Pnzek, titkok, megfigyelk
2005.04.17. 19:16
Pnzek, titkok, megfigyelk
Ebben a fejezetben bemutatom: mit is jelent a gyakorlatban, hogy az MTV Rt. kln-kln s „egyszerre” is kiszolgltatott a mdia-lobbyk harcnak, valamint a belpolitikai csatrozsoknak. Bzvst felrhat a kvetkez „hatalmi” egyenlet:
INFORMCI (mdia) + PNZ (vllalkozs) = POLITIKAI HATALOM.
Ez az sszefggs nap, mint nap t-meg tszvi a Magyar Televzi letnek, mkdsnek minden perct, minden tevkenysgt. Mondhatjuk gy is, hogy a kzszolglati televzi egyrszt a mdia-lobbyk; msrszt a politikai szereplk legkedvesebb „jtkszere” - kzttk dl a gazdasgi s a politikai mdiahbor. Hangslyozom: nem arrl van sz, hogy a politika „bele-beleszl” a tjkoztats, a msorkszts, a msorszerkezet, a produkcik nem is r tartoz krdseibe, - hanem sokkal inkbb arrl, hogy a Televzi egsze a napi politika kapcsold vonzata, fggvnye. Mellesleg: a klnbz prtkomisszrok a Televzi krl, vagy mg inkbb, bent, a Televziban rzik magukat a legjobban; vagy ha erre nincsen lehetsgk, ht akkor „csendestrsknt” meghzdnak valamelyik sztr-produkci vagy producer (esetleg produceri iroda) „rnykban”, s ott, onnan osztogatjk kretlen „jtancsaikat”, - buss osztalk vagy jutalk fejben...
Ms vonatkozsban viszont a Televzi egyrszt a pnzcsinls, msrszt pedig a politika-csinls eszkze, mhelye, kzvett cge, - affle vmszabad-terlete. Hogy ez mennyire gy van, arra taln a legjobb plda az rgammk-filmsorozat szertegaz trtnete! Petk Istvn tvelnk tbbszr is megprblta lelltani a sorozat sugrzst, illetve kezdemnyezte a vgtelenre nylt produkci mielbbi, gyors befejezst, - m minden ilyen esetben kapott egy „jakarat” telefont: ne tegye, amennyiben tovbbra is tvelnk kvn maradni... Tbbet nem is tette.
Most lssuk a trtnetet!
Megvalsult, immr tzves mltra is visszatekint liberlis polgri demokrcink jogllamban mlyrehat sszefggseket kutatni, a tnyek lncolatt feltrni, clzatos oknyomozst folytatni kizrlag kommunista trtnszek s flllami titkosszolglatok, illetve nemltez titkos trsasgok joga s lehetsge.
A bizonytkok, a tnyanyag, a szksges dokumentumok sszegyjtst fed-cgek vgzik. Tevkenysgk mechanikus rabszolgamunka, - az analzis s a szintzis, a dedukci s a redukci, az absztrakci s a konzekvencik levonsa, a (pre)koncepci megalkotsa s a (pre)judikci a mindig httrben marad politikus megrendelk/megbzk joga s feladata. rjk be ennyivel!
A fedcgek bizony roppant rdekes kpzdmnyek. A tnyleges kommunizmus idszakban (1945-19??) pontosan lehetett tudni - noha szigoran titkos volt! -, hogy pl. a Lmpagyrban robbananyagokat, a Gzkszlkek Gyrban gp-pisztolyokat, a Szerelvnygyrban lvegeket s lvedkeket gyrtanak, - a MOGRT mobil raktakilv-llomsokat, tank-alkatrszeket export-importl. Kln rdekessg, hogy a kzszolglati Magyar Televzi tnyleg a kzt, mr-mint a kommunista trsadalmat szolglta hradsaival s msoraival. Napjainkra mindez gykeresen megvltozott, - semmirl nem lehet pontosan tudni, hogy valjban micsoda, pedig "hivatalosan" szinte semmi nem titkos...
