Az oll kt szra
2005.04.11. 16:18
Az oll kt szra
A "cssztatott" forintlertkels s vonzatai
Adott orszgok valutaparits-arnyai, a vltozsok tendencija - hosszabb tvon - az adott nemzetgazdasgok teljestkpessgnek, munka-termelkenysgnek, sszessgben: gazdasgi nvekedsnek egymshoz viszonytott arnyait, azok vltozsi irnyt (trendjt) fejezi(k) ki.
A nemzeti valutk vsrlerejnek (paritsnak) egymshoz viszonytott arny-vltozsai mgtt a nemzetgazdasgok erejnek arny-vltozsai hzdnak meg.
Az 1960-as s az 1970-es vekben - hossz veken t vltozatlanul - 23, illetve 28 magyar forintba "kerlt" (llamilag persze ersen dotlt "rfolyamon") 1 amerikai dollr (USD). Amikor a nemzetgazdasg fokozatos liberalizlsval, klkereskedelmnk volumennek s jelentsgnek ugrsszer fokozdsval - a cserearny-romlssal s eladsodsunkkal prhuzamosan (az 1970-es s az 1980-as vekben) - "rnk szabadult" a vilgpiac (v.: olajr-robbans!); akkor a magyar valuta, a forint is igazodni knyszerlt a vals rtkarnyokhoz, s lassanknt a relis "klkereskedelmi rfolyamon" mrve rtkt, vlt maga is szabad adsvtel trgyv.
A rendszervltozs - 1989-1990., ami diszkrt mdon lezrta s kvzi legitimlta is a 20 v alatt fokozatosan vgbement folyamatot - veire (1990-92.) a sokszori lertkelsek kvetkezmnyeknt a forint paritsa olymrtkben leromlott, hogy ekkor 1 USD (egysgnyi GDP-rtk) ellltsa mr 60-80 forintba is bele- kerlt, ami a valsgos valutartk-viszonyokat, a vals rfolyamot fejezte ki.
s itt most egy pillanatra meg is kell llnunk, - ugyanis 1993-97. egy kitntetett tves idszak, a fejlds (vagy legalbbis a trend) inflexis idszaka.
Odig ugyanis minden teljes mrtkben rthet, hogy a forintunk llami rfolyam-dotcijnak megszntetse, illetleg a ‘70-es s a ‘80-as vekben bekvetkezett vilgpiaci (klkereskedelmi) cserearny-romlsunk, majd (1982-tl) a rohamos-knyszer eladsodsunk kzvetlen kvetkezmnyeknt a nemzetgazdasgunk abszolt kiszolgltatott vlt. A vilgpiacon trtnt megmrettetsnk kzvetlen eredmnyeknt kiderlt: a magyar valuta drmai devalvcija oda vezetett, hogy: 1 USD = 60-80 forint. m azt se felejtsk el, hogy 1989-ig a GDP folyamatosan nvekedett (teht mg volt mrhet gazdasgi nvekedsnk!), - viszont 1993-ra a nemzetgazdasg sszteljestmnye az eredeti rtkvolumen mintegy 60-70 %-ra esett vissza. Ezek utn jtt csak az igazi hullmvlgy, a dekonjunktra kt legmlyebb ve: 1994 s 1995, - majd csupn jabb kt v stagflci (= stagnls + inflci) utn 1998... Az az v, amely - az MSZP-SZDSZ vlasztsi kormny-propaganda szerint - jelents, 5 szzalkos GDP-nvekedssel kecsegtet. Mind-ekzben 1995. ta folyik a forint tudatos/tervszer cssz lertkelse, aminek kvetkezmnyeknt 1995-ben 1 USD 126, 1996-ban pedig mr 153 forint volt, s aminek elre jl lthat s kiszmthat "eredmnye", hogy ma, 1998-ban: 1 USD mr 220 forinttal egyenrtk!
