi, ami az v.

Az let vlasztsa az egyetlen racionlis dnts
A np a ngy "szabad" v tapasztalatai alapjn kibrndult a kapitalizmusbl, s  jra csak olthatatlan vgyat rzett a hromhatvanas szilrd, valamint a hrom-kilencvenes folykony kenyr irnt. 1994-ben a vlasztk mg visszaszavaztk a hatalomba a szocialistkat: a kivtel vlhatott ltszlagos politolgiai trvny-szersgg. Innen ered az uralkod tvhit, miszerint Magyarorszgon a vlasztk mindig a szmukra szimpatikus prt(ok)ra szavaznak. Ez nem gy van! Nmelyik prt tudatban volt (mind pl. az MDF 1990-ben), vagy van (mint pl. a FIDESZ egyfolytban) annak, hogy az egyszer vlaszt a prt vezetjvel azonostja a prtot. Ha sikerl rokonszenves arc, jl fogyaszthat (hiteles) beszd, egyenes s tiszta tekintet vezett (Antall Jzsef, Orbn Viktor) tallni, - az nmagban fl gyzelem. Mindegy ugyanis, hogy egy prt mit hirdet magrl, mit kpvisel a valsgban, honnan jtt s hov megy, vagy mit is akar egyltaln, - perdnt jelentsg viszont, hogy a prt vezetjeknt milyen arc jelenik meg az t menti risplaktokon, de legfkppen a televziban s az jsgokban.
Az emberek jl tudjk, hogy a prt vezetje - a gyzelme esetn - az orszg els embere, a miniszterelnke lesz. Ennek a mai Magyarorszgon majdnem akkora a jelentsge, mint volt valamikor - vagy van mg ma is? - Oroszorszgban annak, hogy ppen ki a cr. A np nem buta! Az orszg is mindig kicsit olyann vlik, amilyen az aktulis miniszterelnk lelkivilga...
 
A politika a hatalom mvszete. A relpolitikus mindig a valsg talajn alkossa meg a sajt koncepcijt (a hatalom megszerzsnek stratgijt, valamint meg-rzsnek taktikjt), - teht sohasem a vgyaibl, vagy plne az brndjaibl induljon ki, hanem mindig abbl, hogy mi van, s valjban mi vrhat.
1990-ben az vtizedeken t elnyomott np mg szabadsgrl s fggetlensgrl brndozott, ezrt gyzhetett az MDF. 1994-ben a rohamosan szegnyed np  hromhatvanas kenyrrl brndozott, ezrt nyerhette a vlasztsokat az MSZP. Az ‘brndoz’ np ktszer is csnyn tvedett, mert az brndokat srba tapos amatrk kezbe adta a hatalmat. 1990. ta a magyar politikban csak egyetlen professzionlis szervezet mkdik - amelyik a hatalmat egyre nvekv mrtkben birtokolja s koncentrlja -, az SZDSZ! A magyarzat: a profi politikus mindig pontosan tudja, mi a clja, - tudniillik: megszerezni s megtartani a hatalmat.
Az SZDSZ tudja, hogy az let mindig a gyztest igazolja, - ezrt nem csinl(t) lelkiismereti problmt abbl, hogy kivel s hogyan szerzi majd meg a hatalmat. Minden idegszlval csak arra koncentrl, hogy megtartsa azt, s kiptse sajt, maradand infrastruktrjt.

Az let azrt igazolja mindig a gyztest, mert a megnyert csatk utn elssorban a gyztes marad ‘letben’, - a gyztes prt teht maga az let, a jv egyetlen lettemnyese. Vlasztani kizrlag csak a gyztest, a virult, az lt lehet. Ki az a bolond, aki nknt s dalolva inkbb a politikai hallt vlasztan?! A veresg vlasztsa az ngyilkossggal, vagyis az rtelmetlen mrtromsggal egyenl. Aki politizl, - bizonyos mrtken tl ne moralizljon, de fkpp ne brndozzk! A tl sok moralizls a politikban azt jelenti: "bizonytalan vagyok abban, hogy valban gyzni akarok-e", - illetve: "nem is tudom, mit kezdenk a hatalommal?!"
Az brndozs fleg azt jelenti, hogy a politikus megvalsthatnak vl valamit, aminek a vghezvitele lehetetlensg. Az let knyrtelen: a tlzott moralizlst s/vagy az brndozst veresggel, a politikai halllal bnteti...
Lehetleg igyekezznk letben maradni, - prbljunk meg gyzni.
A fentiek alapjn a miniszterelnk-jelltek tbbsge "knnynek talltatik", mert kiderl rluk: moralizlk vagy brndozk.