Visszatrve a fcsapsra, brki a szememre vethetn, - mirt is nem tekintem potencilis oknyomoz/tnyfeltr szervezdseknek az rott s az elektronikus mdiumokat: a hrlapokat, a publicistkat, vagy a kereskedelmi televzikat?!
Ugyan, krem! Hiszen majdnem valamennyien kzvetlenl a politikai hatalom kreatri, lettemnyesei, illetve megbzottai, miltal effektv meglhetsk, fennmaradsuk a tt. Aki a pnz, a vagyon, az informci (a sajt, a megbzs, a hitel s a hirdets), - az a hatalom. Akinl a pnz, - az fizeti a zenszeket, s rendeli meg, hogy ppen melyik ntt jtsszk. Senki nem piszkt a fszekbe!
Az elemi rdek ma is az ltalnos (el)hallgats, - extrm hr csak olyan jelenhet meg, amelyet a kzpontbl ellenriztek, jvhagytak, igazoltak s „levajaztak”.
Olyan hrads napvilgra kerlse teht, amely szemben ll a Kzpont rdekeivel, vagy plne kifejezetten a Kzpont ellen szl, - eleve teljes kptelensg.
A polgri demokrciban a kormnyzs legfontosabb motvcija a lakossg lelki nyugalmnak, fizikai s szellemi bkjnek maximlis biztostsa, ezrt azok a hrek mg kevsb publikusak, amelyek a Kzpont rdekeivel leginkbb "egybe-esnek", ugyanis leleplezdhetne a hatalom mkdsnek algoritmusa, mert szles tmegek tekinthetnnek bele az uralkod elit hlszoba-titkaiba. Az ellenszegl igazsgokat teht elhallgatjk, a lnyegbevgakat pedig titkostjk...
Ennek megfelelen csak a bulvr-informcik kpezik a lakossg fogyasztst.
Az elzekre tekintettel, rendkvl nehz helyzetben vagyok, hiszen brmifle halovny sszefggs publicisztikai felvzolsa polgri szemlyisgi jogokat srthet, amennyiben viszont a legcseklyebb sszefggs felismersre sem ragadtatom magam, gy a legersebb tnyek is "ri munkssgom" ldozataiv vlhatnak. Effektv vdak maximum a TV2-ben hangozhatnak/hangozhattak el, ezrt csak tnyekrl, tnyezkrl rok, - prhuzamot, sszefggst vonjon ms. A tnyek szrazsga ellenre mgis szp kis trtnet az, ami vgl kikerekedik. A helyzet drmaisga is megkvnja, hogy a rgztskhz kvzi forgatknyvszer dramaturgiai mdszereket hvjak segtsgl. gy elkerlhet a szsztyrsg...
Sznhely: az MTV Rt. Irodalmi s Drmai Msorok Szerkesztsge, valamint az Elnk hivatali dolgozszobja. (Ahol sem kts, sem felbonts nem trtnt.)
Trtnik: az 1996. s 1998. kztti trtnelmi idszakban, rszben napjainkig.
Rsztvev cgek: MTV Rt., Flix Film Kft., Flix Invest Kft., Plus Center Rt., WS Rt., Mveldsgyi s Kzoktatsi Minisztrium, Munkagyi Minisztrium, BIT, Xnia-Lz Egyeslet.
Szerepl szemlyek: Schmuck Andor, a Xnia-Lz Egyeslet vezetje, Kiss Pter a BIT vezetje majd munkagyi miniszter, Czg Zsuzsa gyvezet s producer, Mt Lszl prtpnztrnok majd millirdos vllalkoz, rgammk.
Mint ismeretes (Magyar Hrlap, - 1999. mjus 10., htf): az n. Megfigyelsi Botrny legjabb fejlemnye, miszerint lltlag a Xnia-Lz Mozgalom vezeti adtak volna "titkos megbzst" 1997-ben, Pokorni Zoltn FIDESZ-frakcivezet megfigyelsre, kompromittl clzattal. A TV2-ben Plfy Istvn msorvezet vendge, Schmuck Andor (1999. mjus 8-n pnteken) folyszmla-kivonattal is bizonytotta, hogy a Xnia-Lz Egyeslet sohasem kapott tmogatst a WS Rt.-tl, Mt Lszl volt MSZP-pnztrnok, ma nagyvllalkoz cgtl.