Mert ugyan mit is jelent mindez?! Csupn azt, hogy a stagflci 5 vben (1993-1998.) a magyar valuta USD-hez viszonytott paritsa (ha gy tetszik: vilgpiaci vsrlereje) jbl tbb mint 100 szzalkkal (100 forint - 220 forint) romlott. s lltlag ppen ebben az idszakban (st, az idszak msodik felben!) lltottuk helyre nemzetgazdasgunk nemzetkzi fizetkpessgt, tovbb alapoztuk meg jvbeli ugrsszer s stabil gazdasgi nvekedsnk lehetsgt! Ez lenne az a biztonsgos alap, amelyre a remnybeli rohamos gazdagodsunkat rpthetjk? Bizonyos, hogy nem tvednk?! No, ez mr nem rthet, s mg kevsb hihet!
A forint dbbenetes, 10 v (1989-1998.) alatt tbb mint hromszoros (1 USD = 60-rl 220 forint) mrtk lertkeldsn/lertkelsn tl ugyan mi vltozott? Az llami vagyonunk erltetett tem, dilettantizmussal s korrupcival terhelt privatizcija sorn (1990 s 1998 kztt) eltnt/elkelt legalbb 60 Mrd USD (egyes mrtkad becslsek szerint kzel 100 Mrd USD!) vals forgalmi rtk nemzeti mkd tknk, m az rtkestsbl szrmaz bevtelnk alig rte el az eredeti vagyonrtk 15-20 %-t. A privatizcibl s a klfldiek befektetseibl szrmaz (10-12 millird USD nagysgrend) valutatartalk dnt hnyada egy-szer nyilvntartsi sszeg, nem a magyar llam tulajdona, hanem csak a klfldi befektetsek "garancilis tartalkalapja".
A privatizci befejezdtt, az llami vagyon zmmel (60-70 szzalkban) olyan multinacionlis cgek tulajdonba kerlt, amelyek a mkd tkjk ltal termelt ves profit 80-90 %-t (sszesen 2 millird USD/v nagysgrendben) kiviszik orszgunkbl. Hasznuk egybknt nagyjbl 15 szzalkos (!) profitrtnak felel meg, ami nemzetkzi sszehasonltsban kiemelked mrtk.
Mindemellett a magyar GDP dnt hnyadt (80 szzalkt) ezek a multi cgek termelik meg, - az orszg gazdasgi nvekedse pedig jelenleg 100 %-ban rajtuk mlik.
Minden - a vlasztsi eredmnyek ismeretben sikertelenl folytatott - kormny- propaganda ellenre nem igaz, hogy a privatizcis bevtelek, a restrikcis pnz-politika, a Bokros-csomag s egyb megszort intzkedsek hatsra rendbejtt volna Magyarorszg fizetsi mrlege! Mindssze annyi trtnt, mintha egy beteg magas lzt - csak tneti kezelsknt - lzcsillaptkkal lenyomtk volna. m a lappang betegsg sajnos tovbb puszttja a nemzetgazdasg amgy is ellenll-kptelen szervezett, amit az inflcis "hemelkeds" is jl mutat.
Nem igaz az sem, hogy az orszg kls adssg-llomnya jelentsen cskkent volna. Orszgunk a hitel-kamatokat a brutt adssg utn fizeti, ami pedig 1994 ta is minden vben folyamatosan tovbb nvekszik. Ennek ttekintshez - meg-rtshez s beltshoz - elgsges figyelmesen ttanulmnyozni (jmagam 3-4 ve ezt teszem!) az elmlt 4 v MNB-jelentseit, valamint az SZ jelentst az llamadssg ellenrzsrl. Ezekbl vilgosan, st, kzrtheten kiderl, hogy a brutt kls adssg forintban kifejezett sszege vrl-vre tovbb nvekszik, mintha mi sem trtnt volna! Mindsszesen annyi "trtnt", hogy a Nemzeti Bank a kls adssg-llomny egy rszt bels (llam)adssgra konvertlta, miltal 2 ezer millird forint adssga kamatterheit kzvetlenl tterhelte az llami kltsg-vetsre. Ez is hozzjrult, hogy az llami kltsgvets 1998. vi kamatterhei mr kzel 1 ezer millird forintra rgnak.
Tbbszr is, jra meg jra megvltoztattk (kvzi sszehasonlthatatlann tettk!) az adssg-nyilvntarts bels szerkezett, sszettelt is.