Horn Gyula nagy taktikus. Nincs sem jvkpe, sem brmilyen megvalsthat koncepcija, csupn szorgalmasan intzi a napi kzgyeket. Azonban a hatalom megtartsban bizonyosan nagy mester! Az SZDSZ-nek viszont a hatalom s a vagyon egsze kell, teht lesz itt mg ingyen cirkusz!
Horn Gyula nagy brndoz! Arrl brndozik, hogy:
 Kommunistbl lett "szocialistaknt" megvalstja a szocilis piacgazdasgot,  az emberarc kapitalizmust. (A "szocilis"-rl mr lemondott.) Ami helyette valjban pl: az llammonopolista feketegazdasg.
 Felvesznek bennnket az Eurpai niba, valamint a NATO-ba. Mg nagyobb brnd, hogy azt hiszi: a felvtel j lenne neknk. Naivits azt kpzelni, hogy NATO-felvtelnket az oroszok eltrnk. (n voltam nav! - a szerz.)
 Az adssg-llomny nvekedse, a np tovbbi elnyomorodsa, a gazdasg folyamatos zsugorodsa a kormnya ltal hozott intzkedsekkel megllthat. Nem llthat meg. Az inflci nem cskken, a forint tovbb romlik, a nemzeti vagyon elfogy, az rak az gig nnek, a klfldi termeltke nem jn, a fizetsi mrleg nem stabilizldik. Minden "igyekezete" ellenre egyre tereblyesedik a feketegazdasg.
 Az SZDSZ kitart mellette, a np az 1998-as vlasztsokon jra az MSZP-re s re szavaz, a klfldi kapcsolatok is segtenek majd megvni hatalmt. Nem! Az SZDSZ le fog lpni a sllyed hajrl, a np tbb nem szavaz az MSZP-re, a klfldi kapcsolatok pedig egy csapsra elenysznek. (Tvedtem! - Cz. L.)
 Az MSZP egysge fennmarad s ez elg az SZDSZ "fken tartsra", tovbb a nemzeti ellenzk sohasem ll ssze egysges vlasztsi ellenfll. Tveds! Az MSZP a sokasod kudarcok nyomn tbb rszre fog sztesni, az  SZDSZ  sokkal ersebb s egysgesebb az MSZP-nl, - a nemzeti ellenzk pedig majd az utols pillanatban mgiscsak sszeszervezdik. (‘Fl’ siker! - Cz. L.)

Lezsk Sndor nagy moralizl s brndoz, - mint politikus abszolt amatr. A hatalom megszerzse s gyakorlsa a szmra a legnagyobb misztrium, ms-rszt slyos szemlyes felelssgvllalsi s etikai problma. A kltt mveibl lehet megismerni. Az „Atilla, Isten kardja” rock-opera verseibl (a trtnelem-szemlletbl s jellemrajzaibl) mindez jl kiolvashat.
A Magyar Demokrata Frum nev ‘tmeneti politikai szervezds’ sem volt tbb romantikus ‘ssz-nemzeti brndnl’, amelybl mra csupn nhny szp emlk maradt, - ezeknek ttova politikai rkse Lezsk Sndor...

Giczy Gyrgy a maga keresztnydemokrata mozgsterben relpolitikus, - prtja lehetsgeit jl mrte fel, amikor gy dnttt, hogy elsdleges clja az egysges s nll arculat KDNP felptse. A mai magyar politikban azonban farkas-trvnyek uralkodnak; - Magyarorszg hatalmi s vagyoni jrafelosztsa pedig a legklnflbb ragadozk ltal folyamatosan zajlik, a Parlament ppgy kicsinyes marakodsok szntere, mint akrmelyik mg llami tbbsgi tulajdon bank (pl.: OKHB), vagy gazdlkod rszvnytrsasg (pl.: MOL Rt., Hungarocamion Rt.). A keresztnydemokrcia nlunk a farkasok (s egyb ragadozk) ltal szntelenl ldztt s tizedelt jmbor-jtatos brnyok nav brndja csupn...
Giczy Gyrgy hivatalbl moralista is. Krisztus mondta: "Az n orszgom nem e vilgrl val". A fldi-politikai hatalom egy valdi keresztnydemokrata kezben nmagban is slyos morlis dilemma.

Csurka Istvn kivl drmar (volt), a sajt maga ltal felptett vilgban (ami a konstruktv fantzia s a valsg egy sajtos keverke) relpolitikus. Diplomciai rzke nincs, teht kifejezetten rossz relpolitikus. Szletett brndoz, amikor szentl hiszi, hogy a multinacionlis s szupranacionlis cgek magyarorszgi tr-hdtsa visszafordthat, - mi tbb: Magyarorszg szmra ltezhet valamifle egyezmnyes harmadik t.
Az talakul Magyarorszgra mindenfajta tke egyformn rabolni jtt, a nemzeti vagyon, a mkd tke a "privatizci" sorn mindenestl odaveszett, - st, mr a termfld j rsze is csak papron a mink. Ez a kapitalizmus. Csurka legfbb tvedse, miszerint Magyarorszgot - e tekintetben most tk mindegy, hogy kik - pp’ napjainkban gyarmatostjk. Nem! Magyarorszg politikailag legalbb 50, gazdasgi szempontbl meg legalbb 15 ve gyarmat; ktsgtelen viszont, hogy a  multikultra hatalomtvtele mindssze 6-8 ve kezddtt s mg a mai napig is tart. Nemzeti vagyonunkat "elkoboztk" a kommunista llamadssg fejben, gy, hogy a vagyon eltnt, az adssg pedig kzel megduplzdott. Vagyonunk, fggetlensgnk ellopsa utn most likvidljk a nemzeti kultrnkat is. Mind-ennek az eredend oka Magyarorszg tudatos eladstsa, amely folyamat lassan "eredmnyesen" lezrul... Ez mr nem a csapda, hanem a vgleges ketrec! Az a baj, hogy nincstelenek vagyunk, - az a bizonyos harmadik t pedig nem ltezik. ssznpiv gerjesztett brndok kergetse morlisan is ersen kifogsolhat.

