czl
czl
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Knyvek
 
Publicisztikk
 
Versek
 
M.o. globalizcija
M.o. globalizcija : Nemzeti ntudat s gazdasgi nvekeds

Nemzeti ntudat s gazdasgi nvekeds

  2005.03.16. 16:50


                  Nemzeti ntudat s gazdasgi nvekeds sszefggsei
         (korefertum a Nemzeti Charta 1996. mrcius 26-iki rendezvnyre)

Sokaktl halljuk manapsg a vlekedst, hogy: "Engem nem rdekel a politika, csupn hagyjanak bkn, - hagyjanak normlisan, biztonsgban lni, szabadon s jvedelmezen, nllan vllalkozni, gazdlkodni!"
Csakhogy a kett - politika s gazdasg - egymstl elvlaszthatatlan.
Konszolidltabb gazdasgi-trsadalmi viszonyok kztt rthet, s taln meg is engedhet a fenti apolitikus individualizmus; - azonban a mai zavaros, tmeneti krnyezetben, vilgban sajnos nem. Ma mr azrt is lland s szvs kzdelmet kell folytatnunk, hogy gtlstalan embertrsaink ne lopjk el szrevtlenl fejnk fll a hzunk tetejt! Minden igyekezetnk ellenre - mgis ellopjk...
A vicsorogva mosolyg egyni kzdelmeink nagyjbl mind kiltstalanok, - az llamadssg agyonnyomja az egsz nemzetet, a nemzetgazdasgot.
No de haladjunk csak sorjban!

1. A konzervatv rtkek jelentsge
1945-ben a hbor nlklzseitl, tlt borzalmaitl s vesztesgeitl a vgskig elgytrt, testileg-lelkileg lepusztult magyar npessg kezdte meg s fejezte be - alig nhny v leforgsa alatt! - sikerrel a porig lerombolt orszg jjptst.
Emellett hatalmas sszeg hbors jvttelt is meg kellett fizetnnk, - mgsem lett rr mindenkin a depresszi: az leter hamar legyzte az elmlst!
A talpra llshoz szksges tbblet-vitalitst a hagyomnyosan konzervatv rtkekbl, jelesl a klnleges nemzeti ertartalkokbl (csald, keresztny istenhit, npi sszefogs, hazaszeretet, stb.) mertettk, - akkor mg gy ltszik volt honnan... 

2. Liberalizmus kontra kommunizmus
Tisztn kell ltnunk, hogy a nemzeti gazdasgi s lelki depresszink elsdleges, lnyegi oka nem egyszeren az adssgteher s a gazdasgi restrikci, - hanem a liberalizmus eszmei trhdtsa, illetve a gyakorlatban megnyilvnul esztelen rombol tevkenysge. Radsul ez a ronts elemi ervel taglzza le a nemzetet, amikor a kzssginek csak lczott trsadalmi berendezkedst (a szocializmust) kvette tragikus hirtelensggel - a felkszlsre semennyi idt nem hagyva - a klasszikus (marxi) kapitalizmus liberlis hidegzuhanya. A gulys-kommunizmus langyos vizbl jszerivel mg ki sem igen kszldott egyszer-naiv munkst, parasztot, rtelmisgit valsggal jgg dermesztette a minden tmenet nlkl re szakadt, gtlstalanul mindenre kiterjed szabadrabls.
Gykeresen ms dolog ugyanis a gyrbl elcsenni egy-egy villskulcsot, csavart, alkatrszt, vaslemezt, stb., vagy a termelszvetkezeti kzsbl vtelezni nmi sznt, takarmnyt a hztji llatok szmra, - mint egy szp napon arra bredni, hogy lelmesk egy sanda papr alapjn sajt nevkre rattk az egsz zemet, a vllalatot, vagy ppen a termelszvetkezetet, az llami gazdasgot.
Az 1970-es vekben viszonylag jl ltnk.
Akkor sem elssorban azrt, mert mg nem lptnk bele az adssg-csapdba.
Az az llts pedig klnsen nem igaz, hogy ppen a kezdd hitel-felvtelekbl szrmaz tbblet-pnzeszkzket klttte volna npnk jltnek a nvelsre, biztostsra a "szocialista" llam!
Nem! Jltnk forrst a vals termelkenysg-nvekeds szolgltatta, ami pedig ppen hogy a konzervatv rtkek egszsges mkdsnek volt ksznhet.
A termelkenysg-nvekedsbl ered tbblet-forrsokat persze - a felvett kls hitelekkel egytt - tlnyomrszt Bs-Nagymarosokra, Tengiz-Jamburgokra, Solti Kossuth-adra, Taljndrgdi rtvkzl Fldillomsra, barti szocialista s fejld orszgok, st, kommunista testvrprtok tmogatsra (v.: Moszkvba ‘gurul-dollrok’), ostoba megalomnis nagyberuhzsokra (Olefin-program) s ms clokra (pl.: fegyverkezs, tlmretezett, egyre szaporod, bvl llam-hivatalok, nagyszabs irodahz-ptsek, stb.) fordtottk. Mgis jl ltnk, mert mg bven volt pazarolnival, - nem gy, mint ma.
A liberalizmus viszont sztrombolta alapvet termelsi s fogyasztsi - egyszval let - viszonyainkat, de a leggonoszabb tette mgis a konzervatv rtkek tudatos kiirtsval az emberi lelkier, az egyni megjulsi s vllalkozsi kpessg el-puszttsa volt. A kommunizmus tbb milli magyart semmistett meg fizikailag, - pldul az abortuszok ltal. A liberalizmus - nhny ezer hatalommnis egoista rdekeinek vdelmben - folyamatosan knsavval mrgezi az embermillik lelkt, cselekvskptelenn bntva a mg lket is. Mg ma is sok az abortusz, - de a meg sem fogamzs mg sokkal tbb...