Mindemellett az llam decentralizlta "az eladsods lehetsgeit" is, miltal a nemzetgazdasg valsgos kls adssg-llomnynak sszevont kimutatsa a jvben "fizikailag" vlhat lehetetlenn. (Ma mr ugyanis az llam s a bankjai mellett a legklnflbb gazdlkod szervezetek is felvehetnek klfldi hiteleket, ami kimutatott llamadssgknt ugyan nem jelenik meg, viszont a kamatok vgs soron a nemzetgazdasg egszt terhelik.)
Mivelhogy a szocialistk a kzvetlen politikai eldeik (MSZMP) ltal az 1970. s 1990. kztti idszakban keletkeztetett llamadssggal rdemben amgy sem tudtak mit kezdeni, ht - hogy mgse' ktelenkedjk a szemnk eltt! - gyorsan sztkentk az adssg-kupacot, akrcsak egyszeri proletr a laktelepi laksnak sznyegpadljra pottyant mjpsttom-gombcot. A lnyeg: a hamis ltszat megrzse...
Az 1993 s 1997 kzti vekben Magyarorszgon remnytelenl pangott az let, - nem volt kimutathat gazdasgi nvekeds, s a GDP lnyegben megrekedt az 1989-es szint 60-70 %-nak megfelel rtken, mikzben a bels fogyaszts (a brek, a jvedelmek, a nyugdjak, a tppnz s az llami kltsgvets: vagyis az elklthet pnz, "a cash-flow") relrtke minden vben minimum 5-10 %-kal tovbb cskkent. Mindez elssorban az llam ltal tudatosan ‘felpiszklt’ inflci (tlagosan legalbb vi 20 szzalk volt!) slyos kvetkezmnye, amelynek leg-fbb gerjesztjeknt, motorjaknt 1995-tl a forint ‘Surnyi-fle’ n. cssz le-rtkelst hasznltk fel. A forint-lertkels s a bels inflci kumullt ssz-mrtke megegyezik, ami az ok-okozati sszefggs bizonytka. A bels inflci a kifel tervszeren deklarlt "cssz forint-lertkels", vagyis a mestersgesen elidzett - a nemzetgazdasgra az llam ltal rerszakolt - devalvci miatt kt-szmjegy mg napjainkban is...
Nem az inflcit kell teht "megszntetni", hanem az llam moh tlkltekezsi vgyt s gyakorlatt, gy mindenekeltt a forint cssz lertkelst, ami sszes gazdasgi bajaink legfbb oka, hivatalos s intzmnyes elidzje. A cssz le-rtkelssel ugyanis az llam ppen hogy a sajt fokozd tlkltekezst kvnta szentesteni, legitimlni s bebetonozni, hogy llampolgrai ldozatos munkjnak a hasznt mindenfajta fondorlatos adk s jrulkok formjban zavartalanul flzhesse le. Az inflci szndkos gerjesztsvel az llam klns korrupcis gyletet kttt: az llampolgrok, a magyar vllalkozk munkjnak rtke automatikusan/folyamatosan rtktelenedik el, - mg az szrevtlenl eltn rtkklnbzet 20 %-ban a kltsgvets, 80 %-ban a multik zsebbe vndorol.
Igaz, az lland valutalertkels exportsztnz hats, ami ideiglenesen cl-szer intzkeds lehet egybknt magasan fejlett, tarts egyenslyban mkd gazdasg tmeneti fizetsimrleg-hinynak a gyors felszmolsra. De nem egy krnikusan beteg, katasztroflisan visszaesett, fejletlen ipar, depresszis mez-gazdasg gazdasgban, amelyet mr amgy is tbbszrsen kiszipolyozott a hitelkamatok nygve trlesztse s a tbb vtizedes klkereskedelmi cserearny-romls! A folyamatos cssz forint-lertkels a magyar gazdasgot tvesen arra sztnzte/knyszertette (!), hogy minden iparcikkt s minden mezgazdasgi termkt, minden lelmiszert vigye exportra, akr fl ron (forint/USD = 100-, majd 220 rfolyamon!) is, mert gy relatve ltszlag jobban jr... mde mivel enni/fogyasztani valamit mgiscsak szksges: ltfontossg lelmiszereket s fogyasztsi cikkeket kell importlnunk!
gy magyar jonatn helyett holland zldalmt, finom teavaj helyett „eeropms” -‘copyright’ by Horn Gyula - (szrny z) margarint, stb. ehetnk - 10-12-szeres ron.