Torgyn Jzsef dr. az talakuls-korszak "fenegyereke", furcsa npies humor s intelligencij, magnyos politikusa. Csurka Istvnhoz hasonl annyiban, hogy szinte mindenkivel (Antalllal, Hornnal, stb.) lland harcban ll(t), brlja Orbn Viktort is. St, - Csurkval is rivalizl. A szemlyisge nem tr ellentmondst. A hatalom megszerzse s gyakorlsa tekintetben nincsenek illzii s skrupulusai. Nem brndoz tpus: mint ilyen, Lezsk Sndor szges ellentte.
Torgyn Jzsef  1 ll rn t kpes egyetlen sszefgg krmondatban beszlni,  azutn elkezdi nmagt srn ismtelni, majd "elveti a sulykot". Mostanig brta trelemmel, nemrgiben azonban kibuggyant belle: "lliberlis frgek". Ez a ki-jelents re s a prtjra egyarnt vgzetesnek bizonyult. Azonnal besoroltk t "a szlsjobb" kpviseli kz, kzvetlenl Csurka Istvn mell, - akivel viszont egyltaln nem is szvetsgesek! (Nem csoda ez, hisz Csurka egy science-fiction vilg stratgja, - Torgyn pedig egy nagyon is fldhzragadt vilg, a kisgazdk szfacsar gyvdje.) Torgynra igaz: a sajt adta, - a sajt elvette... A liberlis jsgrk olymrtkben feldhdtek, hogy felhagytak a mr korbban megkezdett sztrcsinlssal, s legott j mdium (Orbn Viktor) utn nztek. Torgyn Jzsef s a Kisgazdaprt npszersge a legklnbzbb "Sanda Ipsk" szerint "vissza-cskkent" a 6 vvel ezeltti, 15 % krli kiindul szintre. A j g tudja, mi itt az igazsg?!

Pet Ivn Magyarorszg miniszterelnke lehet, ha az SZDSZ megnyeri az 1998. vi vlasztsokat. Ez akkor vlhat lehetsgess, ha az MSZP-kormny - nem tl ltvnyosan, de - megbukik, s az MSZP tbb rszre sztesve hitelt veszti. Az SZDSZ-nek teht ki kellene lpnie a remnytelen jvj koalcibl. Msfell az SZDSZ csak gy nyerhetne, ha az egysges nemzeti ellenzk ltrejttt sikerl megakadlyoznia. Ha az MSZP felbomlik, a nemzeti ellenzk pedig ssze sem szervezdik, - az SZDSZ mr 18-20 %-kal (ez mindenkori maximlis lehetsge) is gyztes lehet. Tekintettel arra, hogy "az MSZP vlhetleg elintzi sajt magt"; az SZDSZ minden erejt a kt legersebb potencilis ellenfl, a Kisgazdaprt s Orbn Viktor ellen sszpontosthatja. A nemzeti ellenzk eggy szervezdsnek egyik lehetsges centruma ugyanis a Kisgazdaprt, a maga vrhat 15-20 %-os szavazati arnyval, vagy/s Orbn Viktor szemlyes vonzereje. Az mr tragdia lenne az SZDSZ szmra, ha a nemzeti ellenzk gy llhatna ssze a Kisgazda-prt s Orbn Viktor (mint egyezmnyes miniszterelnk-jellt) veznyletvel, hogy mr a sztes MSZP npi-nemzeti szrnyt is maga mgtt tudhatja. A jtk nyilvnvalan arra megy ki, hogy a nemzeti ellenzk semmilyen irnytssal ne jhessen ltre, az MSZP pedig csak az utols pillanatban hulljon ‘eredeti ssze-tevire’ - mindez az SZDSZ prominens rdeke. Gyzelmk esetn Pet mr val-sznleg nem Kuncze Gbort jelln miniszterelnknek, hanem - a httrbl el-lptetve - sajt magt. Vagyis a ‘szrke eminencis’ Pet nem moralizl s nem brndozik, - teht komoly eslyes.

Nmeth Mikls vagy Nagy Sndor akkor jhet szba miniszterelnkknt, ha az MSZP trtnetben a Horn-korszak netn a prt katasztroflis sztesse nlkl rne vget. Ez ugye elre megtervezett s kvetkezetesen vgrehajtott generci-vltst felttelez az MSZP vezetsben, ami valszntlen. Horn Gyula s Vitnyi Ivn nknt nem adjk t a hatalmat. Nmeth s Nagy - nagytapasztalat kz-gazdszok. Viszont egyikk sem karizmatikus egynisg, mindkettjket az egy-kori llamprt jogeld (az MSZMP) nevelte ‘naggy’. Az MSZP (mint szocilis organizmus) esetleg ‘megrzi’ a szthullsnak veszlyt, s ‘segtsgrt’ elbb-utbb - mint a boml prtot jra integrlni hivatott, npszer szemlyisgekhez - Nmethez s/vagy Nagyhoz fordul. Mivel egyikk sem kifejezetten moralizl vagy brndoz tpus, - a hvsnak eleget is tennnek...

Orbn Viktor alkalmassgt, vlasztsi eslyeit - szemlyes tulajdonsgait „az etalonnal” sszevetve - sajt kijelentseibl prblom megtlni. Orbn Viktor realista, nem kerget brndokat, - az erklcsisge pedig minimum annyi, hogy h lesz legbens nmaghoz, ami egy politikus esetben nem kevs. Mrmint hogy egyltaln van - a politikai karriertl fggetlen - legbens nmaga...