3. Az elpuszttott, teht mielbb helyrelltand rtkek
A nemzetgazdasg alapegysge a csald.
A liberalizmus lerombolta a csaldfenntarti s a szli tekintlyt, ezzel pedig a csald gazdasgi-rdek sszetart erejt is megbntotta. Ha a szlknek nincsen tekintlyk s ennek alapjn konkrt ‘utastsi joguk’, - akkor a gyerekek tanuls s/vagy munka helyett jobb esetben diszkba s a szolriumba jrnak (amg van mibl), rosszabb esetben techno-partikon majszoljk az extasy-tablettkat...
De mitl legyen csaldfi, szli tekintlye egy llstalan, hiteltelen, depresszis apnak?!
Az ember boldogsgra szletett llny. A legfontosabb motivcija a fggetlen csaldi boldogsg megteremtse s folyamatos polsa. A liberalizmus a csaldi boldogsg helyett az egyni gazdagodst helyezte a kzppontba. Ha gyes vagy, Te is lehetsz szelvnyvagdos bankr (egybknt - akkor sem lehetsz)...
Egyes szerencstlen honfitrsaink a csaldi boldogsgot s biztonsgot rz-vd kft.-vel, hrom mter magas betonfallal krbevett "csaldi hz"-ban (bunkerben) kpzelik el. A szegnyek! A boldogsg a csald harmonikus gazdasgi rdek-s  msfajta egyttmkdsn alapul ltalnos biztonsg-s megelgedettsg-rzet, amelynek lnyege a csaldtagok kztti klcsns szeretet s tisztelet.
A liberalizmus az egyni szabadsg maximlis ‘kiterjesztsvel’ trekszik els-sorban anyagi jlt elrsre. A konzervatv gondolkodsmd szerint az ember csak a csaldban s a csald ltal lehet boldog, illetve sikeres.
s itt rhet tetten az alapvet hazugsg! Ugyanis nem az egyn rvnyeslse, s az zleti ‘sikerei’ teremtik meg a boldog csaldot, hanem ppen megfordtva: a boldog, harmonikus csaldi letvitel az elsdleges felttele az egyn, a csald-fenntart, a szlk s a csaldtagok boldogulsnak, sikereinek.
A harmonikusan egyttmkd, boldog csaldok pedig a konszolidlt trsadalmi tevkenysg, a sikeres nemzetgazdasg alapfelttelei, alapegysgei.
ppen ez a mai magyar nemzetgazdasg-problma gykere, lnyegi nellent-mondsa! Nem lehetsges ugyanis sikeress, nfenntartv tenni a mrtktelenl eladsodott nemzetgazdasgot nhny millird USD klfldi kszpnz-injekci ltal, nhny tucat kl-s belfldi sztr-tks ktes rtk irnytsval, - ami kzben gyakorlatilag nincs stabil magyar vllalkoz s befektet rteg, nincs ers kzposztly, nincs polgrsg, a csaldok pedig anyagilag s erklcsileg egyarnt romokban hevernek.
Bzvst llthatjuk, hogy a mai Magyarorszgon a sz klasszikus rtelmben vve boldog, kiegyenslyozott csald sajnos mr egyltaln nincs is!
A csald hagyomnyos gazdasgi alapegysg-funkcijnak s erklcsi nevel, sszetart szerepnek visszalltsa a gazdasgi nvekeds beindtsnak, s a nemzetgazdasg konszolidlsnak legfontosabb, nlklzhetetlen felttele.
Szintn igen fontos felttel a - gazdasgi, politikai, stb. - vezeti tekintly helyre-lltsa. Ameddig a sikeres zleti vllalkoz, a tks-tulajdonos, a menedzser leg-fbb ernyeknt a gtlstalan csalhajlamot, a mindenkin s mindenen tgzols kpessgt ‘kell tisztelnnk’, amg a sikeres politikus legfontosabb tulajdonsga a taktikz paktumozgats; - ameddig „ppen csak” becsletes, okos s szorgalmas munkval lehetetlen rvnyeslni, addig Magyarorszgon nem lesz kibontakozs. A csaldfenntarti s szli tekintly, az sszetarts s boldogsg, a munkval szerzett vezeti s vllalkozi presztzs rehabilitcija nlkl nem alakulhat ki a nemzeti sszetartozs rzse, st, a nemzeti ntudat sem, ami pedig az orszg gazdasgi s kultrlis felemelkedsnek alfja s omegja.