Nos, ki lehet az, aki ezen a flrlt, radsul hasznosnak (st, szksgszernek!) kikiltott tranzakci-sorozaton jl jr?! Az EU-tagorszgok gazdasgai, termeli s klkereskedi, a multinacionlis cgek, a klfldi s a magyar bankrok. A magyar paraszt s minden magyar fogyaszt, llampolgr vek ta folyamatosan egyre rosszabbul jr, - trsadalmi fogyasztsunk sznvonala s sszettele egyre meredekebben elmarad a legfejlettebb orszgok mgtt. ppenhogy ez a kamat-rabszolgasg legbensbb lnyege. Mindennket eladjuk potom ron, csak hogy trleszthessk az esedkes (vgtelenbe nyl) adssg-szolglatot, s hogy az orszg OECD-kirakata messzirl nzve harmonikus ltvnyt nyjtson, mikzben mregdrga, zmmel bvli import-cikkek fogyasztsra knyszerlnk, hogy azrt mgse' haljunk hen! Tz v leforgsa alatt a forintunk dollrviszonylatban kevesebb, mint a felre (100/220) rtktelenedett. Ez azt jelenti, hogy a tz vvel ezeltti fogyasztsi sznvonalunkrt ma kb. ktszer annyit kell(ene) dolgoznunk. De ez mr nem megy, ez a munkaintenzits mr meghaladn a dolgoz ember s a nemzetgazdasg teljestkpessgnek legfels hatrt...
A folyamatos cssz lertkels annak a tudatos/cinikus deklarlsval egyenl, hogy a magyar nemzetgazdasg teljestmnynek, a magyar ember munkjnak az rtke automatikusan havi/vi x-szzalkkal - mert nem is a mrtk krdses, hanem az elv az, ami trhetetlen! - folyamatosan cskken a fejlett orszgokban l-dolgoz emberek munkjnak az rtkhez kpest. A valuta-parits arny-vltozsa ugyanis pontosan ezt jelenti, ezt fejezi ki. Az USA gazdasga az elmlt 5 v alatt teht nagyjbl 120 szzalkkal nvelte teljestkpessgt a magyar nemzetgazdasggal szemben. Ms magasan fejlett orszgok valutjt (DM, jen, font, frank, stb.), azok forinthoz mrt parits-vltozst alapul vve kb. ugyanerre az eredmnyre jutunk, ami az lltsaim igazolsra perdnt bizonytk.
Mrmost ezek utn felmerl a krds: hogyan s mikorra fogjuk behozni, utol-rni az Eurpai ni fejlett orszgait, - feltve, hogy vgre tnyleg elkezdtnk nvekedni?!
A vlasztsi vitkban az MSZP s a Fidesz kztt a legkilezettebb krds volt, hogy: vi 5 szzalkkal, vagy 7 szzalkkal kell nvekednie gazdasgunknak ahhoz, hogy elkezdjnk felzrkzni?
n ma sem tudom ezt a vitt magamban eldnteni, mg csak megjsolni sem tudom a szksges index-rtket, - st, mg annak meghatrozst sem vllalnm szvesen, hogy: ugyan mihez kpest?... Egyet viszont egsz bizonyosan tudok. Nvekedni akkor kezdnk majd el, amikor a forint/dollr rfolyam-index eddigi sorsszeren tendencizus emelkedse megll, de legalbb is huzamosabb idn t stagnlni kezd. Felzrkzni pedig akkor tudunk majd, ha ugyanez az index, vagy ppen mondjuk a forint/DM parits-arny elkezd fokozatosan/folyamatosan meg- vltozni a forint javra!
Ameddig ugyanis nem fordul meg az eddig regisztrlt trend, addig nemcsak hogy a felzrkzsrl dresg fecsegni, hanem ellenkezleg: tovbbra is vltozatlan temben hznak el tlnk a fejlett orszgok, - az oll kt szra teht mg tovbb nylik.
A felzrkzsunk elindtsnak legfontosabb alapfelttele, hogy - hivatalosan s azonnal - megszntessk a forint cssz lertkelst. Azonnal meg is sznne az inflci, mert nem lenne, ami gerjessze.
A kellemes, bks nyugalomban csendesen elkezdhetnnk, gyarapodni, - mind-annyiunk, Magyarorszg javra.
|