Orbn Viktor miniszterelnki alkalmassga az etalon 10 pontja alapjn

1.
nll, j, tfog gazdasgpolitikai koncepci meglte, kidolgoz(tat)sa
Orbn Viktor gyvd; a legfontosabb gazdasgpolitikai krdsek lehetsges meg-oldsait alapveten a FIDESZ szakrti rvn ismeri. Szakrti azonban liberlis belltottsgak. Orbn lnyegltst dicsri, hogy a magyar gazdasgi helyzet kulcssszefggsnek a kls eladsods kontra privatizci krdskrt tekinti. Htrnyosnak tartja (hinyolja), hogy mig nem jtt ltre egy tkeers nemzeti burzsozia, - gy a klflddel szembeni politikai kiszolgltatottsgunk is tovbb ntt. A klfldi nagytke beavatkozsa a magyar politikba elssorban a tmeg-tjkoztats birtoklsn keresztl valsul meg. "A vilg esemnyeinek trtnseit klnbz pnzgyi csoportok is befolysoljk." Magyarorszgnak nincs olyan ipar-s privatizcis politikja, amely biztosthatn a nemzetllam nvdelmt a kls rdek befolyssal szemben.
tfog koncepcira, nemzeti stratgira lenne mielbb szksgnk: "A nemzeti stratgia azrt szksges, hogy a nemzeti rdekeket rvnyesteni lehessen egy bonyolult, s valban szk csoportok ltal is jelentsen befolysolt vilgban."
Node mi a kiszolgltatottsgunk oka, Viktor? Az adssg. Az adsnak nem lehet nll vlemnye, nvdelme, nrdek politikja, s nem lehet szakrti vagy nemzeti ntudata sem! (Lsd pl.: a Demokrata prilis 4-iki szmban megjelent rsomat: "Egy elre gyrtott letforma" cmmel.)

2.
A gazdasgpolitika megalkotsban legyen a legjobb szakrt
Az adssg kezelst illeten Orbn Viktor tmaszkodik a FIDESZ szakrtinek szmtsi eredmnyeire, miszerint:
"Ma rendszeresen fizetni az adssgot; - tbb gazdasgi haszonnal s kevesebb krral jr, mint ezt megtagadni". Ez tveds! 1982. ta a kamatokra vesszk fel az egyre jabb hiteleket, teht nem is az adssgot fizetjk vissza, hanem annak  nagykeservesen csak a kamatait. Kizrt dolog, hogy az adssg-kezelsnek ez a msfl vtizede "begyakorolt mdja" szmunkra kedvez lenne! Akkor ugyanis az adssg-llomny cskkent, a GDP pedig ntt volna. Ha a hiteleket produktv beruhzsokra fordtjuk, - a befektetsek hozama a GDP-t nvelte volna, amely nvekmnybl az adssg egy rszt mindig trleszthettk volna. Mindezeknek azonban mr gy 15 ve ppen az ellenkezje trtnik: a felvett hiteleknek nincs hozamuk, az adssg egyre n; - 8-10 ve pedig mr a GDP is folyamatosan cskken. Nem az a baj vajon, hogy a FIDESZ szakrti ugyanabbl a restrikcis emlbl szvtk magukba a pnzgyi ismereteket, mint az MSZP, vagy az SZDSZ szakrti?! A magyar adssg bizony rgen tlntt az "egyszer kezelgethetsg" hatrain, kptelensg azt lltani, hogy egyfajta operatv-preventv mricsklssel a problma megoldhat! A nvekv, halmozd adssg nvekv kamatfizetsi ktelezettsget von maga utn, amit cskken nemzetgazdasgi teljestmnyek (GDP) mellett csak jabb s jabb hitelek felvtelvel lehet thidalni. A klfldi tke elmlt vekbeli fokozott beramlsa egybknt is dnten a privatizcis bevtelekkel llt sszefggsben, amely forrs pedig hamarosan vgleg elapad. Radsul, ha a beraml kszpnztkt "egy az egyben" csak adssgszolglatra fordtjuk, akkor elktyavetyljk a nemzeti vagyont, felljk a jvt, s igaz lehet ugyan, hogy az adott vi kamatfizetsi problmt ‘megszhatjuk’; - erforrsaink, tartalkaink, lehetsgeink viszont tovbb zsugorodnak. A szakrtk llspontja teht kifejezetten cinikus...
Hajzni mrpedig szksges. (Navigare necesse est.) Orszgunk hajja lltlag megnyugtat sebessggel halad a viharos tengeren az Eurpai ni nev Knan-kontinens fel... Csakhogy egyre n a ballaszt slya, a felesleges (adssg-)teher, ami lassanknt minden hasznos rakomnyt kiszort a hajrl! A fedlzeten trdig ll a vz, a lakossg alkot munka helyett ncl vzmeregetssel foglalkozik, a kormny(os) a ballaszt helyett a hasznos trgyak (a hazai termkek) tmegt (=export), st mr az arany-kincseket (=mkd tke) hajiglja ktsgbeesetten a tengerbe az elmerls kzvetlen veszlynek elhrtsa cljbl. Az Eurpai ni partja viszont kdbe vsz (sokak szerint nem is arra van), az irnytt mr msok sem talljk, - teht lnyegben tallomra hajzunk.
Csupn hrom dolog ktsges: odarnk-e mg elmerls eltt, hova rnk oda, - illetve kik, s hnyan? Ami viszont bizonyos: mindannyian gatya nlkl...
Viktor!, - jgre visznek a szakrtid, mint Antall Jzsefet, vagy Horn Gyult!