Nem vletlen, hogy haznkat a msodik vilghbor utn igen gyorsan sikerlt jjptennk.
Nem vletlen, hogy az 1970-es vekben mg viszonylagos jltben, bkben s kiegyenslyozottan lhettnk.
Az sem vletlen, hogy a vesztes Nmetorszg s Japn a vilghbor utn olyan gyorsan talpra llt; ma mr k rendelkeznek Eurpa s a vilg legfejlettebb ipari-termelsi rendszereivel.
Bizony nem vletlen a npi Kna rendkvli tem gazdasgi nvekedse sem!
Ezek az orszgok olyan hihetetlen tartalk-energikat kpesek knnyedn, gy-szlvn problmamentesen mozgstani, mint pldul tette, s teszi azt Nmet-orszg: az NDK-terlet azonos gazdasgi-fejlettsgi szintre emelse rdekben... Eme tartalk-erforrsok fknt az l, a llegz nemzeti ntudatbl fakadnak, amelynek vszzadok ta hbortatlan gykerei a csaldi vllalkozsokbl, a falukzssgekbl, a dinasztikus farmergazdasgokbl, a termels si kzssgi rituljbl, munkamegosztsbl szvjk az ltet energit.
A szocializmus a nemzettudat gykereihez nem mert nylni. A falukzssgek (a termelszvetkezet, a hztji, stb.) - ha torz mdon is, de - mkdtek; a gyr, a szocialista nagyzem ipari-termelsi kultrkat fogott ssze, a csald sszetart erejt, az rdekkzssgeket s a tekintly v-vdelmez szerept kzvetlenl nem fenyegette semmi s senki. St - az llami paternalizmus j erforrst hozott. A liberlis vadkapitalizmus viszont mindenestl felbortotta a hagyomnyos falusi mezgazdasgi munkamegosztst; ellehetetlentette, aztn sztzllesztette a gyri munks-kollektvkat, illetve a csaldi egymsrautaltsgot, a tekintlyelv rdek-azonossgot, az rzelmi sszetartozst, s illuzrikuss tette a brmilyen kzs boldogsgra val trekvst is.

Tzmilli atomizlt, kzssgeit s kapcsolatait vesztett, nincstelen-vagyontalan, kedvetlen magyar ember ll szorongva-szrnyaszegetten a nemzeti kapitalizmus kapujban, - nlklzve mindenfajta nemzeti ntudatot.
Vissza kellene adni az embereknek a remnyeiket, - de hogyan?!

4. A kt legnagyobb tveds vagy hazugsg: cserearny-romls s az adssg visszafizethetetlensge
A kls llamadssgunk 1990-ben mintegy brutt 20,5 millird USD-t tett ki.
Majd 1996-ra - az anyafldnk kivtelvel - gyakorlatilag minden privatizlhat llami vagyonunk idegen, illetve kisebb rszben magyar magntulajdonba kerlt.
A kls llamadssg ma (1996-ban) meghaladja a 35 millird USD-t, - vagyis feltartztathatatlanul tovbb nvekszik.
Az 1970-es vek vgn megkezdett nagyarny hitelfelvtelt lltlag az export-termkeink klkereskedelmi cserearny-romlsa indtotta el, ami pedig a fizetsi mrlegnk felborulsval jrt.
1982. ta mr a puszta kamatok fizetsre vesszk fel az egyre jabb hiteleket.