"Egyetlen olyan cget sem tmogatott a Munkagyi Minisztrium, amely kapcsolatban llt a Xnia-Lz Egyeslettel." - jelentette ki Kiss Pter, volt munkagyi miniszter a Magyar Hrlap hivatkozott cikkben. A most MSZP-s kpvisel (illetve jbl munkagyi miniszter - Cz. L.) hozztette mg: "Nincs olyan vllalkozs, amely azrt kapott a munkagyi trctl pnzt, hogy azzal a Xnia-Lz Egyesletet tmogassa. A WS Tejipari s Kereskedelmi Rt. vissza-fizette a 35 milli forintot, mivel nem tudta teljesteni a szerzds feltteleit."
Minden vilgos teht, - felrppent ugyan a lufi, mde rgtn ki is pukkasztottk. Mindenki boldog - ezt is megsztuk! -, a nz is elgedett: mgiscsak derk emberek ezek, klnsen pedig a msorvezet rkdik jl a kzlet tisztasgn. Tvedni emberi dolog, igazn kr, hogy nem volt lelkiereje bocsnatot krni...
Azonban: Schmuck Andor a valsgot lltotta ugyan, de nem a teljes igazsgot. Persze mirt is beszlt volna olyasmirl, amit senki nem krdezett meg tle?! Ktsgtelen tny, hogy a bemutatott bankszmla-kivonat igazolhatta, miszerint a WS Rt. nem tmogatta - klnsen nem kzvetve, a Munkagyi Minisztriumtl szrmaz pnzzel! - a Xnia-Lz Egyesletet. Vannak azonban ms tnyek!
A Xnia-Lz Mozgalmat (s az azt vezet Egyesletet) eredenden az MSZP mint oktatsi fedcl politikai mozgalmat hvta letre, - annak rdekben, hogy az egykori kisdobos-s ttr mozgalom mintjra mr apr gyermekkorban kezddjk meg a szocialista nevels, amely ksbb BIT-esekk rleli a baloldali eszmkre fogkony fiatalokat.
A Xnia-Lz Mozgalom 1997-ben mr hetvenhatezer beszervezett gyermeket szmllt. A mozgalom kzponti figurja, ktdsi pontja, cselekvsi programja az rgammk tvsorozat, amelynek producere Czg Zsuzsa, aki egyben a Flix-Film Kft., valamint a Flix-Invest Kft. gyvezeti tisztt is betlti.
A kzszolglati Magyar Televzi Rt. - mindig jbli szerzds-hosszabbtsok kvetkezmnyeknt - 1997. vgig 160 darab, egyenknt 25 perces folytatsos rszt sugrzott, amelyekrt sszessgben sokszz-milli forintot fizetett ki, rszenknt teht tbbmilli forintot. Ez elkpeszten magas sszeg, - a sorozat ezzel fajlagosan az MTV Rt. egyik legdrgbb adsa volt.
A minsthetetlenl alacsony sznvonal filmsorozat egyik alaptlete, lnyegi elgondolsa, pnzgyi bzisa - mint termk! - az az lltlagos "energia-ital", amelyet a WS Rt., a filmsorozat meghatroz szponzora a tejzemi mellk-termk tejsavbl lltott el, s amely a filmfhsk IQ-jnak nvelst volt hivatott szolglni, tanulmnyi eredmnyeik javtsa rdekben.
Nem ismeretesek rszletes laboratriumi vizsglati eredmnyek, illetve hats-elemzsek arra nzvst, hogy a Mt-ital valban energia-ital volt-e, mintahogy az egsz filmsorozat ezt fennen hirdette, - de arrl sem, hogy vajon nvelte-e a szereplk IQ-jt is, vagy csupn a Flix-Film Kft. s vezetinek bevteleit?!