3.
Legyen karizmatikus, tmegeket magval ragad szemlyisg
Orbn Viktor karizmatikus szemlyisg. Mr lthat, milyen lesz 40-45 vesen. Tudatosan h legbens, magyar ntudat, magyar nazonossg nmaghoz... Krds, hogy a tmegeket kpes-e magval ragadni, s mi vr bennnket vele az t legvgn? Nem tudhat biztosan, hogy szmra mennyire fontos a becsapott np bizalmnak jra elnyerse. A npet mg (!) ugyan nem csapta be (kevs politikusunk dicsekedhet ezzel!), - de a tmegeket jra bzni valakiben neki kell megtantania. Nagy krds Orbn Viktor egsz politikai alapllsa. Amennyiben azt kpzeli, hogy semmi extra, ez itten egy htkznapi kzp-kelet eurpai poszt-kommunista jogllam, flton az ni fel, amelyben mr termszetes jognl s gyessgnl fogva is s elit-csapata fog 1998-tl tkletes euro-brokrcit csinlni, - gy nagyot tved! Ennl a magyar helyzet kicsit sokkal bonyolultabb. Nevezetesen: ppen hogy a szles tmegek, a np - ironikusan: "kezelhetsge" - jelenti a legfontosabb politikai s gazdasgpolitikai problmt. Nem az itt ugyanis a legfbb dilemma, hogy j kormny vagy rossz kormny, jobbra-e vagy balra, itt a tke, hol a tke, magyar-e vagy ms, - hanem az, hogy hamarosan az egsz np hen hal vagy megfagy, hacsak nem tesz valaki gyorsan valami nagyon jt! A helyzet roppantul knyelmetlen, np nlkl minden egyszerbb lenne: fenyegetve nehz politizlni...
Orbn Viktor egyre npszerbb politikus. Az SZDSZ-es krk ma mr ktkedve tekintenek r - dikttornak, meggondolatlannak, kpnyegforgatnak, s jabban nem tl okosnak is nevezik -, m a np (s benne az rtelmisg) 80 %-a szmra azonban Orbn szemlye jelenti 6-7 ve az utols titkos remnysget.
J lenne bizonyosnak lenni abban, hogy szmra a magyar np pp olyan fontos, mint viszont. Ehhez ldozatksznek is kell mutatkoznia, ki kell nylnia, - vagyis szemlyesen egyre tbbet kell kockztatnia. „Sajt rdekben fel kell adnia a sajt rdekt!” - amint ezt Sndor Andrs r szellemesen megfogalmazta volt...

"A kormny politikjban nem rvnyesl az a felismers sem, hogy a magyar npessgfogys drmai mreteket lttt, s ha a folyamat nem ll meg, ennek slyos gazdasgi s trsadalmi kvetkezmnyei lesznek. Ellenfeleinkrl pedig akik "tudjk, merik s teszik", akr dicsrleg is megkockztatom, hogy semmit nem tesznek megfontolatlanul."
4.
ldozatksz, kldetses, nagyformtum embernek kell lennie
Orbn Viktor kldetses ember, br - maga mondta - mg nem bizonyos ebben. Mrpedig kldetses, kit annak rendelt a Gondvisels. Orbn kldetses mivoltt nagyjbl mostantl kezdve lehet s kell is felismerni; legfkppen abbl, hogy a szemlyisge akarva-akaratlan politikai vonzscentrumm vlt, mert - miknt a hatalmas kozmikus tmegek gravitcis erterben grbl a trid - hatrozottan gyorsulva grbl krltte a trsadalmi ertr...
Mieltt brki azt hinn, hogy pl. Ezkiel prfta vagy Nostradamus nyomdokain haladva ltomsaim tmadtak; megmagyarzom, mire is gondolok. Orbn Viktor magra maradt, s ez nem lehet vletlen! („Sajt trsadalmi kzegben sem kompatbilis.” - mondta rla szintn Sndor Andrs.) Egsz eddigi szereplse egyfajta pozitv kivlasztds trtnete: Orbn Viktor szemlyisge folyamatosan tisztulva megszabadul sallangjaitl s a korbbi tvedseitl, teht exkluzivitsa egyre fokozdik, - msfell a trsadalmi ertr mintha kitrulkozna eltte, hogy azutn a megfelel idpontban pajzsknt kr grblve megvja, majd felemelje t. A trtnet fontosabb mrfldkvei az albbiak:
 Orbn 1989-ben - Nagy Imre temetsn - elmondja hres-hrhedt beszdt.
 A liberlis FIDESZ - "Listen to your heart!" - viszonylag jl szerepel az 1990-es vlasztson.
 "Hazudik a Kormny!" - kiltja Orbn a Parlamentben Antall Jzsefnek.
 Antall meghal, de politikai rksgt hallos gyn Orbn Viktorra hagyja.
 Orbn bels ellenzke (Fodor Gbor, Ungr Klra, stb.) tvozik az SZDSZ-be;  a FIDESZ leszakad az SZDSZ-rl s el is tvolodik korbbi szvetsgestl.
 A FIDESZ a bels s kls irnyvlts utn alaposan "leszerepel" az 1994-es vlasztson (a volt liberlis vlaszti mr, - a konzervatv nemzetiek mg nem szavaztak r).
 Orbn az MSZP-SZDSZ koalcirl: "Ami sszetartozik, az most sszen.".
 A FIDESZ polgri szvetsget igyekszik sszekovcsolni az MDF-fel s a KDNP-vel, - de a ksrletei (akkor mg!) nem vezetnek tt eredmnyre.
 Az MDF kettvlik, megalakul az MDNP - majdnem ez trtnik a KDNP-vel is -; a maradk MDF elhatroldik az MDNP-tl s a MIP-tl, de nem keres   kapcsolatot a Kisgazdaprttal sem.
 Az MDF egyre csak veszt fogy jelentsgbl; majd ominzus mrcius 14-iki beszdjt kveten Torgyn Jzsef s a Kisgazdaprt npszersge mly-pontra zuhan.
 A FIDESZ npszersge jra felnvekvben van; - Orbn "pengt vlt" Horn Gyulval (farmer/pufajka), a sajtban SZDSZ-ellenes kijelentseket tesz, - az SZDSZ  viszont hallgat.