A kln a szmunkra kitallt kzgazdasgi tanmese gy szl, hogy termkeink export-clorszgaiban ltalban gyorsabban n a termelkenysg, mint nlunk, ebbl kvetkezik, hogy az export-termkeink cserearnyai - nagyjbl 1975. ta - folyamatosan romlanak. A siralmas helyzetet elg jl tkrzik az egyes nemzeti valutk parits-arnyainak vltozsai is, hiszen azok hosszabb tvon szintn a termelkenysg-arnyaihoz igazodnak.
Az elmlt 20 v sorn pldul az amerikai dollr (USD) paritsa legalbb az 5-6-szorosra nvekedett a magyar forinthoz (HUF) kpest. A nmet mrka (DM) forinthoz viszonytott parits-vltozsa legalbb 7-szeres!
Igen m, de ha a helyzetnk ennyire remnytelen, akkor ugyan mirt vesznk fel folyton jabb hiteleket a klkereskedelmi cserearny-romls miatti fizetsimrleg-hiny kompenzlsra?! Hiszen csak egyhelyben topogunk!
Nvekeds nincs, a gazdasg valdi modernizcis hitelekhez nem jut; ugyan-akkor relatve egyre nagyobb rtk export szksges vltozatlan volumen behozatal ellenttelezsre, illetve kifizetsre.

Ha 20 ve mondjuk 300 mzsa jonatn almt kellett exportlnunk Nmetorszgba 1 db Volkswagen szemlygpkocsi importjrt, akkor ma legalbb 1200 mzst kell adnunk rte. (Persze az j aut sokkal jobb a 20 v elttinl, - a mi almnk viszont sajnos a legjobb esetben ugyanolyan.)
Kzben egyre n az adssgunk.
Mikor indulunk el vgre felfel a lejtn? Majd akkor, ha a forint - hossz veken t tartsan - elkezd jelentsen javulni a dollrhoz, a mrkhoz, stb. viszonytva... Az adssgunk ugyanis fleg a parits-javuls eredmnyeknt keletkez fizetsi-mrlegtbbletbl lenne cskkenthet. Ennek alapfelttele persze, hogy a magyar-orszgi inflci mrtke nagysgrendileg mrskldjk, - mghozz tartsan a termkeink export-clorszgainak inflcis szintje al.
Vajon mikor kvetkezhet be mindez? Nyilvnvalan soha.
Nem szlva arrl, hogy a termelsnk volumennek - sajnos - kemny fizikai s egyb korltai is vannak!
Teljes kptelensg lenne - ad abszurdum - pldul a mezgazdasgunktl elvrni, hogy fajlagos termelsi hozamai legalbb olyan mrtkben nvekedjenek, mint ahogy az exportunk cserearnyai romlanak. Ekkor lehetne ugyanis ‘egyensly’!
s akkor elbb mg mindig vissza kellene fizetnnk minimum 35 millird USD adssgot, kamatos kamataival egytt. Nyilvnval lehetetlensg!
A tveds vagy hazugsg lnyege teht az, hogy a valamikori (brmikori) vissza-fizets eleve nem lehetsges. A mgis felvllalsa egyenl egy rtelmetlen ltszat kifel, illetve knyszer befel trtn grcss erltetsvel, amelynek ‘a vgs eredmnyessgben’ komolyan senki, tulajdonkpp maga a Kormny sem hihet... Nem beszlve arrl, hogy egyfell adssgunkbl 20,5 millird USD eleve nem tekinthet legitimnek, hiszen azt mg a kommunista diktatra kormnyai "hoztk ssze", - msfell a valamikori hitelek eredeti (tke-) sszegt mr az vek sorn kamatostul tbbszrsen is visszafizettk.