Tny azonban, hogy az MTV Rt. horribilis sszegeket fizetett ki a sorozatrt a Flix-Film Kft.-nek, - de a WS Rt. is csillagszati szponzorcis djat fizetett az MTV Rt.-nek! Annak az eldntse, hogy az lltlagos energia-ital rgammk-filmsorozat ltali reklmozsa eredmnyezte-e vajon a kereskedelmi forgalom, a haszon kvnatos mrtk nvekedst (teht a hozamtbblet fedezte-e a reklm kltsgeit?), - maradjon csak a WS Rt. zleti titka.
Az rgammk-filmsorozat az MTV Rt.-n bell mindvgig klnleges kezelst kapott s lvezett. A rzsaszn homly terjengse mr azzal elkezddtt, hogy a kapcsold szerzds, a msor gondozsa elejtl fogva nem a Szrakoztat-, vagy a Gyermek s Ifjsgi Szerkesztsg feladata volt, hanem rthetetlenl az Irodalmi s Drmai Msorok Szerkesztsge hatskrbe tartozott.
A szerkesztsg vezetje egybknt 1997. kzeptl (egy zben rsban is) krte az MTV Rt. elnkt a sorozat lelltsra, s/vagy elvtelre a szerkesztsgtl. Az rgammk-sorozat azonban az utols „szerzdsmdosts” vgteljestsig mgis adsba ment, - az MTV Rt. maradktalanul ki is fizette annak ellenrtkt, mikzben ms szlltkkal szemben tbbmillirdos tartozst halmozott fel.
Az elnk nem mondhatta fel a szerzdst, mert - mint gyakran mondotta volt! - azonnal fellltottk/felmentettk volna a beosztsbl. Vajon kik?! Az emltett dokumentumok, szerzdsek, nyilvntartsok, tnyek, adatok s sszegek rendre megtallhatk az MTV Rt. irattraiban, illetve szmvitelben.
A Flix-Invest Kft. 1997. tavaszn vadonatj vllalkozsi szerzds ktst kezdemnyezte az MTV Rt. elnknl, amely rgammk-vetlked msor-sorozat beindtsra irnyult. A projekt (zleti) csomagtervben (mint remlt bevtel) szerepelt a Nemzeti Alaptanterv (NAT) clkitzseinek propaglsa ellenben a Mveldsgyi s Kzoktatsi Minisztrium pnz-tmogatsnak elnyerse is. A vllalkoz j stdi felptst krte az MTV Rt. budai telepn, amellyel egytt a vetlked teljes kltsgvetse szzmillis sszegre emelkedett. A szerzds-tervezet az j msort az MTV Rt. Kzmveldsi Szerkesztsge gondozsba utalta volna. A "Csodk Palotja" felptsre a Plus Center Rt. vllalkozott. Realizlsra sohasem kerlt sor, mert a szerzds alrst az MTV Rt. elnke elutastotta. Netn emiatt menesztettk?!
Schmuck Andor tnyeket llt(hat)ott, amikor a TV2 hrmsorban tagadta a WS Rt. kzvetlen anyagi tmogatst, - ezzel teht semmi gond...
m az igazsg az, hogy a szponzorls a kzszolglati televzin t zajlott.
Az mg csak hagyjn, hogy az rgammk-jelleg msorok szponzorlst a Mdia Trvny kezdettl fogva kategrikusan tiltja, - amit egy kormnyprt tenni akar, azt gyis mindig megteszi. Aki a trvnyt hozza, nyugodtan meg is srtheti.
Az sem sokat szmt, hogy a Kordaxot (lsd mg: Olaj-gate!) az llamnak cca. 20 millird forint adtartozssal rkre eladst egykori prtpnztrnok tej-zeme kit, mit, mirt s mennyivel szponzorl a tejsav-energiaital kpzeletbeli vagy vals nyeresgbl. Vagy akrmilyen pnzbl, ami trvnyesen az v.
A valdi krds: vajon mirt is fizetett a kzszolglati MTV Rt. engedelmes fejstehnknt a relisnl 8-10-szer magasabb rat a Xnia-Lz Mozgalom ktsgtelenl szocialista eszmeisgt a gyakorlatban pnzgyileg megalapoz rgammk-filmsorozatrt?!
|