Vegyk szre, hogy a "jobboldal" (MDF, MDNP, KDNP, FKgP, stb.) jelentsge folyamatosan zsugorodik, - e prtokat egyfolytban a sztess s a politikai hall rme fenyegeti. Kptelenek a bels viszonyaikat rendezni, mint ahogy kptelenek egymssal - belertve: a Kisgazdaprttal, illetve a MIP-pel - sszefogni is...
Nem lehet nem szrevennnk, hogy mg ‘a npszer’ Kisgazdaprt is kicsszott egy bannhjon a "jobbszlre", mikzben a MIP-pel egytt egymst tlharsogva szidjk gy ltalban a liberlisokat, m mgsincs kzttk egyetrts ezenkvl semmi msban.
szre kell vennnk tovbb azt is, hogy mikzben a "jobb-kzp" remnytelenl sztmorzsoldott, a prtjai atomjaikra estek szt, s gy a nemzeti gondolat ma ltszlag megosztottabb, mint valaha volt; - Orbn Viktor s a nemzeti-liberlis FIDESZ npszersge (az SZDSZ rmletre) csendesen-biztosan, llandan n. A  szemfles s pragmatikus Orbn Viktor azonnal szrevette, amint a trsadalmi ertr kinylt eltte, s - mint egykor a FORMA 1-es autversenyeken rendre, az utnozhatatlan Ayrton Senna - gondolkods nlkl bebjt a rsbe. Legalbbis el-gondolkodtat, de mg inkbb dbbenetesen sorsszer vltozat lenne, ha vgl a liberlis FIDESZ vlhatna a nemzeti gondolat meghatroz vonzs-centrumv. Lehet, hogy Orbn Viktor vlhat Dek Ferenc politikjnak (kiegyezs) egyedli lettemnyesv, rksv, - s ez esetleg trtnelmi szksgszersg?!
Orbn Viktor ldozatksz, mert felvllalta "a rsbe-bjs" szemlyes kockzatt. Nyilvn elhivatott, mert klnben inkbb gyvd lenne, mintsem miniszterelnk-vromnyos. Hogy nagy formtum-e? Majd kiderl 1998-tl. Biztosan tudjuk ellenben, hogy Orbn Viktor mentes a mindenfajta kisszersgtl, illetve nincs kisebbsgi komplexusa sem. Sikeres ember, aki ismeri s szereti a gyzelmet. m megmutatta, hogy emelt fvel tud veszteni is. Ma mr taln azt is tudja, hogy akkor mg korai lett volna gyznie...