A kls llamadssg mai (1996) sszege - elosztva Magyarorszg lakossgval - gy nagyjbl 3500 USD szemlyenknti tartozsnak felel meg, ami hozz-vetlegesen 500 ezer forint hitel-tartozst jelent lakosonknt. Ez az sszeg egy tlagos magyar csald (2 keres szl, 2 nem keres gyermek, 2 nyugdjas nagy-szl) esetben sszesen 3 milli forintot tesz ki.
A lakossgunkra teht kollektv adssgteher nehezedik, ami - a mg mindig egyre roml letkrlmnyek (nvekv rak s adk, cskken relbr, ssze-oml trsadalombiztosts, magas munkanlklisg, ltbizonytalansg) mellett - csaldonknt 3 milli forint hitel visszafizetsi ktelezettsgvel egyenl.
Gondoljuk csak meg:
 A kt keres kln-kln, mint nll szemly fizet ves szemlyijvedelem-adt. Ha a keresetk alacsony, vagy csak tlagos, - a helyzetk tvlatilag eleve remnytelen. Ha a keresetk magas, gy a progresszi folytn beleesnek a 48 %-os adsvba, vagyis gyakorlatilag ktszer annyi brutt jvedelmet kell meg-keresnik, mint amennyit tnylegesen (nett) elklthetnek.
 A megmarad nett keresetkbl kell fenntartaniuk a laksukat, kifizetnik a meredeken nvekv kzzemi djakat, gondoskodniuk 6 ember lelmezsrl, ruhzkodsrl, egszsggyi kltsgeirl, a gyerekeik tanttatsrl, valamint egyb szksgleteirl.
 De a nett keresetkbl kell megoldaniuk a normlis letvitelhez szksges be-ruhzsok (laksfenntarts-s bvts, btorozs, hztartsi gpek, aut, stb.) finanszrozst; ha szksges, rvid vagy hossz lejrat hitelek trlesztst is.
 Ha a keresk valamelyiknek - nem ritka eset! - munkahelye megsznik, nem jut j llshoz, - nll vllalkozsba kell fognia, ami igen jelents alaptsi-zletszervezsi kiadsokkal jr, amelyhez nem szmthat hitelre senkitl sem.
 Mindezen nvekv kiadsok folyamatos s maradktalan rendezse mellett a csald keresinek mg arra is kell gondolniuk (st, knyszer alatt indirekt mdon tartalkolniuk, - ez a monetris restrikci!), hogy a kollektv (ssz-trsadalmi) adssgbl a csaldjukra es hnyad 3 milli forint (21 ezer USD), ami brutt keresetknt kzel 6 milli forintot jelent, s ami a meg nem szn (kamatos) trleszts ellenre rthetetlenl, llandan n!

Minden normlisan mkd csaldban kzmegegyezs trgyt kpezik a kzs rdeket szolgl nagysszeg, rendkvli  kiadsok. Teljessggel elkpzelhetetlen pldul, hogy az apa vagy az anya titokban tbbmillis hitelt vegyen fel mondjuk egy j aut megvsrlsra, majd a hitel s a kamatok nagy sszeg trlesztst nknyesen rterhelje a csald  nhny tzezer forintos havi kltsgvetsre!
Amennyiben ez mgis elkpzelhet, gy viszont nem normlis. A nagy sszeg kiadsokat a csaldban elzetesen egyeztetni szoks, hiszen a hitel s a kamatok trlesztse a tovbbiakban az sszes csaldtagot kzs tartozsknt terheli, - gy a kzs cl megvalstsa rdekben minden csaldtag lemond valamirl.
Ha nem trtnt elzetes egyeztets, utlag brmely csaldtag joggal mondhatja, hogy a hitel egyetemes trlesztsi ktelezettsge r nem vonatkozik.
gy van ez - illetve gy kellett volna lennie ennek! - az llamadssg, a mindig j-onnan felvett nagy sszeg klfldi hitelek krdsben is.
A bekvetkezett mrtk eladsodst elidz hitel-felvtelek akkor lehetnnek legitimek, ha azokat szleskr trsadalmi kzmegegyezs elzte volna meg; - ha az eladsodsrl npszavazs, de legalbbis parlamenti szavazs dnttt volna, a folyamat minden egyes meghatroz jelentsg idpontjban.

A msik - a nagyobbik - hazugsg a kvetkez.
A hivatalos gazdasgi-politikai llspontnak megfelelen vek ta ‘apokaliptikus  ltomsknt’ azzal ijesztgetnek ktelked mindannyiunkat, hogy az adssg el-engedse vagy ttemezs krse (az IMF-tl, a Vilgbanktl) - ami ugye egyben a fizetskptelensg nemzetkzi-nyilvnos beismerst jelenten! - azonnal hitel-kptelenn tenn a nemzetgazdasgunkat, ami nyomban a magyar gazdasgi let teljes megbnulst okozn.
s ebben van a cssztats! Hisz’ valjban mr 15 ve fizetskptelenek s hitel-kptelenek vagyunk; - ugyanis mindenekeltt az esedkes kamatok trlesztsre vesszk fel a mindig jabb hiteleket, mivel nemzetgazdasgunk a hitelllomny ves kamatait sem kpes mr nerbl kitermelni!
Ennek a tnynek megcfolhatatlanul kes, gyakorlati bizonytka a brutt kls adssg-llomny folyamatos, lland - radsul gyorsul - nvekedse.
A nemzetgazdasgot jelenleg irnyt Horn-kormny 25 millird dollr adssgot vett t az eldjtl, s azt kt v alatt 10 millird dollr jabb tartozssal nvelte meg. A trend alapjn knnyen megbecslhetjk, hogy 1998-ban a kls llam-adssg elrheti akr az 50 millird dollrt is, - csak legyen elg hitelez...
A legnagyobb baj azonban, hogy valdi nvekedsi folyamatok nem indultak el, a gazdasg folyamatosan pang, - s kzben fogalmunk sincs arrl, hogy az jabb hitelek valjban milyen kondcikkal s milyen szksgleteket finanszroznak, konkrtan mire lettek/lesznek elkltve, teht hov lesz a pnz?!
Vgkpp nem tudhatjuk, hogy az jabb hitelek valamikori visszafizetsrl kik s hogyan, mibl fognak gondoskodni...

Csak meg kell figyelnnk: arra vonatkozan mg egyik kormnyunk sem tett soha konkrt gretet, hogy a kls llamadssgot mikor, milyen temezsben kezdi el cskkenteni. Ugyanis az adssg nvekedse sem valami terv szerint, hanem spontn kvetkezett be. Vagyis: az llam ‘gazdlkodst’ esetlegessg jellemzi... Az nll vllalkozsaink a nemzetkzi elrsok szerint, 5-10 vre elretekint, bonyolult zleti terveket ksztenek, amelyeket ktelez ttelesen megalapozott, n. cash-flow tervvel is altmasztani. Klnsen szigor elrsok szablyozzk a banki hitelkrelmek pnzgyi-megtrlsi, illetve hiteltrlesztsi, kamatfizetsi szmtsainak sszelltst. Az objektv  mutat-rendszert ktelez betartani.
De vajon hogyan mkdik ez llami szinten?
A nemzetgazdasg egsze esetleg nem rendelkezik semmilyen zleti tervvel?!
Nincs tbb vre elretekint cash-flow tervnk? Az llami kltsgvetsnek nincs ilyen sszevont fejezete? Vagy a kls adssgnak nincs kze a kltsgvetshez?
Az elz (szocialista) rendszerben legalbb kszltek gy-ahogy konzisztens n. tves npgazdasgi tervek, amelyeknek csak egy rszfejezett kpezte az llami kltsgvets. Ma tkletes homly fed mindent...
Lehetsges, hogy a kls llamadssg ‘kezelse’ csak amolyan ad-hoc operatv nemzeti banki rsztevkenysg? Hol s kik ksztik a nemzetgazdasg kzp-s hossz tv cash-flow terveit? Csak nem a Nemzeti Bankban? Mirt ott? Hiszen akkor a Nemzeti Bank hatskre sokkal nagyobb, mint az gyeletes kormny, - st, nagyobb mint brki az orszgban!
Ma minden ott dl el, ahol az adssggal kapcsolatos tervezs s operatv vgre-hajts, a konkrt rvid s hosszabb tv tranzakcik zajlanak. Lehetsges, hogy mgis csak szksgnk lenne stratgiai-gazdasgi miniszterre, gazdasgi cscs-miniszterre, aki hossz tvon tervezn a nemzetgazdasg jvjt, s "kezeln" a kls llamadssgot, netn stratgiai clokat tzne ki?!
Mirt nem lehet ezt a legfontosabb rendszert, - a szervezetet, a tevkenysget, a netn mgis ltez (MNB-s ?) cash-flow terveket rszleteiben is megismernnk? Mirt nem tartott vajon az adssg alakulsnak aktulis krdseirl az Orszg-gyls mg soha legalbb egy nyilvnos parlamenti vitanapot?!

A mlt ht cstrtkn (1996. mrcius 21-n) az esti flnyolcas televzi-hrad elzetesben szenzcis bejelents hangzott el: a Magyar Nemzeti Bank az idn, eddig soha nem ltott alacsony szintre, nett 9 millird USD-re cskkenti a kls llamadssgot. Azt hittem, rosszul hallok! Vrtam a folytatst, a rszletes hrt, de hiba. Rszletes hr nem kvetkezett. Msnap vettem hrom klnbz alaplls napilapot. Az adssg visszafizetsnek szenzcijrl egyikben sem volt semmi. Mellesleg: a jelzett mrtk cskkents csak az sszes privatizcis bevtel, illetve az egsz deviza-tartalk erre a clra trtn kvzi-felldozsval lenne lehetsges. Ami viszont nem lehetsges. Vagy mgis?! Ki lt ebbe bele?