5.
Nemzeti ntudattal s plebejus belltottsggal kell rendelkeznie
Orbn Viktor nemzeti ntudatrl tesz tanbizonysgot: "Megnzhetjk, hogy az SZDSZ kultr-kormnyzata mit is tett a magyar kultrval, s hogyan prblja elterelni a mssg fednev kampnyval a figyelmnket mindazokrl az igazi problmkrl, amelyek a magyarsg nismerethez s nazonossg-tudathoz kapcsoldnak." Vagy: "Valamifajta magyarzatt kellene azrt adni, hogy ha tudjk, hogy mit tesznek, akkor mirt merik megtenni." Szksgesnek tartja meg-jegyezni: "Elfogulatlan szemll soha nem vonhatta ktsgbe a FIDESZ nemzeti elktelezettsgt." Tudja, hogy a hazai mkd tke tulajdonlsi arnya politikai kulcskrds lesz: "... A Magyarorszg gazdasgi lett befolysol stratgiai dntsek tekintlyes rsze a hatron kvlre kerlt... A kiszolgltatottsgunk ma nagyobb a kvnatosnl... Nem mindegy, hogy van-e az orszgnak olyan, a haza irnt elktelezett, a gondjait megrt, trz tkeers vllalkozi rtege, amely mozog ugyan a vilgpiacon, de a szmra Magyarorszg nem csupn egy telep-hely lesz, hanem a hazja... Nagyon lnyeges, hogy a Magyarorszg sorst meg-hatroz tulajdonosok kztt milyen szmban tallhatunk olyan gondolkods tkseket, akik ktdnek is ehhez az orszghoz... Egy nemzeti elktelezettsg tulajdonos nem rzi gy jl magt a sajt orszgban, hogy neki jl megy, de az orszgnak egyre rosszabbul." Orbn Viktor plebejus belltottsgra is utal: "... Magyarorszgon sajnos nem az a demokrcia van kialakulban, amit Nyugat-Eurpbl megismertnk. A homlokzat ugyan demokratikus intzmnyrendszert mutat, mde a homlokzat mgtti let mr merben klnbzik a nyugat-eurpai demokrcik mkdstl. Ma nagyon komoly krds, hogy vajon egy maffia-gazdasg irnyba mozdulunk-e el, vagy pedig egy nyugat-eurpai, a verseny ldsos hatsait is rvnyesteni tud piacgazdasg irnyba. Egyre ersdik a flelmem, hogy a maffia-gazdasg fel. Magyarorszgon a kzprteg ertlen, a mostani kormnypolitika pedig a tovbbi gyengtst tzte ki clul. Vagyis a mai magyar politika nem a kzprteg vdelmt szolglja a mindenkori nagytkvel, s annak terjeszkedsvel szemben, hanem megfordtva: a magyar politikt egyre erteljesebben kebelezi be a nagytke." A nemzeti piac s a kultrlis rtkek vdelmben szl: "Ha megnzzk, hogy Magyarorszg a sajt piacnak vdelme  vagy a sajt nemzeti gazdasgi rdekeinek vdelmben milyen lpseket tesz, s ezt sszevetjk a nyugati llamok lpseivel, akkor Magyarorszg nemhogy nem nacionalista, hanem egy nmagt egyenesen kiszolgltat orszg kpt mutatja. Egyetlen eurpai integrcival foglalkoz tancskozson sem trtnik ms, mint hogy a rsztvevk az nis egyttmkds keretein bell klnbz retorikkkal, de sajt nemzeti rdekeiket kpviselik... A vilggazdasgba ktfle mdon lehet integrldni. Az egyik, hogy megprbljuk megrizni nmagunkbl mindazt, ami bennnket utnozhatatlann tesz, teht nemzeti karaktert ad neknk. Mikzben elfogadjuk azt a gazdasgi parancsot, hogy integrldni s egyttmkdni kell; keressk meg annak tjt-mdjt, hogy kzssgeinket, rtkeinket, kultrnkat megrizzk, valamint gazdasgi rdekeinket rvnyestsk. Aztn van egy msik megkzelts, amely szerint ennek nincs jelentsge; - integrldni kell, aztn lesz, ami lesz." A np sorsa irnti aggodalmt fejezi ki: "Ha a rendszervltsnak nem a politikai intzmnyi, hanem az emberi dimenzijt nzzk, akkor a mrleg rendkvl elkesert. Az igazn nagy bajaink nem felttlenl a makrogazdasgi mutatkban ltenek testet, hanem inkbb az emberi let alacsony minsgben... Drmai mdon romlanak a npegszsggyi s a hallozsi adataink; - s ezzel sszefggsben egyre slyosbodik a npessgfogys rgi problmja. rdekes mdon ennek megoldsra a miniszterelnk rnak mg egy tletre sem futotta."
 
6.
Egsz nemzetben kell gondolkodnia, - legyen csaldszeret
Orbn Viktor egsz nemzetben gondolkodik: "Szerintem a FIDESZ-rl s szemly szerint rlam is lecssznak azok az ideolgiai tmadsok, amelyek az MDF-et megfogtk, rragadtak, s amelyektl mind a mai napig nehezen tud szabadulni. A FIDESZ-re azt mondani, hogy antiszemita, vagy nrm azt mondani, hogy rasszista, ez a vlasztpolgrok 95 %-nak az ajkra ktked mosolyt csalna. Mi mindig vilgoss tettk fenntartsainkat mindenfajta tlz radikalizmussal szemben. Szinte brmilyen nyilvnos szereplsnkben ezeket a knyes krdseket szokatlan szintesggel vethetjk fel, mert letkorunknl, let-utunknl fogva, nyltsgunk s tnyekhez val ragaszkodsunk miatt bennnket aligha lehet meg-blyegezni." Orbn Viktor csaldprti, s nem csupn azrt, mert (ekkor mg!) hromszoros gyakorl (s persze aggd!) csaldapa: "Ez a gazdasgpolitika egyre kiszolgltatottabb teszi a magyar gazdasgot a klvilgnak. Az olyan hagyomnyos kzssgeket, mint a csald, gyengti, sztveri... Hajlok arra az lltsra, hogy az SZDSZ s rszben az MSZP bizonyos vezetrtegnek fejben olyan trsadalomkp l, melyben a hagyomnyos kzssgeknek nincs szerepk. St, teherttelt is jelentenek. Szmukra egy modern trsadalom a hagyomnyos kzssgeitl megfosztott trsadalmat is jelenti, s ezt kvnatosnak, vagy leg-albb is elfogadhatnak tartjk. Egy ilyen trsadalmat knnyebb manipullni, knnyebb uralni... Az ember felteheti a krdst, hogy az SZDSZ-ben s az MSZP egy rszben vajon ugyanolyan fontosnak tartjk-e a hagyomnyos kzssgeket - pl. a felekezeteket, a csaldot s a nemzetet -, mint amilyen fontos szerepet mi tulajdontunk ezeknek egy jvbeli Magyarorszg vzijban? Csak az a vlasz kvetkeztethet ki, hogy nem." Majd azutn: "Ugyanakkor az SZDSZ s az MSZP kztti gazdasgpolitikai vitkban sem a trsadalompolitikai krdsek jtszanak szerepet, mint pldul a magyar csaldok jvje. Egy olyannyira veszlyeztetett kzssgben, mint a magyarsg, a gazdasgpolitikban rvnyesteni kellene a demogrfiai megfontolsokat. A kt kormnyz prt kztt ezzel szemben nem trsadalompolitikai vagy ezzel sszefgg gazdasgpolitikai vitk, hanem sokkal inkbb csak rdekcsoportok kztti pozciharcok folynak." A nemzet jvje vdelmben: "A kormny politikjnak nincs szellemi tartalma, kvetkezs-kppen jvkpe sem. Nem egyszeren hinyzik, de bszkk is r, hogy nincs... A politika nem ms, mint egy meghatrozott kzssg, - ez esetben a magyarsg rdekben s megbzsbl vgzett kzszolglat. Mrpedig az, hogy ez a np honnan jn, hol tart s merre megy - fontos krdsek. Szerintem nem lenne szabad gy kormnyozni, hogy a kormnyzk nem tudjk megmondani, mi az a szellemi tartalom, aminek jegyben kormnyoznak, s mi az a jv, amely fel irnytani szeretnk az orszg hajjt."
Orbn Viktor ellenfelei brlatval mondta el neknk sajt elvi llspontjt.