Amg a kls llamadssgunk folyamatosan n (illetve jelentsen nem cskken),  amg az ves kamat-terheink elrik vagy meghaladjk a 2 millird USD-t, addig minden rkvetkez vnk egyre csak nehezebb lesz. Mindaddig, amg a fizets-kptelensgnket egyszer csak vgre hivatalosan is ki nem mondjuk...
Vajon mi rtelme volt, s mi rtelme az agnia, az egyhelyben-jrs erltetsnek, sok-sok vvel trtn lland meghosszabbtsnak? A titkolzsnak? A klfldi hitelezink rgta sokszorosan jobban ismerik a magyar nemzetgazdasg vals pnzgyi helyzett, mint mi magyarok, mint a magyar np! Ki eltt titok mg a titok? Mirt nem lehet egyszerre vget vetni a restrikcinak, a pangsnak, minden szenvedsnek s nyomornak, a tmeges leplsnek?
Nzznk szembe vgre a tnyekkel nemzeti mretekben, s lltsuk ksz tnyek el a nemzetkzi hitelezinket is! Mondjuk fel az adssg-szolglatot, k pedig rjk le vesztesgknt, -  legalbb is az adssgunk nem legitim hnyadt... 
Az elviselhetetlen mrtk hitel-s kamattrleszts nlkl - attl mintegy meg-knnyebblve - a magyar nemzetgazdasg kpes lehetne az nfinanszrozsra, mert a mkdse nmagban, sszessgben rentbilis.
Ezt mr hivatalosan-mrheten bebizonytotta az 1980-as vek els felben is.
Ma mr sajnos a bizonyts problematikus, mert sem tves tervek, sem hiteles-sszevont nemzetgazdasgi pnzgyi-statisztikai beszmolrendszer nem ltezik; - gy ezen a tren tfog tjkoztats sem lehetsges. Felmrhetetlen teht, hogy mirt, mitl s mihez kpest csszunk egyre lejjebb...

5. Adssg; - egyni s nemzeti ntudat
A magyar nemzet - 1968 s 1982 kztt, a kommunizmus ‘liberalizlsa’ rvn - szrevtlenl kerlt a kamatrabszolgasg csapdjba. 1982. ta a multinacionlis gyarmatosts helyi infrastruktrjnak gyorsul tem kiptse folyik. Addig kell bebetonozni az j, nemzetkzi rendszer alapjait, amg a bennszltt nemzet mg a mhold-programok kbulatban l.
A nemzetkzileg uniformizlt szisztma lnyege, hogy minden rtket csakis a pnztkbl, a tkstl eredeztet - az alkalmazottak, a brmunksok rtkalkot kpessge nem egyb, mint az adssg-szolglat teljestsre irnyul jog...
Mindenki a tkstl, a tulajdonostl, a bankrjtl kapott klcsnkbl l, - gy mindenki csak hitelt trleszt lete vgig. Ez a legtkletesebb, egyszer s mind a legelszakthatatlanabb fggs, ami csak ltezhet.
Az alkalmazottnak, a brmunksnak egyetlen kritikus szrevtele, zokszava sem lehet gazdja mkdsvel, tevkenysgvel szemben - klnben azonnal ‘repl’. A totlis egzisztencilis fggs rvn valsul meg ‘a kamat-rabszolgk’ tkletes hsge uraik irnt.
Ugye, ismers a trtnet? Dja vu rzs kerti hatalmba az embert!
Molnr Gbor, aki a Magyar Tudomnyos Akadmia megbzsbl, de minden anyagi tmogatsa nlkl, a kt vilghbor kztt Brazliban lt s vadszott, - rszletesen bemutatta a gumicsapolk (caboclk) egsz leten t tart fggst a tulajdonostl, a vllalkoztl (a patrontl). Hiba termelt ki a cabocl akrmennyi nyersgumit is, - az adssga az t eszkzkkel ellt, alapvet ltfenntartsrl "gondoskod" patrontl csak nttn ntt. Minl tbbet dolgozott, annl nagyobb lett a tartozsa...