7.
Nylt, nyitott s kzvetlen szemlyisgnek kell lennie, akinek az alaptnusa a megengeds, s nem a tilts
Orbn Viktort a kzvlemny s kzvetlen ismersei, valamint a politikus-trsai ilyen szemlyisgnek ismerik, - hiszen valban szabadelv. Minden remnynk meglehet r, hogy megvalstand gazdasgpolitikjban is ‘liberlis’ lesz, vagyis hagyja az embereket, a vllalkozkat dolgozni, termelni, kereskedni s lni...

8.
Fiatalnak, ersnek, tettre ksznek, egszsgesnek s blcsnek kell lennie
Orbn Viktor a fentieknek megfelel. Bznunk kell benne, hogy tovbbra is blcs marad. Remljk, hogy majd okos, tisztessges s nyilvnos megllapodsokat, egyezsgeket, valamint nyltan vllalhat, megfontolt kompromisszumokat kt, - de titkos knyszer-paktumokat soha.

9.
Istenben, hazban, becsletben, az emberben s az let rtelmben mlyen hv, erklcss embernek kell lennie
Az interjbl megismert Orbn Viktor pp ilyen. A lelke mlyn hagyomnyosan istenhv, - legfeljebb mint liberlis, klnskppen nem krkedik ezzel...

10.
Lt embernek kell lennie, aki ltja a jobb jvt s vllalja a npvezr egy cseppet sem hls szerept
Orbn Viktor elg fantziads ember: minden problma nlkl el tud kpzelni a jelenleginl sokkal jobb magyar jvt is, hiszen a mai magyar jelentl - velem s sokunkkal egytt - okkal-joggal irtzik. Hogy a npvezr szerept mennyire kell vllalnia, - majd kiderl...
 
Az elemz eslylatolgats rvid sszegzse
Jelen tanulmnyomban bizonytani igyekeztem, hogy:
 Eddig mg ismeretlen miniszterelnk-jellt felbukkansa s/vagy felptse az 1998-as vlasztsokig mr nem lehetsges, teht:
 A mr ismert potencilis jelltek valamelyike lehet csak "a befut".
 Generci-vlts kvetkezik, teht a hatvanvesek egyike sem gyzhet.
 Marginalizld prtok kzpszer-szrke vezreibl nem lesz miniszterelnk.
 Horn Gyula vagy Torgyn Jzsef esetleges gyzelme nem tl valszn.
 A nemzeti oldal legfbb vetlytrsa Pet Ivn s az SZDSZ.
 A nemzeti oldal legksbb az utols pillanatban mgis csak sszeszervezdik.
 A nemzeti oldal szervezett vezet ereje vlhetleg a Kisgazdaprt lehet.
 Az sszevont nemzeti ellenzk elvileg megnyerheti a kvetkez vlasztst.
 A nemzeti oldal egyezmnyes miniszterelnk-jelltje Orbn Viktor lehet, s:
 Orbn Viktor meg is felel a miniszterelnk-jellti kvetelmnyeknek.

Orbn Viktorral szemben mindssze az albbi kifogsokat tmaszthattuk:
 gyvd, nem kzgazdsz - gy "knytelen elfogadni" szakrtinek llspontjt, illetve sajt koncepcit csak tancsadi segtsgvel kpes kialaktani.
 Szakrti tbb alapvet krdsben (pl. adssg-kezels) tvednek, gy Orbn Viktor megfelel nzeteinek egy rsze is tves.
 Noha Magyarorszg mai szomor helyzetnek a diagnzist jl lltja fel, nincs komplett, rendszerszeren is sszefgg, konzisztens elkpzelse a javasolt terpira - konkrten: mg nincs vglegesen kidolgozott komplex gazdasgi stratgija.
 Gondolkodsi alapllsa nemzeti-liberlis, ami bizonyos konzervatv krkben az nellentmonds gyanjt breszti, bizalmatlansgot kelt.

Orbn Viktor taln nem mindenben tkletes, viszont ma az egyetlen lehetsges. Emellett tiszta s egyenes a tekintete.

            Kedves Viktor!

Ksznm, ha meghallgattl!

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!