Egy leten t mindenrt tartozni - rettenetes rzs. Az embernek semmije sem a sajt tulajdona, mindent csak brel, mindene ms. A csekly magntulajdona - csupa egyszer fogyasztsi cikk - is mind csak hitelfelvtelbl szrmazik, amely hiteleket a kamatokkal egytt folyamatosan trleszti. nll vlemnye semmirl nincs, nem is lehet, mert a vlemnyalkots kizrlagos joga a tulajdonosok.
Az ads - nem fggetlen lny. A jvjn, letn, minden produktumn rajta van a jelzlog. Az adsnak teht hivatalosan nincs, nem lehet szemlyes ntudata...
gy l ma, hitelbl, az emberek zme a korltlan lehetsgek hazjban, a hol liberlis, hol konzervatv Amerikai Egyeslt llamokban. Nem csoda, ha maga az USA is a vilg egyik legeladsodottabb orszga, hiszen polgrainak is alapvet letformja, trsadalmi viszonya, ltezsi mdja a hitel!
A tartsan hitelekbl ls ugyanis gykeresen ms szemlletet kvn; - ltszlag lezser, valjban azonban egy rendkvl kttt, naprl-napra kiszmtott, sajtos letforma. Ezt az elre gyrtott letformt, mint affle sikeres vilgsmt, mint egyfajta ‘konfekcis knyszerzubbonyt’ rnk, trtnelmileg fggetlen gondolkods magyarokra is megprbljk rnk hzni. Nem lesz knny! A magyar ember termszetnl fogva ntrvny, - rosszul tri a fggst. Radsul nlunk az ads-s kamatrabszolgasg nem mzesmadzaggal, a tejjel-mzzel foly Knan gretvel kezddtt el, hanem visszafizethetetlen nagysg adssggal, elviselhetetlen letkrlmnyekkel, st, ltalnos lelki depresszival. Az nll vllalkozs sikerre sincs amerikai-tpus remnynk: hitelt senkinek nem adnak, a kamat-s adfizetsi ktelezettsgek pedig teljesthetetlenek.
Nem alakulhat gy ki sem a trvnyekkel tmogatott, ers vllalkoz-rteg, sem a polgrsg, sem a virgz csaldi vllalkozsok; - nincs tmeges egyni siker, sem trsadalmi biztonsg.
Mivel az rtkteremt-alkot tevkenysg, a hasznos munkavgzs lassan szinte rtelmetlenn vlik; - nem jrhatk be mr valdi bszkesgre alapot ad egyni letutak, s nem alakulhat ki a bszke nemzeti sszetartozs, a nemzeti ntudat rzse sem.

6. A kibontakozs tvlati lehetsgei
Nyilvnval, hogy alrendelt, ads-fgg helyzetben nem lehet szuvern, nll nemzetllamot, nemzetgazdasgot pteni. Egyni s kollektv ntudat nlkl a np is cltalanul ssze-vissza futkos, kapkod, sztzillt hordhoz hasonlt csak.
Elsknt teht az llamadssgot kellene likvidlni, hogy az sszeomlst meg-llthassuk, hogy kvzi zld mezs beruhzsknt elkezddhessk az orszg jj-ptse. Nagyobb a feladat, mint 1945-ben volt. A krlmnyek is nehezebbek, - mert elbb vissza kellene adni a nemzet kollektv jobb jvbe vetett hitt...
Olyan gazdasgot kell felptennk, amelyben az egyn boldogulsnak alapvet motvuma nem az adssg-fggs (s vgs soron a hitelezk irnti sunyi hsg), hanem az egyni s a kollektv alkot munka rme, sikere.
Csak ennyiben, - vissza kell trnnk a marxi gykerekhez, miszerint rtket csak az alkot emberi munka hoz ltre. A kamat s a profit csupn jogtalan elnyk alapjn kisajttott rtktbblet, amelyet a tks, a bankr egyszeren az ersebb jogn elvesz az eredeti rtket elllt termelktl.
Az emberek egyni bszkesgt, a magyar nemzet kollektv ntudatt csakis a sikeres egyni s csaldi vllalkozs, a kzs alkot munka rme adhatja vissza, melynek minden hasznt is elssorban annak kell learatnia, aki a hasznos munkt elvgezte.
Ezrt mindjrt az adssg likvidlsa utn meg kellene teremteni az egyni s a kollektv boldoguls albbi legfontosabb feltteleit:
 Jelents mrtkben javtani kellene az egyni s a trsas, a csaldi vllalkozs anyagi, fknt a hitelhez jutsi lehetsgeit. A vllalkozkat olyan hitelekhez kell juttatni, amelyek a bevtelbl knnyen s gyorsan visszafizethetk, miutn a vllalkozsok teljesen fggetlenn, nllv s nfinanszrozv vlhatnak.
 Be kell vezetni a csaldi/sszevont jvedelemadzst, s ltalban is jelentsen cskkenteni kell az adterheket. Vissza kell lltani az alanyi jogon jr, teljes kr s ingyenes trsadalombiztostsi szolgltatsokat.
 Infrastrukturlis beruhzsok, nagy volumen llami kzmunkk szervezsvel lland munkalehetsget kell teremteni minden magyar llampolgrnak, hogy lehetleg mindenki anyagilag problmamentes csaldi letet lhessen.

A munka-rtkrendre pl nmet,  japn vagy knai modellt kell kvetnnk, - a tks-ads fggsre apelll, bankr-szemllet amerikai modellel szemben.
A trtnelmi hagyomnyainkhoz s fggetlen gondolkodsunkhoz h nemzeti ntudat jrateremtst csakis gy remlhetjk.

 

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!